Тёмный

Dávid Gyula: Az Univerzum anyagai (Atomcsill, 2010.09.30.) 

ELTE Atomcsill
Подписаться 29 тыс.
Просмотров 24 тыс.
50% 1

Előadó: Dávid Gyula (ELTE TTK, Atomfizikai Tanszék)
Cím: Az Univerzum anyagai
Időpont: 2010.09.30
Kivonat: A körülöttünk lévő földi világ számtalan érdekes anyagból áll. Ezek tulajdonságainak magyarázatával a fizika, kémia, anyagtudomány, geokémia és több más tudományág foglalkozik. Mindezek az anyagok a periódusos rendszerben felsorolt elemek atomjaiból épülnek fel. Ha körülnézünk tágabb kozmikus környezetünkben, ugyanolyan típusú atomokat találunk, mint a Földön, de egészen más eloszlásban. Mi ennek a különbségnek az oka? Egyáltalán honnan származnak a világunkat felépítő atomok, és hogy kerültek jelenlegi helyükre? Az utóbbi évtized nagy tudományos meglepetéseként tudtuk meg, hogy ezek az általunk ismert anyagfajták az Univerzum össztömegének mindössze négy százalékát teszik ki. Honnan tudjuk ezt? És mi alkotja a többi kilencvenhat százalékot, miből áll a titokzatos "sötét anyag", és a még rejtélyesebb "sötét energia"?
További információ: atomcsill.elte.hu/NEW/events/a...
Megjegyzés: ez egy régi felvétel, ami eddig csak a honlapunkról volt elérhető, most a könnyebb elérhetőség miatt kerül fel a youtube csatornánkra is. Tudjuk, hogy a minősége nem a mai igényeknek megfelelő. Az előadó fóliái a honlapunkról elérhetőek jobb felbontásban.

Наука

Опубликовано:

 

13 янв 2022

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 43   
@balazstorok9265
@balazstorok9265 2 года назад
Szeretem ezeket az előadásokat, de amikor tanít... Azok a feltöltések mutatják igazán, hogy mekkora tanár. Köszönöm!
@doriczulak1470
@doriczulak1470 2 года назад
De jó! Újabb Dávid Gyula előadás❣️🤩🤘🏻
@tesz-vesz1985
@tesz-vesz1985 2 года назад
12 éves és új?
@JacktorWotinfoWows
@JacktorWotinfoWows 2 года назад
Több fizika elméletet/filozófiát tanultam Öntől a videóiból mint az egész középiskolában (fősulin nem is volt), olyan dolgokat értek meg a magyarázásában, amiket anno simán csak skippeltem, nem azért mert buta vagyok, hanem mert nem keltették fel a figyelmem, érdeklődésem (a másik 20 tantárgy mellett). Így 40+osan meg már - Önnek köszönhetően - imádom a fizikát, még ha csak laikus szinten is, de előkelő helyet foglal már el az életemben. Tudom, valójában óriási és nagyon bonyolult matek van mindemögött, de ha újrakezdhetném biztos fizikusnak mennék, köszönöm!
@kornelszabo4514
@kornelszabo4514 2 года назад
Teljesen más, de természettudományos szakmában dolgozom, ám a fizika valami beteges indíttatásból fakadóan mindig is a szívem egyik csücske volt. A mai ügyeletem csendesen indult, vizit után félig csukott szemmel hallgattam ezt az előadást is, utána megváltoztak és véresebbre fordultak a dolgok, a műtőben folytattuk, ahonnan nemrég jöttem ki... odabent még a nyitott has fölött ugrott be az agyamba, hogy a 137 a fizikusok kedvenc száma, ezen hangosan elkezdtem röhögni akkor. Akaratlanul sétált be a poén kezét fogva a "hászorcéperenégyzet" képlet a szemeim elé máris. Én ezért a fűszerért tartom zseniálisnak a DGy előadásokat, mert a szárazanyagtartalom olyan csomagolásban érkezik, ami eladja önmagát és észrevétlenül is megjegyzi az ember. Jómagam is sokszor csomagolom humoros hasonlatos pakkba a betegeimnek szóló információkat, mert sokkal könnyebben jut az aktív memóriájukba és jobb a terápiás közreműködésük ezáltal. Száz, kétszáz, háromszáz szónak is egy mondat a vége: imádom ebben a csokoládéöntetes formában fogyasztani a precíz tényanyagot és összefüggéseket. Figyelmem és elismerésem Dávid tanár úré!
@dgy137
@dgy137 2 года назад
Köszönöm! dgy
@martonhegedus2684
@martonhegedus2684 2 года назад
Immár biztosan kijelenthető: új csillag született az ismerettejesztés egén! Úgy hívják hogy Dávid Gyula! Kívánom hogy sokáig ragyogjon!!
@elteatomcsill8013
@elteatomcsill8013 2 года назад
1985 óta tartok ismeretterjesztő előadásokat. :) dgy
@zoltansinka7521
@zoltansinka7521 2 года назад
@@elteatomcsill8013 Fiatal csillag
@kornelszabo4514
@kornelszabo4514 2 года назад
@@elteatomcsill8013 Isten engem minden tiszteletem ellenére megmentsen a kákán csomót keresés vádjától, de pont fentebb hangzik el, hogy a '70-es években a párt nem hallgatta kedves füllel, hogy a vörös óriásokból törvényszerűen fehér törpék leszenek... ;-)
@dgy137
@dgy137 2 года назад
@@kornelszabo4514 Nincs ellentmondás. A hatvanas-hetvenes években középiskolás és egyetemista koromban is tartottam kisebb csoportoknak előadásokat különböző természettudományi témákról. Az egyik ilyet hallgatta meg a gimnázium párttitkára, nem szólt, de csúnya képet vágott. "Hivatalos", belépőjegyes ismeretterjesztő előadást viszont valóban 1985-ben tartottam először, a Planetáriumban kezdtem. dgy
@kornelszabo4514
@kornelszabo4514 2 года назад
@@dgy137 Hmmmm... így tehát mégsem nyertem. Nagy kár, mert egyébként annyira szeretek nyerni! ;-)
@peterfelde2202
@peterfelde2202 2 года назад
DGY rulez. Borzasztó sajnálattal tölt el, hogy nem ebbe az irányba indultam, és nem volt szerencsém az ELTE oktatóihoz. Köszönet az előadásokért!
@SamuelAba-yc7oh
@SamuelAba-yc7oh 11 месяцев назад
Eddig pontosan 42 hozzászólás volt. Eddig. :D
@doktorovicsdoki9971
@doktorovicsdoki9971 2 года назад
Atya ....! Tényleg 11 éve?!... Tiszteletem Tanár úr! és köszönet!
@Ceffeer
@Ceffeer 2 года назад
Szuper jó!
@kgtuuhffmkk8907
@kgtuuhffmkk8907 2 года назад
Köszönjük szépen, tanár úr! Jó egészséget kívánok!
@samiam6547
@samiam6547 2 года назад
2010? mi van manapság DGY-val?
@baloghattila0223
@baloghattila0223 2 года назад
Ha már ilyen szinvonalas elöadásokat hallunk, jo lenne ha a felvétel minösége ha csak csekély mértékben is megközelitené.Köszönjük Tanár ur.
@elteatomcsill8013
@elteatomcsill8013 2 года назад
Ez egy 12 évvel ezelőtti felvétel. Ma már jobb a technikánk. dgy
@kotvenyjakab4767
@kotvenyjakab4767 Год назад
@@elteatomcsill8013 Nem lehetne esetleg keríteni egy informatikus hallgatót, aki egy ZH ötösért feljavítaná a régi felvételeket, és javítaná a kép- és hangminőséget? A tartalom megérdemelné.
@dgy137
@dgy137 Год назад
@@kotvenyjakab4767 ZH-t nem lehet szívességgel kiváltani. Ez fel sem merülhet. Több mint kétszáz előadás anyagának feldolgozása igen nagy munka lenne. Ennek megfizetésére viszont nincs pénzünk. dgy
@johngood8742
@johngood8742 2 года назад
Hogy-hogy ez most került fel?
@dgy137
@dgy137 2 года назад
Eddig is fent volt az Atomcsill weblapon. A régi felvételeket apránként felrakjuk a YT-ra is. Még kb ötven felvétel vár erre. Hetente vagy kéthetente jön egy. dgy
@TeslaElonSpaceXFan
@TeslaElonSpaceXFan 2 года назад
@@dgy137 A régi felvételek tartalmuk alapján megérdemelnének egy "remaster" kiadást. Reméljük vannak az intézetben olyan informatikus hallgatók akik értenek a videófelvétel minőségének javításához. Akár hang akár kép szinten.
@johngood8742
@johngood8742 2 года назад
@@dgy137 Köszönöm! Minden tiszteletem!
@johngood8742
@johngood8742 2 года назад
@@TeslaElonSpaceXFan Igen, ezek olyan értékes és egyben szórakoztató előadások, hogy megérdemelnék. Néha olyan remaster-eket látok, h leesik az állam.
@TeslaElonSpaceXFan
@TeslaElonSpaceXFan 2 года назад
@@johngood8742 Én is szoktam nézni ilyen AI felskálázásokat, vagy gépi tanulásos algoritmusok mire képesek... Bőven megérdemelnék ezek a videók a feljavítást. :)
@zoltanarpadhalmi6327
@zoltanarpadhalmi6327 2 года назад
gravitációs összeomlásról a csillagokban,- honnan tudták mindezt valyon az ókorban, ugyanis a bibliában benne van, hogy a ragyogó testek összezsugorodnak
@elteatomcsill8013
@elteatomcsill8013 2 года назад
Sokszor láttak tűzáldozatot. dgy
@lxathu
@lxathu 2 года назад
@@elteatomcsill8013 :D
@flycorvus
@flycorvus Год назад
Az Univerzum öt leggyakoribb eleme: H, He, C, N, O. Ebből kettő vizet alkot, három pedig elegendő a fotoszintézishez. Hajlamos vagyok azt hinni, hogy az anyag alaptulajdonsága az élet, egy élő Univerzumban nézünk ki a fejünkből, függetlenül attól hogy nincs tudomásunk más élő bolygókról. (mint ahogy egy páviánnak sincs tudomása a wifi jelről)
@elteatomcsill8013
@elteatomcsill8013 Год назад
Jelenlegi elképzeléseink szerint az élet nem speciális anyagokhoz, hanem struktúrához, szerveződéshez kötött jelenség. Kétségtelen, hogy az atomos anyagból felépülő élő anyag legfontosabb építőkövei a felsorolt elemek. Azonban nem zárhatjuk ki a más körülmények között (pl nagy nyomású és sűrűségű plazmában) kialakuló élő (vagy élőnek nevezhető) struktúrák létezését sem. Ajánlott irodalom: Csányi Vilmos: Az evolúció általános elmélete, Gánti Tibor: A kvarkoktól a galaktikus társadalmakig dgy
@peterkiss85
@peterkiss85 2 года назад
Az a baj a fizikával, hogy lényeges dolgokat veszít el, mert mindent leegyszerűsít, így a világ teljességét nem tudja megismerni. Az igazi megközelítés metafizikai.
@lxathu
@lxathu 2 года назад
Én is metafizikai alapú számítógépen írom ezt a kommentet.
@munkacsynepatakijusztina1798
„A tudomány erősíti a vallásosságomat. Minél jobban kapcsolódom a fizikai világhoz, annál jobban hiszek az Isten valóságában.” (Hubert Aleya, a Princetoni Egyetem kémiaprofesszora)
@dgy137
@dgy137 Год назад
A metafizika úgy viszonyul a fizikához, mint a pornónézés a szerelemhez. Első ránézésre van hasonlóság, csak épp a lényeg hiányzik. Viszont a művelői hangosan hirdetik, hogy ők a szerelem bajnokai. dgy
@dgy137
@dgy137 Год назад
@@munkacsynepatakijusztina1798 Én viszont minél többet foglalkozom fizikával, annál jobban kívánom a sört és a rakott krumplit. De ez magánügy. Semmi köze a tudományhoz. Éppen úgy, mint H.A. professzor vallásosságának. dgy
@dgy137
@dgy137 Год назад
@@munkacsynepatakijusztina1798 "Az a baj az interneten terjedő idézetekkel, hogy nehéz ellenőrizni a hitelességüket." (Petőfi Sándor)
@SuperSansz
@SuperSansz 2 года назад
Őöőöőöőöő! AaA
@SuperSansz
@SuperSansz 2 года назад
Saját komment után! Nem a tudással van gond! De így elhadarva! ? Sajnos nem nyújt összképet! És csak egy hülye szakmunkás vagyok! Sok az infó, de...
@lxathu
@lxathu 2 года назад
@@SuperSansz Ha a részletek érdekelnek, megtalálod ugyanezen csatorna pártucat órányi anyagaiban. Másfél órába ennyi fér - még hadarva is.
@kornelszabo4514
@kornelszabo4514 2 года назад
A tudományos érték, a közérthetőség és a stilisztika sajnos nem mindig alkotnak édeshármast. Ahogyan Napoleon is nagy hadvezér volt, bár első ránézésre gyomorfájós kis köcsög. Ám Európa azért rettegte a nevét...
Далее
KO’P GAP ESHAKKA YUK!😂
00:57
Просмотров 710 тыс.
Tragic Moments 😥 #2
00:30
Просмотров 3,6 млн
Backstage or result?😈🔥 @milanaroller
00:12
Просмотров 7 млн
Szabó M. Gyula: A világ eredete és vége
1:07:03
Просмотров 13 тыс.
Őszintén a fenntarthatóságról
40:23
Просмотров 16 тыс.
Google Pixel 8 Pro #apple #googlepixel #iphone
0:17
Просмотров 14 тыс.