Тёмный
No video :(

Historia jest częścią rzeczywistości. Krzysztof Czyżewski opowiada o swoim życiu i działalności 

Oral History/ POLIN Museum collection
Подписаться 11 тыс.
Просмотров 11 тыс.
50% 1

NAZWISKO ROZMÓWCY: Krzysztof Czyżewski
BIOGRAM ROZMÓWCY I SZCZEGÓŁOWE OPRACOWANIE WĄTKÓW: sztetl.org.pl/...
WYWIAD PRZEPROWADZIŁ: Krzysztof Banach
NAGRANIE: Przemysław Jaczewski
DATA NAGRANIA: 8 sierpnia 2014
PRAWA AUTORSKIE DO NAGRANIA: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
NAJWAŻNIEJSZE WĄTKI:
00:00:04 - Opis rodziny i dzieciństwa w Śremie, odwiedziny u dziadków w Chorzowie: praca dziadków, „śląskość” okolicy, strach przed mówiącą po śląsku sąsiadką.
00:07:39 - Przeprowadzka do Poznania, miejsca odwiedzane w czasie wagarów, spotkanie z powstańcami wielkopolskimi, nieobecność historii lokalnej społeczności w edukacji szkolnej, pływalnia w dawnej synagodze w Poznaniu.
00:10:52 - Decyzje związane z karierą zawodową: kariera piłkarska, działalność w licealnym zespole teatralnym, uczestnictwo w przedstawieniach teatrów podziemnych, podjęcie studiów polonistycznych.
00:16:09 - Spotkanie z ruchem podziemnym, „Latający Uniwersytet”, spotkania z poetami, zainteresowanie twórczością Czesława Miłosza, zaangażowanie w ruch teatralny i recytatorski.
00:19:31 - Stowarzyszenie Teatralne „Gardzienice”, spotkania z Romami, zainteresowanie kulturą Lubelszczyzny i innych regionów kraju, kulturoznawcze wyjazdy zagraniczne, inspiracje intelektualne.
00:24:35 - Ukończenie studiów, rozstanie z „Gardzienicami”, powrót do Poznania, założenie rodziny.
00:25:10 - Działalność artystyczna, założenie Teatru Arka i pisma „Czas Kultury”, zainteresowanie wielokulturowością i tradycją pogranicza, teksty i tłumaczenia tekstów kulturoznawczych.
00:27:42 - Praca w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, działalność gospodarcza, współpraca z Bożeną i Wojciechem Szroederami, działalność „Wioski Spotkania” w pobliżu Czarnej Dąbrówki.
00:32:05 - Podróż na Wschód, początki Fundacji Pogranicze, pierwsze działania kulturalne, powołanie ośrodka Pogranicze - sztuk, kultur, narodów.
00:37:45 - Historie członków rodziny: przekonania dziadka, znajomość rodziców z Tadeuszem Mazowieckim, edukacja i kariera ojca, awans społeczny rodziców, humanistyczne przekonania, wychowanie przez rodziców.
00:47:21 - Pierwsze kontakty z kulturą żydowską, synagoga w Poznaniu, rodzinne opowieści o „wschodnim” pochodzeniu dziadka.
00:50:19 - Pierwsze lektury związane z kulturą żydowską, przyjaźń z Ilaną Abramowicz i zainteresowanie pieśniami żydowskimi, wątki żydowskie w działalności teatralnej, wydarzenia kulturalne w synagodze w Sejnach, powierzchowność pierwszych fascynacji kulturą Żydów w świetle późniejszych doświadczeń.
01:02:39 - Nauka w szkole podstawowej i liceum, zainteresowania licealne, brak wiedzy o innych kulturach, zainteresowanie wielokulturowością jako forma buntu.
01:09:02 - Nielegalne wydawnictwa w PRL, inspiracje literackie, strach przed poruszaniem wątków żydowskich w rozmowach z mieszkańcami małych miejscowości, żydowskie inspiracje w przedstawieniach, brak gotowości do pogłębienia problemu relacji polsko-żydowskich,
01:11:49 - Osoby związane z działalnością kulturalną Krzysztofa Czyżewskiego w PRL oraz z tematyką mniejszości narodowych, Jerzy Ficowski i jego twórczość jako inspiracja do poruszenia tematyki Zagłady, osoby i inspiracje do działalności w obszarze kultury żydowskiej, powody zainteresowania się tą tematyką.
01:21:22 - Sejny w latach 90., stan synagogi i początek działalności kulturalnej w budynku, wystawa malarstwa Jerzego Strzeleckiego, przekazanie przez samorząd budynków dawnej gminy żydowskiej na rzecz Pogranicza, anegdota dotycząca utożsamiania pracowników ośrodka z Żydami, tożsamość ludzi pogranicza, wielokulturowość, wspólnotowość i przeszłość Sejn.
01:36:37 - Żydowska historia Sejn, wpływ historii miejsca na tematykę podejmowaną w działalności Pogranicza, żydowscy przyjaciele i ich refleksja nad tożsamością miejsca, działalność ośrodka w zakresie historii i kultury Żydów, obecne inicjatywy kulturalne i artystyczne.
01:45:53 - Wizyta Maksa Furmańskiego, związki ośrodka z historiami „powracających” Żydów, upamiętnienie cmentarza żydowskiego w Sejnach, promocja Sąsiadów J. T. Grossa, trudne momenty w działalności ośrodka
Poznaj kolekcję historii mówionej Muzeum POLIN: sztetl.org.pl/...
Subskrybuj nasz kanał: / @historiamowionapolin
Oglądaj kanały Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN:
POLIN (zapowiedzi i relacje z wydarzeń w Muzeum): / mhzp2013
Wirtualny Sztetl (historia i kultura polskich Żydów): / wirtualnysztetl
Polscy Sprawiedliwi (historie pomocy udzielanej Żydom podczas Zagłady): / polscysprawiedliwi
Kontakt w sprawie udostępnienia wywiadu: digital@polin.pl

Опубликовано:

 

29 ноя 2021

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии    
Далее
😱ЖИВОЙ Чехол на Айфон🤪
00:38
Просмотров 257 тыс.
Friends
00:32
Просмотров 177 тыс.
🫢 #tiktok #elsarca
00:11
Просмотров 4,1 млн
Sejneńskie Rozmowy - Andrzej Strumiłło
1:33:02
Просмотров 5 тыс.
Sabina Baral w muzeum POLIN
1:33:33
Просмотров 9 тыс.
Co to jest czas? - Stanisław Bajtlik
58:04
Просмотров 916 тыс.
😱ЖИВОЙ Чехол на Айфон🤪
00:38
Просмотров 257 тыс.