Тёмный

Jak wyglądało rycerskie życie? Wirtualna wizyta w siedzibie Bractwa Rycerzy Ziemi Sztumskiej 

Muzeum Zamkowe w Malborku
Подписаться 1,3 тыс.
Просмотров 21 тыс.
50% 1

Dziś mamy prawdziwą gratkę dla wielbicieli historii - zapraszamy na wirtualną wizytę w siedzibie Bractwa Rycerzy Ziemi Sztumskiej. Rycerze na Zamku w Sztumie obecni są już od 26 lat. Pojawili się gdy zamek leżał jeszcze w ruinie i towarzyszyli wszystkim jego przekształceniom. Dziś w zamku mieści się oddział znanego w całym świecie Muzeum Zamkowego w Malborku, a grupa pasjonatów zarażonych miłością do historii nieustannie pracuje nad przygotowaniem nowych przedsięwzięć, dzięki którym zaprezentuje naszym gościom realia średniowiecznego życia.
Ponieważ spotkania są teraz ograniczone, członkowie Bractwa zabierają nas na podróż po swojej siedzibie, podczas której dowiecie się jakie są tajniki stworzenia autentycznej średniowiecznej zbroi i co musi zrobić prawdziwy rycerz, aby zaprezentować się w czasie turnieju. Nie zabraknie także scen z życia codziennego, w których dowiecie się, jak powstawały średniowieczne notatki; jak cyrulik, czyli średniowieczny lekarz, dezynfekował rany swoich pacjentów i w jaki sposób celebrowano wówczas święta na ziemiach pruskich. Z racji tego, że Zamek w Sztumie był kiedyś siedzibą wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego, Bractwo zajmuje się głównie odtwarzaniem aspektów życia codziennego z okresu XIV i XV wieku, często sięgając właśbue do historii Krzyżaków.
Chociaż od prawie roku spotkania na żywo nie są możliwe, sztumscy Rycerze wraz z pracownikami Działu Edukacji Muzeum Zamkowego w Malborku działają i przygotowują kolejne przedsięwzięcia, takie jak wielki turniej rycerski zaplanowany na tegoroczne lato! Chętnie przyjmą w swej siedzibie gości ciekawych historii sztumskiego zamku, a także nowych pasjonatów chcących przeżyć wspólną przygodę i dołączyć do szeregów sztumskiego Bractwa. Znajdziecie ich na Zamku w Sztumie i w sieci - zapraszamy do kontaktu!
Bractwo Rycerzy Ziemi Sztumskiej na RU-vid - / @bractworycerzyziemisz...

Опубликовано:

 

3 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 28   
@tomasz-6690
@tomasz-6690 3 года назад
Fantastyczna sprawa - fantastyczni ludzie.
@tadeuszmorgan4173
@tadeuszmorgan4173 2 года назад
By nie uchybić ścisłości. Odnotowania wymagają rasy koni których używali w boju rycerze z epoki w której stoczono ,,Bitwę pod Grunwaldem, : Žemaitukas , Rottaler , Boulonnais, Percheron, Noriker , Fries paard , Shire horse , Breton cheval , Yomut Atı . Należy mieć na uwadze , że wygląd współczesny koni wymienionych ras w niewielkim stopniu ale jednak trochę się zmienił na przestrzeni stuleci z różnych względów. Mimo wszystko rasy te najwierniej odwzorowują wygląd bojowych koni średniowiecznego rycerstwa. I współcześnie rasy te winny być używane w rekonstrukcjach i widowiskach historycznych. Jeśli mają oddawać jak najwierniej wygląd konnych rycerzy z tego okresu. Dla przykładu materiał filmowy . Licząca ponad 1000 lat rasa Percheron . W średniowieczu konie te były niższe , lżejsze o mniejszym kalibrze. Na przestrzeni stuleci zmieniło się też ich zastosowanie w armii i gospodarce. ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-Xfa_w9Ny-Hk.html
@AdamWitkowski-e2k
@AdamWitkowski-e2k Год назад
Szanuje ludzi z pasją. Patrząc na Was serce się raduje. Macie Państwo pomysł na siebie, na życie i to jest piękne. Pozdrawiam i życzę tego wszystkiego czego zapragniecie.b
@piotrsynowerski6053
@piotrsynowerski6053 4 месяца назад
Wspaniali, waleczni Bracia Rycerze - szacunek
@bogdank4027
@bogdank4027 3 года назад
Bardzo państwu gratuluję tej kultywującej historię działalności !
@miroprosniak1502
@miroprosniak1502 7 месяцев назад
😎👏👏👏👍👍👍
@RoWeR00
@RoWeR00 Год назад
Trafiłem na wasze filmy na kanale Obywatel JC i totalnie jestem zakochany w kulturze rycerskiej krzyżaków
@elenabaracsi8646
@elenabaracsi8646 3 года назад
Jestem Ci bardzo wdzieczna,nie moglam tam pojechac aby zobaczyc te Twoje cudowne dziela,ciesze sie nimi z daleka,ale zawsze sercem.Od lipca mam rekolekcje.siost.Elena..+..
@peterangerstein2213
@peterangerstein2213 2 года назад
Po pierwsze jesteście fantastyczni !! Czy jest szansa zobaczyć was na żywo, w sensie czy organizujecie jakieś wydarzenia na które można do Was pzyjechać. Chętnie bym się zapisał do Waszego bractwa jesli jest taka mozliwość.
@minior50
@minior50 3 года назад
No nie, moi kochani bracia Herman i Mikołaj z Malborka Obywatela JC.... chyba pojadę w te wakacje poznać Was osobiście . Jako emerytowany rekonstruktor z 12 letnim stażem trochę późniejszej epoki pragnę oddać cześć waszej wiedzy, pasji wykonywanej wspanialej pracy. Wielcy Edukatorzy i moraliści współczesnej Polski do pięt wam nie sięgają ! Choć chyba o ubieganie się na przyjęcie do waszego Bractwa to już Pesel nie pozwoli. Pozdrawiam z Częstochowy
@РоманБудков-б6т
@РоманБудков-б6т 2 года назад
Bardzo ciekawy filmik
@Bolzoh
@Bolzoh Год назад
Mistrz, bardzo mnie zezłościł. Dlaczego według niego łucznictwo było nie męskie ? Jako Łucznik Walijski, czuję się urażony... :)
@elenabaracsi8646
@elenabaracsi8646 3 года назад
THANK YOU...ARKADIUSZ....PIOTR....
@Hevdan1
@Hevdan1 4 месяца назад
No ale za to Wezwanie do krucjaty na końcu to chaperony z głów. 😁 Już po kanale Obywatela JC nabrałem takiej ochoty na wyjazd do Malborka, teraz mam jeszcze większą.
@tysioran
@tysioran 3 года назад
7:40 gniazdko bakelitowe z końca XV wieku o napięciu 2 kijów bo jeśli się dotknąć zacisków to tak kopie jakby 2x kijem dostać :-)
@HermannvonBrandt
@HermannvonBrandt 3 года назад
Dokładnie tak jest! :-)
@zlywilk9435
@zlywilk9435 5 месяцев назад
pobieżnie opowiedziane
@tysioran
@tysioran 3 года назад
14:12 I po co te tłumaczenia ? Skoro już celebrujecie kościelne święta to zaproście wyświęconego kapłana aby je poprowadził i niech ubierze strój z epoki ( chyba nie będzie z tym problemu ) a wtedy celebra będzie prawdziwa . Czyli dotkniecie sacrum i nie będzie to teatr . A to już jest inny wymiar ....
@lalek3346
@lalek3346 5 месяцев назад
Racja!
@tysioran
@tysioran 5 месяцев назад
@@lalek3346 Teraz myślę że mój komentarz mógł być odebrany jako złośliwy. Chodziło mi o to aby były to prawdziwe obrzędy ale też kapłan jako zawodowiec mógłby znacznie poszerzyć wiedzę autorów w dziedzinie obrzędów religijnych i dzięki wspólnej pracy stały by się one znacznie bliższe realiom epoki
@ZuziaBuzia
@ZuziaBuzia 3 года назад
Komu to zadali na lekcji? | | V
@sidorowitch_
@sidorowitch_ 3 года назад
Marzenie
@jacekodrowaz5956
@jacekodrowaz5956 3 года назад
W XV wieku były niewiasty, a nie kobiety. Za nazwanie niewiasty kobietą ścinano głowy albo stosik. Kobieta ze staroniemieckiego kobese znaczy prostytutka, nałożnica, ..., W Zakonie? A tak ogólnie fajna zabawa starszych panów i pań.
@HermannvonBrandt
@HermannvonBrandt 3 года назад
Emeryci też maja swoje miejsce na Ziemi :-D
@elenabaracsi8646
@elenabaracsi8646 3 года назад
@@HermannvonBrandt Thank you,,hermann...+....
@elenabaracsi8646
@elenabaracsi8646 3 года назад
@@HermannvonBrandt Dzieki zawsze za cenne filmy dla mnie ,moze mòglbym przyjsc, teraz coraz trudniej,zrobilbym tam taniec poswiecony Matce Boskiej Malborskiej,na Zamku Kryzyzackim z wdziecznoscia!
@niemamnicku1359
@niemamnicku1359 3 года назад
Wasza wiarygodność diametralnie obniża brak używania poprawnego jezyka polskiego. To aż razi w oczy, że narodowe muzeum uzywa słów, ktore nie istnieja w j.polskim.
Далее
小路飞嫁祸姐姐搞破坏 #路飞#海贼王
00:45
Walki rycerskie (UWAGA! TVN)
14:50
Просмотров 32 тыс.
40.TURNIEJ RYCERSKI NA ZAMKU GOLUBSKIM - reportaż
19:51
Jędrek o husarii - Odc. 2 - Koń husarski
10:39
Просмотров 537 тыс.