Тёмный

Jędrek o husarii - Odc. 2 - Koń husarski 

surgepolonia
Подписаться 80 тыс.
Просмотров 534 тыс.
50% 1

/ surgepolonia
W kolejnym odcinku serii dowiemy się jeszcze więcej o uzbrojeniu husarza oraz jego najcenniejszym elemencie - husarskim koniu.
www.gildia-przewodnicy.pl

Опубликовано:

 

20 июл 2012

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 236   
@mirgolebiowski
@mirgolebiowski 11 лет назад
Widać, że człowiek robi coś co lubi...
@piotrswierkowski4302
@piotrswierkowski4302 4 года назад
Ok. 04:00 - -"W ogóle Tatarzy są mało odporni na ogień pistoletowy czy muszkietowy (...) to jest fantastyczna sprawa na Tatara." 🤣🤣🤣🤣🤣!!!
@phorn-kn9ks
@phorn-kn9ks 10 лет назад
Pełny szacón ,za rzetelność co do histori ,a szczególnie o zapomnianej bitwie pod Parkanami .Obalasz fałszywe stereotypy nie umniejszając wspaniałości naszej polskiej dumnej i wspaniałej jazdy .
@maciejgoabek3199
@maciejgoabek3199 10 лет назад
Chyba - a raczej na pewno - "szacun"!
@anioswiatosci5289
@anioswiatosci5289 4 года назад
SZACUN.MIŁO ŻE TO CHWALISZ, ALE DOBRZE ZNAĆ JĘZYK OJCZYZNY.
@tadeuszmorgan4173
@tadeuszmorgan4173 Год назад
Co do koni ..Trochę faktów naukowych . Dla rozświetlenia co niektórym . I przemodelowania ich stereotypowego myślenia które jest wynikiem utrwalenia w nich mitów narodowych . Stworzonych ku pokrzepieniu serc na przestrzeni dziejów..... Jeśli chodzi o konie użytkowane w Husarii . To nie chodziło tu o rasę a bardziej o dobranie koni w odpowiednim typie . Żmudzin ( Žemaitukas ) to rasa koni wywodząca się od koni tundrowych , leśnych północnych. ,koni wikińskich i celtyckich . Podobnie jak np . Kuc islandzki , Szetland , Wiatka , Koń Jakucki. Co się przekłada na ich ogromną wytrzymałość na zmienne ekstremalne warunki pogodowe oraz doskonałe wykorzystywanie nawet najgorszej paszy. W warunkach wojennych to kluczowe czynniki decydujące o przeżywalności. Natomiast konie nazwijmy je orientalne pochodzące od koni stepowych , turkmeńskich np. Yomut atı , Türkmen atı , Saklavi, Munighi ,..... To konie bardzo delikatne , wymagające paszy najwyższej jakości i bardzo dobrych warunków utrzymania .Podczas kampanii wojennych zaspokojenie potrzeb tak delikatnych koni było niemożliwe do spełnienia. Co przekładało się na ich masowa śmiertelność w krótkim czasie. Druga rzecz Towarzysz Husarski to zazwyczaj człowiek majętny . Posiadał zazwyczaj co najmniej kilka koni . Czym innym była parad np . pokazana na Rolce Sztokholmskiej a czym innym kampanie wojenne na głębokim południowym wschodzie pomostu Bałtycko- Czarnomorskiego. W Rzeczpospolitej hodowano oczywiści mnogość różnych ras i typów dokonywano zakupów zagranicznych , kryto rodzime rasy różnym materiałem genetycznym. Jednak należy pamiętać ,że Szlachta Polska na ogół doskonale orientowała się w ,,sztuce wojennej,, i w zależnie od zaistniałej potrzeby wiedziała jakiego typu konie ze sobą zabierać . Na koniec porównanie . Czy dziś na wojnę np , w Ukrainie żołnierz pojechał by najnowszym modelem Ferrari Daytona SP3 czy raczej HMMWV? Tak właśnie wygląda porównanie między Koniem Arabskim a litewski Koniem Żmudzkim ( Žemaitukas )
@Emerych135
@Emerych135 10 лет назад
wszyscy mówią o skrzydłach, morale, kunszt walki wręcz - ale zwróćcie uwagę, jak zajeb..scie rozwiązano różne kwestie technicznie ( kopia, koncerz itp)
@player400_official
@player400_official 4 года назад
Prawda.
@naszpanrobert
@naszpanrobert 9 лет назад
7:49 Nie umiejętność moja to sprawiła, Ale natura dobrym cię czyniła; Ta zaś łaskawość i kochanie z tobą Z tej okazyjej[3], żeśmy rośli z sobą. Kiedym wsiadł na cię, tak mi się widziało, Że na mnie wojska sto tysięcy mało; Było i męstwo, było serca dosyć, Nie trzeba było w pierwszy szereg prosić[4]. Ustaną teraz we mnie te przymioty. Ubędzie owej, co była, ochoty; Zawsze od bystrej wody sokół stroni, Gdy czuje, w skrzydłach że piora wyroni[5]. Nie takieć nasze miało być rozstanie, Nie z takim żalem ciężkim pożegnanie; Tyś mię donosić miał jakiej godności[6], A ja też ciebie dochować starości. Ciężkież to na mnie będą peryjody[7], Gdy sobie wspomnę na owe swobody, Których, na tobie jeżdżąc, zażywałem I com zamyślił, tego dokazałem. Gdy wojska staną w zwykłej bataliej[8], Ja nie wygodzę[9] swojej fantazyjej[10]. Więc ciężko westchnąć i zapłakać cale[11], Na cię wspomniawszy, moj dereszu[12]Vale![ Jan Chyzostom Pasek "Pamiętniki"
@sanchocaceres-trujillo9730
@sanchocaceres-trujillo9730 9 лет назад
+naszpanrobert Kochany Pan Pasek - bez emocji opisuje śmierć setek ludzi, natomiast swojemu dereszowi poświęca poemat. Jak go nie lubić? ;)
@piotrrozyc4784
@piotrrozyc4784 9 лет назад
Dziękuję za wspaniały, rzeczowy, wyczerpujący i pozbawiony stereotypów wykład na temat husarii - najlepszej jazdy świata !
@AVKnecht
@AVKnecht 9 лет назад
I don't speak any polish but if someone is interested in 17th century warfare this mans videos are best because he shows it real good. Maybe I should learn some polish.
@jak00bspyr72
@jak00bspyr72 8 лет назад
Polish language is really hard to learn.
@rafalnocny6485
@rafalnocny6485 8 лет назад
its really sad but most of these comments in this channel is rather rasist , however anything you dont know i can translat for you......of course if i can
@jak00bspyr72
@jak00bspyr72 7 лет назад
***** Yes, thats true. Its really beautiful.
@peterjanosik3601
@peterjanosik3601 6 лет назад
Rafal Nocny I made an effort and looked through the comments (I speak Polish) and I do not see racist comments to be of the problem. Looks like you would like to make some point here... can you be more clear? Are the comments her not hermaphroditic enough - according to EU standards?
@player400_official
@player400_official 4 года назад
Polish is incredibly hard to learn especially for English people.
@darekkaczmarek4457
@darekkaczmarek4457 6 лет назад
Bardzo ciekawe gawędy! Proponuję na etapie montażu wklejanie informacji, które akurat w trakcie opowiadania wyleciały z pamięci np. "bitwa pod Połonką 1660r." (sześciu Moskali nadzianych na kopię wg hetmana Sapiehy).
@kamilgawronski3874
@kamilgawronski3874 7 лет назад
Oglądając Pana Jędrka wiem więcej niż po lekcjach historii.
@michap4223
@michap4223 8 лет назад
znakomita sprawa na tatara :)
@zakkarolgeneral
@zakkarolgeneral 5 лет назад
Ale mi smaka narobiłeś na tatara :D
@leopolkowski1732
@leopolkowski1732 5 лет назад
Super przygotowany program
@agoldek
@agoldek 11 лет назад
Wreszcie ktos mowi z sensem!!! Brawo!
@VastoBoi
@VastoBoi 12 лет назад
znowu jeszcze nie obejrzałem a już czuje że zajebiste
@midwestmountainman
@midwestmountainman 10 лет назад
Looks like I'm in the Polish part of RU-vid now....
@Corpse666Eater
@Corpse666Eater 10 лет назад
whats wrong?
@xardas3412
@xardas3412 10 лет назад
Don't You know that the whole RU-vid is ours?:v
@Voinar010
@Voinar010 10 лет назад
Yup. In a better place. :)
@TheJMJ1970
@TheJMJ1970 12 лет назад
I oto w końcu pojawił się kolejny odcinek;-)
@maciejkapek
@maciejkapek 12 лет назад
Jak miło, nowy film :D
@pawemolenda3094
@pawemolenda3094 8 лет назад
świetne, bardzo ciekawe!!!dziękuję.
@remigiuszlaskowski7382
@remigiuszlaskowski7382 11 лет назад
Bardzo ciekawie Panie Jędrku!
@barbaras.142
@barbaras.142 3 года назад
To jest Historia za naszych Czasuw💚☘️🌹
@user-rd9zs6mg4w
@user-rd9zs6mg4w 10 месяцев назад
Узнал много новых для меня интересных деталей о гусарах. Спасибо автору.
@Mihsahn
@Mihsahn 12 лет назад
Jak zwykle okejka w ciemno!
@88seta88
@88seta88 12 лет назад
Nareszcie 2 cześć ! :)
@saidmarek2
@saidmarek2 2 года назад
Najlepszy ten kon
@ziodro
@ziodro 11 лет назад
Fajny facet, ciekawie mowi. Zyczyl bym sobie wiecej takich pogadanek-wykladow w internecie.
@jaroslawdymek
@jaroslawdymek 9 лет назад
30 kg srebra! Pan Jędrek lekko chyba przeszarżował. Biorąc pod uwagę, że w trakcie bitwy padało 30% koni, husarz tracił konia średnio co 3 bitwy. W trakcie takiej kampanii kozackiej pod księciem Jeremim, gdzie bitew było na pęczki, husarzowi jeden rumak starczał pewnie na góra miesiąc. Zżyj tu się z takim koniem, na którym jeździsz góra miesiąc. A srebro to już leciało jak woda. Ale materiał super - bardzo mi się podoba.
@wojmirbart1306
@wojmirbart1306 9 лет назад
Nie przesadza zwykły koń roboczy znaczy się pociągowy kosztował tyle co 1 gospodarstwo Łanowe czyli około 20 ha (Łan miał różną wartość w różnym czasie). Łan zaś kosztował mniej więcej 1 Dukata Polskiego, które były robione ze Złota. Konie Wierzchowe kosztowały drożej jak i obecnie. Koń 7 letni a do tego ujeżdżony i wyszkolony do Boju więc mógł kosztować nawet więcej. Im tańsze Srebro tym więcej go trzeba by dokonać zapłaty. Złoto ma Wartość stałą Srebro się waha a głównie Polska używała Złota jako środka płatniczego Zachód Europy zaś importował Sporo Srebra czym płacił za Polskie Zboże.
@jaroslawdymek
@jaroslawdymek 9 лет назад
Wojmir Bart Miło się dowiedzieć nowych rzeczy, dużo cennych, konkretnych informacji. W takim razie w innym świetle trzeba spojrzeć na formacje jazdy w ogóle. Okrutnie kosztowna rzecz. Hrabia Fredro sporo później w swoich wojennych pamiętnikach pisał, jak ogromna liczba koni marnowała się nawet nie w boju, ale od niedbałego siodłania ,złej paszy itd. To by tłumaczyło tak stosunkowo niewielki udział jazdy w wojskach zachodniej Europy.
@wojmirbart1306
@wojmirbart1306 9 лет назад
Jarek Dymek Cóż jeśli idzie o Europę to od wejścia broni palnej na pola bitew Jazda spadła do funkcji pomocniczej walka była między piechotą i Artylerią jeśli udało się w ten sposób rozbić wroga to zadaniem jazdy była gonitwa i wyrżnięcie w pień rozbitego wroga. W Polsce jednak Husaria stosowała wydrążone Kopie co powodowało zmniejszenie jej wagi i jednocześnie umożliwiło zwiększenie jej długości. Skarb Państwa jazda Husarska właściwie nie obciążała gdyż Husarz w wojskach Komputowych pokrywał Sam w całości koszty swego uzbrojenia i Swoich Pocztowych. Żołd w wysokości 2 Dukatów bodajże wystarczał ledwo na pokrycie kosztów Aprowizacji (Pasza dla koni, Strawa dla Ludzi) Uzbrojenie i całą resztę a nawet Konie Husarz nabywał za WŁASNE pieniądze. Paradoksalnie Skarb Państwa najwięcej łożył na Piechotę, która była uzbrajana, wyposażana i szkolona w całości za pieniądze z Skarbu Państwa. Inną Bajką Są Nadworne Wojska Magnackie wystawiane w całości na Koszt Magnata. Właśnie z tego względu w Polsce Kawaleria nadal pozostała jako formacja główna gdyż zmniejszała koszty dla Skarbu Państwa. Taniej było pod względem wydatków z budżetu wystawić dwie chorągwie Husarii jak jeden Pułk Piechoty Łanowej. :P Inna rzecz, że z tego powodu kurczyła się najbardziej Patriotyczna część Szlachty czyli warstwa średnia. Magnatowi wszędzie dobrze a Gołota cóż taki zrobi jak wisi na klamce Magnata?
@tadeuszmorgan4173
@tadeuszmorgan4173 Год назад
@@wojmirbart1306 Dopiero wprowadzenie broni palnej gwintowanej automatycznej . Pogrzebało kawalerię . W czasach Husarii broń palna była tak wysoce nieskuteczne ,że większym zagrożeniem był ostrzał z łuków refleksyjnych,
@Worgom9991
@Worgom9991 12 лет назад
Jeden z tureckich kronikarzy tak opisał koniec bitwy : (Polacy) uwolnili także z więzów i oswobodzili tysiące własnego jasyru, jaki znaleźli tam, wszelkiego zaś dobra i rzeczy posiedli ilości takie, że nie da się opisać. O pościg za wojskami muzułmańskimi wszakże nie dbali. Gdyby zaś nie to, byłoby ciężki...Porażka i przegrana-od której niech nas Ałłach zachowa ! PS. Jak zwykle świetny odc. ;) oby ich było jeszcze więcej !
@Marcosone1
@Marcosone1 12 лет назад
zajebiste, czekam na więcej.
@OlgierdKostanowicz
@OlgierdKostanowicz 6 лет назад
Piękna zbroja.
@MormOO
@MormOO 11 лет назад
To jest genialne:)
@zbigniewkwiatek5797
@zbigniewkwiatek5797 3 года назад
O kopiach produkcji wytrzymałości zabrakło informacji alei tak super💪
@7Yoghurt7
@7Yoghurt7 12 лет назад
"Fantastyczna sprawa na Tatara" ;D
@julianchodorowski8476
@julianchodorowski8476 4 года назад
dziękuje bardzo mi się przyda w szkole pozdrawiam
@Levy_PL
@Levy_PL 12 лет назад
coś niesamowitego.
@miosz7489
@miosz7489 11 лет назад
ja też
@adriandrost6542
@adriandrost6542 7 лет назад
Jędrek pogromca mitów 0:50 wielkie dzięki!!!
@Mathew19951
@Mathew19951 12 лет назад
6:00 Panie Jędrku! Wszystko fajnie, zgoda ;-) Super film :-) Ale zapomniał Pan dopowiedzieć jednej rzeczy - dla nas jest ona oczywista, lecz dla większości oglądających może być to nowość - mianowicie ceny srebra 400 lat temu miały się nijak do dzisiejszych :-) Więc ta cena nie była tak wielka, jak to sobie można wyobrazić :-)
@anioswiatosci5289
@anioswiatosci5289 4 года назад
DOBRY KOŃ KOSZTOWAŁ 2-3 WSIE. A KONIE RZECZYWIŚCIE SĄ BARDZO DELIKATNE.NAWET TERAZ KOŃ PO ZESPOJENIU KOŚCI BĘDZIE ŻYŁ, ALE NIE WYSTARTUJE W SZYBKIM BIEGU.
@lksmodlna2715
@lksmodlna2715 Год назад
66 kg srebra, czyli jeden koń husarski, to była równowartość 22 armat. Więc to wciąż ogromna kwota.
@dariuszmaaszewski3156
@dariuszmaaszewski3156 3 года назад
Super filmiki Przekaz wspaniały. Mam jednak wątpliwości do co koni. Konie były chowane w Polsce. Były to wielkie konie, a technika hodowli była tajemnicą do której dostęp nie miał nawet król. Skrzydła husarii były większe od człowieka aby przerażać wrogów. Wyobraźcie sobie widok szarży i widok wielkoludów na koniach bo z daleka i tumanach kurzu trudno było dostrzec szczegóły jeźdźca. Filmiki super dla pasjonatów młodzieży u dzieci.
@tadeuszmorgan4173
@tadeuszmorgan4173 Год назад
Z tym Królem co ,,nie miał dostępu ,, to Pan poleciał w kosmos. Co do koni ..Trochę faktów naukowych . Dla rozświetlenia co niektórym . I przemodelowania ich stereotypowego myślenia które jest wynikiem utrwalenia w nich mitów narodowych . Stworzonych ku pokrzepieniu serc na przestrzeni dziejów..... Jeśli chodzi o konie użytkowane w Husarii . To nie chodziło tu o rasę a bardziej o dobranie koni w odpowiednim typie . Żmudzin ( Žemaitukas ) to rasa koni wywodząca się od koni tundrowych , leśnych północnych. ,koni wikińskich i celtyckich . Podobnie jak np . Kuc islandzki , Szetland , Wiatka , Koń Jakucki. Co się przekłada na ich ogromną wytrzymałość na zmienne ekstremalne warunki pogodowe oraz doskonałe wykorzystywanie nawet najgorszej paszy. W warunkach wojennych to kluczowe czynniki decydujące o przeżywalności. Natomiast konie nazwijmy je orientalne pochodzące od koni stepowych , turkmeńskich np. Yomut atı , Türkmen atı , Saklavi, Munighi ,..... To konie bardzo delikatne , wymagające paszy najwyższej jakości i bardzo dobrych warunków utrzymania .Podczas kampanii wojennych zaspokojenie potrzeb tak delikatnych koni było niemożliwe do spełnienia. Co przekładało się na ich masowa śmiertelność w krótkim czasie. Druga rzecz Towarzysz Husarski to zazwyczaj człowiek majętny . Posiadał zazwyczaj co najmniej kilka koni . Czym innym była parad np . pokazana na Rolce Sztokholmskiej a czym innym kampanie wojenne na głębokim południowym wschodzie pomostu Bałtycko- Czarnomorskiego. W Rzeczpospolitej hodowano oczywiści mnogość różnych ras i typów dokonywano zakupów zagranicznych , kryto rodzime rasy różnym materiałem genetycznym. Jednak należy pamiętać ,że Szlachta Polska na ogół doskonale orientowała się w ,,sztuce wojennej,, i w zależnie od zaistniałej potrzeby wiedziała jakiego typu konie ze sobą zabierać . Na koniec porównanie . Czy dziś na wojnę np , w Ukrainie żołnierz pojechał by najnowszym modelem Ferrari Daytona SP3 czy raczej HMMWV? Tak właśnie wygląda porównanie między Koniem Arabskim a litewski Koniem Żmudzkim ( Žemaitukas )
@thiagodelima5220
@thiagodelima5220 11 лет назад
English sub, please
@sherkan93
@sherkan93 12 лет назад
Ostatnimi czasy na yt pierwsze co sprawdzam to czy Jędrek dodał nowy film
@maciekkiwizx1426
@maciekkiwizx1426 10 лет назад
Bardzo fajne ;)
@Qruq92
@Qruq92 12 лет назад
Czemu tak długo trzeba czekać na kolejne?!
@domelxx8379
@domelxx8379 5 лет назад
Fascynujace
@paker_0841
@paker_0841 6 лет назад
Jak słucham tego stwierdzam że musieli mieć moc w ręce i umiejętność, kierować koniem i walczyć. Tym bardziej trzeba być wdzięcznymi za ich poświęcenie, że Polska jest na mapie Świata,ku chwale wielkiej Polsce !!!!!!!!!!!!!! śmierć zdrajcą Narodu.
@somsiad2572
@somsiad2572 2 года назад
prawda
@JAJO9991
@JAJO9991 11 лет назад
Ulubioną bronią husarza był koncerz. Kopie tylko w uderzeniu przełamujacym, na pełnej prędkości miały sens.W walce kołowej uzywano szabli. Sekretem skuteczności husarii był impet uderzenia wynikający z prędkości najazdu. Moim zdaniem pomocne w uzyskaniu tej prędkości były skrzydła własnie.
@Xzeixer
@Xzeixer 7 лет назад
Co do szybkości to nie wiem. Kiedyś bym powiedział że husaria nie miała skrzydeł lub szczątkowe ,jednak im więcej czytam tym bardziej jestem przekonany że jednak skrzydła mieli, nie tylko od parady. Ale być może się mylę. .
@lostinspace013
@lostinspace013 6 лет назад
Skrzydła pomocne w uzyskaniu prędkości ???? Niby jak ?!?!?!?!
@szukajacprzecinkow9050
@szukajacprzecinkow9050 5 лет назад
Koń wart dwie wioski😊
@gedziq
@gedziq 12 лет назад
Tak to by się przydało
@bbsv4ever
@bbsv4ever 12 лет назад
Kurde gość jest rewelacyjny, jakby opowiadał o wpływie wzrostu populacji muchówki w Baszkirii na populację komarów w Turkiestanie to też by sie dobrze słuchało... :-)
@dawidzajda3104
@dawidzajda3104 Год назад
Ciekawe 🙂
@TheZizlan
@TheZizlan 11 лет назад
Skrzydła mocowane do pleców by przeszkadzały. W czasie szarży działałyby na podobnej zasadzie jak spadochron, oraz przeszkadzałyby w zamachnięciu się szablą.
@Throooll
@Throooll 12 лет назад
Graveland-Biała Husaria, obczajcie na youtubie. Vocal jak na taka muzyke dosyc łatwo przyswajalny :)
@riddick9547
@riddick9547 Год назад
To było pod Kircholmem. Księga jazdy polskiej wyd. 1938r.
@karitahar5918
@karitahar5918 11 лет назад
zostań mym nauczycielem historii Panie Jędrku !!!!
@szablotukpolski5201
@szablotukpolski5201 5 лет назад
Jędrek dobrze nawija :) a z kolei jak by ktoś bardziej chciał posłuchać o XX wiecznej szabli polskiej to zapraszam na swój kanał - szablotłuk polski
@TheTroo
@TheTroo 12 лет назад
Można zamówić u płatnerza. Są ludzie zajmujący się wyrobem zbroi i broni z minionych wieków. Najlepiej dotrzeć do takich ludzi, poprzez koła zapaleńców od wszelakiego rodzaju inscenizacji. W tej chwili jest nawet jedna aukcja zbroi husarskiej na allegro
@ioannescasimirusrex3324
@ioannescasimirusrex3324 3 года назад
1:47 - Połonka 😅🖐️
@Kaishaku27x
@Kaishaku27x 12 лет назад
Stanowczo ZA KROTKO ! :) A z reszta... mi 4h Jedrka bylo za malo :)
@michaltrybus1553
@michaltrybus1553 10 лет назад
Panie jedrku a konie husArskie to nie była przypadkiem specjalna rasa powstała w wynkiu krzyzowek ras wschodnich z końmi rycerskimi?
@danek140388
@danek140388 5 лет назад
igor borowiec a ja się natknąłem na polskiego dzikiego konia tarpana którego właśnie krzyżowano z innymi rasami aby wzmocnić jego odporność
@tadeuszmorgan4173
@tadeuszmorgan4173 2 года назад
Szwedzi najczęściej użytkowali rumaki bojowe w typie Klepper Nadbałtycki oraz rasy Fjordhest . Były to bardzo dobre konie odporne na ciężkie warunki bytowe czasów wojny. Warta przypomnienia jest zapomniana rasa staropolskich koni pochodzenia nadbałtyckiego - Žemaitukas. Ogromna część wierzchowców użytkowanych w boju przez polską szlachtę w tym formacje Husarskie, Lisowczyków, Pancernych itp. to były konie . Litewskiej legendarnej rasy Žemaitukas. To bardzo stara rasa rumaków bojowych litewskiego rycerstwa . Niesamowicie odporne na ,, trudy wojny,, .Szybkie, zwrotne, zwinne łatwe w prowadzenie . Na koniach tej rasy jeździł już Król Polski Władysław II Jagiełło ,Wielki Książę Litewski Witold Kiejstutowicz i wiele innych osobistości . Wierzchowce te potrafiły wytrzymywać ekstremalne warunki . np z braku paszy utrzymać się przy życiu na samej zmielonej korze drzew, mchach ,porostach ,zerwanej słomie z dachów chałup strzechą krytych. 150 km przemarszu w ciągu doby nie stanowiło dla nich problemu. Herb Litwy - Pogoń przedstawia rycerza na ogierze Žemaitukas. Na współczesnej monecie Euro . Litwini upamiętnili te konie będące ich dobrem narodowym.colnect.com/pl/coins/coin/95840-150_Euro_Lithuanian_Hound_and_%C5%BDemaitukas-2017~Today_Euro_Lituania_Nature-Litwa . W Polsce o wykorzystywanych bojowo w Husarii wierzchowców Žemaitukas z litewskich stadnin mało kto w ogóle słyszał (nawet wśród historyków ). Do dzisiejszych czasów przetrwało kilkaset sztuk Žemaitukas. th.bing.com/th/id/OIP.JLu-4_Ql0rrh9aa9TgAeOQHaF3?w=212&h=180&c=7&r=0&o=5&dpr=1.5&pid=1.7 Rajd Szlakiem królewskiej miłości Wilno -Kraków na Žemaitukas.ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-15WMF_bEPNQ.html...
@zbyszekborowczyk6024
@zbyszekborowczyk6024 3 года назад
Jędrek gadaj więcej pozdrawiam serdecznie
@systema6
@systema6 12 лет назад
No gdzie możemy zobaczyć:
@chrust7233
@chrust7233 12 лет назад
Kiedy następny odcinek??
@Karudzik
@Karudzik 12 лет назад
w dziwnym momencie się kończy? :o
@MsQuger
@MsQuger 11 лет назад
W Wikipedii pisze, że rajtan miał na imię Jędrek. :P
@Totilla2008
@Totilla2008 11 лет назад
W czasie oblężenia Chocimia w 1621 roku, padła większość husarskich koni. Z braku paszy karmiono je liśćmi. Taka to ciekawostka.
@Fampisz
@Fampisz 12 лет назад
Ta bitwa gdzie jeden Husarz przeszył 6 muszkieterów to był Połonka 1660...
@arkadiuszkrasicki5478
@arkadiuszkrasicki5478 9 месяцев назад
1:43 Była to bitwa pod Kłuszynem
@robertszczyrk825
@robertszczyrk825 11 лет назад
Bitwa pod Parkanem była czymś co jest nazwane fachowo "bojem spotkaniowym" wojska polskie zostały zaskoczone, przez wracające siły Kara Mustafy, a co za tym idzie nawet laik wie, że to najczęściej oznacza przegraną bitwę. Bagatelizowanie bitwy pod Wiedniem też nie świadcz dobrze. Nie nazwałbym strat, które wyniosły ponad 20 000 ludzi "małymi. Bitwa ta doprowadziła do załamania potęgi tureckiej, a kara Mustafa w nagrodę dostał od Sułtana jedwabny sznur - to chyba świadczy o czymś.
@tadeuszmorgan4173
@tadeuszmorgan4173 Год назад
Sznur dostał nie za bitwę a za całą przegraną kampanię.
@MsQuger
@MsQuger 11 лет назад
Zapewne gdyby nie Ty nikt by nie zrozumiał mojej wypowiedzi. Dziękować ;]
@separator88
@separator88 6 лет назад
hmm naszła mnie taka myśl że te polskie szyszaki jak i pappenhaimery MOCNO kojarzą mi się z hełmami rzymskich legionów (szczególnie chyba typ galijsko-imperilany (chyba tak on sie nazywa) ). w sumie sie nie dziwie, to swietny patent i wielki przełom bo to zdaje sie wygodny i skuteczny projekt, no ale juz rzymianie słyneli z podpierdzielania patentów od przeciwników :)
@kapsjel
@kapsjel 11 лет назад
Replay ;]
@mojkana9075
@mojkana9075 4 месяца назад
1:45 Połonka 1660 jak mnie pamięć nie myli.
@Merol266
@Merol266 12 лет назад
jeszcze coś będzie Hurra !!
@stanisawrolewski9593
@stanisawrolewski9593 10 лет назад
NIe zgadza mi się tylko sprawa koncerza. Usztywnia konia i trudny jest do dobycia w boju, bo jest okropnie długi. Czy był dobywany z pochwy w boju, czy może podawany przez pocztowych, czy odbierany przy nawrocie szarży?
@civic12
@civic12 3 года назад
Przewalone to też były czasy.... Sobie wyobrazić że sie nadziewasz na taki miecz
@jacenty112233
@jacenty112233 5 лет назад
Skąd Pan Jędrek zaczerpnął informację o opieraniu koncerza o łęk siodła?
@rza8705
@rza8705 4 года назад
Kuń się śmieje . Wspominając stare dzieje !
@naleczxxx1
@naleczxxx1 10 лет назад
Tak miałem szczęście rozmawiać z byłym już emerytowanym kapelanem US Navy i potwierdzam. Przedziwne są te nasze historyczne powiązania z Ameryką prawda.
@Yokoharu_
@Yokoharu_ 11 лет назад
Jak skrzydła miały zwiększać prędkość?
@gagaadzibum
@gagaadzibum 3 года назад
Jak silnik Tesli
@mordimer00
@mordimer00 11 лет назад
Ten zwrot w tył w szyku Husarii nazywał się zwrotem po zadzie.
@mjpositive
@mjpositive 11 лет назад
trafiła ci się literówka, to był czerwic 1660 roku:)
@Merol266
@Merol266 12 лет назад
jeszcze coś będzie Hurra !!!
@randnorm
@randnorm 11 лет назад
A cytując wikipedie to był to Jędrek! "7 października 1683 wojska polskie zostały zaskoczone przez nacierające oddziały Kara Mehmeda. Zginąłby także w czasie ucieczki król polski, Jan III Sobieski, pod którym rozparł się koń i tylko poświęcenie polskiego rajtara Jędrka ocaliło go od śmierci[1]."
@bubba5887
@bubba5887 8 лет назад
A koncerz nie miał czasami rękojeści szabli?
@rafalnocny6485
@rafalnocny6485 8 лет назад
palasz mial rekojesc szabli.......tak mi sie wydaje
@0999001
@0999001 12 лет назад
Ja gdzieś słyszałem, że gdyby nie Polacy pod Wiedniem, to dzisiaj cała Europa nie posługiwałaby się takimi językami jak teraz.
@MrNajtro
@MrNajtro 12 лет назад
byłeś tam czy wikipedia ?
@pakunelo2820
@pakunelo2820 12 лет назад
właśnie nadaje klimatu, jakbyś stał przed P.Jędkiem ;))
@saidmarek2
@saidmarek2 4 года назад
O dzus prawdziwy rycerz.
@PLadon
@PLadon 12 лет назад
Gdzie można kupić taką zbroje?
@pankonstruktorek5782
@pankonstruktorek5782 9 лет назад
Konie, krowy, wielbłądy, alpaki, antylopy zebu oraz inne bydle lub kopytne w ogóle - Pada. Taki zwrot. Natomiast pies, świnia, czy kot zdycha. Człowiek jako istota obdarzona inteligencją i świadomością własnego istnienia, umiejętnością mowy i potrafiąca naginać naturę do swoich potrzeb - Umiera.
@TheZenonkosa
@TheZenonkosa 9 лет назад
Dokładnie! Tylko, że po fakcie wszystko i tam jest MARTWE.
@lostinspace013
@lostinspace013 6 лет назад
Pierdolisz konstruktorku. Kolejny z manią wielkości.
@polakpatriota4313
@polakpatriota4313 6 лет назад
Pan Konstruktorek przyczóła też umiera i co mądralo
@megaludek
@megaludek 12 лет назад
drugi!
@Ktilku
@Ktilku 12 лет назад
u Mardinusa ( 4tysie z małym hakiem )
@JAJO9991
@JAJO9991 11 лет назад
Z mojej wiedzy wynika, że husaria atakowała z wiatrem. Czytałem np o szarży podczas wojny 1660, która minęła się z czworobokiem wrogiej piechoty, wywołując salwę śmiechu obserwujących atak rotmistrzów husarskich.Po prostu zdryfowała. I nie widzę żadnego innego, logicznego zastosowania dla skrzydeł. Były też szarże kompletnie nieudane, przecież.
@wojmirbart1306
@wojmirbart1306 9 лет назад
Stanisław Rolewski Koncerz raczej nie był chowany w całkowitej pochwie tylko w czymś w rodzaju rękawa, który można było szybkim ruchem zerwać podczas dobywania ale raczej się Koncerza z powrotem już schować nie dało bez zatrzymania i zejścia z konia. :P Choć nie wykluczone, że Koncerze były wiezione z tyłu przez Pocztowych, którzy również prowadzili zapasowe Konie. :P Ponadto Samo siodło było sztywne gdyż szkielet siodła był z DREWNA. Dokładniej z desek, który to szkielet obijano filcem i skórą. :P Skoro Samo Siodło było sztywne to i sztywność Koncerza w niczym dla Konia nie przeszkadzała. :P
@hyperhumana
@hyperhumana 9 лет назад
Wojmir Bart Nazwa koncerz nie jest imieniem własnym, podobnie jak "pocztowy" i "koń".
@wojmirbart1306
@wojmirbart1306 9 лет назад
hyperhumana Koncerz - rodzaj broni białej, przeznaczonej do kłucia najczęściej o przekroju trójkątnym, broń długa również dwuręczna. Tak więc jest to nazwa własna w odróżnieniu od pałasza gdyż pod pałaszem rozumiano zarówno tzw. "Batorówkę" jak i np. Szablę Husarską. Pocztowy - również nazwa własna odnosząca się do pełnionej funkcji w Poczcie tudzież Kopii jak dawniej mawiano. Koń nazwa własna dokładniej Gatunkowa.
@hyperhumana
@hyperhumana 9 лет назад
Wojmir Bart Nie wiesz co to jest nazwa własna. "Nazwy własne, imiona własne (łac. nomina propria) - nazwy przysługujące jednostkom, w odróżnieniu od nazw pospolitych, które odnoszą się do dowolnych klas jednostek (egzemplarzy określonej klasy przedmiotów). Nazwy własne nie są definiowalne, jak nazwy pospolite. Dla przykładu: znając definicję wyrazu krzesło, z łatwością można przyporządkować mu przedmioty o cechach typowych dla nich. Natomiast Karol to po prostu ten, kto został nazwany Karolem, i nie można na podstawie takiej definicji stwierdzić, komu jeszcze mogłaby taka nazwa przysługiwać." Koncerz, pocztowy i koń to nazwy pospolite są.
@greggreg3373
@greggreg3373 5 лет назад
A co jezeli chodzi o rase Kon polski? Ktos inny tego uzywal- towarzysze pancerni czy lisowczycy? Ta rasa wymarla ale jesli to byl mix tych koni ze wschodu to moze daloby sie to jakos odtworzyc?
@tadeuszmorgan4173
@tadeuszmorgan4173 Год назад
Žemaitukų arklių augintojų asociacija . -Pod tym hasłem znajdzie Pan bardzo dużo zdjęć ,informacji o dziś już zapomnianej . Jednej z najlepszych rasie rumaków bojowych użytkowanych w historii Korony i Rzeczpospolitej Obojga Narodów .Czyli Żmudzinach z północno wschodnich ,magnackich stadnin Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Żmudzinach na których między innymi jeździła Husaria , Lisowczycy i wiele innych formacji kawaleryjskich tamtych czasów.
@greggreg3373
@greggreg3373 Год назад
@@tadeuszmorgan4173 Dzięki spróbuję
@tadeuszmorgan4173
@tadeuszmorgan4173 Год назад
@@greggreg3373 Jak Pan wejdzie w podany poprzednio adres (Žemaitukų arklių augintojų asociacija ) . Niech pan wybierze zakładkę galeria. Następnie w galerii otworzy plik : Vyčių rinktinės žygis 2021 06 12, Kretinga. .Jest tam np. o hetmanie wielkim Janie Karolu Chodkiewiczu są też Konie Żmudzkie w staropolskim typie. Pozdrawiam.
@miger38
@miger38 11 лет назад
4 raz to puszczam,Parkany Parkany. a te czaszki na wotach co znaczą i kto w rzeczywistości zgubił Rzeczpospolitą.
@szymongorski4169
@szymongorski4169 2 года назад
Z Historycznego punktu widzenia czy ktoś mi powie kto był najbardziej utytułowanym rycerzem Polskim na skale europejską ?? Wiecie Turnieje Rycerskie gdzie zjeżdżali się rycerze z każdego zakątku Europy , zabrali nam historię każdy bał się sarmackich rycerzy a co dopiero pojedynku na kopię z zawodnikiem z Husarii
@lksmodlna2715
@lksmodlna2715 Год назад
Poczytaj historię Zawiszy Czarnego i jego braci.
@randnorm
@randnorm 11 лет назад
Jak to nie znamy imienia rajtara? Pan Myszkowicki przecież to był.
@MrKarol120
@MrKarol120 12 лет назад
JĘDREK FAK JEHHHH !!!
@jareksadowski
@jareksadowski 11 лет назад
a nie Myszkowski?
@sarakozowska8042
@sarakozowska8042 7 лет назад
konie były chyba Polsko-Węgierskie? konie te zginely w 19 wieku bezpowrotnie, ?czy to prawda?
@Baschel66
@Baschel66 7 лет назад
Pan Jędrek o koniach chyba raczej nic nie wie ale większość się zgadza.
@jacekgoaszewski3124
@jacekgoaszewski3124 7 лет назад
konie husarskie nie mogły być z Węgier bo za sprzedaż konia za granicą groziła kara śmierci
@sarakozowska8042
@sarakozowska8042 7 лет назад
Jacek Gołaszewski ...wiem, chodowano je w stadninie Radziwiłow w Taurogach.
@tadeuszmorgan4173
@tadeuszmorgan4173 Год назад
@@sarakozowska8042 Między innymi tam. Litewskie Żmudziny to jedne z najlepszych rumaków bojowych w historii Rzeczpospolitej .
Далее
Jędrek o husarii - Odc. 3 - Husaria i Szwedzi
16:08
Просмотров 660 тыс.
Jędrek o husarii - Odc. 1 - Uzbrojenie Husarza
12:09
Просмотров 766 тыс.
One moment can change your life ✨🔄
00:32
Просмотров 18 млн
W poszukiwaniu świętych miejsc Słowian
14:30
Просмотров 161 тыс.
Jędrek o husarii - Odc. 4 - Husaria w natarciu
10:56
Просмотров 613 тыс.
Ludzie Gór Olbrzymich - Jędrek z zamku Chojnik
46:41
Jędrek - Odc. 3 - Mury cz.1
13:33
Просмотров 252 тыс.
Hussar's charge. How was it really?
7:02
Просмотров 58 тыс.
Polacy i Konie: Lisowczycy (1993)
25:25
Просмотров 146 тыс.
Jędrek 2017 - Odc. 1 - Oblężenie cz.1
15:50
Просмотров 583 тыс.
Co potrafi największy koń świata
11:37
Просмотров 2,6 млн
One moment can change your life ✨🔄
00:32
Просмотров 18 млн