Тёмный

Maria Gorczyńska i Michał Znicz i Kazimierz Krukowski - A ja nie 

Polskie Piosenki
Подписаться 62 тыс.
Просмотров 574
50% 1

Maria Gorczyńska-Lindner (ur. 27 stycznia 1899 w Lublinie, zm. 23 czerwca 1959 w Warszawie) - polska aktorka teatralna i filmowa, dyrektor teatru. Była córką Józefa Eugeniusza i Karoliny z Dołęga-Luberadzkich. Ukończyła gimnazjum w Lublinie. Około 1920 rozpoczęła naukę w warszawskiej Szkole Dramatycznej. Zadebiutowała na deskach Teatru Polskiego w roli Zosi w Weselu Stanisława Wyspiańskiego. Od 1924 była aktorką warszawskich teatrów miejskich. Grała między innymi w Teatrze Narodowym, Teatrze Nowym, w Lublinie i w Łodzi oraz na scenach TKKT. W 1924 roku Gorczyńska zadebiutowała przed kamerą. W czasie II wojny światowej pracowała jako kelnerka w kawiarni „U Aktorek”. Była żołnierzem Armii Krajowej. Brała udział w powstaniu warszawskim jako łączniczka. Po wojnie występowała gościnnie w teatrach Krakowa, Wrocławia, Poznania i Łodzi, by w końcu osiąść w Warszawie. W latach 1949/50 była dyrektorem Teatru Klasycznego (obecnie Współczesny). Współpracowała również z Teatrem Polskiego Radia. W 1953 roku otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Jej mężem był Edward Lindner (zm. 1933). Maria Gorczyńska spoczywa na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kw. 236-IV-24).
Michał Znicz, właśc. Michał Feiertag (ur. 1888 w Warszawie, zm. 24 grudnia 1943 w Pruszkowie) - polski aktor. Przed rozpoczęciem kariery aktorskiej brał udział w I wojnie światowej i dostał się do niewoli niemieckiej. Jako aktor zadebiutował w 1918 w warszawskim teatrze „Sfinks”, wykonując monolog Wariat Nikołaja Gogola. Występował również w wielu polskich filmach. W czasie okupacji znalazł się w warszawskim getcie. Wydostała go stamtąd jego żona, aktorka Janina Morska. Zginął jednak w Pruszkowie w wigilię Bożego Narodzenia 1943, w niewyjaśnionych okolicznościach. Jedna z wersji - samobójstwo - inna, że został zadenuncjowany. Według innych zginął w czasie akcji likwidacyjnej w otwockim szpitalu Zofiówka, w ramach nazistowskiego programu eutanazji osób psychicznie chorych. Jego pasją były psy.
Kazimierz Krukowski, ps. Lopek (ur. 2 lutego 1901 w Łodzi, zm. 24 grudnia 1984 w Warszawie) - polski aktor kabaretowy, rewiowy i filmowy, piosenkarz, żydowskiego pochodzenia, a także konferansjer, reżyser i autor tekstów. Wykonywał piosenki i monologi tak znanych poetów, jak: Marian Hemar, Jerzy Jurandot, Antoni Słonimski, Julian Tuwim czy Andrzej Włast. W latach 1920-1923 ukończył studia na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego i na Wydziale Dramatycznym Konserwatorium Muzycznego w Warszawie, w klasie śpiewu. Swój pierwszy angaż do kabaretu Qui Pro Quo, zawdzięczał swojemu kuzynowi Julianowi Tuwimowi, który polecił go dyrektorowi Jerzemu Boczkowskiemu. [...] Był kuzynem Ireny i Juliana Tuwimów. Jako zagorzały kibic piłki nożnej w 1982 roku ufundował nagrodę dla piłkarza, który strzeli pierwszą bramkę dla Polski w czasie mundialu w Hiszpanii. Pierwszą bramkę zdobył Włodzimierz Smolarek. Żoną Krukowskiego była Władysława Krukowska (1907-1983), aktorka (m.in. Rok 1914). Kazimierz Krukowski wraz z żoną spoczywa w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kw. 225-I-20).
Zapraszamy na Naszą stronę na FB: / polskiepiosenki2013
TEKST:
Maria Gorczyńska i Michał Znicz i Kazimierz Krukowski - A ja nie mogę spać (1934)
Autor tekstu: Emanuel Schlechter
Kompozytor: Jerzy Petersburski
Ty stajesz się co dzień leniwszy,
ja ofiarą muszę być.
Czemu inne są szczęśliwsze,
ja też chcę chodzić, tańczyć i żyć.
- A ja nie mogę, bo ja chcę spać.
- Ja zawsze mogę, a on chce spać.
- Któż ma się o mnie troszczyć, jeśli nie mąż.
Wytłumacz, jak można spać tylko wciąż.
- No dobrze, wstaję. Nie mogę wstać.
Co ja poradzę, ja muszę spać.
- Ja wiem, tym ciągłym spaniem zgnębić mnie chcesz
lecz na to ma radę też...
Jeśli będziesz wracał z ranka,
a potem aż do nocy spał.
To znajdę sobie dziś kochanka
i ty za swoje będziesz miał.
- Ja sam Ci mogę kochanka dać
lecz teraz idź już, bo ja chcę spać.
Zmęczony i strudzony jestem do cna.
Dobranoc, pa.
Powyższy film nie jest naszą własnością, ma na celu propagowania wartości naukowych dla współczesnego pokolenia, tj. artystów, kultury oraz zmian w języku polskim, które nastąpiły na przestrzeni XX wieku. Wykorzystane bibliografie pochodzą z różnych źródeł tj. własne zbiory oraz www.zyciorysy.info . Wartość naukowa kanału wynika z połączenia wizerunku artysty, utworu, życiorysem oraz tekstem poszczególnej piosenki na naszym kanale. Nasz kanał można uznać za muzyczną encyklopedię Polskich artystów.

Видеоклипы

Опубликовано:

 

31 июл 2019

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии    
Далее
Włada Majewska i Marian Hemar - Rok uchodźców
4:56
СПРАВКА ДЛЯ УНИВЕРА
00:44
Просмотров 333 тыс.
Kazimierz Krukowski - 10% dla mnie
2:14
Просмотров 284
CZY TY WIESZ MOJA MAŁA?- ADAM ASTON 1932!
2:57
Просмотров 26 тыс.
Modlitwa - Tadeusz Nalepa & Breakout (Sopot 1992)
8:15
'Chciałbym się ogolić' Zdzisław Maklakiewicz (1966)
17:21
Wojciech Młynarski, Jesteśmy na wczasach
5:12
Просмотров 4,1 млн
Stanisława Nowicka - Córeczko moja
3:00
Просмотров 2,4 тыс.
MASSA Feat. DITTO - Boss (Official Music Video)
3:23
5УТРА - Белая полоса
3:13
Просмотров 185 тыс.
JANAGA - Интервью (Official Music Video)
2:38
Просмотров 533 тыс.
Gulinur - Chaki chaki (Official Music Video 2024)
3:32
Janona
4:09
Просмотров 1 млн
Jakone, Kiliana - Асфальт (Mood Video)
2:51
Просмотров 2,1 млн