Тёмный

Dlaczego pojawia się wysokie napięcie 

PV
Подписаться 290 тыс.
Просмотров 45 тыс.
50% 1

Gdy w kanalizacji nie mieszczą się ścieki, bo przyłączono za dużo domów, to nikt nie mówi, że to wasza wina.
Po prostu wymieniają rurę na większą.
Dlaczego z prądem tak nie jest?
Bo elektronów nie widać i nie wypływają na zewnątrz. Tu "tylko" rośnie napięcie.
Winę za zbyt wysokie napięcie w sieci ponosi w całości złej jakości sieć energetyczna a nie posiadacz paneli fotowoltaicznych.
Zapraszam na mój PATRONITE - patronite.pl/P...
Zapraszam na grupę na FACEBOOK - / fotowoltaikaopinie
Jeśli chcesz się ze mną skontaktować: e-mail: bmo@bmo.pl
****************************************************************************
‪@PaneleFotowoltaiczne‬
#fotowoltaika
#panelefotowoltaiczne
#wysokienapiecie

Опубликовано:

 

12 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 282   
@dzieniarz
@dzieniarz 2 года назад
Sieci mamy z lat 70siątych, wtedy też jak chłop na wsi sobie coś spawał to reszcie światło gasło.
@TreleMorele
@TreleMorele 2 года назад
Pan przekazał to nieczytelnie. W przypadku kanalizacji obiorcą ścieków jest oczyszczalnia i w 99,9% instalacji kanalizacyjnych w Polsce nie ma z tym problemu. Problemy pojawiają się tam, gdzie nielegalne podłączana do kanalizacji sanitarnej jest deszczówka, która w okresach silnych opadów zalewa sieć. W przypadku instalacji pro konsumenckich problemem jest brak odbiorców energii w godzinach gdy panele produkują jej najwięcej. Im więcej takich instalacji tym mniej potencjalnych odbiorców i tym większa nadprodukcja energii w godzinach gdzie słońce jest najpiękniejsze i większość jest w pracy, a tym samym chętnych na zużyje energii jest mniej. Instalacje fotowoltaiczne powinny być krojone na zapotrzebowanie w energię budynku na którym jest instalowana. Te instalacje działają na sieć energetyczną tak jak ulewy na kanalizację sanitarną. Jedyną różnicą jest to, że fotowoltanika wpinana w sieć jest legalna, jednak efekt ten sam. Czas skończyć z tym zwyczajem montowania przewymiarowanych instalacji fotowoltanicznych.
@piotrpiotr3873
@piotrpiotr3873 2 года назад
Co znaczy przewymiarowanych? Każdy ma przydział mocy do swojego budynku. Jeśli ja mam przydział ustalony przez zakład energetyczny 14kw a mikroinstalację 8kw to o jakim przewymiarowniu mowa? Zakład energetyczny powinien trzymać się zasady, że jeśli dana sieć jest w pełni "nasycona" to ja nie otrzymuje zezwolenia na montaż instalacji. Koniec. Kropka.
@TreleMorele
@TreleMorele 2 года назад
​@@piotrpiotr3873 Operatorzy sieciowi gdyby im ustawa na to pozwalała, nie wydaliby jednego pozwolenia na przyłączenie takiej instalacji. Tylko z tym problemy, a żadnej korzyści dla ZE. Na szczęście mieszkam w rejonie gdzie takich instalacji jeszcze nie ma i mam energię w domu o normalnym poziomie napięcia 230V.
@MarkO-ee1dz
@MarkO-ee1dz 2 года назад
Dobrze powiedziane to jest "szczucie" aby zasłonić inne rzeczy.
@wega7789
@wega7789 2 года назад
Brawo!!! Wreszcie zostało to bardzo prosto i jasno wytłumaczone. Niestety kable i połączenia nie są utrzymywane we właściwym stanie. Szczególnie jeśli chodzi o sieć doprowadzającą energię elektryczną do końcowego odbiorcy.
@wojciechkaczmarski1634
@wojciechkaczmarski1634 2 года назад
Przy moim ostatnim zgłoszeniu w zakładzie energetycznym sympatyczny pan powiedział, że gdyby to od niego zależało to nigdy nie dostałbym pozwolenia na montaż fotowoltaiki. Przyznam szczerze, że zdumiało mnie to ale zdobyłem się na szybką ripostę. Powiedzialrm, ze pracuję w małej gminie i idąc tym tokiem rozumowania, to tak jakbym zabronił korzystania z drogi publicznej tylko dlatego, że jest dziurawa. Zamiast ją naprawić to postawiłbym znak "zakaz ruchuv albo "zakaz wjazdu". Polska jednak nie przestaje mnie zadziwiać...
@Rob-Sam
@Rob-Sam 2 года назад
Dobra riposta. A gdyby ode mnie zależało, to ten pan by tam nie pracował gdzie pracuje.
@piotrdmochowski1064
@piotrdmochowski1064 2 года назад
Bo ta pana instalacja to jak rozwiązywanie problemów transportu przez wpuszczenie taczek na tory albo autostradę. Realnie niczego nie poprawiają tylko powodują zamieszanie i koszty.
@wojciechkaczmarski1634
@wojciechkaczmarski1634 2 года назад
@@piotrdmochowski1064 Tylko ja swoją instalacją PV nie zamierzam niczego poprawiać ani rozwiązywać problemów energetycznych kraju. Ja chcę zainwestowanymi pieniędzmi rozwiązać swój problem rachunków za prąd a ZE mi to uniemożliwia,. Może w takim razie nie powinniśmy wpuszczać samochodów na drogi, bo przecież niszczą nawierzchnię? A gdyby tak jednak zrobić porządną drogę? Z podbudową taką, która wytrzyma większy tonarz? Z nawierzchnią bardziej wytrzymałą na ścieranie?
@piotrdmochowski1064
@piotrdmochowski1064 2 года назад
@@wojciechkaczmarski1634 Jeżeli Pan chce rozwiązać SWOJE problemy to po co Panu zakład energetyczny. Postawić panele, odciąć się od ZE i mieć wszystko w nosie. Proste prawda? Tylko jakoś nikt nie chce tak robić, zupełnie nie wiem dlaczego? A może dlatego że w nocy i w zimie nie ma prądu z FV a magazyn kosztuje majątek. Może dlatego że ktoś uwierzył w bajki że można wpychać prąd w lato w południe, a potem wymagać żeby ZE oddawał prąd za darmo w dowolnym momencie (i to dobrej jakości, 24h 365 dni w roku).
@22Yugo
@22Yugo 2 года назад
@@wojciechkaczmarski1634 Tylko praw fizyki dotyczących en elektr i jej przesyłu, nie rozwiązuje się za pomocą autosrtrad i ciężarówek lub dziurawych dróg z taczkami!!!.
@marexdx3820
@marexdx3820 2 года назад
Sławku Bardzo dobrze nadajesz Pozdrawiamy serdecznie z Jarosławia 😊👍
@grzegorzw1632
@grzegorzw1632 2 года назад
"Spychologia stosowana" od Gierka to nam. Niestety nadal stosowane takie "mydlenie oczu". Jak zarobić i się nie narobić, a kasę wziąć 😣.
@mEkAMBa-p5v
@mEkAMBa-p5v 2 года назад
Pięknie powiedziane. Energetyka to kolos na glinianych nogach.
@adamkluska356
@adamkluska356 2 года назад
Firmy Energetyczne nie są karitasem ani pomocą społeczną - mają przynosić zyski jak każda normalna firma
@napradpoPolsce
@napradpoPolsce 2 года назад
Super materiał
@PaneleFotowoltaiczne
@PaneleFotowoltaiczne 2 года назад
Dziękuję
@stanrawka8949
@stanrawka8949 2 года назад
Bardzo dobry materiał tylko w naszym kraju szczucie to norma
@Rob-Sam
@Rob-Sam 2 года назад
👍
@MrSsgti
@MrSsgti 2 года назад
Trzeba zakładać sprawy ZE, jak dostaną koszty to może zmienia podejście do tematu
@adamkluska356
@adamkluska356 2 года назад
Kasa wydana na prawnika a kasa na remont, który nigdy się ekonomicznie nie zbilansuje - lepiej i taniej ZE wydać na prawnika
@adamkluska356
@adamkluska356 2 года назад
@@wideokracja501 podstawa prawną jest to, że remont sieci 300 tys, a prawnik 5 tys. Czysty bilans ekonomiczny.
@adamkluska356
@adamkluska356 2 года назад
@@wideokracja501 nie będą ZE wygra. To nie ZE prosił się o prosumentòw a rząd go do tego zmusił
@BulkazMaslem
@BulkazMaslem 2 года назад
Sławku idealnie trafiłeś z tymi porównaniami. Szambo czy Internet - świetna analogia. U mnie na co dzień mam 243V a jak to wygląda latem to dopiero się okaże. Instalacji PV w okolicy dużo nie ma więc liczę na to że falownik nie będzie się wyłączał.
@stanisawspoka7814
@stanisawspoka7814 2 года назад
Jest Pan w dużym błędzie. I brak odniesienia się do założeń projektowania systemów energetycznych jest podstawowym zaniechaniem z Pana strony. Tutaj można wykonać prostą kalkulację . Tu nie ma czasu na dogłębną analizę, ale odpowiem krótko. 1. System energetyczny został obliczony, zbudowany, jest remontowany na bazie wiedzy teoretycznej, praktycznej, wieloletnich doświadczeń i składał się do tej pory z dużych wytwórców energii (elektrownie), sieci przesyłowych i odbiorców, dużych (mała liczba) i małych (duża liczba rozsiana po całym kraju.) 2. Producenci energii produkują energię i dostosowują moc dyspozycyjną na bazie ustalonego harmonogramu, historii zapotrzebowania, kontaktu z centrum zarządzania i z odpowiednim dla systemu poziomem bezpieczeństwa. Już nie mówiąc o powiązaniach z innymi systemami krajów ościennych. A nad wszystkim czuwa Krajowy Dyspozytor Mocy. Odsyłam do szczegółów: raport2016.pse.pl/pl/stabilna-praca-systemu-elektroenergetycznego#zarzadzanie-systemem-przesylowym-w-kse 3. System nie posiada możliwość akumulacji odpowiedniej ilości energii dziennej na okresy krótkie, a co dopiero mówiąc o okresach długich (miesiąc, rok). 4. System ma dużą inercję, a mocy wytwórcy energii (turbiny) nie reguluje się za pomocą pedału gazu jak w samochodzie. A jaka jest główna wada instalacji PV. Brak możliwości regulacji produkcji energii czasowo/wydajnościowej. A teraz przejdźmy do rzeczywistego przykładu (pomnóż raz kilkadziesiąt tysięcy) Przykładowa mała miejscowość w województwie świętokrzyskim. Sieć została zmodernizowana ~10 lat temu. 3 transformatory Sn/Nn 63kVA, 63kVA i 40 kVA czyli sumarycznie 126 + 40 kVA. Transformator 40kVA obsługuje stację pomp tak więc jest w całości przeznaczony dla jednego dużego odbiorcy. Obecnie w miejscowości znajdują się 64 gospodarstwa. Nie muszę chyba tłumaczyć, że osiągnięcie krytycznej sytuacji w najbardziej niesprzyjających warunkach to przypadek w którym jest ponad 12 gospodarstw z panelami o mocy maksymalnej 10kW. Dodam jeszcze, ze zgodnie z przeprowadzonym audytem średnie wykorzystanie linii SN wynosi ok. 50 %, natomiast linii nN ok. 65 %. Średni stopień wykorzystania transformatorów wynosi ok. 70 %. Podano na podstawie „Aktualizacja założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe Gminy Sędziszów do roku 2030” OBWIESZCZENIE NR 10/2021 BURMISTRZA SĘDZISZOWA z dnia 23 czerwca 2021 r. Proszę mi tu wskazać winnego takiego stanu.
@miskoralgol575
@miskoralgol575 2 года назад
Co do technikaliów aktualnego stanu sieci ma Pan rację. Wskazać winnego? Czy aktualne przepisy mówią o tym, że jeśli odbiorca chce zainstalować i przyłączyć mikroinstalację np. 10kWp do sieci, to musi najpierw wystąpić o warunki przyłączenia, które pozwolą na analizę lokalnej sytuacji na stacji SN/NN i zezwolą lub nie na przyłączenie? Nie ma takich przepisów. Zatem jeśli nie ma, to na pewno nie jest to problem odbiorcy/prosumenta, a samej ENERGETYKI, bo raz, nie przygotowała się formalnie do zmian, które zachodzą od dłuższego czasu, a dwa, za duża inercja w modernizacji linii w miejscach, które tego wymagają. Tu nie ma żadnej winy ludzi, którzy instalują fotowoltaikę, oni nie muszą się znać na tym. Co więcej jeśli przepisy się nie zmienią, to ludzie mają prawo pozywać dystrybutora za uniemożliwianie korzystania z infrastruktury.
@stanisawspoka7814
@stanisawspoka7814 2 года назад
@@miskoralgol575 Oczywiści Misiu, że się z Tobą zgadzam. Nie wszyscy wiedzą, więc powiem kto popełnił błąd, to ustawa z dnia 20 lutego 2015 o odnawialnych źródłach energii, durni politycy i ich lobbyści w kolorowych okularach.
@stanisawspoka7814
@stanisawspoka7814 2 года назад
A dla rozrywki umysłowej , żeby jeszcze sobie porozważać zalety ładowania energii z PV w sieć niskiego napięcia (230 V) oraz transformację tego na średnie napięcie (umożliwiono dopięcie nawet 50kW dla 1 mikrowytwórcy, czy jakoś tam) proszę pomyśleć o takim wzorze jak P=RI². Życzę miłej zabawy i proszę pamiętać, że idee które są niezgodne z zasadami matematyki i fizyki są z góry przegrane.
@waldis1263
@waldis1263 2 года назад
UE
@44endru
@44endru 2 года назад
brawo ktoś konkretnie mówi
@kolys1
@kolys1 2 года назад
U mnie 2 tygodnie temu było 256v przez kilka godzin mimo że nie mam fotowoltaiki ani żaden z sąsiadów w okolicy.
@Rob-Sam
@Rob-Sam 2 года назад
U mojego teścia 256V potrafi być nawet w nocy. I nikt mi nie powie, że to wina fotowoltaiki.
@BESBEF
@BESBEF 2 года назад
U mnie też tak było przy wyłączonej fotowoltaice. Zadzwoniłem i następnego dnia ani razu nie wyłączył się falownik.
@szymonkonikowski3010
@szymonkonikowski3010 2 года назад
A farmy fotowoltaicznej nie ma w pobliżu ?
@gromosawsmiay3000
@gromosawsmiay3000 Месяц назад
@@Rob-Sam moze jakis wiatraczek dzial, a powazniej obstawiam ze trafo sie kończy i zaczyna mieć zwarcie miedzy uzwojeniami (zmienia sie przelożenie trafo)
@Rob-Sam
@Rob-Sam Месяц назад
@@gromosawsmiay3000 Tak, w końcu po 2 latach i wielu pismach operator linii zmienił napięcie na trafo i jest OK.
@Rob-Sam
@Rob-Sam 2 года назад
Świetne i w punkt porównanie. Brawo Sławku, ktoś w końcu powiedział o co w tym chodzi. 👍👍👍👍
@IndyPoint
@IndyPoint 2 года назад
Problem jest z goła gdzie indziej. Nie wiem dlaczego nikt z Was zajmujących się OZE tego nie chce poruszać. Załóżmy że jest osiedle składające się z 10 domów i są one podłączone do jednego transformatora średniego napięcia. Każdy z tych domów ma warunki przyłączenia 10kW. Czyli wydawałoby się że transformator średniego napięcia do którego te domy są podłączone powinien mieć moc 100kW. (10x10) Tak się jednak tego nie liczy. Są wzory wynikające z wieloletnich obserwacji które mówią ze nie ma takich przypadków by były takie chwile gdzie wszystkie budynki pobierałyby pełna moc. Z obliczeń wynika że dla takiego osiedla wystarczy transformator 30kW i taki się montuje w stacji transformatorowej tego osiedla. Takie przesyłanie energii działa i bezawaryjnie. Teraz przychodzi OZE i pięciu właścicieli domów zakłada panele fotowoltaiczne o mocy 10kW. Co się dzieje? Kiedy przychodzi słoneczny dzień na osiedlu i do transformatora trafia moc 50kW a ten jest tylko 30kW. Więc nie dziwcie się że to wszystko zaczyna się grzać (a tam gdzie ciepło to jest większy opór) napięcie wzrasta i falowniki się wyłączają. Wymiana transformatora w stacji transformatorowej nie jest prostą czynnością. Większej mocy transformator to większe gabaryty większe gabaryty to większa stacja (taki budynek), to grubsze przewody do domów, i grubsze przewody z transformatora średniego napięcia do transformatora wysokiego napięcia. To jest budowanie sieci od nowa. Uwaga: przytaczane wartości są poglądowe i mają na celu tylko pokazać problem.
@piotrdmochowski1064
@piotrdmochowski1064 2 года назад
Bo OZE to jest w naszych warunkach sztuczny twór, wytworzony politycznie. Ludzie się połaszczyli na dopłaty, system jest teraz przeciążony i prawda wyszła na jaw. Co jakiś czas ktoś krzyknie "Król jest nagi" czyli że to w naszych warunkach nie ma sensu, ale brak jest odzewu. Politycy tego nie zmienią bo są tylko pacynkami, eko oszuści tym bardziej bo żyją na ludzkiej głupocie i mrzonkach o darmowej energii, a zwykli ludzie nabici w butelkę będą szukać winnych wszędzie tylko nie u siebie. W Polsce mamy np. świetną geotermię, można by spokojnie pół kraju ogrzać za grosze, ale na tym byśmy zarobili my a nie zagranica i tego nigdy mieć nie będziemy. Minister Szyszko próbował coś lobbować i uświadamiać ale szybko został obwołany idiotą i został odsunięty od władzy. Poza tym widać po wyborach ile osób che być oszukiwanych i wierzy w gruszki na wierzbie, a ile ma jakiekolwiek pojęcie o gospodarce, ekonomii itp. sprawach (mniej więcej 5%).
@rdcabal
@rdcabal 2 года назад
A może tak ma być. Pojawia się problemy i tam się je naprawi zamiast wszędzie.
@PrzemoPaczes
@PrzemoPaczes 2 года назад
Witam, czy pokusi się Pan na przeliczenie opłacalności przejścia na netbiling, przy nowych warunkach 4.0?
@lesawjagoda7193
@lesawjagoda7193 2 года назад
Panie Sławku, do tego Pan nie zrobił samowolki tylko otrzymał stosowne zezwolenie od zakładu przesyłowego. Tz. zakład przesyłający energię świadomie wpuszcza klientów w maliny!
@SQ8ERM
@SQ8ERM 2 года назад
Witam. Tresc trafia w punkt . Tylko zeby trafila do dostawcow energii i by rzetelnie poczuli sie do odpowiedzialnosci . No wlasnie ... A pobieraja oplaty i nie wywiazuja sie z obowiazkow . Powinni w innym przypadku placic kary za niewywiazanie sie z umowy - klania sie modernizacja sieci energetycznych od lat . Pod tym wzgledem w wielu rejonach jestesmy w glebokiej komunie . Pozdrawiam
@andr5215
@andr5215 2 года назад
Za to biurokracja w zakładach energetycznych ma się dobrze i na nic czasu nie mają. Każdą sprawę rozpatrują 3-6 miesięcy 😊
@adamadamowski9551
@adamadamowski9551 2 года назад
np jakie ?
@andr5215
@andr5215 2 года назад
@@adamadamowski9551 , wszystkie sprawy klienta ale jeśli oni na swoją stronę to jednego dnia załatwią. Obsługa klienta to porażka .
@danielwrotny
@danielwrotny 2 года назад
Panie Sławku może Pan zrobić materiał o różnicach między ZE w bilansowaniu międzyfazowym i omówić każdy z nich? Jakie bilnasowania jest dla nas najkorzystniejsze?
@PaneleFotowoltaiczne
@PaneleFotowoltaiczne 2 года назад
postaram się zrobić. Na razie polecam moje trzy wcześniejsze filmy na ten temat ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-DIo99QIEyLQ.html ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-Pi202k_iArI.html ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-lUxo3Naee0c.html
@mole6614
@mole6614 2 года назад
Tym tokiem rozumowania idąc to wały by trzeba budować po 100m, bo może nadejść fala tysiąclecia. Dlatego też operatorzy Internetu w umowach zawierają, że nie jest to szybkość gwarantowana, a jedynie możliwa do osiągnięcia.
@Van_Tage
@Van_Tage 2 года назад
Dobrze mówisz, ale niektórym nie wytłumaczysz. Zabawne, że mamy tu do czynienia z przedsiębiorcą, który robiąc takie porównanie zapomina o dwóch najważniejszych rzeczach - o kosztach i opłacalności.
@1969OLEK
@1969OLEK 2 года назад
To jest postęp technologiczny, który wyprzedza realia życia. Gwarantuję że za około 5 lat będzie odwrotny proces i brak napięcia w gniazdach elektrycznych. Wzrastająca ilość aut elektrycznych doprowadzi do "wyssania prądu" i zaniku energii. Wystarczy 10 Tesli podłączonych na raz na wsi i trafo już się pali, a jutro trzeba jechać do pracy!
@knociszcze
@knociszcze 2 года назад
10? 2 na fast chargingu uwala wioskę
@wojtekwojtek2030
@wojtekwojtek2030 2 года назад
@@knociszcze Ciekawe jakim cudem ?
@knociszcze
@knociszcze 2 года назад
@@wojtekwojtek2030 normalnym. Ile teraz taka tesla potrafi wciągnąć na szybciej ładowarce? Cos koło 80-100 kW. To takie dwie pociągną razem koło 150-200 kW. Myślisz ze wioseczka w której jest 100 domków ma trafostacje jak mocno wydajna? :-)
@wojtekwojtek2030
@wojtekwojtek2030 2 года назад
@@knociszcze Wiesz ile to jest 100 KW ? W domu jest bodajże 10 KW
@knociszcze
@knociszcze 2 года назад
@@wojtekwojtek2030 100 kW to 10x10kW. Domy (nie mieszkania)zazwyczaj maja przyłącze 3 fazowe z zabezpieczeniem 20A na każda z faz czyli ~12kW. Realia są takie ze w mieszkaniu 12 kW ciagle nie używasz, obciążenia mogą trwać godzinę, dwie - bez przerwy (grzanie bojlera, gotowanie). Maksymalna moc lądowania Audi etron dla ładowarki DC to 155 kW. Czyli 15-20 gospodarstw domowych które w pełni obciążają swoje przyłącze w tym samym momencie. Jak myślisz ile wytrzyma trafo na wiosce? Oczywiście zakładając ze na wiosce powstanie stacja szybkiego ładowania ;-)
@--bezstresudosukcesu--5785
@--bezstresudosukcesu--5785 2 года назад
Po co nam grubsze przewody lepsza infrastruktura Polak wymyśli sposob- kombinowanie na nas wymuszają państwowe instytucje
@PaneleFotowoltaiczne
@PaneleFotowoltaiczne 2 года назад
dokładnie. Pozdrawiam
@adrianostrowski5451
@adrianostrowski5451 2 года назад
Idealne porównanie. Ja ostatnio jak zapytałem elektryka z PGE czy można coś zrobić z tym napięciem, czy można to gdzieś zgłosić to najpierw mnie opierd....., potem zaczął się gotować, że przez nas (prosumentów) to tylko są problemy a na koniec skwitował, że jak jestem taki mądry to powinienem sobie sam założyć transformator i za niego zapłacić to by było dobrze. Nie kontynuowałem już rozmowy bo nie chciałem utknąć w intelektualnym szambie tego "Pana". Pozdrawiam.
@PaneleFotowoltaiczne
@PaneleFotowoltaiczne 2 года назад
Dokładnie. Biorą opłaty na rzecz modernizacji sieci energetycznej ale jak wytyka się im, że nic nie robią, to każą nam samemu inwestować w ich infrastrukturę.
@rychumarski1848
@rychumarski1848 2 года назад
@@PaneleFotowoltaiczne albo oglądają się na skarb państwa. Już jakieś 6 lat temu ,,branża,, (czyli lobbyści) opowiadali że już czas kończyć budowę dróg bo czas najwyższy brać się za budowę nowej infrastruktury energetycznej, i w to kasę ładować, a wówczas nieśmiało wyliczali koszt na 250mld zł.
@neomarex
@neomarex 2 года назад
Lata zaniedbań, przejadania pieniędzy przez zakłady energetyczne teraz daje o sobie znać :(
@instalacje-budowlane
@instalacje-budowlane 2 года назад
Trafne porownanie 👍
@irekk9785
@irekk9785 2 года назад
Przecież to jest jasne jak słońce. Jakby to był normalny kraj to zakład by jasno określił chłopie nie zakładaj instalacji bo mamy nie przystosowane sieci. No ale cóż metodą aby być przy władzy to skłócenie społeczeństwa. Tu niestety mamy mistrzów.
@jankowalski2234
@jankowalski2234 2 года назад
Zgadza sie - powinna być zgoda energetyki na podłączenie nowych instalacji jesli są możliwości techniczne. Jak nie ma to zostaje prosument wirtualny albo podobne wynalazki
@pawel_pl83
@pawel_pl83 2 года назад
wg mnie jedyny 100% poprawny komentarz. Kiedyś od transformatora szedł kabel o wiekszej średnicy i po dotarciu do kilku odbiorców, zmniejszali przekrój, bo dla tego ostatniego nie potrzeba takiego kabla. A teraz prąd idzie od tyłu i nikt wczesniej tego nie przewidział, dlatego napięcia są wysokie. Rury kanalizacyjne czy wodne też mają różne przekroje, a gdyby zmienić kierunek wody (tak jak prądu) to też by powstawały wysokie ciśnienia w rurach. I czyja to wina? 10 lat temu nikt nie myślał, że wiele gospodarstw będzie miała własną energię
@tomaszwojtala9430
@tomaszwojtala9430 2 года назад
problem ze zbyt wysokim napięciem rozwiązałem za pomocą flaszki dobrej śliwowicy jak panowie z ZE byli przy okazji innej awarii na sieci; serio piszę pogadałem z nimi po ludzku i dało radę
@irekk9785
@irekk9785 2 года назад
Mnie też przez myśl przeszło że nawet za czasów minionych (oby nie wróciły) tak by się pewnie dało. Nikt by nawet nie wiedział . A tu spychologja,papierologja itd
@PaneleFotowoltaiczne
@PaneleFotowoltaiczne 2 года назад
Sprawdzony sposób i często bez śliwowicy też do załatwienia. Po prostu trzeba z nimi porozmawiać. Oni na prawdę chcą pomóc i tak robią jak widzą taką możliwość.
@arkadiuszpolaszewski8480
@arkadiuszpolaszewski8480 2 года назад
@@PaneleFotowoltaiczne Ja kiedyś sprawę załatwiłem w podobny sposób ( obyło się bez śliwowicy). Ale po modernizacji transformatora z powrotem jest to samo. U mnie nawet w nocy jest 240V. Im chyba nie zależy żeby ludzie "wysyłali im energię".
@bobrobson3305
@bobrobson3305 11 месяцев назад
U mnie w nocy 247, 249 nad ranem. Widzę że obniżają skokowo trochę o 9 i. 10. Pomaga do 10.30 od 11 do 15 praktycznie instalacja nie produkuje energii. Z 1 KWP otrzymuję 2,5 do 3,5 około a nie 5-7 przy bezchmurnej pogodzie. Wydłuża to czas zwrotu inwestycji co najmniej dwukrotnie
@marmizg
@marmizg 2 года назад
Myli pan cele jakie realizują zakłady kanalizacyjne, operatorzy internetowi i sieci elektro energetyczne. Te ostatnie nigdy i to w wielu krajach nie były przygotowywane i co ważniejsze projektowane na obiór energii elektrycznej. Ostatnio do pana Waldka w trakcie live dzwonił pan który razem z sąsiadem tak podbijają napięcie że, falowniki się wyłączają i miał pytanie.. Co mam począć, przecież muszę nazbierać prądu na zimę ? Ręce mi po tym pytaniu opadły.
@hoolerykhooleryk1718
@hoolerykhooleryk1718 2 года назад
Witam. W moim przypadku chłopaki z PGE przyjechali w 4,5 godzin i teraz falownik już się nie wyłącza. PGE Puławy. Strasznie się zdziwiłem. Dobrze że pozytywnie 😀
@adamkluska356
@adamkluska356 2 года назад
W wielu przypadkach to nie jest takie proste ani możliwe do wykonania.
@hoolerykhooleryk1718
@hoolerykhooleryk1718 2 года назад
@@adamkluska356 Oczywiście najpierw przez tydzień walczyłem żeby w ogóle przyjechali 😀 ale jak już to szybko poszlo
@jacekmichal3560
@jacekmichal3560 2 года назад
Źle to Pan opowiada całkiem tylko się zgadza to że są pobierane opłaty przesyłowe jakościowe i wiele innych a wszystko się sypie to że mamy taką małą instalacje w żaden sposób nie wpłynie znaczącą na zbyt wysokie napięcie w gniazdku u sąsiada nawet jeśli mieszka blisko totalna bzdura natomiast będąc producentem energii jesteśmy za razem jego w pierwszej linii konsumentem na linii falownik licznik jeśli instalacja źle dobrana a jeszcze gorzej wykonana co do konsumenta to zgodzę się falownik podbija napięcia do max. i wyłącza się ciągłe cykle dopasowywania falownika do sieci powoduje jego zepsucie ale nie tylko bo i w czasie największej wydajności modułów nie ma nas bo tak jest codziennie my pracujemy dzieci w szkole to też źle. Coś Pan chce wyjaśnić ale nie do końca Pan wie co i jak tym samym wprowadzając ludzi w wielki błąd.!! Dalej idąc w temat za wysokiego napięcia u sąsiada ale dopiero tak się właśnie dzieje przez masowe ufotowoltaiczenie całych wsi i gmin prawie wszyscy mają do koła a sąsiad nie i być może najlepiej na tym wyjdzie dla tego na farmach stawia się nowe trafostacje a nie od razu do konsumenta i tu się zgodzę u sąsiada jest za wysokie ale to dopiero gdy prosumentow przybywa a konsumentów ubywa a to problem ale jak to w gminie wszyscy coś chcą ale co takiego to nie wiedzą a problem można ale też kilkoma sposobami rozwjazaz także trzeba dokładnie je znać a jeszcze dokładniej nazwać i przedstawić
@rghost1647
@rghost1647 2 года назад
Głupoty piszesz bez pojęcia o temacie.
@jacekmichal3560
@jacekmichal3560 2 года назад
@@rghost1647 gdy się nie ma pojęcia na dany temat to się nie trzeba wypowiadać tak samo samo jak przedstawiać swoją tezę bez jakiego kolwiek wyjaśnienia przedstawienia kontr argumentu zatem zapraszam do dyskusji na poziomie homo-sapiens pozdrawiam Pana
@BoleslawPierwszy
@BoleslawPierwszy Год назад
75% wniosków o przyłączenie do sieci budowanych biogazowni (pracują cały rok całą dobę, czyli tak jak węglowe) dostaje odmowę. Państwowe koncerny nie lubią konkurencji.
@krism3151
@krism3151 2 года назад
Witam ciężko się z panem nie zgodzić co do stanu sieci energetycznej ale grube przewody nie rozwiążą innych problemów, np przewymiarowanych instalacji, braku lokalnych odbiorów podczas szczytu produkcji itd. Moim zdaniem przed montażem instalacji pv należy zrobić " wizję lokalną" i pomierzyć co trzeba w instalacji domowej. Powinien to zrobić elektryk a nie handlowiec. Co do stacji trafo Sr/nn należało by montować na każdej automatykę regulacyjna napięcie a to potężne koszty i długo to potrwa choć jest chyba nieuniknione. Pozdrawiam
@radoslaw1302
@radoslaw1302 2 года назад
Mają prognozy produkcji to mogą w jakimś zakresie próbować regulować średnim napięciem. Nie jest to sposób idealny bo nie wszędzie jest taka sama ilość PV ale myślę że jeśli by się ktoś chciał pochylić nad tematem to może dać efekt.
@krism3151
@krism3151 2 года назад
@@radoslaw1302 Witam nie tylko średnim, jeszcze częstotliwością itd. Tylko im większe odległości tym to wszystko bardziej się sypie. Druga sprawa występują jeszcze po drodze inne zmienne, dlatego najlepiej regulować na stacji transformatorowej. Jednym słowem ani to proste ani tanie. Pozdrawiam
@rafalligezka
@rafalligezka 2 года назад
Trafione tylko szkoda ze nawet zgłaszając reklamacje to żądają podania o założenie urządzenia do pomiarów na własny koszt a jak się potwierdzi to niby zwrócą a powinno być odwrotnie to oni powinni kontrolować napięcie w sieci
@pedroPedroPedroPedroP
@pedroPedroPedroPedroP 2 года назад
Bzdura, ten kanał to ściek głoszacy na każdym kroku nie prawdę, wystarczy w Google wpisać hasło o wysokim napięciu i pojawi się rozwiązanie o dostawcy.
@PompaCiepłaiPV
@PompaCiepłaiPV 2 года назад
No ciekawe...
@PaneleFotowoltaiczne
@PaneleFotowoltaiczne 2 года назад
Ale twoje urządzenie to dopiero jest ciekawe ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-jAp-5K6kN5U.html
@NS-du8kv
@NS-du8kv 2 года назад
To że zakłady energetyczne odbierają energię do swojej sieci to tylko kwestia tego że zostali do tego zobligowani przez państwo Dzięki temu polscy urzędnicy mogą wykazać się przed urzędnikami z Brukseli że jesteśmy eko aktualne wytyczne zostały spełnione więc system rozliczeń został zmieniony na teoretycznie gorszy a jak się jednak okaże że nie jest taki zły a może nawet lepszy to urzędnicy poprawią. Wiec nie jest w interesie koncernów ułatwianie życia ludziom
@rdcabal
@rdcabal 2 года назад
Czyli zakładam magazyn 50kWh za 60000 zł i sprzedaje prąd w godzinach dobrej ceny. Chyba lepiej się odciąć, dać mały magazyn i generator.
@adaccjmp6773
@adaccjmp6773 2 года назад
Jestem projektantem, działam na zlecenie PGE. Od 3 lat szukam miejsca na nowy transformator. Wszyscy na tej wsi narzekają że słaba sieć, ale nikt nie chce się zgodzić. Takie są polskie realia, narzekać że jest źle, ale ja nic nie dam. Niech da inny!
@roman256ful
@roman256ful 2 года назад
Oczywiście że nie ma nic za darmo jak elektrownia chce kawałek ziemi na transformator to niech zapłaci za nią , a niby dlaczego by miała dostać za darmo . Stać ich i tak to my wszyscy klienci danej sieci za to zapłacimy .
@adaccjmp6773
@adaccjmp6773 2 года назад
@@roman256ful Ależ płaci. W podmiejskich wsiach około 10 tys. za stację kontenerową
@GreyDeathVaccine
@GreyDeathVaccine 2 года назад
@@adaccjmp6773 Czy taki transformator na posesji ma negatywny wpływ na samopoczucie człowieka?
@adaccjmp6773
@adaccjmp6773 2 года назад
@@GreyDeathVaccine Nie ma wpływu. A nawet jest to wykorzystywane w fizykoterapii.
@mariuszkosiak8434
@mariuszkosiak8434 2 года назад
Witam, czy ma Pan jeszcze te przeprogramowane gniazdka, włączające się ponad 250V? Ewentualnie czy wie pan gdzie można je kupić?
@sasza32852
@sasza32852 2 года назад
Na moim przykładzie, jestem ostatni na linii.Kilka instalacji na sieci z 70 lat,obszar wiejski .Problem się pogłębiał z każdym nowym podpiętym prosumentem ,napięcie średnie bez produkcji na każdej fazie około 240-245v ( również w nocy) W zeszłym tygodniu został wymienieniony transformator na wejściu do średniego napięcia. Teraz napięcie średnie 230/235 v .przy pełnym słońcu 240max -245v .Dlatego sądzę że linie niskiego napięcia nie są największym problemem lecz transformator nie dostosowany do zamiany niskiego na wysokie napięcie .
@radoslaw1302
@radoslaw1302 2 года назад
Transformator ma kilka odczepow (regulacji napiecia). Jeśli miałeś w nocy 245v to trzeba bylo zmienić odczep na transformatorze i było by ok. Choć jest możliwość że i transformator też mógł być do wymiany.
@fotowoltaikaidomowaelektronika
@fotowoltaikaidomowaelektronika 2 года назад
Trafne porównanie. No niestety lata zaniedbań i zbyt duży overbooking. U mnie jest transformator na sąsiedniej ulicy, energię z niego ma tamta ulica i moja, ale zaczęli kolejną ulicę podłączać. Nowe domy, na mojej ulicy też liczba domów rośnie. Czy transformator wymieniony? Nie wiem, ale chodzi o liczby. Coraz więcej gospodarstw domowych do niego podłączają. Ciekawe kiedy zaczną się problemy. U mnie w marcu w słoneczne dni napięcie było w okolicach 241V. Fotowoltaiki na ulicy za dużo nie ma. Wieczorem jest w okolicach 230-232V
@henrykorkisz6536
@henrykorkisz6536 2 года назад
Świetne porównania 100%prawdy
@kawekkwas7448
@kawekkwas7448 Год назад
Czy winny mogę też być ja, jeśli mam przestarzałe łącze pomiędzy licznikiem a gonzolą?
@dziadekmroz
@dziadekmroz 2 года назад
Co się stało z pieniędzmi? 😉🤣😜. Rozbawiłeś nie tym pytankiem. Sławek, czy jesteś w stanie nakręcić filmik o tym , czy faktycznie ma sens kupowanie i dokładanie dodatkowych urządzeń żeby obniżyć napięcie, tak aby falownik się nie wyłączał? Przy założeniu, że praca, którą wykonają te urządzenia jest niepotrzebna. Nie potrzebna kolejna lodówka, kolejny klimatyzator, kolejne setki litrów gorącej wody itd. i itp.
@wm144
@wm144 2 года назад
Mam do Pana pytanie odnośnie średnicy kabla solarnego. Od stojaka gruntownego paneli, do najbliższego budynku jest około 60m. W tym najbliższym budynku będzie zamontowany inventer. Jakiej średnicy użyć kabli solarnych do tej długości 60m?
@arturz7
@arturz7 Год назад
A czemu chcesz to robić na kablu solarnym? Będzie kosztowało krocie a do tego słabo działało.
@wm144
@wm144 Год назад
@@arturz7 Już zrobiłem, bo nie wiedziałem że można ziemnym. Ale działa na razie super. Dzięki za odpowiedź.
@dareknowak5117
@dareknowak5117 2 года назад
Sposób tłumaczenia na pewno trafi do opornych
@ekiquantameki7701
@ekiquantameki7701 2 года назад
Witam Pana mega materiał. Mieszkam w Bloku świeżo wybudowanym 3lata temu Pech chcial ze cały czas mam 253V tyle pokazuja mierniki czasem skacze nizej od 242V do 253V.Mam sprzęt audio wzmacniacze stereo które sa bardzo czułe na takie wachania a tym bardziej na 252V.Kupilem listwe za 2tys zł nic nie pomaga spalił mi się nowy wzmacniacz co ja mogę w tym wypadku zrobić.Elektryk sprawdził ze na wejsciu do bloku jest 250V ale niby to się mieści w normie.Plus minus 10procent.Jestem w czarnej dupie bo niedosyc ze sprzęt za. 20tys gra raz lepiej raz gorzej to nie moge nic z tym zrobić.
@sawomirkrzemien8520
@sawomirkrzemien8520 2 года назад
100% prawdy! Nie kawka, a coś mocniejszego się należy!
@Rob-Sam
@Rob-Sam 2 года назад
0,5 😉
@rolenc1977
@rolenc1977 2 года назад
Po co oddawać energię elektryczną z paneli fotovoltaicznych do sieci energetycznej?
@Rob-Sam
@Rob-Sam 2 года назад
A po co kupować gaz czy ropę od ruskich?
@rolenc1977
@rolenc1977 2 года назад
@@Rob-Sam magazyn energii elektrycznej w domu ładowany w słoneczny dzień, a niedomiar prądu brany z sieci. Proste.
@zdzisawdulas1244
@zdzisawdulas1244 2 года назад
Wszystko to jest prawda , materiał obrazowo pokazuje problem. Ale co z tego wynika dla mnie ,uzytkownika mikroinstalacji. Podpisałem umowe z firma na montaż 9,75KWp, tak mi zamontowali. W praktyce w czasie słonecznego dnia falownik wyłacza mi sie około 20razy. I tak z instalacji 9,75 KWp robi mi sie 6KWp. Montazysci mówia ,że to nie ich problem a dystrybucja ,ze to wina sasiada. Ale tak naprawdę montujacy gwarantowali mi określoną wydajność czy wobec tego nie powinni sprawdzić /jezeli jest to mozliwe/ czy w moim przypadku bedzie wystepował problem wysokiego napiecia. A dystrybucja dostała informację o parametrach instalacji w tym tabelę pomiarów. Zaakceptowano to i podpisano umowe na odbiór energii. A na dzisiaj wyszło na to ,że to ja jestem sobie winien ,że dałem sie nabrac , ale czy mogłem tego uniknąć. Ja nie chce instalacji która zmniejsza mi wydajność o połowe . Jak sobie z tym ostatecznie poradzić -funkcjonować dalej ze świadomościa ,ze jest sie po prostu oszukanym i nic nie mozna zrobić.
@kajalas7550
@kajalas7550 2 года назад
Jaki interes ma ,,elektrownia" by wymienić przewody, założyć dodatkowe transformatory? Prosumenci są konkurencją która zabiera im zyski.
@hermionablokad5326
@hermionablokad5326 2 года назад
Tego właśnie nie rozumie szary Kowalski montujący u siebie PV. Sądzi, że jak nasz rząd wydał pozwolenie na przyłączanie się Kowalskich w dowolnych ilościach, w dowolnych węzłach sieci to to wystarczy by cieszyć się tanim prądem. Można to porównać do dużego sprzedawcy jabłek na straganie. Nagle pojawia się koło niego wielu małych sprzedawców od których on, duży musi kupić a jak chce potem dalej sprzedać to ma nakazane zawinąć każde pojedyncze jabłko w kolorowy papierek. Tak nie działa wolny rynek.
@Rob-Sam
@Rob-Sam 2 года назад
Pani Kaju, taki interes że od lat bierze za to pieniądze... które zamiast na inwestycje idą na... np. finansowanie 500+ jak obecnie.
@kajalas7550
@kajalas7550 2 года назад
@@Rob-Sam My uważamy, że ,,elektrownia" to jest Polski rząd. Płacimy podatki to się nam należy. A proszę sobie wyobrazić, że to firma prywatna, który producent prądu ma interes by podłączać do jego instalacji takich co robią sobie energię. Gdy maja nadmiar dają ja swoim sąsiadom a gdy jej nie maja to sobie biorą z jego sieci. Gdyby pan byłby właścicielem takiej firmy tez napisał by taki komentarz?
@Rob-Sam
@Rob-Sam 2 года назад
@@kajalas7550 nie prywatna, tylko spółka skarbu Państwa. Widzisz tu różnice? Bo widzę że chyba nie.
@sergio4164
@sergio4164 2 года назад
@@hermionablokad5326 po to było żeby spełnić unijne wymagania dotyczące udziału energii odnawialnej. Nie przewidzieli tylko że znajdzie się tylu chętnych. Że infrastruktury technicznej brakuje zakłady energetyczne wiedzą, sukcesywnie modernizują, nie.da się tego przeprowadzić w miesiąc czy rok. Kiedys drogi były w opłakanym stanie, trochę czasu minęło zanim sytuacja się poprawiła. Jest dużo lepiej ale nie idealnie.
@kykogipsowski6922
@kykogipsowski6922 2 года назад
Pieniądze są potrzebne na programy takie które budują poparcie dla rządu a nie tam na jakieś kable. Tauron generuje spore dochody ale na inwestycje w sieć w tym roku niestety nie ma pieniędzy :) Wykonujemy prace dla Tauron . Pieniądze mają tylko na przyłączanie nowych odbiorców i 0 zł na inwestycje. Oczywiście nie wolno im tego mówić więc muszą mówić że jest pięknie i będzie pan zadowolony :)
@arkadiuszpolaszewski8480
@arkadiuszpolaszewski8480 2 года назад
Tak samo jest z innymi spółkami skarbu państwa. Np. Orlen wcześniej generował 2 mld zł a teraz 12mld. Obniżając wat na paliwo trzeba było jakoś zbilansować straty. Taka to propaganda
@Rob-Sam
@Rob-Sam 2 года назад
Otóż to 👍👍👍
@BudujemyNASZAZYL
@BudujemyNASZAZYL 2 года назад
Jak to gdzie są te pieniądze? A premie dla zarządów spółek energetycznych to skąd wziąć? Z pustego to i Salomon nie naleje... Świetny materiał jak zawsze :)
@kaktus7283
@kaktus7283 2 года назад
mamy wystarczajaca ilosc transformatorow , tylko panelami zaklocacie , dzialanie systemu, a wiedza twoja jest taka , ze dzwonia , tylko nie wiesz gdzie
@MyWasz
@MyWasz 2 года назад
Dlaczego nikt nie krzyczał jak nie było PV dopiero teraz ?
@mikolaj98p47
@mikolaj98p47 2 года назад
Byłbyś w stanie nagrać podobne wyjaśnienie co się dzieje z panelami w momencie gdy nie są w stanie oddać energii do sieci, ponieważ niektórzy ludzie z mojego otoczenia próbują mi wmówić że do pożarów PV dochodzi dlatego że one jak generują prąd (nie napięcie) i nie są wstanie go oddać to w sobie magazynują (tu nie chcą przyjąć mojego wyjaśnienia że to może robić tylko magazyn energii), aż dochodzi do wartości krytycznej która powoduje samozapłon, a ja im próbuję wyjaśnić że panel wyprodukuje tylko tyle prądu ile będzie w stanie oddać, a do pożarów dochodzi między innymi od uszkodzenia lub nie prawidłowego zapięcia złączki na kablach gdzie może pojawić się łuk elektryczny, który w pewnym momencie wypali złącze i dojdzie do zapłonu. Z góry dziękuję za nagranie takiego wyjaśnienia.
@karwoj25
@karwoj25 2 года назад
U mnie jest dość ciekawa sytuacja. Napięcia na poszczególnych fazach różnią się znacznie, tzn. L1 i L2 są jednakowe, ale L3 jest zawsze 7-8V wyżej. W środku nocy napięcia są na poziomie 237-237-245V. W okolicy jest sporo fotowoltaiki i w słoneczne dni na tej jednej fazie przekraczamy 253V. Skutkuje to oczywiście wyłączeniem falowników na jakiś czas, na co skarżą się sąsiedzi. Przy okazji awarii mojego przyłącza spytałem ekipę z PGE gdzie mogę zgłosić taką asymetrię i dostałem odpowiedź, że zgłosić mogę, ale mam się zastanowić czy jest to przypadkowe, że akurat jedna faza jest tak wysterowana. Z dalszej rozmowy wynikało, że jest to prawdopodobnie działanie celowe.
@piotrm8741
@piotrm8741 2 года назад
Czyli wniosek z tego że ENERGETYKA NIE JEST PRZYGOTOWANA NA TAK DYNAMICZNY ROZWÓJ FOTOWOLTAIKI. CZY OZNACZA TO ŻE ENERGETYKA JEST NIEEFEKTYWNIE ZARZĄDZANA? JEDNO JEST PEWNE: TRZEBA MODERNIZOWAC SIEC A KOSZTY MODERNIZACJI SIECI PONIESIE KONSUMENT.
@michakraft8761
@michakraft8761 2 года назад
Lubię Pana słuchać i podoba mi się tematyka oraz sposób w jaki Pan omawia temat. Ale kurde , kojarzy mi się Pan z proboszczem/księdzem (nie jakimś konkretnym ale ogólnie) Gdyby Pan miał koloratkę na tym filmie , czysty faroż. Pozdrawiam !
@damiand9983
@damiand9983 2 года назад
Witam. Panowie powiedzcie mi jak wygląda sytuacja z rozbudowa instalacji foto po zmianie przepisów operator enea.
@luka2nd
@luka2nd 2 года назад
Rozumiem, że przeczytanie krótkiej informacji na stronie enea operator to zbyt oczywiste rozwiązanie, bo lepiej zapytać na jutubie? Rozbudowa po 1 kwietnia nie powoduje zmiany zasad rozliczenia.
@kaktus7283
@kaktus7283 2 года назад
napiecie podnosiciewy , tymi swoimi panelami , powinni wam to na falownikach ograniczyc, do 235volt
@kawekkwas7448
@kawekkwas7448 2 года назад
Temat do mnie przemawia, sedno sprawy
@ryszardkubiak6727
@ryszardkubiak6727 2 года назад
Co prawda to prawda.
@SzyxYank
@SzyxYank 2 года назад
hah, u mnie napięcie waha się od 190V w zimie do 260V w lecie, można? można
@22jarzabek
@22jarzabek 2 года назад
Pretensje to trzeba mieć do ustawodawcy a nie do ZE. To ustawodawca nakazał przyłączenie każdej mikroinstalacji. Nigdzie nie ma że ZE jest zobligowany modernizować sieć bo Kowalskiemu falownik wyłącza. To Kowalski podnosi swoim falownikiem napięcie a nie ZE.
@radoslaw1302
@radoslaw1302 2 года назад
Tylko zakład podczas przyłączania mnie do sieci nie omieszkał skasować mnie za moc przylaczeniowa, a teraz nie wywiązuje się z umowy nie utrzymując w normie parametrów sieci
@22jarzabek
@22jarzabek 2 года назад
@@radoslaw1302 a co z tymi parametrami nie tak?
@radoslaw1302
@radoslaw1302 2 года назад
@@22jarzabek podczas wykorzystywania przeze mnie mocy przyłączeniowej nie potrafią zachować w normie podstawowego parametru sieci czyli napiecia
@22jarzabek
@22jarzabek 2 года назад
@@radoslaw1302 czyli wszyscy powinni mieć złe parametry na tym obwodzie jeśli ZE dostarcza złe parametry. No chyba że to falownik zakłóca pracę sieci.
@radoslaw1302
@radoslaw1302 2 года назад
@@22jarzabek zakład energetyczny "dajac moc przylaczeniowa" zobowiązuje się (umowa) do utrzymania parametrów sieci (napięcia) bez względu czy pobieram czy oddaje energię. Skoro nie mogą się wywiązać bo sieć jest przestarzała to niech ja zmodernizują bo za utrzymanie sieci też płacimy rachunki. Więc zgodnie ze starą maksyma place i wymagam. Dobrze było do tej pory gdy na wyjściu z trafo ustawiali max napięcie 250v to na końcu lini mieściło się w normie, teraz gdy PV pracuje problem jest bardziej złożony, ale w dalszym ciągu jest to ich problem.
@mirekb.8548
@mirekb.8548 2 года назад
z tego co kojarzę budowę sedesu to średnica otworu wylotu do kanalizacji raczej nie jest większa niż 5 cm - więc niewiele więcej niż umywalka; w miejscach gdzie mieszkałem - a już jestem w grupie 50+ - to nie widziałem żeby zakład energetyczny prowadził prace profilaktyczne (zapobiegające pogorszeniu parametrów linii przesyłowych), jeśli są to usuwanie awarii; co do internetu "jeden z wiodących dostawców internetu" - francuska firma pomarańcza sprzedaje dostęp po światłowodzie z parametrem do 300 mb; czyli 299 - spełnia parametr ale 1 mb też spełnia;
@adamkluska356
@adamkluska356 2 года назад
W sieci moze być 253 v - problem w tym że ludzie falowniki ustawiają wyżej. Wtedy to jest wina sąsiada
@jaimojdom5012
@jaimojdom5012 2 года назад
Ludzie ustawiają falowniki wyżej bo jakość sieci jest słaba i napięcie skacze. Nie ustawialiby jeśli sieć odprowadzała energię wystarczająco wydajnie.
@PaneleFotowoltaiczne
@PaneleFotowoltaiczne 2 года назад
To inny, bardzo poważny problem. Z jednej strony by nie ustawiali, gdyby nie musieli, z drugiej, tak robiąc, czynią dużo zła i sobie i innym.
@ewelinaslebioda428
@ewelinaslebioda428 2 года назад
@@PaneleFotowoltaiczne ale to jest karalne
@adamkluska356
@adamkluska356 2 года назад
@@ewelinaslebioda428 często tylko teoretycznie bo jest 6 co ma fv i nie jest prosto udowodnić który a często nawet wszyscy
@ekiquantameki7701
@ekiquantameki7701 2 года назад
Witam Panie Adamie Mieszkam na 3letnim blokowisku 18klokow.po 20mieszkan.Nikt tu raczej fotovoltarki nie ma.Nie wiem którego sąsiada w mordę strzelić za spalony mój wzmacniacz stereo za 10tys zł.250v to norma.Nawet nie marzę o starszych wzmakach które chodziły na 220V te co siadają to 230V.
@przemysawwyszkowski8791
@przemysawwyszkowski8791 2 года назад
Być może w sprawie sieci energetycznej wszystko się zgadza, ale przykład wodno-kanalizacyjno-szambowy to straszny „galimatias”. Rura nie może być wodno-kanalizacyjna, albo jest wodociągowa, albo kanalizacyjna. Szambo nie może wybijać, bo szambo to potoczna nazwa zbiornika bezodpływowego. Wybijają ścieki. Jeżeli jest kanalizacja, to nie może być szamba, to się wyklucza. Rura kanalizacyjna nie może mieć 10 mm ( 1 cm ). Kanalizacja ma 110 lub 160 lub 200mm. Jeżeli sąsiad zalewa sąsiada to może być wina instalacji wewnętrznej w budynku, nie koniecznie przedsiębiorstwa eksploatującego kanalizację. Choć może być. Proponuję używać przykładów bardziej świadomie, bo tutaj wyszło dość „kulawo”.
@dodi6379
@dodi6379 2 года назад
Dokładnie jak chop do cepa. Kasę brali willy budowali i konta w bankach to tak jak z drogami materiał sprzedany a syf dany. Opłaty są i były a linie za czasów Gierka. Teraz gdy wymyślili transformacji energetyczną zapomnieli o zaniedbaniach bo myśleli że to nie będzie aż na taka skalę aż teraz zachamowali z przerazeniem rozwój pv dla obywateli. Niemcy w dzisiejszej sytuacji międzynarodowej są tak przerażeni że będzie masowo oze gdzie się da bo mają sieci przygotowane my niestety w tym temacie nie możemy już nic więcej zrobic bez modernizacji sieci. A najgorsze jest to że zwalaja winę na inwestora
@stefans427
@stefans427 2 года назад
Prosiłbym o materiał związany z energią bierną i pojemnościową przy taryfie c 11 poniżej 63 A. Nie wszyscy operatorzy już to opomiarowali, ale to chyba będzie kolejna.... Pozdrawiam.
@ewelinaslebioda428
@ewelinaslebioda428 2 года назад
Panie, gdzie nowy film 😁Coś cicho się zrobiło 😉
@atabeel
@atabeel 2 года назад
Analogia jest od czapy. Standardowe przyłącze do sieci pozwala korzystać z prądu w takim samym zakresie wszystkim sąsiadom. Nie ma konieczności ani przymusu instalowania PV na dachu lub przed domem. Bardziej by tutaj pasowała analogia taka, że jest sobie rura która wystarcza na spuszczanie wody w toalecie ale nagle jeden z sąsiadów postanowił postawić sobie myjnie dla tirów i przez to kanalizacja wybija. W pańskim podejściu teraz wszyscy sąsiedzi muszą się zrzucić na modernizację rury (bo przypominam że to nie jest tak że ona się za darmo wymieni) a często jeszcze trzeba np. zmodernizować magistralę i całe miasto musi się na to zrzucić. To jest nie fair. To jest tzw. prywatyzacja zysków (zarabiam na myjni / oszczędzam na prądzie) i uspołecznianie kosztów (na modernizację żebym ja mógł zarabiać/oszczędzać muszą się zrzucić wszyscy dookoła).
@eRBartek
@eRBartek 2 года назад
Jest taki cytat: "ludzie są sami sobie winni". Dlaczego? Po co komuś, kto zużywał miesięcznie 250kWh instalacja PV o mocy 8 lub 10kWp?! Bo mnie stać! Bo MOŻE kiedyś założę PC... A co teraz? Patrz! W miesiąc robię tyle nadwyżki że mi na pół roku starczy! I potem mamy to, co mamy! Gdyby ktos wcześniej pomyślał to moznabyło zrobić zapis że dopuszczona moc instalcji pv byłaby uzależniona od rocznego zużycia energii przez gospodarstwo. A tak mamy przewymiarowane instalacje na co drugim domu, do tego niedpuszczalne ustawienia falowników i kisimy się we własnym sosie. I wina jest owszem, po stronie operatora, ale nie z powodu złej infrastruktury, ale niedopatrzeń przy wydawaniu zezwoleń, bo teraz nagle większość obudziła się z ręką w nocniku. Gdyby ta rzeczona infrastruktura była zła, to cierpielibyśmy na spadki napięć na obciążonej sieci, wyłączenia, itp. Czy tak wcześniej było? Nie, gdyż wszystko działało wg. wcześniej prawidłowo przhyjętych założeń (współczynniki jednoczesnosci, itp.). Dlatego też, wspomnianemu, przedmiotowemu sąsiadowi z dołu kibel wybija, bo sąsiad z góry puszcza dużo wody, ale w krótkim czasie, który do tego podłączył kibel do spływu umywalki. Ot, cała przyczyna.
@eszaa7010
@eszaa7010 2 года назад
A ja do tego dodam, że przeczytałem kilkadziesiąt innych komentarzy. I to jest dopiero katastrofa.
@abiogaz
@abiogaz 2 года назад
Dzień dobry, ma Pan w 100% rację, a uczy się nas o naszej winie, rozgrywają konsumenta jak chcą, oglądałem ostatni odcinek glob energia o "Mój Prąd 4.0 tylko dla instalacji w net-billingu?" wydaje mi się że net-billing może być bardziej oplacalny a to dofinansowanie wezmą tylko ci którzy będą wiedzieć że się im opłaca.
@kilianadamski1414
@kilianadamski1414 2 года назад
Problem w tym że to państwowy monopolista. Nie ma wolnego rynku. Jeśli pozwolić by prywatnym na dystrybucję Energi, w gniazdku było by 230v a jeśli nie to zmieniam dostawce. A tu jesteśmy uzależnieni od energetyki jak Niemcy od ruskiego gazu. Jedyna nadzieja w rewolucji akumulatorów, wtedy z radością będę patrzył jak odcięte linki na drodze, a przy tym na prezesów energetyki płaczących ze nie ma z czego uskubać, bo ludzie się odłączyli.
@stefanx9900
@stefanx9900 2 года назад
Tak! monopolista-BETON ! Tylko wolny rynek "załatwia sprawę" Jaka była kiedyś,a teraz Telekomunikacja. Kiedyś,czekanie latami na założenie telefonu,a teraz mam dwa nr-y i wybór operatora,jaki mi pasuje!
@gromosawsmiay3000
@gromosawsmiay3000 Месяц назад
ekspert elektroenergetyki.... wiekszym problemem na jest moc trafostacji, a jak chcesz miec siec o wiekszej przepustowosci to nei placz ze sa duze koszty za przesył ktoś to musi oplacic...
@ZeptoBoxpl
@ZeptoBoxpl 2 года назад
Umnie niestety napięcie prawie NIGDY nie spada poniżej 248V, a w nocy wynosi nawet 254V. Mimo wszystko batalia o obniżenie napięcia na trafostacji trwa dwa lata. Co do winy to niestety ludzie mający fotowoltaikę są winni wyłączaniu falownika tj. widziałem już instalacje gdzie 30 metrowy kabel do falownika 10kW miał 5x2,5mm² i niestety to nie są wyjątki, a raczej zasada. Co więcej ludzie główne kable zasilające w domach mają max 4mm² w ALUMINIUM! co jest równoznaczne z 2,5mm² w miedzi. Gdzie leży zatem problem umnie, że napięcie w sieci cały dzień ma 248V +/- 3V a energetyka nie chce obniżyć?
@PaneleFotowoltaiczne
@PaneleFotowoltaiczne 2 года назад
Jak ktoś ma 5 x 2,5 mm2, to ma swój lokalny problem, ale jeżeli w nocy jest 254V, to znaczy, że energetyka musi bardzo podnosić napięcie by ci na końcu mający 5 x 2,5 mm2, nie mieli zbyt dużego spadku napięcie, gdy włączą kilka urządzeń w domu. Tak już nie powinno być.
@haneyyy5952
@haneyyy5952 2 года назад
witam co z odcinkiem " koniec tych klamstw" ?
@michaf1300
@michaf1300 2 года назад
Właśnie. Kiedy możemy się spodziewać tego odcinka?
@PaneleFotowoltaiczne
@PaneleFotowoltaiczne 2 года назад
Trochę byłem ostatnio zalatany. Postaram się dzisiaj go zmontować. Pozdrawiam
@michaf1300
@michaf1300 2 года назад
@@PaneleFotowoltaiczne super pozdro z Rybnika
@michaf1300
@michaf1300 2 года назад
@@PaneleFotowoltaiczne WYMIATA PAN W KAŻDYM TEMACIE. WIELKI SZACUNEK. POZDRO
@adamKa27
@adamKa27 2 года назад
U nas w uliczce jest sporo domów z instalacjami fotowoltaicznymi i był w tamtym roku probelm z napięciem skaczącym ponad 250V w słoneczne dni. PGE obniżyło napięcie na transformatorze i to pomogło. W nocy co prawda napięcie było około 215-220 V ale w słoneczne dni było najczęściej nie więcej niż 245V. Niestety jakiś miesiąc temu kolejny sąsiad założył fotowoltaikę i obecnie jak zaświeci słońce to napięcia skaczą ponad 250V. A mamy dopiero poczatek kwietnia gdzie instalacja nawet w południe nie przekracza 80% mocy. Przyjdzie maj i czerwiec i będa regularne wyłączenia :( Nieciekawie
@adamkluska356
@adamkluska356 2 года назад
I drugi raz już Wam nie obniżą, bo w nocy było by 200 v i mało co by dobrze działało
@rafam8067
@rafam8067 2 года назад
W lecie niekoniecznie musi być gorzej. Ponieważ instalacje fotowoltaiczne właśnie w tym momencie (marzec, kwiecień) mają najlepsze warunki pracy tj, duże nasłonecznienie i niska temperatura. W lecie osiągane moce maksymalne mogą być niższe niż teraz z racji wysokiej temperatury paneli fotowoltaicznych.
@adamKa27
@adamKa27 2 года назад
@@rafam8067 Nie zgodzę się. Optymalne warunki są w maju i czerwcu. Na pewno nie na początku kwietnia ani tym bardziej w marcu.
@rafam8067
@rafam8067 2 года назад
@@adamKa27 To nie jest kwestia zgody lub nie. Wystarczy popatrzeć w niebo i na termometr. Mówimy o mocach maksymalnych a nie ilości wyprodukowanej energii.
@adamKa27
@adamKa27 2 года назад
@@rafam8067 Ja nie patrzę w niebo ani na termometr tylko na zapisane parametry pracy mojej instalacji fotowoltaicznej. W marcu i na początku kwietnia instalacja nie pracowała jeszcze ze 100% mocy nominalnej nawet w południe przy bezchmurnej pogodzie.
@krzysiekv12
@krzysiekv12 2 года назад
To chyba trzeba kupic akcje pge jak to dobre kombinatory
@koriolannew4668
@koriolannew4668 2 года назад
Ma Pan rację. Niestety w Polsce jest taka kultura myślenia i pracy i nic się nie da zrobić. Wyjaśnienie jest proste... "czegoś głupi? Bo biedny... Czegoś biedny? Bo głupi..." I tak na okrągło od czasów Sobieskiego :-)))
@plebantv5754
@plebantv5754 2 года назад
Pewnie ze jakosc pradu jest ch...wa. U mnie na wsi siedzisz w chacie i mrugaja swiatla non stop. Az prawie sie zagaszaja. Smiechu warte. Ale za prad placic trzeba. Fakt ze moja PV 10 kwp sie nie wylacza... o tyle dobrze.
@Maciek1943
@Maciek1943 2 года назад
Witam jestem za fotowoltaiką ale nie rozumiem wybijania napiecia w góre przez słabe połączenia , to tak jak by napiecie indukowało się przez słabe połączenia, czyli na jak byśmy mieli za niskie napięcie w gniazdku to wystarczyło by poluzować przeowdy zeby było slabe połączenie i wtedy napiecie nam by sie podniosło. też mniejszy przekrów przewodów NN by powodował przy obciążeniu jeszcze zmiejszenie napiecia a nie podwyszenie go, to tez wychodzi co Pan mówi ze małe przekroje przewodów by powodowały zwiększanie napiecia co jest nie prawdą. Pozdrawiam
@Rob-Sam
@Rob-Sam 2 года назад
Podstawy fizyki się kłaniają. To opiszę to tak dla prądu stałego. Cienki przewód to większy opór (rezystancja). Przy większym oporze przewodu rośnie spadek napięcia na nim. U=I*R Prawo Ohma. I bardzo podobnie jest dla prądu zmiennego.
@Maciek1943
@Maciek1943 2 года назад
@@Rob-Sam no właśnie, I trochę to jest w tym filmiku to nie prawda..
@rdcabal
@rdcabal 2 года назад
Tylko, że jest. Wyobraź sobie, że masz przewód 1mm2, czyli, nominalnie prześlesz nim 10A, czyli 2300W a tyle produkujesz że słońca. W domu wszystko wyłączone, a do transformatora 1km - spadek napięcia to 170V, przy przekroju 10mm 17V a przy przekroju 100mm 1,7Volt. W przypadku 1mm, musiałbyś podnieść napięcie falownika do 400V, żeby wypchać energię, a straty byś miał ponad 25%, pewnie bliżej 50%. Grubszy kabel droższy jednorazowo ale straty mniejsze na zawsze.
@Rob-Sam
@Rob-Sam 2 года назад
@@Maciek1943 co dokładnie jest nieprawdą?
@Maciek1943
@Maciek1943 2 года назад
@@Rob-Sam np to że wina za wysokie napięcie są słabe przewody , słabe przewody czyli mały przekrój będzie powodował niższe napiecie , a nie wysokie
@marcinm6741
@marcinm6741 2 года назад
3:40 "winne są przewody" i 3:28 "jakość energii jest za słaba" to takie hiperbole językowe dla mas ? To że PSE ma infrastrukturę starszą od węgla, co obnażyły OZE, nie znaczy że, autor poważnego zdawało by się kanału poświęconego PV, posługuje się podwórkową retoryką. Ktoś kiedyś w MEGA UPROSZCZENIU użył idiotycznego zwrotu że "PV podwyższa napięcie w sieci" i teraz wszyscy to chlapią bez namysłu. Jak ktoś nie wie o czym pisze , to niech weźmie kartkę papieru nabazgrze na niej sinusoidę i chwile pomyśli nad takim pytaniem : jak to jest, że energię o takim kształcie sinusoidy, którą generuje transformator na moim osiedlu i równolegle podłączony do tego transformatora mój falownik PV, może płynnie "wędrować" w kierunku do i z transformatora ? Przypomnę że ta sinusoida zmienia potencjał fazowy od +230 do -230V , siłą rzeczy przechodzi przez 0 (gdzie tu jest przestrzeń do "podwyższania napięcia przez PV) kiedy taka stacja trafo ma jakieś 500 KW mocy a instalacje PV podpięte do tego trafa maja 10-20% tej mocy ? Nawet jeśli po wtórej stronie tego trafa znalazło by się tyle instalacji PV co jego moc nominalna ( do czego zakład energetyczny i tak nie dopuści) ) to dojdzie jedynie do odwrócenia funkcji uzwojeń i teraz uzwojenie wtórne przejmie funkcję uzwojenia pierwotnego - (taką funkcjonalność wykorzystują popularne UPS'y.) ale napięcie uzwojenia wtórego(napięcie w sieci) zostanie zachowane, musi tak być bo .................inaczej wywali bezpieczniki albo spali sie trafo :) Znacznie bliższym prawdzie i bardziej odzwierciadlającym fizykę tego co dzieje między transformatorem sieci a falownikiem PV jest inny uproszczony zwrot: "wypychania energii" przez falownik PV podczas nadprodukcji(dzięki minimalnym różnicom częstotliwości i faz energii generowanej przez falownik PV) . Fakt, konsekwencją jest wzrost napięcia skutecznego w sieci. Niby to samo, ale to tak jakby powiedzieć że Fiat126p może pędzić z prędkością 250km/h , tak może......... jak się będzie staczać po równi pochyłej mamuciej skoczni Sorry, trochę długie wyszło
@d..c..
@d..c.. 2 года назад
W skrócie, kasa jest przewalana na socjal dla elektoratu a reszta się nie liczy...
@AnnaK-yj4mx
@AnnaK-yj4mx 2 года назад
ograniczajmy PEM... inaczej sami się wykończymy...
@szymonkonikowski3010
@szymonkonikowski3010 2 года назад
Słabe porównanie z tą kanalizacja, mówi Pan to co ludzie chcą usłyszeć a nie jak sytuacja wygląda naprawde
@PaneleFotowoltaiczne
@PaneleFotowoltaiczne 2 года назад
Proszę napisać jak sytuacja wygląda na prawdę, by ludzie mogli to przeczytać. Pozdrawiam
@szymonkonikowski3010
@szymonkonikowski3010 2 года назад
@@PaneleFotowoltaiczne Uważa Pan porównanie napięcia w sieci elektrycznej do rury kanalizacyjnej za miarodajne ?
@szymonkonikowski3010
@szymonkonikowski3010 2 года назад
@@PaneleFotowoltaiczne lepsze porównanie będzie z płynąca woda w rurze, po stronie sieci przekroju fi100 a u Pana fi15 i problem ze fi15 potrzebuje więcej energii (napięcia) do wtłoczenia wody do rury o przekroju 100.
@sawomirk
@sawomirk 2 года назад
Problem z tym że kiedyś linie były projektowane do przesyłu energii w jednym kierunku czyli do odbiorcy. Teraz nowe linie mają większe przekroje i nie ma problemu.
@adamgaweczyk4057
@adamgaweczyk4057 2 года назад
Jak niema odbioru. To grubsze linie nic ci nie dadzą.
@sawomirk
@sawomirk 2 года назад
@@adamgaweczyk4057Przecież ta energia jeśli nie zostaje spożytkowana w najbliższym otoczeniu czyli u odbiorców w obrębie stacji to jest pompowana przez trafo do linii Sn, jeśli tam by nie została spożytkowana to dalej przez GPZ do linii Wn. Z praktyki wiem że największy problem to obwody nn z stacji i to te obwody które są długie, najczęściej linie napowietrzne bo one mają mniejsze przekroje często 25mm² , 35mm² , 50mm² i odbiorcy na końcu takiego obwodu co mają fotowoltaikę. Jeśli obwody że stacji są krótkie to nie problem bo się zmienia zaczep na trafo obniża napięcie i jest dobrze.
@piotrpiersa5459
@piotrpiersa5459 2 года назад
I tu się zawiodłem z tak słabym porównaniem. Taj jakby nie był Pan na lekcji fizyki z ciał połączonych.
@Van_Tage
@Van_Tage 2 года назад
Biorąc pod uwagę ogólną ignorancję autora w temacie elektroenergetyki można powiedzieć, że ten kanał jest szkodliwy i wprowadza coraz większą dezinformację.
@piotrpiersa5459
@piotrpiersa5459 2 года назад
@@Van_Tage Autor jest zdania "Nie znam się, ale się wypowiem".
@dardar7445
@dardar7445 2 года назад
W 1000% zgadzam się. Cała prawda w kilka minut wyłożona na ławę. Brawo. Niech się ten film niesie. Niech wszyscy będą uswiadomieni. Pozdrawiam.
@22Yugo
@22Yugo 2 года назад
Pomieszanie z poplątaniem. Nie dziwiłbym się gdyby to mówił chłopak z małą podstawową wiedzą energetyczną.! Ale Pan uważany przezemnie za mądrą osobę. Niestety mówi Pan gupoty.Pozostała mi jeszcze tylko nadzieja.pozdr
@22Yugo
@22Yugo 2 года назад
PS:Wyjaśnienie zasad fizyki en el i jej przesyłu za pomocą teorii dwóch kibli i rury spustowej jest bardzo ryzykowne.Taką teorię bardzo łatwo spuścić w kiblu. Może trzeba uważać?? pozdr
@rghost1647
@rghost1647 2 года назад
To nie o zasady fizyki chodzi tylko o monopol ZE I wieloletnie zaniedbania . Kasę biorą i chuj efektów nie ma.
@rghost1647
@rghost1647 2 года назад
Porównanie ZE do Szamba czysto przypadkowe....."podczas kręcenia materiału nie ucierpiał żaden pracownik ZE".
@siaznatury6659
@siaznatury6659 2 года назад
Mam ciekawy materiał na film
@wielblad1344
@wielblad1344 2 года назад
no cóż jak się dziaduje całe życie to takie są tego efekty... to jest niedoinwestowanie... dlaczego? bo chcemy mieć niskie domowe rachunki z ceną regulowaną przez państwo... jeśli chcesz mieć dobrze to zapomnij o tym że będzie tanio... każda wiejska dziura podnosi koszt w taki sposób że sprzedaż energii nigdy nie zwróci nakładów... miejska gęsta zabudowa finansuje tak na prawdę te odległe nisko zaludnione obszary a że cena regulowana przez państwo to tak na prawdę nikt nie jest zadowolony... wszędzie jest niedoinwestowanie! aby uratować sytuację to należałoby ponieść całość kosztów swojej linii bez ingerencji państwa... innymi słowy cena za energię elektryczną zależna od miejsca na mapie a raczej od gęstości zaludnienia im mniejsza tym koszt większy... dziś większość inwestycji pochłaniają koszty przyłączenia kolejnych nowych miejskich wieśniaków... uwolnić ceny! i wtedy żądać! po wizycie w ZE z takim problemem i poznaniem kosztów inwestycji wielu by wolała zrezygnować z pv hehe no ale jak dziś można obciążyć kosztem innych to morda rozdarta na całego...
@PaneleFotowoltaiczne
@PaneleFotowoltaiczne 2 года назад
Mądrze napisane. Co tanie, to z czasem bardzo drogie.
@rghost1647
@rghost1647 2 года назад
A ciebie też popierdoliło z tymi niskimi rachunkami? Płacimy więcej niż u Niemiaszków wiać co jest niskie?
@kaen7125
@kaen7125 2 года назад
Całe szczęście u mnie napięcie nigdy nie przekracza 228v, niezależnie od produkcji.
@rdcabal
@rdcabal 2 года назад
A do ilu potrafi spaść,?
@kaen7125
@kaen7125 2 года назад
Nie mam takiej wiedzy, ale chyba tak się stabilnie utrzymuje
@waldek6178
@waldek6178 2 года назад
Racja 👍👍👍
@TVveg
@TVveg 2 года назад
Instalator powinien zweryfikować przede wszystkim, czy mikroinstalacja ma aktywowany tryb regulacji mocy biernej (jego aktywacja wpływa pozytywnie na stabilizację napięcia w sieci i powinna skutkować zmniejszeniem liczby wyłączeń mikroinstalacji). Jeśli po zweryfikowaniu przez Instalatora mikroinstalacji nastaw falownika (zwłaszcza w zakresie aktywacji trybu regulacji mocy biernej) nadal występują problemy prosimy przesłać pismo z opisem sytuacji (jaki tryb regulacji mocy biernej został włączony przez instalatora, kiedy mikroinstalacja się wyłącza .mnie taką odpowiedź przysłałali z zakład energetyczne.
@mateuszk1146
@mateuszk1146 2 года назад
U mnie ta sama sytuacja. A czy zakład coś zrobił już w tym temacie u ciebie? Bo u mnie już 3 tyg. Jak wysłałem i cisza
@TVveg
@TVveg 2 года назад
@@mateuszk1146 nie nic
@rghost1647
@rghost1647 2 года назад
To ściema. Falownik ma standardowo ustawioną aktywację mocy biernej w zakresie jej regulacji
@mateuszsekua9262
@mateuszsekua9262 2 года назад
Jakoś energii elektrycznej od zakładu energetycznego jest prawie że zerowa w porównaniu do produkcji falownika. Falownik produkuje ładną czystą sinusoidę przemienną a zakład dostarcza nam bardzo dużo zakłóceń. Nawet myśląc logicznie. Jak taki prąd który idzie kilka kilometrów do odbiornika może nie posiadać owych zakłóceń gdzie po drodze jest dużo innych odbiorników. Naród polski nie jest głupi lecz są osoby które mają charakter że nigdy nie uwierzą że istnieje nowa technologia która po 5 latach pracy generuję nam zyski w postaci darmowego prądu. Przecież Grażyna mówi od wieków że nic nie ma za darmo. No to może kiedyś tak było, dziś mamy XXI wiek i powinniśmy się edukować na bieżąco. Człowiek który tego nie robi cofa się w rozwoju. W jaki sposób zmiana opłaty za magazynowanie energii w sieć ma rozwiązać problem odnośnie wysokiego napięcia w sieci. To tak samo możemy porównać wypowiedź z filmu, przyjdzie pracownik i nam powie. Panie trzeba więcej zapłacić to nie będzie problemu z sedesem. Co zmieni opłata jak sieć cały czas taka sama
@mariuszanonimowy7166
@mariuszanonimowy7166 2 года назад
U mnie jest 262v
@grzesoffg4523
@grzesoffg4523 2 года назад
W którym punkcie takie napięcie ?
Далее
Fotowoltaika - SAME PROBLEMY?! Sposób na 253V
23:48
Просмотров 49 тыс.