Тёмный

FLOAT32 kolejny przełom w nagrywaniu dźwięku - Inzynieriada  

Marcin Stolarski - Inzynieriada
Подписаться 18 тыс.
Просмотров 470
50% 1

FLOAT32, FLOAT32, FLOAT32... Gdziekolwiek spojrzeć, wszystkie media mówią o tym formacie jak o rewolucji w nagrywaniu dźwięku. Ale co właściwie oznacza ten "przełom"? W tym odcinku porozmawiamy o wcześniejszych przełomach w technologii dźwięku oraz o tym najnowszym. Czy naprawdę potrzebujemy nagrywać dźwięk z dynamiką 1528 dB? Czy dotychczasowe 144 dB to za mało? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tym materiale. Zapraszam do oglądania!
inzynieriada.pl

Опубликовано:

 

28 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 14   
@Cyklonus
@Cyklonus Час назад
👍👍
@pawkapawka-yv1np
@pawkapawka-yv1np 22 часа назад
W domu rejestrujemy z wyższą jakością niż to czego słuchamy z internetu.
@mstolarski
@mstolarski 2 часа назад
No materiał na YT juz siest zmasterowany i wtedy można mniejszyć jakość.
@embeddedGarage
@embeddedGarage 6 часов назад
No dobra, mamy zapis do pliku w formacie float. Ale jaki musi byc do tego przetwornik ADC? Skad ma wziac informacje o tych najcichszych szmerach, jeśli jego rozdzielczość jest skonczona? Tak samo, przeciez jesli zaczniemy krzyczec do takiego mikrofonu, to sie przesteruje, prawda? Chyba ze jest 256 stopniowa regulacja poziomu wzmocnienia wzmacniacza wejściowego i jej wartosc zapisywana jest jako wykładnik aktualnej wartości (nie wiem czy w dobra stronę ide ;) )
@mstolarski
@mstolarski 2 часа назад
Po porostu masz podzielony sygnał na kilka scieżek, każda z tych ścieżek ma inaczej ustawione wzmocnienie i na końcy przetwornik ADC. W czasie nagrywania rejestrujesz materiał rownolegle kilkoma przetwornikami, jedne beda miały sygnał za cichy inne będą przesterowane ale jakiś będzie w sam raz albo prawie i tego wykorzystasz do zapisu. Jesli się systuacja zmieni to przelaczysz sie na inny przetwornik (a wlasciwie stanie sie to automatycznie w nagrywaczce)
@eR-MIK
@eR-MIK 14 часов назад
Edison (1:04) nic nie stworzył. On kupował a często kradł projekty aby na nich zarabiać! Co do pozostałych informacji o samplowaniu to dużo półprawd a często głupot, wynikających z niewiedzy prelegenta. Co jednak wymagać od osoby, która pokazując pięć palców (12:34) mówi o liczbie 10, podobnie zrobił rezydent "Długopis". Co do skali Db to proszę się tego nauczyć bo takich bzdur jak w tym filmie jeszcze nie słyszałem.
@mstolarski
@mstolarski 2 часа назад
a co jest je tak z ta skala w dB?
@X-RayTeam
@X-RayTeam 23 часа назад
Bardzo mi się podobał dzisiejszy odcinek. O float 32 nie słyszałem do dzisiaj (no ale może dlatego, że niczego nie nagrywam). Co do jakości CD to sądziłem, że jakość jest rewelacyjna dopóki nie kupiłem kilka lat temu odtwarzacza plików bezstratnych i plików muzycznych wysokiej rozdzielczości.
@mstolarski
@mstolarski 2 часа назад
Co innego jest jakość zapisu CD a co innego jakość kiepskiego odtwarzacza CD który szumi sam z siebie. Takim swietnym przykładem jest plyta CD z utworem Bolero. Jak się zaczyna powinna być całkowita cisza i tylko takie ciche ledwo słyszalne początkowe dzwięki smyczków a pod koniec utworu przy trąbach i werblach głośniki powinny spadać z regału ale nic nie powinno być przesterowane :) To jest włąśnie jakość CD.
@pangroszek3498
@pangroszek3498 20 часов назад
MD to pocżatek lat 90 i w wiele miejsc weszły na pełnej np do studi nagraniowych co ciekawe taki MD sony przenośny był ceną zbliżony do takiego w formie deck. Takiego decka mieli Franciszkanie w kościele. To już po denominacji kosztowało około 3kPLN tylko że to i tak było kupione za DM w DE. To było tak 4-6 pensji z kasy z marketu. MD się praktycznie nigdy nie spopularyzowało. Natomiast MP# tak z tym że p100 który miał premiere chyba w 94 tym nie był w stanie real time kompresować mp3. Dosowy player mpxplay (chyba sie tak nazywał) obciążał proca na 30% przy dekompresji w windzie 95 było jeszcze gorzej. Na takim mpxplayu kumpel sobie zrobił taki mediacenter z pilotem etc to kiedyś było coś. Mój amd k63dnow przy prędkości 300 mhz przy pluginie do winampa który niby korzystał z roższeżeń 3d now pod winda obciążał proca przy dekompresji na poziomie ok 3%. A kompresja był możliwa w czasie "nadrzeczywistym" Nie pamiętam już ile trwało zgranie całej płyty. Ale ze wzgl na pojemności wolałem wolniej ale od razu kompresowac z pominieciem zgrywania do wav a potem kompresji.
@mstolarski
@mstolarski 2 часа назад
Pamietam że pierwszy program do kompresji mp3 na PC potrzebował 1h aby skompresowac 5 min muzyki :)
@MH-vx1fo
@MH-vx1fo 22 часа назад
Fajne ale komu to potrzebne? Dlaczego? Nie mam bladego pojęcia do czego tego użyć .Nawet zastanawiam się do czego tego intensywnie używałeś przez lata. Tak wiem - jest jutub i można jak opowiadasz nagrywać ludzi pod wpływem alko na weselach i cieszyć się tym po latach . Zastąpi dyktafon i są nisze i ludzie dziwni.Hobbyści ,zbieracze znaczków i nagrywający ćwierkanie wróbli i sikorek.
@filipsz6728
@filipsz6728 12 часов назад
To samo pomyślałem. Po co komu nagrywanie w takiej jakości? Może jakieś wykłady na uczelni?
@mstolarski
@mstolarski 2 часа назад
Jesli nagrywasz dzwięk z profesjonalną jakośćią nawet dla własnego urzytku to potrzebujesz stosownego narzedzia do nagrywania. Można oglądać kiepskie wideo z dobrym dzwiekiem, ale nie da się oglądać dobrego wideo z kiepskim dzwiekiem.
Далее
Polak managerem w NASA - Inżynieriada #166
1:36:45
Просмотров 1,5 тыс.
Magnetofon z kalkulatora [TOWARY MODNE 90]
23:27
Просмотров 126 тыс.
Китайка и Максим Крипер😂😆
00:21
Катаю тележки  🛒
08:48
Просмотров 293 тыс.
"Niebezpieczne są wolty czy ampery?"
16:16
Просмотров 233 тыс.
Gramofon z deski - G-8010 #52
1:09:02
Просмотров 45 тыс.
5 najlepszych zewnętrznych anten telewizyjnych
3:54
Tesla kontra Edison, czyli dlaczego akurat 230V?
24:52
Amator 2 - amplituner kryzysowy [TOWARY MODNE 46]
17:13
GRAMOFON AUDIO TECHNICA AT-LP120X-USB CZY WARTO?
28:53
Skąd się wzięła masa w elektronice?
16:43
Просмотров 141 тыс.
Китайка и Максим Крипер😂😆
00:21