Тёмный
No video :(

Kogeneracja 016: Czy jest już prądnica? 

ZeptoBox.pl
Подписаться 26 тыс.
Просмотров 11 тыс.
50% 1

Zakup wycinarki laserowej przez link wspomaga mój kanał:
lasermaster3.ze...
Link do polskiej instrukcji obsługi:
zeptobox.pl/olm...
UWAGA! Zniżka 105$ z kodem "DB105" na Ortur Laser Master 3
Zapraszam do sklepu sklep.zeptobox.pl
Wszystko z gwarancją w Polsce i zakupy na raty.
Projekt Kogeneracja na FaceBook:
/ 1319771558409753
Chcesz wesprzeć moje działania? Link tutaj:
sklep.zeptobox...
Zapraszam także na kanały polecane:
‪@PompaCiepłaiPV‬
‪@EkoNiezalezny‬
‪@DobryProjekt‬
‪@napradpoPolsce‬
‪@smart-diy‬
‪@TomaszZylkaPV‬
‪@buforidrewno‬
‪@siaznatury6659‬
‪@Kenny88‬
‪@PaneleFotowoltaiczne‬
‪@DreamMedia0‬
‪@Luksiuelektryk‬
‪@SmartDom20‬
‪@mrAkumulator‬
‪@ParagonDIY‬
‪@SandraWawer‬
#kogenerator
#kogeneracja
#agregat

Опубликовано:

 

26 авг 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 122   
@PompaCiepłaiPV
@PompaCiepłaiPV Год назад
Już siadamy i oglądamy. Pozdrawiam Waldemara.
@januszwieja654
@januszwieja654 Год назад
Silniki servo mają na tabliczce znamionowej podane napięcie pracy , zależy ono jednak ściśle ( nawet liniowo ) od obrotów, które też są podane w mniej lub bardziej zawoalowany sposób ( czasem na tabliczce, czasem w PDFie z dokumentacją producenta). Najlepiej spojrzeć na charakterystyki (czasem publikowane przez producentów). Można też, po rozebraniu silnika ( co jest bardzo proste, jeżeli nie trzeba dbać o położenie resolvera czy enkodera względem wirnika - w prądnicy nie będzie potrzebny ) sprawdzić czy silnik jest połączony w gwiazdę (duże napięcie na wyjściu ) , czy w trójkąt (małe). Przy pracy w trybie prądnicy pomyśleć będzie trzeba też o chłodzeniu korpusu ( po demontażu resolvera na wystającą ośkę można założyć wiatraczek z osłoną , taki jak w silnikach asnchronicznych ). Moc cieplna generowana na wyjściu Twojego kogeneratora ( rzędu 5 kW ) to już dużo, a obciążenie prądnicą, która będzie oddawała moc elektryczną jeszcze ją zwiększy . Cieszę się , że zmodyfikowałeś program ( spodobało mi się szczególnie gaszenie silnika i stabilizacja obrotów - pewnie mam jakiegoś chopla na tym punkcie ), elegancja i uniwersalność zostały zachowane - to ważna rzecz.. Jesteś Wielki a Twój pomysł takiego wykorzystania silnika jako kogeneratora unikalny i nowatorski! Cieszę się że tak dobrze Ci idzie. Ja miałem ( mam ) podobny pomysł na wykorzystanie ciepła odpadowego ze zwykłego agregatu ( no może nie takiego zwykłego, bo przerobiłem go na gaz - LPG i CNG) . Ciepło ze spalin wymiennik do wody CO lub użytkowej, ciepło z radiatora silnika do garażu i piwnicy , Prąd przy okazji - do Powerbanku ( 20kWh). Akumulatory (np. 48V) można ładować właściwie z każdego napięcia - potrzebna tylko przetwornica w górę lub w dół i system zarządzania ładowaniem. Życzę powodzenia!
@zen62814
@zen62814 Год назад
Świetna robota
@roro-xj8vm
@roro-xj8vm Год назад
świetny materiał i intrygujący temat tego kogenaratora. Powodzenia z tym tematem i wielu sukcesów. dziękuje za dobra robotę którą odwalasz za nas oglądających :)
@marcing5895
@marcing5895 Год назад
Elegancko 👍
@kajne219
@kajne219 Год назад
Juz ogladamy. Pozdrawiam 🙂
@piotrsob1
@piotrsob1 Год назад
Aż się prosi by wyjście z prądnicy przez prostownik trójfazowy wrzucić na wejście jakiegoś falownika ongridowego i po prostu wysłać to do sieci :) Sieć w zimę łyknie każdą produkcję co znacznie uprości odbiór mocy z kgeneratora. W drugą stronę też problemu nie będzie , w momentach dużego zapotrzebowania z sieci szybko można odpowiednią moc pobrać ....
@ZeptoBoxpl
@ZeptoBoxpl Год назад
No nie można do sieci i dlatego będzie produkować tyle ile potrzebuję.
@Lates78
@Lates78 Год назад
Projekt zaczyna już nawet wyglądać :) Kibicuję od samego początku!
@PolandRepublicOf
@PolandRepublicOf Год назад
Piękna pompa ciepła wyszła 👍👍👍
@roberttata8104
@roberttata8104 Год назад
Fizyki nie da się oszukać. Energia kosztuje i co by nie kombinować to kosztować będzie. Pozornie tanio bardzo często wychodzi drogo, ale nie każdy liczy przy tym wkład pracy własnej i wydaje mu się, że coś będzie miał tanio...
@ZeptoBoxpl
@ZeptoBoxpl Год назад
Jeśli obecnie zużywam od trzech tysięcy metrów sześciennych gazu ziemnego do nawet 6000 m3 gazu na sezon No to matematyki się nie oszuka i tyle się zużywa A teraz wyobraź sobie że mogę tyle samo zużywać gazu ziemnego i mieć jeszcze prąd przez całą zimę za darmo. Koszt całości nie licząc oczywiście własnej pracy miał się zmieścić w 8000 zł i prawdopodobnie z dużym zapasem jeszcze się zmieszczę nie wiem tylko właśnie Ile zapłacę za połączenie prądnicy z silnikiem bo tego nie wykonam sam żeby nie zniszczyć silnika.
@treborw6140
@treborw6140 Год назад
Spoko
@arturkubiak1761
@arturkubiak1761 Год назад
Czekam!!!!
@ZeptoBoxpl
@ZeptoBoxpl Год назад
Do meczu zdążymy!
@marcinwozny2264
@marcinwozny2264 Год назад
Ja już od dość dawna próbuje zrozumieć dlaczego "zwykły" agregat prądotwórczy można kupić za 10-20tys zł już o dość sporej mocy a kogeneracja w granicach 10kw to już koszt rzędu 200tys zł? Czy sama możliwość odebrania ciepła podnosi cenę o ponad 150tys? Skąd się wogole takie ceny biorą, ktoś wie?
@ZeptoBoxpl
@ZeptoBoxpl Год назад
Sam układ chłodzenia wodnego w silniku agregatu to naprawdę opcja premium. Czyli nawet agregat chłodzony cieczą i już cena z kosmosu. W innych krajach europejskich są dofinansowania do kogeneratorów i może to podnosi ich cenę?
@dziupla2000
@dziupla2000 Год назад
jakby było ssanie na rynku na kogeneratory to może by się chinczycy wzieli i produkowali w niższej cenie
@ZeptoBoxpl
@ZeptoBoxpl Год назад
Nie ma zapotrzebowania na małe kogeneratory bo każdy robi to jak zwykły agregat, a to nie jest ekonomiczne. Dlatego mój projekt mam nadzieję, że da żagle w wiatr tej technologii. A tak BTW to kogeneratory dużej mocy mają się dobrze i sprzedaż ich z roku na rok rośnie. Jak zakładałem pierwsze panele też ludzie mówili, że to się nie opłaca.
@ukaszszewczyk3196
@ukaszszewczyk3196 Год назад
@@ZeptoBoxpl ludzie? Ludzie to kazdemu swinie podłożą 😉
@jarosawraczynski9116
@jarosawraczynski9116 Год назад
@@ZeptoBoxpl Bo się nie opłacało, dopiero prosument to zmienił.
@arkadiuszpolaszewski8480
@arkadiuszpolaszewski8480 Год назад
@@jarosawraczynski9116 Nie prosument to zmienił tylko dotacje. Ja swoją instalacje mam 8lat i zrobiłem ją za własną kasę. Dopiero jak zaczęli dawać dotacje to ludzie zobaczyli, że to się opłaca. Tylko prawda jest taka, że koszty zainstalowania wzrosły i całą dotację pożerały firmy, które to montowały. Podobnie jest z innymi dofinasowaniami np. pompy ciepła. Dotacje działają na człowieka jak płachty na byka
@krzysztofpetruuu8478
@krzysztofpetruuu8478 Год назад
Bardzo fajny ten projekt.
@wlodek1981wlodek
@wlodek1981wlodek Год назад
Napięcie można łatwo podnieść stosując transformator trojfazowy . Wtórne podłączamy bezpośrednio pod odczepy serwomotora a pierwotne obciążamy. Zajmuje się naprawą ładowarek wozkow widłowych. Mam kilka trafo 3f . 80 Voltowe byłoby w sam raz. Mam 2 serva , testowałem je na tokarni. Wał umieściłem w uchwycie a obudowę przymocowałem w imaku. Faktycznie napięcie jest trochę za niskie.
@ZeptoBoxpl
@ZeptoBoxpl Год назад
Można podnieść napięcie transformatorem tylko przy 5 kW to już robi się spora kwota za sam transformator stąd bez sensu było tak kombinować ale oczywiście pomysł jak najbardziej prawidłowy.
@piotr600
@piotr600 Год назад
twoj projekt zaczyna mi sie podobac. mam agregat z andoria s320 i pradnicy 16kw chyba zrobie to samo co ty
@Shadow-Man89
@Shadow-Man89 Год назад
Mam taki agregat cały, prądnica toporna nie do zdarcia jest pozdrawiam
@MarcinPracownia
@MarcinPracownia Год назад
Mam też s 320 pracował jako wciągarka w wodociągach a jest z lat 50. 😎 Pozdrawiam wszystkich pozytywnie zakręconych. 😎
@themkpi
@themkpi Год назад
No ciekawie.
@kamilmotaa1434
@kamilmotaa1434 Год назад
Jako prądnice on-gridową polecam zwykły Asynchroniczny silnik indukcyjny.. Wystarczy rozkręcić go powyżej obrotów nominalnych a prąd popłynie w drugą stronę 😉 Automatyka też by była w miarę prosta.. Odpalasz > doprowadzisz do obrotów nominalnych np 1500 lub 3000rpm > zapinasz stycznik > podnosisz obroty i cieszysz się prądem 😉 Z plusów masz o wiele większą modulację mocy w funkcji obrotów.. i nie trzeba synchronizować😁 Z minusów - przy awarii sieci i braku odbioru..😱 ale też by dało to zrobić aby stycznik przełączał np. na jakieś grzejniki elektryczne.. Fajna obudowa, szacun😎
@ZeptoBoxpl
@ZeptoBoxpl Год назад
Dlatego właśnie będzie to podłączone z moim istniejącym off gridem z 10 kilowatogodzinnym magazynem energii i dlatego bez prądu z sieci też sobie to podziała.
@vepo24
@vepo24 Год назад
Sztos z tym servo
@januszwieja654
@januszwieja654 Год назад
Przyszło mi teraz do głowy patrząc na kulturalną i precyzyjną regulację obrotów silnika , że mając prądnicę z silnika servo na wale i trójfazowy prostownik, to mierząc prąd w obwodzie przy pomocy przetwornika prądu ( bocznik, przekładnik dc) można by regulować np. prąd ładowania bez żadnej dodatkowej elektroniki, tylko regulacją obrotów .
@ZeptoBoxpl
@ZeptoBoxpl Год назад
Tylko, że im większe obroty tym większe napięcie. Dlatego przetwornik dc-dc i jest już piękna regulacja prądu przy stałym napięciu.
@Karwi_na_roli
@Karwi_na_roli Год назад
W mikrobioeletrowni mamy kogenerator Silnik 3cylindrowy kuboty napędza przez paski silnik elektryczny o mocy 11kw Minusem tego jest to że bez podłączenia do sieci nie wyprodukuje to prądu.
@mateuszkowalski9353
@mateuszkowalski9353 Год назад
Tak dalej Waldek czekam na nowe odcinki Pozdrawiam
@wiktorsalamon1491
@wiktorsalamon1491 Год назад
Reszty ciepła z tej skrzyni można by wyrzucić na jednostkę zewnętrzną pompy ciepła.
@ZeptoBoxpl
@ZeptoBoxpl Год назад
Co Wy z tą pompą ciepła. Dasz mi ja gratis czy jak? Jak mi dasz gratis to mi kogenerator nie będzie potrzebny.
@Sanhosez
@Sanhosez Год назад
Jak w środku będzie 60C to duża chłodnica samochodowa z wentylatorem da rade. Tyle że pracowała by odwrotnie. Woda powrotna z domu była by ogrzewana chłodnicą a następnie trafiała do silnika.
@abuneblue
@abuneblue Год назад
Witam, fajna robota. Mam sugestie odnoście napisanego programu, na którymś odcinku przeleciał Pan szybko kod. Skoro obsługa wyświetlacza zajmuje zbyt wiele mocy obliczeniowej nie użyje Pan do sterowania prać silnika wewnętrznych przerwań. Sterowanie silnika będzie wykonywane niezależnie i priorytetowo w stosunku do obsługi wyświetlacza. Na wyświetlaczu nie musi być przecież obraz online, ważne chyba, żeby to program się wykonał na bieżąco. Ustawiając przerwę na wewnętrznym zegarze, może Pan odraz sterować chybkością inercji układu.
@ZeptoBoxpl
@ZeptoBoxpl Год назад
Na wyświetlaczu aktualizacja co 1s jest. Same biblioteki spowalniają pracę.
@januszbaumeister4356
@januszbaumeister4356 Год назад
Należy Ciebie za tę obudowę pochwalić. Pieknie to wygląda. Jak ogarniesz jeszcze te makarony w srodku to bedzie Tesla cyber track ! Bomba, super. Powodzenia.
@ZeptoBoxpl
@ZeptoBoxpl Год назад
Dzięki. Obudowa okaże się najdroższą rzeczą z projektu, ale było warto.
@ParagonDIY
@ParagonDIY Год назад
Pozdrawiam Leszek : )
@timothy2711
@timothy2711 Год назад
A gdyby tak zamiast arduino ze słabą atmegą328 16MHz zastosować esp8266 albo esp32? Programuje się nawet podobnie tzn. za pomocą arduino IDE. W atmedze jest 16 mhz a w esp8266 160MHz, esp32 240MHz i to na dwóch rdzeniach. A o pamięci to nawet nie wspomnę. Wiem że wadą jest tylko jedno wejście ADC ale można rozszerzyć za pomocą expandera.
@ZeptoBoxpl
@ZeptoBoxpl Год назад
No właśnie. ESP32 ma za mało wejść. Pajączek urósłby w jeszcze większy bajzel. Chcę aby było prosto. I będzie. Każdy będzie mógł to przerobić po swojemu.
@Szopler
@Szopler Год назад
Bez przesady. Do tak prostego sterowania ten procesor jest aż nadto.
@Progeniusz
@Progeniusz Год назад
Może niech pan na tym zrobi interes, jak najszybciej zamontuje tą prądnicę i sprzeda prąd tym co tam robią te drogę :) tylko taniej przy okazji zagrzali by panu dom :)
@januszbentzwal3946
@januszbentzwal3946 Год назад
A może zamiast serwomotoru zwykły silnik indukcyjny pracujący jako prądnica z kondensatorami wzbudzającymi?
@ekomechanik7556
@ekomechanik7556 Год назад
Witam może generator z wiatraka które na raił kolega z Meksyku tyle ich stoi i tak nie ma z nich żadnego pożytku pozdrawiam
@ZeptoBoxpl
@ZeptoBoxpl Год назад
Dobre... !!!!
@ukaszszewczyk3196
@ukaszszewczyk3196 Год назад
Piekne😂
@Zaradny_Bercik
@Zaradny_Bercik Год назад
1:24 Co Pan chcesz od tej obudowy? Jest świetna. P.S. Dopóki sam nie powiedziałeś, większość by nawet nie zauważyła :D Ja uważam że jest super!!
@maciejmaj75
@maciejmaj75 Год назад
Moim zdaniem obudowa pierwsza klasa ... tanie sprzęty maja niekiedy bardziej kiepsko zrobione obudowy.
@Sanhosez
@Sanhosez Год назад
Mniejsze napięcie nie jest problemem gdyby zainwestować w inwerter. Dla urządzeń domowych najważniejsza jest stabilność napięcia względem obciàżenia. Może warto by zastosować inwdrter i akumulator. Niestety ekstra koszty które trzeba ponieść.
@ZeptoBoxpl
@ZeptoBoxpl Год назад
Ja to wszystko już mam tj cały off-grid z magazynem 10kWh na LiFePo4
@owsiak6
@owsiak6 Год назад
jedna rzecz mnie zastanawia po co kombinować z jakimiś prądnicami silnikami itp z tego co pamiętam instalacje pv masz na 24v no chyba że pomyliłem z kimś innym alternator dać na 24v tanie odchodzi problem z regulacją napięcia kontrolerami ładowania a prądy ładowania są wysokie kwestia dobrać tylko odpowiednie koło na pasek żeby miał pełną moc przy tych obrotach
@ZeptoBoxpl
@ZeptoBoxpl Год назад
Mój obecny układ off-grid ma 48V. Kiedy miałbym prądnicę nawet 48V i ładował tym akumulatory prądem ponad 100A to musiałbym wydać więcej na same kable niż na wszystkie inne rzeczy. Dodatkowo jaki akumulator da sie ładować prądem ponad 100A??? A tak 200-500V DC przetwarzane prawie bezstratnie na zasilanie domu 230V i przy okazji ładowanie akumulatora. To jest tak oczywiste, że chyba nie muszę tłumaczyć.
@toudie8294
@toudie8294 Год назад
A jak by zamiast serwomotoru wykorzystać alternator jeden lub 2?
@tompat1990
@tompat1990 Год назад
A czy czasem nie można by było wykorzystać zwykłego silnika 3f 1400-1500 obr ileś tam kw i dołożyć kondesatory tylko ciekawe jak zachował by się z mostkiem prostowniczym
@ZeptoBoxpl
@ZeptoBoxpl Год назад
No można by było ale miałby tylko 50 herców a ja chcę coś stabilniejszego
@tompat1990
@tompat1990 Год назад
@@ZeptoBoxpl ale i tak chcesz prostować napięcie i dalej na przetwornice falownik więc liczba Hz nie jest ważna teraz silnik pracował na 1500 obr więc silnik 3f na 1450 był by jak znalazl no i łatwo znaleźć taki no chyba że masz inny plan 😀😀😀
@januszwieja654
@januszwieja654 Год назад
@@ZeptoBoxpl Jakie właściwie napięcie ( i inne parametry energii elektrycznej) Cię interesują? Do czego w zamierzeniach chcesz to zastosować czy wykorzystywać ?
@arkadiuszpolaszewski8480
@arkadiuszpolaszewski8480 Год назад
@@januszwieja654 Z tego co pamiętam 500v po wyprostowaniu jako graniczne bo takie ma wejście PV na falowniku
@emceh
@emceh Год назад
Serwo dobry pomysł :-)
@emceh
@emceh Год назад
@@majsterklepka5531 musisz załapać, że tu się buduje kogenerator, a nie agregat prądotwórczy. Produkcja prądu to jedynie uboczny efekt, a nie cel sam w sobie.
@emceh
@emceh Год назад
@@majsterklepka5531 autor projektu jeszcze przed rozpoczęciem projektu informował o swoich założeniach, najpierw ciepło, a późnie ewentualnie j prąd. To jego projekt i takie ma prawo. Jeśli uważasz, że to głupie nie oglądaj.
@emceh
@emceh Год назад
@@majsterklepka5531 ale to nie jest poradnik jak najlepiej zbudować kogenerator według opisu z wikipedii
@ZeptoBoxpl
@ZeptoBoxpl Год назад
@majsterklepka5531 Kogeneracja w standardowym wykonaniu jest do bani, bo jakbyś widział choć jeden Kogenerator to po co jest tam chłodnica? A no po to bo ciepła jest za dużo. Rozumiesz czy nie? A jak jest za dużo ciepła, czyli nie ma co go odbierać to jest strata. U mnie eliminuję stratę. Nadal nie rozumiesz? No to już nie zrozumiesz.
@ZeptoBoxpl
@ZeptoBoxpl Год назад
@@majsterklepka5531 czyli nie masz pojęcia o ekonomii. Co ma się przegrzać jak nie będzie latem pracować bo po co? Czy Ty się czasem zastanowisz co piszesz?
@mariuszsotkiewicz
@mariuszsotkiewicz Год назад
Witam A przecież miała być amerykanka z magnesami na kole zamachowym. Czy ten pomysł upadł ? Pozdrawiam.
@ZeptoBoxpl
@ZeptoBoxpl Год назад
Ten pomysł upadł przez koszty. Same magnesy neodymowe to koszt większy niż cala prądnca.
@bernackiandrzejab
@bernackiandrzejab Год назад
A jak by tak parę silników z pralek automatycznej ta co ma silnik ec bezszczotkowy
@ZeptoBoxpl
@ZeptoBoxpl Год назад
No mogłoby być jak się ma je za darmo to można wykorzystać a ja chcę się porządnie zrobić to najlepiej na jednym aby nie wymieniać 12 łożysk co roku
@Robson_offgrid
@Robson_offgrid Год назад
Witam esp32 do tego projektu powinno najlepiej pasować programowanie jak na arduino i dodasz bibliotekę od supli to i na telefonie wyświetlisz wszystkie dane
@ZeptoBoxpl
@ZeptoBoxpl Год назад
Za mało portów. Coś musiałem przyjąć za urządzenie, aby było proste.
@Robson_offgrid
@Robson_offgrid Год назад
Esp32 jest wyprowadzane o 30 do 38
@informix9165
@informix9165 Год назад
Witam serdecznie, Panie Waldku a czy mała prądnica synchroniczna z regulatorem napięcia wzbudzenia nie była by lepsza,. Pracowałem bardzo długi czas na agregatach w Wojsku Polskim z dużo większymi mocami i sam poszukuję takiej prądnicy która da właśnie 230v które da się regulować no i 50hz które reguluje się obrotami. Pozdrawiam i gratuluję dobrego pomysłu.
@ZeptoBoxpl
@ZeptoBoxpl Год назад
No właśnie przez zwykłą prądnicę stałoby się to takie jak wszystko co jest na rynku. Czyli jeśli silnik musi się dostosować do prądnicy to nigdy nie będzie ekonomicznie.
@informix9165
@informix9165 Год назад
@@ZeptoBoxpl Czyli pozostaje prądnica prądu stałego z jakimś zapasem napięcia podpięty do dobrej przetwornicy napięcia pełny sinus najlepiej.
@lukasz_kostka
@lukasz_kostka 11 месяцев назад
Czy prądnica dalej jest na sprzedaż ?
@marcinnaw3076
@marcinnaw3076 Год назад
Witam wspominałeś w materiale ,rozrusznik przestaje kręcić jak widzi ładowanie ' a co w przypadku gdy podczas pracy skończą się szczotki lub regulator w alternatorze , masz jakieś dodatkowe zabezpieczenie w programie
@ZeptoBoxpl
@ZeptoBoxpl Год назад
Rozrusznik NIE ZAKRĘCI gdy jest ładowanie i jest to dodatkowe zabezpieczenie, gdyby obrotomierz (a właściwie system odczytu obrotów) zaszwankował. Czyli sygnału z alternatora nie musi być. Służy jako zabezpieczenie.
@lukaszstacholkusz5343
@lukaszstacholkusz5343 Год назад
A może arduino mega 2560?
@pajonieer1922
@pajonieer1922 Год назад
A może zrobić układ taki jak w ev (hamowanie rekuperacyjne) to mogło by podnieść napięcie do zadanej wartości
@ZeptoBoxpl
@ZeptoBoxpl Год назад
Naprawdę i tak projekt jest skomplikowany. Nie będę budował przetwornicy DC-DC albo dwóch falowników. Na to potrzeba kolejnej kasy, której nie ma.
@ksawerydunikowski515
@ksawerydunikowski515 Год назад
Przyglądam się Twojemu projektowi i zastanawiam się czy jest w tym sens ekonomiczny, czy inny dający jakieś wymierne korzyści, oprócz satysfakcji z roboty. Zacznę od końca. Lubisz coś robić i to jest chyba najważniejsze w tym projekcie. Oprócz tego chcesz osiągnąć no nie wiem co, czy niezależność energetyczną, myślę tu na razie o "prądzie" z sieci energetycznej, bo do zasilania kogeneratora potrzebne jest jakieś paliwo. No, można wytwarzać biogaz z odpadów organicznych i nie tylko, ale trzeba mieć z czego to robić. Zasilanie kogeneratora benzyną jest nieekonomiczne, LPG też, LNG może bardziej od wcześniejszych. Jak na razie nie widzę innej alternatywy, no chyba, że bimber. Aby taki kogenerator działał prawidłowo potrzebny jest bufor ciepła oraz magazyn energii elektrycznej. Są to oczywiście koszty dodatkowe i to niemałe. Idąc w LNG wystarczy zastosować kocioł kondensujący i mamy o wiele lepszą sprawność niż kogenerator, no ale on nie daje prądu. Prąd można mieć z paneli fotowoltaicznych, no ale trzeba współpracować z siecią energetyczną, aby go sobie nazbierać "na zaś". Nie ukrywam, że ja też lubię majsterkować i też kiedyś myślałem o czymś takim, jak jeszcze nie miałem paneli fotowoltaicznych. Pochwalę się, że sam zamontowałem: kolektory, panele fotowoltaiczne, przerobiłem nie jeden samochód na LPG i wiele innych rzeczy a obecnie "sklejam lutuję wulkanizuję" pompę ciepła. To tyle chwalenia się. Może o czymś nie wiem, albo mi coś umknęło w Twoim projekcie. Jeszcze raz podziwiam zapał i chęć do roboty a to jest chyba najbardziej potrzebne w życiu. Pozdrawiam PS. Zainspirowało mnie wygłuszenie kogeneratora, może zastosuję takie do mojej pompy ciepła woda - woda, bo spręzarka będzie w budynku, aby nie "buczała" za głośno w nocy.
@ZeptoBoxpl
@ZeptoBoxpl Год назад
No przeoczyłeś pewno taki fakt że mam już magazyn energii elektrycznej i że latem nie narzekam na brak prądu nawet jest go za dużo a zimą i tak zużywam od trzech do sześciu tys. metrów sześciennych gazu ziemnego i chcę spróbować wykorzystać ten zużywany i tak gaz ziemny do ogrzewania budynku i zapewnienia sobie prądu. Nawet jeżeli okazałoby się że ten system zużywa troszkę więcej gazu niż sam kocioł kondensacyjny to i tak będę zadowolony.
@p1v1i1l1
@p1v1i1l1 Год назад
Podłącz prądnicę od bartek404
@alexanderpirat
@alexanderpirat Год назад
Nie wiem jaki prąd chcesz uzyskać z prądnicy ale jest na rynku coś takiego jak IBSG 48V. Może warto rzucić okiem
@ZeptoBoxpl
@ZeptoBoxpl Год назад
Mi chodzi o napięcie żeby było od 200 do 500 V wtedy nie będę musiał ciągnąć grubych kabli te kilkadziesiąt metrów i będą najmniejsze straty.
@alexanderpirat
@alexanderpirat Год назад
@@ZeptoBoxpl Ok, ma to sens gdy całe centrum zasilania jest daleko od generatora. Szczerze po cichu liczyłem, że ktoś pochyli się nad tematem pinout’u alternatora z hybrydy. Chętnie zobaczę dalszy rozwój wydarzeń. Powodzenia.
@ZeptoBoxpl
@ZeptoBoxpl Год назад
@@alexanderpirat No właśnie. Nikt jeszcze nie załapał dlaczego części do hybrydy są tanie? Dlaczego nie przerobiłem w swoim elektryku ładowarki pokładowej na większą? Dlaczego tylko w niektórych autach powiększa (dokłada) się baterie?
@jeszczeBEZnazwy
@jeszczeBEZnazwy Год назад
Dołóż klimę do odzysku ciepła spalin😉
@ZeptoBoxpl
@ZeptoBoxpl Год назад
Klimę do chłodzenia domu? Bo ciepła będzie za dużo?
@sawekzielnik7239
@sawekzielnik7239 Год назад
A co ty zrobisz z tą prądnicą ?, lepiej chyba będzie zamocować silnik indukcyjny np 5kw i spiąć z siecią odpada ci stabilizator obrotów napięcia itd prościej się nie da.
@tompat1990
@tompat1990 Год назад
No tak ale on chce mieć "płynna regulacje mocy" 😁
@ZeptoBoxpl
@ZeptoBoxpl Год назад
Spiąć z siecią? A to tak ma wyglądać off-grid? A jak myślisz dostanę warunki techniczne na przyłączenie kogeneratora?
@sawekzielnik7239
@sawekzielnik7239 Год назад
@@ZeptoBoxpl Przecież masz zapewne PV :), a to się zawziąłeś na off grid ?, skoro tak to dopiero początek drogi zimy nie starczy, ja bym to zrobił tak że tu podpinasz silnik a potem pompa ciepła i prościej się nie da, sieć stabilizuje nie masz przetwornic itd, jeśli chciałeś zapinać prądnicę z magnesami to od razu trzeba było silnik z jakiejś toyoty hybrydowej ze skrzynią składać, ale wiadomo budżet nie z gumy. Lecz jak ma mieć to sens ekonomiczny to bym zakładał od razu sprężarkę na pasek klinowy.
@ktosktos2328
@ktosktos2328 Год назад
Przewinąłbym tą prądnicę na jednofazową i założą magnesy neodymowe na wirniku no takie napięcie jak panu pasuje.
@ZeptoBoxpl
@ZeptoBoxpl Год назад
Ja mam na cały projekt budżet kilka tysięcy złotych a nie na samą prądnicę także wiem że tak można zrobić ale trzeba w tej chwili na samą miedź liczyć dużo więcej
@krzysztofgutowski1910
@krzysztofgutowski1910 Год назад
O ile zmniejszyłeś straty ciepła po zabudowaniu silnika?
@ZeptoBoxpl
@ZeptoBoxpl Год назад
Na razie nie mierzyłem, bo nie ma jak tego zmierzyć. Jak będzie prądnica to będę mógł testować już jako całość.
@robertorze5003
@robertorze5003 Год назад
Nic nie słychać - porażka
@ZeptoBoxpl
@ZeptoBoxpl Год назад
Jak to nic nie słychać. Jeszcze niedawno krzyczeli wszyscy, że taki głośny ten silnik, a teraz mikrofon przy kieszeni kurtki i nic nie słychać? No słychać Panie słychać!
@dannyboy2715
@dannyboy2715 Год назад
@@ZeptoBoxpl chodzi o to że Pana nie słychać... ciężko się ogląda z tymi piłami w tle... a sam kogenerator faktycznie ciszej chodzi. Pozdrawiam
@ZeptoBoxpl
@ZeptoBoxpl Год назад
@@dannyboy2715 No a co mam zrobić. Tak od 6 miesięcy mi hałasują. Po prostu jak tak to narzekacie że głośno kogenerator chodzi A wystarczy że ktoś tnie piłą kilkadziesiąt metrów dalej i słychać to głośniej niż ten niby głośny kogenerator
@dannyboy2715
@dannyboy2715 Год назад
@@ZeptoBoxpl fajnie gdyby mógł Pan ścieżkę z komentarzem nagrać oddzielnje w filmie docelowo głośniejsza i tylko w momentach testów dźwiękowych zwiększać balans na rzecz hałasów z tła.
@kderwisz
@kderwisz Год назад
@@ZeptoBoxpl dobrze jest czepialscy zawsze do czegoś się przyczepią , biel za biała czerń za czarna itd . Fajna robota
@krzy27
@krzy27 Год назад
Nie mogę Cię zrozumieć co chcesz od prądnicy. Jeśli chcesz sterować ciepłem to myślałem że prądnica posłuży ci do ładowania twojego banku i teoretycznie wystarczył by mppt do aku 48V. Ale napięcie tej prądnicy jest zbyt małe dla Ciebie więc sądzę że chcesz wpiąć w sieć. W takim przypadku synchronizacja z siecią i budowa typowo jak dla agregatu.
@ZeptoBoxpl
@ZeptoBoxpl Год назад
No będzie to wpięte do mojego systemu off-grid i będzie wytwarzało prąd na bieżąco oraz w postaci magazynu energii w przypadku gdy zapotrzebowanie domu będzie mniejsze na energię elektryczną niż ta prądnica będzie wytwarzać i dzięki temu kogenerator gdy zgaśnie nadal w domu będę miał prąd z tych akumulatorów naładowanych podczas pracy kogeneratora. Z tej prądnicy prąd będzie bezpośrednio modulowany do mojego off-gridu 230 V 50 herców i żeby nie mieć dużych strat nie będę z niskiego napięcia tylko z wysokiego aby sprawność tego była bardzo wysoka.
@eric.hofman
@eric.hofman Год назад
projektowanie 3D install linux dvd iso debian install linux-rt arduino kernel module install blender linuxcnc
@MirasP
@MirasP Год назад
A może zamiast arduino daj raspberry pi?
@ZeptoBoxpl
@ZeptoBoxpl Год назад
To ma być dla wszystkich, a nie dla tych co i tak zrobią sobie takie coś sami.
@oneferrdek3346
@oneferrdek3346 Год назад
Bufor ciepła zamiast chłodnicy w samochodzie i już mamy odzysk konkretny dojazd do pracy z odzyskiem ciepła
@ZeptoBoxpl
@ZeptoBoxpl Год назад
A to, że 100kg więcej będziemy wieźli to nie problem :)
@mareks6934
@mareks6934 Год назад
w 14: 50 72 voltow pradu stałego " prosze nie ucz młodych bzdur , volty to nie prad tylko NAPIECIE mow jak elektryk 72 volty NAPIECIA stałego , jak bedziesz mierzył nap na aku to jak mowisz 12 voltow pradu ?? dla kazdego elektryka to kłuje w uszy i włos sie jezy
@ZeptoBoxpl
@ZeptoBoxpl Год назад
No powiedziałem dobrze 72 V prądu stałego bo płynie prąd a nie napięcie. Napięcie niestety nie jest stałe i wynosi od 0 do 72 V czyli jest zmienne ale nie przemienne. To jest wszystko bardziej skomplikowane niż ci się wydaje
@mareks6934
@mareks6934 Год назад
@@ZeptoBoxpl widze ze nie rozumiesz zupełnie czym jest prad i napiecie i dalsze prostowanie Twojej wiedzy jest bezcelowe , nietety sa to braki w podstawowej wiedzy jednostka płynacego pradu jest AMPER
@ZeptoBoxpl
@ZeptoBoxpl Год назад
@@mareks6934 No oczywiście że prąd wyrażany jest w amperach ale nie my ludzi że z prądnicy po wyprostowaniu dostaniesz napięcie stałe tylko zmienne. To jest właśnie fundamentalny brak wiedzy. W gniazdku standardowo jest napięcie przemienne i takie samo wytwarza prądnica napięcie przemienne. Po wyprostowaniu na przykład napięcia z gniazdka zrobisz napięcie zmienne (nie stałe napięcie). Stałe napięcie uzyska się dopiero po wystabilizowaniu.
@mareks6934
@mareks6934 Год назад
@@ZeptoBoxpl po wyprostowaniu dostaniesz napiecie STAŁE , tzn ze ma stała polaryzacje a nie stała wartosc , tak samo prad stały oznacza stały- jeden kierunek a nie wartosc , a zaczeło sie od czego ? mowisz "volty pradu " to jest podstawowy bład Waldek nie brnij dalej w zaspy bo sie nie wygrzebiesz
Далее
Kogeneracja 028: Postęp, czy stagnacja?
14:27
Просмотров 9 тыс.
Коротко о моей жизни:
01:00
Просмотров 312 тыс.
WŁASNA FABRYKA W DOMU
15:04
Просмотров 181 тыс.