Тёмный

Ile pieniędzy potrzebujesz by przejść na wczesną emeryturę? Reguła 4% 

Inwestomat
Подписаться 26 тыс.
Просмотров 10 тыс.
50% 1

Опубликовано:

 

5 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 42   
@titusandronicus5975
@titusandronicus5975 2 года назад
Ciekawą zasadą byłoby też wypłacanie z poszczególnych klas aktywów w zależności od aktualnej sytuacji. Np. jeżeli akcje spadają - sprzedajemy obligacje, jeżeli akcje rosną - pozbywamy się nadwyżek. W ten sposób unikamy ryzyka, że źle trafimy z kryzysami, a jest jakby nie patrzeć pewien rodzaj rebalancingu (zamiast kupić to co potaniało, sprzedajemy to co podrożało i nie reinwestujemy). Wtedy dywersyfikacja miałaby szczególny sens, ponieważ dawałaby nam bufor bezpieczeństwa w czasach kryzysu.
@Inwestomat
@Inwestomat 2 года назад
Coś podobnego wymyślił Vanguard, ale też z elementem wyceny rynków - jeśli drogie - wydawać więcej, jeśli tanie - odpowiednio mniej.
@Inwestomat
@Inwestomat 2 года назад
@@konutek7716 Może inaczej: założyć pewną średnią stopę zwrotu (roczną) i konsumować więcej jeśli w poprzednim była wyższa, lub mniej jeśli była niższa. Taki system "wydawania mniej w kryzysach", by nie przepalać kapitału w najgorszych momentach.
@bloodskrim1451
@bloodskrim1451 2 года назад
@@Inwestomat jak się nazywa te rozwiązanie vanguard ?
@Inwestomat
@Inwestomat 2 года назад
@@bloodskrim1451 Vanguard dynamic approach to retirement spending.
@martachopik4202
@martachopik4202 2 года назад
Świetna analiza, daje do myślenia, żeby ostrożnie i z głową podchodzić do życia z oszczędności. Zabrakło mi tylko ujęcia w obliczeniach podatku od zysków kapitałowych, bo to dodatkowo okraja nasze wyciągane środki.
@Inwestomat
@Inwestomat 2 года назад
Dzięki! Wspomniałem w podcaście o tym, że Trinity Study jakby tego nie uwzględniło. Nie było też prowizji, więc to 4% robi się teraz bardzo wątpliwe.
@JakKubaBoguTakBogKubie
@JakKubaBoguTakBogKubie Год назад
Świetny materiał Dzięki wielkie Mam tylko jedną uwagę a mianowicie właściwość która często jest pomijana w tego typu analizach na temat oszczędzania: nie uzmysławia się odbiorcy laikowi że te miliony monet które uzbiera przez te dziesięciolecia za te kilkadziesiąt lat nie będą warte tyle samo co teraz z powodu inflacji. A same wielkie liczby działają na wyobraźnię odbiorcy. 10 milionów teraz i 10 milionów za 40 lat to są realnie całkiem inne pieniądze
@Inwestomat
@Inwestomat Год назад
Hej, Regułą 4% uwzględnia inflację. Czytaj: historyczna inflacja jest uwzględniana w symulacjach tego, ile kapitału trzeba uzbierać i mieć (ciągle) zainwestowane na giełdzie :).
@danielzygmond7366
@danielzygmond7366 2 года назад
Mateusz cosądzisz o takim portfelu na samym początku inwestowania: ETF na akcje rynków rozwiniętych -50% ETF na akcje EM -30 % ETF na obligacje USA - 20%. Mam 28 lat i trochę innych aktywów. 2. Jakiś dobry ETF na obligacje USA dostępny w XTB ?
@Inwestomat
@Inwestomat 2 года назад
Mocno przeważasz EM nad DM, bo naturalny układ to obecnie 9:1, ale jeśli masz powody, by ustawić go na 5:3 to ok. Żaden ETF na obligacje skarbowe USA nie jest dobry w obliczu możliwego wzrostu stóp procentowych na USD.
@danielzygmond7366
@danielzygmond7366 2 года назад
@@Inwestomat czemu ?
@Inwestomat
@Inwestomat 2 года назад
@@danielzygmond7366 Bo przy rosnącej rentowności obligacji (nowych emisji), ceny tych obecnych spadają. Masz o tym osobny wpis/klip na kanale. Tytuł "dlaczego ceny ETF na obligacje zmieniają się dynamicznie?".
@korges2590
@korges2590 2 года назад
Czy ETF na obligacje globalne ma jakąś przewagę nad naszym EDO? Zastanawiam się czy w perspektywnie powiedzmy 30-35 lat jest lepiej wybrać właśnie np wspominany wcześniej iShares Core Global Aggregate Bounds UCITS czy po prostu ładować w nasze EDO
@Inwestomat
@Inwestomat 2 года назад
Przewagą ETF-a na obligacje globalne jest dywersyfikacja ryzyka na różne kraje. Przewagą EDO jest natomiast brak ryzyka walutowego dla kogoś, kto i tak chce mieć PLN w portfelu.
@korges2590
@korges2590 2 года назад
@@Inwestomat A jak wygląda sytuacja z indexowaniem inflacji w przypadku takiego ETF'a? Też bierze to pod uwagę jak obligacje EDO?
@Inwestomat
@Inwestomat 2 года назад
@@korges2590 Trochę inaczej. Opisałem to w serii o obligacjach (części 3 i 5 bodajże).
@8CJ888
@8CJ888 Месяц назад
2 lata temu celowałeś w 5mln na 40 urodziny. Z ciekawości, na jaką kwotę zaaktualizowaleś plany przy dzisiejszej sytuacji gospodarczej?
@Inwestomat
@Inwestomat Месяц назад
No to indeksujmy to inflajcją i celuję w dzisiejsze około 6,4 mln zł :).
@moto-guard6378
@moto-guard6378 2 года назад
Cześć Mateusz. Jak zwykle genialna robota. Otwórz jakieś konsultację, bo chętnie był zadał parę pytań w czasie takiej rozmowy. Mam pytanie, jak podchodzić do kwestii, że większość ETF jest w walucie obcej (korzystam z MBank) - przykładowo czy w długiej perspektywie lepszym wyborem jest fundusz ETF np. IShares na S&P który jest stosunkowo tani w opłatach czy BETA S&P gdzie opłaty są wyższe, ale nie ma ryzyka kursów walut. Z góry dzięki za odpowiedź.
@Inwestomat
@Inwestomat 2 года назад
Hej! Dwa podcasty/klipy temu omawiałem właśnie ten temat, więc na spokojnie sobie obejrzyj. Opłaty są pewne, a kursy walut nie, więc masz moją odpowiedź :)
@Wapniak
@Wapniak 2 года назад
FIRE 🔥🔥🔥
@korges2590
@korges2590 2 года назад
Co myślicie o takim inwestowaniu pasywnym pod IKE/IKZE? 1. O IKZE myślę długoterminowo, to co tam ulokuję nie będzie wypłacane aż do 65rż, więc pomyślałem żeby za cały limit kupować ETFy dywidendowe. (pewnie SPDR S&P US Dividend Aristocrats UCITS + coś na reszte świata) 2. Jeśli chodzi o IKE to 20% obligacje 10 letnie EDO, reszta pod korek Vanguard FTSE All-World (widziałem że jest na platformie mBanku)
@Inwestomat
@Inwestomat 2 года назад
Cześć! Dlaczego na IKZE nie kupić całego/szerokiego rynku? Co do IKE to nie ma konta, przez które mógłbyś kupić zarówno EDO, jak i ETF VWRA. W mBanku nie kupisz obligacji EDO. Alternatywy: V80A w mBanku, ETF na TBSP + VWRA w mBanku, ewentualnie SUPERIKE i EDO + jakiś ETF z GPW (bo nie mają tam zagranicznych).
@korges2590
@korges2590 2 года назад
@@Inwestomat Hej, Jeśli chodzi o IKZE, z twojego poprzedniego filmiku o ETF dywidendowych wysnułem wnioski że ETFy Global/EM radzą sobie przeciętnie :D IKE - ajajaj, właśnie sprawdziłem że można mieć tylko jedno konto IKE, więc fakt, pozostaje albo 100% obligacje, albo ETFy ;/ GPW raczej nie biorę pod uwagę. Wybór pada więc na VWRA + TBSP
@Inwestomat
@Inwestomat 2 года назад
@@korges2590 Przeciętnie, czyli często lepiej od tych skupionych na dywidendach. Te drugie są dla osób, którym zależy na wypłatach.
@Faldek1
@Faldek1 3 месяца назад
Komentarz taktyczny
@Inwestomat
@Inwestomat 3 месяца назад
Dziękuję!
@ukaszwieczorek3105
@ukaszwieczorek3105 2 года назад
Czy jeśli uzbieram jakąś kwotę na ike, powiedzmy, że przez 25 lat wypełniając limit ok 17 tys czyli powinno się uzbierać tam ponad 400 tys plus oczywiście to co wypracują mi akcje przez te lata (łącznie np 1,5mln) i chciałbym rocznie odcinać od tego tylko odsetki wypracowane przez kapitał (powiedzmy 1,5mln x8%) to czy jeśli raz wypłacę już po osiągnięciu odpowiedniego wieku jakaś część z konta IKE to w następnych latach tracę już możliwość ominięcia podatku belki? W sensie czy mogę tylko raz wypłacić (po osiągnięciu wieku) coś z ike bez podatku Belki czy mogę robić to co roku w dowolnych ilościach i dalej nie zapłacę już podatku?
@Inwestomat
@Inwestomat 2 года назад
Nie. Obejrzyj filmik o wypłacie pieniędzy z IKE. Szukasz "częściowego zwrotu".
@ukaszwieczorek3105
@ukaszwieczorek3105 2 года назад
@@Inwestomat przeczytałem artykuł na blogu o którym wspomniałeś i nie ma tam opisanej sytuacji o którą pytam. Mianowicie chodzi mi o częściowy zwrot środków ale po osiągnięciu warunków zwolnienia z podatku Belki (wiek itd.). Nie chcę wypłacać pieniędzy w ratach. Załóżmy że chcę trzymać wszystko w akcjach, etfach czy innych aktywach i pewnego dnia stwierdzam: dziś wypłacam z IKE 30 tys. Sprzedaje swoje aktywa na koncie IKE na równowartość 30 tys i wypłacam. Spełniam warunki ominięcia podatku Belki, nie płacę tego podatku no ale co dalej? Częściowy zwrot w tym momencie uniemożliwia mi dalsze inwestowanie przez IKE i to rozumiem, nie mogę już nic tam wpłacić. Natomiast mogę dalej wypłacać. Kolejnego dnia stwierdza. "Dziś potrzebuje z mojego ike 20 tys" to czy ta druga wypłata również będzie nieopodatkowana? No i czy mogę sam decydować kiedy i jaka ilość pieniędzy chce wypłacić czy muszę określić sobie miesięczna, sztywna wysokość rat.
@Inwestomat
@Inwestomat 2 года назад
@@ukaszwieczorek3105 Nie ma możliwości wypłaty częściowej. Tylko całkowita albo ratalna, ale parametry rat ustalasz sam z maklerem. W praktyce: po prostu napisz do maklera i zapytaj o to. Jestem pewien, że da się to ogarnąć :).
@elzazik
@elzazik 2 года назад
Bardzo dobry temat 👌
@Inwestomat
@Inwestomat 2 года назад
Dzięki!
@piotrsadowski6054
@piotrsadowski6054 2 года назад
super
@Inwestomat
@Inwestomat 2 года назад
Dzięki!
@krzysztofpanek8537
@krzysztofpanek8537 Год назад
Całe szczęście, że trzeba mieć tylko 5 mln na rodzinę. Co za ulga
@Inwestomat
@Inwestomat Год назад
Niby ironia, ale wykonalny plan, jeśli się odpowiednio zarabia i trzyma dyscyplinę.
@Tomasz_Piekarski
@Tomasz_Piekarski 2 года назад
Jeden wielki bełkot i kwoty z okolic biodra, żeby przez grzeczność dupą tego nie nazwać.
@Inwestomat
@Inwestomat 2 года назад
Dzięki za konstruktywną opinię.
@janmikoajczak6016
@janmikoajczak6016 2 года назад
Proponuje pokazać co się potrafi - zrób własny materiał na ten temat zobaczymy , ocenimy... A jeżeli bełkot to argumentuj.
@Inwestomat
@Inwestomat 2 года назад
@@janmikoajczak6016 Dzięki za wsparcie, ale tyle tego tu jest, że chyba przestałem już się specjalnie przejmować :P. Kto chce, to coś z tego wyciągnie lub podyskutuje, a kto nie chce, to zostawi taki losowy komentarz.
Далее
Редакция. News: 137-я неделя
42:24
Просмотров 621 тыс.
Mcdonalds cups and ball trick 🤯🥤 #shorts
00:25
Просмотров 612 тыс.