Тёмный

Latviešu valodas izcelsme un attīstība 

Laika Doma
Подписаться 2,5 тыс.
Просмотров 7 тыс.
50% 1

Опубликовано:

 

1 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 41   
@laimoniskiselevs4561
@laimoniskiselevs4561 Год назад
Man vecmamma mācija lasīt izmantojot bībeles veco druku. Prieks ka mana dzimtā valoda ir latviešu valoda.
@meistars1
@meistars1 Год назад
paldies par latviešu valodas pārskaru - iedzilināšanos tās izcelsmē!
@albertskrusts4029
@albertskrusts4029 Год назад
Paldies par jūsu darbu 👍👍👍
@filorena
@filorena Год назад
Lielisks, vispusīgs ieskats valodas vēsturē, attīstībā un daudzveidībā. Īpašs 'paldies' par saitēm uz avotiem!
@janismancevics6638
@janismancevics6638 Год назад
Paldies! Interesanta tēma un tik skaista bilde kopā ar mūziku, ņam!
@gatisozolins742
@gatisozolins742 10 месяцев назад
Lietuvas vēsturē arī bijis periods, kad lietuviešiem par savu valodu bij jāpacīnās Poļu panu laikā. Vēstures atšķirīgas. Katrā valodā sava ietekme vēstures gaitā. Galvenais valoda ir mentāla, tas ir domāšanas veids kaut kas dievišķs laika gaitā attīstošs veids. Domāšanas veids katrai valodai savādāks, ar to arī atšķiras tautas tā ir dažādība domāšanā un tas nenozīmē ko nepareizu. Vienkārši uz lietām citāds skatījums, attīstības ritējums. Tautas ir dažādas un katra tauta nes savu attīstības modeli. Visā lielajā eksperimentā.
@vargr198
@vargr198 Год назад
Pirmkārt neizsakāms paldies par resursu, kas spēj Latvijas vēsturi apskatīt pasaules kontekstā nevis kā izolētu fenomenu. Pagaidām noskatījos tikai trīs raidījumus, parakstījos jau pēc pirmā. Man tagad jāatrod pāris brīvas dienas noskatīties visu pārējo. Un uzreiz ātrais jautājums. Latweeschu Awises. Vai itāļu vārds pie mums ienāca jau agrāk kopā ar teksta iespiešanas tehnoloģiju, vai arī tā bija daļa no raidījumā pieminētās pretvāciskās politikas, lai nebūtu jālieto "caitungs"?
@laikadoma
@laikadoma Год назад
Paldies par atsauksmi. Latviešu etimoloģijas vārdnīcā minēts, ka vārds avīze Latviešu valodā ienācis 18. gadsimta otrajā pusē, visdrīzāk ar vācu valodas starpniecību (lai gan vārda oriģināls protams nāk no Itāļu valodas). Zinu ka arī norvēģi lieto vārdu "avis" ar tādu pašu nozīmi kā latvijā. Arī pie norvēģiem kādu laiku bija stipra vācu ietekme, lai gan nevaru apgalvot, ka arī viņi šo vārdu pārņēmuši tādā pašā veidā kā latvieši.
@daisygk1658
@daisygk1658 Год назад
Smieklīga doma par to it kā vāciešiem būtu kāda loma : vai pirms vāciešiem latvieši sava starpā nesarunājās? Kādus vārdus jau aizgūstam (kā arī visas tautas pasaulē)......Daži "bāleliņi" cenšas sevi nolīdzināt līdz ar zemi )))))))))
@АнтонПонтон-г8ъ
Kā varēja būt latviešu valoda, ja nebija latviešu tautas? Kāpēc latvieši nezin savu vēsturi ?
@LanzDobermann
@LanzDobermann 4 месяца назад
​@@АнтонПонтон-г8ъej ellē krievu gnīda
@LanzDobermann
@LanzDobermann 4 месяца назад
​@@АнтонПонтон-г8ъviss kas jums krievu gnīdām ir žīdu loceklis mutē.
@guntiskalmedadzis
@guntiskalmedadzis 3 месяца назад
@@АнтонПонтон-г8ъ protams, latviešus tak ļeņins izdomàja😂
@gundegarancane3735
@gundegarancane3735 Год назад
Vai zināt, cik senas ir Latvju Dainas? Kristus vēl nebija dzimis!
@laikadoma
@laikadoma Год назад
Jā daļa no dainām tiešām ir ļoti senas. Ir gan arī daudz nesenāk sacerētas dainas, ko var pateikt pēc tajās lietotajiem modernākajiem vārdiem.
@gundegarancane3735
@gundegarancane3735 Год назад
@@laikadomaTātad valoda ir tieši tikpat sena kā tās tauta!
@vargr198
@vargr198 Год назад
@@gundegarancane3735 Ne obligāti. Kā jau autors atbildēja, pēc tēmas un satura dažas no dainām ir neiedomājami senas, varbūt pat senākas nekā baltu cilšu ierašanās šajā teritorijā. Bet vārdi un to izruna tajās visdrīzāk ir vairākkārt mainījušies.
@peterispinkis4315
@peterispinkis4315 Год назад
Gundega - vai tad nekļuva skaidrs, ka "latviešu" vēl pirms 500 (pieci simti) gadiem nebija. Ne-bi-ja...
@laikadoma
@laikadoma Год назад
@peterispinkis4315 pirms 500 gadiem kā reiz parādījās pirmie rakstu avoti latviski un šī valoda bija jau diezgan līdzīga mūsdienu latviešu valodai.
@astrix90333
@astrix90333 Год назад
🥇1%🌍😇👨🏻‍🎨🌻🕊🇱🇻👀Brivibai in TEVZEMEI! Paskatisimies 📻🍎☀️🍏🌳👨‍👩‍👦📚🎩🥇
Год назад
Personvārdi ir arī baznīcas grāmatās un vācu saimniecību formulāros. Daudz starp citu.
@mjedcz1
@mjedcz1 4 месяца назад
lovely landscape
@svetlanaalvike4086
@svetlanaalvike4086 Год назад
Laika Doma 918 abonenti
@GuntarsBurkovskis
@GuntarsBurkovskis Год назад
Interesanti, bet nepiekrītu latviešu valodas izplatībai internetā. Nav filmu, materiālu, tehnisko instrukciju latviešu valodā. Lai gan tur pie vainas ir vairāk tulkotāju kūtrums.
@laikadoma
@laikadoma Год назад
Par filmām varbūt, nēsmu to īsti pētījis, bet Latviešu valoda izceļas ar to ka tomēr ir starp 40 vairāk lietotajām valodām internetā. Tas, ja rēķina cik mazs ir latviešu valodas lietotātu īpatsvars pasaulē, ir labs rezultāts.
@guntiskalmedadzis
@guntiskalmedadzis 3 месяца назад
Kàpèc tad latvieši neciena savu valodu, bet krievu komentos mokàs po ruski☝️
@intajuska
@intajuska Год назад
Par lietuviešu literārās (rakstu) valodas izveidi- būtiski ,seglabājot senākās vādru formas, bija 3 lielāko dialektu apvienošana . LV par pamatu ņēma vien viduslatvijas (Zemgales ?) baltvācieša Adolfija iesākto latv.valodas pierakstu,ko papildināja jaunlatvieši,kuri bija atrauti no vides , no vietējās valodas , arī nāca no vidus daļas un studēja ārzemēs. Par ietekmi no senākajām valodām- diezin vai kāds sarunājās ar piem.grieķiem ,latīņiem vai tik daudz lasīja ,lai būtiski ietekmētu visai lielo šo vārdu sakņu īpatsvaru, pieņemot ,ka ar senāko dzīvesveidu saistītie vārdi tāpat jau izzuda vai pārveidojās.Ticamāk, ka daudzu pamatvārdu kopīgās saknes norāda uz vienotu sākotnējo runu vai runas (valodas )grupu tai laika gaitā ejot katram savu ceļu un šķiroties un satiekoties mijiedarbojās radot jaunus vārdus, valodas,tautas , bet nesot līdzi arī senos vārdus vismaz saknes daļā. Vēsturiski tas būtu sentautu dienvidu un ziemeļu ceļš abpus Vidusjūrai līdz Baltijas jūrai .Precīzi minēts ārzemju izcelsmes avots ar sanskritam atbilstošajiem vārdiem angļu val., bet tomēr noklusēums par latgaļu autoru. Ja valodas atšķirības dala dialektos , tad visi ir dialekti un rakstu jeb literāra valoda ,kurā ir arī nedaudz latgaļu ( nak ari latviešu un Latvijas vārds, ko šeit nemin) ir atzīta par kopīgo valsts valodu, bet tas nenozīmē ,ka citu valsts novadu valodas ir kādas īstāka latviešu valodas ,kā parasti netieši tiek sludināts .
@laikadoma
@laikadoma Год назад
Sveiki Inta! Par to ietekmi no grieķu, latīņu valodām piekrītu, tas bieži nenāk no tiešām sarunām ar šo valodu lietotājiem. To parasti pārnesa kādi garīdznieki, tirgoņi, vai augstāk mācīti cilvēki, kad sāka lietot terminus/priekšmetus, kurus agrāk noteiktajā apgabalā nelietoja. Un jā, ir arī daļa līdzīgo vārdu mūsu un latīņu/grieķu valodās, kuri nav aizguvumi, bet gan līdzības kuras saglabājušās kopš indoeiropiešu pirmsvalodas laikiem. Norādi uz latgaļu autora (I. Valerjana) darbu esmu atstājis video komentāros - archive.org/details/valerjans-i.-sanskrita-latgaliesu-latviesu-salidzinosa-vardnica.-olaine-langala-2017./mode/2up Par dialektiem man ir viens vecāks video: ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-54h4-sSZ0RE.html Es personīgi saucu latgaliešu valodu par valodu un man nepatīk ja kāds noniecina to. Plānoju arī nākotnē par to uztaisīt kādu raidījumu.
@bassersbassers
@bassersbassers Год назад
Ļoti skaisti apstātīts, bet nevaru daudz kam piekrist. 1) latīņu valoda ir mākslīgā valodu, kuru vācieši izveidoja un gribēja izplatīt kā galveno saziņas valodu pasaulē, taču viņa tā arī iestrēga zinātnē un katoļu baznīcā, 2) latviešu valodā krietni vairāk vācu vārdu, kā lietuviešiem...pēdējiem ir daudz nacionalizētāka valoda... 3) nedaudz pārzinot lietuviešu valodu, Jūsu nosauktie vārdi nemaz nelīdzinās latviešu valodai.
@laikadoma
@laikadoma Год назад
Sveiki, paldies par komentāru. Nedaudz pakomentēšu jūsu teikto. 1) Latīņu valoda ir valoda kurā runāja romieši, tās pirmie pieraksti atrodami jau pirms 2600 gadiem. Tā latīņu valoda ko lietoja viduslaikos gan atšķīrās no sākotnējās latīņu valodas un to mēdz dēvēt par "vulgar latin", tā ir latīņu valoda kuru leitoja Romas impērijā tās norieta laikā. Ar vāciešiem latīņu valodai maz sakara, lai gan viduslaikos daudzi izlgītotie vācieši un garīdznieki to lietoja. 2) Šeit laikam radies pārpratums par manis teikto. Es neapgalovju ka lietuviešu valodā ir vairāk vācu izcelsmes vārdu nekā lietuviešu valodā. Vienkārši pirmās atmodas laikā latviešu valodā bija tik daudz vāciskumu, ka jaunlatieši īpaši centās vismaz daļu no tiem izskaust. Lietuviešiem tajā laikā bija daudz mazāk vāciskumu viņu valodā, tādēl viņi īpaši nepiestrādāja pie šo vārdu aizvietošanas. Mūsienās latviešu valodā joprājām ir daudz vairāk vācu izcelsmes vārdu nekā lietuviešu valodā, tomēr to ir mazāk nekā agrāk. Ir gan ari piemēri kur latviešu valodā nelieto ģermānismu, bet lietuviešu valodā lieto. Piemēram lietuviski jātnieks ir "raitelis", taču šādu piemēru ir maz. 3) Es pats māku lietuviešu valodu. Par kuriem vārdiem šajā gadījumā runājat? "Jūsu nosauktie vārdi nemaz nelīdzinās latviešu valodai"
@ainisengelands2525
@ainisengelands2525 3 месяца назад
​@@laikadoma : raitelis ... Man nāk prātā jātnieku vienības viduslaikos ar nosaukumu - рать . Varbūt kaut kas kopējs ... Mana dzimta nāk no Dravnieku puses , vidū starp Preiļiem un Viļāniem . Apgalvo , ka Preiļu pusē ir mīkstākā izruna latgaliski . Valodu man nemācīja , augu Rīgā ,skolas brīvdienas pavadīju laukos . Tur ar mani runāja latgaliski , pats arī mēģināju runāt . 1982 .g . pārvācos uz Ropažu kolhozu . Un tur sarunās ar iebraucējiem krieviem , ukraiņiem viena daļa man pateica , ka esmu latgalietis ( krievu valodā es runāju labi) ... Uz jautājumu , pēc kā viņi to noteica , viņi atbildēja - pēc izrunas , pēc mīkstuma ... Savā laikā es varēju apmēram noteikt 7 vietas ( apvidus ) pēc valodas mīkstuma . Runājot par čiuļiem , parasti sauca rīdziniekus . Par čangaļiem - Rīgas latgaliešus , tur dzimušus . Runājot par latviešu valodu , tas ir nosacīti , jo latviešu tautas kā tādas agrāk nebija ( no vārda - vispār ) . Bija piemēram kursenieki , piebaldzēni u. t . t . Rīgai visapkārt lībieši ... Nāca iekšā ļaudis no kuršiem ,zemgaļiem , no Latgales īpaši . Jo bija tirdzniecības ceļš uz Polocku , un arī lēņu līgumi ( Latvijas karogs no Latgales ... Letti -galls ; latti-galls , no kā cēlies Latvijas vārds ) . Kopumā toreizējā centrā ( Rīgā ) , ap viņu , bija valodu mikslis . Pazuda vendi . Pēc manām domām , tolaik vadošās valodas šajā reģionā bija lībiešu un latgaļu , kur abi arī dalījās atzaros . Un nosacītā,, vācu " valoda ( no kura reģiona nākusi ) , kurā runāja . Iesim Tālāk. Izveidojās Kurzemes - Zemgales hercogiste . Neesmu iedziļinājies , bet domāju tur arī dominēja kāda ,, vācu " valoda + vietējo cilšu iedzīvotāju . Pieminēsim kuršu ķoniņu ciemus ar visiem lēņiem . Laikam kaut ko rakstīja vietējo mēlē , bet kāpēc tad nav tādas kurzemnienieku un zemgaliešu valodas un rakstība kā latgaliešiem ? 🔥 Kas liedza veidot ? Mana versija ir tāda , ka Jaunlatviešiem tā laika jūtu uzplūdā bija no kā ņemt piemēru nacionālajā pašapziņā ( Latvijas mērogā , to laiku sapratnē ) . Viņi , un pēc tam citi , rakājās ( nosacīti ) arhīvos , vēsturnieku pierakstos , teikās u. t .t . Piemēri bija it kā visādi . Zemgaļi ( Nameisis - ar mītisko gredzenu ? Tērvete ) , lībiešu Imauts , Turaidas Kaupo it kā nodevējs . ( Vot Kariņš ir pēcteciis vienai no ietekmīgākajai lībiešu dzimtai aiz Siguldas . Un manu prāt arī Vīķe - Freiberga ir no Doles salas lībiešiem ( ko viņa noklusē ) . Par sēļiem neko pateikt nevaru . Bet kuršu ķoniņiem bija savi patstāvīgi lēņu ciemi (ja nekļūdos - desmit ķoniņu ) ar visiem dzimtu karogiem un ģērboņiem no Livonijas laikiem ... Par Latgali cik zināms - ,, Tālavas taurētājs " , Tālivalds , Visvaldis . Šitais viss īsumā . It kā Meklēja senos karogus , lai būtu ko ielikt Latvijas valsts karogā . Un atrada ! Seno latgaļu virsaiša karogu , kurš pēc lēņa līguma devās palīgā Ordenim karot ... Cik atceros latgaļi dalījās divās ciltīs . Viena dzīvoja gar lībiešiem , un tur arī valodas varēja sajaukties . Tas ir no Rīgas uz Madonas pusi , Ērgļi ( neiedziļinos , apmēram ) . Vidzeme ir plašs jēdziens ... A kur tad paliek Līvija ( Lībija ) Latvijā ? Oficiāla valsts valoda ir vajadzīga precīzai likumu un līgumu formulēšanai , vispārīgai saziņai , arī vispasaules mērogā . Nenoliedzami , bet to veidojot jābūt atklātam un godīgam ( Kat kas cietīs ) . Šveices federācijā ir 7 kantoni ar savām valodām , un tās visas ir oficiālas ... Bet Francijā ar likumu mazākumtautību nemaz nav ... D ' Artanjans laikam nošautos par šito .😊 Pirmās ( ar ticību saistītās grāmatas ) latgaliešu valodā bija izdotas pie 1564 .gada ( varu arī kļūdīties ) , pie tam vēl mainījās šrifts . A tādas pašas grāmatas ,, latviešu " valodā it kā ir iznākušas drusku agrāk ... Uz kāda pamatojuma var pateikt , kā tā ir latviešu valoda ? 😊 16 . gadsimtā ? Vot tādi latgaļi bija kā tādi ar visu savu valodu . Latviešu vēl nebija , kā tādu ( no vārda vispār ) . Rodas loģisks jautājums - a kas tā bija par valodu , kurā toreiz runāja un sāka rakstīt ? Kā viņa izveidojās laikā gaitā ? Vēsturiski galvenajos centros runāja ,rakstīja un ticēja ,,valstiskā " līmenī , bet attālāk dzīve ritēja kā ierasts .Vēl nesen visa Piekraste un apkārt runāja lībiski ... Citās vietās savādāk . Un dīvaini ir ar to latviešu valodas izveidošanu , gramatiku . Kādam pamatam apakšā bija jābūt . Kādas tautības , un no kurienes bija latviešu valodas un gramatikas pamatlicēji ? Pēc kādiem noteikumiem vispār viņi vadījās ? Cik zināms rakstvedis bija lībietis ... No kurienes ir daudz lībiešu vārdu . Tātad toreiz vēl runāja gan , nu jauoficiāli . Viss šitais ir diezgan dīvaini un arī miglaini ... Cik skatījos , Latvijas republikā pirmo oficiāli apstiprināja latgaliešu valodu un rakstību , tikai pēc tam latviešu valodu ... Un beigās Ulmanis nodevīgi ( Latgales kongresa nosacījumi dibinot Latvijas republiku ) pielika punktu latgaliešu valodai , kura tagad izrādās ir latviešu valodas paveids ... Arī latviešu tautas dziesma ,, Pūt vējiņi " beigās izrādās plaģiāts , jo tā ir Piekrastes lībiešu dziesma . Tā nu sanāk ka periodā no Ulmaņlaikiem līdz mūsdienām latgalieši mērķtiecīgi , valstiskā līmenī , ir noniecināti .Par nabaga lībiešiem atsevišķa tēma . Vēsturiski iznāk , ka pēkšņi visā Latvijas teritorijā visi ir ( tēlaini ) latvieši un runā latviešu valodā ... Te parādās paralēles ar krievu valodu . 😮 Vispār ir nožēlojami miera laikos politiku jaukt kopā ar valodām un viņu pielietošanu .Nevienu tautību es negribēju aizskart , izteicu savus secinājumus ( Aptuveni , ātrā tempā , var būt arī nepareizi ) . Visu gaišu . Tagad Klidziņā . 🌿🇱🇻
@janisvitins8687
@janisvitins8687 Год назад
Pats gan arī varētu piestrādāt pie izloksnes.Citādi rodas sajūta,ka tekstu lasa malēnietis.Es savulaik kaitināju savu latviešu valodas skolotāju,kura runāja ar izteiktu latgaļu akcentu,jo teicu,ka latviešu valoda būtu jāpasniedz latviski.
@laikadoma
@laikadoma Год назад
Interesanti, pirmo reizi dzirdu ka man var manīt akcentu. Man pašam dzimtā valoda nav latgaliešu, bet vienu brīdi to diezgan aktīvi mācījos. Varbūt kautkas palicis no tā :D Kas tieši jūsuprāt manā runā to atgādina?
@besmart9624
@besmart9624 Год назад
slims?
Далее
#AizliegtaisPaņēmiens - "Mācām latviešu valodu"
10:42
Ко мне подкатил бармен
00:58
Просмотров 186 тыс.
Шоколадная девочка
00:23
Просмотров 598 тыс.
#kikakim
00:10
Просмотров 10 млн
Saruna par latviešu vēsturiskajām zemēm
30:44
Просмотров 10 тыс.
Kam piederējusi Latvijas teritorija?
10:12
Просмотров 38 тыс.
Ко мне подкатил бармен
00:58
Просмотров 186 тыс.