Тёмный

Efekt Nagrody Nobla dla Olgi Tokarczuk 

Zbigniew Sikora
Подписаться 2,1 тыс.
Просмотров 4,2 тыс.
50% 1

Kiedy nagroda literackiego Nobla dla Waldemara Łysiaka :-)

Опубликовано:

 

15 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 22   
@MrKalkil
@MrKalkil 2 года назад
"Tokarczuk do tego stopnia obraziła mój rozum, że chciałem napisać polemikę, ale uznałem, że gra jest niewarta świeczki, bo musiałbym jej książkę doczytać do końca" - powiedział Stanisław Lem w rozmowie ze Stanisławem Beresiem w 2001 r.
@JohnDoe-po8ou
@JohnDoe-po8ou 5 лет назад
Waldemar Baldhead :) nie dostanie nagrody Nobla, z tego powodu że nie pisze po "noblowsku" Aczkolwiek bardzo go lubię
@WK-ez1kg
@WK-ez1kg 3 года назад
Odwazcie sie powiedziec: W.Lysiak nie dostanie Nobla gdyz sie Zydom narazil!
@mariathrun5472
@mariathrun5472 26 дней назад
12.10.2019 tokarczuk
@miroslawamarcinkowska1953
@miroslawamarcinkowska1953 6 месяцев назад
ubolewam, że nie mam komu czytać na głos
@batorybatory2609
@batorybatory2609 3 года назад
Pieknoduchu! Kim w literaturze przez duże "L " jest wymieniona przez Ciebie osoba? A czytelnictwo zapewne nie cieszy sie uznaniem w większości. Jak przez wieki cale!
@karolmaopolski4120
@karolmaopolski4120 Год назад
Batory Batory, do kogo ten komentarz i o kim?
@DOROTAGABRIELAKRZYZANOWSKAHDEB
@DOROTAGABRIELAKRZYZANOWSKAHDEB 4 года назад
Zwi Migdal get out
@mpingo91
@mpingo91 5 лет назад
63% Polaków nie przeczytało w zeszłym roku ani jednej książki? No i co? To powód do ubolewania? Jakoś nikt z tych narzekaczy nie dba WCALE ani o treść, ani o jakość tego, co ewentualnie miałoby być czytane. Otóż lepiej nie czytać nic, niż czytać "dzieła" np. Tokarczukowej. Jakość jej pisania można oceniać różnie, ale rozpiętość tych ocen nie będzie sięgała stopnia "arcydzieło", to pewne. Równie pewne jest, że w niektórych przypadkach będzie sięgać stopnia "grafomania". Jeżeli zaś chodzi o treść (a mówi Pan o ksiązkach jako źródle wiedzy!), to z nią jest tak samo jak z informacjami: giełdowymi, wojskowymi, politycznymi. Lepiej nie mieć żadnych informacji, niż dysponować informacjami fałszywymi. Oczywiście wszystkie te rozważania są kompletnie nieistotne z punktu widzenia SZPRZEDAWCY. Tam liczą się tylko procenty czytelnictwa. No i z punktu widzenia polityków. Propaganda, czy to wbijana do głów młotkiem przez telewizor, czy w formie beletrystyki, jest także wygodna do wyrażenia w procentach. Petrarka już w XIV w. rzekł że księgi wielu uczyniły mądrymi, ale równie wielu - głupcami. Warto przy tym zwrócić uwagę jak w XIV w. wyglądał rynek książki. Wtedy nie było Empiku z tą jego górą śmieci. Książki Tokarczuk należą oczywiście do tej drugiej kategorii i do podbijania procentów czytelnictwa za ich pomocą NIE NAMAWIAMY. Ciupagą je!
@karolmaopolski4120
@karolmaopolski4120 Год назад
Petrarka żył w czasach, kiedy książki były rzadkością a umiejący czytać byli wyjątkami: wątpię, aby książka mogła z kogokolwiek uczynić głupca lub mędrca, jeśli ten nie dba o poziom zrozumienia tego, co czyta. W poziom czytelnictwa w Polsce otwiera tylko pole do manipulacji i propagandy.
@mpingo91
@mpingo91 Год назад
@@karolmaopolski4120 Dlaczego tylko w Polsce? Z powodów zawodowych bywam często na dłużej w Niemczech i USA. Zaglądam tam do księgarni. Dziewięćdziesiąt dziewięć procent tego co mają na półkach nadaje się na przemiał.
@karolmaopolski4120
@karolmaopolski4120 Год назад
@@mpingo91 "Dlaczego tylko w Polsce?" Bo odniosłem się do zdania "63 % Polaków nie przeczytało" - to chodzi raczej o Polskę, a nie o Niemcy czy USA. Nawet jeśli w księgarniach obecnie znajdują się mierne treści, to są jeszcze antykwariaty. Nie jestem zwolennikiem "przemiału", bo wtedy znikają dowody, podobnie jak zniknęły z bibliotek tomy wierszy Szymborskiej z lat powojennych...
@andrzejjackiewicz7838
@andrzejjackiewicz7838 3 года назад
NAJŚMIESZNIEJSZE JEST TO, JAK ŁYSIAK PSIOCZYŁ NA "KUMUNĘ" I PRAGNĄŁ "WOLNOŚCI", A GDY ZLIKWIDOWANO CENZURĘ I NASTAŁA SWOBODA ARTYSTYCZNA, TO U NIEGO NASTAPIŁ NIEMAL CAŁKOWITY UWIĄD ZDOLNOŚCI TWÓRCZYCH.
@jaamadea9439
@jaamadea9439 2 года назад
Jaki uwiąd! Wiadomo , tajemnica poliszynela , kto ma teraz pieniądze na wydawanie gniotów!
@MrKalkil
@MrKalkil 2 года назад
Dużo w tym prawdy. Czytałem większość jego książek- jednak "Ostatnią kohortę" czytałem z pewnym zażenowaniem...Miał 60 lat, jak napisał- to w sumie niewiele. No ale u wielu pisarzy to już często poza własnym szczytem możliwości.
@karolmaopolski4120
@karolmaopolski4120 Год назад
@@MrKalkil czytałem większość książek Łysiaka (kilku mi brakuje w mojej bibliotece), czytałem także "Ostatnią kohortę" i jakoś nie zauważyłem powodów do zażenowania... Dlatego proszę o uzasadnienie.
@MrKalkil
@MrKalkil Год назад
@@karolmaopolski4120 Ta książka- z wymyśloną fabułą- miała między innymi przybliżyć czytelnikowi czasy, o których opowiada. Nieścisłość historyczna goni tam nieścisłość. Nawet pamiętam list otwarty pewnej historyczki, gdzie na kilku stronach te nieścisłości i przekłamania punktuje. Niestety- nie pamiętam tego dokładnie dziś- czytałem to 15 lat temu. Na przykład- z tego, co zapamiętałem- Łysiak pisze o kompletnie zrujnowanym systemie monetarnym, podczas gdy akurat to- po reformach Konstantyna I - w sposób trwały, nawet po podziale na Imperium Zachodnio i Wschodnio- rzymskie system monetarny miał się całkiem dobrze. Nie istniały już słynne "popsute" aureusy (te znikły na dobre za Konstantyna I)- a posługiwano się w zasadzie wyłącznie ustabilizowanymi solidusami. Pamiętam, że o tych kiepskich aureusach Łysiak pisze tam kilkukrotnie. Inna sprawa- mnie osobiście ni podobały się te wcale liczne wulgaryzmy. No ale przecież w swoich książkach poświęconych Napoleonowi- które się tak dobrze czyta- zawarł przede wszystkim swoje uwielbienie dla Korsykanina, nie zważając często na prawdę historyczną.
@karolmaopolski4120
@karolmaopolski4120 Год назад
@@MrKalkil Dziękuję za odpowiedź. Też spotkałem się z zastrzeżeniami historycznymi, tylko że... Łysiak oparł swoją powieść na pewnej legendzie. Kwestia opisana waluty mogła przecież wynikać z dwóch różnych perspektyw, a powieść historyczna historie traktuje jako kanwę, na której buduje pewną fikcję literacką, więc nie można traktować takiej powieści jako podręcznika historii. Gorzej, kiedy w podręczniku (takim jak choćby "Historia i teraźniejszość") znajdują się treści ideologiczne, realizujące określoną politykę historyczną. Aż chyba nabieram motywacji do powtórzenia sobie tej lektury, bo czytałem chyba też z 15. lat temu.
@andrzejjackiewicz7838
@andrzejjackiewicz7838 3 года назад
JAK ŁYSIAK PRZEPROSI MIŁOSZA.
@MrKalkil
@MrKalkil 2 года назад
Za co? Tak pytam- po prostu się zaciekawiłem?
Далее
When Khabib dropped Conor McGregor 👀 #nocommentary
00:59
Mały Książę - streszczenie lektury
19:29
Просмотров 1,1 млн
PRAWDZIWE ŻYDOWSKIE NAZWISKA
11:12
Просмотров 32 тыс.
The ARMENIAN Language
18:06
Просмотров 355 тыс.
"Iliada" - streszczenie i cechy eposu
17:26
Просмотров 143 тыс.
Nie ma bata na Polaka. Historia Bez Cenzury
10:56
Просмотров 2,1 млн