Тёмный

Jak działają sieci komórkowe? [RS Elektronika]  

RS Elektronika
Подписаться 192 тыс.
Просмотров 207 тыс.
50% 1

Coś dla tych, którzy interesują się, jak działają sieci telefonii komórkowej, jakie są ich rodzaje, jak są zbudowane.
Będzie też kilka słów o historii telefonów bezprzewodowych.
Jeśli spodobał Wam się odcinek, zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebook'u:
/ rselektronika
Jeśli macie jakieś sugestie w sprawie tematów kolejnych odcinków, kierujcie je na:
reduktorszumu@gmail.com
Zapraszamy także na nasz drugi kanał o tematyce audio -
Reduktor Szumu
/ reduktorszumu
Zapraszamy na stronę reduktorszumu.cupsell.pl do zakupu koszulek i gadżetów z logiem Reduktora Szumu. W ten sposób możecie przyczynić się do rozwoju naszego kanału.

Наука

Опубликовано:

 

27 дек 2018

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 425   
@100kdjd
@100kdjd 5 лет назад
Nareszcie ktoś kto się na czymś zna mówi ludzkim głosem, dzięki
@dasboot5903
@dasboot5903 5 лет назад
Sam bedac inzynierem telekomunikacyjnym (ale starszej generacji z lat 70-tych) z wielka przyjemnoscia obejrzalem twoj material video. Podales wspaniale oraz w sposob bardzo popularno-naukowy, czyli przystepny .... budowe struktury, oraz sposob progresywnego rozwoju sieci komorkowych na swiecie. Nie zapomniales nawet o histori zwiazanej z "cegla" firmy "Motorola" oraz z jej tworca, Amerykaninem - synem Ukrainskich emigrantow w USA !! Generalnie duzo juz sam wiedzialem, bo pisalem w szkole po angielsku referat na ten temat, niemniej jednak zawsze od kogos mozna sie wiecej czegos nowego, waznego, ciekawego dowiedziec. Tak samo bylo w przypadku obejrzenia tego materialu video, za co jestem jego tworcy serdecznie wdzieczny. !!!! >> Telefon komorkowy, nie jest juz praktycznie telefonem, tylko malym komputerem zawierajacym funkcje polaczen glosowych. Osobiscie (tak samo jak Mr. Cooper - tworca cegly Motoroli) jestem zwolennikiem telefonow z mechanicznymi guzikami i pasjami osobiscie nienawidze "Touch-Phones", czyli Smartphones. Ale jestem chyba wymierajaca juz mniejszoscia odbiorcow na rynku popytu w tej dziedzinie. No trudno :o)) >> Zycze tylko POLSCE - - aby nie skorzystala z podstepnej oferty komunistycznych CHIN, na czele z ich szpiegowskimi markami typu "Huawei" oraz "ZTE", etc. przy wyborze, zakupie i rozwijaniu sieci nowej technologi 5G !!!! (jesli Rzeczpospolita oraz jej obywatele maja czuc sie naprawde bezpieczni oraz miec autentyczne zaufanie miedzynarodowe)
@markshall666
@markshall666 5 лет назад
Mam kilka drobnych uwag technicznych do tekstu: 1. Telefon w stanie aktywnym nie decyduje do której stacji bazowej się przełączyć (handover), jedynie wysyła raporty co jak słyszy i to kontroler/stacja bazowa (zależnie od technologii) decyduje gdzie go przełączyć, zarówno przy mobility handover jak i load balancing handover. 2. W stanie idle telefon nie wysyła żadnych raportów o położeniu, a jedynie co jakiś czas (ms) włącza odbiornik aby słuchać paging. Łączy się dopiero ze stacją bazową jeśli zmieni LA/TA (location area, tracking area - jest to obszar zwykle zawierający x stacji bazowych, na ten obszar wysyłany jest paging w przypadku połączenia przychodzącego). Wybierana jest wtedy zwykle pierwsza lepsza stacja bazowa, jednak są ficzery wskazujące priorytety. 3. Telefon na granicy zasięgu zużywa dużo prądu gdyż ma non stop aktywny odbiornik (szuka odpowiedniej cellki) bądź próbuje się podłączyć do sieci (ue attach).
@Nieciej
@Nieciej 5 лет назад
Film jest "dla zielonych" (dla szarego zjadacza "impulsów") - niewielu z nas potrzebuje dokładnych danych o tym co robi telefon i co robi stacja bazowa, a jeśli ktoś potrzebuje wiedzy na poziomie profesjonalnym, to albo już ją zdobył i nie powinien oglądać filmu dla zielonych, albo nie będzie miał problemów z jej zdobyciem, bo zna już podstawy.
@markshall666
@markshall666 5 лет назад
@@Nieciej Przyzwyczaiłem się do fachowości materiałów przedstawianych na tym kanale, dlatego tylko poprawiam niewielkie nieścisłości. W żadnym momencie nie wyszedłem poza poziom szczegółowości przedstawiony przez autora.
@Moto-Emotion
@Moto-Emotion 5 лет назад
czesc kolego fachowiec jestes mam pytanie, kto ustawia priorytety dla uslug dla danego rodzaju karty sim, technicy czy w jakiejs centrali.
@Moto-Emotion
@Moto-Emotion 5 лет назад
@@Nieciej gdzie dowiedziec sie tej wiedzy w internecie polskim ?
@markshall666
@markshall666 5 лет назад
macieyek1 Priorytety dla usług (QCI) są konfigurowane na poziomie stacji bazowej/kontrolera ale to która usługa z którego skorzysta to już CN (core network, czyli powiedzmy okolice centrali). Priorytety dla kart sim (od których zależy np. kto się dodzwoni w Sylwestra) są również tam ustawiane.
@rafakrol2914
@rafakrol2914 2 года назад
Super wytłumaczone. Pracuje w tym temacie. Oglądałem z ciekawości. Bardzo fajnie wytłumaczone, bez zbędnych przeciągnięć technicznych. Prosto łatwo i szybko.
@Zuubiik
@Zuubiik 5 лет назад
Mógłbyś pociągnąć temat sieci komórkowej w przyszłości? Bardzo interesujące jest np: szyfrowanie rozmów, kodowanie i dekodowanie treści "mówionej" także nawet przy słabym zasięgu można zrozumieć drugą osobę. Dużo jest jeszcze kwestii do rozwinięcia i omówienia.
@leszekrozen8743
@leszekrozen8743 5 лет назад
Wyłączamy milczenie. = Włączamy myślenie. Wiedza warta rozdawania. Autorom podziękowania ślę serdeczne . Budzimy iskierki WIEDZY by je rozdawać.. Sprawdzaj, doświadczaj.. ignorancją wspieraliśmy system.. Świetny materiał edukacyjny. Polecam...podaj dalej.
@synterr
@synterr 5 лет назад
Przypomniał mi się Lem. Napisał coś takiego: Najpierw wynaleziono telegraf, gdzie impulsy przesyłano za pomocą drutu, a potem uczyniono drut tak cienkim, że aż powstał telegraf bezprzewodowy ;)
@unnamedclan1597
@unnamedclan1597 5 лет назад
Zaproponował bym odcinek o technologi łączności satelitarnej jak to działa :)
@michaltrivium
@michaltrivium Год назад
Satelity to ściema, CGI.
@gdenio
@gdenio 5 лет назад
4:20 W sumie nigdy się nad tym nie zastanawiałem, ale już wiem, czemu telefon szybciej się rozładowuje w miejscach o słabym zasięgu. Dzięki! :) 15:15 Dokładnie, mój telefon rozładowuje się mniej więcej o 1/3 szybciej na wsi niż w mieście, mimo, że praktycznie z niego nie korzystam.
@biolog_z_orbity
@biolog_z_orbity 4 года назад
Może odcinek tylko o 5G?
@marcin949
@marcin949 6 месяцев назад
Tak samo jak 4G i 3G tylko na innej częstotliwości
@krzysztofrz82
@krzysztofrz82 4 года назад
Bardzo prosto wszystko wyjaśnione. Czuc, ze Pan to rozumie a nie tylko czyta z kartki podstawiony tekst jak to czasem bywa u youtubowych celebrytów.
@johny6450
@johny6450 4 года назад
Tak ten pan coś mi wytłumaczył. Chociaż troche👍🏾
@arek1682
@arek1682 4 года назад
Zajebiscie to opisaleś. Dziękuję. To niezla to kurde technika....
@Nieciej
@Nieciej 5 лет назад
Szczęśliwego Nowego Roku!
@dudikles
@dudikles 11 месяцев назад
Bomba! Dziękuje❤️
@hawk419
@hawk419 7 месяцев назад
Super odcinek, zresztą jak zawsze 👍
@simeonlicinski8085
@simeonlicinski8085 5 лет назад
Eeej!!! W tym odcinku nie było kichnięcia.🤔
@iagre
@iagre 5 лет назад
Wprawdzie film miał przedstawić temat w bardzo dużym uproszczeniu ale wydaje mi się że pomimo tego uproszczenia warto było wspomnieć o tym że: 1. Dupleks uzyskano dzięki temu że telefony i stacje bazowe nie nadają na tych samych częstotliwościach - Pasma radiowe GSM/UMTS/LTE/itp . podzielono na pasma kanałów górnych i pasma kanałów dolnych z których jedne są wykorzystywane przez stacje bazowe do nadawanie a przez telefony do odbierania a drugie są wykorzystywane do nadawania przez telefony i do odbierania przez stacje bazowe. 2. Pojemność sieci uzyskano dzięki temu że telefony nie zajmują całego czasu na przyznanej częstotliwości - czas nadawania na każdej częstotliwości jest podzielony na ramki z których każda jest przyznana innemu telefonowi.
@The1danio1
@The1danio1 5 лет назад
Co do 5G to warto wspomnieć, że projektowane jest również dla bardzo wysokich częstotliwości rzędu 35GHz, oraz, że będzie wiele anten w ramach jednej stacji bazowej (macierze 8x8 itp) dzięki czemu będzie można kierunkować 'wiązkę' wprost do odbiornika co zapewni sensowny zasięg dla tak dużych częstotliwości i zredukuje ilość niepotrzebnego promieniowania
@piterstg
@piterstg 5 лет назад
Jak zwykle super odcinek.
@Micha-xl5yc
@Micha-xl5yc 5 лет назад
Jeszcze jakieś 10 lat temu Orange (wówczas TP S.A.) korzystało z NMT do zapewnienia dostępu do telefonu stacjonarnego klientom, których nie opłacało się podłączać przewodowo (TP była wówczas operatorem wyznaczonym urzędowo do świadczenia usługi powszechnej - nie mieli możliwości odmowy przyłączenia abonenta). Było to realizowane za pomocą bramki NMT, do której podłączało się aparat stacjonarny. Jeśli sygnał na danym obszarze był słaby to stosowano jeszcze dodatkowo antenę zewnętrzną. Potem stopniowo zaczęli migrować takich abonentów na bramki GSM, a w tamtym roku chyba całkowicie wyłączyli już NMT (choć w ostatnich kilku latach i tak mało kto z tego korzystał). System NMT, jak to analogowy, miał taką wadę, że rozmowy łatwo było podsłuchać, i to często całkiem przypadkowo! 450 MHz to pasmo bardzo bliskie telewizyjnemu pasmu UHF (>470 MHz). W odpowiednich warunkach (niskiej jakości, przesterowany wzmacniacz w antenie telewizyjnej - standard w antenach "siatkowych"; bliskie sąsiedztwo urządzenia NMT itd.) dało się usłyszeć czyjąś rozmowę telefoniczną w telewizorze :) Celowy podsłuch też był prosty, do tego wystarczył chyba skaner radiowy.
@arkadiogracz3028
@arkadiogracz3028 5 лет назад
Witam świetny materiał pozdrawiam
@patrykkingzmotorsport3310
@patrykkingzmotorsport3310 5 лет назад
Mnie bardzo ciekawi jak działa procesor kwantowy. Byłoby fajnie gdybyś opowiedział coś o tym bo większość twórców omija ten temat a myślę że to jest bardzo ciekawy materiał na odcinek:) Pozdrawiam i liczę że przemyślisz tą propozycję
@charl3s
@charl3s 5 лет назад
Ciężki temat ;). Więcej filmów na temat mechaniki kwantowej i trochę komputera kwantowego jest na kanale "Gupia nauka"
@szymonpawlus9592
@szymonpawlus9592 5 лет назад
*gupia nauka
@charl3s
@charl3s 5 лет назад
@@szymonpawlus9592 tak :) pomyliło mi się
@Kanga1974
@Kanga1974 5 лет назад
W II polowie lat 90tych mialem taka komorke cegle w centertelu ... to byly czasy
@ulafon5631
@ulafon5631 5 лет назад
Świetny film. A można znaleźć film jak powstał procesor w moim kompie, czy choćby kalkulatorze?
@tomzalewski9797
@tomzalewski9797 5 лет назад
W skrócie Ale fachowo omówiony temat... zajmowałem się kiedyś budową stacji bazowych telefoni komórkowej w Polsce ... Polska sieć GSM to naprawdę wysoki poziom. Np.. Anglia nie dorasta do pięt.... Im więcej stacji bazowych tym lepsza jakoś... stacja od stacji muszą się widzieć i to zadanie mają anteny okrągłe ... A anteny podłużne tak zwane sektorowe...te mają za zadanie wysyłać jak i odbierać sygnał z telefonu. To tak w ramach skromnego dopełnienia 🙂
@abcdezxyz4772
@abcdezxyz4772 5 лет назад
Zgadza się, w Polsce naprawdę mamy bardzo dobrą jakość sieci i to u każdego operatora z osobna. Choć dalej narzekamy, bo są czasem problemy. Ludzie chyba jednak za mało za granicę wyjeżdżają i nie widzieli jak jest naprawdę. Nawet w Niemczech jakość sieci jest tragiczna, a kraj wydawałoby się technologią stojący.
@charl3s
@charl3s 5 лет назад
Ewentualnie zamiast radiolinii wykorzystuje się światłowody. Gdzieś w większej miejscowości stawia się BTSa z światłowodem o wysokiej przepustowości, który łączy się z kilkoma BTSami w okolicy i dostarcza im połączenie z resztą sieci
@charl3s
@charl3s 5 лет назад
Warto wspomnieć, że w Polsce nie tylko jest dość dobrze rozwinięta sieć komórkowa, ale mamy bardzo dobre ceny za usługi. Na dzień dzisiejszy można znaleźć oferty gdzie za 20zł na prepaid mamy nawet 20GB Internetu oraz rozmowy i SMSy bez limitu, zaś np. W Niemczech na abonament usługa z 5GB internetu to około 20€
@jerzyjerzewski6162
@jerzyjerzewski6162 5 лет назад
@@abcdezxyz4772 To mnie zaskoczyłeś . Wyjeżdżając np. przez Jędrzychowice sygnał TMobile pl towarzyszył mi jeszcze przez kilka minut , potem dostaję pakiet SMS , włącza się TMobile de i od tej pory nie spada poziom sygnału nawet gdy schodzę do np. podziemnego garażu czy piwnicy . Natomiast w PL mam problem poza miastem , np żeby zadzwonić od siebie z domu na wsi muszę wyjść na zewnątrz i nie tylko ja bo sąsiedzi także tak postępują . Także nie przesadzajmy bo do poziomu Niemiec nam brakuje .
@paweskiba8797
@paweskiba8797 5 лет назад
Mam to samo, co Jerzy - żeby zadzwonić/wysłać sms muszę wyjść z domu i to nawet czasem 100m
@targstarocimiastko7959
@targstarocimiastko7959 4 года назад
Cudny temat
@krzysztofslipecki4584
@krzysztofslipecki4584 5 лет назад
Praktycznie poza podaniem roznic w predkosciach nie wyjasniono podstawowych roznic w dzialaniu pomiedzy 2G/3G/4G i 5G. A sporo ciekawych rzeczy jest tu do opowiedzenia zwlaszcza w temacie RF i Mobility. Zachecam do stowrzenia kolejnych odcinkow o tym
@RSElektronika
@RSElektronika 5 лет назад
Obawiam się, że nikt by tego nie oglądał, no - prawie nikt.
@krzysztofslipecki4584
@krzysztofslipecki4584 5 лет назад
@@RSElektronika Bez przesady, chocby takie podstawowe sprawy, ze wiekszosc stacji tak naprawde jest sektorowa a nie omni jak sugeruje material. Ze mobile (Ue) moze sie przelaczac miedzy sktorami tej samej stacji oraz miedzy sektorami innych stacji,.Jesli idzie o roznice miedzy technologiami to proponowalbym 3G (UMTS/WCDMA) porownac do pozostalych technologi (3G nie uzywa roznych kanalow miedzy komorkami stacji bazowych - tak jak sugeruje material!). Mozna pruszyc temat ze niektore technologie (3G/5G) umozliwiaja Ue jednoczesne korzystanie z kilku sektorow na raz. W 4G/5G decyzje o handoverze UE z celi do celi podejmuja BTS (eNB) miedzy soba a nie kontroler nad nim tak jak w pozostalych technologiach). Wspomniec cos o przydziale czestotliwosci miedzy operatorami krajowymi i miedzy panstwami, o potrzebie koordynacji tego wszystkiego zeby jeden operator nie zaklocal drugiego. O 3GPP - wyznaczajacym standaryzacje, o nazewnictwie (w 3G i 4G na stacje bazowe mowi sie fachowo NodeB i eNodeB, wspomniec ze, oficjalna nazwa dla technologii 5G to "New Radio" i stacja bazowa zwie sie tam gNodeB), Wspomniec cos o zasiegu 5G, zakresach czestoliwosci przeznaczocnych do 5G i wynikajacej z tego gestosci stacji gNb, fizycznych rozmiarach tych stacji - sa bardzo male, spodziewanych predkosci transmisyjnaych... Ciekawe zagadnienia sa tez do opowiedzenia na temat propagacji sygnalu komorkowego, multipath, fading..etc. maksymalnym zasiegu, wlasciwosciach fizycznych sygnalu (np Timming Advance, propagation delay...etc), Jak osiaga sie pokrycie na morzu, w samolotach pasazerskich, Jak dziala siec tego samego operatora (synchornizacja) miedzy oddalonymi wyspami a stalym ladem (np USA i Hawaje ?).... moim zdaniem da sie jescze duzo ciekawych rzeczy z tego tematu wyciagnac.
@bartoszbaranowski604
@bartoszbaranowski604 5 лет назад
@@krzysztofslipecki4584 Po co blagasz, skoro sam wiesz, czy sie poprostu chwalisz? BTW, udowodniles teze "nikt by tego nie ogladal" - NodeB vs eNodeB - serio, to tak jakby sie chelpic rejestrami/stosem SS7, nic nie znacza dla ludzi spoza kregu technicznego! Fajnie, ze masz pojecie, ale jest to wiedza o wiele bardziej techniczna niz dla zjadaczy. Chcesz brylowac, do logouj sie na elektrodzie...
@krzysztofslipecki4584
@krzysztofslipecki4584 5 лет назад
@@bartoszbaranowski604 Przeciez o nic nie blagam, nieczgo tez wielkiego nie udowodniam poza tym, ze podaje przyklady jak temat mozna (moim zdaniem) dalej ciekawie rozwinac, pozostajac przy podstawach kazdej z technologii komorkowych. O Twoich wyobrazeniach na temat tego co napisalem rozprawiac nie mam zamiaru...
@bartoszbaranowski604
@bartoszbaranowski604 5 лет назад
@@krzysztofslipecki4584 Jakis Ty stanowczy. Blagasz o atencje i walidacje. To jest kanal zrobiony z mysla o amatorach, a nie grupach eksperckich.
@jurgieldetka5469
@jurgieldetka5469 5 лет назад
opowiedz cos o 5G dosc scisly i nieznany temat
@gumamp
@gumamp 4 года назад
Podbijam temat w dobie idiotów i filiarzy.
@mjolneir
@mjolneir 4 года назад
Tez jestem za tym aby ten temat wziac na warsztat!
@mateo8945
@mateo8945 5 лет назад
Czy zrobisz materiał o Mcdu i FMC ? ( komputery autopilota w samolotach ) Czy będzie coś o urządzeniach elektronicznych z dziedziny lotnictwa lub nawigacji ?
@Piotr4343
@Piotr4343 5 лет назад
Na koncu ladna reklama firmy S. ;-) pozdrawiam
@BomberekPL
@BomberekPL 5 лет назад
Widzę ,że oglądamy EEV Blog :-)))))
@RSElektronika
@RSElektronika 5 лет назад
No, ba!
@extrasupermorgen
@extrasupermorgen 4 года назад
Jak działają sieci komórkowe? Bardzo dobrze działa!
@progloko
@progloko 5 лет назад
Może powiedziałbyś coś szerzej o nawijaniu transformatorów również tych do przetwornic. Stanąłem ostatnio na próbie stworzenia tokowej i zabrakło mi wiedzy na temat właśnie takich transformatorów mimo obejrzenia twojego odcinka. Być może ktoś mógłby polecić jakieś źródło informacji na ten temat?
@Kacperoo
@Kacperoo 4 года назад
Witam, zastania mnie zasada wzmacniaczy sygnału GSM/LTE, czy urządzenie łączy się z jedną bazą i wzmacnia sygnał, czy zbiera wszystko dookoła i to ponawia ze zwiększoną siłą? Pozdrawiam.
@blackIwaterIpark
@blackIwaterIpark 5 лет назад
Łapka w górę - i patrzymy! :-)
@wanwanan6322
@wanwanan6322 5 месяцев назад
20:21 Ahh te czasy kiedy telefony były zasilane wymiennymi bateriami. Miejmy nadzieje że wrócimy do nich szybciej niż później.
@RafSorTV
@RafSorTV 5 лет назад
jak zwykle SUPER
@ddbonzobb
@ddbonzobb 5 лет назад
;)eraz już wiem, dlaczego tak szybko siada mi bateria, kiedy chodzę po górach. Słaby zasięg robi swoje:)
@mirosawrutkowski8182
@mirosawrutkowski8182 5 лет назад
"Celem będzie powszechny ład" - Ten temat dobrze byłoby rozwinąć w kolejnym filmiku. Mam na myśli kontrolę autonomicznych aut, dronów, robotów itp.
@chikopl934
@chikopl934 3 года назад
Gdzie znalezc filmik o telefonie stacjonarnym? Jak to jest ze dwoma kabelkami mozna podlaczyc mikrofon, glosnik i jeszcze internet, a czasem nawet telewizje. 2 kabelki?
@Nadia-jk8sh
@Nadia-jk8sh 8 месяцев назад
Mądry gość :)
@capitanprice2912
@capitanprice2912 5 лет назад
A jak wygląda sprawa połączeń spoza kraju czy tak samo jak w przypadku innej sieci ?
@Daniel-looo
@Daniel-looo 5 лет назад
Myślę że ciekawą kwestią jest szyfrowanie połączeń w sieciach komórkowych
@MsSZKIELET
@MsSZKIELET 5 лет назад
Witam. Może opowiesz coś o sieciach TT IT?
@zbigniewkrol81
@zbigniewkrol81 5 лет назад
10:39 właśnie zdradziłeś jeden z sekretów działania służb policji :D (fałszywe telefony, śledztwa :P )
@mrfrog8502
@mrfrog8502 4 года назад
Sprostowanie: -Zasieg wiekszosci stacji bazowych ma ksztalt trojkata a nie szeszciokata, bo tak jest bardziej ekonomicznie. -Przekaz uzytkownika nazywa sie handover (przejecie). -Telefony w tej samej komorce czesto nadaja na tej samej czestotliwosci ale w innej czczelinie czasowej, tak jest przynajmniej w GSM.
@ALIlublin
@ALIlublin 5 лет назад
Jest jeszcze "Wi-Fi Calling" gdzie nasz operator wykorzystuje połączenie Wi-Fi zamiast GSM. Nie obciąża tym sposobem stacji, transfer danych jest bardzo szybki a jakość połączenia wysoka. Fajna sprawa gdy rozmawiam z domu, gdzie telefon jest na stałe połączony z domowym Wi-Fi.
@krzysztofslipecki4584
@krzysztofslipecki4584 5 лет назад
Przy wifi calling warto cos powiedzic o platnosci za takie polaczenia oraz rozszerzyc caly temat o LAA ( License Assisted Access)
@ALIlublin
@ALIlublin 5 лет назад
U mojego operatora za free.
@krzysztofslipecki4584
@krzysztofslipecki4584 5 лет назад
@@ALIlublin No wlasnie chodzilo mi o to, ze nie u kazdego operatora to jest za free albo nie kazdy rodzaj polaczenia jest za free. Mozna czasem sobie problemow finansowych przez niewiedze narobic.
@ALIlublin
@ALIlublin 5 лет назад
Co prawda operator ma pewną dowolność w stawianiu warunków, ale nie widzę powodów by życzył sobie za to dodatkowe opłaty. Stawki za połączenia i tak są według normalnego cennika a korzystają z mojego wi-fi jak ze stacji bazowej odciążając sieć komórkową. Powiedziałbym nawet, że należałby się jakiś rabacik z tego tytułu, bo za internet w domu płace innemu operatorowi :-P Rabat uwzględniony jest tylko używając tej funkcji za granicą, wtedy połączenia są tańsze.
@markshall666
@markshall666 5 лет назад
Krzysztof Slipecki LAA póki co mało kto używa, i ma to związek bardziej z CA (Carrier Aggregation) niż WiFi. Jedyne podobieństwo to użycie tego samego pasam 5GHz (B46).
@gustavhammerschlag5650
@gustavhammerschlag5650 5 лет назад
ciekawy opis sieci, ale warto też wspomnieć o ograniczeniu zasięgu stacji bazowych, otóż jeśli pomiędzy stacją a telefonem nie zostanie nawiązane połączenie (na zasadzie tylko jestem tu i już) to stacja odrzuci takie połączenie a lag time wynika z szybkości światła co prowadzi do fizycznego ograniczenia zasięgu stacji bazowej do ok. 17,5 km (dla pasma 900 MHz)
@grzegorzblaszczak2940
@grzegorzblaszczak2940 5 лет назад
To już wiem dlaczego stojąc na klifach w Dover (Anglia) mój telefon zalogował się do francuskiego BTS'a ale nie mogłem nigdzie zadzwonić he he.
@peteryastoye7842
@peteryastoye7842 5 лет назад
Nie. Jest możliwość uzyskania np. 30 km zasięgu dla GSM. Proszę podać z jakich obliczeń pan korzystał.
@Toczek1990
@Toczek1990 4 года назад
ciekawym tematem moga byc wzmacniacze sygnalow/dodatkowe anteny dla sieci 3G i 4G dla obszarow gdzie nie jest z zasiegiem najlepiej
@grzegorzszyszo7548
@grzegorzszyszo7548 5 лет назад
No to zobaczyłem że tak jak reszta narzekasz na małą baterię a problemem jest prądożerność podzespołów i energetycznie fatalny soft. baterie są tak wyżyłowane z tak cienkimi separatorami że dochodzi do samozapłonów. Były nawet przypadki śmiertelne. Pojemność tuch baterii jest niemal taka jak we wkrętarkach licząc oczywiście w J lub Wh. Masz temat na odcinek :)
@kamillisowski2931
@kamillisowski2931 2 года назад
Sam wróciłem do starej nokii 3100 i generalnie zasięg jest ekstra , lepiej łączy aniżeli smartfon , lepsza jakość mimo że to stara technologia 😉👍
@marcinbuchta950
@marcinbuchta950 5 лет назад
Jak zwykle super super pozdrawiam
@adrian901krc
@adrian901krc 5 лет назад
Jeszcze nie obejrzałem, ale lapka w górę juz poszła w ciemno
@nohumanst.6694
@nohumanst.6694 5 лет назад
tak samo, obejrzę w domu
@qpeciarz1902
@qpeciarz1902 5 лет назад
MAM... pomysł na temat odcinka: Jak działa nawigacja GPS.
@znibi
@znibi 5 лет назад
Graty za Siemensa Sx1! Niegdyś cale wakacje pracowałem aby go sobie kupic;)
@unitromaniak3547
@unitromaniak3547 5 лет назад
Jakie ma pan wykształcenie ?
@psychosilent9824
@psychosilent9824 5 лет назад
Może jakiś odcinek o regulatorach mocy? :)
@marecki81r
@marecki81r 5 лет назад
A bardziej technicznie wytłumaczyć jak maszty się komunikują z centralą ? Czy to idzie przez satelitę bo anteny takie okrągłe na nich ,a w miastach światłowodem z budynków czy jak ?
@poznaniak89play
@poznaniak89play 5 лет назад
Te okrągłe to radiolinie. Stosuje się je tam gdzie nie można podłączyć stacji światłowodem.
@zuziapiszczek576
@zuziapiszczek576 Месяц назад
Zdecydowanie oferta orange na kartę jest chyba najkorzystniejsza. Dla obywateli Ukrainy łatwo można też zarejestrować numer online dzięki fotoweryfikacji. Na stronie Operatora wybieramy sposób weryfikacji i jedyne co trzeba zrobić to przygotować paszport.
@kadet6389
@kadet6389 5 лет назад
Proszę kiedyś o kontynuowanie o lutowaniu i warsztacie, konkretnie o BGA
@tedemez
@tedemez 5 лет назад
Pozdrawiam
@smok4925
@smok4925 4 года назад
Twoje schematy odręczne są zajefajne. Bardzo czytelne. Masz u mnie jak zwykle LIKE. PS 1: ZRÓB PROSZĘ FILM O 5G I "SMAŻENIU" LUDZI - nadajniki 3 razy gęściej ..... PS 2: masz sporą wiedzę i potrafisz ją fajnie przekazać / zobrazować. GRATULUJĘ :)
@Daaareekk
@Daaareekk 5 лет назад
Świetny film. Mnie ciekawi jeszcze fizyczny aspekt działania telefonu. Malutka antenka w obudowie na końcach ma napięcia rzędu no właśnie jakiego rzędu? Co z tą częstotliwością? Jak telefon zbiera i produkuje fale. Obecna pojemność przepustowa sieci to prawdziwy cud. Nie umiem tego jakoś fizycznie ogarnąć. Ale jest. Serdecznie dziękuję za odcinek i Pozdrawiam. :-)
@Ezoteriusz
@Ezoteriusz 5 лет назад
Dokładnie, przydało by się rozszerzyć ten temat pod względem sprzętowym
@porywki1620
@porywki1620 5 лет назад
Obejrzałem. Jest sub
@nsznsz8252
@nsznsz8252 4 года назад
W Polsce NMT Centertela działał na 450 MHz
@marekborcz3793
@marekborcz3793 5 лет назад
Można wprowadzić znacznik cyfrowy klienta wtedy telefon wysyła sygnał niedostępny pozycjonujący ze znaczącym jest ok potrzebuje pomocy z innego telefonu krótka informacja między telefonami nie potrzeba dużych nadajników ,status miasto lub wieś ,obszar niezabudowany.Twój telefon pośredniczy w łączności z innymi telefonami komórka rozszerzona telefonem pośredniczącym.Dane cyfrowe przechowuje serwer plus twój telefon serwer chwilowy aplikacja niedostępna dla użytkownika.Wtedy można zmniejszyć moc nadajników stacji bazowej.Telefony mają dużą moc że mogą być serwerem pośredniczącym ze stacją bazową odpowiednią aplikacją.Może być aplikacja że telefon wywoływany jest co półgodziny i dane są przesyłane jak weźmiesz telefon do ręki a w innym czasie telefon tylko czuwa jakby śpi bo użytkownik nie odbiera informacji.Można wprowadzić Mały serwer sieci odpowiedni komputerek w domu użytkownika zastępujesz z kilkoma innymi użytkownikami nadajnik duży.Masz aplikację serwer własnej sieci za dane serwera zewnętrzne nie płacisz.Serwer rozłożony na kilku użytkowników.Odpowiednio skonfigurowany komputer domowy stały połączony z telefonem bezprzewodowo może być serwerem sieci komórkowej z pełnym dostępem do internetu.Telefon jest dobrym odbiornikiem a nadajnikiem może być połączenie internetowe na wprost łączysz się z serwerem pomocniczym sieci i tworzysz kanał rozmowy przez internet.Ekologiczna sieć jest bardzo mało nadajników każdy telefon może być serwerem chwilowym.Serwerem głównym mogą być te które mają dostęp do internetu.Tworzą kanał rozmowy przez internet.Jest protokół bezpieczny połączenia między telefonami jeden z nich pełni rolę serwera a drugi użytkownika.
@andrzejsjz
@andrzejsjz 5 лет назад
Jest i Dave :)
@janeksz5
@janeksz5 5 лет назад
To może przyszłość baterii w telefonach ?
@Darekolszt
@Darekolszt 5 лет назад
Fajne czasy kiedyś można bylo prostym skanerem słuchać wszystkiego z Centertel Z resztą teraz też tylko sprzet droższy
@grzegorzblaszczak2940
@grzegorzblaszczak2940 5 лет назад
W moich okolicach gdy tpsa nie opłacało się ciągnąć kabli telefonicznych do nowych abonentów na wiosce to zakładali terminale radiowe z anteną przypominającą telewizyjną yagi Jakie było moje zdziwienie gdy podczas zabaw z głowicą telewizyjną i demodulatorem usłyszałem rozmowy telefoniczne. Tak, używali analogowej transmisji tak jak centertel.
@JohnKpl
@JohnKpl 5 лет назад
Świetny materiał!
@maciejlabanowicz8640
@maciejlabanowicz8640 5 лет назад
Żona sprawdziła co oglądam i się pyta: "Co ty za krawaty oglądasz ?" :)
@darekg56
@darekg56 5 лет назад
Świetny kanał i świetna robota! Pozdrawiam.
@ktoos1793
@ktoos1793 2 года назад
Witam, czy poprawnie myślę, że mając telefon w „trybie samolot” nie wysyła on sygnałów do żadnej stacji BTS i tym samym osoba chcąca do nas zadzwonić nie zrobi tego, ponieważ żadna stacja nie będzie w stanie namierzyć telefonu? Jeżeli myślę prawidłowo to czy telefon w trybie samolot jest namierzalny dla kogokolwiek, nawet służb? Od zawsze mnie to zastanawiało. Pozdrawiam.
@johny6450
@johny6450 4 года назад
Fajnie gada👍🏾
@robertj7583
@robertj7583 5 лет назад
rewelacja bardzo lubię oglądać Pański kanał. Pozdrawiam i życzę dalszych pomysłów na realizację
@dawid0908
@dawid0908 5 лет назад
Czy mógłby pan nagrać odcinek o prądzie elektrycznym w wodzie?(kable,suszarka)
@KrzysztofBolda
@KrzysztofBolda 5 лет назад
Reduktor szumu tutaj? Pozdrawiam :D
@shaniaking
@shaniaking 5 лет назад
Kawał dobrej roboty. Teraz wiem o co chodzi z tymi rodzajami sieci.
@JoeMcCohn
@JoeMcCohn 4 года назад
mam jedno zasadnicze pytanie: dlaczego sieci nie zrzucają się razem na infrastrukturę tylko każda dubluje BTSami infrastrukure ???
@janfelchner1543
@janfelchner1543 5 лет назад
Trochę Pan pomieszał sposób łączenia rozmów w sieciach komórkowych: taki telefon jest bardzo głupi w porównaniu do sieci i w zasadzie to wykonuje zawsze tylko polecenia sieci. To sieć monitoruje jakość połączenia (głównie moc sygnału), nakazuje robienie pomiarów odbieranego sygnału oraz sygnałów z konkretnych sąsiadów, a następnie ich raportowanie w celu analizy. Same stacje bazowe są jeszcze "głupsze", bo całą robotę odwala kontroler stacji. W GSM to BSC, a w 3G to RNC. To on zarówno zarządza setkami, albo i tysiącami stacji bazowych oraz kilkudziesięcioma tysiacami a nawet setkami tysięcy rozmów naraz. To on trzyma informacje o tym gdzie są stacje bazowe i jakich mają sąsiadów. To on decyduje kiedy należy przełączyć połączenie pomiędzy stacjami bazowymi lub zmienić częstotliwość na lepszą, zwiększyć lub zmniejszyć moc nadawania telefonu lub np. przerzucić rozmowę do innej stacji (komórki), bo w obecnej zaczyna brakować zasobów (tzw. Load Balancing). Oprócz tych radiowych node'ów (tworzących RAN) mamy tzw. Core Network gdzie mamy coś co możemy opisać jako właściwą centralę telefoniczną oraz różne rejestry/bazy z informacjami o stanie użytkownika, dostępnych serwisach i jego lokalizacji (z dokładnością do ok. kilkudziesięciu stacji bazowych). Tak z grubsza to największe błędy w tym filmiku.
@redis2945
@redis2945 5 лет назад
1. Telefon komórkowy - to chyba ostatnie polskie określnie zagranicznego wynalazku. Jakby telefon kom. upowszechniono 10-15 lat temu to z pewnością mowilibyśmy "mobilek" 2. Wynalazca tak pojemnego, łatwego, szybkiego i wydajnego sposobu magazynowania (lub pozyskiwania) energii elektrycznej jakim jest benzyna dla energii cieplnej zrewolucjonizuje naszą cywilizaję na kolejne kilkanaście dekad. Podobnie jak zrobił to silnik cieplny.
@kpc211
@kpc211 5 лет назад
Akurat Amerykanie najczęściej mówią cell phone, a nie mobile, a to raczej od nich, a nie od Brytyjczyków przejmuje się słownictwo związane z technologią...
@r3nifer2k55
@r3nifer2k55 5 лет назад
Najlepszy kanal informacyjny!! Więcej filmów please
@kriegize
@kriegize 4 года назад
Ha. Wokal jak Wołoszanski-„Historie 21 wieku” 😁👍👍
@marcinziajkowski3870
@marcinziajkowski3870 5 лет назад
Jak juz przy sieciach jesteśmy. Może opowie nam Pan o technologiach RFID i NFC ?
@dinocool6067
@dinocool6067 5 лет назад
Ja od siebie dodam- że podczas połączenia, operator przydziela nam inny, wspólny numer z rozmówca.
@sebastianwegrzyn4757
@sebastianwegrzyn4757 3 года назад
Super odcinek, ale zabrakło wspomnienia o pasmach częstotliwości: 1. Abonent - Baza 2. Baza - Abonent Dodatkowo chciałbym zadać pytanie właśnie odnośnie tych pasm. W przypadku, gdy ktoś dzwoni swoim telefonem komórkowym, to łączy się z najbliższym masztem stacji bazowej w odpowiednim paśmie (Abonent - Baza). Czy komunikacja pomiędzy tym telefonem co dzwoni, a tą stacją bazową działa w obie strony na tym samym zakresie częstotliwości będącym w paśmie abonent-baza? Czy wygląda to tak, że telefon wysyła dane do stacji bazowej na częstotliwości będącej w paśmie Abonent - Baza, a stacja bazowa odpowiada mu wysyłając dane na częstotliwości Baza - Abonent. Jest to dla mnie dość ważna informacja i będę bardzo wdzięczy za odpowiedź :D
@Piotr4343
@Piotr4343 5 лет назад
Odcinek super jak zawsze.
@kev361
@kev361 5 лет назад
Na Podlasiu nie działa :C
@Cinek400
@Cinek400 5 лет назад
Ile ja razy wpadłem w totalną dziurę bez zasięgu... a ziemią wesoło pociska światłowód.
@Adrian-vs3po
@Adrian-vs3po Год назад
Czy w tych czasach można używać pierwszego telefonu komórkowego Motoroli?
@mirekk1775
@mirekk1775 4 года назад
Sieci 5 G to wymysł marketingowy( sieci 5G są jeszcze w powijakach minie parę lat, może dekada nim będzie to działać ). Pierwsza sieć jaka zaczęła łapać klientów to Play ze swoją reklamą ( Wojewódzkiego ) 5G Ready. Chwyt bo spadała sprzedaż nowych telefonów, a zasięg tez nie jest rewelacyjny. Żaden technik w żadnej polskiej sieci nie potrafił mi przedstawić co oznacza 5G ready skoro do dnia dzisiejszego nie ma sprecyzowanych standardów dla 5G poprostu jeszcze nie istnieją. I nie komentujcie ze są wysłałem zapytanie do UKE w odpowiedzi otrzymałem to standard tak nowy ze nie opracowano jeszcze na świecie norm dla standardu 5G. Co do akumulatorów już od lat istnieją akumulatory o wielokrotnie większej pojemności i mocy przy tych samych rozmiarach co dzisiejsze niby super wydajne li-jon czy li-pol. Jest nawet o tych akumulatorach film na YT jednak lobby monopolistów trzyma łapę na tym by nie weszły do masowej produkcji bo ich badziewie nie miało by zbytu.
@jarekmarek4195
@jarekmarek4195 5 лет назад
Tak to wygląda w praktyce
@EminemPOL
@EminemPOL 5 лет назад
15:50 "wysyła dane o swoim położeniu", co autor miał na myśli? Można zlokalizować telefon w danej komórce? czy tylko ustalić z jakimi bts się łączy i jaką moc ma sygnał?
@DanonPsK
@DanonPsK 5 лет назад
Dobre pytanie !
@kabuspl
@kabuspl 5 лет назад
Można ustalić do jakiego btsa jest podłączony i przez zasięg w jakiej oflevłości od niego. Jeśli wykorzystałoby się inne btsy w pobliżu można by było ustalić jeszcze dokładniejszą pozycje
@iPTRiMaper
@iPTRiMaper 5 лет назад
Najczęściej są 3 anteny w BTSie, każda obejmuje 120stopni terenu. Zasięg w uproszczeniu da nam odległość - to już jest spora wskazówka gdzie znajduje się telefon. Do tego dorzućmy inny BTS, który znów widzi nas w tych swoich 120stopniach. I cyk jesteś namierzony.
@kabuspl
@kabuspl 5 лет назад
@@iPTRiMaper napisałem dokładnie to samo
@poznaniak89play
@poznaniak89play 5 лет назад
Kiedyś była (może nawet jeszcze jest) taka usługa w Orange ( lub jeszcze za czasów Idei), która na tej podstawie lokalizowała w przybliżeniu telefony np. dzieci lub podawała obiekty konkretnego typu w okolicy. Obsługiwało się to za pomocą SMSów
@Spioszek
@Spioszek 5 лет назад
Mogłeś wspomnąć, że sieć 2G ma największy zasięg, potem 3G, a najsłabiej chodzi 4G. Z czym to się wiąże? Mieszkam na wsi to to widać jak na dłoni.
@lastawake2822
@lastawake2822 5 лет назад
To wynika między innymi z częstotliwości poszczególnych systemów - im wyższa, tym lepsza przepustowość, możliwości techniczne i tak dalej, a za to gorsza propagacja sygnału. Dodatkowo w grę pewnie wchodzi coś związanego z koniecznością uzyskania lepszego sygnału (tego mierzonego w dBm) między telefonem a BTS-em w celu osiągnięcia lepszych parametrów, takich jak modulacja. Niechaj mnie ktoś poprawi, jeśli się bardzo mylę, bo na co dzień pracuję głównie z antenami w pasmach 5 GHz.
@Spioszek
@Spioszek 5 лет назад
@@lastawake2822 Dzięki kolego za wyjaśnienie :)
@PiotrKe
@PiotrKe 5 лет назад
Bardziej wynika to z konfiguracji sieci. Operatorzy na telefonach bez wsparcia dla VoLTE bardzo szybko wyrzucają klienta z LTE mającego słaby zasięg. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z wymuszonym trybem tylko LTE lub z włączoną technologia VoLTE. Telefon jest wtedy trzymany w technologii LTE do ostatnich resztek zasięgu i są sytuacje (i to dosyć często) gdzie LTE800 ma nawet lepszy zasięg niż GSM900.
@PiotrPilinko
@PiotrPilinko 5 лет назад
Pamiętam jak kiedyś Nokia testowała pierwsze połączenia 4G - przy odpowiednich antenach kierunkowych osiągnęli ponad 100km zasięgu i ponad 100Mbps przepustowości (ale to tylko do celów "propagandowych").
@lastawake2822
@lastawake2822 5 лет назад
@ PiotrekVlog O, dziękuję za sprostowanie. Sądziłem, że w Polsce najczęściej używa się 1800 MHz i 2600 MHz do LTE i stąd moja myśl. Wobec tego pytanie - dlaczego klient ze słabym zasięgiem wypada z sektora szybciej niż ten z mocnym? Chodzi o to, że ten ze słabym zajmuje więcej zasobów urządzenia przy antenie?
@jozekkraweznik5198
@jozekkraweznik5198 Год назад
1:43 "polaczenia telefoniczne wykorzystujace radiofonie rodza pewne problemy..." Lata 90 w Polsce i analogowe telefony 433 Mhz, ciekawe czy uzytkownicy takowych zdawali sobie sprawe ze byli masowo podsluchiwani 🙂
@1991soko
@1991soko 5 лет назад
Co sądzicie o odpromiennikach (neutralizatorach)? Ściema?
@Asselasis
@Asselasis 5 лет назад
1991soko Bullshit, naciąganie ludzi. To samo co ze strukturyzatorami wody. Nie możesz znaleźć rynkowej potrzeby do spełnienia? No to ją sobie stwórz.
@TataBorata
@TataBorata 10 месяцев назад
A jak działa internet mobilny? Skąd np. w nowo wybudowanym nadajniku telefonii komórkowej bierze się internet? Skąd się bierze internet we wsi kiedy kładą światłowód?
@Bulin18
@Bulin18 5 лет назад
super film! pozdro
@trithemius56
@trithemius56 4 года назад
A mi się wydaje, że bts-y komunikują się między sobą nie radiowa ale światłowodem. Tak jest szybciej i pewniej. Może coś opowiesz o tym jak internet jest kodowany i modulowany na fali?bo tego nie rozumiem .
@Cinek400
@Cinek400 4 года назад
Zależy od odległości, na znacznych radiolinia jest zdecydowanie lepsza.
@intradeee
@intradeee 5 лет назад
Czy orientuje się ktoś, jak nazywa się kanał na RU-vid w 18:54?
@jacekk_
@jacekk_ 5 лет назад
EEVBlog?
@tomekpeki
@tomekpeki 5 лет назад
Czy możliwe jest połączenie bezpośrednio dwóch telefonów, przez modyfikację sterowników/softu, pomijając BTSy?
@grzegorzblaszczak2940
@grzegorzblaszczak2940 5 лет назад
Raczej nie, telefony nadają na innych częstotliwościach niż odbierają, tzw uplink i downlink. Łatwiej by było zrobić swoją stacje bazową (widziałem gdzieś projekt w internecie) lub po prostu używać walkie-talkie.
@agulusek
@agulusek 5 лет назад
poki co nie mozliwe, zawsze miedzy telefonami muis byc bts. Niektorzy myla ficzer push to talk (PTT) wlasnie z tym o co pytasz.
Далее
Jak działa GPS? [RS Elektronika] #130
24:18
Просмотров 112 тыс.
Jak działa dysk twardy? [RS Elektronika] #165
27:04
Просмотров 138 тыс.
Make Up with Balloons 💄☺️🍓
00:23
Просмотров 3,2 млн
ПРОЖАРКА ХАРЛАМОВА
00:15
Просмотров 52 тыс.
WiFi [RS Elektronika] #98
24:08
Просмотров 152 тыс.
USB [RS Elektronika] #59
17:01
Просмотров 215 тыс.
Jak działa telewizja analogowa [RS Elektronika] #140
33:17
Nokia 3310 i jej fenomen [TOWARY MODNE 23]
14:39
Просмотров 139 тыс.
Jak działa ekran dotykowy? [RS Elektronika] #166
13:56