Тёмный

Jak se měnilo klima na Marsu? 

Dr. Petr Brož
Подписаться 4,9 тыс.
Просмотров 8 тыс.
50% 1

V dnešním povídání zamíříme na Mars! Budeme se tam totiž pídit po změnách klimatu a tom, jak se dokázaly zapsat do vzhledu povrchu planety. Proč zrovna tam? Protože minulý měsíc vyšel nový vědecký článek, který se přesně snaží tímto směrem pátrat. Aneb pojďte se podívat na výsledek bádání dvojice Kite a Conway (2024) (odkaz na článek tuna www.nature.com...)

Опубликовано:

 

8 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 29   
@janaraskova7080
@janaraskova7080 6 месяцев назад
Díky!
@Chmee2
@Chmee2 6 месяцев назад
Diky moc!
@Nelecenaduse
@Nelecenaduse 6 месяцев назад
Pane doktore děkuji za video
@Enter6210
@Enter6210 6 месяцев назад
Parádní informace
@MaeScaterova
@MaeScaterova 6 месяцев назад
Díky za další skvělé povídání :D
@erikborza290
@erikborza290 6 месяцев назад
Super len krátko 😢😢
@liborbartas1763
@liborbartas1763 6 месяцев назад
Dneska konečně nahlas, díky
@Chmee2
@Chmee2 6 месяцев назад
Jsem strašně rád, že píšete! Pač jste mě donutil vygooglit ještě nějaký bonus nastavení a našel jsem konečně, kde byla chyba a kde jsem měl stažený vstup mikrofonu na 50 %! Takže od příště to bude už OK :)
@romanbroulik4480
@romanbroulik4480 6 месяцев назад
Zdravím. Už asi dva týdny sleduji a odebírám tento YTkanál a velká chvála směrem k autorovi i obsahu. Mohl bych tímto poprosit (výhledově) o SPECIÁLNÍ DÍL na téma EVROPSKÝ SUPERVULKÁN (myšleno Flegrejská pole). Prostě nějaké aktuální a nejaktuálnější informace z pohledu odborníka, geologa. Co hrozí / nehrozí? Co by bylo kdyby? A co by se mohlo dít s Evropou, kdyby došlo k erupci takového supervulkánu. Moc děkuji a těším se na další videa. Roman
@Chmee2
@Chmee2 6 месяцев назад
To je snadné splnit :) tady je k tomu video z léta ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-Kc2MZhMBomA.htmlsi=KKrKig7a_C8Ukb8q
@jirichuran
@jirichuran 6 месяцев назад
Pěkné, děkuji. Jenom nám chybí dost důležitá informace, totiž o tom, zda měl mars v minulosti silné magnetické pole, a pokud ano, jak se vyvíjelo. Dotaz laika - existuje na to nějaká teorie?
@Chmee2
@Chmee2 6 месяцев назад
Ano, Mars měl v minulosti silné magnetické pole, ale před ca 4.1 miliardami let o něj přišel. Jak to víme? Protože vidíme remanentní magnetizaci v horninách, které vyplňují některé obří impaktní krátery, ale u jiných pak už ne. A když určíte, jak ty krátery jsou staré, víte, kdy už neměl sílu horniny magnetizovat. Určitě si někdy o tom taky dáme povídání, ale prostě nejde do žádného videa narvat vždycky všechno.
@renatajankovcova9059
@renatajankovcova9059 6 месяцев назад
Právě čtu Marťanskou kroniku. Mimochodem, vynikají překlad Jarmily Emmerové ...
@janofab
@janofab 6 месяцев назад
Zvlastne,ze doteraz nevieme,ako sa vyvijala a bude vyvijat klima na Zemi,ale uz presne vieme,ako sa vyvijala pred miliardami rokov na Marse.
@Entes1
@Entes1 6 месяцев назад
Pokud bylo na Marsu "spousta" vody, tak kde všechna ta voda je? Utekla do vesmíru nebo kam. Protože ani toho ledu se nezdá že jsou tam taková moře vody.
@filipsvojanovsky4847
@filipsvojanovsky4847 6 месяцев назад
Uvolnila se do atmosféry, kde ji sluneční záření rozložilo na vodík a kyslík a následně tyhle prvky sluneční vítr odvál do vesmíru
@Entes1
@Entes1 6 месяцев назад
Okey, k tomu jen dvě poznámky. Ve videu se říká; že Mars prošel několikrát ty etapy, tudíš to chápu tak, že po každé etapě sucha a horka musela část vody uniknout, až skoro žádná nezbyla. A druhá věc, že na škálách miliard let bych očekával, že všechen ten kyslík a vodík už si nějaká tělesa stihla znovu vyluxovat. Napadlo mě, jestli třeba část oceánů na Zemi nebylo původně z Marsu.
@tomasstanek319
@tomasstanek319 6 месяцев назад
Sorac, ale takový nesmysl jsem už dlouho nečetl. Pokud pominu to, ze veškerý meziplanetární vodík a jiné lehké atomy jsou hnané slunečním větrem opačným směrem, tak by mě zajímalo jaká síla by spojila vodíky a kyslík zpět do molekuly vody? V chemii to funguje trosku jinak. Co se jednou zničí, se jen tak znova nevytvoří. Voda na Zemi pochází z komet, planetek, meziplanetárního prachu, ale určitě ne z Marsu nebo jiné současné planety. Mechanizmus rozbití marsovskych mol vody kosmickým zářením a jejich opětovné zrození na Zemi, je slušně řečeno blbost.
@tomasstanek319
@tomasstanek319 6 месяцев назад
@@jaroslavhofrichter1363 Voda vzniká především v procesu tvorby hvězdy, tedy v mezihvězdných oblacích prachu a plynů, a to v podobě plynné vodní páry. Z jádra této struktury, kde vzniká hvězda, se uvolňují výtrysky energie; v určité vzdálenosti je pak teplota právě vhodná k tomu, aby vodík a kyslík spolu už zreagovaly a molekula vody současně byla stabilní.
@sfvb
@sfvb 2 месяца назад
ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-Na-sHl0nXc0.htmlsi=UK50I34JzNtW2MRr
@martincepka8789
@martincepka8789 6 месяцев назад
A kde je ta voda? Skor sa mi pozdava verzia s vodnym razom. Z mora odtiekla voda do sopecneho udolia tym brutalnym kanalom, tam sa odparila a bolo jej tolko ze opustila mars a strhla so sebou cast atmosfery. a co tak nizsie polozene uzemia neposiate kratermi?
@martincepka8789
@martincepka8789 6 месяцев назад
Pozri si video zahada zaniku marsu
@Chmee2
@Chmee2 6 месяцев назад
Cast se ulozila do kryosféry ve formě ledu, čast byla zničena vlivem kosmického záření na kyslík a vodík a vodík kvůli nízké gravitaci uletěl z Marsu pryč
Далее
Proč skokově narostla teplota oceánů?
18:48
Просмотров 3,9 тыс.
Dropping In from the Clouds 🌁
00:17
Просмотров 848 тыс.
Cesta na Mars a co nás tam čeká
53:56
Просмотров 23 тыс.
Máme se bát Santorini?
28:00
Просмотров 9 тыс.
Jsme ve vesmíru sami? Iceberg..
32:35
Просмотров 135 тыс.
Ptejte se geovědce, aneb pěkný večer s geologií ;)
59:21
Dropping In from the Clouds 🌁
00:17
Просмотров 848 тыс.