Тёмный

Ile pojemności traci akumulator podczas obciążenia opornicą ? 

Tomasz Hudy
Подписаться 13 тыс.
Просмотров 5 тыс.
50% 1

Pod kilkoma filmami z testów akumulatorów, widzowie zasugerowali, aby po obciążeniu opornicą naładować akumulator, ponieważ podczas pomiaru pojemności wartość ta będzie zaniżona.
Sam nie byłem do końca pewny, jaką pojemność zostaje utracona podczas takiego pomiaru - postanowiłem to sprawdzić - jaką pojemność traci akumulator podczas testu spadku napięcia.
Jaką wartość udało się uzyskać podczas kilku pomiarów - przekonajcie się sami.

Опубликовано:

 

6 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 86   
@ukaszdabrowski4441
@ukaszdabrowski4441 3 года назад
Pięknie pomierzone i widać jasno, że Twoje pomijanie tej straty było jak najbardziej uzasadnione. 👍
@tomszw1482
@tomszw1482 3 года назад
Tomek nie dodawaj tych niecałych 2% do pojemności akumulatora. Niech to robią oklejacze akumulatorów, zamiast zawyżać pojemność na naklejkach. Pozdrawiam i dziękuję za kolejny ciekawy odcinek.
@TomaszHudy
@TomaszHudy 3 года назад
Dzięki za komentarz 😉
@Joker1313
@Joker1313 3 года назад
Świetny Test oby tak dalej. 👍
@TomaszHudy
@TomaszHudy 3 года назад
Dzięki i
@841106noel
@841106noel 2 года назад
Bardzo ciekawą metodę pomiaru wymyśliłeś. Bardzo sensowna i jak widać bardzo dokładna i powtarzalna. Wyniki pokrywają się z teoretycznymi wyliczeniami. Dziekuję za filmik i włożoną pracę oraz czas. Pozdrawiam.
@TomaszHudy
@TomaszHudy 2 года назад
Dzięki za miły komentarz.
@bzykolo1985
@bzykolo1985 3 года назад
Dzięki za to że ci się chciało to zbadać! 👍
@amatorkombinator
@amatorkombinator 3 года назад
Hudy, jak Ty mnie zaimponowałeś w tej chwili... 😁 Miałem to w głowie, ale zastanawiałem się jak to ugryźć na moje możliwości, a Ty to po prostu zrobiłeś i pozamiatałes 💪👍
@TomaszHudy
@TomaszHudy 3 года назад
Najpierw było "memory fajf" do Piotrka P - "i wszystko jasne" 😁
@maciej1387
@maciej1387 3 года назад
Trzeba mieć na uwadze, że wszystkie te testy to testy porównawcze a nie laboratoryjne. Jeżeli metoda jest identyczna dla wszystkich testowanych akumulatorów to nie ma znaczenia ile traci podczas testu opornicą ponieważ podobną wartość traci każdy akumulator. Leżeli miałby to być test laboratoryjny to sprzęt wykorzystywany do tego musiał by być inny i warunki pogodowe zagwarantowane identyczne a nie w tym rzecz. lepiej wtedy wysłać akumulator do profesjonalnego laboratorium n p. na uczelni. tylko co to zmieni ? nikt i tak nie będzie reklamował akumulatora u producenta bo mu 1 AH pojemności brakuje. A test " porównawczy " na sprzęcie domowym jest wystarczający do oceny jakości produktów danej marki :)
@TomaszHudy
@TomaszHudy 3 года назад
Właśnie o to chodzi 👍
@tomaszt4045
@tomaszt4045 3 года назад
Ja polecam mierzyć napięcie w sieci zasilającej podczas ładowania prostownikami z transformatorem. Bo przy 220V i 240V będą inne napięcia wyjściowe.
@TomaszHudy
@TomaszHudy 3 года назад
Ale tutaj aku był ładowany przetwornicą 😉
@tomaszt4045
@tomaszt4045 3 года назад
@@TomaszHudy wiem, przyszłościowo doradzam :)
@TomaszHudy
@TomaszHudy 3 года назад
@@tomaszt4045 rozumiem 😉 Jakiś czas temu kupiłem przetwornicę, pełny sinus ze stabilizacją przy 230V, właśnie z myślą o pomiarach prostowników
@kamilbogus
@kamilbogus 3 года назад
Jak Zawsze Dobry Odcinek !
@TomaszHudy
@TomaszHudy 3 года назад
Dzięki 😉
@bartekkowalczyk7231
@bartekkowalczyk7231 3 года назад
Jak by nie patrzeć opornica nie dodaje pojemności, to dlaczego by nie uwzględnić tego w pojemności? za pracę 5 jest.
@jacekk.1931
@jacekk.1931 3 года назад
Dobrze, że podałem w wątpliwość, czy peukert się sprawdza, przy częściowym rozładowaniu ;) Jak widać się nie sprawdza, wychodzi na to, że większym prądem nie wyciągamy więcej Ah, tylko powodujemy szybsze pojawienie się napięcia, przy którym musimy zakończyć rozładowanie. Aczkolwiek nutka niepewności pozostała, jak by to wyglądało przy rozładowaniu. Pewnie jak akumulator miałby czas się ustabilizować to wyszło by podobnie, więc przy prądzie C20 nie ma to dużego znaczenia. Pytanie czy miałoby znaczenie przy prądzie C2, no ale już nie ma co męczyć tego akumulatora ;)
@barthal4182
@barthal4182 3 года назад
Fajny test - szacun
@TomaszHudy
@TomaszHudy 3 года назад
Dzięki 😉
@JanKowalski-cv4pw
@JanKowalski-cv4pw 3 года назад
Przy prądzie obciążenia 500A przeplywa 0,14Ah na sekundę! Pojemność(wAh)=prąd/godzinę. Elektroniczne obciążenia mierzą prąd i czas a z niego wyliczają pojemność. Nie należy jej mylić z lądunkiem czy energia w której jest uwzględniane również napięcie! Inny temat to spadek pojemności i energii wydzielanej w postaci ciepła na rezystancji wewnętrznej akumulatora. Itd..
@wodzimierzberlik902
@wodzimierzberlik902 3 года назад
Jak się mylę to mnie poprawcie. Auto filmu mówi ze miernik zaniża wartości pomiaru. Wydaje mi się że jest w błędzie. Jeśli miernik nie jest zasilany z innego źródła niż zasilacza. Rożnica wartości na zasilaczu a mierniku jest przez to że miernik tez pobiera jakąś energie.
@TomaszHudy
@TomaszHudy 3 года назад
Nie mylisz się zbytnio. Sam miernik pobiera jakieś 30mA, ale mimo wszystko nieco zaniża. Teraz go skalibrowałem i jest nieco lepiej.
@darekk9312
@darekk9312 3 года назад
Ja zawsze poruszasz ciekawe tematy. Tak się zastanawiam czy Ah jest równa Ah tz. czy wprowadzona 1Ah przy powiedzmy 13,8V i czasie ładowania 1h jest tak samo wydajna jak ta sama 1Ah wprowadzona przy 15V w czasie 20min. Oraz czy Ah wprowadzone na początku ładowania rozładowanego aku są tak samo wydajne jak te wprowadzone pod koniec ładowania. W sumie powinny być takie same...
@TomaszHudy
@TomaszHudy 3 года назад
To zależy od obciążenia - stąd ten pomiar. Przy rozładowaniu większym prądem będzie mniejsza pojemność uzyskana. Przy ładowaniu większym prądem też, ponieważ większa ilość energii "pójdzie" w straty.
@micglanc6779
@micglanc6779 3 года назад
Jak dla mnie brakuje jeszcze może na koniec całkowitego rozładowania po doładowaniu :) wtedy znali byśmy pojemność "zastaną" w akumulatorze. I wtedy możnaby kalkulować :) spoko odcinek, wnioskuję że to suplement do Mrakumulatora
@TomaszHudy
@TomaszHudy 3 года назад
Nie, to pomiar w nawiązaniu do ostatniego testu akumulatora ZAP. Z resztą nie tylko pod tym testem akumulatora miałem podobne komentarze - abym po obciążeniu ponownie go naładował 😉
@hobbysta3376
@hobbysta3376 3 года назад
Mogłoby się wydawać co niektórym, że to będzie kilka Ah. Pojedyncze obciążenie w twoim filmie odpowiada uruchomieniu popularnego 1,9 tdi. Ja bym się bardziej skupił na upływie prądu, kiedy samochód jest nieużywany. Przy 30mA za dobę ubywa 0,7Ah. Przy 60mA to już 1,4 za dobę.
@TomaszHudy
@TomaszHudy 3 года назад
Tylko uwzględniając twierdzenie Peukerta, to pojemność akumulatora przy tak małym obciążeniu będzie zdecydowanie wieksza niż przy C20.
@grzegorzp2397
@grzegorzp2397 3 года назад
Wszystko pięknie pod warunkiem że po każdym pomiarze będzie ładowany aku a gdyby tak się nie działo to jak by wygladal spadek pojemności po każdym pomiarze ile razy bezpiecznie można kręcić rozrusznikiem teoretycznie oczywiście bo pojemność spadała by kaskadowo chyba ???
@Adi-vj8gn
@Adi-vj8gn 3 года назад
Bardzo dobra robota! ... Ale szkoda żę nie zrobiłeś jeszcze testu takiego że masz max naładowany aku robisz test opornicą odkładasz na 24h i wtedy mierzymy ile prądu mu wejdzie po 24h ciekawe czy była by różnica
@TomaszHudy
@TomaszHudy 3 года назад
No mogła by jakaś być, tylko czy takie minimalne wartości będą miały w ogóle znaczenie ?
@mateomateo-dh5ue
@mateomateo-dh5ue 3 года назад
Witam a co się stało z filmem warsztat online ? Nie zdążyłem obejrzeć :-)
@adamnowak3374
@adamnowak3374 3 года назад
Uważam, że najlepiej przed próbą pojemności nie obciążać akumulatora w ogóle niczym, zwłaszcza tak dużym prądem opornicy, po prostu zbadać pojemność w pełni naładowanego aku, którego nikt niczym nie rozładowywał wcześniej.
@witniep
@witniep 3 года назад
Chyba trochę szybciej można obliczyć mnożąc prąd razy czas obciążenia 370A x 13s / 3600s = 1,336 Ah
@TomaszHudy
@TomaszHudy 3 года назад
Tak zazwyczaj liczyłem, ale pojawiła się wątpliwość w postaci dużego prądu obciążenia i twierdzenia Peukerta. Wychodzi na to, że przy tak krótkim czasie obciążenia to otrzymujemy to samo 😉
@Tab7.6.Tab7.6
@Tab7.6.Tab7.6 3 года назад
@@TomaszHudy Przez chwilę chciałem zaproponować kolejny miernik do kolekcji w wersji 500A aby go pożenić z opornicą: pl.aliexpress.com/item/32856210821.html ale w sumie bez sensu skoro z obliczeń i testów wynika praktycznie to samo ;-)
@TomaszHudy
@TomaszHudy 3 года назад
Ale ja mam bocznik 500A do mojego miernika PZEM-017 😁 Także dało by radę i tak zmierzyć 😉
@Tab7.6.Tab7.6
@Tab7.6.Tab7.6 3 года назад
@@TomaszHudy Ale takiego jak zaproponowałem to jeszcze nie masz (ja zresztą też nie) 😋
@Tab7.6.Tab7.6
@Tab7.6.Tab7.6 3 года назад
To jeszcze dla porównania taki test z akumulatorem jakieś mniejszej popularnej pojemności, dajmy na to 44Ah i będziemy mieli obraz całości. Po jednym materiale na razie trochę ciężko ocenić 😉
@TomaszHudy
@TomaszHudy 3 года назад
Najlepiej gdybym miał jakiegoś małego AGM ... w sumie mam 😉
@Tab7.6.Tab7.6
@Tab7.6.Tab7.6 3 года назад
@@TomaszHudy Eee, dla kontrastu oraz potwierdzenia tezy wskazany byłby tradycyjny kwasiak 😜
@TomaszHudy
@TomaszHudy 3 года назад
Niby tak ale ... kiedy kwasiak jest w pełni naładowany ? Jeśli ma gęstość 1,28 - ale to 1,28 można osiągnąć przy dość różnej wartości wprowadzonego ładunku - tą różnica w stosunku do gęstości jest bardzo duża. Poza tym wzrost gęstości nie jest liniowy i przy pojedynczym obciążeniu nawet nie drgnie 😉 Te wyniki to byłaby czysta loteria. Do tego sprawność akumulatora z płynnym elektrolitem jest różna - trzeba by najpierw sprawność zbadać. Zbyt dużo zmiennych aby wyniki wyszły miarodajne - dlatego pomysł z AGM
@Tab7.6.Tab7.6
@Tab7.6.Tab7.6 3 года назад
@@TomaszHudy Myślałem raczej o mocno uproszczonym teście. Przyjąć dajmy na to, że po osiągnięciu 16,2V akumulator jest wysycany 2 godziny. Później jest obciążany opornicą i ponownie ładowany według poprzedniego schematu. Tak by właśnie wykluczyć wiele zmiennych i tylko oprzeć się na prostym założeniu. Ale może to zbyt uproszczona metoda, nie wiem (nie sprawdzę bo ostatecznie wstrzymałem się póki co z zakupem opornicy 😉). Swoją drogą to ciężko Ciebie podpuścić 😁
@TomaszHudy
@TomaszHudy 3 года назад
Mnie ciężko podpuścić - wiesz ile ja gratów nakupiłem, tylko po to aby coś sprawdzić 😁
@ertes2644
@ertes2644 Год назад
Albo inaczej to zmierzyc - rozładowac akuma i teraz : ładowac az do naładowania i mierzyc A X v to wyjdzie moc wpompowana np 2 kw kiedy bedzie miał w spoczynku 12,6-12,8v jak juz jest naładowany rozładowac go opornicą i tez mierzyc V X A = MOC I JAK TE MOCE BEDĄ zbliżone lub niezblizone to wyliczyc sprawnosc dzieląc moc wpompowaną przez moc oddaną , dobrze jest prcezyjnie odliczac czas,,a miernik kazdy ma swój zakres pomiarowy ponizej jego miernik ma prawo zgłupiec
@PRZEMOTRAKTOR
@PRZEMOTRAKTOR 3 года назад
No Tomek drążysz temat, super 👌 tak trzymać 😂 Proszę kontakt do ciebie maila.. Mam sprawę Pozdrawiam Przemo 💪
@TomaszHudy
@TomaszHudy 3 года назад
Cześć. Pisz na tomasz.hudy@gmail.com 😉
@tomekbis5499
@tomekbis5499 3 года назад
To nie apteka, nie popadajmy w jakiś fanatyzm odnośnie pomiarów. Czepiania się jakich ułamków procent, obliczania itp. I tak to wszystko kończy się tym czy auto odpali czy nie, czy aku jest sprawne czy do wymiany. To tak jak trzymać się napięcia 16,2V, czasem trzeba więcej ! Tomek moje uznanie dla Ciebie za poświęcony czas i energię. PS. Jest 4 styczeń 2021 r. Mam kiepski chumor bo zdążyłem już upalić dwa mosfety miernik i może coś jeszcze po drodze 🤣.
@TomaszHudy
@TomaszHudy 3 года назад
Taki już nasz los - upalania elektroniki 😁
@krzysztof18199
@krzysztof18199 3 года назад
PRAWO OHMA się kłania - Mamy napięcie i rezystor ( to możemy zmierzyć ) Prąd płynący przez opornicę też można zmierzyć , czas przepływu prądu też. Więc gdzie jest problem ? To jest zadanie robione na fizyce w podstawówce , no w szkole średniej to na pewno.
@TomaszHudy
@TomaszHudy 3 года назад
Problem jest w twierdzeniu Peukerta. Poza tym co ma piernik do wiatraka ? Po co tu stosować prawo ohma ?
@sumilidero
@sumilidero 3 года назад
@@TomaszHudy Kolega jak sam wspomniał, dotarł tylko do zadań z podstawówki w idealnych warunkach ;) Co nie zmienia faktu, że przy tak chwilowym obciążeniu ta wartość 'orientacyjna' jest i tak wystarczająca. Dylemat był raczej czy to bardziej 1Ah czy 5Ah czy 0,5 ;)
@staniew
@staniew 3 года назад
Tomasz na czym sprawdzasz,z czym porownujesz dokładność tych swoich "amatorskich"mierników.Też mam jakiś czas tego Atorcha ale nawet nie zauważyłem że mnie okłamuje.😁 Już sobie pomierzyłem i faktycznie tyle samo przeklamuje 60mA.
@TomaszHudy
@TomaszHudy 3 года назад
Z DPS5020 który z kolei sprawdzałem z innymi mulitimetrami. Ale dość duża różnica pojawia się dopiero przy minimalnym prądzie.
@staniew
@staniew 3 года назад
@@TomaszHudy ja podłączałem dziś drobnice i bardzo dokładnie przekłamuje tyle co u Ciebie a z akumulatora badałem . Muszę kupić lub zbudować jakiś zasilacz bo przy tej niby prostej elektronice jakaś baza musi być.A Ten miernik zamówiłem oczywiście tuż po obejrzeniu Twojego filmu.,👍
@marcindabrowski1032
@marcindabrowski1032 3 года назад
A nie prościej zmierzyć precyzyjnie ile A pobiera opornica i precyzyjnie zmierzyć czas tego obciążenia i obliczyć ile Ah zostało zużyte? Albo przynajmniej porównać tę metodę i twoją, powinny mniej więcej dać podobne wyniki. Sprawdzisz czy Twoja metoda jest z grubsza poprawna.
@TomaszHudy
@TomaszHudy 3 года назад
Tak prościej, tak zazwyczaj liczyłem, ale dochodzi do tego twierdzenie Peukerta 😉 Dlatego chciałem to sprawdzić, czy będzie różnica.
@pikaczu21
@pikaczu21 3 года назад
Witam jaki to miernik? pozdrawiam
@TomaszHudy
@TomaszHudy 3 года назад
Chiński Atorch DT24 a.aliexpress.com/_BShKqA
@pikaczu21
@pikaczu21 3 года назад
@@TomaszHudy z gory dziekuje ibzycze szczescliwego nowego roku pozdrawam
@jacekplacek194
@jacekplacek194 3 года назад
Proponuję kolejny test ile straci na wadze akumulator po pomiarze opornicą.
@Tadek-n3g
@Tadek-n3g 3 года назад
Kolega jest taki cwaniaczek z miodem w uszach tu zabłyszczy , tam zabłyszczy.Cała wiedza polega na podśmiechujkach.
@TomaszHudy
@TomaszHudy 3 года назад
Myślę że liczenie bąbelków podczas ładowania, też byłoby niezłym pomysłem 😉
@jacekplacek194
@jacekplacek194 3 года назад
@@Tadek-n3g to ja chcę czerpać wiedzę od was. Oczekuję w związku z tym profesjonalizmu, a nie lania wody i przeprowadzania bezsensownych testów.
@Tadek-n3g
@Tadek-n3g 3 года назад
@@jacekplacek194 Skąd wiesz, że to są złe bezsensowne testy skoro Ty się uczysz.
@jacekplacek194
@jacekplacek194 3 года назад
@@Tadek-n3g nie powiedziałem, że są złe. Uważam, że nie pomagają w codziennym użytkowaniu akumulatora. Oczekuję porad jak dbać o akumulator żeby jak najdłużej służył. W normalnym użytkowaniu akumulator się wyłącznie doładowuje, a nie tak jak to przedstawiacie. Nie moją rolą jest pisać scenariusze.
@andrzejjastrzebski7267
@andrzejjastrzebski7267 3 года назад
Do jakiej pojemnosci (ah) max mierzyl Pan ta opornica ? Bo widze ze jest na niej napisane (max 160 ah)ale wydaje mi sie ze przy takim duzym pradzie 500 A-to raczej nie bedzie problemu obciazac duze akumulatory czyli 180 ah lub 225 ah ...?
@TomaszHudy
@TomaszHudy 3 года назад
Nie będzie problemu z większymi akumulatorami. Sam nie jestem do końca pewien, czego się tyczy ten napis 160Ah
@lukeduke9304
@lukeduke9304 3 года назад
👍
@tomaszjar541
@tomaszjar541 3 года назад
Szkoda, że nie przeprowadziłeś testu na aku, który miał niedobór pojemności, a dałeś do testu tego wybitnego niedołężnego oporniaka. Najlepsza metoda sprawdzania ile ładunku zostało zabrane w każdym rodzaju akumulatora to to co sam powiedziałeś na początku filmu. Badanie opornicą ma jednak zawsze wpływ na pojemność aku. Pytanie czy aż taką ile brakowało ci w karboniaku ok 8Ah. Wydaje się, że powinno zabierać mniej - tyle co matematycznie wyliczone z czasu i natężenia. I tu powinno więcej zejść - może ta opornica nie obciąża takim prądem? 370 A to kawał prądu nawet przez 10s. Ty zrobiłeś to 6 razy i trochę mało ubyło. Morał z poprzedniego filmu jest taki, że opornica zabrała ok. połowę brakującego ładunku, a druga poszła w naklejkę akumulatora:) Moim zdaniem test niepełny i sprawdziłbym metodę rozładowania i ładowania np ładowarką elektroniczną - np kulonem na automacie i testował na właściwym aku. Pzdr
@TomaszHudy
@TomaszHudy 3 года назад
Nie do końca jestem przekonany czy aby każdorazowe rozładowanie byłoby dobrym rozwiązaniem. Praktycznie nie zdarzyło mi się aby akumulator "chwalił" się każdorazowo tą samą pojemnością - prawie zawsze ta pojemność albo była większa albo mniejsza. Trzeba do tego wziąć pod uwagę wpływ temperatury - nawet kilka stopni różnicy da już dość dużą różnicę pojemności - nie wspominam już o czasie który musiałbym poświęcić na takie pomiary. Jak podkreśliłem pod koniec - to nie laboratorium aby dokonywać takich pomiarów a różnica w okolicy 1,8% całkowitej pojemności może wynikać nawet z błędu pomiarowego samego elektronicznego obciążenia 😉
@tomaszjar541
@tomaszjar541 3 года назад
@@TomaszHudy ja nie napisałem, że każdorazowe rozładowanie jest dobrym rozwiązaniem, a tylko, że jest najdokładniejszym. Jeżeli czas prawidłowo wykonanego testu jest dla ciebie za długi to pytanie czy jest sens przeprowadzać inny niedokładny. W końcu na tym się opiera cała filozofia badań i pomiarów. No ale to już twoja sprawa jak będziesz przeprowadzać pomiary i twój kanał. Zawsze można iść na skróty:))
@TomaszHudy
@TomaszHudy 3 года назад
@@tomaszjar541 rozpocząłem test z pracy cyklicznej tego akumulatora, gdzie trzykrotnie był rozładowywany prądem 25A i ładowany w tym samym czasie tym samym prądem, mało tego cały czas był w komorze w tych samych warunkach temperaturowych - jak myślisz, pojemność każdorazowo była taka sama ?
@tomaszjar541
@tomaszjar541 3 года назад
@@TomaszHudy pewnie inna, tyle że ten aku mnie nie interesuje (bo jak wcześniej już wyjaśnialiśmy jest trudny w uzupełnianiu ładunku) - jest ciężki do testów), a wcześniejszy carbon. Ważne w uzupełnieniu ładunku jest dobra ładowarka automatyczna. Zapytam się jeszcze raz czy masz 100% pewności, że ta opornica rzeczywiście obciąża takim prądem i stałym w tym pomiarowym czasie czy tylko na skali? Sam jestem ciekawy bo nie miałem z tym urządzeniem do czynienia.
@tomaszjar541
@tomaszjar541 3 года назад
chyba wysłałeś wiad. i wykasowałeś? (albo się mylę i mnie się wydawało). Tomaszu po 1.- ja ciebie nie krytykuję ani nie drwię z twoich filmów czy wiedzy i doświadczenia, a wręcz przeciwnie uważa, że masz kawał wiedzy itd.; 2- staram się tak jak ty analizować różne problemy i ciekawostki dot. akumulatorów; 3 - inspirują mnie tematy filmów, które przedstawiasz i staram się przekazać konstruktywną krytykę pomagającą tematom badanym i poruszanym. Zanim odpowiem na twoje postawione pytanie, zadam je tobie: ile pobiera rozrusznik w samochodzie, który ma dużo większy kawał roboty by ruszyć wałek rozrządu i rozpocząć procedurę zapłonu? Jaki czas wynosi ta operacja? Na pewno krócej niż testy opornicą. Przyjmuje się, że po każdym uruchomieniu auta jest potrzebne (praca alternatora) ok. 18 min by uzupełnić w pełni ładunek w aku. Jak to przeliczyć i jak to się ma do ubytku energii? A teraz suche wyliczenia matematyczne. Pobór prądu - obciążenie opornicą wynosi (twoje próby) 370A/na godzinę, a więc na 60 min. Na min. wynosi więc 6,1(66) czyli zaokrąglając 6,17A. Na sek. pobór wynosi: 0,1028(33)A. Przy 10 s obciążenia wynosi 1,028(33)A. 6 prób, które wykonałeś licząc tylko po 10s (a były i dłuższe) dają ok. 6,17A. Przyjmijmy 7A co odnosi się już do suchego/gołego 10% rozładowania - ubytku energii. Twoje wyliczenia po doładowaniu pokazały tylko ok 2%. Coś tu nie halo- a dlaczego? Ano chyba przez opornicę i jej rzeczywisty mniejszy prąd poboru albo czas jakim był obciążany aku. Teraz jak się ma pobór amperów w odniesieniu do rzeczywistego potrzebnego uzupełnienia ładunku i sprawności aku. Sam wiesz, że jest dużo większy i wymaga odpowiednio dużego czasu wysycenia określonym prądem przy odpowiednim napięciu. Pytanie więc ile aku traci rzeczywiście na poborze rozrusznikiem i opornicą? Czy tylko tyle ile suche wyliczenia? Czy odnosi się to proporcjonalnie do sprawności aku? Tego sam dokładnie jeszcze nie wiem. Czy typowa opornica spiralna pobiera tyle samo ładunku co ta puszkowa z krążkami? Czy to ktoś badał/ sprawdzał i wspomagał się dodatkowymi urządzeniami pomiarowymi np. cęgami z pamięcią największej wartości natężenia? Robert M. przy obciążeniu opornicą spiralną 600A doładowywał aku mniejszy mały przez chyba godz., a większy 70Ah przez dłuższy czas. Dlatego pytam się dalej czy ten carbonowy aku - chyba 70Ah - utracił rzeczywiście 8Ah przez obciążenie czy to po prostu chwyt marketingowo- naklejkowy nie mający nic wspólnego z rzeczywistą pojemnością aku? Dalej uważam, że ta Warta AGM dodała tylko kolejny błąd pomiaru albo badania i nie przyczyniła się do w miarę prostego i rzetelnego/uczciwego pomiaru (chociażby przez wielką niewiadomą prawdziwego stopnia naładowania aku, kłopot z ładowaniem itd, itp.). Pzdr i życzę drążenia tematu/ Tomasz.
@robasjusi
@robasjusi 3 года назад
👍👍👍👍👍🔋
@krzysztof18199
@krzysztof18199 3 года назад
mrAKUMULATOR to twierdzi że po pojedynczym sprawdzeniu akumulatora opornicą KONIECZNIE trzeba akumulator naładować , bo tak mu uczciwość każe XD i takiego po teście to on by nie sprzedał XD
@TomaszHudy
@TomaszHudy 3 года назад
I bardzo go za to szanuję. Nie chciało Ci się nawet opisu pod filmem przeczytać, co było powodem nagrania tego materiału. W treści również o tym mówię - że otrzymywałem komentarze pod testami akumulatorów - że to błąd mierzyć pojemność po obciążeniu opornicą. Pozdrawiam
@krzysztof18199
@krzysztof18199 3 года назад
@@TomaszHudy Czyli szanujesz GO za to że doładowuje akumulatory po każdym teście i dlatego zrobiłeś eksperyment potwierdzający że to doładowywanie jest bez sensu ( lub bez znaczenia ) To tak jak by twierdzić że choinka zapachowa dodaje 10Qunia mocy w aucie i udowodnić że NIC nie dodaje , ale powiedzieć że szanuje się tego co to wiesza przy lusterku i sobie twierdzi że jednak dodaje te 10 Quni XD
@Tadek-n3g
@Tadek-n3g 3 года назад
@@krzysztof18199 Na upartego zawsze można mieć do kogoś lub czegoś pretensję podam przykład takiej pretensji........ można mieć pretenesję do garbatego, że ma dzieci proste itp.itd.
Далее
Ładowanie asymetryczne
19:48
Просмотров 7 тыс.
БЫСТРАЯ сборка ПК - от А до Я!
00:22
@ItsMamix учу делать сигму😎
00:12
Просмотров 679 тыс.
Bro's Using 3 Weapons
00:36
Просмотров 3,6 млн
Metody diagnostyki stanu akumulatorów
20:04
Просмотров 42 тыс.
Tania opornica 500A
6:23
Просмотров 8 тыс.
Battery tester for each function - measurements
14:01
БЫСТРАЯ сборка ПК - от А до Я!
00:22