Ja seuraavan kerran sitten puretaan, kun maa on kohonnut tarpeeksi ja silta jäänyt turhaksi. Toki en osaa sanoa monta vuotta siihen menee... joku viisaampi voi kertoa lisää🎉
Saa nähä onko lohen nousuun merkitystä tuolla maapenkereellä ja sillalla. Mistäkautta sitten nousevatkin kohti tornion jokea ja ruotsin puolen jokisuita. Yleisen uskomuksen mukaan lohet uivat pitkin rantoja, ja samalla makustelevat meren vettä. Makuaisti on niin tarkka, että ne tunnistavat syntymäjokensa veden. Tarun omaista mutta lienee totta.
Hailuotoon menee nykyään lauttayhteys, jonka ylläpitäminen ei sekään ole ilmaista, vaan maksaa vuosittain noin 6 miljoonaa euroa. Lisäksi jos kiinteää yhteyttä ei rakennettaisi, vanha lauttakalusto pitäisi lähiaikoina uusia eli sekin maksaisi. Näin ollen sillan rakentaminen säästää rahaa pitkällä aikavälillä.
Siellä asuu ihmisiä. Hankkeen sivulta voi käydä lukemassa, että hyöty-kustannussuhde 30 vuoden ajalle laskettuna on 1,64 eli selvästi plussalla. Pois jää mm. lauttayhteyden vuosittaiset 6 miljoonan ylläpitokulut.
Väyläviraston sivuilla löytyy projektin tietoja. Vettä on noin 1m - 8m. Syvimpiin kohtiin tulee sillat. Merikartasta kun katsoo niin pitkältä matkalta on tuota matalaa.