Тёмный

Kultura w Świcie: Trio Batik 

Dom Kultury Świt
Подписаться 1,2 тыс.
Просмотров 100
50% 1

Trio Batik!
Zespół reprezentują - Burkińczyk - wokalista i wirtuoz afrykańskiej harfy - kory, Polak grający na indyjskim bębnie - tabli i Francuz - kontrabasista jazzowy. Trzy osobowości, które łączy miłość do muzyki i oryginalnego brzmienia. Ich muzyka oparta jest na starożytnym repertuarze tradycyjnych afrykańskich pieśni. Opowiadają one o przodkach afrykańskich królów, pracy, radości, życiu codziennym i miłości. Zespół tworzą:
Noumassan Dembelé - multiinstrumentalista, grający tradycyjną muzykę mandingue pochodzącą z Afryki Zachodniej. Urodził się w 1994 roku w Burkina Faso, obecnie mieszka w Warszawie.
Mistrzowsko gra ma korze, czyli afrykańskiej harfie, będącej nieodłącznym atrybutem muzyki mandingue. Gra on również na n’goni i balafonie. Wywodzi się z rodziny griotów, poetów i pieśniarzy. Griot odpowiedzialny jest za przekazywanie tradycji, poezji i muzyki z pokolenia na pokolenie. Od dziecka była mu przekazywana umiejętność grania na różnych instrumentach. Noumassan wspomina, że już w wieku 3 lat zaczął stawiać swoje pierwsze muzyczne kroki.
Artysta regularnie współpracuje z międzynarodowym zespołem Moribaya. Miał również okazję współpracować z Pawłem Steczkowskim oraz z Marią Pomianowską przy projektach: "Chopin na 5 kontynentach" oraz "Moniuszko z 1000 i jednej nocy". Komponuje utwory głównie w swoim ojczystym języku - bambara, które opowiadają o miłości, mądrości i przeznaczeniu. Jego inspiracją jest kultura Afryki i obserwacja życia. Swoją twórczością Noumassan pragnie wnieść światło i radość do życia swojego i słuchaczy. Doświadczenia nauczyły go, że muzyka potrafi dostarczyć pozytywnych wibracji, które podnoszą na duchu. Aby odcisnąć na uczestnikach „muzycznych uniesień” jak największa ilość pozytywnych wrażeń, wciąga ich w akcję swoich opowieści i bezpośrednich kreacji.
Sébastien Beliah - basista i kompozytor mieszkający w Paryżu i Warszawie. Jego twórczość koncentruje się głównie na improwizacji i związkach z różnymi tradycjami czy pisanymi formami. Skoncentrowany jest zarówno na historycznej praktyce jazzu wraz z zespołem Umlaut Big Bang, jak i celowym odejściu od tej praktyki w zespole Un Poco Loco. Przez 8 lat współprowadził, wraz z Pierre-Antoine Badaroux - Ensemble Hodos, w którym łączył kompozycje współczesne z praktyką improwizacji.
W 2018 roku wydał swoją pierwszą płytę na kontrabas solo zatytułowaną „Nocturnes”, będącą manifestem wyrafinowanego sposobu gry na kontrabasie i poszukiwaniem ascetycznej formy. Fascynuje go także muzyka tradycyjna, w szczególności muzyka Polski i Europy Środkowo - Wschodniej. Z tej fascynacji narodził się zespół Lumpeks, kwartet we współczesny sposób eksplorujący tradycyjne melodie z centralnej Polski.
Sébastien występował na największych scenach Europy, takich jak Sacrum Profanum (Kraków), Venice Biennale, Acht Brücken (Kolonia), Le théâtre des quatre saisons (Gradignan), Jazz d'Or (Berlin), La Dynamo de Banlieues Bleues (Pantin ), Angelica Festival (Bolonia), Zgadnij kto? (Utrecht), D’Jazz Nevers.
Z zespołem Un Poco Loco został laureatem programu Jazz Migration AJC, „Record od the month” (Jazz Magazine) oraz dwukrotnie „Selected record” (Citizen Jazz). Z Umlaut Big Bandem dwukrotnie zdobył „Record prize” Akademii Charlesa Crosa. Z zespołem Lumpeks zdobył Grand Prix Konkursu „Nowa Tradycja” Polskiego Radia.
Sébastien ma licencjat z jazzu, prowadził klasę kontrabasu, improwizacji i jazzu w CRR w Reims w latach 2006-2016.
Piotr Malec - tablista oraz multiinstrumentalista perkusyjny. Specjalizuje się w grze na indyjskiej tabli, grając indyjską muzykę klasyczną. Gra również na hiszpańskim cajonie, oraz orientalnych instrumentach perkusyjnych takich jak darabuka, daff oraz bendir.
Od wielu lat zgłębia również tajniki innych instrumentów indyjskich takich jak mridangam, khanjira pakhavaj oraz dholak. Wywodzi się z rodziny artystycznej, a jego fascynacja muzyką indyjską zaczęła się już od najmłodszych lat wraz z zainteresowaniem szeroko pojętą kulturą Indii.
Brał udział w wielu warsztatach muzycznych i szkolił się u znanych indyjskich oraz polskich nauczycieli jak: Jerzy Pomianowski, Ghiridar Udupa, Prosenjit Poddar oraz w Indiach, w Bangalore u Udaya Rajkarpoora i w Nagpur, w tamtejszej Akademii muzycznej u Sandesha Popatkar. Koncertował licznie w kraju i za granicą. Występował z uznanymi artystami z Indii m.in. Rishabem Prasanną, Anupem Mishrą, Udayem Rajkarpoorem, Ananditą Basu, Amitem Chakraborty,i Polski z Michałem Czachowskim, Marią Pomianowską, Kapelą ze Wsi Warszawa. Współpracuje z zespołem Indialucia oraz Natya Raga.

Видеоклипы

Опубликовано:

 

12 авг 2021

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии    
Далее
Kultura w Świcie: Trio Batik KONCERT
24:49
Я ВЫЖИЛ ПОСЛЕ УКУСА ЗМЕИ!
22:56
Просмотров 987 тыс.
JASMIN TRANS TOSHKENTDAGI UYIDAN INTERVYU 2024 #shokuz
45:40
Wyprzedaż garażowa: Saska Kępa w Warszawie ❗️
19:42
SHAMAN - Премия МУЗ-ТВ 2024
4:36
Просмотров 254 тыс.
NAYEON "ABCD" M/V
3:42
Просмотров 25 млн
ALBLAK 52, kizaru - Only 1 Heart
2:51
Просмотров 559 тыс.