Тёмный

Kovaný, nebo strojně vyrobený nůž. Co je lepší? 

Roman Švarc
Подписаться 1,9 тыс.
Просмотров 7 тыс.
50% 1

Опубликовано:

 

12 сен 2022

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 58   
@evabakova8794
@evabakova8794 27 дней назад
Veľmi dobré logické a pre nováčika amatéra cenné informácie. Trochu ma vyrušuje informácia, že japonskí majstri pripisovali pri výrobe dôležitosť vrstvenia tak, že keď sa v záverečnej fáze , pri značení majstra pomýlil, musel opakovať dlhodobú prácu. A tie nože a meče boli ostré a pevné.
@romansvarc3041
@romansvarc3041 27 дней назад
Ostré ano, pevné ne. Japonský meč jde celkem snadno zlomit, nebo ohnout. Proto furt dokola trénují přesné vedení seku.
@evabakova8794
@evabakova8794 27 дней назад
Ďakujem za vysvetlenie.
@radekruzicka7285
@radekruzicka7285 Год назад
Velice zajímavé video,ani se mi tomu nechce věřit.Ale jak říkáte,doba jde dopředu.Dekuji za toto video 👍
@michalsevera364
@michalsevera364 Год назад
Tak jsem zase o něco chytřejší.....díky za informace. musel jsem si to poslechnout hned dvakrát 🙂
@jiricerva3184
@jiricerva3184 Год назад
Kováním se dá dnešní ocel tak maximálně pokazit. A kování pro větší tvrdost je naprostý nesmysl. Mimochodem ocel je už z výroby křížové válcovaná , tudíž i zhutněná. Kování má u nožů smysl pouze v tom , že neztrácíme materiál, ale zas e propalíte plyn, nebo uhlí. Kování nerezového v domácích podmínkách jako 440,n690,elmax atd je nejlepší cesta jak tu ocel oddělat a degradovat. Pan Švarc má pravdu.
@latrodectusmactans9633
@latrodectusmactans9633 9 часов назад
Mám Nože a sekáčky, s kterými se mi nejlépe pracuje a stali jen 10-20 korun. Původně rezavé a mnohdy se zlomenou špičkou koupené na blešáku. Takové kousky si dam do kupy a jsou to originály, které bych už nesehnal za tuto cenu. Mám například něco s tvarem sekáčku, ale tenké mělo to rýhy, jako když to byl původně kotouč z pily. Krásně se to brousí do jedu, že to až zvoní. Patina mi nevadí, tu mám naopak rád a je to můj nejoblíbenější nůž na jemné krájení zeleniny, nebo tenké plátky ryb. Schválně tomu říkám nůž, i když to má tvar sekáčku, protože na sekání bych to nikdy nevzal - na to je to moc tenké a tvrdé si myslím. Spousta nožů na blešáku je úplná sračka hlavně těch nerezových, ale jakmile vidím, že je to rezavé a nemá moc ochotu se ohnout, tak vždy zpozorním. Majitelky většinou nevědí jakou to má hodnotu (když to dokáže zreznout a láme se to, místo těch jejích nožů domů 😂) a jsou rády, že se toho zbaví za pár kaček..
@daniel.rosina
@daniel.rosina Год назад
Dik, zajimave informace. Skutecne jsem si to povidani se zajmem uzil 👍
@radimsieber5160
@radimsieber5160 Год назад
Díky moc za super povídání.
@miroslavuradnik2234
@miroslavuradnik2234 5 месяцев назад
Ano zopakujem! .....nazor podo mnou- paci sa mi vasa priamost, bez privlastkov!❤ Viem figu!! ..o kove,.jeho.spracovani etc. .....som zoolog/ biolog...... Mne pomahate, ucite ma, a hlavne!!! Uz ked som sledoval a chcel objednavat.... zrazu mi vase rady pomohli!!!!❤ Dakujem❤
@romansvarc3041
@romansvarc3041 5 месяцев назад
Je nutno držet se vědy. Domněnky, a pohádky jsou fajn pro obchodníky. Dá se tak zvednout cena zboží. Ale ne jakost. Hraje se jen na estetiku.
@miroslavuradnik2234
@miroslavuradnik2234 5 месяцев назад
@@romansvarc3041 ❤️
@MJ-wh1ny
@MJ-wh1ny Год назад
Jste rozumný člověk 👍
@oldrichzoubek20
@oldrichzoubek20 Год назад
Dobrý večer konečně mi to nikdo potvrdil DÉKUJI Moooc,zajímavá videa..jen tak dále
@romansvarc3041
@romansvarc3041 Год назад
Trochu mě mrzelo, že ten rozdíl není. Dalo by se s tím dále pracovat.
@kotyzaano3082
@kotyzaano3082 29 дней назад
Já mám prumku-strojárnu,kovali jsme tam,učil náš Ing.Urban,co měl dědu kováře,také jsme u tohoto pána mohli získat svářečák.Kovárnu jsem měl teda raději.Co se zajímám o ocele,tak mohu říci ,že bych se vůbec nebál jít do 440C ,což odpovídá N695 je to za mě dobrá ocel i když spousta lidí touto ocelí pohrdá.
@davidwurst2565
@davidwurst2565 Год назад
Líbí se mi Váš střízlivý a jasný názor, bez kudrlinek a zbytečných slov. Své nože si tupím a brousím sám přes 50 let, včetně těch, které mám po dědovi-řezníkovi.
@user-jo4qp3li8d
@user-jo4qp3li8d Год назад
Video super,je vidět že o tom něco znas
@janbiolek2116
@janbiolek2116 2 месяца назад
Nemám chuť se pouštět do diskuzí, co kdou mimo mě - ovšem ta vidlička! To je kus !!! Mazlík!
@evabakova8794
@evabakova8794 27 дней назад
Ešte jedna otázka. Videl som Výsadkarsky näž armády ČR Acheron 43 a ukážku držania ostria na youtube z práškovej oceli K390 ? Poprosím o názor na tú oceľ. Priateľ nožiar mi urobil pár nožov z ojnice z lokomotívy. Je to však krehké na vylúpenie, inak dobré ostré ktoré používam hlavne pri poľovaní.
@rostik6874
@rostik6874 Год назад
Tak u práškových ocelí je kování nesmysl,tam je důležité správné zakalení.Na druhou stranu si vem strojně udělanou sekeru a kovanou a uvidíš,která co vydrží.Ovšem pozor,kovat a zpracovávat ocel se musí umět.Když se podíváš na Švédy,kteří zahřívají jen do červena a raději častěji nahřívají,ovšem ocel nepřepalují.Do prostřed čepele vkládají jiný plát materiálu a zakovají ho.Pak to taky umí zakalit a popustit.A to je potom výrobek,se kterým je radost dělat.Takže kování má svůj smysl,ne že ne!!!
@romansvarc3041
@romansvarc3041 Год назад
Ale kulové. Sekery jsou kované z měkkého obalu, a jen ostří je vloženo, a zakováno z nástrojovky.
@rostik6874
@rostik6874 Год назад
Tak jasně,ono je to pro sekeru i lepší,když není křehká.Jednou jsem si nechal překout a vytáhnout sekerku kovářem.Je to zručný machr-už ale nedělá.Tentokráte mi to posral a materiál překalil.Já v lese seknul větev do suku a celá čepel mi praskla.Pak mi ji předělal a dělám s ní dodnes.Jinak mám taky sekery od GRÄNSFORS BRUK,které celé zvoní jako kovadlina.Zřejmě jsou dělány komplet z kvalitní oceli,pokud vím nevkládají do čepele jiný materiál a kovají je v zápustce a dokovávají ručně.Mám je na skutečnou práci-nikoliv parádu a jsou jedním slovem vynikající.
@romansvarc3041
@romansvarc3041 Год назад
@@rostik6874 ok. A proč mi to sem píšete? Tohle je můj YT kanál. Ne diskusní kroužek.
@rostik6874
@rostik6874 Год назад
No tak třeba pro to,aby na Tvém kanále byla nějaká činnost.Já ti ten Tvůj kanál přeci neberu!!!PardÓn!!!
@peterpeter377
@peterpeter377 3 месяца назад
​@@romansvarc3041tak si ho zamkni a nelez mi s ním do môjho telefónu.😊
@OrasM
@OrasM Месяц назад
Kovanie je vo všeobecnosti lepšie ako obrábanie, nakoľko pri trieskovom obrábaní vzniká veľký počet siločiar v materiály a teda vznikajú mikrotrhlinky. Pri rozumnom kovaní, niečo také nevzniká. Odlievanie môže mať nežiadúci efekt nesprávneho odliatia a vzniku mikrobubliniek ale v dnešnej dobe už k tomu nedochádza a pri tlakovom liatí je niečo také prakticky vylúčené. Kovanie teda materiál vo všeobecnosti zhutňuje, teda pridáva jeho pevnosť. Tvrdosť pridáva záverečné kalenie materiálu. Ovšem pri liatí dochádza aj k valcovaniu materiálu na konkrétnu hrúbku a tam sa materiál zhutní skoro rovnako ako pri kovaní (možno aj kvalitnejšie). V praxi za mňa pri nožoch je podstatné aby bol vyrobený z dobrého materiálu, mal vysokú pevnosť a dostatočnú tvrdosť pre to o aký typ noža ide (niekto má rád extra tvrdý nôž a niekto má rád mäkšie aby ho mohol ľahko nabrúsiť v prírode a podobne).
@romansvarc3041
@romansvarc3041 Месяц назад
Nesmysl. Viz testy docent Švanda
@OrasM
@OrasM Месяц назад
@@romansvarc3041 tak na testy docenta Švanda sa pozriem. Ja pri svojom tvrdení vychádzam zo všeobecných vlastností technológií. Samozrejme dnes sú tie technológie tak vyladené že poskytujú rovnaké kvality produktu, otázka je potom o čase, ekonomike a dostupnosti technológie pri výrobe. A keďže kvalita je už v podstate rovnaká, tak jediné čo je pre užívateľa podstatné je cena výrobku. Každopádne ďakujem za odpoveď. Otázkou je ako boli tie testy realizované, ale to si naštudujem.
@oldo.sumava6786
@oldo.sumava6786 Год назад
Zdravím,ta debata se vede také o srovnávání kvality damašku s jiným způsobem,Chápu pořebu damašku v historii,ale zajímá mě názor brusiče na toto.Pokud je vykována čepel z paketu složeného ze dvou materiálů různých vlastností,nutně dojde ke střídání těchto materiálů i na břitu!To přece musí ovlivnit řezivost a trvanlivost břitu k horšímu na rozdíl např. od japonské skládané čepele s tvrdým mat .na břitu.Děkuji za případný názor.
@romansvarc3041
@romansvarc3041 Год назад
Zkusím odpovědět v dalším videu. YT není platforma na diskuse. To je lepší mě najít na FB. Ale otázka je spravná. A ano, rozdíly jsou velké.
@vfo1949
@vfo1949 3 месяца назад
Přesně takovou nakovanou vidličku vlastním, jen na ní není ani kousek dřeva, ale je celá železná. Původně byla pochromovaná, či co, ale už rezaví. Nejlepší vidlička, jakou znám. Díky tenkým ostrým špicím se zapichuje, ani o tom neví. Škoda, že neznám její stáří.
@ladislavtrojan5186
@ladislavtrojan5186 3 месяца назад
Tak ono je něco jako ocel svářková a ocel plávková. Svářková ocel se musela kovat, protože se kov pouze zahřál ,,do měkka,, a kovář z toho ,,vymlátil,, nečistoty atd. Plávková ocel je už čistá, takže dalším mlácením do ní se její kvalita nezlepší.
@romansvarc3041
@romansvarc3041 3 месяца назад
Kecy z dávnověku. Píše se rok 2024.
@ladislavtrojan5186
@ladislavtrojan5186 3 месяца назад
@@romansvarc3041 myslím že ne, protože v hlavách lidí je obrázek kováře u výhně, jak něco kuje...takže to berou jako tradiční a kvalitnější atd. Ale tento typ ocele končil s tím, kdy se podařilo roztavit ocel do tekutého stavu, někdy v 19. století, ale vesničtí kováři a nejenom ti ještě používali tento typ oceli nějakou dobu...například i Eifelovka se dělala z tohoto typu oceli... Tedy- na dnešní typy ocelí nemá klasické ruční kovářské zpracování žádný vliv, protože jsou čisté z výroby...
@romansvarc3041
@romansvarc3041 3 месяца назад
@@ladislavtrojan5186 ano, to je velmi dobrá odpověď. Ale já roky dělám osvětu, a bojuju proti výmyslům a lžím nejen obchodníků, ale i samotných kovářů. Těch, co sami nakupují ve Feroně.
@ladislavtrojan5186
@ladislavtrojan5186 3 месяца назад
@@romansvarc3041 toho si cením! Bral jsem to z akademického hlediska...
@romansvarc3041
@romansvarc3041 3 месяца назад
@@ladislavtrojan5186 kovàři na mně chtěli podávat žaloby za ušlý zisk. Vysmàl jsrm se jim. Rozbil jsem pohádku o kovaném noži. Tak mně alespoň vyštvali ze servru knife.cz
@Viktorsimo1
@Viktorsimo1 Год назад
nazor na ocel m390?
@romansvarc3041
@romansvarc3041 Год назад
Neznám ji. Jic jsem z ní nevyrobil.
@peterpeter377
@peterpeter377 3 месяца назад
A čo materiály u ktorých dochádza k vytvrdzovaniu kovaním za studena, túto tému som nikde nevidel.
@romansvarc3041
@romansvarc3041 3 месяца назад
Takovà ocel není. Válcování plechů za studena existuje, ale studené nejsou.
@peterpeter377
@peterpeter377 3 месяца назад
​@@romansvarc3041nemyslel som plechy, ale v minulosti som robil rôzne tvrdonávary špeciálnymi el. po vychladnutí tvrdonávaru sa dal kutím za studena zušľachtiť, bolo to dokázané samozrejme skúškami tvrdosti a čo sa pamätám dosť výrazne.
@peterpeter377
@peterpeter377 3 месяца назад
@@romansvarc3041 v minulosti som robil na špeciálnej výrobe, konkrétne zadok hlavne, aj ako frézar. Bol to kovaný prikalený kus tvrdý 270 ?? Brinelov, ak tupá fréza vytvorila sklovinu tá sa musela odbrúsiť, okamžite ničila ďaľší nástroj. Kovanie okrem tvárnenia aj zušľachťuje, to je jasné, ale asi nie nad rámec maximálneho kalenia. Jednoducho povedané, vec trieskovo obrobená a zakalená nebude mäkšia ako vec kovaná a zakalená. Čo sa týka iných vlastností, húževnatosť, pružnosť, lomivosť to netuším či niekto porovnával exzaktne.
@romansvarc3041
@romansvarc3041 3 месяца назад
@@peterpeter377 vojenské materiály jsou tajné. Taky jsem pracoval na vojenském provozu. BH program.
@janbiolek2116
@janbiolek2116 2 месяца назад
​@@romansvarc3041 Dovolím si oponovat. Při automobilových nehodách dochází k tváření kovů za studena. A pak všichni hledí, jak je to možné...
@venco9334
@venco9334 Год назад
Roman Bohler nerobí elmax ale uddeholm.
@romansvarc3041
@romansvarc3041 Год назад
Jo, je to tak. Ale když odkecáš 20 minut z hlavy, jako já, zkus si pak spočítat své chyby. Nečtu to ze scénáře. Prostě to odkecám.
@HonzaZ
@HonzaZ 5 месяцев назад
Jen bych dodal, dnes už je ocel speciálně udělaná pro nože. CPM Magnacut
@romansvarc3041
@romansvarc3041 5 месяцев назад
Je jicĥ víc. Já si oblíbil RWL34.
@miroslavuradnik2234
@miroslavuradnik2234 5 месяцев назад
Ale ak mozem povedat, verim vam. Ale tymto videom ste zrejme nastval dost " ludi"....😂😂😂😂
@romansvarc3041
@romansvarc3041 5 месяцев назад
Jen těch, co místo vědy věří pohádkám.
@miroslavuradnik2234
@miroslavuradnik2234 5 месяцев назад
@@romansvarc3041 ❤️..... Ano! Som biolog, zoolog!.... a tiez viem, co viem!!....ale preco to koreluje s tym co pisete? Mimochodom, zelam do noveho Roku 2024 - pre vas - nech prinesie vela pozitiv ....a malo negativ!!!!! .... ....🤔 Bolo by mi potesenim....stretnut vas len tak...a asi by ste ma " vyhresil" ze ten a ten noz..💓
@janbiolek2116
@janbiolek2116 2 месяца назад
Ale to si to trošku zaslouží..🙂
@mekleren
@mekleren Год назад
V čem tedy byli turecké damascenské šavle lepší než ty evropské?
@romansvarc3041
@romansvarc3041 Год назад
Mnohem vyspělejší technologie, než v Osmanské říši byla v Indii. Litá ocel wootz, nebo rusky bulat. Ta je velmi unikátní. Ale primárně, když se vrství tvrdá ocel s houževnatou, smyslem byla pružnost, bez ztráty pevnosti.
Далее
Blbé kecy šlejfíře.  Ostření ocílkou.
26:27
Просмотров 6 тыс.
Teorie ostření, základy.
19:18
Просмотров 10 тыс.
#kikakim
00:11
Просмотров 661 тыс.
Co jsem si přivezl z továrny na nože Morakniv
20:08
Ostření nůžek. Teoríe, a postup práce.
19:43
Просмотров 6 тыс.
Tři jezdci z Morakniv - série Ash Wood
20:59
Просмотров 5 тыс.
Ostření kuchařského nože. Celý postup.
20:11
Просмотров 10 тыс.
Stanovení ceny nože. Trnitá cesta nožířů.
14:22
Просмотров 2,7 тыс.