Тёмный

Teodozja Wandycz i Władysław Ochrymowicz - Dziad i baba 

Polskie Piosenki
Подписаться 64 тыс.
Просмотров 1,3 тыс.
50% 1

Teodozja, Teodora, Stefania Wandycz Ochrymowicz - aktorka, śpiewaczka. Była żoną Wiktora Wandycz, potem Władysława Ochrymowicza. Debiutowała 10.09.1910 w Teatrze Ludowym w Krakowie w roli Zosi ("Szaławiła") i występowała w Teatrze Małym w Warszawie, w 1916 w Białej Cerkwi, w lipcu tego roku i w 1917 gościnnie w teatrze Figliki w Ki­jowie i zapewne także w tym okresie w teatrze odeskim. W 1919 w teatrach: Czarny Kot, Miraż, Argus, Dolina Szwajcarska, w lipcu tego roku gościnnie w Teatrze Nowości W Warszawie oraz Krakowie. W 1922-24 przebywała w Stanach Zjednoczonych, gdzie z Władysławem Ochrymowiczem występowała w polskich przedstawieniach operowych (m.in. wystawili "Halkę"). Po powrocie do kraju mieszkała we Lwowie, ale prawdopodobnie nie występowała. Później wróciła do Stanów Zjednoczo­nych i przez wiele lat zajmowała się działalnością kul­turalną w ośrodkach polonijnych. W opinii krytyki była "niepośledniej miary diwą ope­retkową" ("Krakowski Przegląd Teatralny" 1920 nr 10); cechowała ją "pedancka subtelność i wrodzona inteligencja ujawniająca się w interpretacjach ról". Jej kreacje były "owocami rzetelnej pracy artystycznej, czemu również sprzyjały zewnętrzne warunki artys­tyczne i miły timbre głosu".
Data i miejsce urodzenia: 1893,
Data i miejsce śmierci: 16.02.1963, Nowy Jork
Władysław Ochrymowicz - początkowo Ochrymowski, właściwie Ochrym - śpiewak, tancerz, aktor. Był sy­nem Jana Ochryma i Tekli z Olearczyków, mężem naj­pierw aktorki Sabiny Sierpińskiej (ślub 24.05.1910 w Tarnowie), następnie Teodozji Wandycz. Debiuto­wał w teatrze lwowskim. W 1908-11 występował w Teatrze Pol­skim w Poznaniu, później we Włocławku, w Sosnowcu, z kolei w Warszawie: w 1914 /15 w zespole baletu Teatru Wielkiego, od lutego 1915 w Teatrze Artystycznym, od maja tego roku w Teatrze Współczesnym, w latach od 1915 do 1916 w Teatrze Miraż (grał i tańczył). Później wyje­chał do Rosji, gdzie występował w zespołach polskich, m.in. w Saratowie (1916), Moskwie (1917/18) i w teatrze Figliki w Kijowie. Po powrocie do kraju pracował m.in. w 1920/21 w Teatrze Bagatela we Lwowie. Występował przede wszystkim w repertuarze operetkowym. W 1922-24 przebywał w USA, gdzie występował wraz z Teo­dozją Wandycz, a w wielu miastach także organizował polskie przedstawienia operowe, m.in. "Halki".
Data i miejsce urodzenia: 13.12.1887, Sanok,
Data i miejsce śmierci: 16.12.1963, Wrocław
Zapraszamy na Naszą stronę na FB: / polskiepiosenki2013
Znajdziecie tam najnowsze informacje i powiadomienia o dodanych piosenkach oraz będziecie mogli zdecydować jaką piosenkę usłyszycie na kanale, a także w jakim kierunku go rozwijać.
TEKST:
Teodozja Wandycz i Władysław Ochrymowicz - Dziad i baba (1926)
Autor tekstu: Teodozja Wandycz
Kompozytor:
Nic gorszego dla dziadłosia
Jak gadatliwa babosia
Dla babusi nic gorszego
Jak mieć dziadka do niczego
Mądrze ludzie napisali
W starym piecu diabeł pali
Zamknij gębę pókim dobra
Ej, bo ci połamię żobra
Niech babosia się nie złości
Oj, bo złość szkodzi piękności
- Pocałuj me w nos, stary dziadu!
- A babula niby to nie stara? Macie ją, młodziutka!
- Młodszą jestem od was
- Jo wim, dwadzieścia lat wam brakuje do setki! Ha, ha!
- Nie bójcie się wos przetrzymom!
- Takoście pewno? A psik!
- Daj wam Boże, sto lat!
- Bóg zapłać.
- Ciężkiego więzienia.
- A niech cię choroba, babo zajadła weźmie!
- Ha, ha, ha! A mosz, stary dziadu, widzisz! Ha, ha, ha!
- Poczekojcie, poczekojcie! Na odpuście nie będę wam pomagał śpiwoć!
- Co, do mnie to mówicie? Com przez dwadzieścia lat w operze miałam engagment? Za bileterkę! Wy ciemny dziadu wsteczinteligentny!
- A co, ja nie mom adukacyji? Sześć klas przeszedłem, własnymi nogami! Com za młodu we szkole w piecach palił! To wy mi tam z waszom operom?
Nie chciała baba posłuchać dziada
A dziad ją obił, dobrze jej zrobił
A jak dziad babę kijem obłożył
Baba jest zdrowa, dziad się położył
Dzisiaj babusia chodzi w żałobie
A biedny dziaduś leży już w grobie
Powyższy film nie jest naszą własnością, ma na celu propagowania wartości naukowych dla współczesnego pokolenia, tj. artystów, kultury oraz zmian w języku polskim, które nastąpiły na przestrzeni XX wieku. Wykorzystane bibliografie pochodzą z różnych źródeł tj. własne zbiory oraz www.zyciorysy.info . Wartość naukowa kanału wynika z połączenia wizerunku artysty, utworu, życiorysem oraz tekstem poszczególnej piosenki na naszym kanale. Nasz kanał można uznać za muzyczną encyklopedię Polskich artystów.

Опубликовано:

 

1 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии    
Далее
# Rural Funny Life Wang Ge
00:18
Просмотров 760 тыс.
BOSAK I MENTZEN UJAWNIAJĄ PRZERAŻAJĄCE INFORMACJE
13:19
Włada Majewska i Marian Hemar - Rok uchodźców
4:56
MOCNE WYSTĄPIENIE KRZYSZTOFA BOSAKA
15:24
Просмотров 2,2 тыс.
Wiktor Grąbczewski - Wesoły nam dziś dzień nastał
3:33