Тёмный

DEZINFEKCE skleníku a půdy - jak LEVNĚ a snadno postupovat? Možnosti a návod 

Buildex Magazín
Подписаться 4,6 тыс.
Просмотров 25 тыс.
50% 1

Jestli si chcete zajistit čisté a bezpečné prostředí pro růst rostlin ve vašem skleníku, pak je správně provedená dezinfekce zásadním krokem. V současnosti existují mnohé způsoby, jak na ni, a proto je v tomto videu všechny projdeme, aby zde odpovědi našel každý, komu vytanula otázka „jak správně vydezinfikovat skleník“.
Náš katalog skleníků 🔥
👉 bit.ly/3L0en5J 👈
🎦 Odebírejte náš RU-vid kanál pro další recenze, unboxingy, návody a zajímavosti. ▶️
www.youtube.co....
Najdete nás i na sociálních sítích 🔎
📷 Instagram: / buildex.cz
📘 Facebook: / buildex.cz
Navštivte náš rozsáhlý katalog 📖
👉 www.buildex.cz/ 👈
Odborné zdroje 💡
VANĚK, Václav. Výživa zahradních rostlin. Praha: Academia, 2012. ISBN 978-80-200-2147-2.
KALINA, Miroslav. Hnojení půdy a kompostování v zahradě. Praha: Grada Publishing, 2016. Česká zahrada. ISBN 978-80-247-5848-0.
Produkce: BUILDEX GROUP s.r.o.
Kamera: Matúš Slačka
Režie a střih: Dominik Hegmon
Odborná konzultantka: Ing. Markéta Macháčová
Odborný dohled: Ing. Lea Zacharová
#sklenik #zahrada #pestovani #radydozahrady
Hudba: Pixabay.com

Опубликовано:

 

27 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 36   
@eliskamatejckova1230
@eliskamatejckova1230 Год назад
Super, vaše videa jsou čím dál lepší. Těším se na další!
@buildexmagazin
@buildexmagazin Год назад
Dobrý den, Eliško. Děkujeme, těšte se. 🙂
@annavalachova2599
@annavalachova2599 11 месяцев назад
dokonalý výklad, dekujem
@buildexmagazin
@buildexmagazin 10 месяцев назад
Krásný den, děkujeme za pěkný komentář. :-)
@Petr-tn5oy
@Petr-tn5oy Год назад
hned posílám rodičům, ti teď chytli zahrádkařskou horečku :D :D
@buildexmagazin
@buildexmagazin Год назад
Dobrý den, Petře. Tak to se jim to bude opravdu hodit. Tak na nic nečekejte, ať to stihnou před výsadbou. 🙂
@RadkaPospisilova
@RadkaPospisilova Год назад
Markéta je moc sympatická :)) (Dominik samozřejmě taky :P )
@dominikhegmon
@dominikhegmon Год назад
Děkuji :))
@buildexmagazin
@buildexmagazin Год назад
Dobrý den, Radko. 🙂 Komplimenty vždy zahřejí, určitě je vyřídíme. 🙂
@cupidoCZdabing
@cupidoCZdabing 10 месяцев назад
Moc pěkné a poucne video,diky
@buildexmagazin
@buildexmagazin 10 месяцев назад
Krásný den, děkujeme Vám za komentář. :-) Dělá nám velkou radost, když naše videa někomu pomohou nebo ho něco naučí. :-)
@jaroslavhajek8461
@jaroslavhajek8461 Год назад
Hezké video 🙂
@buildexmagazin
@buildexmagazin Год назад
Děkujeme, Jaroslave. 🙂
@TheJohnyB23
@TheJohnyB23 8 месяцев назад
zdravím vzdáleného příbuznéo :D. pane hegmon. mé jméno je hegmon :D
@kamilcermak8016
@kamilcermak8016 2 месяца назад
Je možné použít sirné knoty ve skleníku z polykarbonátu
@ivanamikova7694
@ivanamikova7694 6 месяцев назад
😊
@EvaJaneckova-mn5eb
@EvaJaneckova-mn5eb Год назад
To s tou polévkovou lžící je super rada, teď mi dochází, že jsem tam toho vždycky dávala asi hodně
@buildexmagazin
@buildexmagazin Год назад
Dobrý den, Evo. Jsme rádi, že se hodí. 🙂 A rostlo vám tam potom něco? Pokud jste dala o krapet víc a k tomu dostatečnou dobu na rozložení, pak to nemuselo být nežádoucí. Teď už ale víte, kolik přesně. 🙂
@takovejchhodin4780
@takovejchhodin4780 Год назад
sírné knoty mají větší grády. to už je lepší zadržet dech, protože po jednom nadechnutí toho dýmu následovalo několik hodin dusivého kašle.
@buildexmagazin
@buildexmagazin Год назад
Dobrý den, děkujeme za komentář. :-) Bezpečnost při použití těchto látek je samozřejmě na prvním místě. Je dobré použít klidně i roušku nebo respirátor, zadržet dech a honem pryč.
@oktipy
@oktipy Год назад
Dusíkaté vápno hubí i žižaly? Jenom kvůli žižalám, bych dusíkaté vápno nepoužil.
@Petr-tn5oy
@Petr-tn5oy Год назад
a co byste použil? je super nechat si prokypřit půdu, ale ne za cenu rozmnožení zárodků chorob apod. ne?
@oktipy
@oktipy Год назад
@@Petr-tn5oy Ve skleníku mám 50cm zeminy a na záhonech dobrých 30cm a žižalám pomáhám v rozmnožování. Zeminu si zde, kde je červenice ( podkrkonoší ) musíte vyrobit. Zásadně ryju lopatou srdcovkou. Nemusíte se u toho ohýbat a práce je to příjemnější, než s rýčem. ....40 let jsem nepužíval chemii mimo sulky, zelenou skalici ( obé jsou hnojiva ) a relativně v pohodě. Pokud dodržujete osevní plán a nepěstujete na záhonu stejný druh plodiny 5 let. Ve skleníku ovšem pěstuji na stejném místě 40 let rajčata a mohu říci, že jsou zdravá i bez výměny půdy. Mám video na yout. Jednou za cca 5 let jsem hnojil hnojem. Nyní se již ke hnoji nedostanu, tak pěstuji na 2 záhonech svazenku vratičolistou a nebo řepku, či hořčici a na dalších 7 záhonech zeleninu. I po sklizni česneku, cibule, mrkve vysévám svazenku, stačí vyrůst a před zimou zarývám až metrové rostliny. Od řepky a hořčice jsem ovšem již opustil, protože to je brukvovitá rostlina a poté nemůžete pěstovat např. kedlubny právě kvůli nádorovitosti ve zdejším videu ( dusíkaté vápno ) atd. Svazenka dělá dobrou strukturu země, protože stonky se první rok zcela nerozpadnou a není příbuzná se žádnou zeleninou ( doufám ). Jediné co používám je sulka na česnek a vlastní kompost. Kompostu vyrobím za rok dobrý 1/2 m3 a to nedávám do kompostu nic se semeny, ale klidně dávám odplozené rostliny rajčat, okurek atd. Že by to mělo nějaký vliv na rostliny nepozoruji.... Takže, pokud dodržujete osevní plán, důsledně plejete a nepřehušťujete výsadbu, tak nemusíte používat chemii a nebo výrazně méně a kdo si pěstuje pro sebe a svoji rodinu, tak oželí i případnou ztrátu. Jenom v roce 2021 jsem sesbíral z 600m2 cca 5000 slimáků. V loni cca 500 a letos doufám, to bude ještě lepší a to bez chemie. Hezký den.
@buildexmagazin
@buildexmagazin Год назад
Dobrý den. 🤓 Žížaly jsou velmi důležité užitečné organismy v zahradě a určitě by nemělo být cílem si je ve skleníku vyhubit. Dusíkaté vápno by žížalám vadit nemělo, jelikož se aplikuje i do kompostu, kde se žížaly nachází ve velkém množství. Žížaly však mohou být náchylné na pH půdy, jelikož většina druhů žížal preferuje půdní pH v rozmezí 6,0 až 7,5. Dusíkaté vápno pomáhá neutralizovat kyselost půdy a zvyšovat pH a pokud bychom to s dávkou přehnali, můžeme vytvořit příliš zásadité prostředí, které nemusí žížalám vyhovovat. Žížaly si pak jednoduše přelezou jinam, kde jim bude lépe. 🤓
@oktipy
@oktipy Год назад
@@buildexmagazin Aha. Tak to je důlěžitá informace. Díky za ni.
@buildexmagazin
@buildexmagazin Год назад
@@oktipy Dobrý den, rádo se stalo, taky děkujeme za věcné příspěvky do debaty. 🙂
@oktipy
@oktipy Год назад
Pro panelákové lidi dobrý pořad, ale pro zkušené zahrádkáře je ve videu pár míst s lepší radou. I jako slaboproudař vím, že všechny hnoje jsou zcela stejně záhřevné. Koňský hnůj, prasečí atd. Pokud budete dávat to samé množství organické hmoty, jako koním, tak zjistíte, že všechny hnoje vytvoří vysokou teplotu a že se z prasečího studeného trusu stane záhřevný prasečí hnůj. Další lehká nepřesnost se mi zdá tvrzení, že zarytý koňský hnůj vytvoří tolik tepla, že dokáže vyhubit dost živočichů, či semen atd. Na tu vrstvičku hnůj nezvládne tu teplotu. Na fermentaci 70 st.c. se udává množství hromady 2x2 metry. Pokud máte sešrotovanou zeleň, tak tam se již vytvoří tato teplota při vrstvě cca 1/4 m3. V každém případě hnůj vždy zaryjte, pokud se nechcete setkat s velkým množstvím much. Dále bych chtěl upozornit, že 4 sirné svíce za cca 400kč můžete nahradit sirným knotem a poté Vás vykouření skleníku 50m3 přijde na cca 30kč. Také se používá voňavější varianta a to tabák na vykuřování skleníků. Hezký den.
@buildexmagazin
@buildexmagazin Год назад
Dobrý den. 🤓 Cílem tohoto videa nebylo poskytnout vyčerpávající odpověď na problematiku dezinfekce skleníku, ale ukázat možnosti, které existují a jsou dostupné pro každého. Zapravení hnoje může pomoct vyhřát půdu, ale samozřejmě při zapravení dostatečného množství. Provést tepelnou sterilizaci půdy, při které by teplota půdy měla dosáhnout minimálně 50-60 °C a udržovat ji po dobu nejméně 3-4 týdnů, je pro většinu zahrádkářů velmi náročné, i proto jsme zmínili použití hnoje jako alternativu, která může posloužit zároveň jako hnojivo, částečná dezinfekce a vytápění skleníku na jaře. Koňský hnůj je obecně jednodušeji k sehnání, proto jsme ho uvedli jako variantu. Nicméně použití dusíkatého vápna je z toho pohledu uživatelsky příjemnější cesta. Použití sirných knotů je samozřejmě možné, ale záleží na preferenci každého uživatele, kterou variantu si zvolí. To platí i o tabáku - s tím zkušenost nemáme, nicméně fantazii zahrádkářů se meze nekladou :-)
@oktipy
@oktipy Год назад
@@buildexmagazin Ok....... Přispěl jsem do diskuze moji praktickou zkušeností ( zahradničím 40 let ) a co jsem kdysi vyčetl z knih....... Nyní Vám ještě napíši moji zkušenost, co jsem viděl v Německu. Na jaře se parta lidi se s mobilním strojem vrhla na záhony. Ten stroj vytvářel páru a měl hodně hrotů, které vnořily do hlíny a došlo k propaření zeminy na místě mobilní parní jednotkou........ Také jsem koupil dusíkaté vápno před 3 lety, ale již vím, že ho nepoužiji a odvezu na sběrný dvůr, jako nebezpečný odpad.
@zdenekkolinger1579
@zdenekkolinger1579 10 месяцев назад
Má rada pro Vás,kdybych byl Vámi,kov ve (uvnitř vyrábíte kyselinu syrovou s vodními parami a už ten bílý nátěr Vy taky můžete vidět jak Vám to železo šupinati ,oxiduje) doporučuji natřít ,,Luxolem”(nátěr na dřevo tekutosti uzavře povrch železa a přestanou se tvořit šupinky železa a na železe zůstane jen slabý igelit barvy) v mém skleníku již více let funguje a chrání konstrukci. Za Vaše poučné videa o zahradnické praxi děkuju.
@pedrisito100
@pedrisito100 9 месяцев назад
​@@oktipy dobrý deň Dusikate vápno používam aj ja v januári..dobre je pre mňa z dôvodu že obsahuje zároveň vápnik pre paradajky a papriku proti suchej hnilobe koncov ..dávam ale dávky rozdielne plodová zelenina okolo 600 g/m 2 v plodovej zelenine ako paradajka a paprika sa ukladá najmenej dusičnanov a potom šaláty a reďkovky tie majú na obale od 300 do 500 g šalát od 200 do 500 g keďže listová a koreňová zelenina by mala obsahovať najviac dusičnanov ..dávka 200 g univerzálne by vadiť nemala...dezinfekcia pôdy je okolo 1000 g/M2 ..len som chcel vedieť že prečo vlastne ste dusikate vápno prestali používať ? Myslím že v dávkach uvádzaných vyššie by to nemal byť problém .. ..Ďakujem
@oktipy
@oktipy 9 месяцев назад
@@pedrisito100 Já to dusíkaté vápno 3kg nepoužil a dám ho na sběrný dvůr. Vápním dolomitem, ale jak mne to napadne. Někdy třeba až po 5 letech. Jak se daří rostlinám ve skleníku, mám na yourube. Půdu si zde v podhůří Krkonoš musíme vytvořit a je to 40 letá práce moje a táty, který již 10 let zahradničí v nebi. Hezký den.
Далее
Skleník ZA HODINU - jak postavit obloukový skleník
27:01
Я ИДЕАЛЬНО ПОЮ
00:31
Просмотров 531 тыс.
Tohle vám o životě v Kalifornii NIKDO NEŘEKNE
35:54
How to Heat a Greenhouse Without Electricity
9:53
Просмотров 182 тыс.
Měli lístky, přesto dostali pokutu - proč?
12:43
Просмотров 337 тыс.
1. Patrik Hartl - Show Jana Krause 18. 9. 2024
17:01
Просмотров 186 тыс.