Тёмный

EP232 jak se živí bohemista 

Na potítku
Подписаться 60 тыс.
Просмотров 11 тыс.
50% 1

Čau! Dneska se podíváme na jeden cestopisný projekt, který živí vašeho oblíbeného bohemistu.
Errata: Cestopisy na Dálný východ a do Ameriky se psaly, akorát ne česky, ale německy či latinsky.
Stránky projektu: digeocat.upol.cz/czech/
Stránky grantové organizace (Erasmus +): erasmus-plus.ec.europa.eu/pro...
Na projektu spolupracují:
www.upol.cz/
www.mzk.cz/
www.unizg.hr/
www.uniud.it/
www.ugr.es/
--------------------------------------------
Chcete naši tvorbu podpořit? Za €5 měsíčně můžete mít přístup k bonusovému obsahu na našem Herohero:
herohero.co/napotitku
Moc děkujeme všem našim podporovatelům!
--------------------------------------------
Merch můžete kupovat na: napotitku.cz/merch
Všechny odkazy najdete na: linktr.ee/napotitku
Stránky Na potítku: napotitku.cz
--------------------------------------------
David Jirsa & Daniel Zezula

Опубликовано:

 

7 фев 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 44   
@fidricfidra9404
@fidricfidra9404 3 месяца назад
Vypadá to skvěle. Spojil bych se s ňákou cestovkou, nebo s Jankem Rubešem v rámci propagace, ať to nezapadne.
@PavelKucera-bd9dd
@PavelKucera-bd9dd 3 месяца назад
Na ten atlas se moc těším. Doplnil bych ty spojnice o směry.
3 месяца назад
Jj to jsem v tom videu vlastne nerekl, ze ten vysledek bude stokrat hezci a uzivatelsky privetivejsi. To co jsem ukazoval ve videu je vlastne jen provizorni reseni, abychom do toho mohli my bohemisti narvat informace, a jakmile tam budou, zmocni se toho ajtaci a udelaj to hezke a snadno ovladatelne a prehledne atd.
@confususeos
@confususeos 3 месяца назад
@ vyzerá to naozaj veľmi dobre a ja by som tam čakal ešte nejaký ten filter aby som videl iba cestu z konkrétneho cestopisu, alebo podľa toho kto cestopisy písal. Pri väčšom množstve záznamov by (ak je to možné) bolo dobré zaznamenať zhruba termín/deň kedy sa tam nachádzal. Mohli by byť z toho zaujímavé dáta či sa niektorý cestopisci nemohli napríklad stretnúť. (šanca malá, nie je mizivá). Tiež neviem celkom aké sú pravidlá používania máp z databázy oldmapsonline, ale ak by sa dala stará mapa umiestniť cez mapu novú ako vrstva, myslím že by vám to aj mohlo pomôcť s umiestňovaním bodov a ostatným s lepším prehľadom daného obdobia. (je ale možné že tam bude obmedzenie iba pre google mapy hmm :/ ) Držím palce, je to veľmi pekný projekt!
@PavelKucera-bd9dd
@PavelKucera-bd9dd 3 месяца назад
​@ Super! A držím palce. Nenechte prosím ajťáky "zmocnit" se Vašeho projektu :-) Budou jen vymýšlet nesystémové kraviny a projekt Vám zničí. Vím, o čem mluvím.
@martinskolil8908
@martinskolil8908 3 месяца назад
možná s tím počítáte, ale vytvořil bych nějaké vrstvy, třeba podle témat tagů, nebo cestovatelů a nějak bych je rozlišil. Když jsi říkal, že se budete rozšiřovat, asi to ale zůstane u českých cestovatelů, že? Upřímně jsem se těšil na různá mirábilia, nebo Pausaniův Cestopis po Řecku.
@danielafaltysova4257
@danielafaltysova4257 3 месяца назад
Tak na to se mega těším! 😍
@oldrichpriklenk5089
@oldrichpriklenk5089 3 месяца назад
tohle je úplně fantastický. Ta minulost ožívá!
@katerinajakoubkova6156
@katerinajakoubkova6156 3 месяца назад
Hodně zajímavý projekt! Jak pak bude fungovat citováníí z databáze? Bude to přímo házet citace nebo aspoň poskytovat bibliografické údaje?
@hegeshovo
@hegeshovo 3 месяца назад
Konečně se Kramerius dostal na potítko :-D (a v národní digitální knihovně najdete i pár věcí co v MZK nejsou! :-D)
@ludeknovotny3967
@ludeknovotny3967 3 месяца назад
Když nějaký cestopis referencuje místo, co jsi našel na nějaké té historické mapě, přišlo by mi skvělé, kdybyste mohli tuto mapu zanést do Digeocat a bylo možné si ji zobrazit v měřítku jako overlay nad aktuální mapou. Čistě jen jako obrázek, který by šel sliderem zprůhlednit, ale byl by v měřítku, takže by bylo možné hezky vidět překrývající se místa, která jsou pořád na obou mapách stejná, a bod zastavení cestovatele, který je jenom na historické mapě a už zanikl. Člověk by pak lépe pochopil historický kontext daného místa. Je to asi hodně nad rámec zaměření aplikace, ale když už si dáváte tu práci s hledáním na historických mapách, přijde mi škoda to nevyužít nějak víc.
@carolinez7562
@carolinez7562 3 месяца назад
Zdravím, mohl bys prosím udělat videorozbor knihy Cyrano z Bergeracu? Děkuji.
@sona9735
@sona9735 3 месяца назад
Zdravím, overte si možnosť zmeny jazyka mapy pre zobrazovanie názvov miest, atď. (myslím, že by to malo ísť, ušetrilo by vám to čas pri nahadzovaní dát).
@delinger5296
@delinger5296 3 месяца назад
Osobně by pro mě bylo přijemnější, kdybych si hned na táčátku nevybíral cestopis, ale stát. Násleně k trase by bylo vhodnější pro přehlednost nepsat způsob dopravy, ale měnit barvu podle způsobu a následně vybrat následně připsat k poznámkách jednotlivé barvy a procentuální zástupnost.
@dudapirc7373
@dudapirc7373 3 месяца назад
Budou otagovaní i cestovatelé samotní? Mohlo by být fajn filtrovat třeba cestovatele kteří mluvili arabsky. Nebo porovnávat vyjádření o Římu z úst katolíků vs protestantů.
@Lukas-cm2b
@Lukas-cm2b 3 месяца назад
jestli tam budete mit hodne tech bilych puntiku tak se vam to muze zacit sekat. tam se pak musi udelat automaticky seskupovani a rozpojovani do skupin, ale tobe se to zatim neseka tak to je docela zazrak. rika se tomu odborne clustering a tem skupinam clusters. dej si do vyhledavace "map pin clusters example" pro nejakou ukazku
@Tedrousek
@Tedrousek 3 месяца назад
Velmi zajímavá aplikace. 😮 Uvidíme jaké najde užití.
@jakubhota2370
@jakubhota2370 3 месяца назад
mega zajímavé
@knihetty5569
@knihetty5569 3 месяца назад
Nebylo by někdy v budoucnu video na Pod skleněným zvonem od Sylvie Plath? :)
@user-nx4pj6gx1b
@user-nx4pj6gx1b 3 месяца назад
Jsem češtinářka v důchodu a jen žasnu. Moc ráda si vyhledavám informace o místech, o kterých zrovna čtu (třeba i "jen" v detektivkách). Jsem nadšená, když je k textu přiložená mapa. (Např. postavy T. de Fombelleho cestují po světě křížem krážem: Alma, Vango i Gloria.)
@user-vn9ld2ce1s
@user-vn9ld2ce1s 3 месяца назад
Jenom ohledne te mobilni aplikace... Pokud se ta webovka udela "dobre", aby fungovala na mobilu pekne, tak se pak da vyrobit mobilni aplikace v podstate zadarmo, tim ze se ta webovka da primo do ni.
@ElizavetaIvolgina
@ElizavetaIvolgina 3 месяца назад
jako uživatel linuxu musím velmi ocenit, že je to program normálně v prohlížeči a ne na stažení, protože si umím představit, jaká bolest by byla něco, co právě vyšlo, házet do nějakého emulátoru... na druhou stranu by bylo možná fajn ho moct mít i offline, což by se hodilo zvlášť té části využívající ji jako cestovatelského průvodce, protože jak víme ne všude ten signál prostě je každopádně nápad geniální, už teď mě napadá hned několik parádních využití
@KNIHANKOV-StariPejsci-a-Knihy
@KNIHANKOV-StariPejsci-a-Knihy 3 месяца назад
Co používáš prosím za mikrofon? Je úplně bozi 🎉
3 месяца назад
Rode NT-USB Mini
@spoonfulofserotonin5629
@spoonfulofserotonin5629 3 месяца назад
Podporuji nápad přidání generátoru citací
@ondrejhalik
@ondrejhalik 3 месяца назад
Skutečná detektivní práce
@Blackeye69793
@Blackeye69793 3 месяца назад
Kdy ten program bude dostupny? To je fakt super!
3 месяца назад
Melo by to byt pristi leto, ale mam takove tuseni, ze se to kvuli ruznym technickym problemum (viz letosni prihlasky na stredni skoly) bude posouvat. Az to bude hotove, tak udelam aspon dvouhodinove video/manual a rozeberu vsechny funkce detailne.
@katerinaskretova2930
@katerinaskretova2930 3 месяца назад
Moc pěkné! Už se těším, až to bude hotové. Tu aplikaci do mobilu by to fakt chtělo, tím by se to stalo mnohem použitelnější pro všechny zvídavé cestovatele, které vzrušuje historie a umění. A těch je překvapivě hodně! Jo a doufám, že se zpracovává i legendární Máchova cesta do Itálie.😉
@shitlordflytrap1078
@shitlordflytrap1078 3 месяца назад
Asi bude v současnosti trochu kontroverzní to místo nazývat Palestinou.
@Kain3r
@Kain3r 3 месяца назад
Ahoj, nápad na video - nějaká Zeměplocha, za mě asi Barva kouzel nebo Lehké fantastično, není to maturitní, vzhledem k tomu, že to je fantasy, tak to ani "nepatří" do té profláklé "kvalitní hodnotné literatury", přesto si myslím, že by to za to video možná stálo, uż jen kvůli tomu, jak skvěle je to napsané a přeložené :))
@davidjirsa8582
@davidjirsa8582 3 месяца назад
Shodou okolnosti rozjizdime se zenou podcast o zemeplose. Jeste jsem to nikde neohlasoval a mame zatim jen dve epizody, ale na spotify uz to je.
@Blackeye69793
@Blackeye69793 3 месяца назад
A historici nebudou mit co zrat
@jakubvaluch3606
@jakubvaluch3606 3 месяца назад
Něco podobného vzniká i na ústavu Státu a práva AVČR o místech 1. republiky. Ale s ohledem na to, že se to děla už přes 5 let, tak to asi jen tak nebude.
@zdenina3666
@zdenina3666 2 месяца назад
Sem teda nevedela prinos pro ziti lidstva
@vojtatlusty7289
@vojtatlusty7289 3 месяца назад
Bude nástroj open source nebo s vestavěnou jednoduchou modifikovatelností? Bylo by super, kdyby tam šla třeba nahrát mapa středozemně a fanoušci by mohli třeba vytvořit Mapu Středozemně s poznámkami jak Tolkien popisoval jednotlivá místa v různém období jeho života. A nebo to ještě propojit s různými online archývi a zjistit jak si různá místa představovali různí lidé. Vzhledem ke kvatytě předpokládám že to neděláte uplně ručně.
@vojtatlusty7289
@vojtatlusty7289 3 месяца назад
No to si snad děláš srandu. Vy to skutečně děláte celý ručně. Dělat kašny v poušti ručně naprosto chápu to je ok. Ale určitě existují i plně digitalizované mapy v čestině. A ty cestopisy jsou předpokladem digitalizované s OCR (s označitelným a kopírovatelným textem) takže by nemělo být těžké napsat jednoduchý algoritmus který automaticky vyhladá ve všech cestopisech jména těch míst a automaticky vytvoří bod na mapě s odkazem na příslušné místo, a historici jako ty pak jenom doplní ona neznámá ze současných map smazná místa. tágování toho co na daném místě cestopici popisovali je učebnicový příklad využití generativní AI. Ta může na hrubo každému jednomu odstavci přirřknout zda obsahuje či neobsahuje sledovsné jevy a doplnit pro daný odstavec klíčová slova. Taky dokáže nahrubo rozhodnout, kde přesně na stránce, kde se vyskytl název lokace začíná věta co tu lokaci popisuje. A celý tento výzkum by mohl být hotový za pár hodin pro vśechny knihy. Při použití automatizovaného algoritmu co jsem popsal výše, (+práce na napsání a otestování algoritmu). Ušetřilo by to monimálně 2/3 práce a stačilo by doplnit místa vo se nepodařilo automaticky doplnit na mapě. AI by potom mohla stránky otagovat jak jsem popsal výše a. Pak už byste jen prošli jednotlivá místa, opravili těch cca 20% špatných tagů a doplnili poznámky. Ale možná si to představuju jak hurvínrk válku, taže pokud víš že to takhle nejde, neváhej mě uzemnit.
@vojtatlusty7289
@vojtatlusty7289 3 месяца назад
*kašny. Myslel jsem studny, Je tam určitě další tuna chyb, ale na mobilu v browseru mi nejdou editovat komentáře.
@barborajezkova8393
@barborajezkova8393 3 месяца назад
spotify nepřátelská epizoda 😆😆😆
@marioron6
@marioron6 3 месяца назад
17:13 mešita v centru Chrámové hory je Skalní dóm. Omarova mešita se nachází jinde, v křesťanské čtvrti poblíž Chrámu Božího hrobu. Evropští cestovatelé si ty názvy často pletli, což je patrně i případ autora toho cestopisu.
3 месяца назад
Diky, dobre vedet, koukam ze na wiki je hned v prvnim odstavci, ze si ji lidi casto pletou s mesitou na Chramove hore…
@kiroo4638
@kiroo4638 3 месяца назад
první
@Lukas-cm2b
@Lukas-cm2b 3 месяца назад
jsi nedokazal udrzet svy nadseni co :D
Далее
PC41 - Den trifidů s Michalem
36:56
Просмотров 7 тыс.
EP229 william shakespeare - sen noci svatojánské
42:30
VL08 fanfikce
32:06
Просмотров 8 тыс.
EP183 post-koloniální kritika
39:32
Просмотров 8 тыс.
EP47 historický Ježíš
23:17
Просмотров 22 тыс.
EP173 literární marxismus
33:16
Просмотров 11 тыс.
EP233 denis diderot - jeptiška
32:41
Просмотров 6 тыс.
EP46 bible jako literární útvar
13:29
Просмотров 21 тыс.