Děkuji za hezký rozhovor od obou aktérůpředevším panu Jakoubkovi za podrobné vysvětlení "petice " a Rybománii Davidovi Rakovi za zprostředkování a vedení rozhovoru. I když zůstává celá řada "ALE", tak myšlenky které zazněly jsou hodny seriozního rozpracování (např. úživnost části vod s masivním krmením ryb), odborné diskuse a v neposlední řadě hodny podpory👍😉
@@jarda4644panebože, přestaň řešit nesmysly a koukni se na hlavní téma co se tu řeší , tímhle komentářem vůbec nic nepřidáš k tomu o co se tu snaží. Nech ho být a starej se o sebe.
Pan chce otevřít Pandořinu skříňku v podobě zákona. U myslivosti to vede ke konci a otevírá se moznost k nesmyslnému vybíjení zvěře tak jen bacha ať i rybaření tak jak ho známe tím neskončí a nebudem jen vzpomínat.
Ještě před zveřejněním jsem byl vyzván ke schůzce s funkcionáři ČRS kde jsme tohle téma opravdu probírali a řada změn lze provést i bez otevření zákona a tak na tom úplně lpět nebudeme
Hezky řečeno...my s tím nic neuděláme,,TO PŘÍRODA,, Odpověděli jsme si na to sami! 5,10,15,20,let zpět ANO přesně tolik je to let co to fungovalo,ale poslední dobou se podnebí a celkově i ( stav vody) mění a není co byl dříve, myslím si že právě tohle je jeden z faktorů se kterým se budeme muset naučit žít a nějakým způsobem s tím začít pracovat Že zrovna vysazení a NEvysazení kapra v tomhle moc nepomůže.😮
Zdravím, mohl bych se zeptat, jestli by se toto dalo aplikovat i na Moravský rybářský svaz? Ve videu se mluvilo jen o Českém rybářském svazu, ale za mě je tento problém plošný po celé ČR, tedy i u nás na Moravě. Děkuji za odpověď.
@@petrjakubka9551 Děkuji za odpověď. Bylo by to dobré, kdyby to šlo spojit i s MRS a lidmi, kteří patří do Moravského rybářského svazu, protože na našich vodách je situace stejná a tím, že kdysi jsme odmítli přežít z ČRS míru okouna, tak mám pocit, že u nás na Moravě jsme se zasekli v době kamenné. 🙄😩
Nejlepší sou kapraři co si za celý jaro, léto nevezmou jedinýho kapra... Přijde podzim začnou chytat na rybičky a vezmou úplně všechno co jim to vezme... Tady okolo NBK je takovejch hromada... Hlavně teda starší ročníky...
Prostě to chce udělat kategorizaci revírů. A každý typ revíru se bude obhospodařovat jinak. A bude to chtít omezit vysazování nejen kaprů, ale i nepůvodních druhů (amurů, duháků apod.). Když jsem se to snažil vysvětlit panu předsedovi ČRS, tak se vzteky málem zbláznil. Aby se něco pozitivního přihodilo našim vodám, musela by se na prvním místě změnit mentalita vedení ČRS (a bohužel i MRS). Vedení obou spolků vůbec netuší nic o tom, že "tradice" už dávno nejsou tradice. A že je potřeba změnit naše chápání z hlediska péče o volné vody.
Kapr je Xtreme dlouhověká ryba. Navíc na revírech, kde je K70, kterých dosáhne kapr relativně rychle, se stává velkým problémem. Nejvíc ovlivňuje bílou rybu a v konečném důsledku hlavně dravce!!! Krásný příklad např. Orlík stav cejnů vs kapr v roce 1995,96,97,98,99,00.. vs nyní 2023... Těžím z vlastních zkušeností. Dřív jsem se propracovával přes cejny ke kaprovi a dnes je to skoro naopak.. Dnes už na Orlíku není cejn zastoupen v plůdku okolo břehů, což dřív býval. Něco je špatně. Bohužel to vypadá na to, že kaprům chutná cejní kaviár-jikry. A to nemluvím o úbytku zooplanktonu, který požírá fytoplankton, tím pádem podpora eutrofizace... ATD. Ale je skvělé, že konečně někdo tohle téma otevřel. Palec nahoru 👍👍👍
S odpuštěním je to blbost. Když rybáři odnesou 1000 kaprů, tak přeci musí svaz 1000ks doplnít. Nebudou kapři, nebudou rybáři kupovat povolenky. Drtivá většina rybářů si kapra bere a vyžaduje. Je spousta soukromých kaprovych vod, kde vše plne funguje.
Kdyby to takhle fungovalo že co se odnese to se vysadi bylo by to super ale takhle to opravdu nefunguje a i když se chytí 5 kaprů tak se jich stejně vysadí 100...tak je vám asi jasný kam to vede
Zdravím chlapy . Dalo se to poslouchat a z 50% člověk musí souhlasit . Ten problém není jen jak se zde hovoří ale je to daleko víc. Souhlasím z tím že je potřeba překopat celý systém ale není to jen o tom že přijde skupina a řekne tady je kapra dost . Právě že Peťa je z Mostecka a nejlépe by měl vědět co se děje ve vodách ale také kolem vody . Počínaje výsadbou na polích kolem vod . Hnojení a jaké sračky tečou z odpadních vod a také když zaprší kolik toho splave do vody . Souhlasím z tím že je málo rostlin ve vodě osádka malá. A podobně. Je toho mraky a je potřeba právě sjednotit názor lidi . Jeden chlap toho moc neudělá. Ale díky je o čem přemýšlet.
Petice nic neřeší, kolik těch co to podepíši přijdou na výroční schůze? Je potřeba si přečíst stanovy svazu a pak to řešit, svaz je jen to co mu členská základna dovolí.
"Petice" sama o sobě přece nic řešit nemůže .. . ., může možná nastartovat u části rybářů to, o čem píšete, tj vztah nás rybářů k naší organizaci a k ochraně našich vod😀
Řekl bych, že je myšleno zarostlý břeh ve smyslu řas? Tam má vliv třeba dusík z krmení (partikl, boilies, kukuřice, atd), díky čemuž se řasám extra daří. Pokud chcete vidět příklad v praxi, tak se podívejte například na Anínský rybník v Tovačově. Dokud tam byl nátřesk kaprařů, tak řas bylo všude plno, nyní po omezení extrémní změna k lepšímu. PS: ten dusík má vliv i na sinice, takže bez něj je i kvalitnější voda (třeba na to koupání pro nerybáře)
Hezká myšlenka ale pořád je to o pár lidech co podepíší. Pořád nás ve svazu není tolik jak si myslíš :( . Většina rybářů nezná základní pravidla a natož aby dokázali přemýšlet o takovéto věci.
Iniciativa za mě bezva, ale obávám se, že narazí na to, že většina členů rybářského svazu jsou stale přesně ti lidé, kteří si chtějí ty dva kapry odnést. Osobně bych uvítal, kdyby se definovaly revíry, kde tedy bude kapra hodně a budou si ho moct lidé odnést v každém ročním období, ne že vše odnosí po nasazení. A naopak i definovat revíry, které budou zaměřeny na původní druhy ryb, klidně v chyť a pusť.
Chlapi sory, ale je to nesmysl. Bídný stav většiny našich vod určitě není zapříčiněn tím, "že je tam moc kapra". Celkově mi to kolik je kapra ve vodě přijde přiměřené, spíše bude ale množství kapra na většině revírů nedostačující. Popisujete to jakoby jste přišli k vodě a prehazovali tam kapry vidlema. Na velke sterkovne například můžou být tisíce kaprů a život ostatních rybích druhu tam bude rozkvetat krásným tempem, voda bude čistá atd. Pokud ovšem bude přístup rybářů odpovídající, to je ze všeho nejdůležitější. A o ty kapry přitom nemusíte ani zavadit.
@@MiCasa-o2i ano vím moc dobře co to znamená, pointa? Úživnost vody je větší než si můžete myslet. Záleží na mnoha faktorech, ale i na vyloženě kaprových vodách, kde chytám a vím že kaprů je tam plno se rybám daří. Rostou super tempem, mají krásné zdravé syté barvy, oranžové pysky. Dokonce se mi daří chytat některé kusy opakovaně, kdy zaznamenávám přírůstky a tak vím jaká je realita. A ostatním rybám se daří také. Zkoumám co žije na dně a rozmanitost živočichů je bohatá. Voda jako křišťál. Tak ať mi nikdo nevykládá že kapr škodí, věnuji se tomu a vím své.....tyto bludy mě mírně vytáčí
Tak tedy naposledy. O soukromých revírech v podobě "štěrkopískoven" tady není řeč, to jste vedle. Když tomu nerozumíte pusťte si to ještě jednou. Na soukromé vodě to funguje pouze díky xy ks nasypaných palet s krmením za xy času (jak od rybářů tak i provozovatelů) chápete to? Proto jsou možné nějaké přírůstky i při přerybnění revíru kaprem. To už jsme ale úplně někde jinde -tomu se říká intenzivní jednodruhové hospodářství😉 PS štěrkopískovnu kapr rytím nezakalí, protože je tam jenom písek, který zároveň slouží jako obří filtr na jeho exkrementy. Ale z dlouhodobého hlediska je to absolutně neudržitelné!!! A jestli vám ani takovéto vysvětlení nestačí a stále to nechápete a ani přehrávání videa pořád dokola nepomáhá, tak už to prosím tady nekomentuje, protože to co tady píšete je lež a nesmysl.
Tak tedy naposledy. O soukromých revírech v podobě "štěrkopískoven" tady není řeč, to jste vedle. Když tomu nerozumíte pusťte si to ještě jednou. Na soukromé vodě to funguje pouze díky xy ks nasypaných palet s krmením za xy času (jak od rybářů tak i provozovatelů) chápete to? Proto jsou možné nějaké přírůstky i při přerybnění revíru kaprem. To už jsme ale úplně někde jinde -tomu se říká jednodruhové intenzivní hospodářství😉 PS štěrkopískovnu kapr rytím nezakalí, protože je tam jenom písek, který zároveň slouží jako obří filtr na jeho exkrementy. Ale z dlouhodobého hlediska je to absolutně neudržitelné!!! A jestli vám ani takovéto vysvětlení nestačí a stále to nechápete a ani přehrávání videa pořád dokola nepomáhá, tak už to prosím tady nekomentuje, protože to co tady píšete je lež a nesmysl.
Tak tedy naposledy. O soukromých revírech v podobě "štěrkopískoven" tady není řeč, to jste vedle. Když tomu nerozumíte pusťte si to ještě jednou. Na soukromé vodě to funguje pouze díky xy ks nasypaných palet s krmením za xy času (jak od rybářů tak i provozovatelů) chápete to? Proto jsou možné nějaké přírůstky i při přerybnění revíru kaprem. To už jsme ale úplně někde jinde -tomu se říká jednodruhové intenzivní hospodářství😉 PS štěrkopískovnu kapr rytím nezakalí, protože je tam jenom písek, který zároveň slouží jako obří filtr na jeho výk*ly. Ale z dlouhodobého hlediska je to absolutně neudržitelné!!! A jestli vám ani takovéto vysvětlení nestačí a stále to nechápete a ani přehrávání videa pořád dokola nepomáhá, tak už to prosím tady nekomentuje, protože to co tady píšete je lež a nesmysl.
Mohl bych poprosit o vysvětlení k stratifikaci vody, kdy nemá být na hloubce kyslík? Z logiky věci by pak neměl být kyslík ani v podzemních jeskyních nebo na dně moře, kde je úplná tma, což tak ale není, tak jak to funguje?
Teplotní stratifikace je typická pro jezera a nádrže mírného klimatického pásu, tzv. dimiktická - promíchávají se dvakrát v průběhu roku. Jim podobná, ale mnohem vzácnější jsou jezera meromiktická, obvykle hluboká a morfologií svých břehů chráněna před větrem. Zde část vodního sloupce u dna není nikdy promíchávána a od vodních vrstev nad ní je oddělena tzv. chemoklinou. Koncentrace rozpuštěných látek ve spodní anoxické vrstvě je výrazně vyšší než ve zbytku nádrže. Mělká jezera polymiktická, kde dochází k prohřátí celého vodního sloupce, mohou projít stratifikací a cirkulací mnohokrát za jediné léto
Za mě přístup ČRS a Ochránců přírody je tragický ČRS - omezení počtu ryb (10 kapru a 10 dravců --- pstruh třeba 30 ... za rok) chceš víc tak si dokup - chytání nonstop nutná věc samozřejmě s požadavkem na osvětlení - povolenka online by byla top - chápu že to není pro každého - zapisovat docházku jen při chycené rybě by taky nebylo špatné - revíry chyť a pusť s háčky bez protihrotů by byla paráda pro sportovní rybolov - zrušit zapisování nástr. rybek Ochránci přírody - Kormorán a vydra je nutné co nejrychleji zakročit ... Chápu, že určité věci se nedají vyřešit hned ... ale body pro ČRS se dají vyřešit obratem v lednu.
řekl bych že s tím vysazováním by i dobře fungovalo systém kdyby se například nasadil pstruh obecný na revír a na něm by se nesměli brát třeba 5 let právě ten nasazený druh
Pstruh ti 2kg kapra nesežere a ten kapr se stejně bůh ví jak netře. Mám rybník kde mám samovýtěr kapr lín a ve finále když je toho moc tak si ty jikry požerou samy. Takže ten pstruh by tam byl k ničemu. 2kg nejlíp zlikviduje masař. Těžké chyť a kapra žer. Já třeba chytám jen násadu a dravce vůbec.
Ahoj 100000 podle mě nikdy nebude. Lidi jsou zvyklí ty kapry brát a je na tom zavislo spousty chovatelů. Ano kapra je dost ale hodně těch násadových se vytáhne nebojím se říct 90%
Kapr je nepůvodní domestikovaný druh který určitě zabírá 90% produkce rybníku... Vytlačuje bílou rybu a následně i dravce a je spolupricinou zhoršení kvality vody společně s velkým množstvím fosforu a dusíku splacených do vod ze zemědělství... Pro zachování zdravích vod je potřeba zásadní redukce kapra a upřednostnění původních a zejména dravých ryb a jejich zvýšené ochrany... K70 je podle mě zvrácenost a ryby jako pstruh obecný,lipan, lín a některé reofilni druhy ryb měli být hájeny celoročně. A i zviseni mír dravých ryb a na některých revírech jejich úplné zahájení alespoň ve formě štiky chyť a pusť jako v Holandsku by nebylo na škodu...
@@petrjakubka9551 znovu je to teorie. Až bude mít každý kapr čip a na konci roků bude poznat jestli ještě ve vodě je budou to pro mne relevantní data. Myslím že by jste se hodně divili kdyby se po každém vysazení vylovilo a zkontrolovalo kolik je zapsáno. Nevěřím že by to sedělo.
@@Mario36927 určitě hraje roli i predace ale i tak je bezesporu kaprů přespříliš...když 15 děti na ryb. táboře chytne za 5 dní na ně hranicích více než 1200 kaprů to asi není úplně v poradku
Souhlasim s Vámi pánové. Ovšem jediná věc co mě mrzí, je to, že se opět zapomíná na MRS.. A není to poprvé... Nebylo by nejlepší spojit ČRS a MRS? K čemu máme v našem malém státě 2 rybářské svazy? Takto se na nás při významných změnách zapomíná. Poměrně logicky, jelikož ČRS je mnohem větší a "významnější". Tak k čemu to je?
Ja souhlasím s tím, že správa revíru je vlastně "akvaristika" kdy správce revíru by se tak k tomu měl chovat. Je to prostě o tom biotopu o který se má starat.
Pane kolego nezlobte se na mě, ale to co říkáte jsou naprosté hlouposti. Tohle bych nepodepsal ani náhodou a apeluji na všechny rybáře aby na něco takového vůbec nereagovali. Za tolik nepravd a nesmyslných informací bych se styděl.
Mohu prosím poprosit o nějaké věcné argumenty Vašich tvrzení? rád bych je znal, abych si mohl v tomto případě upravit svůj zatím souhlasný názor s odůvodněním pana Jakoubka, Díky😀
@@josefkubicek2938 Koukněte např na 11 min. ohledně ZP. V dekretech je dáno u kapra množství a váha. Váha je to zásadní protože se z toho odvíjí cena. Ceny ryb rostou a tím i cena povolenek to jen na okraj. Žádný hospodář si nemůže dovolit překročit ZP ohledně ceny za kapra bez ohledu na to, jak je ten kapr velký. Kolega uvádí, že se dnes vysazují ryby těžší ano souhlasím, ale zase jen ve výši dané hmotnosti. To znamená že pokud vysadíme danou váhu ZP a ryby těžší než je daný průměr znamená to že jich tam dáme kusově méně. Pokud zůstaneme u kapra tak sumarizace úlovků každoročně přináší výsledky které nám řeknou slovitelnost a nedělejte si iluze, že v daném revíru zůstane mraky kaprů.
@@josefkubicek2938 tak třeba za mizení Hrouzka určitě nemůže kapr 🤣🤣🤣 a nikdy a nikde jsem nechytil rybu která by strádala nebo byla špatně živená jak bylo zmíněno, takováto petice je úplně k ničemu, jako všechny petice. Prvních 6 minut mě přesvědčilo o tom že to určitě nepodepíšu.
@@ladislavvykrocil6345 nikde se nehodí, je to blbost největšího kalibru. Ryb přes 10 + je jak hnoje a někteří lidé si takových ryb vůbec neváží. Kdyby to bylo jako dřív, když takových ryb bylo jak šafránu, to by byla jiná.To by si ty dnešní rychlokvašky ani žádné vybavení na ryby nekupovalo
@@jarda4644 Jak mám pochopit větu, že dnešní rychlokvasky by si nekupovali vybavení. Jinak jde spíš o větší kapry z řek a přehrad, který se kradli ve velkým do soukromaku. Nejlepší jsou vody v anglii voda cca 4 ha a je tam 80 kaprů a tak to mají všude. Pochopili, že je lepší kvalita než kvantita. Vůbec nemusí zarybnovat a peníze využijí na něco lepšího.
@@ladislavvykrocil6345 myšleno tak, že většina by ryby ani nechytala... Chytají defakto jen kapry a jak to nemá kolem dvaceti, tak do nich pomalé kopnou... A nějaké chytání na spláveček, to u nich nepřipadá v úvahu. Určitě by ani nepoznali hrouzka 😀
@@jarda4644 Zdravím s tím, se už asi nic neudělá. Oni stejně u toho dlouho nevydrží. Je to jejich chyba, že nikde nepoznají to pravý kouzlo rybařiny a všechno s tím spojený.