Тёмный

Janusz Korczak. Wychowanie jako "rzeźbienie dusz" [część 1] - prof. dr hab. Andrzej Mencwel 

Wszechnica FWW
Подписаться 90 тыс.
Просмотров 11 тыс.
50% 1

Wykład prof. dr. hab. Andrzeja Mencwela wygłoszony został podczas XVI Festiwalu Nauki w Warszawie. Uniwersytet Warszawski, 25 września 2012 r. [1h24min]
wszechnica.org...
Pedagogiczne dziedzictwo Janusza Korczaka jest ciągle aktualne, żywe i inspirujące. Łączy ono ogólną refleksję nad człowiekiem i wychowaniem oraz uwagi o praktyce wychowania. Tym, co decyduje o ponadczasowej wartości tej pedagogiki są marzenia o świecie przyjaznym dziecku. O czasach i ludziach, którzy urzeczywistnią - jak pisał Stary Doktor - prawo dziecka do szacunku, życia w pokoju i w radości.
Cz I [26min] Życie Janusza Korczaka to kilka faz jego działalności: od lekarskiej, po dziennikarską, literacką po wychowawczą. Właśnie z tej ostatniej działalności Korczak jest szczególnie znany: był dyrektorem Domu Sierot - „domu pracy i szkoły życia”, wcześniej prowadził Nasz Dom, gdzie stosował innowacyjne metody wychowawcze. W swojej działalności łączył opiekę nad dzieckiem, respektowanie jego prawi i wychowanie do samodzielności. Jest prekursorem działań na rzecz całkowitego równouprawnienia najmłodszych.
Cz II [32min] Korczak pracuje głównie z dziećmi najbardziej upokorzonymi: bezdomnymi, sierotami, bezimiennymi. Część druga to opis ich świata: w czasach Korczaka traktowane były często jak „klasa pańszczyźniania”, „najstarszy proletariat”.
Jak wspomniano, Korczak to także literat. Z jego dzieł można wywnioskować, że w latach 30. XX wieku zdawał sobie sprawę do czego doprowadzi przedwojenny antysemityzm oraz wojna. Chociaż miał możliwość ucieczki z okupowanej Warszawy, do końca pozostał w getcie wraz w wychowankami. Jego „Pamiętnik z getta” - jest biograficzną refleksją nad upodleniem świata i nędzą ludzkiej kondycji.
Cz III [26min] Dyskusja z udziałem publiczności: jak Korczakowi udało się w getcie prowadzić Dom Sierot? Jaki był stosunek Korczaka do prawa dziecka do śmierci?
Za datę śmierci Korczaka uznaje się powszechnie 6 sierpnia 1942 roku. Decyzją Sejmu, na 70-lecie tej daty, rok 2012 został ustanowiony Rokiem Korczaka.
Znajdź nas:
/ wszechnicafww
/ wszechnicafww1
anchor.fm/wsze...
anchor.fm/wsze...
wszechnica.org...
#festiwalnauki #korczak #pedagogika #dziecko #dzieci #wychowanie #rozwój

Опубликовано:

 

17 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 1   
Далее
Janusz Korczak | W powiększeniu
1:08:51
Просмотров 4,6 тыс.
JANUSZ KORCZAK
36:11
Просмотров 845
Janusz Korczak - pisarz, pedagog, myśliciel
29:43
Просмотров 2,7 тыс.
Neurobiologia i religia, Jerzy Vetulani
1:03:41
Просмотров 416 тыс.
Wychowanie - wiedza o człowieku i wartościach
42:37
Просмотров 3,1 тыс.