Тёмный

Czarno-białe żetony - Zagadka Logiczna z rozwiązaniem - Pytanie z rozmowy o pracę 

Math & Logic
Подписаться 20 тыс.
Просмотров 70 тыс.
50% 1

Zagadka z czarno-białymi żetonami jest nieco trudniejsza od poprzednich. Przyda się w niech to czego mogliśmy się nauczyć w jednej z wcześniejszych zagadek, ale potrzeba będzie czegoś więcej.
Zagadkę z czarno-białymi żetonami można odtworzyć za pomocją monet, pod warunkiem, że odgadujący nie będzie tych monet przesadnie macał ;)
W innych filmach omawiam więcej zagadek oraz metody szybkiego liczenia w pamięci.

Опубликовано:

 

11 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 64   
@Viesto1980
@Viesto1980 6 лет назад
A jeśli rozdzielę tak, że w jednej grupie będzie 7 białych a w drugiej 4 czarne?
@MathLogic
@MathLogic 6 лет назад
Viesto1980 Dobre pytanie, można to sprawdzić eksperymentalnie: jeśli akurat w grupce 4 żetonów wszystkie będą czarne to po obróceniu tej grupy będzie tam zero czarnych - dokładnie tyle samo co w grupce siedmiu, samych białych żetonów.
@mateuszm5568
@mateuszm5568 6 лет назад
ALe jeżeli obrócimy wtedy zegtony w pierszej grupie to wtedy bedziemy mieli wszystkie czarne a w drugiej biale :). Nie da się tego rozwiazac jesli nie widzimy zetonów:)
@WycieRaczka0
@WycieRaczka0 6 лет назад
Mylisz się kolego. Obracasz zawszę grupę 4 żetonów. Rozpiszę to poniżej w postaci: ilość czarnych w grupie 7, ilość czarnych w grupie 4 i ilość czarnych w grupie 4 po obróceniu żetonów. :) Grupa7 Grupa4 Grupa4-R 0 4 0 1 3 1 2 2 2 3 1 3 4 0 4 Wszystko się zgadza i jak widać da się to rozwiązać nie patrząc na nie :)
@davidtylec1935
@davidtylec1935 5 лет назад
Rozwiązaniem zagadki jest również dowolne podzielenie żetonów na dwie grupy i ustawienie ich w pionie.
@michawasowski5674
@michawasowski5674 6 лет назад
a ja bym je położył na stole w gorący i słoneczny dzień i potem dotykając nagrzanych żetonów od razu bym wiedział z zamkniętymi oczami że czarne są cieplejsze od białych
@MathLogic
@MathLogic 6 лет назад
Michał Wąsowski choć nagina to zasady zagadki, to ciekawy pomysł :) można by nawet zastosować lampkę jeśli jest w pokoju gdzie odbywa się rozmowa
@michawasowski5674
@michawasowski5674 6 лет назад
lub położyć na parapecie na oknie w biurze :)
@bloodonice7783
@bloodonice7783 5 лет назад
Ta zagadka wydawała mi się w pierwszej chwili niemożliwa do rozwiązania, jednak sam siebie zaskoczyłem, gdy znalazłem odpowiedź po ok. 15 minutach. Najpierw zacząłem się zastanawiać co się stanie jeśli odwrócę jeden, dwa, siedem, wszystkie żetony, a następnie rozmieszczę je w różne grupy, ale zobaczyłem, że to nic nie da. Pomyślałem o rachunku prawdopodobieństwa, ale szybko odrzuciłem tę myśl, bo przecież nie można tutaj liczyć na to, że coś jest bardziej prawdopodobne, a coś mniej, tu trzeba mieć pewność! Przeanalizowałem to wszystko jeszcze raz i zdałem sobie sprawę z tego, że są tylko dwie opcje: albo najpierw odwrócić x żetonów, a potem podzielić je na grupy, albo najpierw podzielić, a potem odwrócić. Ponieważ opcja nr 1 nic nie dała, zacząłem testować drugą. Najpierw grupa 9-2 i odwrócenie 1, 2 żetonów. Nie działa. Potem grupa 8:3. Odwrócenie 1, 2, 3 żetonów. Nie działa. Wreszcie test dla grupy 7:4. Odwrócenie 1, 2, 3, 4... działa! Test w innej konfiguracji: działa! Jeszcze w innej: działa! I w jeszcze innej: działa! Na wszelki wypadek sprawdzam jeszcze opcję 6:5, ale jak można było się spodziewać, nie działa. Może odkryłem to tak trochę na Jana, bo z początku nie rozumiałem nawet do końca dlaczego to działa i nie dostrzegłem tej "wyjątkowości" takiego ułożenia, ale i tak jestem z siebie zadowolony :) Dzięki za super zagadkę i satysfakcję z jej rozwiązania :)
@szymonstocki5659
@szymonstocki5659 5 лет назад
Nic tylko pogratulować rozwiązania zagadki :)
@19rumun109
@19rumun109 4 года назад
Boże, domyślałem się, że samodzielne rozwiązanie tej zagadki (nawet z podpowiedzią) dla wielu wyda się niemożliwe, ale nie spodziewałbym się, że będą ludzie, którzy będą negować samo rozwiązanie. Tu nie chodzi o to, żeby wiedzieć, która moneta jaki ma kolor, tylko znaleźć "wzór" tak jak np. w twierdzeniu Pitagorasa x^2+y^2=z^2, niezależnie jakie liczby rzeczywiste podstawimy pod x, czy y, równanie zawsze będzie prawdziwe. Tak samo tutaj, dzieląc monety na kupki 7 i 4 monetowe, dostajemy odpowiedź zawsze poprawny wynik, niezależnie od tego, gdzie były jakie monety. Po rozdzieleniu na 7 i 4 wystarczy rozpatrzyć wszystkie możliwe kombinacje kolorów dla kupki 4 monetowej: (rozgraniczmy kupki na prawą i lewą, prawa to 4 monety, lewa 7) -wszystkie 4 monety w prawej kupce są białe --> więc w lewej kupce muszą być 4 czarne monety = obracając prawą kupkę dostajemy 4 czarne => 4=4 wynik prawidłowy -wszystkie 4 monety w prawej kupce są czarne -->więc w lewej kupce musi być 0 czarnych monety = obracając prawą kupkę dostajemy 4 białe => 0=0 wynik prawidłowy -2 monety w prawej kupce są białe, a 2 czarne --> więc w lewej kupce muszą być też 2 czarne = obracając prawą kupkę dostajemy 2 czarne i 2 białe => 2=2 wynik prawidłowy -1 moneta w prawej jest biała, a 3 czarne --> Więc w lewej kupce musi być 1 czarna = obracając prawą kupkę dostajemy 1 czarną i 3 białe => 1=1 wynik prawidłowy -1 moneta jest czarna 3 białe --> więc w lewej kupce muszą być 3 czarne = obracając prawą kupkę dostajemy 3 czarne i 1 białą => 3=3 wynik prawidłowy PROPORCJA 7:4 + OBRÓT - JEST "WZOREM" DO ROZWIĄZANIA TEJ ZAGADKI. NIEZALEŻNIE, JAKIE KOLORY POJAWIĄ SIĘ W PRAWEJ KUPCE, PO ZASTOSOWANIU TEGO RUCHU, WYNIKIEM ZAWSZE BĘDZIE TAKA SAMA ILOŚĆ CZARNYCH PO OBU STRONACH !
@Photos52
@Photos52 6 лет назад
Super filmik, dzięki za wbicie klina na najbliższe dni! ;)
@MathLogic
@MathLogic 6 лет назад
Photos52 Dzięki, polecam się na przyszłość ;)
@grzegorzp5201
@grzegorzp5201 5 лет назад
Można wykonać to jeszcze okrężną drogą tzn. obrócić wszystkie żetony jak są razem, następnie rozdzielić na 7 oraz 4 i obrócić tym razem grupę z 7 żetonami, efekt będzie ten sam
@adayah2933
@adayah2933 5 лет назад
A ja mam inny pomysł, można najpierw obrócić losowe trzy żetony, z pozostałych ośmiu obrócić wybrane sześć, później tę szóstkę podzielić na dwie grupy równej wielkości i obrócić wszystkie żetony w jednej z tych grup, następnie przewrócić jeden z dwóch żetonów pozostałych z drugiego podziału, a na koniec jeszcze raz obrócić całą jedenastkę.
@smieci271
@smieci271 5 лет назад
Oczywiście trzeba podzielić na A = 7 i B = 4 żetony, ale nie trzeba rozważać poszczególnych przypadków (jakiego koloru żetony będą w grupie B) tylko założyć, że w grupie B mamy K żetonów czarnych (nieważne ile to K wynosi: 0, 1, 2, 3 czy 4). Wtedy w tejże grupie B jest 4 - K białych żetonów. W takim razie po odwróceniu wszystkich żetonów w grupie B będzie tam 4 - K żetonów czarnych. W grupie A jest też 4 - K żetonów czarnych (bo były 4, ale K z nich odłożyliśmy do grupy B). W takim razie, w obu grupach jest na koniec 4 - K czarnych żetonów.
@lokir1185
@lokir1185 5 лет назад
Trzeba zjeść wszystkie żetony.
@zimnydran6156
@zimnydran6156 5 лет назад
I znów zatrzymalem film. Nie dała mi spokoju informacja, że żetony nie są po prostu białe lub czarne, ale są jak monety gdzie jest orzeł i reszka. Czyli rozwiązaniem musi być ich odwracanie. To musi być możliwe, bo inaczej powiedziałby, że są po prostu białe lub czarne. Odwrócić wszystkie na drugą stronę i się zamienia ? Bez sensu, bo będzie 7 czarnych i 4 białe, a siedmiu na pół nie podzieli. Czarnych jest 4 więc może odwrócić 4? Ale kto wie na które trafisz. Może będzie 0 czarnych a może 8 i wtedy mnie olśniło. Zabrać 4 losowe żetony na bok i je poodwracać. Jeśli trafiły się 4 czarne, to zrobią się białe i wynik po obu stronach będzie 0. Jeśli trafiły się 3 czarne i 1 biały, to po odwróceniu będzie 1 czarny i 3 białe. Więc po obu stronach będzie po jednym. Jeśli trafiły się 2 czarne, to dwa mamy odłożone i 2 zostały , więc odwrócenie nic nie zmieni i wynik będzie 2-2. Jeśli trafi się jeden czarny i trzy białe, to po odwróceniu będziemy mieli 3 czarne i jeden biały. WIęc po obu stronach 3 czarne. Jeśli nie trafimy żadnego czarnego, to po odwróceniu będą 4 czarne i wynik będzie taki sam. Więc bierzemy 4 i obracamy . Treaz wracam do oglądania.
@MathLogic
@MathLogic 5 лет назад
Super! I właśnie o to chodzi :)
@novic63
@novic63 5 лет назад
Rozwiązałem w 5 minut. No ale ja stary jestem kiedyś bym rozwiązał w 3. Na pomysł z odwracaniem naprowadził mnie fakt, że nie mamy 7 białych i 4 czarnych (jednakowych z obu stron), tylko czarno-białe i "taka sama liczba czarnych" a nie po 2 czarne.
@indusand3720
@indusand3720 3 года назад
Czy to rozwiązanie da się przedstawić matematycznie?
@cheswaw
@cheswaw 4 года назад
Nie zrozumiałem co znaczy stwierdzenie,że gdy obrócę żeton na drugą stronę to zmienia proporcje kolorów.Niby jak?Żeton zmienia kolor od przewrócenia?Jeżeli nie widzę kolorów to zagadka jest tylko matematyczna i szukam rozkładu w którym podział na 2 grupy da mi największe prawdopodobieństwo że w obu będą po 2 żetony o szukanej cesze.Minimum muszą być w najmniejszej grupie 2 aby były 2 czarne,ale prawdopodobieństwo,że losowo wybiorę 2 czarne żetony jest małe.Podejdę inaczej-każda grupa 8 żetonów musi zawierać jeden czarny a szukam takiej która musi mieć 2 czarne-czyli 9 i 2 gdybym wiedział które,ale tego nie wiem bo nie widzę.Potasowałbym i zrobiłbym grupy po 5 i 6 losowo chyba.W ogóle nie załapałem dlaczego odwracać żetony-to przecież nie zmienia(???)ich właściwości.
@cheswaw
@cheswaw 4 года назад
ok,zrozumiałem gdy dotarło do mnie,że z drugiej strony mają inny kolor-zrobiło się to łatwe wtedy.
@hipekk
@hipekk 5 лет назад
Przyznam, że czegoś tu nie rozumiem... W treści zadania jest powiedziane, żę musi być ta sama liczba czarnych żetonów. A w 2:37 mówisz, że odwrócenie wszystkich w grupie siedmiu sprawia, że mamy po równo białych żetonów (dokładnie będzie: 4 czarne + 3 białe i 1 czarny + 3 białe) - czy to spełnia założenia zagadki?
@wispawelwis38
@wispawelwis38 5 лет назад
no coś tu się nie zgadza
@WhiteBackground-l2u
@WhiteBackground-l2u 5 лет назад
Powiedział tylko że to się stanie. Nie mówił że to rozwiąże zagadkę. Aby rozwiązać zagadkę trzeba odwrócić wszystkie żetony z grupy w której jest ich 4.
@karolinakarolina752
@karolinakarolina752 4 года назад
A gdyby w grupie tych CZTERECH akurat były same czarne? Gdybym je przełożyła, byłoby 11 białych.
@karolgrucela3789
@karolgrucela3789 5 лет назад
A co jezeli rozdzielacjac te 4zetony położe je na jednej stronie i obracanie nic mi nie da
@janancuta5843
@janancuta5843 5 лет назад
Jeżeli żetony zostaną rozdzielone tak że w gr z 4 żetonami znajdą się 2 białe i 2 czarne a w gr z 7 żetonami 3 białe i 4 czarne?
@mateusz6111
@mateusz6111 5 лет назад
Nie da się tak, masz na początku 4 czarne żetony, więc nie może Ci wyjść 6 czarnych po rozdzieleniu
@WhiteBackground-l2u
@WhiteBackground-l2u 5 лет назад
UWAGA! WYŻSZA MATEMATYKA! 2+4=4
@Davaka007
@Davaka007 5 лет назад
Ktos chcial zablysnac i zgasl :D
@piotrpietryga
@piotrpietryga 5 лет назад
A jeżeli przez przypadek podzieli się na 7 białych i w drugiej kupce 4 czarne . To po odwróceniu będzie 7 czarnych i w drugiej 4 białe i nie będzie spełniony warunek. STOP sory nie zauważyłem że też to napisałeś.
@WhiteBackground-l2u
@WhiteBackground-l2u 5 лет назад
Kto powiedział że masz odwracać wszystkie? wtf...
@piotrpietryga
@piotrpietryga 5 лет назад
@@WhiteBackground-l2u bo tu chodzi o odkrycie algorytmu który doprowadzi do celu a nie ustawianie jakiejś wyjątkowej sytułacji w której dany algorytm działa. To tak jak by bank pobrał ci 100 z konta a wpłacił drógiej osobie 50 i powiedział a kto Ci kazał przelewać 100 zł jak byś przelał 50 to by dobrze działało.
@WhiteBackground-l2u
@WhiteBackground-l2u 5 лет назад
Odwarasz tylko te 4 z drugiego stosu. Wtedy w pierwszym będzie 7 białych i 0 czarnych, a w drugim 4 białe i 0 czarnych. Czyli po równo czarnych. Poza tym twój przykład z bankiem nie ma żadnego związku z tą dyskusją.
@Davaka007
@Davaka007 5 лет назад
@@piotrpietryga Czyli sam zauwazyles ze algorytm jest bledny i szukasz innego :P Kolega Jakub jest madrzejszy bo "zna" ten algorytm i nie probowal rozwiazac zagadki ;)
@piotrpietryga
@piotrpietryga 5 лет назад
@@Davaka007 macie rację źle zapamiętałem algorytm i mi się pomieszało. Mam nadzieję że nikogo nie uraziłem przyznaje mój błąd.
@franciszekzielony
@franciszekzielony 6 лет назад
Taaaaaa
@junkboat9211
@junkboat9211 6 лет назад
poprostu rozwiąż tom chuste na oczach!
@WhiteBackground-l2u
@WhiteBackground-l2u 5 лет назад
ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-McaV4Ua-QMA.html
@michamichalak3007
@michamichalak3007 3 года назад
To są czarne i białe żetony a nie czarno-białe żetony!
@XShirouSee
@XShirouSee 5 лет назад
Ta zagadka nie ma sensu bo tak naprawdę nie wiadomo jak się je rozdzieli.. bo jak się je rozdzieli że 7 białych i 4 czarne? Nie da się nawet jeśli przekręcimy te czarne by było potem ich 0, bo i tak czy siak nie jesteśmy tego pewni. Ta zagadka nie działa na intelekt tylko na wyczucie, bo jedynie da się to odgadnac.
@MathLogic
@MathLogic 5 лет назад
To rozwiązanie działa bez względu na to jak zostaną rozdzielone żetony na 7 i 4. Jeśli w grupie 4 żetonów będzie czarnych 0, 1, 2, 3 czy 4 to rozwiązanie zadziała. Nie wiem w czym dokładnie widzisz problem.
@smieci271
@smieci271 5 лет назад
Jeśli się rozdzieli na 7 białych i 4 czarne to po odwróceniu tych czterech wszystkie będą białe, czyli w obu grupach będzie ZERO czarnych żetonów.
@grazynamyga4145
@grazynamyga4145 4 года назад
To jakieś cygaństwo a nie rozwiązanie
@nieklikajwmojavatar5650
@nieklikajwmojavatar5650 5 лет назад
MY NIE WIEMY JAKIE KOLORY PRZEWRACAMY! Człowieku nie da się tego zrobić! A jak w jednej grupie sa same czarne a w drugiej same białe (a oczywiście tego nie wiemy -,-) to jak byśmy mieli przewracać... Nie... TO SENSU NIE MA!!! ŁAPKA W DÓŁ!!! -,-
@nieklikajwmojavatar5650
@nieklikajwmojavatar5650 5 лет назад
Julss 12 Ale my właśnie nie wiemy jaki kolor przewracamy
@MathLogic
@MathLogic 5 лет назад
Zrób testy na np monetach i zobacz rezultaty :)
@nieklikajwmojavatar5650
@nieklikajwmojavatar5650 5 лет назад
@@MathLogic oki
@radziozo12
@radziozo12 5 лет назад
To nie jest rozwiązanie. W dalszym ciągu masz zawiązane oczy więc nie wiesz czy właściwą grupę odwracasz... Zgadza się? Jedyne rozwiązanie to nagrzać je pod słońcem. Tak jak niżej ktoś napisał. Polecam to poprawić.
@MathLogic
@MathLogic 5 лет назад
Z zawiązanymi oczami nie jesteś w stanie stwierdzić czy w grupie, którą właśnie utworzyłeś i chcesz ją odwrócić są 4 żetony?
@smieci271
@smieci271 5 лет назад
Jak rozumiem zakładamy, że z zawiązanymi oczami możemy bez problemu przeliczyć żetony i podzielić je dowolnie jeśli chodzi o liczbę w każdej grupie (tylko kolorów nie widzimy).
@MathLogic
@MathLogic 5 лет назад
@@smieci271 Dokładnie tak
@rozrewolwerowanyrewolwer391
@rozrewolwerowanyrewolwer391 5 лет назад
Jest to mylące, bo każdy po przeczytaniu tego myśli, że 11 żetonów jest w jednej dużej grupie, a nie że osobno grupa białych i osobno czarnych.
@rozrewolwerowanyrewolwer391
@rozrewolwerowanyrewolwer391 5 лет назад
0:21 Jednak nie jest mylące, a po prostu błędne: "Oczywiście nie wiecie które"
@MathLogic
@MathLogic 5 лет назад
@@rozrewolwerowanyrewolwer391 Na początku na stole jest 11 żetonów w jednej dużej grupie (jak na obrazku). Każdy tak myśli i słusznie. Dopiero Twoim zadaniem jest stworzyć z nich 2 grupy. Co tu jest mylące?
@rozrewolwerowanyrewolwer391
@rozrewolwerowanyrewolwer391 5 лет назад
@@MathLogic to, że w rzeczywistości na starcie nie jest jedna grupa a dwie grupy, w jednej jest 7 białych, a w drugim 4 czarne, o ile dobrze zrozumiałem rozwiązanie
@MathLogic
@MathLogic 5 лет назад
Mateusz Kisiel właśnie rzecz w tym, że tą metodą można rozwiązać zadanie zaczynajac od jednej wymieszanej grupy 7 białych i 4 czarnych żetonów. Jeśli rozdzielimy ją na ślepo, to nieważne gdzie są czarne żetony - po odwróceniu grupy z 4 żetonami będzie po równo czarnych w obu grupach.
@rozrewolwerowanyrewolwer391
@rozrewolwerowanyrewolwer391 5 лет назад
​@@MathLogic rzeczywiście to działa. W sumie to zadanie zamiast tej siódemki mogłoby być dowolną liczbą, bo liczba białych w dużej grupie nie ma znaczenia. Łatwiej to można zrozumieć jak się rozdzieli na grupę 4 i 4 spośród 8 żetonów. Przypadek 1: do pierwszej grupy trafia 0 białych i 4-0 czarne, a do drugiej 0 czarnych i 4 białe Przypadki kolejne: do pierwszej grupy trafia n białych i 4-n czarnych, a do drugiej n czarnych i reszta białe zawsze liczba białych z pierwszej grupy będzie równa liczbie czarnych z drugiej grupy, bo jeżeli jakiś czarny trafił do grupy drugiej zamiast do pierwszej to w grupie pierwszej pojawia się na jego miejsce biały
@nieklikajwmojavatar5650
@nieklikajwmojavatar5650 5 лет назад
ALE MY PRZECIEŻ NIE WIEM JAKIE SĄ KOLORY ROZŁOŻONYCH ŻETONÓW I NIE WIEMY ILE MAMY PRZEKRĘCIĆ ŻEBY BYŁO PO RÓWNO!!! -,-
@smieci271
@smieci271 5 лет назад
Dzielisz na dwie grupy: 7 żetonów w jednej i 4 w drugiej. Potem odwracasz WSZYSTKIE CZTERY żetony w grupie drugiej. Okazuje się, że nieważne jak się ułożyły kolory przy tym podziale na 7 i 4, to po obróceniu 4 żetonów z drugiej grupy zawsze będzie w obu tyle samo koloru czarnego.
@nieklikajwmojavatar5650
@nieklikajwmojavatar5650 5 лет назад
Ta zagadka nie ma sensu i coś tu pomyliłeś! Łapka w dół! -,-
Далее
ДИАНА в ТАНЦЕ #дистори
00:14
Просмотров 247 тыс.
RC Helicopter Trick
00:13
Просмотров 6 млн
W kilka sekund zgadnę, jak masz na imię!
11:59
Просмотров 358 тыс.
How did the Enigma Machine work?
19:26
Просмотров 10 млн
Zagadka z szachownicą (ile groszy na szachownicy?)
8:03
ДИАНА в ТАНЦЕ #дистори
00:14
Просмотров 247 тыс.