Тёмный
No video :(

Krakow KAZIMIERZ in 1910 

Slow Travel Polska
Подписаться 19 тыс.
Просмотров 62 тыс.
50% 1

What did Kazimierz look like in Krakow in 1910? How many people lived in the example buildings? Who were they?
*****************************************
Kazimierz was founded in 1335 by King Casimir the Great. From its foundation until the very beginning of the 19th century, it was a separate city located south of Krakow. From 1495, in the area of ​​Kazimierz, or more precisely - the former village of Bawół - Jews settled there during the reign of King Jan Olbracht, and this is how a Jewish town was established - "oppidum iudaeorum". The most important street in the Jewish district was Szeroka Street. It is worth knowing that before the outbreak of World War II, about 80% of Krakow's Jews lived in Kazimierz. They were mainly Orthodox and poor Jews.
In the film, we show colored photos depicting scenes from the life of Kazimierz in 1910 and the appearance of tenement houses at that time, juxtaposed with the contemporary face of one of the most frequently visited districts of Krakow, which is the former Jewish district.
*****************************************
The film uses a work licensed under the CC-Creative Commons license
Performed by Dee Yan-key
Song: Shtil
Sources of illustrations: NAC, Fotopolska.eu, own collections
****************************************
Here you will find us:
📌 FACEBOOK: / slowtravelpl
📌 BLOG: www.slowtravel...
📌 INSTAGRAM: / slowtravelpl
Subscribe to our channel :-)
#Jewishlife #Jewishkrakow #Jewishkazimierz #kazimierz #Jewishhistory #Krakowhistory #Polishjews #visitingKrakow #Krakowtours

Опубликовано:

 

24 мар 2021

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 79   
@SlowTravelPolska
@SlowTravelPolska 2 года назад
Zapraszamy na wspólne zwiedzanie Krakowa. Jesteśmy również przewodnikami po Krakowie z uprawnieniami do oprowadzania po Podziemiach Rynku, Aptece pod Orłem, Fabryce Schindlera i Wawelu. Skontaktuj się z nami: info@slowtravel.pl - do zobaczenia! :-)
@ukaszbadura5670
@ukaszbadura5670 3 года назад
Dzięki waszemu filmikowi mogliśmy wirtualnie odwiedzić Kazimierz. Fajnie dowiedziec się jak żyli kiedyś ludzie. Dzięki!
@isalum9308
@isalum9308 2 года назад
Byłam tylko raz ...jednak klimat niesamowity...czułam się jakbym przeniosła się w czasie...polecam każdemu...piękny zakątek ...👍👍👍
@halinabaranik2052
@halinabaranik2052 3 года назад
Dziękuję za sentymentalny spacer po miejscach,w których się wychowywałam.W 1966 roku wyprowadziliśmy się z Kazimierza,z klitki przy ul.Jakuba,z kamienicy narożnej z Józefa.Miałam wtedy 12 lat.Kocham do dziś każdy tam zakątek pełen cudnych wspomnień dzieciństwa.Jako dziecko wiedziałam,że mieszkali tam od wieków Żydzi i że naprzeciw mojej szkoły przy ul.Waskiej hitlerowcy urządzili getto.Zawsze o tym pamiętałam❤.Pozdrawiam wszystkich💕💕💕💕💕💕
@SlowTravelPolska
@SlowTravelPolska 3 года назад
Dziękujemy, za podzielenie się z nami swoją historią. Warto utrwalać nie tylko wielkie historyczne chwile, ale także osobiste wspomnienia, by nie uległy zapomnieniu...
@BackToPast-URBEX
@BackToPast-URBEX 2 года назад
Z klitki na kazimierzu do wielkiej płyty w Nowej Hucie.
@malgorzatawalkiewicz5543
@malgorzatawalkiewicz5543 3 года назад
Krakowski Kazimierz,cudowne,klimatyczne miejsce na które trafiliśmy z mężem zupełnie przypadkiem.Dobrze było znów tam wrócić...pozdrawiam
@SlowTravelPolska
@SlowTravelPolska 3 года назад
To prawda, zdecydowanie warto nieśpiesznym krokiem przejść się po kazimierskich uliczkach. Mamy nadzieję, że za jakiś czas znów uda się Państwu odwiedzić krakowski Kazimierz :-)
@cryzcryz2345
@cryzcryz2345 3 года назад
Taki kanal z odniesieniem historycznym to cos wspanialego. Od zawsze lubilam ogladac zdjecia DAWNIEJ i DZIS i to mi zostalo do tej pory. Dziekuje za ten film. Pozdrawiam z UK
@adammarianpelczar1030
@adammarianpelczar1030 2 года назад
Świetny dokument z historii Krakowa. Wielkie podziękowanie twórcom filmu.
@SlowTravelPolska
@SlowTravelPolska 2 года назад
Serdecznie dziękujemy za taki zachęcający do dalszego rozwoju komentarz.
@gulimar27
@gulimar27 Год назад
Tomasz! Thank you again the the wonderful tour of Kazimierz with our group from Israel last week. I wish we would have had more time together!
@SlowTravelPolska
@SlowTravelPolska Год назад
Thank you ! It was great to spend this time with you and guide around Kazimierz. I hope for the next time with more time :-)
@KSokol-oz9tb
@KSokol-oz9tb 3 года назад
nie pamiętam Żydów na Kazimierzu -urodzilam się w 1948 -ale znam wszystkie te uliczki .mieszkałam na Krakowskiej.. ta część była zaniedbana. i nie było po co tam chodzić ale na Józefa malutkie sklepiki pamiętam gdzie mnie wysyłano że słoikiem po żurek kiszony .. Bożnicę zwiedzaliśmy z klasą ze szkoły podstawowej. pamiętam zarośnięty cmentarz żydowski za murem ... na Miodowej Bożnica była zawsze zamknięta ..
@SlowTravelPolska
@SlowTravelPolska 3 года назад
Bardzo dziękujemy za podzielenie się z nami swoją historią. Warto utrwalać osobiste wspomnienia, żeby nie uległy zatarciu.
@Salve56
@Salve56 2 года назад
Bardzo ciekawy film, dziękuję. Byłam 10 lat temu w Krakowie, spacerowałam po Kazimierzu i myślałam o ludziach, którzy kiedyś tam mieszkali.
@SlowTravelPolska
@SlowTravelPolska 2 года назад
Bardzo dziękujemy za taki miły komentarz. Do tematyki Kazimierza na pewno jeszcze kiedyś wrócimy.
@user-en7lk9yl6z
@user-en7lk9yl6z Месяц назад
Dziekuje Panu za to ze wspomina Pan o tych ludziach , biednych - normalnych ! Pozdrawiam Pana 😊❤
@livingstylebyann
@livingstylebyann 2 года назад
I nagle, dzięki Państwu zwykli ludzie. stali się niezwykłymi mieszkańcami ul. Szerokiej...
@arabski_slusarczyk
@arabski_slusarczyk 2 года назад
Bardzo interesujący film! Uwielbiam słuchać o dawnych czasach.. Ale nigdy w nich żyć bym nie chciał :)
@SlowTravelPolska
@SlowTravelPolska 2 года назад
Bardzo dziękujemy za pozytywny odbiór i zapraszamy do obejrzenia innych filmów na naszym kanale z historią w tle - np. o Tarnowie, Oświęcimiu czy Płocku.
@Batyamissima
@Batyamissima 2 месяца назад
Dziękuję bardzo, fascynująca podróż
@SlowTravelPolska
@SlowTravelPolska 2 месяца назад
Dziękujemy za oglądanie. Na kanale mamy jeszcze jeden film o żydowskiej części Kazimierza: ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-Yl0zwCBfrHo.html Zapraszamy!
@kropka2312
@kropka2312 2 года назад
W 1898 władze Krakowa zadecydowały o wybudowaniu na placu Nowym hali targowej , w postaci doskonale wkomponowanego w niewielką przestrzeń placu popularnego tzw. okrąglaka. W 1927 gmina żydowska wydzierżawiła tą halę do rytualnego uboju drobiu. Okrąglak jest zawsze własnością miasta Krakowa, gdyż dzierżawa to nie jest posiadanie, dzierżawa jest na czas określony z konkretną osobą a jakiego pochodzenia to tu nie ma znaczenia bo i tak to jest miasta Krakowa. Ówczesne miasto Kazimierz leżało na wyspie z uwagi na rozlewiska Wisły, na wschodnich krańcach wyspy, obok łąk mokradeł istniało grodzisko z dworem rycerskim, które jak odnotowano w zapisach kościelnych w 1198 r. właściciel podarował zakonowi Bożogrobców. Następnie tą osadę uzyskała kapituła Krakowa i nadała jej w 1278 r. akt lokacji dla wsi Bawół. Wówczas wydzielono rynek /w miejscu ulicy Szerokiej - w tym miejscu, gdzie obecnie stoi Pan mówiący RU-vid/ to tu zostali przesiedleni żydzi z Krakowa z miejsca, gdzie obecnie jest Uniwersytet Jagielloński z uwagi, że bulla papieska zabraniała żydom mieszkać w miastach, byli usuwani z państw takich jak Hiszpania, Francja, Włochy, Węgry, Austria, Portugalia. Kazimierz Wielki wypełniając wolę papieża przesiedlił zydów do wsi Bawół . Mówienie Kazimierz, popełnia się błąd, miasto Kazimierz dzieliło się na część chrześcijańską ze swoimi kościołami wybudowanymi przez Kazimierza Wielkiego i część żydowską 1/3 wyspy. Kazimierz Wielki miasto Kazimierz wybudował dla siebie nawet zarządzał sam bezpośrednio, nie powołał wójta, aby on nie pobierał podatków administracyjnie. W drugiej części wyspy na krańcach wschodnich obecnie ulice Szeroka, Estry, część ulic Józefa, Dajworu, Starowiślnej, Jakuba zajęli Żydzi i w okresie późniejszym wybudowali tu synagogi. Mieszkali na zasadzie getta za murem, dopiero w 1818 r. brama getta przy ulicy Józefa została otwarta na Kraków. Synagoga Tempel ul. Miodowa 24 poza murami getta została wybudowana w 1860-62 . Szczególnie w okresie międzywojennym Żydzi na Kazimierzu wykupywali parcele i kamienice.
@andrzejharacz5311
@andrzejharacz5311 2 года назад
Dokładnie tak. Kiedyś parafia B.Ciała liczyła 15 tyś. a obecnie 10 x mniej.
@przasnik4141
@przasnik4141 2 года назад
co za ciekawy i slow kanał, a nie to co większość wariactwa a i tak w głowie nic nie zostaje, dziękuję i subskrybuję
@SlowTravelPolska
@SlowTravelPolska 2 года назад
Dziękujemy, miód na nasze serca :-) - zapraszamy serdecznie :-)
@Batyamissima
@Batyamissima 4 месяца назад
Dziękuję bardzo za ten ciekawy i ekscytujący klip. Miłość i pokój z Izraela 💙
@poziomkax5985
@poziomkax5985 3 года назад
Na Kazimierz, plac żydowski , mama wysyłała po mięso jarzyny,, drobne naprawy, cukierni po Arkadami na Krakowskiej ( ja w latach 70 tramwaj nr 8 od Matecznego) Niemcy wyrzucili Żydów do Podgórza, do getta. Po wojnie dużo ludzi i również ze Wschodu zasiedliło Kazimierz. Zawsze 26 lipca - na Anny, zachodziliśmy do naszej kochanej pani Hani. Z bukiecikiem i pomadkami na ulicę Szeroką. Mieszkała w zrujnowanym malutkim mieszkanku, i tak potem zanosiła do Helclów, żeby im osłodzić starość. Większość , tamtejszych ludzi mieszkała w trudnych warunkach, świetne dla scenariusza Spielberga, lecz nie warunków mieszkalnych. Natomiast z IV liceum na Zamoyskiego .....gnano nas w pochodzie pierwszo -majowym przez dawne tereny getta,,plac Zgody, do trybun pod Pocztą główną. Ps. Lata potem w Londynie, pracując w bibliotece, spotkanie z panią ( jako mała dziewczynka w geccie w Podgórzu). Napisała książkę ,,Have you seen my little sister" To była już stara kobieta ........a ten bòl w jej oczach. Książka na angielskiej Amazon Drugie wspomnienia a tu tęsknota za Krakowem to Ewa Hoffman : Lost in translation. Tej pierwszej nie mogłam skończyć.....łzy.
@SlowTravelPolska
@SlowTravelPolska 3 года назад
Bardzo Pani dziękujemy za podzielenie się takimi osobistymi wspomnieniami.
@KSokol-oz9tb
@KSokol-oz9tb 2 года назад
Chciałoby się więcej od Pani dowiedzieć..też dzieciństwo moje tam uciekło .. też na plac chodziłam ,mój znajomy sprzedawał owoce wraz z bratem mieli duży stragan . Brakuje mi bardzo takiego placu z jarzynami i produktami prosto ze wsi . mieszkam w Kanadzie i ilekroć jestem w Polsce odwiedzam te miejsca .. ..
@agnieszkamisina5217
@agnieszkamisina5217 3 года назад
Super video ! Dziękuję i czekam na więcej !
@annawarner1078
@annawarner1078 3 года назад
One of the many beautiful cities in Poland.
@franko7033
@franko7033 2 года назад
Fascinating.
@dawidkowalski242
@dawidkowalski242 2 года назад
Brakuje klimatu starego Kazimierza :( Teraz wszędzie tylko hotel na hotelu i pijani angole....
@TomGuideKrakowPoland
@TomGuideKrakowPoland 3 года назад
już oglądam 🌖🌏
@annagalas102
@annagalas102 2 года назад
To świetne, oglądam w BBC program o kamienicy, śledzą losy jej mieszkańców, fascynujące.Dlaczego nikt tego nie robi
@SlowTravelPolska
@SlowTravelPolska 2 года назад
Dziękujemy za komentarz. Bardzo lubimy filmy dokumentalne BBC, ale tego o kamienicy nie znamy. Jaki ma tytuł ?
@annagalas102
@annagalas102 2 года назад
A house through time, zrobiono już 4 serie. Fascynujace. Losy mieszkańców od zbudowania domu po dzisiejsze czasy. Oni mają wszystkie cenzusy w archiwach, nie wiem czy w Polsce po tych wojennych kataklizmach wszystkie dokumenty się zachowały. Robicie fajne filmiki.
@SlowTravelPolska
@SlowTravelPolska 2 года назад
Bardzo dziękujemy :-) - a informację o tytule serii BBC również
@MS-ci6jj
@MS-ci6jj Год назад
Swietne wideo
@halina8206
@halina8206 3 месяца назад
Witam , ciekawy film ja urodzilam sie na ul Rekawka ale pamietam te rejony z babcia chodzilam na zakupy na rynek przy okraglaku. Pozdrawiam
@TomGuideKrakowPoland
@TomGuideKrakowPoland 3 года назад
2👍Pozdrawiam serdecznie
@nela8277
@nela8277 2 года назад
Bardzo spokojny glos
@wm7112
@wm7112 3 года назад
ale musiala byc wtedy bieda
@Maja-br2du
@Maja-br2du 3 года назад
Jestem zaskoczona ? Brawo ze ktos poruszyl ten temat, nawet nie wiedzialam ! Pochodze ze prawdziwej rodziny rolniczej, z Rzeszowskiego ! Super informacje, i wspaniale czasy, wszyscy rowni ? Chyba ?
@Ihavok88
@Ihavok88 Год назад
It's so good that there are subtitles and automatic translation
@SlowTravelPolska
@SlowTravelPolska Год назад
Languages we know are translator manualny, popular languages we don't speak automatically
@user-tt1yn7un2d
@user-tt1yn7un2d 3 месяца назад
❤❤❤
@K2iK
@K2iK 3 года назад
Czyli biedni ludzie to byli więc raczej nie byli właścicielami kamienic na Krakowskim Kazimierzu
@SlowTravelPolska
@SlowTravelPolska 3 года назад
Ulica Szeroka zdecydowanie należała do tych biedniejszych ulic Kazimierza
@KSokol-oz9tb
@KSokol-oz9tb 2 года назад
Ale właścicielami byli Żydzi ,jakim cudem jak oni tacy biedni byli ?? Mieszkałam na głównej ulicy na Krakowskiej 21 właścicielem był Żyd a sam mieszkał w pięknej kamienicy na Stolarskiej ,przychodził po czynsz do naszej kuchni zasiadał ,dziadek był administratorem tego bogatego człowieka .pamiętam jak przychodził byłam małym dzieckiem .
@hayosikopl3035
@hayosikopl3035 2 года назад
4:16 Te kamienice w latach 90 wyglądały gorzej niż po wojnie.
@SlowTravelPolska
@SlowTravelPolska 2 года назад
W filmie "Lista Schindlera", który kręcono m.in. właśnie na ulicy Szerokiej widać w jakim opłakanym stanie znajdowały się te kamienice.
@jeremiwisniowiecki417
@jeremiwisniowiecki417 2 года назад
Bida aż piszczy...
@beti8786
@beti8786 2 года назад
Mój rodzinny Kraków
@SlowTravelPolska
@SlowTravelPolska 2 года назад
Zapraszamy Panią na premierę najnowszego filmu o krakowskich kawiarniach - jutro o 09:30 na naszym kanale :-) Serdecznie pozdrawiamy.
@geetvlogs22
@geetvlogs22 3 года назад
Very nice. But please put subtitles
@SlowTravelPolska
@SlowTravelPolska 3 года назад
We will make a short film about Kazimierz in English soon. We'll let you know :-)
@geetvlogs22
@geetvlogs22 3 года назад
Sure will eagerly wait
@SlowTravelPolska
@SlowTravelPolska 2 года назад
@@geetvlogs22 Today we have added subtitles to the video that you were interested in. Enjoy!
@geetvlogs22
@geetvlogs22 2 года назад
Thank you so very much. I watched complete video. Subtitles were very very helpful. Even i have to start putting subtitles.. few of my videos are in Hindi my language ✌️✌️ i am your new subscriber
@gizmo-piotrekprocek2986
@gizmo-piotrekprocek2986 3 года назад
A OKRĄGLAK,TO CO?!
@SlowTravelPolska
@SlowTravelPolska 3 года назад
W tak krótkim filmie nie sposób odnieść się do wszystkich tematów i miejsc. Koncentrujemy się na ulicy Szerokiej i ludności tam mieszkającej w owych czasach.
@gizmo-piotrekprocek2986
@gizmo-piotrekprocek2986 3 года назад
@@SlowTravelPolska rozumiem, ale warto by było o nim też kiedyś przypomnieć jaką pełnił rolę w dawnych latach...
@SlowTravelPolska
@SlowTravelPolska 3 года назад
Na pewno nakręcimy jeszcze film krótkometrażowy o Kazimierzu i poruszymy temat Okrąglaka i wszystkie inne, ważne, na które nie było miejsca w filmie o Kazimierzu 1910 i ludziach wtedy żyjących :-)
@invisiblehandofadamsmith
@invisiblehandofadamsmith Год назад
wow
@dreampresident3116
@dreampresident3116 Год назад
Niech mi Pan wyjaśni jako pasjonat, jak doszło do tego, że na wszystkich nagraniach i zdjęciach z przed pierwszej wojny budynki w miastach takich jak Kraków, czy warszawa są już podniszczone? Kto je zdewastował?
@SlowTravelPolska
@SlowTravelPolska Год назад
W przypadku Kazimierza odpowiedź wydaje się jasna. Tak jak pokazaliśmy w filmie, kamienice te zamieszkiwali ludzie niezamożni. Podobnie było na warszawskiej Starówce. Większość kamienic w tamtych czasach było czynszówkami i były nastawione bardziej na zysk niż na prestiż. Wiele miast było raczej biedne
@annamaria-tz3gh
@annamaria-tz3gh 2 года назад
bieda z nędzą. teraz Kazimierz wygląda wspaniale ale te 100 lat temu był brudny i zaniedbany, za komuny wyglądał podobnie - strach było się tam zapuszczać na zwiedzanie :) ale kusiło
@SlowTravelPolska
@SlowTravelPolska 2 года назад
To prawda... teraz wygląda zupełnie inaczej, jest skomercjalizowany i pełen turystów, z drugiej strony tylko nieliczne budynki wymagają dość pilnego remontu.
@klarakovacs7370
@klarakovacs7370 2 года назад
czy moze pan poinformowac kto te zrujnowane domy odnowil ?
@SlowTravelPolska
@SlowTravelPolska 2 года назад
Historia każdego domu jest inna. Po wojnie to były domy komunalne. Część została wykupiona przez prywatnych właścicieli i na ich koszt odnowiona. Bywały przypadki, że komunalne budynki były odnawiane na koszt miasta, a potem zgłaszali się przedwojenni właściciele lub ich spadkobiercy (np. pewien budynek przy ulicy Miodowej), tu nie ma jednej reguły.
@elWieslaw
@elWieslaw 2 года назад
może gdyby było więcej fotek a mniej gadającej głowy....
@SlowTravelPolska
@SlowTravelPolska 2 года назад
To jest akurat pierwszy film, w którym pokazujemy jakieś miejsce w 1910 roku i dziś... - tamten film powstał spontanicznie. Zatem proszę porównać z nowszymi filmami: Kraków 1901 i Kraków 1941 - ile jest tam gadającej głowy do całej długości filmu. Pozdrawiamy!
@mariakrumlowskakrumlowska8053
@mariakrumlowskakrumlowska8053 2 года назад
Dziekuje za przyblizenie historii Kazimierza.Jednak nie wspomnial Pan, ze katolicy byli rowniez wlascicielami kamienic i apteki.Np na przeciwko kosciola Bozego Ciala, lub apteki pod filarkami na ul .Krakowskiej, ktora pozniej ten wlasciciel, katolik, sprzedal.Colowo nie podaje nazwisk.Moze stworzy Pan nastepny film po doglebnym, zrodlowym zbadaniu.W koncu byly tam 3 koscioly: no nie dla zydow przeciez i nie dla biednych ( jedynie) katolickich cieciow, lob sluzacych.Serdecznie prosze o jakis obiektywny materiacl.Dane figuruja w parafiach koscielnych na Kazimierzu.
@SlowTravelPolska
@SlowTravelPolska 2 года назад
Szanowna Pani, Dziękuję za komentarz. W filmie opowiadam tylko o mieszkańcach ulicy Szerokiej w oparciu o dostępne z epoki spisy mieszkańców. W innych częściach Kazimierza były kamienice będące własnością chrześcijan. Wspominamy o tym w nowszym filmie sprzed 4 tygodni o chrześcijańskim Kazimierzu, gdzie również opowiadamy o Bazylice Bożego Ciała, kościołach św.Katarzyny, na Skałce oraz dawnymTrynitarzy, wspominamy też nie istniejący już św. Wawrzyńca. Serdecznie zapraszam do jego obejrzenia. Pozdrawiam serdecznie
Далее
KRAKÓW - KAZIMIERZ - The Jewish Quarter
17:54
Просмотров 121 тыс.
Хитрость старого мастера #diy
00:54
«Ой Бой» откуда выражение?
00:45
Ulica Sławkowska
20:28
Просмотров 16 тыс.
Ulice i kamienice: Kraków i Talowski | GOOD IDEA
17:41
Kraków i Kazimierz - film edukacyjny | Muzeum POLIN
25:11
Chewra Thilim (HEVRE). Niezwykłe miejsce w Krakowie
14:34
Szczerbiec i inne skarby Wawelu
16:05
Просмотров 68 тыс.
Krakowski Kazimierz - 1993 rok
5:14
Просмотров 22 тыс.
Biecz   wczoraj i dziś
20:41
Просмотров 23 тыс.
Хитрость старого мастера #diy
00:54