Тёмный

Kimúló klímapolitika, megújuló háborúk - Világvége után 

Karátson Gábor Kör
Подписаться 1,8 тыс.
Просмотров 2,6 тыс.
50% 1

Újraindított fosszilis erőművek nyugaton, tűz alatt tartott atomerőművek keleten, szabad prédává tett erdők középen - repesztéses technológia és tankerek a keleti csővezetékekkel szemben - számít-e még a klímaválság, ha a világ energiapiacainak újraosztása a tét.
Munkácsy Béla egy. adjunktus, ELTE TTK
Kaderják Péter volt államtitkár, BME Zéró Karbon Központ vezetője
Felsmann Balázs volt szakállamtitkár, kutató főmunkatárs
Moderálja: Polgár Emese szociológus
Helyszín: ELTE Lágymányosi campus, Északi Tömb 0.79 Jánossy Lajos terem
A vitaestekről bővebben: okopolitika.hu...
.
.

Опубликовано:

 

29 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 13   
@gaborv.6502
@gaborv.6502 2 года назад
Imádom a dániával dobálózást. Értem én hogy a balaton a magyar tenger, de azért mlgis nehéz bele árapály erőművet és offshore szélfarmot alapozni rá, és pláne viszonylag messze vagyunk az olcsó norvég vízerőművektől. A népbutításnak az egyik módja a bayer show, na ez egy másik módja.
@georgetheconcrete9979
@georgetheconcrete9979 2 года назад
1. Pont Dánia bizonyította be, hogy nem minden az adottság. Dániának nem a legjobbak a Nap által nyújtott közvetlen adottságai. Ennek ellenére napkollektorokba ruháztak be és a legjobb napkollektorokat (holtversenyben) Ők gyártják. Ezzel pedig távhőrendszert működtetnek. És képesek télre is eltárolni energiát. Tehát a rossz adottságot nem gondként, hanem egy megoldandó kérdésként, lehetőségként fogták fel és bejött. Akkor a világhírű magyar mérnöktársaim ezt miért nem tudják megcsinálni? 2. Körbe vagyunk véve hegylancokkal és van néhány elhagyatott bánya, melyeket mind ki lehet használni pl. SZET-ra. Ezen kívül Izland után nekünk van a legjobb földhős lehetőségünk, amit szintén nem használunk ki. Fenntartható erdő- és mezőgazdálkodás segítségével elő tudunk állítani biogázt, ami szintén segíthet a kiegyenlítésben. Ez sincs megfelelően kihasználva. A nap és a szél pedig nap-éjj; nyár-tél ellentétpárokhoz igazodva szépen képesek az idő nagy részében kiegyenlíteni egymást. Tehát lehetőségeknek nem vagyunk híján. 3. Rugalmas árképzéssel, okos rendszerekkel, tudatossággal és hatékonysággal még a legrosszabb adottságú ország is képes 100% megújuló energiaforrással ellátni magát.
@tamastoth4153
@tamastoth4153 2 года назад
Amikor a házam ég nem nézem mivel oltom....
@georgetheconcrete9979
@georgetheconcrete9979 2 года назад
Hát ha villanyos tűz és vízzel oltod...
@VladiFx
@VladiFx 2 года назад
A hazám meg 50-70 éve ég, és nem teszünk semmit...
@Turbo_TechnoLogic
@Turbo_TechnoLogic 2 года назад
Akkor gondolom benzinnel is megfelelo lesz
@attilapataki697
@attilapataki697 2 года назад
Nem erről szól, az energiapiac újraosztásáról. Ha valós lenne a klímaharc, ilyen nem történhetne meg. Gyökérnek vagyunk nézve.
@rekaszolga1527
@rekaszolga1527 2 года назад
A víz ereje, a vízenergia jelentősége kimaradt, ahogyan a nők is szokásos módon sajnos kimaradtak ebből a beszélgetésből. Remélem a következő alkalommal csak női szakértők beszélnek majd az energiapolitikáról 2022-ben, Magyarországon :(
@gergelyszegedi7720
@gergelyszegedi7720 2 года назад
Nagyon sajnálom, hogy a legmegbízhatóbb és a leghosszútávúbb megújuló energiatermelésről nem esett szó... Igaz ugyan, hogy ennek a környezeti hatásai jelentősek, azonban vitathatatlanul rengeteg előnnyel is rendelkezik. Ez pedig a vízerőmű. Magyarországon ráadásul több folyóra is lehetne kisebb-nagyobb erőműveket építeni, melyek kétségtelenül megváltoztatják a táj arculatát, azonban két legyet lehetne ütni egy csapásra. Egyrészt áramot lehetne termelni, másrészt a hazánkon átfolyó vízmennyiség egy jelentős részét is vissza lehetne tartani, elkerülvén a mostanihoz hasonló pusztító aszályokat. Áramtermelési szempontból pedig a vízerőmű alaperőműként és csúcserőműként is tudna funkcionálni. Még egyszer nagyon sajnálom, hogy ez kimaradt!
@georgetheconcrete9979
@georgetheconcrete9979 2 года назад
Az alaperőmű gondolat egy 20. századi elképzelés, melyet a 21. század meg fog haladni. Vízerőmű Magyarországon lényegében csak tavasszal és ősszel lehetne alaperőmű. A változó éghajlat és a szélsőséges időjárás miatt a nyári aszálykor nem lenne elég víz a tározóban, sőt a folyóban az öntözésre és az erőmű működtetésére is. Tehát vagy nagyon túl kellene meretezni, mely akár hatvanyozottan nagyobb elárasztott területtel járna vagy pedig el kell dönteni, hogy nyáron melyik fontosabb az áram vagy az étel. Télen kicsit más a helyzet, akkor a folyók vízállasa a legalacsonyabb, bár ezt a tározók pont képesek lennének ellensúlyozni és akkor nem is kell öntözni. Ráadásul a víz ekkor a legsűrűbb, így adott tömegeske (molekula) nagyobb erővel tud a lapatnak csapódni, több energiát átadva. A gond csak az, hogy a hosszú lefolyás szegény tél alatt (igaz, elvileg a tel egyre csapadékosabb és enyhébb lesz) korlatozódna az erőmű kihasználtsága, így mégsem lehetne éves szinten azonos teljesítményt leadi erőműként kezelni. Jó példa rá ezen a nyáron más országok vízerőművei. Ha pedig mégis túl lenne méretezve, akkor lentebb a teljesség igénye nélkül felsorolt gondok hatványozódnának. Uruguay hasonló adottságokkal rendelkezik, mint mi. A legmagasabb pontja 514 m. Ez az ország a 100%-os megújuló ellátást folyók hatalmas mértékű duzzasztásával és vízerőművekkel oldotta meg. De nem gondoltak bele a helyi környezetrombolásba. Van faj, amelyet ezzel az árasztással kiírtottak. Termőföldek mennének tönkre, falvakat kellene kitelepíteni, teljesen elvennék a folyó természetességét, ezáltal a folyó természetes fejlődését, a halak és más vízi élőlények szabad vándorlását (bár ez még nagyobb területfelhasználással megoldható). . A maradisághoz kötött értékmegőrzésre alapuló helyi környezetvédelmet nem érdekelné, hogy mennyivel lesz jobb máshol, mert neki az az elsődleges otthona, amit tönkretennének. És végül ahogy említetted tájat is rombolna, bár szerintem ez a legutolsó szempont, hisz a táj fogalmát az ember hozta létre, egy természeti vagy természetközeli táj művelt tájjá alakulása tájképi szempontból csak az embert érdekli. Tehát az utolsóról az embernek kell döntenie, hogy a természetet vagy egy mesterséges műtárgyat szeretne nézegetni a kirándulásai során.
@attilapataki697
@attilapataki697 2 года назад
Sajnos a külföldről pénzelt zöldek megpuccsolták, engedd el
@georgetheconcrete9979
@georgetheconcrete9979 2 года назад
Az nagyon nagy túlzás, hogy várhatunk egy évet...
Далее
ПОЮ ВЖИВУЮ🎙
3:19:12
Просмотров 879 тыс.
Aranykor vagy világvége? | Érdi Péter x Brain Bar
24:03
Globális ökopolitika - Harmadik Út
2:16:23
Просмотров 2,1 тыс.
Máskéntgazdálkodás - Harmadik Út
1:30:37
Просмотров 2 тыс.
ПОЮ ВЖИВУЮ🎙
3:19:12
Просмотров 879 тыс.