Тёмный

Lampowiec z "kranikiem" czyli Luxman SQ-N100 [Reduktor Szumu]  

ReduktorSzumu
Подписаться 122 тыс.
Просмотров 26 тыс.
50% 1

W tym odcinku naprawa i opis lampowego wzmacniacza firmy Luxman, modelu SQ-N100.
Oprócz remontu również opis sprzętu, pomiary oraz odsłuch.
Jeśli spodobał Wam się odcinek, zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebook'u:
/ reduktorszumu
Jeśli macie jakieś sugestie w sprawie tematów kolejnych odcinków, kierujcie je na:
reduktorszumu@gmail.com
Zapraszamy także na nasz drugi kanał o tematyce szeroko pojętej elektroniki - RS Elektronika
/ @rselektronika
Zapraszamy na stronę reduktorszumu.cupsell.pl do zakupu koszulek i gadżetów z logiem Reduktora Szumu. W ten sposób możecie przyczynić się do rozwoju naszego kanału.

Наука

Опубликовано:

 

16 май 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 103   
@miroslawswigon4464
@miroslawswigon4464 Месяц назад
Jak miło usłyszeć pański głos i zobaczyć nowy materiał z naprawy.
@ciekaweurzadzenia
@ciekaweurzadzenia Месяц назад
@traszql
@traszql Месяц назад
11:44- nie mógłby Pan spać. To było cudowne!
@krzysztofwaleska
@krzysztofwaleska Месяц назад
Sumienie dobrego fachowca gwarancją dobrej roboty!
@daromako4291
@daromako4291 Месяц назад
Miałem przyjemność posłuchania jego następcy i muszę przyznać że za te pieniądze gra wspaniałe wręcz wyśmienicie, do małych pomieszczeń nie widzę lepszego wzmacniacza barwa nasycenie magia lampy świetny kontrolowany bas ,rozstaw sceny separacja instrumentów, słyszalnosc drugiego i trzeciego planu , średnica bliskość wręcz namacalność obcowania z wokalami . Magia... był to wręcz zaszczyt i przyjemność odsłuchu tego Samuraja. Tylko nie jest to wzmacniacz dla każdego jak i Lexus nie jest samochodem dla wszystkich ..Pozdrawiam I dziękuję za fajny materiał.
@Rajosaw-qe9tz
@Rajosaw-qe9tz Месяц назад
Z tym lexusem to pojechałeś 🤣
@ludendorf4
@ludendorf4 Месяц назад
Ahh, film z naprawy, uwielbiam
@napatencie4421
@napatencie4421 Месяц назад
Jestem z rocznika 1982 i pamiętam, że umiejętność lutowania trzeba było opanować w 7 klasie szkoły podstawowej, żeby zdać do kolejnej klasy. Dlatego dziwi mnie to, że dorosły facet może tak strasznie lutować.
@czary44
@czary44 Месяц назад
Panie Krzysztofie, uruchamianie wzmacniacza lampowego bez obciążenia jest dość ryzykowne. Co prawda w tym układzie mamy na wyjściu układ RC, który zapobiega wzbudzeniu się wzmacniacza na wyższych częstotliwościach ale to nie jest gwarancja iż nie dojdzie do katastrofy. Wiem, że Pan to wie, pewnie Pan zapomniał obciążyć wyjście :) Zmierzone wartości są bardzo słabe, dobry wzmacniacz lampowy z powodzeniem osiąga odstęp sygnału do szumu na poziomie -100 dB, oraz separacje kanałów -80 dB i lepiej. Poza tym dziękuję za film, jak zawsze fajnie się go oglądało :)
@ReduktorSzumu
@ReduktorSzumu Месяц назад
Wzmacniacz w czasie pomiarów był obciążony rezystorami.
@czary44
@czary44 Месяц назад
@@ReduktorSzumu Rozumiem. Na filmie tego nie widać.
@Robertrrteam
@Robertrrteam Месяц назад
@@czary44 Skoro nie widać, to po co z góry zakładać? Tym bardziej, że pan K. do laików w tym względzie nie należy i można było się domyślić, że zapewne obciążył wyjście.
@czary44
@czary44 Месяц назад
@@Robertrrteam załóż okulary i jeszcze raz obejrzyj albo może zacznij rozumieć, że dosłownie nie widać tego co Pan Krzysztof mówi, że podpią. A ja z grzeczności dalej nie dyskutuje.
@Robertrrteam
@Robertrrteam Месяц назад
@@czary44 faktycznie, nie podpiął, zwracam honor i jeszcze skłamał :)
@paulb4661
@paulb4661 Месяц назад
15:53 zapadka na JST XH bialy przewod, skrajny wtyk na pierwszym planie, chyba nie zaskoczyla. Swoja droga, ciekawe co poszlo nie tak, ze skonczylo sie takim druciarstwem.
@gogigolda
@gogigolda Месяц назад
Aż się lutownica w kieszeni otwiera jak widzi się te wszystkie hakerskie rozwiązania
@ciekaweurzadzenia
@ciekaweurzadzenia Месяц назад
Dobra robota
@czary44
@czary44 Месяц назад
Strasznie do bani jest zrobiony ten wzmacniacz. 10W wyciska się z powodzeniem z EL84 w układzie PP i auto-biasem. Z fixed-bias można wycisnąć 16-18W. Do tego inwerter w układzie "long tail" daje naprawdę dobre parametry i z ECC83 w stopniu napięciowym można spokojnie sterować dużo większe (bardziej wymagające napięciowo) lampy jak EL34 czy nawet KT88. Użycie tego inwertera powinno dać rewelacyjne parametry THD i IMD, a tu lipa, totalna klapa, jeszcze ten przesłuch i szum. I jeszcze po co tam jakiś przedwzmacniacz na półprzewodnikach, wspomniany inwerter na ECC82 i ECC83 w stopniu napięciowym dają bardzo duże wzmocnienie, za duże nawet jak dla EL84? Nie jestem przeciwny półprzewodnikom i nie jestem zdania, że coś psują (jeśli są poprawnie użyte) ale po co one tam? Ponadto to pożałowanie dwóch terminali, żeby wyprowadzić z traf odczepy 4 i 8 om. Co za bezsens producent napisał, że można tam pakować obciążenie aż 16 om, przecież to daje totalne niedopasowanie. Wiele mógłbym jeszcze pisać o tym urządzeniu, a dobrego to tylko tyle, że całkiem spoko wygląda. Konstrukcja jest słabo przemyślana.
@tomekkruger
@tomekkruger 20 дней назад
14:06 na schemacie widać stało prądowe sprzężenie stopnia napięciowego z odwracaczem fazy. To wymaga aby opornik katodowy w odwracaczu miał sporą wartość około 40% wartości opornika anodowego, żeby siatki były na potencjale anody i bardziej ujemne niż katody. Niestety, mamy tu silne ujemne sprzężenie zwrotne, które zżera nam zysk z tego stopnia i słabo sterujemy siatki EL84, bo praktycznie odwracacz fazy nie ma wzmocnienia. ECC 82 powinny mieć 2/3 oporu na wspólnym rezystorze a resztę na własnych, mógłby by być bocznikowane kondensatorami lub opornikiem w celu wprowadzenia kompensacji USZ. Ultra linear też weźmie z 1-3 Waty (w zależności od współczynnika sprzężenia ekran anoda). Co do wyjścia pełna zgoda, takie uniwersalne uzwojenie wtórne daje silne niedopasowanie co jest uciążliwe dla pentod nawet w trybie ultraliniowym. Przesłuchy mogą wynikać ze słabego zasilacza, potencjometru, Opampów, czy regulatora barwy. Jest jeszcze jedna rzecz, która może w tym wzmacniaczu degenerować stopień wejściowy. Brak podpięcia żarzenia do napięcia rzędu 40V, tworzy się nam dioda między żarnikiem a katodą. Może jest więcej grzechów, ale na szybko ich nie dostrzegam.
@czary44
@czary44 20 дней назад
​@@tomekkruger z tego samego układu i zestawu lamp z powodzeniem zasilam EL34 przy znacznie lepszych parametrach. Do tego mam UL i jeszcze CFB. I tak, na anodach każdej triody inwertera mam 47k, a w katodach wspólny 40k. Globalne nfb ma -17dB. Aby uniknąć diody między żarnikiem, a katodami zastosowałem ECC99 (można też 12bh7), która ma napięcie żarnik-kat. 200V, a ja tu mam 180V. Wiem lepiej byłoby "podnieść" żarzenie ale w mojej konstrukcji z różnych względów tego nie mogę zrobić 😊
@szmit8
@szmit8 Месяц назад
👍🏻👍🏻
@januszstanowski5994
@januszstanowski5994 Месяц назад
Powitać
@Marekbroda1
@Marekbroda1 Месяц назад
😊😊
@piotrn9450
@piotrn9450 Месяц назад
wg mnie pilot bardzo fajny, głośność to chyba jedyne co potrzeba na odległość, szczególnie że pewnie będzie drugi pilot do odtwarzacza, ale sam sprzęt wygląda jak podróbka luxmana.
@arkadiuszweiss
@arkadiuszweiss Месяц назад
Prąd spoczynkowy dla 12 W jest za wysoki, możliwe że moc uzyskana jest w wyniku podwyższonego napięcia sieci ale powinien on wynosić dla 12 W około 5-10 mA. Druty były zapewne dlatego że osoba naprawiająca nie była zamożna a rząd nie sponsoruje bardzo potrzebnej pracy naukowo-technicznej i wyposażenia laboratoriów dla osób niezmożnych. To oczywiście źle. Ktoś naprawiał połączenie które nie stykało i powstawały trzaski. Wtyczki w sprzęcie tej klasy to wada, chyba że klasy wojskowej ale wtedy jedna wtyczka to koszt kilkuset złotych.. Przesuniecie klasy lamp mocy do głębokiego AB powoduje wyższe wzmocnienie i generację wyższego poziomu szumów elektronowych gdyż lampy mocy stają się także wzmacniaczem napięciowym pełno-okresowym. No chyba że tak zaleca producent i taki był zamiar ich naukowców, jednak wtedy lampy pracują blisko klasy A generując po postu podwójną ilość szumów elektronowych gdyż obie pracują w znacznym wysterowaniu prądem stałym jednocześnie. Generalnie w latach 70' stosowano zasadę że lampa w AB klasie pracuje w 10 % wysterowaniu prądu prądu stałego. Dla wzmacniaczy o super jakości i pewnie przekraczano ten zakres kosztem mocy ale tego już nie wiem gdyż wtedy wzmacniacz był blokiem o najwyższej jakości i nie interesowano się tak bardzo podwyższeniem jeszcze bardziej tej jakości. Bardziej pracowano nad eliminacją poważnych wad wzmacniaczy na tranzystorach germanowych które były bardzo drogie i bardzo ale bardzo trudne w budowie - regulacji.
@Le00nn
@Le00nn Месяц назад
Matko Boska, co za pilot xDDD
@miroslawswigon4464
@miroslawswigon4464 Месяц назад
To fakt. Pilot za 2 dolary z Chin. Masakra... 🤣🤣🤣
@bazejparadowski8246
@bazejparadowski8246 Месяц назад
Czy może myślał Pan nad odświerzeniem serii dobrze brzmiące stereo?
@Robertrrteam
@Robertrrteam Месяц назад
Interesowałem się tym wzmacniaczem również. Jednak doszedłem ostatecznie do wniosku, że jest to zbyt specyficzna konstrukcja jak na moje potrzeby. Ostatecznie zdecydowałem się na model firmy Unison Research Simply Italy i ten spełnił moje oczekiwania, choć również nie dysponuje wielką mocą, bo tylko 12 Watów na kanał, to jednak podstawa basowa jest bardzo dobra, a charakter brzmienia odzwierciedla to, czego możemy oczekiwać od dobrze zaprojektowanego wzmacniacza lampowego. Zatem cieszę się również, że kiedyś nie zdecydowałem się na ten wybór. Pozdrawiam i dziękuję za ciekawy odcinek z cyklu napraw.
@paulb4661
@paulb4661 Месяц назад
@@daromako4291 FilHarmonia, przepraszam, jesli urazilem.
@daromako4291
@daromako4291 Месяц назад
Drogi forumowiczu Myślę że Twoja opinia nie jest zbyt obiektywna tylko zasugerowałeś się chęcią zaoszczędzenia środków Bo gdybys nie kupił Luxmana za 16 tys. A w to .mejsce wziąłbyś np. Filharmonie na 20 tys. To byłbym skłonny uwierzyć że kierowałeś się uchem a nie zasobnością portfela. Mógłbyś przybliżyć całą konfigurację sprzętu na jakim słuchasz muzyki. Dziękuję i przepraszam jak uraziłem.
@paulb4661
@paulb4661 Месяц назад
@@daromako4291 Od razu lepiej
@daromako4291
@daromako4291 Месяц назад
JeSli byś mnie uraziL to bym to napisał... ​@@paulb4661
@Robertrrteam
@Robertrrteam Месяц назад
@@daromako4291 Tak, kierowałem się również względami finansowymi, ale nie tylko. Mogłem kupić wówczas ten wzmacniacz za mniej, niż 16 tys. Moja opinia nie jest oparta nawet na odsłuchu, lecz na opisach, opiniach i testach oraz obecnej opinii RS na temat tego urządzeniach. Wyeliminowałem zatem ten sprzęt niejako poprzez domysły, poszlaki i wnioski już na początku. Simply Italy trafił do mnie niejako trochę przypadkiem, bo akurat nadarzyła się okazja wypożyczenia z zaprzyjaźnionego sklepu. Słuchałem też kilku innych wzmacniaczy lampowych. Ten spodobał mi się na tyle, że niedługo potem zamówiłem dla siebie taki sam. Ponieważ na tle owych innych grał wyraźnie dobrze i angażująco, świetnie wyglądał, a przy tym faktycznie był najtańszy, co było oczywiście istotną zaletą. Filarmonia jest znakomitym wzmacniaczem, ale mój budżet zakładał zakup wzmacniacza w cenie do kilkunastu tys. mój system to: kolumny JMR Lunna, przetwornik DPA DX-16, transport Audiolab CDT6000, gramofon EAT-C Sharp, okablowanie Acoustic ZEN. Nie obraziłem się, dziękuję i pozdrawiam.
@canibalus1410
@canibalus1410 27 дней назад
Proszę zrobić jakiś odcinek o nowym sprzęcie audio w rozsądnej cenie który mozna polecić.
@Ziomek_1312
@Ziomek_1312 Месяц назад
Mam pytanie jak wymienić spalone gniazda w wzmacniaczu lbt-d705 sony
@janmos5178
@janmos5178 26 дней назад
Nie na temat ale polecam Panie Krzysztofie darmowy pdf dotyczący także japońskiej inwazji elektronicznej w USA, Sanyo Manufacturing Corporation 1977-1990.
@rafaprawda249
@rafaprawda249 Месяц назад
Jak w porownaniu z dreamampem?
@JCDenton-cu8ge
@JCDenton-cu8ge Месяц назад
Dobrze zrobiony klon au-70 osiąga 23W mocy.
@piotrk5692
@piotrk5692 Месяц назад
Wygląda jak z chińskiej fabryki w której powstają Primaluny i Cayin
@moc000ful
@moc000ful 28 дней назад
Witam, Mam Amplituner Onkyo TX-NR575E który gra z kolumnami Cabasse MT 32 . Co w tym zestawie zmienić żeby grało lepiej. Muzyki słucham tylko z Tidala premium. Pokój 18 m2. Muzyka różna.
@sudohamacgt4035
@sudohamacgt4035 17 дней назад
czy to możliwe bo czytałem w necie ze nie mam mono wzmacniacz z 3 trafami jednio jest zasilające 2 jest podłączane z kondensatorem 4700uf i 3 ma gałęzi omów do wyjść głośnikowych są tez tranzystory kapelusze to3 chyba
@marcinwalaszek7839
@marcinwalaszek7839 Месяц назад
Miałem, wygląda Ok... Niestety brzemien.... 🤫🤫🤫 Za ta kwotę można znaleźć Naprawdę 💪💪💪🪄🪄🪄
@BitKamienny
@BitKamienny Месяц назад
A jest jakiś sposób, żeby przekonać się do wzmaciaczy lampowych mimo ich małej mocy?
@tomekkruger
@tomekkruger Месяц назад
Nabyć wzmacniacz mocy z pp z 4 lampami KT88 w jednej końcówce. 100W ze spokojem. Jeśli to za dużo to 75 W z Mcintosh MC275 powinno wystarczyć. Nie jest regułą, że lampa musi mieć małą moc. Tak się utarło, bo radiowe lampy w SE zapewniają tylko 3-4 W, a to sprzęt popularny jak np.: Zodiak czy Duet. Wystarczy odpowiedni typ, napięcie zasilania, konfiguracja i odpowiedni transformator głośnikowy. Z lamp transmisyjnych można wyciągnąć nawet i kilowaty. Na pewno zniechęcająca będzie cena takich lampówek. To jest przestarzała technologia, produkująca dużo harmonicznych, poza tym kosztowna, po 1000h wzmacniacz już nie brzmi jak nowy, bo lampy się zużywają. No i lampy są coraz gorzej wykonane.
@erdna7373
@erdna7373 Месяц назад
Do codziennego słuchania wystarczy 2 x 1W. Więc 2 x 10W to już mała dyskoteka. 10 W potrafi przeszkadzać sąsiadom
@BitKamienny
@BitKamienny Месяц назад
@@tomekkruger Dzięki za info, poprosu próbuję się przekonać do wzmacuacza od Reduktora
@tomekkruger
@tomekkruger Месяц назад
@@BitKamienny Do Sansui czy Luxmana? A może kitu do składania? 5W to wystarczy do odsłuchu w bliskim polu w cichym pomieszczeniu z efektywnymi kolumnami takimi jak np Sansui SP70 ale lepiej wybrać tuby czy Klipsch R800 (RP8000 są dużo lepsze ale też 3 razy droższe). Wzmacniacze lampowe są dla zdecydowanych. Te w SE grają środkiem, mają problem z basem (obfitości zniekształceń wynikających z nasycenia rdzenia i drugiej harmonicznej, ale zniekształcenia basu człowiek łatwo toleruje), a także góra pasma, bo transformatory niestety rezonują. W PP mamy problem z przejściem przez zero dla pentod w klasach AB i B, triody są słabe, ale nieco lepiej radzą sobie ze zmianą impedancji obciążenia. Lampy transmisyjne drogie i szybko się zużywają. Trzeba być pasjonatem, żeby wybrać tę technikę. U mnie lezy sporo lamp w pudełku, ogromna część z nich jest nowa lub nieużywana. Na co dzień słucham tranzystora.
@miroslawswigon4464
@miroslawswigon4464 Месяц назад
Do wzmacniaczy lampowych niskiej mocy nadają się i najlepsze rezultaty dają wysokoskuteczne kolumny blisko lub powyżej 100dB o impedancji 8 ohm lub więcej. Przerabiałem temat na własnej skórze przez wiele lat. Miałem kilka lampowców. Znajomy napędza JBL-e studyjne 4343 wzmacniaczem lampowym SE o mocy 2x8W na lampach EL156. Wysterowuje bez problemu. Ściana dźwięku muzykalnego, ciepłego, rozdzielczego i subtelnego bez agresji z kontrolowanym dużym basem. Bajka!
@witoldczarnecki159
@witoldczarnecki159 Месяц назад
Bieda wzmacniacz.
@bevis71
@bevis71 Месяц назад
Nie rozumie za bardzo faktu że dla 6 łomów jest większa moc niż dla 4 :> Jakiś link albo tutek na ten temat? Czy nie działa to tak że im mniejsza oporność głośnika tym większa moc❓
@tomekkruger
@tomekkruger Месяц назад
Najkrócej? Niedopasowanie impedancji powoduje zwiększenie THD, a te zżerają część mocy wyjściowej. Lampy oddają najwięcej mocy, gdy widzą określoną impedancję na wyjściu (uwzględniając przekładnik impedancji jakim jest transformator). Jest tutaj jeszcze wiele innych zjawisk wchodzących w grę, ale powyższe powinno wystarczyć.
@JCDenton-cu8ge
@JCDenton-cu8ge Месяц назад
Ustawiał pan prąd spoczynkowy bez obciążenia wyjść głośnikowych?
@pasmanpasmanski5405
@pasmanpasmanski5405 Месяц назад
obciążenie wyjść wpływa na prąd spoczynkowy ?
@czary44
@czary44 Месяц назад
@@pasmanpasmanski5405 nie ale włączenie wzm bez obciążenia może doprowadzić do wzbudzenia się układu i zjarania lamp mocy lub nawet trafa gł.
@pasmanpasmanski5405
@pasmanpasmanski5405 Месяц назад
@@czary44 jeżeli tak by było, to wzmacniacz nie nadawałby się do użytku: nie ma szansy zagwarantować, że kabel od głośnika po pewnym czasie się nie odłączy samoistnie.
@paulb4661
@paulb4661 Месяц назад
@@pasmanpasmanski5405 Nigdy nie dojdzie do rozwoju lotnictwa, nie ma przeciez szansy zagwarantowac, ze nie nastapi katastrofalna w skutkach awaria silnika.
@czary44
@czary44 Месяц назад
@@pasmanpasmanski5405 haha no to widzę, że nie masz pojęcia o wzmacniaczach lampowych ale postanowiłeś się wypowiedzieć :D
@sudohamacgt4035
@sudohamacgt4035 Месяц назад
tego marzeń chciałem roić ale pomiarów nie widziałem
@sebastianbort8512
@sebastianbort8512 Месяц назад
Jak to mozliwe ze moc na 6ohm jest wieksza niz na 4?
@taksebrzdekam...1866
@taksebrzdekam...1866 Месяц назад
Niska wydajność prądowa, stosunkowo duża impedancja wyjściowa. Wzmacniacze lampowe z płytkim sprzężeniem zwrotnym tak mają...
@tomekkruger
@tomekkruger Месяц назад
@Sebastianbort8512 to bardzo proste: transformatory dają dokładne dopasowanie impedancji międzyanodowej do impedancji głośnika 6 omów. Jak sądzę jest to przekładnia 6000 omów do 6. Sugeruję się ustawieniem prądu spoczynkowego, katalog lampy podaje, że przy tej impedancji obciążenia dla UL prąd katody to około 28mA. Każda odchyłka od tej proporcji powoduje generowanie większych zniekształceń, które zeżrą część mocy produkowanej przez lampy. Pentoda ma dużą wrażliwość na to odchylenie, wystarczy popatrzeć na charakterystyki i położyć na niej linię obciążenia. Obciążenie 4 lub 8 omów uchyla linię obciążenia od jej pierwotnej wartości kątowej generując zniekształcenia. To nie tranzystor, żeby generować najwięcej mocy przy zwarciu. Dodajmy, że wpływ na moc także ma klasa pracy pentody PPUL. Co prawda sprzężenie na siatkach ekranujących powoduje zwiększenie współczynnika tłumienia (globalna pętla USZ także) ale odchylenie od nominalnej wartości impedancji i tak powoduje spadek mocy. Triody są mniej wrażliwe na to odchylenie od nominalnej wartości impedancji ale nie znaczy to, że nie są. Generalnie po to się uzwojenie wtórne dzieli na sekcje żeby po przekładniku lampy pracowały komfortowo i zawsze widziały te swoje 6000 omów. Inną kwestią jest jeszcze to, że głośnik nie ma stałej impedancji w całym spektrum częstotliwości i dla każdej częstotliwości będzie oddawał inną moc z charakterystycznymi dla tego zakresu zniekształceniami. I tak dla minimum 6 omów impedancji może oddawać dwa razy więcej mocy niż przy rezonansie 16 omów, bo głośnik to nie rezystor tylko reaktancja i stąd linia obciążenia otwiera się w elipsę powodując ciężką pracę lamp. Pętla USZ także ma decydujący głos dla określonej impedancji podłączonego obciążenia. Innymi słowy jak odczep jest dla 6 omów to szukaj takich głośników z w miarę płaskim przebiegiem impedancji w funkcji częstotliwości.
@sebastianbort8512
@sebastianbort8512 Месяц назад
@@tomekkruger dziekuje za odpowiedz :)
@tomekkruger
@tomekkruger Месяц назад
@@sebastianbort8512 nie ma problemu. RS tłumaczył niegdyś dopasowanie źródła do obciążenia, trzeba poszukać.
@tomekkruger
@tomekkruger Месяц назад
@@sebastianbort8512 Tak mi się jeszcze przypomniało, że jeśli idziesz w niedopasowanie to trzeba się trzymać pewnego schematu: Klasa B i AB niedopasowanie w stronę większej impedancji podłączonej do zacisków, klasa A w stronę mniejszej impedancji. Dla klasy B obsługa impedancji mniejszej jak projektowana może być śmiertelna, przegrzanie anody lub siatek ekranujących, taki wzmacniacz jest bardzo wrażliwy na przeciążenie. Natomiast dla klasy A zwarcie jest praktycznie nieszkodliwe, oczywiście powoduje to grzanie się transformatora głośnikowego, ale lampy wytrzymują. (źródło Radioamator 1/1954). Jeśli odłączymy obciążenie od wzmacniacza klasy B na biegu jałowym to nie powstanie przepięcie, bo składowa stała nie płynie przez uzwojenie pierwotne i nie indukuje się w rdzeniu strumień, który mógłby ulec przerwaniu (transformator zawsze przeciwstawia się zmianom przyłożonej sem produkując przeciw sem). Jeśli odłączymy obciążenie od wzmacniacza klasy A nawet na biegu jałowym powstanie w nim przepięcie, ale jest niewrażliwy na przeciążenie (czyli np.: podłączanie do zacisków 8 omów głośników 2 omy). I praca wzmacniacza klasy A na biegu jałowym skraca żywotność lamp, im głośniej grają tym mniej się grzeją. Klasa AB łączy obie wady stąd dopasowanie musi być jak najlepsze.
@JCDenton-cu8ge
@JCDenton-cu8ge Месяц назад
Ten wzmacniacz jest tak kiepski że kupi go chyba tylko ktoś kto kupuje oczami a nie uszami.
@user-ss2hw3li3s
@user-ss2hw3li3s Месяц назад
Nie do końca rozumiem... Taki wzmacniacz stereo, właśnie z końcówką na EL 84 ( w układzie push -pull) i sterowaniem na ECC85, mój ojciec zrobił mi jako prezent na osiemnastkę w roku1980. I w tamtym czasie, gdzie był zalew półprzewodników, a czeskie KD502 ( na których końcówki chodziły o niebo lepiej niż na 2N3055) były dostępne bez problemów, on w ramach fantazji zrobił mi wzmacniacz na lampach, z regularnym "pająkiem" wewnątrz, bez żadnego druku czy czegokolwiek nowoczesnego. Ot, tak dla ekstrawagancji. Bo lampy były już wtedy na wymarciu. A wy mi tu pokazujecie takie samo coś tylko może w ładniejszej blaszanej skrzynce i to was tak 'eksajtuje' ? Kiedyś, jako młody szczaw słyszałem wszystko, i miałem pierdolca na punkcie czystości dźwięku z głośnika. Teraz, połowę z tego zakresu wyciął mi pesel, i szczerze mówiąc wystarcza mi stary JVC z MOSFET`ami na końcu... Ani szumu, ani brum-u nie słyszę... Czujecie to jaki to komfort....😁 A ten pilot tutaj, to wiocha totalna...
@czary44
@czary44 Месяц назад
Ten Luxman to lipa. Można zrobić to znacznie lepiej.
@HUW-05039
@HUW-05039 Месяц назад
Bo druk / płytka wychodzą w produkcji teraz taniej niż "pająk".
@czary44
@czary44 Месяц назад
@@HUW-05039 duuuużo większe znaczenie ma topologia układu niż to jak to poskładasz.
@arturszubert8500
@arturszubert8500 Месяц назад
Pilot wiocha ale jest ... ja nie mam takich wygód a szczerze takie coś bym z przyjemnością zainstalował 🙂
@user-ss2hw3li3s
@user-ss2hw3li3s Месяц назад
@@czary44 Może i tak.. Zresztą, co ja się mogę na tym znać? Blisko pięćdziesiąt lat zajmowania się elektroniką jako taką, to chyba niewiele czasu aby coś zrozumieć z tego tematu, prawda ?
@slovitzmusic8201
@slovitzmusic8201 Месяц назад
Dlaczego klienci czasem wolą nie mówić? Bo nie chcą wyjść na idiotów, którzy już raz dali się zrobić przez jakiegoś partacza, a jednocześnie nie chcę podkurzyć kolejnego technika, bo liczą na uratowanie sprzętu. Jak serwisantom odpala "solidarność lutownic", to lecą komentarze typu "pan ma wymagania", "trudny klient", albo że sam pan nie wiesz czego chcesz, i w ogóle i tak się pan nie znasz.
@faust-cr3jk
@faust-cr3jk Месяц назад
Nie zdziwiłbym się, gdyby to sam klient grzebał, a potem wstydził się przyznać.
@krzysztofwaleska
@krzysztofwaleska Месяц назад
Czasy się ciągle zmieniają. Żeby potrzeba było tłumaczyć co to jest ultralinear... ot takie czasy. Moje ględzenie tylko dla zwiększenia z 94 na 95 liczby komentarzy.
@qba6663
@qba6663 Месяц назад
Wzmacniacz wyglada całkiem ciekawie ale ten pilot to naprawdę odrzuca 🙄
@ramunasp.634
@ramunasp.634 Месяц назад
taniai , ale lepsi. Yaqin MC-84L
@nowheremanjk8624
@nowheremanjk8624 Месяц назад
Użyszkodnicy kłamią bo się wstydzą ;}
@PiotrSlowinski
@PiotrSlowinski Месяц назад
Bez jaj - serio wymiary to 297x210, czyli dokładnie standardowy format kartki A4?!?!
@waldemarbieron
@waldemarbieron Месяц назад
Tak jest to hybryda,ale omijając barwę i nie korzystając z wejścia gramofonowego mamy wzmacniacz w pełni lampowy
@radosawrossati7042
@radosawrossati7042 Месяц назад
Z tym pilotem to niejest to takie złe, mam kilkadziesiat przycisków, używam tylko 3 a połowe to już niepamietam co do czego
@GluonToo
@GluonToo 11 дней назад
Wymawiamy mniej więcej "bajas", a nie "bias".
@taksebrzdekam...1866
@taksebrzdekam...1866 Месяц назад
Lampy są w porządku ale wzmacniacze w technice lampowej pozostawiają zbyt wiele do życzenia...(nie są przezroczyste)
@marekkuszynski4045
@marekkuszynski4045 Месяц назад
Wiem, że w oczach a bardziej w uszach audiofili zabrzmię jak heretyk, ale w tym przypadku to jest po prostu skórka za wyprawkę. Nie dość, że płacisz 10 000 zł to jeszcze musisz co jakiś czas wymieniać lampy, całość regulować, a idz pan w ch*j. Za te pieniądze to można kupić porządny amplituner Denona i jeszcze na głośniki zostanie. Snobistyczna sztuka dla sztuki i przerost formy nad treścią za chore i nieakceptowalne pieniądze. Ja rozumiem jakby taki wzmacniacz kosztował 2000 zł - 3000 zł, ale 10 koła za coś czego trwałość jest bez porównania niższa niż wzmacniaczy półprzewodnikowych, ale za to brzmi kilka razy gorzej od nich to już jest gruba przesada. Lampy niech sobie zostaną w wojsku w sprzęcie który ma wytrzymać impuls elektromagnetyczny powstający przy wybuchu nuklearnym, w obecnej elektronice użytkowej uważam je za zbędne. Lampy porównałbym do silnika parowego, który w obecnych czasach nie ma racji bytu i posiada same wady w stosunku do silnika spalinowego czy elektrycznego. Jedyne miejsce w którym może się sprawdzić silnik parowy to sam środek rosyjskiego pustkowia do którego nie opłaca się ciągnąć trakcji elektrycznej, a drewno znajduje się metr od torowiska. Analogicznie zresztą lampy. Jakby taki wzmacniacz kosztował trzy razy mniej to sam bym się zainteresował żeby po prostu poobcować z tą analogową elektroniką sprzed kilku dekad, popatrzeć na te układy żarzenia no i po prostu ten wzmacniacz jest ładny i pasowałby mi do wystroju domu. Ale 10 koła to niech sobie płacą za niego masochiści.
@norbertmaksymiuk7444
@norbertmaksymiuk7444 Месяц назад
Lamp w nowoczesnym sprzęcie wojskowym od lat już się nie używa.
@czary44
@czary44 Месяц назад
Z wieloma kwestiami się zgodzę ale odnoszę wrażenie, podparte tym co piszesz na końcu, że nie zaznałeś zbyt wielu doznań związanych z audio lampowym. Patrzysz na to jedynie przez pryzmat wad. Właściwie dwóch, niska żywotność i cena. A żywotność może być wielokrotnie wyższa niż 1000h jeśli sprzęt jest dobrze zbudowany, a cena cóż... Może obczaj zalety tego sprzętu 🙂
@miroslawswigon4464
@miroslawswigon4464 Месяц назад
🤣🤣🤣👌
@marekkuszynski4045
@marekkuszynski4045 Месяц назад
@@miroslawswigon4464 Nie no, wydać 10 koła żeby później babrać się w sprzęcie to świetna inwestycja. Rozbawiło mnie to dokładnie tak samo jak ciebie :)
@norbertmaksymiuk7444
@norbertmaksymiuk7444 Месяц назад
@@czary44 A jakie są dzisiaj zalety wzmacniacza laptopowego?
Далее
Unitra ZGB-401 [Reduktor Szumu] #311
17:24
Просмотров 35 тыс.
Жидкие носки)))
00:19
Просмотров 1,2 млн
Вечный ДВИГАТЕЛЬ!⚙️ #shorts
00:27
Просмотров 4,4 млн
Nowa Unitra WSH-805 [Reduktor Szumu] #303
28:39
Просмотров 247 тыс.
Magnetofon z szufladą [TOWARY MODNE 56]
21:12
Просмотров 170 тыс.
Sony STR-6800SD [Reduktor Szumu] #213
28:57
Просмотров 55 тыс.
Pioneer SA-606 [Reduktor Szumu] #260
23:20
Просмотров 47 тыс.
Test chińskich wzmacniaczy [RS Elektronika] #149
29:57
Собери ПК и Получи 10,000₽
1:00
Просмотров 1,4 млн