Тёмный

Lžou nám s návratností? Takhle ji spočítáte! | BACINA.TV 

Ondřej Bačina
Подписаться 27 тыс.
Просмотров 113 тыс.
50% 1

Další díl seriálu o #fotovoltaika s Ondřejem Bajerem. Tentokrát se budeme věnovat tomu, jak vypočítat návratnost #FVE tedy #ROI nebo-li za jak dlouho se vám vrátí vaše investice zpátky.
👑 500+ exkluzivních příspěvků na Patreonu: bit.ly/bcnPatreon
👨‍👩‍👧‍👦 Veřejná část Discordu pro všechny: bit.ly/bcnDiscord
🚗 Pomoc s nákupem a prodejem EV: www.importev.cz
🏷️ Tesla Referral s výhodami pro vás: bit.ly/bcnTesla
🌐 Můj Web s články o technologiích: bacina.tv/
🔗 Odkaz na XLS z videa zde: solarforum.cz/viewtopic.php?t...
☀️ Nástroj pro modelování výroby FVE: re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools...
📚 Kapitoly videa:
▪ 00:00 Úvod
▪ 01:35 První nabídka
▪ 08:12 Reálná čísla
▪ 11:45 Výpočet
▪ 20:27 Ekonomika a legislativa
▪ 34:45 Výpočetní varianty
▪ 51:14 Porovnání nabídky s realitou
▪ 54:45 Jak důležitá je lokalita

Наука

Опубликовано:

 

1 июн 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 398   
@MerloNCZ
@MerloNCZ 5 месяцев назад
Zdar kluci, super série videí, nešla by prosím nějaká drobná aktualizace, protože už se pár věcí na trhu změnila a zároveň se připravují další legislativní změny… díky a mějte se
@Tomasdj1
@Tomasdj1 Год назад
Pan Bajer se hrozně dobře poslouchá a je vidět, že tomu opravdu rozumí :) Díky za další super video pánové ;)
@otisaraPoN
@otisaraPoN Год назад
Aby ne, když se jako "mluvčí" živí.(ale je i jako houba, co saje jen dobré věci) V tomhle je "Bůh" a s Ondrem Bačinou se adekvátně doplňují.
@kovboj3000
@kovboj3000 5 месяцев назад
Veľmi dobré informácie, je videt že firmy ktoré fotovoltiku ponúkajú nehovoria pravdu. Čo sa týka návratnosti, ak chcete investovať peniaze kôli návratnosti, fotovoltika je zlé riešenie. Musite byť aj tak trochu fanda aby to celé malo zmysel.
@seriousjan5655
@seriousjan5655 Год назад
Kolonka "ušlý zisk z alternativní investice"
@StanislavD11
@StanislavD11 Год назад
Ahojte. Ja svojim zákazníkom už roky hovorím, že návratnosť FVE má byť 10 rokov plus mínus, ale s tým, že využijú potenciál výroby naplno. Čiže ak panely chcú vyrábať (svieti slnko), treba z nich elektrinu odoberať v tej chvíli. Každý posun odberu/spotreby - cez batériu fyzickú - vzniká strata na účinnosti batérie, - cez virtuálnu batériu - vzniká ekonomická strata na distribúcii elektriny - cca 50%, - nevyužitie potenciálu výroby --systém pôjde do útlmu, Vám v konečnom dôsledku spomaľujú návratnosť - t.j. ju predlžujú. Stano
@woodu1212
@woodu1212 Год назад
Skvělý vhled.
@JiriCernoch-cy1rx
@JiriCernoch-cy1rx Год назад
Díky za tip na excelovou kalkulačku. Vypadá velmi dobře a zatím z ní lezou čísla, která mi dělají radost. A to i přesto, že jako majitel ČBB jsem si musel udělat menší korekci. U všech variant s FVE jsem si navýšil celkovou roční spotřebu domácnosti, tak abych zohlednil vlastní spotřebu ČEZ battery boxu :). Doufám, že předpokládaných 2MWh/rok bude stačit .... :)
@martinmodr3160
@martinmodr3160 Год назад
Ještě doplnění: 1) Bylo by dobré uvést, že virtuální baterie se vyplatí pouze v případě, že výroba = spotřeba. Pokud bych při výrobě 9 MWh měl spotřebu 5 MWh, tak 4 MWh odevzdám zdarma a ani mi nepoděkují. 2) Bylo by dobré uvést, že 1kWp = 1MWh platí jen pro ideální podmínky. Jih 35°. Třeba V/Z 45° už je potřeba ponížit o 17 %. To už je znát. 3) Odhad soběstačnosti 70 % je asi ok. Mě to od srpna do listopadu vychází na 88 %, topení a TV plynem. Pohne s tím prosinec. Ale pro 10 kWp+10 kWh mi to může dělat celoročně 80-85 %. Bojler je velký spotřebič a pak to může klesnout k těm 70 %. 4) Dalším problémem je, že řada dodavatelů ale i medií do lidí nahustí, že je ideální propojení FVE+TČ+EV. Pak se jim na střechu vejde 4,5 kWp a hrdě se bijí v prsa, jak k tomu koupili EV a zasadili Putinovi poslední ránu odstřižením se od plynu. Pak bych rád viděl optimální tarif na elektriku pro toto nastavení a návratnost toho TČ v porovnání se stávajícím plynem.
@mirekzeman1365
@mirekzeman1365 Год назад
Ano, nevím proč to Ondra Bajer nezmínil. ČEZ je hroznej vydřiduch. Vše co nespotřebujete jde vše ČEZU zadarmo, tzn. musíte koncipovat FVE dle vaší potřeby, aby jste neměli velké přebytky, tedy pokud chcete ČEZ.
@saphro88
@saphro88 Год назад
Vaše videa mám moc rád, ale nemůžu si odpustit jednu poznámku. Sám jsem si jako přípravu na koupi FVE udělal přehled, jak se vyvíjí cena energie historicky a kam bude zhruba s předpokládanou nízkou průměrnou inflaci pokračovat a se zvyšující se cenou i přes degradaci výkonu panelů ( což jsem taky zapocital) a pravděpodobných dvou nákupů střídačů za budoucí ceny vyjde návratnost zase jinak. A upřímně, pravděpodobnost, že nebude inflace nebo najednou přijde zdroj energie, který bude zázračně levný je mizivá. Mohli byste to zkusit takto vypočítat, jak to vyjde vám? Přeci jen má v principu smysl pořídit FVE kvůli budoucím cenám a stále většímu rozdílu amortizace a ceny energií na trhu.
@PanFortress
@PanFortress Год назад
Po tom co jsem očima přelétl pár videí o autech kde mi přišel tenhle kanál jako mix cringe a sojovejch blábolů tak FVE část a pan Bajer to je jiná káva. Spousta zajímavých informací a skvěle se to poslouchá.
@jirivancura3854
@jirivancura3854 Год назад
Díky za krásný rozbor. Jeden tip na jednoduchý výpočet návratnosti. 1) Odhadnu, kolik s elektrárnou měsíčně ušetřím. Řekněme 3500 Kč 2) Zažádám si o nabídku úvěru na cenu elektrárny po odečtení dotace, řekněme 300 000 Kč. Banka nabídne úrok, např. 7 %. 3) Nastavím si délku splácení tak, aby se splátka rovnala úspoře. Délka splácení je (přibližná) návratnost, zde cca 10 let.
@Cz-De-Lifestyle
@Cz-De-Lifestyle Год назад
Bezúročnou půjčku od SFZP můžete získat také ne?
@jirivancura3854
@jirivancura3854 Год назад
@@Cz-De-Lifestyle Myslím, že úvěry slouží je pro projekty spadající pod Operační program Životní prostředí, což FVE na rodinný dům není. Jestli to ale jde, tak budu rád za odkaz nebo více info. Předem díky.
@obajer
@obajer Год назад
Jo to by šlo :) Ale já osobně bych se do takových složitostí už nepouštěl, s mojí ekonomickou zručností jsem totiž schopen prodělat i na akciích Apple :D
Год назад
Díky moc za další skvěle video. Vy dva jste prostě špička! Umíte to skvěle a zábavně vysvětlit. Díky!!
@obajer
@obajer Год назад
Díky, lichotek není nikdy dost :D
@DendyRybka
@DendyRybka Год назад
Skvělé video. Možná jste mohli vypočítat návratnost za dotovanou cenu 6 Kč. Samozřejmě cena za střídač po 10 letech provozu taky ovlivní návratnost, ale obecně je pravda, že spousta firem teď zneužívá paniky ve svůj prospěch, při nabídce FV. Lidi jsou teď ochotni koupit prakticky cokoliv a naskočit tak na klamavou reklamu a proto ještě jednou díky za tento seriálek.
@obajer
@obajer Год назад
Máte recht, ten případ jsme také mohli ukázat, jak by vyšel. Každopádně, XLS je ke stažení v popisku pod videem, tak si to každý může zkusit propočítat na vlastních datech (strop silovky je aktuálně 6050 Kč vč DPH za MWh).
@insidr5552
@insidr5552 Год назад
Však to ve videu zaznělo, že tím návratnost bude v nekonečnu viz 43:00 :-)))
@dominiklaznicka4498
@dominiklaznicka4498 Год назад
@@obajer strop silovky je 6 kaček, plus všelijaké poplatky a jsem na 8,5 kč za kw. Už se těším až budu mít vlastní FE
@stanleym
@stanleym Месяц назад
Když si místo FV s dotací koupím přímo akcie CEZu , tak výsledná částka s dividend se blíží úspoře z FV bez jediného trápení se s FV/zarukama, instalecemi atd.. 🙂
@milanm5272
@milanm5272 6 месяцев назад
Vdaka. Chcel som u nas na Slovensku vyuziť dotacie EU na inštalaciu FVE na našu strechu. Už nie som taký optimista. To naše šetrenie by bolo asi veľmi drahé.
@demiglacegold6371
@demiglacegold6371 Год назад
Vcelku dobré, jen dvě připomínky: 1. ve videu se stále operuje s nesmyslnou fixní cenou, kterou buď nikdo nemá a nebo mu rychle skončí Předpokládá se, že brzy všichni budeme mít zastropovanou cenu, tj 8 Kč za silovou. 2. Zcela se pominula inflace. Když má někdo 300 tis. na účtu, tak za rok už bude reálná hodnota 240 tis., za další rok 192 atd. Naopak i ve videu zmíněná možnost návratnosti do 5 ti let znamená zhodnocení investice o 20% ročně. A to už je hodně velký argument pro.
@obajer
@obajer Год назад
Ano, i tento pohled dává smysl. Díky!
@janjakubik188
@janjakubik188 Год назад
Ahoj .Kluci supr .Když všechno odbouráme .Pořad se to vyplatí mít fotovoltajiku ..Dnes to bylo skvělé .Ještě že jimám .A fachčí už v pořádku ..Ahoj
@oldrichkucina2615
@oldrichkucina2615 Год назад
Pěkné video . Vydržel jsem se na to koukat do 4 hodin do rána . V současné době jsem podepsal smlouvu na FVE 9,9 kWp . Vy tam původně počítáte se starými tarify Čezu . Mám to na chlup stejné jako ten pán co mu to počítáte . Jenom topím trochu jinak , tep. čerpadlo , dříví a automatický kotel . V okamžiku kdy vyhlásili zvýšení cen el. energie jsem okamžitě vypnul tep čerpadlo a začal jsem topit dřívím a uhlím . Tep. čer. jen v přechodném období - teploty nad 5 st. Vracejí mi za minulý rok asi 7000,- Kč .Jenže v listopadu mi fixace končí a pánovi asi taky . Potom ta návratnost bude asi podle té druhé varianty , asi rychlejší . Jen pro zajímavost mám na svém pozemku zbytek vodního díla k turbíně , která tady byla a hranice pozemku mi tvoří náhon k tomuto dílu .Voda tam teče naprosto stabilně v létě v zimě- regulace stavidlem , je na to píchlá úpravna vody . Spád na svém pozemku asi 7 m , cca100 l/sec. Takže tady chci mít domácí elektrárnu cca 3 kW . Vše to z FVE chci aby v zimě sloužilo tomuto zařízení . Zatím jsem nenarazil u nás někoho kdo by mi mohl poradit . Zjisti jsem ,že mohu použít kaplanovu turbínu z PRC , tam jich mají hafo . Potom státu a čezu zamávám .
@obajer
@obajer Год назад
Náhon s celoročně tekoucí vodou je absolutní pecka! V zahraničí celkem běžná věc, u nás bohužel rarita. Držím palce ať se zadaří!
@obajer
@obajer Год назад
Tenhle kanál asi znáte, v mnoha videích tam řeší právě micro hydro turbínu: www.youtube.com/@KrisHarbour/videos
@oldrichkucina2615
@oldrichkucina2615 Год назад
@@obajer Děkuji za zájem . Některá videa jsem viděl . Mám problém s tím ,že oni používají peltonovu turbínu na velké spády a malá množství vody -nejlépe 20 -30m výškový rozdíl . Já mám dost vody a spád 6-7m . Řešením je kaplanova turbína . jediný problém je ji sem z Číny dostat a věřit ,že to bude dobré . Jinde jsem na ni nenarazil , asi 25000 Kč + komedie clo a dph. Potom náklady u mne skoro žádné protože v zimě s tím budu krmit baterie FVE max. jednu přikoupím . Přetoky jako mikrozdroj by neměl být velký problém . Volal jsem Entri ,vykoupí vše . www.aliexpress.com/item/1005003657549991.html?spm=a2g0o.detail.1000014.17.b1d0f80bfHKesG&gps-id=pcDetailBottomMoreOtherSeller&scm=1007.40050.281175.0&scm_id=1007.40050.281175.0&scm-url=1007.40050.281175.0&pvid=5fbdaa0e-df70-466f-aaf9-8f4baad51b88&_t=gps-id:pcDetailBottomMoreOtherSeller,scm-url:1007.40050.281175.0,pvid:5fbdaa0e-df70-466f-aaf9-8f4baad51b88,tpp_buckets:668%232846%238115%232000&pdp_ext_f=%7B%22sku_id%22%3A%2212000026680140432%22%2C%22sceneId%22%3A%2230050%22%7D&pdp_npi=2%40dis%21USD%21363.0%21352.11%21%21%21%21%21%40210312ea16748060643061422ed129%2112000026680140432%21rec
@TheRukaCZ
@TheRukaCZ Год назад
Děkuji za videa on FVE a příklady z praxe i výpočty, které ve videjích ukazujete. 👍
@ondrej.bacina
@ondrej.bacina Год назад
Díky moc!
@romanhorky6670
@romanhorky6670 Год назад
😀 Čekám na první paralelní připojení mojí třetí FVE ( všechny jsou bez baterií ). První z roku 2009 je jednofázová s akumulací do boileru ( s wattrouterem ) s licencí a zelený bonus ( RD ). Druhá z roku 2010 přímý prodej. Obě tedy ještě s dotovanou cenou za kWh. Ta poslední je nyní tedy z hlediska návratnosti jediná zajímavá. Zvolil jsem primárně co nejlepší návratnost. Moje komerční nemovitost má roční spotřebu cca 30 MWh, FVE od výkonu na panelech je 68,4 kWp, orientace východ a západ sklon 12 stopňů. Ted předpokládaná výroba je cca 60 MWh ročně. Distribiční sazba C25d v poměru spotřeby VT a NT 2:1, to je 20 MWh VT a 10 MWh NT. Cenu elektřiny v mám na RD hezkou ( 1.295 Kč/MWh do srpna 2023 ), ale u firemní smlouvy jsem ze sebe nechal udělat "jitrnici", protože jsem si nevšiml, že na IČO mohou cenu změnit 🤣! Takže 7,2 Kč VT/kWh a 5,5 Kč/kWh a protože mám licenci, sjednanou cenu vykoupeného přetoku je 4.065 Kč/MWh = 4,065 Kč/kWh . FVE stála 1.692.000 Kč - dotace 35% normativních nákladů 629.000 Kč = 1.063.000 Kč. Z udaných cen je průměrná cena mojí kWh ušetřeno 30 kWp x 6,33 + 30 kWp 4,065 = 321.000 Kč/ročně. NÁVRATNOST = 1.063.000 : 321.000 = 3,31 roku ( 3 roky a 4 měsíce )😉😉😉. Pro úplnost, finacováno bez úvěru. Také jste zmiňovali, že by se měl třeba zohlenit ušlý zisk z možné jiné investice 😁! NO zrovna nyní tak možná termínovaný vklad nebo spořák! Jako "burzián" i ty Ondo víš, že nyní bys spíše dával "ušetřeno" ! FVE je investice jako na burze, proměnné se v čase mění a výnosy kolísají. Burza je můj koníček již 23 let !!! Tak rozhodně to beru jako DIVERZIFIKACI 😄!!! A taky EV moje i manželky krmíme dominantně z "naší elekřiny". Mimochodem je ověřeno, že poptávat FVE je dobré bez dotace ( teprve pak dotaci započítat )!!! 1 kWp u 10 kWp s dobrým střídačem bez baterky na klíč se pořád nechá za cca 280.000 Kč pořídit. Jinak díky za video 🙂
@obajer
@obajer Год назад
Tak to je pecka :) Mimochodem, nebylo by lepší (a možné) u firemního odběru přejít na nákup/prodej dle spotu? Nebo jsou s tím u firemních odběrných míst spojené nějaké nepěkné věci?
@romanhorky6670
@romanhorky6670 Год назад
@@obajer Ne ní to problém, jen je zde nyní nejistota s odvodem pro výrobce nad 200 EUR/MWh, tedy jsem raději zvolil "jistotu" cena 4.065 Kč/MWh ( na rok 2023 ). Při neregulovaném trhu by to zřejmě vycházelo lépe. Nicméně předpokládám, že spotová cena elekřiny bude vyšší v zimě, kdy přetoky budou nízké nebo spíše záporné. Deficit dodávek EDF ( Francie ) a jejich odstávky JE zřejmě udrží vysoko ceny v zimě a náběh na jaře by mohl cenu spotu výrazně snížit. Pak spotová cena mých letních přetoků by byla nízká a zímní deficit a nákupy ze sítě vysoké. Tak asi tak 🙂
@martinmodr3160
@martinmodr3160 Год назад
@@romanhorky6670 Neměl by ten odvod být pouze pro výrobce s instalovaným výkonem nad 1 MW? Aspoň tak jsem to pochopil já.
@romanhorky6670
@romanhorky6670 Год назад
@@martinmodr3160 Je to možné, ale není úplně jasné, zda se to netýká jen dotované výkupní ceny na 1 kWh, tedy FVE do roku 2010. Ale stejně platí riziko spotových cen pro zimu a léto a toho rozdílu. Spot nemusí být nutně výhoda pro instalaci s větším přetokem v létě a větším odběrem ze sítě v zimě. Což je levnější variante FVE bez baterií !
@jandobes8970
@jandobes8970 Год назад
Ohledně dotací . Jak jsem pochopil v USA se používá opačný systém . Máte odpisy z daní . Třeba u topeništ na dřevo (krby) , tak si odepíšete 30% z ceny do maximální ceny 4500 dolaru za krbovky (tedy odpis 1500dolaru ) . Když máte krbovky třeba za 2000doláču , tak si odepíšete 600dolaru . Výrobce , prodejce tedy vubec neřeší dotace , je jen na vás zda si odepíšete odečet. Je to pro každého a jen na konci roku děláte daně . Tudíž konkurence funguje a trh není pokřiven .
@tionunez1854
@tionunez1854 Год назад
Chlapi, opět díky moc. Vaše videa ohledně fve jsem viděl snad už všechny a strašně moc mi to pomohlo si ujasnit hromadu věcí. Pecka, díky moc!!!
@RichardNostercik
@RichardNostercik Год назад
Super video. Možno by bolo pre Vás zaujímavé pripraviť takéto výpočty aj pre Slovensko (napr. pre ZSE, iné ceny, iné výpočty, iné dotácie). Myslím, že nikto tu niečo také nerobil a zvýšilo by Vam to sledovanosť.
@katrakmarek
@katrakmarek 7 месяцев назад
Presne tak.
@hurvinektom8575
@hurvinektom8575 Год назад
Už dost. Vydržel jsem 3 minuty. 😂Více nedám. Hrůza!!
@ladislavplachetka01
@ladislavplachetka01 Год назад
Moc pěkné sousede :) Děkuji!!!
@mirekzeman1365
@mirekzeman1365 Год назад
Díky kluci. Velký palec hore 😉
@paragan3169
@paragan3169 Год назад
Kapacita baterie postupně klesá. Stejně tak výkon panelů časem mírně klesá. Střídač časem odejde. A baterie jednou taky odejde. Další riziko je, že až bude jednou v evropě solárních panelů moc, tak v létě bude přebytek elektřiny v celé síti v evropě a pak je otázka jaké budou výkupní ceny elektřiny..... jestli třeba v létě neklesnou k nule. Kdo ví.
@petrhorak3527
@petrhorak3527 Год назад
Ahoj Hoši , díky , přesně tuhle konfiguraci od Solidsunu mám , je tam menic s fullbackup Goodwe 10 ET + a na jaře mne stala 460 tis - 205 tis ted mi ji namontovali a cekam na připojení. A návratnost je jen jedna z důvodů pořízení.
@obajer
@obajer Год назад
Díky za doplnění! Máte pravdu, návratnost je jen jeden z mnoha důvodů - a pro každého má ten důvod různou váhu. Držím palce, ať PPP dopadne dobře a FVE vyrábí jak o 106 :)
@standaspelda4844
@standaspelda4844 Год назад
Uvedli jste přesně můj případ se stejnýma hodnotama a také o ČEZu. Co se mi osvědčilo, to je ohřev bojleru 200l. Prakticky od jara do podzimu mi to vodu ohřeje a za celou dobu spotřeba plynu 0. A ta úspora plynu také velmi ovlivňuje návratnost. Jinak děkuji za skvělá videa.
@obajer
@obajer Год назад
Máte pravdu, úspora plynu(či dřeva) za jarní až podzimní ohřev TUV je značná! Nechtěli jsme ten XLS příliš komplikovat, proto jsme tam nechali jen úsporu přímo za elektřinu, ale vím že na www.solarforum.cz jeden kolega udělal již před časem vlastní (složitější) XLS, kde dokáže tu úsporu na plynu zohlednit.
@majtikwebnodecz
@majtikwebnodecz Год назад
Nádherné a poučné video. Jen možná uvést nějaký reálnější příklad (ten kdo má spotřebu 6Mwh si ve většinně případů nepořídí 10kwp FVE ) , spíš bych si tipnul že 90 % lidí to má v opačném poměru, prpotže tak to navrhují firmy, což je koneckonců vidět na stránce solidsunu, kterou máte jako příklad. A ještě důležitá poznámka, návratnost se bude zásadně lišit podle aktuální ceny elektřiny ( někdo má zafixováno třeba ještě na 2 roky za 2,20kw jako já, někdo platí teď 9kw resp. 6 po zastropování a to tím strašně zahýbe ). Nicméně co nebylo zmíněno, ten obrovský bonus je, že FVE bude vyrábět stále vždy a pořád stejně, bez ohledu na měnící se ceny elektřiny ( jak nákupu, tak výkupu) a tedy zajistí určitou soběstačnost a v létě prakticky pocit neomezenosti ve spotřebě, dobré tedy je, když člověk tu elektřinu umí spotřebovat ( třeba má manželku na homeofficu, která zapíná spotřebiče přes den 🙂. Stejně je to legrace, jak se dá elektřina využít smyluplně ( FVE ) a velmi blízce tématicky také (zatím ) nesmysluplně ( EV, tak jak jsou tlačeny EU v současné podobě). Je to jako bílá a černá . Oboje jsou sice barvy, ale .... ( musel jsme si rejpnout ) . Schválně, kdo jedná racionálněji, když investuje půl mega do FVE, nebo do koupi EV ? A u obou schválně spočítejte návratnost resp. nenávratnost ( v případě EV )🙂
@obajer
@obajer Год назад
Rozhodně. Tohle byl jen příklad, každý už si musí dosadit hodnoty vlastní.
@majtikwebnodecz
@majtikwebnodecz Год назад
@@obajer JJ, spíš jsem to myslel, tak, že z videa se zdá, že návrantost je supr trupr pár let. Realita z nejčatěji použitých kombinací na průměrný RD bude cca 10-15 let při ceně elektřiny okolo 4-5 kč/kwh. S watrouterem a výkupem se bude blížit k těn 10 rokům, bez toho spíš tak 15. A že to pár vykuků chce použít na výdělek ( tedy nakupovat levněji a prodávat vyrobenou elektřinu výrazně dráž ) , to si myslím stát velmi brzy zarazí a nějakým způsobem znevýhodní, přesně jak se říká ve videu, to už není výroba pro svépotřebu, ale podnikání. Bohužel to tím asi trochu znepříjemní i tomu zbytku, který to má pro svépomoc.
@janjurcik1746
@janjurcik1746 Год назад
Skvělé video. Díky moc, pánové!
@jakubsevcik733
@jakubsevcik733 Год назад
Pěkné video. Mám téměř stejný vlastní kalkulátor návratnosti. Průnik 70% je ještě optimistický. Máme RD- lepší NED standart s rekuperací, celková roční spotřeba 10,5 MWh v D57d (elektrická podlahovka, 2 malé děti, žena na mateřské), k tomu FVE 6,3kWp(JZZ string), bat 14,2 kWh, střídač 10kW. Ale využijeme přímo jen 67% roční výroby, zbytek je přetok. Ten cpu do virt. baterie ČEZu. Oněch 67% je ještě dobrá hodnota i díky filtraci na bazén, kterou v létě pouštím na 8 -10 hod denně. Bez ní by to bylo méně. Pokud bych měl instalováno 10kWp, pak bude tzv. průnik max 45% - tj. cca 4,5 MWh přímá spotřeba a 5,5 MWh přetok. V plánu mám rozšířit na 10kWp a časem oversizing střídače na dvojnásobek (JZZ+SVV 2x6,3 kW, výrobce potvrdil, že je to možné). Jen doufám, že nedojde k nějakému zdražení virt. baterie či obchodu s přetoky obecně, až to začne distribuci/regulaci vadit..
@vladimirmikusik4786
@vladimirmikusik4786 Год назад
Pokiaľ kúriš elektrikou, tak prienik spotreby a výroby nikdy nebude ideálny. Ja som pred pár mesiacmi robil dva výpočty návratnosti. Pre mňa a pre rodičov. Spotrebu aj výrobu som zadával po mesiacoch. U rodičov čo, kúria plynom a majú v lete dvojnásobnú spotrebu sa krivka výroby pri 6kWp a spotreby prekrývala skoro 9 mesiacov. U mňa čo kurím elektrikou a za posledný rok som mal spotrebu cca 12MWh by som mal bez virtuálnej batérie optimálnu návratnosť pri 4kWp. S virtuálkou je to lepšie a u ZSE je tá služba pomerne lacná. Na nule si ak dokážeš uložiť 0,3MWh ročne. Presahu na meniču by som sa nebál. Poznám človeka, čo má pri orientácii V a Z spolu 8,3kWp na 5kW meniči. Ja zvažujem na môj 6kW menič navýšiť z 5,8 na 7,5 a mám len jeden string juh. Podľa datasheetu k meniču nie je problém pripojiť 9kWp.
@jakubsevcik733
@jakubsevcik733 Год назад
Diky. Oversizing je velmi zajimava moznost pro Z/V stringy. Jen si jeste pockam na vyvoj onech podminek distributora a obchodnika. Stale mi neni jasne, jestli peakovy vykon bude definován limitne stridacem ci vyssim cislem dle panelu.
@vladimirmikusik4786
@vladimirmikusik4786 Год назад
@@jakubsevcik733 Na Slovensku je to podla striedača max 3,7kW na fázu(10kW spolu). Ak máš na streche viac panelov, tak distributor to aj tak nemá ako zistiť, lebo do siete im nikdy nepustíš viac ako 10kW. Ja mám aktuálne schválené 5,81. Menič mám 6kW a zvažujem či vôbec isť do nového schvaľovacieho kolečka ak navýšim na 7,5(viac nezmestím) lebo aj v noci mám spotrebu aspoň 150W(rekuperácia, chladnička a vela veci v stand-by). Výmenu meniča nezvažujem.
@RandallJakub
@RandallJakub 4 месяца назад
Ja čo som si počítal za koľko by som si spravil fotovoltaiku sám, vyšlo ma to na cca 5500€ s 10kWp panelmi, 14Kwh lifepo4 batériou (s tým že zakúpené články zvlášť + BMS atď a poskladať ju), a menič z číny 10kW čo myslím že je fajn cena, a samozrejme som tam okolo 500€ pripočítal za veci potrebné k inštalácií. Keby to príde spraviť firma tak určite za to isté vypýtajú 15k+
@jirkas229
@jirkas229 Год назад
A kdyz na tom provozuju tezbu krypta a dobre prodam odmeny, tak mam navratnost 3 roky ! (s tim ze cca polovinu ceny elektrarny udela uspora kwh co nemusim odebrat ze site a druhou smazne mala cast z prodeje odmen), v tom pripade mam take vytapeni zadarmo a take nemusim resit nejake pretoky a nevyhodny prodej nebo VB a vse spotrebuju sam. Tj max efektivni reseni.
@MsHenryj
@MsHenryj Год назад
Ahoj kluci, zase jednou super video. Krásně a jednoduše vysvětlené. I složité věci se dají vysvětlit jednoduše, když jim člověk rozumí. Díky moc oběma. 🤗 Připojím se ke komentářům, které popisují novodobou realitu a to životu na spotu. Trochu jste o tom mluvili. Kdybyste toto téma jednou více rozebrali, myslím, že by to lidem hodně pomohlo a hodně ušetřilo. Proto já se touto cestou osobně vydávám po novém roce, jelikož mi končí super kontrakt. Kterej už jen tak dlouho nedostanu, jestli vůbec někdy. A ty šílený ceny opravdu nehodlám platit. Mohlo by to být téma hodně diskutabilní, kontroverzní a tedy s vysokou sledovaností. 😉 A ještě by se u toho hodně lidí hodně naučilo.
@obajer
@obajer Год назад
Tohle by bylo super téma, ale ideálně, aby ho Tesláček probral s někým, kdo už kombinaci spot + FVE + automatizace nákupu a prodeje elektřiny používá. Tak třeba se mu někdo ozve?
@mirekzeman1365
@mirekzeman1365 Год назад
@@obajer Vím, že to sem nepatří, ale elektrodad na to dělal video. S kým jiným by měl udělat Ondra video, než s ním. Alespoň si vymění názory a dle mého byl by to zajímavý díl.
@p.m.2425
@p.m.2425 Год назад
Není náhodou ukončená možnost spotových cen? Vláda je zakázala aplikovat.
@obajer
@obajer Год назад
@@p.m.2425 Je potřeba si to vždycky přečíst celé, ne jen titulek na hlavní stránce novin. Kdo má nyní uzavřenou smlouvu na spotovou cenu, zůstává mu. Kdo bude chtít od nového roku novou smlouvu na spotovou cenu, musí mít takzvané průběhové měření, tedy měření typu B, kdy elektroměr měří a loguje spotřebu každých 15 minut a data posílá online. Co to znamená ve zkratce: - lidé bez FVE nebudou moci na spotové ceny přecházet, protože ti mají většinou měření typu C, tedy jednou za rok ruční odečet - lidé s FVE mají typicky průběhové měření a online elektroměr, ti budou na spotové ceny moci přecházet i nadále Smysl to i docela dává - spotová cena bez možnosti průběžného měření je technický i ekonomický kočkopes.
@josefmatousek8589
@josefmatousek8589 Год назад
Skvělá práce, pánové
@mikypoty2785
@mikypoty2785 Год назад
Skvělé video a super nástroj pro modelování výroby FVE. Diky a posílám pozdrav ze Znojma 😃😃 😃
@obajer
@obajer Год назад
Díky za sledování!
@beny68eos
@beny68eos Год назад
Video super jako vždy. Mám pár reakcí: 1. FVE s baterkou je cca 75% úspora, bez baterky je to 50%, jak jste řekli 2. VB popsána dobře, základ je stejný přetok jako odběr. 3. Spot - asi už nebude tak pěkný výkup, jako byl letos. To by frantíci museli vypnout všechny jaderky, aby se to zopakovalo. Takže predikce 4K nevím, možný chytit pěkný paušál na Entri. Mám info, že je již drahší poplatek za MWh pro nové zákazníky. Legislativa: 1. LEX OZE I - 50 kWp - nebýt Dostálové a klubu Ano a SPD bylo již hotovo. Takhle to jde do třetího čtení. Pak horní komora, president. Nevím, ale leden se nestihne. Možná to dá ještě Zeman. Je třeba k tomu ještě prováděcí vyhláška MPO, ta není ještě na světě. 2. LEX OZE II - sdílení, kumunity - velký loobi tlak, sám p. Sikela to přiznal v OVM. Skupina na ERÚ na to mjiž pracuje dlouho, na spoustě věcí již byly domluveni, ale jakmile to přišlo na stůl vše se domlouvalo znova. ERÚ se již na to nemohl koukat a vydal sám úpravu vyhlášky viz. www.eru.cz/fotovoltaika-na-bytovych-domech-dostane-od-ledna-zelenou. Jenže LEX OZE II je k tomu potřeba, aby mohly vzniknout komunity. Zásadní ale je, že je třaba i druhý EAN, tedy se sdílením budou mít všechny FVE s přetokem i ty bez licence druhý EAN automaticky či na požádání. Viz. www.eru.cz/navrh-novely-vyhlasky-c-4082015-sb-o-pravidlech-trhu-s-elektrinou?fbclid=IwAR3wihAZ6wtYp9i2wIjBLtheSFhWtbIe3NPz0UxBDbY_sKiFEuUl47gSKOw par.16 Druhý posun je v počítání. Konečně bude součtové, to je také třeba ke sdílení. Zatím to ale vypadá, že se bude sčítat či odčítat pouze silovka, ale distribuce bude placená. Možná ne v plné výši. Aby to nevypadalo jen růžově je v návrhu možnost pro obchodníka, když se dozví, že jeho zákazník sdílí mu vypovědět smlouvu i s fixem a nasadit mu jinou cenu. O tom se teď hodně diskutuje. archiv.hn.cz/c1-67145420-komunitni-energetice-se-nekteri-vehementne-brani-nesmime-vsak-promarnit-obrovskou-prilezitost
@martinmodr3160
@martinmodr3160 Год назад
ad 3) Spot: Těžko predikovat budoucnost cen denního trhu OTE. Dá se předpokládat, že se zastropováním cen na 6 Kč/kWh za silovku by se spotu neměli pro příští rok odběratelé bát. Pokud by byla cena na burze nižší, tak na spotu dokonce ušetří. Jinak jsou snad všechny běžně dostupné tarify od Nového roku nad zastropovanou cenou. Do budoucna těžko říct, jak se budou spotové ceny vyvíjet. Dají se předpokládat nižší ceny, když bude elektřiny dost a vyšší při nedostatku.
@JaneKLX
@JaneKLX Год назад
Skvěle zpracované téma. Jediná věc, která mi chybí, pokud se fve kalkuluje jako investice, proč není chlíveček pro inflaci? Myslím, že to je důležitý faktor.
@janvanik8945
@janvanik8945 8 месяцев назад
Ano, za 10 let a 3% inflaci nám inflace znehodnotí uložené peníze o 27%. Tedy není to zanedbatelné a při výpočtu návratnosti by se s ní počítat rozhodně mělo.
@insidr5552
@insidr5552 Год назад
12:22 To je ceník na dobu neurčitou takže žádná fixace, od ledna bude mít 6050,- za MWh Ale kdo je chytrý, tak si všimnul, že změnou na D26 za pár korun za jistič bude mít výrazně levnější elektřinu ve vysokém tarifu. Ale k bojleru se to fakt nevyplatí…
@p.m.2425
@p.m.2425 Год назад
Přesně tak, od 1.1,.23 tento ceník přechází do "stropové ceny".
@obajer
@obajer Год назад
@@p.m.2425 Tento ceník ano (použil jsem odkaz přímo ze stránek obchodníka), ale pán, jehož vzorové zadání jsem použil pro výpočet mi potvrdil, že on má cenu skutečně zafixovanou protože má ceník na dobu určitou. Snad se nemýlí a nedostane od 1.1. klasických 6050Kč za MWh. Dnes jsem narazil na dalšího člověka, který má také skutečně zafixovanou cenu - u něj je to 2,5Kč/MWh do konce roku 2024. Takže pravda je taková, že většina lidí bude od 1.1. platit 6050 Kč vč DPH za 1MWh silové energie, ale stále jsou tací, co mají smlouvy na dobu určitou a těm by měly jejich fixy zůstat.
@insidr5552
@insidr5552 Год назад
@@obajer pozor ! Smlouva na dobu určitou (závazek) a fixace ceny jsou 2 různé věci! To znamená závazek pro odběratele, ale bez garance ceny! Většina netuší… Při změně ceny, resp. před změnou ceny lze nejpozději 10 dnů před změnou vypovědět, jinak jste v závazku a za vyšší cenu dál, bacha na to! Ps: Fixovaná cena má v názvu ceníku obvykle číslovku (12, 24, 36)
@czexicans
@czexicans Год назад
Chlapi vy jste neskutecny bor i. Diky moc
@richardpetrovic8941
@richardpetrovic8941 Месяц назад
Niektoré veci sa nedajú spočítať, jednoducho preto že nemáme potrebné veličiny. Nevidíme do budúcnosti - nevieme aká bude cena el.energie a nevieme ani aká bude životnosť zariadenia a koľko zaplatíte za prípadné opravy.
@pk8483
@pk8483 Год назад
50:34 jste si jistý že na VB dosáhne opravdu každý? Myslím, že musíte mít od distribuce povoleny přetoky a s tímto je alespoň v mém okolí stále větší problém. Při kalkulaci před pořízením FVE určitě na toto myslet a zjistit, v jakém režimu vás připojí. Jinak samozřejmě pěkně zpracované a excel už mám stažený 🙂.
@obajer
@obajer Год назад
Zatímco získání prodejního EANu je pro spoustu lidí nedosažitelné, tak získat tarif s virtuální baterií může každý snadno. Funkční přetoky a povolený rezervovaný výkon jsou samozřejmě potřeba a to v obou případech - to bez debat. Díky!
@marastursa3326
@marastursa3326 Год назад
@@obajer S tou virtuální baterií to je složitější. U ČEZu musíte mít povolené přetoky a pak vám ji dají. U EGD je kromě přetoků další podmínka a to ta, že vám tu FVE namontují oni 😕
@jakubsevcik733
@jakubsevcik733 Год назад
@@marastursa3326 Omyl! EGD (distributor) povolí/nepovolí přetoky výhradně dle kapacity. EON (prodej) nasmlouvá VB jen, když je FVE od nich.
@DanielServus
@DanielServus Год назад
Díky!
@AntonTekely-xr8tn
@AntonTekely-xr8tn 2 месяца назад
Ďakujeme.
@jirikrsek3980
@jirikrsek3980 Год назад
Zdravím, taky díky za pěkné video a názorný propočet, jen bych chtěl k tomu dodat 2 body. Video na první shlédnutí budí dojem, že návratnost FTV je 15 let+ a když se započítají reálné náklady (výměna střídače,...), tak se nevyplatí snad nikdy. Mě osobně to vyšlo ve vašem excelu na 5,5 roku (spotřeba 7MWh, panely 8kWp, CEZ virtuální baterie, D57d, cena FTV 280k, náklady na servis 20tis, ušlý zisk -50k). Což je můj reálný příklad FTV, kterou mám nainstalovanou asi 1 měsíc, kdy záruku na střídač i baterie mám 10 let (systém Alpha ESS Storion) a reálně se hodnota peněz díky inflaci daleko více znehodnocuje než že bych byl schopen ještě vydělat. Takže celkově mám roční úsporu 44tis (hlavně díky vysoké ceně elektřiny v tarifu ČEZ pro Soláry stropované státem). Druhá poznámka je jen pro úplnost k tarifu ČEZ pro soláry, že mi započítají jen elektřinu dodanou do virtuální baterie dle mé maximální spotřeby = vyrobím 8MWh, spotřebuju 7MWh, měl bych tedy počítat jen se 7MWh a 1MWh jim dodám "zadarmo"...nevím jestli to tak ve videu zaznělo. Každopádně držím palce a těším se na další.
@obajer
@obajer Год назад
Nezaznělo a je to tak. Díky!
@janhajny124
@janhajny124 Год назад
@@obajer Jaký je důvod mít svou vlastní baterii (mimo backup), když vše dáváte do virtuální baterie? Nebylo by lepší v této konfiguraci svou baterii úplně vynechat? Tak uvažuji nyní já: spotřeba 10 mWh / výroba odhad 10 mWh....z toho mám spotřebu 6 mWh v zimě, což by mi stejně baterie moc nepomohla. Bez baterie ušetřím v investici při realizaci firmou 100.000 Kč.
@obajer
@obajer Год назад
@@janhajny124 Předpokládám, že otázka je spíše směrována na pana Krška, je tak? Pokud to bylo na mne pak: Ano, úvaha je to správná, za současné situace, kdy stále ještě funguje tarif "ČEZ elektřina pro soláry" aka "virtuální baterie", je skutečně ekonomicky výhodnější FVE typu ongrid, tedy bez fyzické baterie. Otázkou k zamyšlení je, zda-li takový tarif (a podmínky) budou platné i v dalších letech. Případně, jestli bude stále možný prodej přebytků za spotové ceny, které budou natolik výhodné, aby se letním ziskem daly offsetovat zimní náklady. Každopádně, pokud má někdo spotřebu kolem 7-10MWh a topí elektřinou, tak i já doporučuji baterii raději nekupovat. Sice to sníží přímou využitelnost FVE ze 70% na cca 50%, ale úspora za investici do fyzické baterie ten rozdíl hravě převáží. Pro ověření - ikdyž snížíte průnik výroby a spotřeby na 50% a započtete efekt virtuální baterie, tak Vám to v XLS z videa vyjde bez fyzické baterie stále jako výhodnější. Ale to jste už asi zkoušel, že? Pokud se podmínky pro dodávku přebytků do DS v budoucnu výrazně zhorší, tak baterii lze doplnit, v nejhorším případě pomocí AC Couplingu. S topením to ale samozřejmě nepomůže, tam je jakákoliv baterie příliš malá. Samozřejmě, při pozdějším doplnění fyzické baterie už si člověk nesáhne na dotaci a půjde to celé z jeho kapsy. Což může být i jedním z důvodů, proč někdo třeba baterii kupuje již nyní.
@janhajny124
@janhajny124 Год назад
@@obajer smeroval jsem to spise na Vas, ale prislo mi to vhodne dat to pod tento dotaz :) kazdopadne jsem rad, ze konecne nekdo potvrdil moji teorii a vypocet modelu fve bez vlastni baterii. Pristupuji k tomu tak, ze v pripade nutnosti baterii dokoupim a ruku na srdce, za 3 roky budou zase baterie jinde jejich cena taky. Takze kdyz je ted nepotrebuji, tak mi ani s dotaci nedavaji smysl. Jeste bych rad vyuzil Vase znalosti a zeptal se na pojem, o kterem jste psal...co je to ac coupling? A jeste k doplneni mych znalosti :) předpokládám ze bych mel do navrhovaneho systemu fve bez baterie i tak dat hybridni menic typu Solax nebo Deye? Nebo by stacil nejaky obycejnejsi? Diky moc.
@obajer
@obajer Год назад
@@janhajny124 AC Coupling řešíme někde ve druhé polovině tohoto videa: ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-hH5BfEf1vec.html
@user-we8dl3pz2c
@user-we8dl3pz2c Год назад
vaše stranky jsou paradní a děkujeme
@gabriell6512
@gabriell6512 Год назад
No v poslednej dobe dosť často je zatiahnuté aj to treba započítať chemopostrek pomocou lietadiel,čo tiež hodne ovplyvňuje vyrobu energie!
@michalsyrinek2761
@michalsyrinek2761 Год назад
Díky za informace. Je pravda že jakékoliv dotace vždy zdeformuji trh. Myslím že v tomto případě by stačilo mít ferovou virtuální baterií.
@dominiklaznicka4498
@dominiklaznicka4498 Год назад
férovou virtuálku? a kdo ji zaplatí, snad ty?
@michaelgrass8260
@michaelgrass8260 Год назад
Bravo pánové, jste teprve druzí, co započítávají náklady ušlé příležitosti - ekonom prostě musí bez emocí spočítat správný výsledek. Ještě by to chtělo zakalkulovat inflaci:-) krom toho, co zmiňujete sami.
@obajer
@obajer Год назад
Jé díky :D Inflaci určitě - jen jsem ten XLS nechtěl příliš komplikovat. Podobně to platí také o tom, že by člověk měl zohlednit postupné snižování výkonu FVE díky degradaci panelů a baterie. Dělá to cca 1% ročně. Jenomže kdybych tohle všechno zohlednil, tak už by asi většina sledujících měla pocit, že chceme fotovoltaiku jen "hejtit" ;)
@eLVe4De
@eLVe4De 4 месяца назад
No nevím jestli na virtuální baterii může dosáhnout každý. Ptal jsem se na ČEZu a byla tam podmínka, že musí být instalace FVE od nich. Druhá věc je když ti nedovolí distributor přetoky, tak si tu virtuální baterii ani nenabiješ :)
@jano-korna6513
@jano-korna6513 Год назад
vdaka za dobre video o realite. mam ale jednu pripomienku-prosbu, dorobit aj verziu on-grid bez baterii. - ja nech pocitam ako pocitam tak mi v navratnosti, pri nevelkej investicii dava on-grid najvacsi zmysel (baterku by som aj ja rad, ale na nu nemam a slovenska dotacia mi s nou nepomoze). moja spotreba cca 6MWh rocne , na streche 2 stringy (jeden 2,3 kWp na vychod, druhy 2,3 kWp na zapad - taka je strecha), vsetky prebytky prioritne do 300l bojlera. u nas zatial (2023) cena cca 0,17 Eur za kWh.
@obajer
@obajer Год назад
Zkusil jsem dát 2,3kWp východ + 2,3kWp západ, lokalita Nitra, sklon 35° a roční výroba je cca 4,3MWh. Normální průnik výroby a spotřeby je u ongrid FVE, tedy bez baterií kolem 50%, ale jelikož zde je roční spotřeba o dost vyšší (6MWh) než produkce FVE (4,3MWh) tak ten průnik bude určitě lepší. Pomůže i ten ohřev TUV z přebytků. U podobných systémů, kde byla výroba nižší než spotřeba a navíc tam byl ohřev TUV pomocí nějakého vytěžovače jsem viděl průnik výroby a spotřeby i přes 80%! Otázka je, jaká je skutečnost u Vás (můžete ověřit z monitoringu FVE). Při 50% je to cca 4,3MWh * 1000 * 0,5 * 0,17 EUR = 365 EUR roční úspory Při 80% je to cca 4,3MWh * 1000 * 0,8 * 0,17 EUR = 585 EUR roční úspory Při 100% je to cca 4,3MWh * 1000 * 1 * 0,17 EUR = 731 EUR roční úspory (to bych se ale velmi divil, kdyby se opravdu podařilo smysluplně spotřebovat veškerou výrobu) Skutečný výpočet úspory bude složitější, protože cena elektřiny na Slovensku se skládá z několika položek, které odvisí od spotřeby, velikosti jističe a distribuční sazby. Podobně jako v ČR, jen struktura je trošku jiná. Viz například ceník VSE: www.vse.sk/sdoc/doc/elektrina/cenniky/2022/VSE_cennik_EE_domacnosti_koncove_ceny_VYCHOD_2022_A4naA5_0034_V2.pdf Pokud byste si chtěl XLS použitý ve videu upravit na slovenské ceníky, tak odkaz na jeho stažení najdete v popisku přímo pod videem. Co se týče baterie - v těchto případech (menší FVE než roční spotřeba plus akumulace veškerých přebytků do TUV) skutečně baterie nedává ekonomický smysl. Obzvláště, pokud v SK nemáte na baterie dotace, jak píšete. Díky za sledování!
@jano-korna6513
@jano-korna6513 Год назад
vdaka za odpoved 🙂 ja vychadzam z toho ze mozem nahradit cca polovicu MWh za rok, na Slovensku je dotacia 50% z investcie na fakture (musi to robit firma co je v zozname), ale max 1500E, z toho mi vychadza, ze navysovanie nad 3000E je uz len z vlasteneho vrecka. sedlovu strechu mam "blbo" natocenu - takze 2 stringy V+Z aj ked za cenu o cca 20% nizsieho zisku oproti natoceniu na J........ale tych 20% nieje zas tak hroznych. mozno ze to vyroba od vychodu do zapadu slnka tak trocha vynahradi. on-grid menic mam 3,6kW . vsetko navyse pojde do teplej vody.
@stanislavmlcuch2085
@stanislavmlcuch2085 Год назад
Tu je krásne vidieť, aký rozdiel medzi SR a ČR. U nás sa vôbec neoplatí dávať batérie, lebo je dotácia len max. 1500€ a je jedno, či ide o 3,5kWp on-grid alebo 10kWp hybrid s 10kW baterkou. Btw. ja mám 3,3kWp 1F on-grid a využiteľnosť za minulý rok som mal 91% (výroba z meniča - dodávka do VB). Tento rok som aj napriek (ne)návratnosti rozšíril systém o 2,75kWp, 13kW baterku v režime AC Coupling od Victronu. Ekonomicky to návratnosť nemá, ale ten pocit keď vypadne elektrika a vy stále svietite je k nezaplateniu 😆
@luboszimovcak6389
@luboszimovcak6389 Год назад
Koľko x ročne Ti vypadne elektrika?? Lebo u nás za 5 rokov možno 1-2x...
@stanislavmlcuch2085
@stanislavmlcuch2085 Год назад
@@luboszimovcak6389 minulý rok 3x behom mesiaca, raz na celú noc. Tento rok 2x ešte začiatkom roka. Ak človek vie energiu využiť hneď pri výrobe (pri väčších fve nereálne) tak baterku nepotrebuje. Ja som ju skrátka chcel, tak som si ju kúpil a nejaká návratnosť ma nezaujíma.
@romankristofic3208
@romankristofic3208 Год назад
Presne tak, FVE s batériou je ekonomický nezmysel so zápornou návratnosťou (keď budeš musieť batériu o 7 rokov vymeniť za inú).
@stanislavmlcuch2085
@stanislavmlcuch2085 Год назад
@@romankristofic3208 To máte odkiaľ, že treba po 7 rokoch meniť batériu? Poznám ľudí, čo majú LiFePo batérie staré 13-15rokov a stále držia. Nie sú také tvrdé ako nové a je tam nejaký pokles kapacity, ale stále bez problémov fungujú.
@romankristofic3208
@romankristofic3208 Год назад
@@stanislavmlcuch2085 Otázka znie, aký je tam pokles kapacity, keď ti dá systém s novou batériou 75 percentnú sebestačnosť, koľko ti dá systém s 10 ročnou batériou? Všetci počítajú návratnosť konštantne, ako keby žiadny pokles výkonnosti na 10 ročnom grafe nebol, žiadne servisné náklady.
@jirikosek6383
@jirikosek6383 Год назад
Jedno z nej videí. Tip na video. Solary a chata kde není elektřina. Tskze ostrov na třeba 5 kW či podobně
@amperak
@amperak Год назад
bez návratznosti. tohle děláš jen aby jsi měl elektřinu. přistupuje se uplně jinak, FVE je hodně drahá potom. mám to tu na talíři zrovna
@obajer
@obajer Год назад
To by chtělo, aby se Tesláčkovi sám přihlásil nějaký dobrodruh a on sním mohl natočit reportáž. Podobně jako kdysi natočil u Ing.Dudky o jeho větrné turbíně.
@petr-5217
@petr-5217 Год назад
V roce 2019 stála FVE 2,6 kWp, 1 fáz bez aku po odečtu dotace 72000 Kč. Od 9/2019 do dneška vyrobila 9047.10 kWh elektřiny. Návratnost je více jak z poloviny už teď zpět. tedy asi 5,5 až 6 let. U současných 3 fáz. s aku je to už nesmyslná investice. V ceně kolem 500000 Kč je návratnost za horizontem nákladů na investici. Není zájem vyrábět levné FVE s krátkou návratností, naopak. Výkup 1060 Kč vloni, letos to má být 3Kč. Pokuta za nepovolený výkon 2x, celkem 3000 Kč.
@geniepage1
@geniepage1 Год назад
Super panove 🙂
@liptajs
@liptajs Год назад
Mám pár věcí. Dodavatel elektřiny na Vaši fve přijde záhy, protože mu to řekne distributor a změní vám měření na typ B, tedy mesíční fakturu. Další věc, neřikejte virtuální baterie která funguje jinak a je od jiné společnosti, je to produktová řada elektřina pro soláry, Virtuální baterie je produkt sám o sobě od EONu a funguje jinak, 2 odlišné věci. A ty procenta na konci - slope je uhel panelu na streše (ideal 35°) a azimuth 0°= Jih. Jinak souhlasím, dobře vysvětlena problematika.
@p.m.2425
@p.m.2425 Год назад
Ne že na to distributor "přijde", to se mu musí nahlásit před zřízením, ne?
@michaelavackova2173
@michaelavackova2173 2 месяца назад
Otazka je, na kolik ten druhy EAN pomuze, protoze v pripade prodeje si stejne v zime budu muset dokoupit trochu elektriny.
@insidr5552
@insidr5552 Год назад
26:00 2-3 tejdny výpadek to snad ani v ČR nelze ani v horách 😂 nebo Jo? Olda Bajer má 100% ostrov? Proč si nedat 1x25 D01d pro jistotu? Cena za 1 kWh z 50 kWh baterky je kolik? Vzhledem k ceně cyklu a pořizovačky?
@robertkovar8710
@robertkovar8710 Год назад
Super videa
@jakubl.8401
@jakubl.8401 Год назад
Jde někde upravit v excelu výkon FVE? Děkuji
@pecakk1
@pecakk1 Год назад
boží ... aspoň můžu dát odkaz spolupracovníkovy který tvrní že se soláry nikdy ale vážně nikdy nezaplatí :)
@JaneKLX
@JaneKLX Год назад
Hele, v pátek si odpšoukne sopka na Islandu a dva roky neuvidíš slunce, potom si odpšoukne sopka někde jinde, .... a tvůj spolupracovník bude mít pravdu. Nebo žádná sopka neodpšoukne, změní se klima, bude tu svítit 350 dnů v roce slunce a budeš s fve soběstačný celý rok. Nebo zaplatíš fve, za 2 roky tu bude válka, na barák ti spadne granát, od pojišťovny nedostaš ani korunu, pokud vůbec přežiješ. Nebo po skončení fixací stoupne cena o dalších 50% (nejpravděpodobnější varianta) a tobě to urychlí návratnost tak, že spolupracovník pukne závistí 🙂. Prostě tyto kalkulace jsou krátrozraké, ale tohle video je opravdu skvělé pro to základní uvědomění. Při rozhodování o fve by měly hrát roli jiné faktory. Například si položit otázku: "Kolik bych byl ochotný zaplatit za jednu KW, která by mi mohla pomoci překonat hranici mezi tím, že mi při výpadku dodávky sítě rozmrzne celý mražák a znehodnotím si tak zásobu potravin za xx tisíc? A na tuto otázku hledat upřímnou odpověď. Dál se můžeš zeptat sám sebe, kolik bys dal za KW, kdybys měl v péči doma nějakého blízkého závislého na funkci nějakého el. přístroje a tobě na 2 dny někdo nedodával elektřinu po nějaké letní bouřce, .... Prostě s elektrickou energií bude průser chtě nechtě. tohle je jen začátek, pokud někdo nezastaví "ekonacismus"
@pecakk1
@pecakk1 Год назад
@@JaneKLX :D :D jako "ekonacizmus" :D :D no podivej se kolik co2 pribylo v atmosvere za poslednich 100 let kolik bylo pred tim a za jakou dobu to dosahlo te hranice .... vecne nejde nicit zivotni prostredi a to bez nasledku ty proste budou ....a pokud nebude ten tvuj ekonacizmus tak se na to vsichni vyserou a budou ser palit i pneumatiky ( obrazne receno ) ... kdyby nebyl ten ekonacismus tak se bude nicit prostredi furt ... je to jak s cernyma skladkama .... dokud nedosel nejakej tzv ekolok a nezacal rvat ze sou odpadky uplne vsude tak se nic nemenilo .... i tet je sice odpad tam kde nema ale kdyz si vzpomenu na to jak vypadali nase lesy a prikopy u cest pred 20ti lety :D :D a nezapomen na to ze tihle nacisti vpodstate udelali to ze vytahli lidem penize z kapes protoze uz nemohli svuj odpad bezplatne vysipat do lesa ..... ale vim ze nekteri by hold klidne vydeli sve dite hrat si na skladce v hustem stiplavem kouri sak co hlavne ze ti econacisti nebudou prudit :D :D jo a rika ti neco "Velká tichomořská odpadková skvrna" ??? neco si o ni precti
@JaneKLX
@JaneKLX Год назад
@@pecakk1 CO2 je jako mantra, kterou nikdo nikdy neviděl :-) :-) Každým nádechem ho nasávám a pořád žiju jako ty. CO2 je marginální problém a elektroauta mají tak strašnou CO2 stopu, že je vrchol blbosti je prosazovat. Nejde vůbec o CO2 ale o nenažranost nadnárodních korporací a automobilek, které velmi brzy zjistily, že na elektro se dá namastit kapsa výrazně víc než na obyčejných spalovacích motorech. Podívej se na astronomické zisky koncernu fauvé. A to jen díky tomu, že se soustředí hlavně na vozy pro bohaté. Je to jen krutý kšeft s emocema, který nic neřeší. Na autech je mnohem zásadnější problém a to otěr z pneumatik, z brzdového obložení ... a to u těžkých elektrik bude výrazně větší než u lehčích spalovaků. Krom toho by v tom ekonacismu musel jet celý svět společně, ne jen pár milionů přitroublých evropanů. Celý svět by měl spojit síly ve vývoji fůzních reaktorů a ne aby si několik sdružení států hrálo na svém písečku a nikam se to neposouvalo. Bohužel, stejně jako už 2x náckové dostali evropu na kolena, tak tu udělají znuvu svoji ideologií. Je špatná stejně jako ty předchozí. Kdyby měli zájem o planetu, už dávno by byl zákon, který by nařizovat držet záruku na elektrospotřebiče 10 let. Na auta to samé. Prostě vymanit se ze závislosti na ekonomice založené na spotřebě. Vyrábět kvalitní věci, které vydrží. představ si, že globálně se 1/3 vyrobených aut nikdy neprodá, ale hlavně že se musí vyrobit. Touto nadrprodukcí a plýtváním všeho od jídla přes oblečení po cokoliv zatěžujeme planetu xxx krát víc než spalováním dřeva v krbu a benzínu v autech. Pokud se má řešit elektro, tak primárně v nákladní dopravě, kdy každý kamčák najíždí cca 10000 km měsíčně při spotřebě + 30 litrů nafty na 100. A kdybys byl z oboru dopravy, logistiky, tak bys zjistil kolik tisíc km se najíždí úplně zbytečně. V Košicích naloží ocel, jedou s ní do německa, protože nikdo nechce slovenskou ocel, tam se to železo potáhne fólií s německými nápisy a veze se to zpátky na sklad do Bratislavy. A těchto zbytečných cest je neuvěřitelně napříč obory. Připrav se na to, že je jen jedna cesta, která povede k ozdravení planety = zbavit ji většiny lidí. To se také brzy stane. Počítej s tím, že po selekci zůstane maximálně 1 miliarda a pokud se jim to povede dokonale, tak max 100 milionů. Tak to je, je to jednoduché, a maximálně efektivní. Dnes už oficiálně a s hrdostí oznamují ve vědeckých kruzích, že se jim povedlo vytvořit coronavir se smrtelností + 90%. Je to opravdu oficiální zpráva, žádný hoax nebo výmysl. Nebo si vážně myslíš, že tuto planetu vytrhne pár milionů vyspělých evropanů jezdících v elektromobilech a jídlo z 3D tiskáren???? To nemůže nikdo myslet vážně. Například v klimatizacích se používají látky, které mají až 20 000x škodlivější účinky než CO2, ale tyto plyny se běžně používají a používat budou. Oteplování a změna klima je v zásadě věc přírody, která se děje bez přičinění člověka, nejde s tím nic dělat, jen se přizpůsobovat a doufat, že oteplení bude tak velké, že následně při ochlazení neumrzneme ... to je život a jen hlupáci si myslí, že něco změní tím, když přestanou prdět. Dovím se, že jsi se svým uvědoměním ještě nespáchal sebevraždu v rámci dobra na planetě, protože i toto je cesta, jak snížit CO2 stopu, kterou ničíš planetu. Do nedávna se říkalo, že solární panel nevyrobí za svou životnost ani tolik energie, aby pokryl nároky na energii potřebnou k jeho vytvoření. Dnes se chlubí, že cca za 3 roky fungování už vyrobí víc, než spotřeboval, ale proč nikdo nekalkuluje s tím, kolik energie a surovin je potřeba vytěžit, zpracovat, ekologicky zlikvidovat nevyužité, ... v souvislosti s výrobou nerezových střešních háků, Al profilů, spojovacího materiálu, .... to je strašná spotřerba surovin, energie a když to sečteš, tak soláry jsou zas jen věc, která v součtu poškozuje tuto planetu. Ale toto nikdo nechce vidět, lepší je žít v bludu a lhát sobě i okolí, že jako přispívám planetě, protože v Brusselu to říká soudružka lejno"vá".
@ZdenekPhilipp
@ZdenekPhilipp Год назад
Co se týče baterky, pojďme si to říct na rovinu, 10kW baterie s 10kW invertorem je úplna hovadina. Ta baterka dostává takový kouř, že si to vubec nezaslouží. Mě se zdá ideální poměr na 5kW invertoru 20kW baterek
@obajer
@obajer Год назад
Vidím to podobně. Při poměru 10 kW : 10 kWp : 10 kWh dostává baterka pěknou čočku. Je to vlastně nabíjení/vybíjení proudem 1C. Aspoň, že moderní hybridy si z BMS berou dynamicky info o maximálním doporučeném proudu a pokud je zároveň dostupná DS, tak se energie pro spotřebiče nad tímto limitem mixuje. To samé při nabíjení. Většina komerčních BMSek s LiFePO4 posílá info C/2 (i to je hodně, ale furt lepší, než drátem do oka). U okrajových hodnot SoC pak BMS střídači říká, aby nabíjel už jen C/5 a u konce mu může dokonce říct, aby nabíjení zastavil a balancéry stíhaly pálit. Ale všichni víme jak to je - tohle všechno je prostě jen elektronická "záplata" na něco, co kdyby se mělo navrhnout konstrukčně správně, tak by to málokdo zaplatil (10kWp panelů a k tomu třeba 30 až 40kWh baterek).
@ZdenekPhilipp
@ZdenekPhilipp Год назад
@@obajer no ja, protoze jsem zvolil tu nejlevnejsi variantu EASUN + vlastni baterie s externi BMS to musim resit tak, ze si regulaci nabijeni resim sam tak, ze hlidam napeti a podle toho rikam menici, jak ma snizit nabijeci proud. Kdyz jsem to nemel, tak uz se mi parkrat stalo, ze to blokla samotna bmska, protoze napeti na nekterem z clanku prekrocilo 4.2V a to nechci. Nechat to na BMSce neni dobre, protoze, kdyz to pak pripoji zpet skace proud nahoru dolu a to se mi taky nelibi. Nekdy o prazdninach jsem se vas obcas na neco ptal, a po prazdninach uz jsem kupoval a instaloval :). Ted mam neco pres 10800Wp panelu na jeden 5kW invertor a dohromady 20kWh v baterekach a to mi tam jeste lezi dalsi 2 menice a 10kWh ve clancich :). Pres zimu mam 3 stringy paralelne do jednoho invertoru. Na leto to prepojim na 4 do dvou invertoru a to me prave nuti pridat dalsi baterie. Protoze brat z 20.kWh baterie 10kW ve spicce je dost necitlive a ze tech 10kW fakt nekdy potreba je. Mam to zatim jenom na pokusy, ale musim rict, ze za rijen jsem mel ze site spotrebu cistou nulu.
@petrkoucky5710
@petrkoucky5710 Год назад
Pěkné video. Jen bych něco doplnil k tomu 2hému EAN. Pokud se nemylím tak od 1.1.2023 bude druhý EAN dostupný na všech distribučních územích. Vyhláška 404/2022, kterou se mění vyhláška 408/2015. Ve 404 si najděte změnu č.15, tj. nové znění paragrafu 16a. Distributor musí i u výrobny do 10kWh přidělit identifikační číselný kód u předávacího místa výrobny elektřiny.
@obajer
@obajer Год назад
Ano, je to tak - je to úplně nová vyhláška Energetického regulačního úřadu z prosince. Čekáme ještě, jestli příští rok dojde k avizované změně energetického zákona, navazující vyhlášky o způsobu měření elektřiny a změně Podmínek provozování distribuční soustavy. Pokud ano, tak na to možná uděláme video, protože v souhrnu to budou obrovské změny. Co se týče samotné změny vyhlášky ERÚ (www.eru.cz/fotovoltaika-na-bytovych-domech-dostane-od-ledna-zelenou) spoustě lidí na území ČEZ a PRE to udělalo velikou radost, protože budou moci konečně prodávat přebytky za spotové ceny, aniž by museli od toho samého obchodníka elektřinu i odebírat. Radost trošku kalí fakt, že na smysluplný prodej EE je potřeba mít nejen druhý EAN, ale také mít "rezervovaný výkon". A tady se obávám, že velmi brzy uvidíme, že FVE bude připojena, oba EANy přiděleny, ale distributorem schválený rezervovaný výkon pro danou FVE bude 0 kW, tak jako se tomu masivně děje na území EgD :( No uvidíme - tohle bude ještě hodně zajímavé. Díky za sledování!
@petrkoucky5710
@petrkoucky5710 Год назад
@@obajer Zajímavý pohled, jen mám jeden doplňující dotaz. Když žádám ČEZ distribuci o připojení FVE, tak ve smlouvě jsou uvedené parametry a mimo jiné je tam v bodě III. Podmínky připojení odběrného zařízení 2) Technické údaje místa připojení a předávacího místa f) celkový instalovaný výkon 9900kW (dle aktuální platné legislativi) g)rezervovaný výkon 10 kW. Pokud to tedy dobře chápu, tak mám smluvně zajištěný rezervovaný výkon 10kW a tudíž mi pak těžko mohou říci 0 kW. Nebo to vidím špatně?
@obajer
@obajer Год назад
@@petrkoucky5710 Ano, jde přesně o tento "rezervovaný výkon" a to, v jaké je kdo situaci: A) Pokud teprve žádáte o připojení nové FVE k DS, které končí výměnou elektroměru za 4Q a takzvaným "Prvním paralelním připojením", tak o rezervovaný výkon žádáte. A distribuce (ČEZ/EgD/PRE) Vám zpátky odpoví, jestli je možné výkon přidělit a v jaké výši. V nejlepším případě přidělí 1,1 násobek kWp výkonu panelů. Někdy však také může přidělit méně, nebo dokonce odepsat, že v dané lokalitě již není možné další výkon rezervovat a Vaše FVE tak může být připjena jen v tzv "zjednodušeném připojení", kdy do DS nesmíte posílat žádné přetoky, vyjma technických (což je tuším 114W dle posledního cenového rozhodnutí ERÚ) B) Pokud již FVE nějakou dobu provozujete, máte již smlouvu a ve smlouvě je uvedena hodnota rezervovaného výkonu, tak už Vám opravdu stačí jen požádat o přidělení výrobního EANu a můžete se hned začít domlouvat s některým obchodníkem, že mu svoje přebytky výroby budete prodávat. Ten, kdo se najde v případu "B", je tedy v pohodě. Ten, kdo FVE teprve bude stavět, je případ "A". Zde platí, že "kdo dřív přijde, ten dřív mele". Na spoustu nově stavěných FVE žádný rezervovaný výkon prostě nezbyde. Mnoho lidí, kteří si v příštích letech budou chtít pořídit FVE, tedy bude hodně zklamaných.
@alenazajickova4191
@alenazajickova4191 Год назад
super a přínosné
@obajer
@obajer Год назад
Děkujeme za sledování!
@VeronikaPagacova
@VeronikaPagacova Год назад
Děkuji, opět skvělé, prosím, nějaký prográmek, co by nasimulovali vůči světovým stranám, tedy osvitu Slunce panely na střechu? Děkuji vřele
@obajer
@obajer Год назад
Doporucuji webovy SolarEdge Designer. Vyzaduje registraci, ale je zdarma a poskytuje komplexni vystupy. Pouzivaji ho i architekti do projektu novostaveb. Pokud by Vam slo jen o odhad rocni solarni vyroby na zaklade poctu panelu a jejich orientace pak lze pouzit jednoduchy webovy nastroj JRC EU, ktery ukazujeme i v posledni casti tohoto videa.
@menmen1316
@menmen1316 Год назад
Krásné zpracované. Znám mnoho lidí, kteří si pořídili VFE a návratnost si spocetli podle tabulek prodejců. Ještě jste možná zapomněli přičíst do spotreb i spotřebu samotného systému FVe . Mluvili jste o tom v jednom z minulých videi
@amperak
@amperak Год назад
0,5MWh sežere střídač Solax/GW/deye za rok
@menmen1316
@menmen1316 Год назад
@@amperak díky za info, myslím že ČEZ batery pack má spotřebu až 1Mw. 75 procent pokryje tedy vyroba ze sluníčka, pořád se musí ale 250 KW dokoupit.
@pavelhusak3365
@pavelhusak3365 Год назад
@@amperak A v prezentované kalkulaci je to započteno nebo ne? Střídač je jediný díl celé sestavy, který žere el.?
@obajer
@obajer Год назад
​@@pavelhusak3365 ztraty zpusobene standardnim stridacem jsou jiz zapocteny v te poucce, ze 10kWp panelu vyrobi v CR 10MWh energie. Ony totiz ty panely vyrobi skoro 11MWh. Je to videt i v tom webtoolu JRC ktery ukazujeme na konci videa (ten uvazuje kombinovane ztraty celych 14%)
@pavelhusak3365
@pavelhusak3365 Год назад
@@obajer Děkuji za upřesnění a omlouvám se. Sem si nevšim.
@TK-bk5tr
@TK-bk5tr Год назад
Jak do návratnoti zohlednit i backup v případě výpadku sítě? to je přece také přínos domácí FVE
@obajer
@obajer Год назад
V případě firem se backup zohledňuje snadno - vezme se průměrná doba výpadků za rok a vynásobí se neproduktivním časem, za který musím i tak platit zaměstnance, stroje a nájmy. U RD se jedná spíše o "měkký benefit", který nelze vyčíslit exaktně. Pokud bydlím v oblasti, kde každou zimu padají sloupy elektrického vedení a oprava trvá týden, tak se lze k nějakým číslům dopočítat tím, že třeba musím vyhodit obsah ledničky, nebo se na danou dobu dokonce přestěhovat do penzionu. Pro většinu lidí ale není přesné vyjádření ekonomického přínosu backupu zas tak důležité a berou to podobně, jako třeba pořízení pistole na obranu vlastní rodiny, plotu okolo domu, nebo pěstování vlastní zeleniny (ekonomickou návratnost nic z toho vlastně nemá, ale spoustě lidí to přináší pocit bezpečí).
@janyk8975
@janyk8975 Год назад
Děkuji za toto video. Přivítal bych, kdyby šlo udělat podobné video na fotovoltaiku na panelák (cca 180 bytů). Honza
@obajer
@obajer Год назад
To bylo super, ale to by uz musel Teslacek udelat rozhovor s nejakym skutecnym odbornikem. To uz nemuze delat s dratenikem jako jsem ja.
@lubomirkovacik4205
@lubomirkovacik4205 Год назад
Super video. Zajímal by mě váš názor na doplnění FV o malou větrnou elektrárnu. Neplánujete na toto téma nějaké video?
@obajer
@obajer Год назад
Mrkněte do playlistu zde, na video číslo 19: ru-vid.com/group/PLJpNgLIJ1aMxvf8UMm3fpu6sdfvOj0rqu
@insidr5552
@insidr5552 Год назад
Leda že máš pozemek na větrné Hůrce, a ani tak se to ekonomicky nezaplatí… tady ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-Ye1nuM04PEc.html je video s pánem, který si to navrhnul a zkonstruoval kvůli závlaze zahrady už 20 let zpět… A kombinace s FVE už to zabíjí úplně… Navíc kdo má takovou otázku, tak má 0 znalost a není schopen si to sám ani navrhnout, natož postavit… A nechat si to dodavatelský je úplný nesmysl
@insidr5552
@insidr5552 Год назад
35:00 na to vyndání by se vyplatilo D26d, porovnejte😅 Od ledna budou všechny (končící fixace) stejně za 6050,- strop, anebo pokud zná někdo něco levnějšího, mimo spotu, tak mi napište 😅
@marastursa3326
@marastursa3326 Год назад
Nebude nic ani spot, takže všichni strop ceny 😪
@radoslavvrobel2262
@radoslavvrobel2262 Год назад
super video i xls
@igorkmetko4043
@igorkmetko4043 Год назад
Existuje fotovoltaické čo je na prototype auta Iveco glider a tam slovom dva paneli vyrobia. Elektriku až 3 kilovaty za den
@pubtemporary1054
@pubtemporary1054 Год назад
Stacilo by uviest ze tie prepocty na strankach sa tykaju len silovej casti elektriky a nezohladnuje distribucne poplatky. Potom by to sedelo ;)
@KarelJelinek-ll8sx
@KarelJelinek-ll8sx Год назад
Propočet se zastropovanou cenou a odpuštěným výpalným za OZE mi na konfiguraci 6,6 kWp a baterii 10,6 kWh hází návratnost 13,5 roku (Var 1) a 10 let (Var 2). Varianta 3 se nedá spočítat, protože nevíme, jaká by byla výkupní cena. Pokud vezmu plnou cenu bez státní dotace, je návratnost 22 a 17 let, což je naprostý nesmysl. Takže ekonomické argumenty jsou zcela mimo mísu. Lze se utěšit vyšší energetickou bezpečností, i když ... většina obdobných instalací nevydrží off-grid, při zatažené obloze, ani jeden den (já mám průměrnou denní spotřebu 11,5 kWh). Smysl to má jediný - současnou inflačně likvidovanou hotovost zkonvertovat do investice, neboť parametricky stejná elektrárna bude za dva roky o desítky procent dražší. Pokud se zavede "komunitní energetika", budu přebytky "posílat" jak do "virtuální baterie", tak do baráku o ulici vedle. Jelikož to bude vyžadovat nějaké (no nějaké, sakra velké) investice distributorů do gridu a zároveň se obchodníkům sníží tržby za silovou elektřinu, dostaví se vodárenský efekt a poroste jednotková cena.
@obajer
@obajer Год назад
Tesat do kamene 👍
@davebrno6593
@davebrno6593 Год назад
Super kalkulacka, diky! Mel bych dotaz na @Ondra Bajer: jak do kalkulacky zakomponovat vlastni spotrebu FVE systemu ktera je celorocni? Co jsem pochopil tak se ruzni na zaklade mnoha parametru (stridac, baterie, vykon, atd...)? Da se urcit kolik system sam spotrebuje ee, a kolik z te spotreby bude z vyroby a kolik z DS? Dekuji predem.
@obajer
@obajer Год назад
Vlastní spotřebu elektroniky FVE je ideální zohlednit tak, že se rovnou odečte od ročního potenciálu výroby. V XLS pak už uvažujete s tím redukovaným číslem. Krásně je to vidět například na kalkulačce JRC, kde je vlastní spotřeba defaultně nastavena na 14% (re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html), což odpovídá rozumným ongrid střídačům bez baterie. (Bateriové mají vlastní spotřebu vyšší.) Na území ČR je to tak, že 10kWp s ideální orientací a sklonem vyrobí ročně přes 12MWh DC elektřiny, ale právě pro účely konverze na AC, odpočtu vlastní spotřeby elektroniky a pro pokrytí toho, že ne vždy má člověk panely přímo na jih a pod ideálním sklonem, se obecně ujalo zjednodušené pravidlo, že 10kWp panelů v ČR vyrobí 10MWh elektřiny. Toto pravidlo docela funguje pro typickou hybridní FVE o velikosti blížící-se k těm 10kWp. Skutečná roční výroba bude v mnoha případech ještě maličko vyšší. Velký pozor je ale potřeba dát v těch případech, kdy má člověk výrazně méně panelů, například 5kWp a zároveň velký střídač. Střídač má totiž po věšinu času vlastní spotřebu tvořenou tak, že převažuje její konstantní složka, nikoliv složka závisející na aktuálním dodávaném výkonu. Pokud je tedy s 5kWp či méně panelů použitý příliš silný střídač (často na 10 nebo 15kW), tak poměr vlastní spotřeby vs vyrobené elektřiny bude mnohem horší. Tam je pak potřeba mít zkušenost, kolik takový střídač žere (což ne vždy se snadno zjišťuje). Pokud člověk potřebuje čísla o ročním potenciálu výroby co nejpřesnější, tak je idální použít už na to nějaký komplexní návrhářský software. Pro FVE založené na střídačích SolarEdge je výborný "SolarEdge Designer", který je zdarma. Nebo lze použít třeba univerzální komerční software PV*SOL od Valentin Software. Děkujeme za sledování!
@sirsvasek
@sirsvasek Год назад
Jak by měl postupovat clovek, který resi novostavbu, tj. vubec neví, jaka bude spotřeba?
@obajer
@obajer Год назад
V případě plánování novostavby je ideální nechat celý návrh, včetně FVE, na projektantovi. Ten pak spotřebu odhadne podle toho, kolik lidí bude v domě bydlet a jaké jsou plánované spotřebiče. Důležité je zohlednit způsob topení, ohřev TUV, vaření, klimatizaci, elektromobilitu, bazén atd. Vliv má také to, jestli se bude jednat o domácnost s dětmi v předškolním věku, nebo o domácnost s pracujícími, kteří odchází brzy ráno a domů se vrací až pozdě večer. FVE pak projektant může nejen navrhnout velikostně, ale rovnou i zakomponovat do plánů. Včetně návrhu umístění panelů na střeše, vyčlenění prostoru potřebného pro technologii naplánování kabelových tras. Jde-li jen o prvotní hrubou představu, tak tu si člověk může udělat tím, že se na spotřebu zeptá známých s podobným životním stylem. Velmi zjednodušeně lze říci, že: A) U RD s jednou domácností, kde se netopí elektřinou, není elektromobil ani bazén, ale zároveň se elektřina používá ke všemu ostatnímu včetně ohřevu TUV, vaření a klimatizaci, je spotřeba okolo 5MWh ročně. B) Jakmile se TUV i vaření řeší na plynu, už to budou jen cca 3MWh elektřiny. C) Pokud se topí TČ, měla by se celková spotřeba nového RD běžné velikosti vlézt do cca 10MWh. D) Jakmile je však v RD bazén, elektromobil nebo další velké spotřebiče, jako třeba dílna pro provozování živnosti, bude spotřeba hodně individuální a predikovat ji nelze. To samé platí, pokud naopak někdo žije téměř poustevnickým životem a elektřinu používá jen na svícení. Stačí takto?
@pavelstumpf4783
@pavelstumpf4783 8 месяцев назад
Díky za skvělé informativní video. Dají se tyto informace a výpočty využít i při návrhu FVE pro obec a pokrytí její spotřeby? Nebo je zde nutné uvažovat úplně jiné charaktery odběrů, tedy pravidlo průniku 50/70% neplatí? Jak zjistit průnik při snaze výpočtu nějaké návratnosti? Bude 50% dostatečná rezerva? Díky.
@obajer
@obajer 8 месяцев назад
Bohužel, mám obavu, že výpočet návratnosti FVE pro obec bude trochu jiná disciplína, než pro RD. Profil spotřeby v čase tam bude úplně jiný a navíc se bude lišit i u každé obce. Například, někde potřebují elektřinu hlavně pro veřejné osvětlení (což je lepší řešit výměnou za úsporná svítidla, než se snažit napájet klasické halogenky z baterií). Jinde můžou mít obecní čističku, kulturní dům, stadion, elektromobil, úřad s více kancelářemi a potřebou klimatizovat atd. Tzn. určitě by bylo lepší se obrátit na odborníky, kteří již takové zakázky realizovali a mají tedy tvrdá data (tuším, že FVE pro veřejnou správu, včetně zařízení dotací nabízí například firma ČEZ ESCO).
@michalvaner3167
@michalvaner3167 Год назад
Měl bych jednu poznámku k tomu koeficientu 0.7. Tak nějak tuším, že s ním se navrhují / počítají ty elektrárny aby to tak vycházelo. Ale určitě to není limit ‒ kdybych měl velkou spotřebu a fakt malou elektrárnu, tak se mám šanci dostat někde blízko k 100%, např kdybych měl spotřebu 10MWh za rok, postavím si 1kWp elektrárnu s 10kWh baterkou. Jen je to o tom, že takto malá elektrárna mi zase tak moc nepomůže, takže se hledá nějaký kompromis mezi „dostatečně velká, aby mě to nakrmila, ale přetéká to ven“ a „dostatečně malá, abych nepřetékal, ale zase furt dokupuju“.
@obajer
@obajer Год назад
Ano, přesně tak. Lze postavit i miniaturní FVE jen z jednoho panelu a tzv mikroinvertoru, kde jsem pak schopen spotřebovat téměř 100% roční výroby. Celkový ekonomický přínos ale bude bezvýznamný, protože z celkové roční spotřeby objektu taková FVE pokryje jen mizivou část. Jak bude vypadat průnik výroby a spotřeby se dá dopředu odhadovat pomocí modelačních nástrojů, například SolarEdge Designer. Na druhou stranu - jelikož čas od času se objeví zajímavé možnosti, jak lze zužitkovat přebytečnou energii i jinak (těžba kryptoměn nebo prodej na burze), tak se objevují FVE, které jsou optimalizované právě na toto a nikoliv na pokrytí klasické spotřeby RD. Z krátkodobého hlediska může být takový alternativní způsob využití energie z FVE velmi ziskový, ale v dlouhodobém horizontu se na něj nedá moc spoléhat, protože jeho výhodnost se může skokem změnit (viz aktuální cenový pád kryptoměn, nebo to, že až bude fotovoltaických elektráren připojeno do DS velké množství, tak to negativně ovlivní spotovou cenu energie právě v době slunečního svitu, podobně, jako ji už dnes ovlivňují německé a rakouské větrníky)
@mv8292
@mv8292 Год назад
Dobrý den, možná jste to v některém z dílů už probírali, ale Vaše videa jsou obvykle dost dlouhá na to, abych je všechny shlédnul, tak se zkusím zeptat touto cestou. Mám RD s 2 samostatnými byty vytápěný eletřinou ( každý cca spotřeba 7 MWh ) bez teplovodního systému. Existuje nějaká rozumná forma FVE ( virtuální x baterie ?? ), aby to dávalo smysl? Případně prosím o odkaz na díl, kde se to probíralo. Děkuji.
@obajer
@obajer Год назад
Tohle je přesně situace, jejíž řešení je problematické a drahé. Stavu, kdy nějakým způsobem topím elektřinou a mám spotřebu vyšší než 10MWh (zde tedy 14MWh) jsme se v několika videích dotkli už několikrát, ale samostatný díl, kde bychom to probrali do hloubky na nějakém konkrétním případu, jsme nenatáčeli. Možná něco uděláme v půlce příštího roku, pokud se změní zákony a vyhlášky, tak jak se o tom teď zrovna mluví ve veřejném prostoru. Ve zkratce: Na jeden RD lze dostat dotaci jen na jednu FVE (je to vázáno na stavbu a pozemek, nikoliv na majitele). Naopak jeden člověk, má-li 5 RD na 5ti pozemcích, může dostat 5 dotací. Na jedno odběrné místo (distribuční elektroměr s vlastním EANem) lze bez licence připojit max jednu FVE o výkonu max 10kWp (tedy s ročním potenciálem výroby cca 10MWh). Máte-li tedy v RD dvě odběrná místa, pak byste musel mít dvě FVE (energii zatím nelze sdílet mezi odběrnými místy), ale zadotovanou dostanete jen jednu FVE. Odběrná místa lze také sloučit a spotřebu si rozúčtovávat sám. Stále Vám však zůstane limit maximální velikosti FVE bez licence 10kWp, což je na krmení 14MWh roční spotřeby málo. Právě možnost sdílení energie a také navýšení maximální velikosti bezlicenční FVE je věc, která se v příštím roce má změnit. Něco už bylo schváleno, něco je připomínkováno, na něco se ještě vůbec nesáhlo. Dopadne-li schvalování dobře, pak byste si na RD mohl postavit jednu FVE například o velikosti 20kWp, letní spotřebu živit přímo z FVE a zimní spotřebu si kompenzovat tím, že byste letní přebytky výroby prodával za spotové ceny. Baterie by ani nebyla potřeba, pokud byste zároveň nechtěl mít zálohu napájení (u topení elektřinou totiž nemá běžně velká baterie žádný význam). Takže osobně bych počkal do toho příštího roku, jak se skutečně změní legislativa. Pak bych na střechu nechal nasázet co se tam vejde a rozjel prodej i nákup za spotové ceny. Z dlouhodobého hlediska je toto asi nejvíce fér - na jakýkoliv fix nebo produkt typu virtuální baterie se dlouhodobě nedá spoléhat a obchodník s elektřinou podmínky toho produktu rychle změní, kdykoliv se mu přestane vyplácet oproti spotu. Samozřejmě, narazit můžete na několik problémů: 1) Pokud legislativa na příští rok neprojde, i tak si můžete postavit 20kWp FVE, nakupovat a prodávat za spot. Ale potřeboval byste licenci ERÚ (stojí 1000 Kč jednorázově) a IČO. Máte-li již živnost, tak by Vás to nemělo administrativně moc zatížit. Jste-li však zaměstnanec tak pozor, přidělením IČ se dostanete do jiného režimu a přijdete o některé výhody. 2) Je otázkou, jak velký výkon se na střechu Vašeho RD vleze a jestli bude orientace panelů taková, aby zajistila dobré výnosy. 3) Velkým problémem se začíná stávat, že distributor odmítne FVE s prodejem přebytků připojit, protože v dané obci nemá kvalitní vedení a transformátor. Tohle může být jednoznačný show-stopper a je potřeba si to ověřit dopředu.
@ondrej.bacina
@ondrej.bacina Год назад
Díky za podporu
@lukasmicko3259
@lukasmicko3259 Год назад
Ahoj, bylo by dobre udělat nove video a kouknout jak se změnili podmínky... Druhy Ean uz dostane kazdy mikrozdroj.... a jsou jasne spotove ceny průměrné... do toho pri vypoctu z noveho ceniku ČEZ ste nedali zastropovani ceny... ale jinak super videa a pokračujte
@obajer
@obajer Год назад
Ano, někde v průběhu videa jsme to zmiňovali, že aktuální podmínky jsou nějaké, a že se mohou změnit, protože se právě vytváří spousta úprav v legislativě. První je ta vyhláška ERÚ, díky které už druhý EAN od 1/2023 dostane každá FVE, která bude mít povolený rezervovaný výkon. Určitě postupně přijdou ještě i další změny, bohužel to vypadá, že ty už budou spíše negativní :/ Ano, nedali jsme tam zastropovanou cenu, tuším že video se točilo v době, kdy bylo známo odpuštění DPH, odpuštění POZE ale ještě nebyla známa výše stropu. Něco málo o tom říkáme někde na konci - že v roce 2023 budou ty ceny pravděpodobně nižší, než je uvedeno v cenících, ale že právě by si měl každý udělat vlastní úvahu jaké ceny elektřiny do kalkulace vloží, protože FVE se pořizuje na 20-30 let. A tedy nelze absolutně odhadnout, jak ty ceny budou vypadat. Primárně nám šlo o to, ukázat s čím vším je potřeba při výpočtu návratnosti počítat, aby si to každý dokázal ujasnit v hlavě a nenechal se napálit :) Děkujeme za sledování!
@darkusdrako5304
@darkusdrako5304 Год назад
Diky za super video. V te variante s virtualni baterii je rocne vesti uspora nez s fyzickou baterii ? to znamena ze se baterka nevyplati kupovat ? Ja mam fve bez baterie protoze mi na ni nezbylo a jak na to koukam tak se mi asi ani nevyplati ji dokupovat a usetrim dvakrat :D Fve 8,8 kw a spotreba domu 8,5 Mw s orientaci na JZ Fix za 2 kc jeste rok
@obajer
@obajer Год назад
Zkuste si to hodit do XLS, akorát je to tak, že bez fyzické baterie tam není koeficient souběhu výroby a spotřeby 70% ale jen 50%. Pravděpodobně Vám ale skutečně vyjde, že prostá návratnost bude lepší v případě kdy bude FVE bez fyzické baterie (byť se souběhem 50%) a použijete pouze baterii virtuální. Samozřejmě, je tam ale riziko, že virtuální baterii ČEZ zruší, nebo výrazně zhorší její podmínky. Fyzickou baterii už Vám naopak nikdo nevezme. Link na stažení XLS najdete v popisku pod videem. Díky za sledování!
@obajer
@obajer Год назад
PS: priklad ukazovany ve videu je FVE + FB + VB. Takze 70% soubeh a zbytek spotreby pres VB.
@darkusdrako5304
@darkusdrako5304 Год назад
Riziko že změní ČEZ změní podmínky tu samozřejmě je stejně jako zrušení VB. Jde jen o to že pokud je roční úspora takřka stejná s VB jako i s Fyzickou bakterií tak ji ted nemusím hned kupovat. Dejme tomu že mi Fve s VB ušetří ročně 20000 Kč tak za zhruba 4 roky mi to na tu fyzickou už samo vydělá. Teď ale celý rok budu na fixu bez VB a uvidím data kolik bude úspora čisté bez VB i bez FB . Další rok naskočim na čistě VB a uvidím rozdíl. Můžu pak klidně poslat výsledky :) . Každopádně díky za video i tabulku.
@pavelberjak7666
@pavelberjak7666 Год назад
Ahoj Ondro, mohu poprosit vlozit do popisku odkaz na web dat slunecniho svitu. Dekuji
@obajer
@obajer Год назад
Díky za upozornění, přidáno. (je to re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html)
@pavelliska8129
@pavelliska8129 Год назад
Zdravim! Mate nekde porad kolik stoji pojisteni domu s FV? O kolik procent to naroste oproti stavajicimu?
@obajer
@obajer Год назад
Tohle by bylo super téma, ideálně kdyby jej @ondrej.bacina probral přímo s odborníkem z některé pojišťovny. A nejen o kolik se zvedne cena pojištění nemovitosti, ale i další detaily. Napříkad jestli připojštění FVE pokrývá jen panely, nebo i elektroniku a baterie, jaké podklady jsou potřeba do smlouvy, jaké podklady jsou potřeba při pojistné události, na co se vztahují výluky a jak to vypadá s amortizací. Také nějaká statistika historických pojistných událostí by byla fajn - co se stává/nestává atd. Pojišťovny mívají statistiky výborné, takže by to určitě bylo zajímavé!
@LadislavMate
@LadislavMate Год назад
dobre video
@fate2388
@fate2388 Год назад
Tak víc než milion domácností u čez s elektřinou na dobu neurčitou, budou mít rok 2023 cenu kolem 9kč za KWh , ti co jsou na spotu už letos ( a že jich neni málo), maj víc než tohle, a od 1.1.2023 si díky stropu dost oddechnou a ti co mají stále platnou fixaci s cenou za silovku pod 3kč, už skoro neexistují, takže ano, 8kč za KWH ( se vším všudy) je spíš podhodnocená ceny. A hned co klesne cena, se zase objeví POZE takže rok 2024 dost pravděpodobně bude stejný. Tzn u mě cca 18MWh vyrobecnýh FVe (mam 9,8 KWp radeji roční výrobu podcenuji a spotřebu budu mít z FVe 100% (nule přetoku)) je zhruba 160 tisíc co čezu nezaplatim jen za 2023 a 2024.
@ZdenekSvoboda-ye1lu
@ZdenekSvoboda-ye1lu Год назад
mám Vás rád pánové , ale bude daleko lepší počkat z komentáři do následujícího roku a to nejlépe únor březen poněvadž čísla o kterých hovoříte jsou již v tomto čase nereální a vše bude naprosto jinak včetně fixu o kterém mluvíte. Nevím jestli dodavatel který je v převážné většině zahraniční s majoritou atd. bude schopen či ochoten prodávat elektřinu s cenou pod státem určenou fixaci. Jinak říkám, také že vypadne tarif NT ale není jisté jestli to bude na určitou dobu nebo na věky. Pokud dojde k realitě toho o čem se hovoří v tuto dobu bude zbytečné používat baterie, poněvadž dojde k masivnímu výkupu a to u všech prodejců.
@obajer
@obajer Год назад
Ano, myslím, že na tohle jsme někde na konci videa upozorňovali. Jde prostě o to, že pokud si někdo FVE pořídí teď, tak absolutně nemůže tušit, co vše se v příštích 20ti letech změní. Ať už z hlediska cen nebo i jiných podmínek. Tohle do výpočtů zahrnout nedokážeme a každý si tedy musí spekulativně dosadit predikce vlastní.
@z.8477
@z.8477 Год назад
@@obajer Ondřeji přesně tak. Každopádně ze strategického hlediska je pořízení FVE dobrá volba. Mám pro to hned několik argumentů. Je zcela jisté, že ceny energií se téměř jistě nevrátí do cen v polovině roku 2021. Několik důvodů : současná a z toho vyplývající energeticko geopolitická otázka, tlak na zelenou energetiku, postupný nárůst poptávky (nové spotřebiče, roboti, servery, elektromobilita atp..)... Co se týká spekulací, je téměř jisté, že v CZ vznikne komunitní trh s přebytky. Je to nevyhnutelnost, která musí nastat nejpozději do roku 2030 díky fitFor55(greendeal) protože síť bude muset umět tyto přebytky absorbovat a zároveň český stát nebude chtít vracet dotace z EU a aby dostál svým závazkům bude muset být FVE na každé druhé použitelné střeše. Toto je technicky dost velký problém, který se měl už dávno řešit. Zatím se na to aktivně připravuje jen EGD. Uvidíme co ostatní a co na to ČEPS.
@pavelsuchy5149
@pavelsuchy5149 Год назад
Dobrý den a máte zapocteny úroky ktere jsou cca5-6 procent ?Při investici 350000 nutno odečíst 15000 které nedostanu v bance.
@obajer
@obajer Год назад
Ano viz cas 43:18
@davidhruby4985
@davidhruby4985 Год назад
Zdravím a moc děkuji za videa co děláte. Měl bych dotaz ohledně toho virtuálního EANu... jsem na jižní Moravě a právě ve fázi čekání na instalaci FVE.. A zajímalo by mě jak to je přesně s tím EGD, jsem právě na jeho uzemí a budu mít něco co by případně šlo prodat. Mám na spotřebu cca 5MWh cca 9,2KWp FVE, nicméně mi egd povolilo přetoky jen 3KWh (tady tedy předpokládám, že to je opravdu každou hodinu, je to tak?) a zajímalo by mě jak a kde požádat o ten virtuální EAN.. Už ted nebo až po instalaci? D9ky za odpoved.
@obajer
@obajer Год назад
Máte tedy "rezervovaný výkon" = 3kW. To znamená, že můžete do distribuční sítě tlačit energii výkonem 3kW od rána do večera. Na tuto hodnotu (3kW) by Vám měla instalační firma nastavit limit ve střídači, aby se to omezovalo automaticky. I s tímto rezervovaným výkonem toho během slunečného dne dokáže do DS natlačit docela dost kWh (kWh = výkon v kW x počet hodin po který ten výkon dodáváte). Až budete mít FVE hotovou, tak jedním z posledních kroků je, že dorazí pracovník EgD a vymění Vám elektroměr za 4-kvadrantní s automatickým odečtem a SIM kartou. Poté, za pár dní, když se přihlásite na portál "Distribuce24", zde naleznete oba dva EANy. Jeden je klasický EAN odběrného místa a druhý bude EAN výrobního místa. Pak už se jen rozhodnete komu budete přebytky výroby prodávat. Firem které přebytky vykupují je více, populární je v současnosti firma ENTRI a něco tuším už umí i firma BezDodavateleCZ. Děkujeme za sledování!
@davidhruby4985
@davidhruby4985 Год назад
@@obajer Dobrý den, děkuji moc za odpověď a rady. Ano ano, firma o tom ví a nastaví to tak na střídači. A ano, i tak tam dokáži dostat docela dost elektřiny. Navíc se dá v budoucnu zažádat o zvýšení přetoků, je to tak? Tak to jsem tedy špatně pochopil, já myslel, že o ten virtuální EAN musím nějak požádat, oni mi ho tedy přidělí automaticky a nebo taky ne? Jsem právě z jižní Moravy a mám FVE předimenzovanou právě kvůli mírným přetokům a prodejům..
@obajer
@obajer Год назад
@@davidhruby4985 Požádat o navýšení rezervovaného výkonu se v budoucnu dá. Teď s tím ale pár let nepočítejte, FVE přibývají jako houby po dešti a elektrické vedení v obcích nejsou provedena dostatečně kvalitně, takže hrozí fluktuace napětí v závislosti na proměnlivé výrobě a zátěži. Buďte rád, že jste dostal ty 3kW. Jsou lidé, co dostali 0kW. Až se elektrické vedení v obcích postupně vylepší, pak by navýšení RV na vyšší hodnotu mělo projít. Ale to může trvat roky. Dřív se žádalo, teď už byste měl výrobní EAN nají v portále distribuce24 automaticky, po dokončení PPP procesu. Od nového roku bude výrobní EAN konečně vydávat i ČEZ (díky vyhlášce, kterou letos schválil Energetický regulační úřad).
@davidhruby4985
@davidhruby4985 Год назад
@@obajer Jo jo, o tom vím, zjišťoval jsem to a přesně tohle se děje, jsem rád i za ty 3kW. Rodičům o pár vesnic dál povolili přítoky 100%, ale to je holt jiná ves :) Takže EAN bude a to je důležité, já to z toho videa pravé pochopil, že ho nedostane každý. Tak to je super. Moc děkuji za radu a odpověď. Pokud by jste někdy měl cestu na Moravu tak dejte vědět a dáme si pohárek aj dva :)
@davidhruby4985
@davidhruby4985 Год назад
@@obajer Dobrý den, moc se omlouvám, že opět ruším, ale potřeboval bych už radu řekněme praktického rázu. Původně jsem měl v projektu střídač Solax 3f 10kW, ale teď mi volali z firmy, která vše realizuje a tvrdí mi, že protože nemám povolené 100% přetoky tak mi musí dát střídač Deye (podrobnosti nevím, ale bude to adekvatní k původnímu Solaxu). Mezitím u rodičů proběhla instalace a mají Solax ( mají povoleno 100% přetoků). Firma mi tvrdí, že Deye je mnohem lepší typ střídače oproti Solaxu, dodávají k tomu ještě i nějaký OptiBox na regulaci přetoku prý údajně něco podbného jako GreenBono nebo wattrouter, ale tam netuším jak dalece je to pravda.. Deye co jsem hledal je podstatně hlučnější, nbude to v kotelně, kde mi to asi nevadí, ale chtěl bych se zeptat na váš názor. Zda Solax nebo Deye nebo je to vlastně asi jedno. Protože mi klidně dají i ten Solax, ale tam teda netuším jak budou řešit ty částečné přetoky, když mi kvůli tomu chtěli dávat Deye. Nějak se v tom už ztrácím... Děkuji za radu.
@juliusvlnka7634
@juliusvlnka7634 10 месяцев назад
mne na foltovoltike trocha vadí len ledna vec a síce používanie prípony píku. napríklad desať kilovatPÍKU. Je to len vymyslená frajerina, vôbec to nie je z odbornej terminológie elektrotechniky.
@mixak1189
@mixak1189 Год назад
Muzu se prosim zeptat, jaky je vas nazor na instalaci FVE v krajinach , kde neni tolik slunecniho svitu jako v CR. Napr. tady v Irsku je vetsinou zatazeno ,tak nevim jak moc se to muze vyplatit? Dekuji za jakykoliv nazor.
@ondrej.bacina
@ondrej.bacina Год назад
Ahoj, doporučuji si zkusit ten nástroj co ti ukáže reálný získ za rok. Možná by bylo lepší v Irsku spíše větrná elektrárna. Na druhou stranu tam zase není nikdy taková zima jako u nás.
@obajer
@obajer Год назад
V reálu to není tak strašné - 10kWp panelů v ČR vyrobí cca 11MWh elektřiny za rok. V irsku to samé množství panelů vyrobí cca 8MWh elektřiny. V létě to bude fungovat výborně i v Irsku, například na pohon čerpadla pro napájení dobytka, nebo jako systém pro zásobování letní chalupy/chaty. V zimě funguje FVE v Irsku výrazně hůře, než v ČR - nevyrobí opravdu skoro nic. Jinak FVE lze nalézt i v tak šílených lokacích, jako je třeba Švédsko. V létě to tam bude fungovat skoro stejně dobře jako v ČR, od podzimu ale vůbec. Přesto jsou nadšenci, kteří si tam FVE pořizují.
@mixak1189
@mixak1189 Год назад
@@ondrej.bacina No zima tu sice neni takova, ale ty jejich papirove domy a tenka plastova okna, kdy se zaclona hybe i pri tom, kdyz je zavrene, me nuti uvazovat o najake jine alternative vytapeni nez je zdejsi "velice popularni" olejove. :D
@mixak1189
@mixak1189 Год назад
@@obajer Dekuji Ondro za odpoved ;)
@ondrej.bacina
@ondrej.bacina Год назад
@@mixak1189 No tak to pak ale přeci vůbec nesouvisí s FVE? :) Jasně že je nejdříve třeba vyřešit úniky tepla a pak teprve řešit ostatní. viz naše video o mém domě. Co vám neřeknou.
@user-we8dl3pz2c
@user-we8dl3pz2c Год назад
jen se chci zeptat lze stahnout soubor vypočtu nebo kde kdo mi poradi s tim co je pro mě lepsí protože ročni spotřeba energie je 30000kw a jedna se o větsí starší dum a je vše na elektřinu.Děkuji o onformace za každou radu budu rád
@obajer
@obajer Год назад
Odkaz na XLS najdete primo v popisku pod videem. 30MWh je hodne, tohle urcite proberte s certifikovanym energetickym specialistou, spise nez na internetu. Jako vychozi bod pro jejich hledani treba: refsite.info
@vaseksvoboda4836
@vaseksvoboda4836 Год назад
A těch 8 Kč/kWh je cena s nebo bez DPH? A v té ceně je zahrnuta i cena distribuce? Protože pokud to je cena s DPH a i s distribucí, tak mi nepřijde zase tak vysoká. Já platím 19,50 Kč/kWh (s DPH i s distribucí).
@obajer
@obajer Год назад
Jestli myslíte těch 8Kč/kWh, které firma uvedla ve vzorové kalkulaci na svých stránkách, tak to měli na mysli cenu včetně DPH, distribuce i dalších poplatků. Prostě komplet roční spotřeba lomeno celková roční platba za elektřinu. 19,50 Kč / kWh je masakr, ale to asi máte velmi malou spotřebu, třeba jen 3MWh ročně, že?
@vaseksvoboda4836
@vaseksvoboda4836 Год назад
@@obajer Jenom 6 MWh/rok. Takže nic hrozného. Při téhle ceně si ani větší spotřebu neumím představit.
@standaspelda4844
@standaspelda4844 Год назад
Dobrý den, ještě bych měl dotaz, zda je přípustné při dobré výrobě a nabitých bateriích vypínat domovní jistič a odpojit se od sítě. Mám baterie 10KWh a při nabítí mi v pohodě stačí do druhého dne. V létě bych nemusel být připojen celou noc a při sluníčku celý den. Děkuji a zdravím.
@lukasbaader8522
@lukasbaader8522 Год назад
Pokud máte hybridní FVE s připojením na DS, pak by to bylo porušení podmínek distributora.
@standaspelda4844
@standaspelda4844 Год назад
@@lukasbaader8522 Děkuji. Vaše rady jsou k nezaplacení. Velmi si cením, jak jste objektivní a nestranný, což je v této době těžké. Posílám alespoň malou podporu.
@obajer
@obajer Год назад
Domovní jistič nevypínejte. Jeho vypnutím by došlo k vypnutí elektroměru a to by se ČEZu nelíbilo. V RD s domácími FVE jsou totiž primárně montovány 4Q elektroměry s pravidelným dálkovým odečtem, vybavené vlastní SIM kartou pro online přenos naměřených hodnot výroby a spotřeby. (Průběžné hodnoty spotřeby i výroby si můžet sám kontrolovat na dip.cezdistribuce.cz). Máte-li FVE montovanou někdy nedávno, pak ale máte kromě hlavního jističe v elektroměrovém rozvaděči také mechanický vypínač. Ten je na drátech umístěn až za jističem a odpojuje celý RD, včetně FVE, od elekroměru. Po jeho vypnutí tak zůstane elektroměr stále napájen. Pokud si přes léto shodíte tento vypínač, tak se nikdo zlobit nebude (schválně jsem teď ještě prošel dokument "Připojovací podmínky pro výrobny" a explicitní zákaz přechodu do ostrovního režimu jsem tam nenašel.) Otázkou ale je, zdali máte skutečně možnost přepojit všechny spotřebiče v RD na záložní výstup střídače. Pokud by tomu tak nebylo, tak Vám některé spotřebiče přestanou fungovat, protože je-li střídač odpojen od DS, tak elektřinu posílá jen do svého backup výstupu. Občas takto bývají zapojené bojlery, někdy také čerpadla tlakové kanalizace nebo třífázové zásuvky pro cirkulárku apod. Takže toto si raději vyzkoušejte předem. Další věc je, jestli má skutečně ekonomický význam se takto dlouhodobě odpojovat - pokud je totiž FVE nakonfigurovaná správně a má rozumný střídač, tak bude letní odběr z DS jen minimální a bude spíše v okamžicích kdy dojde k souběhu více než 3,3kW příkonu na jedné fázi (což backup výstup střídačů utáhne jen pár vteřin, max minut).
@standaspelda4844
@standaspelda4844 Год назад
Dobrý den, děkuji za rozsáhlou odpověď. Teď už mi to je jasné. Já jsem šel do BB boxu i když jsem tušil jaké problémy může mít. A tak se také stalo. Instalace 4q elektroměru letos 22.8. Od té doby spotřeba boxu 200 až 300W a i více. Nejhorší je komunikace a podpora. S ČEZ, Tenaur a Oig Power. Teprve po 3 měsících přijel Oigu technik a odvezl si měnič na opravu. Dozvěděl jsem se, že řada měnicu byla vadná. Jak mi sdělil, opravený měnič bude mít nejnovější součástky a SW s nízkou spotřebou. Také umožní nastavení BB v případě špatného počasí na režim Stand-up se spotřebou 35w. Jsem optimista a tak doufám že to dopadne dobře.
@obajer
@obajer Год назад
@@standaspelda4844 V létě by to nemělo až tak vadit: máte-li povolené přetoky, tak si BB dokrmuje svoji vlastní spotřebu z panelů a baterie. Z DS se krmí jen v zimě, například poslední cca měsíc a půl by se BB z panelů už asi neuživil. Kolega z práce má BB také, chtěl mít FVE od stabilní firmy, aby se o to nemusel moc starat. Hardware je to pěkný, i ta webová aplikace. Škoda, že si to OIG více nepohlídali při výběru komponent. Tak snad to opravdu nějak vylepší ikdyž bych v to moc nedoufal - mám doma tři měniče stejné modelové řady a žerou jak prokopnuté. Přitom jsem je kupoval vždy s odstupem jednoho roku. Ještě dotaz: BB jste vybral přesto, že jste viděl naše video na Tesláčkově kanále o BB, nebo se k Vám to video dostalo až poté?
@tomasbase1867
@tomasbase1867 Год назад
Když dnes vidím před nějakou informací "až" něco, v nejhorším možném použití "sleva až", automaticky mi to evokuje, že jsou v první řadě líní, ale spíše z podstaty neochotní přiznat horší stav věci a vědomě z lidí dělat blbce. Ty to berou jako něco normálního, dělá to "každý", protože nechtějí psát "hvězdičky pod čarou". Zapomínají, že jsou na webu, kde ti s morálkou používají u zavádějících informací vždy nějaký "on mouse over event" na bublinu, když už chtějí minimalizovat layout. Holt někdo dělá nepřehledné tabulky, aby si to mohl spočítat opravdu reálně jen ten, kdo není opravdu blbej, protože je to korporát, který si výrazy "až" nemůže dovolit. No a ten druhej, oba jsou ale ve stejným pytli, spoléhá na ty, co si pamatují jenom základku, ti jdou po tom "až" jak slepice po flusu. Smutná to doba.
@tomasdoubek
@tomasdoubek 9 месяцев назад
Dobre video. Diky. Kdyz udelate dnes NVP a soucasnou hodnotu penez diskontujete o 7% tak ta navratnost odleti do prdele :D
@obajer
@obajer 8 месяцев назад
Myslím, že jsme o to tom i mluvili v některém ze starších videí: pořizovat si FVE má smysl až ve chvíli, kdy už člověk má vyřešený topení, zateplení, akcie, dluhopisy, komodity i pojištění. A pokud mu po tomhle všem pořád zbývají volné peníze, tak ať si klidně koupí FVE. Z hlediska poměru výnos/riziko je na tom pořízení FVE prostě docela špatně.
@sun.energy9039
@sun.energy9039 Год назад
Popravdě, spíš populární diskuse než skutečně odborný popis. Jen příklad - proč diskutovat částku 8 Kč / kWh? Přistupujeme přeci k návratnosti investice, diskontovanym CF modelem. Je relativně jedno, jestli tento rok mám či nemám 8 Kč, protože se umim.... Zásadní je odhad ceny na alespoň 10let. Navíc, mluvime o ceně elektriny, co z má dve složky (jednodušene) cenu elektriny a distribuční poplatky.
@robertesser1814
@robertesser1814 Год назад
Zdravím tě spolužáku. Moc pěkně vysvětlené. Momentálně mi právě konci fix a přemýšlím zda zůstat u ČEZu a přejít na Elektřinu pro soláry nebo zkusit bezdodavatele. Škoda že jste v tomto videu nezpracovali i tuto variantu. Mohl bych se na tebe prosím obrátit s prosbou o konzultaci a zaslání tabulky z videa? Díky moc
@robertesser1814
@robertesser1814 Год назад
Odkaz už jsem našel v popisu
@amperak
@amperak Год назад
koukni na video electrodada o životu na spotu. jen bacha, on má větší baterku
@ondrej.bacina
@ondrej.bacina Год назад
Ahoj Roberte! Tabulka by měla být dostupná. Jinak se samo zvi rád tě uslyším.
@pavolkorec1267
@pavolkorec1267 Год назад
10kwh v bateri na kolik noci vychazi tato zaloha, a je to potreba mit takovou velikou baterku ?
@filipes1024
@filipes1024 Год назад
Není to potřeba z hlediska kapacity, ale kvůli velikosti nabíjecích / vybíjecích proudů, které by neměli překračovat 1/10 C. Tedy pro 10kWh baterii je to výkon 1kW.
@obajer
@obajer Год назад
V praxi většině domácností stačí 10kWh baterie na pokrytí cca 24h temna. Pokud přes den svítí slunce, tak se baterie opět nabije. Delší dobu temna s takto malou baterií přežijí jen velmi úsporné domácnosti s malým střídačem. On totiž i samotný střídač má docela velkou vlastní spotřebu, takže za 24h si jen sám pro sebe vezme cca 2kWh, které musí přijít buď z panelů, z baterie nebo v nejhorším případě ze sítě. A když se k tomu ještě přičte, že využívat by se mělo max 80% kapacity baterie, tak těch 10kWh opravdu málokomu vystačí na déle než zmíněných 24h. Mimo výše uvedené je potřeba při volbě velikosti baterie zvážit i další faktory. Například již zmíněné nabíjecí/vybíjecí proudy a u dotovaných FVE také podmínku minimální velikosti baterie ve vztahu k instalovanému výkonu panelů.
@z.8477
@z.8477 Год назад
@@obajer I maximální což je dvojnásobek výkonu. Zmiňuji to jen pro přesnost ekonomicky baterie dvojnásobného výkonu FVE v naprosté většině případů nebude dávat smysl.
@michaelgrass8260
@michaelgrass8260 Год назад
Nepočítali jste pánové náhodou taky IRR?
@obajer
@obajer Год назад
Kdepak, IRR ani další ekonomické ukazatele jsme počítat nechtěli. Běžnému zákazníkovi v ČR nejvíce napoví klasická "délka návratnosti v letech". V těch dalších věcech by se asi jen ztrácel. Ono popravdě velký vliv na výsledek má také to, jaké parametry člověk zvolí u těch věcí, které nemůže dopředu vědět - nejen inflace v příštích letech, ale také budoucí cena elektřiny, budoucí skladba platby za elekřinu (zdali se třeba výrazně nezvedne fixní složka u těch lidí, kteří budou mít FVE jako určitá forma "trestu" za to, že neodebírají elektřinu po celý rok atd.) Uvedený výpočet má sloužit hlavně jako takový příklad, aby si lidé dokázali sami dát dohromady, jestli se pro jejich situaci FVE vyplatí, nebo jestli jim třeba ochoďák nekecá.
@cryptofaucet_bitcoin
@cryptofaucet_bitcoin Год назад
ta tabulka by vesmes mela fungovat i pro ostrovni instalaci ze?, zadal jsem vsechny udaje o tarifu bytu kde mam kancelar, cenu fotovoltaiky ktera tam bude na balkonech, (cenu mam jiz vesmes danou, mam koupene vse krome MPPT ktere vim jakou ma cca cenu, ale ted nazimu se me to jiz nechce resit a zprovoznovat, pockam si na jaro a MPPT proste poridim az to zase budu resit ) a kdys jsem zadal nakupni cenu a cenu na pozarucni servis v hodnote ceny menice za kterou jsem ho poridil letos v lete, tedy cenu menice vesmes zapocitavam 2x (Axpert 5kW) tak me navratnost vysla na necelych 13 let :) to neni tak spatne na to ze to je bez dotace a ostrovni, pritom jsem zadal ze z teoreticky vyrobene elektriny spotrebuju jen 60% tedy z cca 1,6MWh spotrebuju jen cca 1MWh, pokud by menic nejakym zazrajem prezil, coz by teoreticky mohl, neb jeho vykon budu vyuzivat jen v radu procent, aneb ma mit vykon 5kW a ja budu mit oder vetsinou do 400W obcas pak treba do 700W (dana kancelar ma rocni spotrebu cca 1,1MWh a celej byt pak cca 1,6MWh, a dana fotovoltaika poskytne elektrinu jen te kancelari a na rozvody celeho bytu to prehodim az s rekonstrukci bytu), tak navratnost by byla 11 roku, coz asi neni spatne na ostrovni instalaci svepomoci, cenu jsem dal zastropovanou, protoze me na byte cena o par korun na MWh diky zastropovani veskutecnosti klesla, bez zastropovani bych platil vic presnejsi popis je 1640Wp na 4 panelech (4x410Wp), Axpert 5kW, baterie od Mivi 6,4kWh (51V - 125Ah, lifepo4 s BMS, mensi nedavala smysl cenove, rozdil 4-5 tisic pri 3-4kWh baterce proste nedaval smysl a tak jsem vzal rovnou tech 6,4kWh, kdys nastavim na MPPT a v menici nejake rozumne DOD treba 70% tak bude k vyuziti nejakych cca 4,2-4,4kWh, coz i tak bude problem asi nabit, neb instalace je fasadni na jih se sklonem cca 7-8 stupnu), MPPT chci EPever 5420AN (MPPT v Axpertovi ma bohuzel startovaci napeti jen lehce pod urovni co daji ty 4 panely v idelanich podminkach, proto externi MPPT), + jisteni, kabely a tak, a to cele v rackovem kabinetu 42U (zapocetl jsem ho do ceny) ta tabulka je super, diky za ni :)
@amperak
@amperak Год назад
bude fungovat i pro ostrov v té první variantě úspory. ale musíš vědět kolik procent ostrov ušetří. u mne to je 5,5MWh spotřeba a 4MWh výroba FVE, tj nějakých 72%. Ale v zimě ohřívám TUV kotlem, tj mám zimní průměrnou spotřebu menší. jinak bych byl na lonských číslech kdy jsem měl 55%
@cryptofaucet_bitcoin
@cryptofaucet_bitcoin Год назад
jj pocital jsem s tou prvni variantou, sak zapojovat to budes ty :D ale nechame to az na jaro, ted v te zime se me jiz nechce osazovat panely na konstrukci, do jara to pocka :D
Далее
КИТАЕЦ ЗА 24 МИЛЛИОНА / РАЗГОН
1:10:06
ГЕНИИ МАРКЕТИНГА 😂
00:35
Просмотров 1,6 млн
can you repeat it? #tatyanadiablo ##shorts
00:11
Просмотров 949 тыс.
HELLUVA BOSS - THE FULL MOON  // S2: Episode 8
23:10
Chyby při koupi fotovoltaiky od firmy
14:27
Просмотров 194 тыс.
Charlie | Konečne kosíme [epi 178]
10:03
Просмотров 963
Virtuální Baterie - pro koho je dobrá a jak na ní?
15:07
Huawei который почти как iPhone
0:53
Просмотров 559 тыс.
Power up all cell phones.
0:17
Просмотров 49 млн
Полезные программы для Windows
0:56