Тёмный

Gdzie Kazimierz spędza każdą zimę? 

Подписаться
Просмотров 2,5 тыс.
% 174

Jaka głoska kryje się w słowach "Kazimierz" i "zima"? A jaka w słowie "Zanzibar"? O tym opowiadam w dzisiejszej lekcji.
Jeśli masz ochotę postawić mi "kawę" i wesprzeć moją działalność, to możesz zrobić to tutaj: buycoffee.to/pozdrowieniazpolski Dziękuję!
Mój najnowszy podręcznik pt. "Uzupełnij luki! Liczba mnoga i formy (nie)męskoosobowe. Teoria i ćwiczenia. Poziom B1-B2": ksiegarnia.poltax.waw.pl/uzupelnij-luki-liczba-mnoga-i-formy-niemeskoosobowe-w-jezyku-polskim-9788395963216-536015
Mój pierwszy podręcznik pt. "Pisz po polsku! Poradnik, ćwiczenia i przygotowanie do egzaminu": ksiegarnia.poltax.waw.pl/pisz-po-polsku-poradnik-cwiczenia-i-przygotowanie-do-egzaminu-b1-9788395963209-146629
Strona internetowa: malgorzatajanuszewicz.pl/
Profil na FB: pozdrowienia.gosia
Profil na IG: pozdrowienia_z_polski
E-mail: pozdrowienia.gosia@gmail.com
Pozdrawiam serdecznie!
Małgorzata

Опубликовано:

 

31 янв 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 19   
@PozdrowieniazPolski
@PozdrowieniazPolski 5 месяцев назад
UWAGA! Nagrywając tę lekcję, zapomniałam o istnieniu takich czasowników, jak np. zintegrować, zilustrować - czyli tych, w których "z" jest przedrostkiem. W takich połączeniach też nie ma miękkiej głoski [ź], tylko jest zmiękczona głoska [z']. I jeszcze mamy taki czasownik jak "ziścić" - tu też nie ma [ź], tylko jest [z'], a jest to wyraz rodzimy, ale tu też "z" pełni funkcję przedrostka.
@user-bi4xd3tf6v
@user-bi4xd3tf6v 5 месяцев назад
Dziękuję serdecznie, Pani Małgorzato!
@swietlaczok
@swietlaczok 5 месяцев назад
Dziękuję pięknie!
@gafolka24
@gafolka24 5 месяцев назад
Dziękuję bardzo 😊
@user-kz7ry1pe2l
@user-kz7ry1pe2l 5 месяцев назад
Dziękuję❤
@user-ed2ey3jf3c
@user-ed2ey3jf3c 4 месяца назад
Cześć, Gosiu! Dziś odebrałam z paczkomatu Twoje dwie książki pt. "Pisz po polsku!" i "Uzupełnij Luki!" Gratuluję Ci, już jesteś wydawcą dwóch podręczników. To naprawdę wielki sukces! Mam nadzieję, że Twoje podręczniki będzie miały licznych czytelników i że pomoże wielu uczniom w przygotowaniu do certyfikatu. Na razie tylko przekartkowałam książkę "Pisz po polsku!", ale już widzę, że jest świetna. Bardzo podoba mi się, że ma wielu wzorników. A tego właśnie mi brakuję, przygotowując się do egzaminu. Nie znalazłam literówkę na stronie nr 26. Pozdrawiam serdecznie Lena PS Jeśli w liście są błędy, koniecznie daj mi o tym znać.
@PozdrowieniazPolski
@PozdrowieniazPolski 4 месяца назад
Droga Leno, serdecznie dziękuję za wiadomość i miłe słowa o moich podręcznikach. Bardzo się cieszę, że uczysz się języka polskiego właśnie z ich pomocą. Podoba mi się, że od razu przeszłaś do działania i do pisania. Trzymam za Ciebie kciuki! Co do literówek, to niestety jest ich kilka, ale zdarzają się one nawet w największych wydawnictwach. Jak mówią niektórzy: "nie popełnia błędów tylko ten, kto nic nie robi". W Twojej wiadomości znalazłam drobnostki, wypunktowałam je poniżej. Leno, życzę Ci wszystkiego dobrego, owocnej nauki i wielu sukcesów! Daj koniecznie znać, co myślisz o moim drugim podręczniku, czyli o "Lukach". Pozdrawiam serdecznie Małgorzata PS Oto błędy (po lewej jest poprawna forma, po prawej w nawiasie błędna): 1. będą miały (nie: będzie) 2. i że pomogą (nie: pomoże) 3. ma wiele wzorników (nie: wielu) 4. tego właśnie mi brakuje (nie: brakuję) 5. nie znalazłam literówki (nie: literówkę)
@user-ed2ey3jf3c
@user-ed2ey3jf3c 4 месяца назад
@@PozdrowieniazPolski Dziękuję nauczycielu! Dzisiaj ukończyłam pierwszą część podręcznika "Pisz po polsku", to strony 1 - 43. Sekcja jest łatwa do nauczenia, zasady są łatwe do odczytania, a ćwiczenia są ciekawe i zrozumiałe. Lubię je wykonywać ( NIE pisz: Podoba mi się wykonywać ich). "Luki" jeszcze czekają na mnie. Z poważaniem Lena Proszę poprawić blędy... Poprawiłam już błędy z listu w swoim zeszycie.
@PozdrowieniazPolski
@PozdrowieniazPolski 4 месяца назад
Pani Leno, znalazłam takie błędy (podaję już poprawne formy): 1. podoba mi się ich wykonywanie albo: lubię je wykonywać/robić. 2. błędy (ł). Owocnej nauki, Pani Leno! Pozdrawiam serdecznie!
@user-eg5wz9kj5r
@user-eg5wz9kj5r 5 месяцев назад
@Chornoslyv
@Chornoslyv 4 месяца назад
Dzień dobry. Dziękuję za bardzo pomocne filmy. Mam pytanie odnośnie pisemnej części egzaminu B1. Ona ma następnie kryterium oceny: wykonanie zadania 0 - 10 p.; środki językowe 0 - 10 p.; poprawność językowa 0 - 10 p. Jaki kryterium oceny poprawności językowej? Przykładowo: 0-2 błędy gramatycznych to 10 punktów, 3-4 błędy to 9 punktów...
@PozdrowieniazPolski
@PozdrowieniazPolski 4 месяца назад
Nie ma takich szczegółowych kryteriów. Egzaminatorzy owszem, liczą błędy każdego typu, ale nie mamy rozpiski, ile błędów to ile punktów. Błędy są różne, mniejsze i większe, z niższego poziomu lub z wyższego i oceniając daną pracę, trzeba wziąć pod uwagę wiele rzeczy. Mamy natomiast dodatkowe opisowe kryteria, które pomagają nam oceniać prace.
@Chornoslyv
@Chornoslyv 4 месяца назад
@@PozdrowieniazPolski Dziękuję za odpowiedź. Jak zatem można przeprowadzić „samokontrolę” tej części egzaminu? Zrozumieć, że mam wystarczający poziom, czy nie?
@PozdrowieniazPolski
@PozdrowieniazPolski 4 месяца назад
@@Chornoslyv Najlepiej pokazać swoje teksty doświadczonemu nauczycielowi, który zwróci Panu uwagę na wszystkie usterki i oceni poziom, a także oszacuje szanse zdania egzaminu. W mojej książce pt. "Pisz po polsku" znajdzie Pan wskazówki np. dotyczące wykonania zadania, proszę też zajrzeć na kanał YT "Drewniak i Monika".
@Chornoslyv
@Chornoslyv 4 месяца назад
@@PozdrowieniazPolski Dziękuję
@danielmnet
@danielmnet 5 месяцев назад
Interesting... I would expect the name to be adapted to "Zanzybar", just Brazil became "Brazylia"
@PozdrowieniazPolski
@PozdrowieniazPolski 5 месяцев назад
To dopiero ciekawe! To pewnie dlatego, że Brazylia znacznie wcześniej weszła do języka polskiego, gdy połączenie głoski [z'] z [i] nie było (fonetycznie) akceptowane.Natomiast Zanzibar Polacy poznali później i to słowo zostało przyjęte do polszczyzny, gdy połączenie [z'] i [i] było już akceptowane. Wraz z zapożyczeniami oswoiliśmy się z tymi nowymi głoskami zmiękczonymi: [z'], [s'], [t'] itp. To moja hipoteza. Trzeba by przeanalizować więcej słów tego typu.
@MihailFedan
@MihailFedan 5 месяцев назад
Mam pytanie o podobnym "geograficznym" temacie: jak jest poprawne "Nowosybirsk" czy "Nowosibirsk" 🤔
@PozdrowieniazPolski
@PozdrowieniazPolski 5 месяцев назад
W języku polskim przyjęła się nazwa Nowosybirsk.