Тёмный

Elektromos rakétahajtóművek | Tech-Q technikai-műszaki beszélgetős műsor - 6. adás 

Spacejunkie Űrutazás
Подписаться 36 тыс.
Просмотров 9 тыс.
50% 1

Hatodik alkalommal kerül sor Tech-Q műsorunkra, amiben kifejezetten műszaki és technikai kérdésekről, megoldásokról beszélgetünk élő adásban Falucskai Norbival.
Ebben az adásban tartunk egy kis gyorstalpalót az elektromos rakétahajtóművekről.
Az élő adás tervezett hossza kb. egy-másfél óra.
Ha tetszik, amit csinálunk, a Patreon-on tudtok minket támogatni ►
/ spacejunkie
Csatlakozz az Űrhajózás-Űrhajók Facebook csoporthoz ►
/ urkutatas
Csatlakozz a Discord szerverünkhöz, ahol Magyarország legnagyobb űrközössége vár►
/ discord
Kövess minket az alábbi oldalakon ►
Honlap: spacejunkie.hu/
Facebook: / spacejunkie.hu
Twitter: / spacejunkieh
Instagram: / spacejunkie.hu
Space Station Guys - angol nyelvű ISS fotózással kapcsolatos weboldal spacestationgu...
Max-Q, Tech-Q, Minimax-Q műsorainkat podcast formátumban is vissza tudjátok hallgatni a következő oldalakon:
Spotify: open.spotify.c...
Anchor FM: anchor.fm/spac...
Google Podcast: podcasts.googl...

Опубликовано:

 

27 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 9   
@r3ventlov246
@r3ventlov246 3 года назад
Sziasztok! Örülök, hogy külön adást kapott a téma és nem lett a múltkoriba belesűrítve. Igaz, sajnos csak utólag tudtam pótolni, de számomra az egyik legérdekesebb rész volt! 👍 Laikusként is tök jól érthető és követhető volt Norbi, nagyon jó példákat hozott, kerek egészre sikerült a műsor szerintem! 👌 Az atmoszférából való "feltankolással" kapcsolatosan jutott eszembe, hogy régen láttam fantáziarajzokat olyan mély-űri űrhajókról amik minta egy óriási tölcsérben kezdődnének így begyűjtve az űrben amúgy nagyon ritkásan, de elérhető atomokat amiket azután a saját meghajtására tudna felhasználni. Sajnos nem tudom milyen meghajtásról és egyéb méretezésről volt szó, de a lényege szintén egy hosszútávon fenntartható kis tolóerő létrehozása nagyon hosszú ideig tartó utazásokhoz... Nem tudom mennyire lenne hatékony vagy megvalósítható, mindenesetre érdekes... Üdv! 🖖😃
@attilatanko7734
@attilatanko7734 Год назад
Köszi
@231gabor
@231gabor 3 года назад
Jo volt. Esetleg az also futo csikon infoba belehetne tenni még hogy mai vendégünk: xy
@spacejunkieH
@spacejunkieH 3 года назад
Nagyon jo otlet, elni fogunk vele es legkozelebb ugy csinaljuk, koszi 🙏
@janosfrancziszti5508
@janosfrancziszti5508 7 месяцев назад
Érdekes. De eléggé akadozó előadás.
@Azrodoth
@Azrodoth 3 года назад
Üdv! Sajnos lemaradtam a kérdések részről, de arra esetleg tudnátok válaszolni, hogy az ion illetve a plazma hajtóművekre visszatérve.. ugye mondtátok, hogy egy bizonyos feszültség szint fölé nem nagyon mennek, mert erodálódnak a semlegesítők felületei meg a rácsok felülete. Teljességgel elképzelhetetlen a jövőben egy olyan kialakítás, valami olyan geometriájú és szerkezetű hajtómű aminek semmilyen eleme sem érintkezik fizikailag ezekkel a kiáramló ionokkal, hanem minden kizárólag erőterekkel van kordában tartva és közvetítve is? Hogy semmilyen alkatrésze ne legyen ami fizikai részecskékkel valósan érintkezik ezzel. Egy primitív analógia miatt jutott ez a kérdés eszembe, a szénkefés illetve brushless, kefe nélküli motorok esete, ahol a technikai fejlődés megoldotta ezt, hogy ne nagyon legyen már bennük elkopó, az áramot közvetítő rész, így kitolva jócskán az élettartamot.
@matwyder4187
@matwyder4187 3 года назад
Azt említette is Norbi, hogy azt a feszültséget elő is kell állítani és oda is kell juttatni -> szigetelés, ami egy kemény fizikai korlát, plusz méret, plusztömeg, satöbbi, nem igazán praktikus. Előrebocsájtva, hogy nem értek hozzá :) ami nekem erről beugrott, az egyrészt a "rotating detonation engine", Scott Manleynek van erről egy remek videója - a lényeg zanzásítva, hogy egy spéci kémiai hajtóműtípus, ahol a hagyományos deflagráció (égés) helyett detonációval (robbanással, ahol a lángfront a hangsebességnél gyorsabban terjed a közegben) reagáltatod el az üzemanyagot, mindezt szabályozottan körbe-körbe, folyamatos jelleggel, ami által jelentősen meg lehetne haladni a ma létező hajtóművek hatásfokát. Ez az egyik, a másik az aerospike elv, ahol a szilárd anyagból gyártott hajtóműharang egyik falának szerepét az atmoszféra nyomása veszi át (más kérdés, hogy a tüske cserébe sokkal keményebb hőterhelést kap). Mindkét elv igazoltan működik, épültek prototípusok, de gyakorlati használatba eddig nem került, mert ezekkel is vannak mindenféle üzembiztonsági és tartóssági gondok, nem tart még ott az anyagtudomány, de remélhetőleg idővel ledőlnek ezek a korlátok. Naszóval a lényeg, vannak egészen elmés elgondolások a kémiai hajtóművek további fejlesztésére, valami hasonló szerintem simán elképzelhető az elektromos fronton is, gondolok itt elsősorban arra, hogy szilárd vezetők és elektródák helyett magát a munkaközeget, az ionizált plazmát kellene valahogy feszültségemelésre és töltésátadásra használni, ami akár megoldható is lehet, ha sikerül megfelelő geometriába kényszeríteni. Ha valami hasonló elmélet előkerül, az alighanem a tokamakokat / sztellarátorokat fejlesztő mérnököktől fog jönni, ők foglalkoznak nagyon hasonló állapotú anyagokkal. Mondjuk egyelőre ott is komoly kihívásokkal küzdenek, az ITER is csak talán fog működni, és az egy monstrum, nem olyasmi, ami valaha repülni fog, viszont ne feledjük, hogy annak egészen más a célja. Amiben majdnem biztos vagyok, hogy lesznek még egészen komoly áttörések, ha nem is egy Epstein Drive (nem az az Epstein!), de olyanok nagyon jó eséllyel, amik mellé rakva a mai Hall Effect gépek olyanok lesznek, mint egy F1 autóhoz képest az ökrös szekér.
@norcy.tech-q
@norcy.tech-q 3 года назад
Sziasztok! Jó látni, hogy beindul a fantáziátok az adás okán. :) Szerintem abban biztosak lehetünk, hogy a jövőt biztosan megjósolni nem lehet, csak utólag láthatjuk ha egy dolog épp elérte a csúcsot, vagy esetleg zsákutca volt. Szerintem egészen biztosan sok jó megoldás van még felfedezettlenül és nem kell ahhoz semmi előképzettség, hogy legyen egy jó ötleted, csak elegendő időt/energiát kell arra az egy témára fordítanod. Szóval biztosan lesznek jobb megoldások amennyiben elegendő ember gondolkodik ezen. Üdv: N.
@Peter-lt9ie
@Peter-lt9ie 3 года назад
ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-gZiZJJoOVY0.html Ilyen egyszerű, nem kell ezt túlbonyolítani :)
Далее
A James Webb Űrteleszkóp  |  #64  |  ŰRKUTATÁS MAGYARUL
22:43
SPACEX vs. HATÓSÁGOK |  Kinek van igaza??
15:19
Просмотров 10 тыс.