Тёмный

Marsjárók | #19 | ŰRKUTATÁS MAGYARUL 

Űrkutatás magyarul
Подписаться 111 тыс.
Просмотров 267 тыс.
50% 1

Mikor küldtünk először szondát a Marsra?
Valóban el van átkozva a vörös bolygó?
Igaz, hogy a NASA legnagyobb hibája egy közel egymilliárd dolláros szonda elvesztésével járt?
Meddig voltak működőképesek az egyes marsjárók és mikor indul útjára a következő?
Támogasd a munkámat a Patreon oldalán:
/ urkutatasmagyarul

Наука

Опубликовано:

 

25 июл 2020

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 214   
@Gellert74
@Gellert74 3 года назад
Ha egyszer már ott fog tartani az űrkutatás hogy, " rutin munka " lesz a Marsra menni és visszajönni ezeket a mars járókat hazahozhatnák és a NASA múzeumában kiállíthatnák. Megérdemelnék, meg dolgoztak érte. Kicsit érthetetlen számomra a csatornára feliratkozók alacsony száma. Semmit mondó " hülye gyerekek " és idétlen tini csajok nyafogása több százeres feliratkozóval bír. Ellenben itt ahol valódi okosságokat mondanának, profi módon előadva egy magasan képzett embertől, és csak párszázas a feliratkozó szám van, ez számomra nagyon elszomorító. Persze ez a rész szuper lett. kíváncsian várom a fojtatást.
3 года назад
Ha már ott fogunk tartani, én inkább hagynám ott őket, ahol vannak és a múzeumot vinném a Marsra, vagy éppen a Holdra, a felszínen maradt leszállóegységek maradványaihoz.
@norbertbeyer8348
@norbertbeyer8348 3 года назад
Sajna az elet mar csak ilyen .
@angyalosib
@angyalosib 3 года назад
Kedves Gellért! Számomra is felháborító,hogy ilyen alacsony egy ilyen profi,érdekes és értékes csatorna ennyire nincs értékelve! Sajnos ez egy elszomorító tükör a mai világra és irányzatokra! Ettől eltekintve és hálás vagyok,hogy ilyen tartalmat fogyaszthatok!🙏👌
@alaxis6853
@alaxis6853 3 года назад
Pontosan ez a kérdés merült fel bennem is...
@Enkeli344
@Enkeli344 3 года назад
A Spirit enyém lesz megcsinàltatom jò lesz tápot hordani galamboknak. A másikkal azt csináltok amit akartok. 😂
@kopasz442
@kopasz442 3 года назад
A Kerbal Space Program - Magyar Űrprogram nevében, gratulálunk! Remek csatorna, jó videók, igényes munka! Csak így tovább! 😊
@posalukacsfelix1589
@posalukacsfelix1589 3 года назад
Wikit
@lorantmeszaros1811
@lorantmeszaros1811 3 года назад
Ez az egyetlen csatorna ilyen témában ami jól és hétköznapi emberek számára is érthető módon tudja emagyarázni. CSAK ÍGY TOVÁBB.
@petranyi123
@petranyi123 3 года назад
Ezt a láb és méter történetet már rengetegszer hallottam és egyszerűen nem tudom felfogni, hogy egy olyan szonda tervezése ami évekig tart a sok ezer megbeszélés, egyeztetés, tesztelés stb és senki egyszer nem kérdezte meg, hogy gyerekek angolszász vagy metrikus értékeket fogunk használni. Ez hogy nem bukott ki? Minden esetre megnéztem volna mikor rájöttek, hol hibásztak. Szerintem ott új angol szavak képzőttek a káromkodásra. Nem lettem volna az az ember aki elmagyarázza miért égettek el ennyi pénzt.
@zsoltlehoczki4783
@zsoltlehoczki4783 3 года назад
Ezért is tért át hivatalosan a nasa 2007-ben hivatalosan is a metrikus rendszerre.
@lucas-ch7op
@lucas-ch7op 3 года назад
annyi lábat vágtam volna le a tervezőkről amennyit tévedtek, utána nano miliméterekben számoltak volna!!
@viktorkacsa
@viktorkacsa 3 года назад
@@lucas-ch7op Te beteg vagy
@Militavia
@Militavia 3 года назад
A videó ennél a pontnál tévedésben élt, de nagyon. Sőt, duplán. 1. Nem is azzal a szondával történt ez, amit a videó mond, hanem a Climate Orbiterrel... 2. Nem az történt, hogy láb/métert rosszul használták és x3 eltérés. Az erő és impulzus volt az, amit rosszul használtak. Szóval öröm, hogy van csatorna magyar nyelven, de amíg a wiki felolvasás szintjét sem üti meg, hogy ekkora hibák vannak benne... Csak óvatosan és nézz utána a dolgoknak.
@MrGruber0
@MrGruber0 2 года назад
@@Militavia Szerintem elsősorban már a videók elkészítéséhez is rengeteg utánajárás és munka kell, amely információnak szerintem rengeteg néző alapból nem is nézne utána. Igy sok olyan infót tudunk innen meg, amit máskülömben szorgos kutatómunkával kellene kinyerjünk. Ebből kiindulva, ha egy ilyen apprónak mondható részlet tér el a valóságtól, mint az, hogy most a métert nézték össze a lábbal, vagy az általad említett erő/impulzus párost, részemről elnézhető dolog a szerkesztőnek, a videó jellegét tekintve az eredményen nem változtat. Lehet, hogy azt a forrást ahonnan te tudsz erről, ő nem találta meg. Ugyhogy a kommented utolső mondatára kitérve, szerintem igenis utánanézett a dolgoknak, sokkal jobban, mint a nézők 90% valaha is utána fog nézni. Az ilyen kommentet támogató jelleggel is meg lehet fogalmazni, nem kell már rögtön támadni. Egyébként részemről kiegészítő információnak tekintem a kommented lényegét, melyet köszönök, viszont valószínű egy hét mulva ugyis elfelejtek, ezért nevezem "jelentéktelen" információ-eltérésnek.
@smokingroll8425
@smokingroll8425 3 года назад
Nagyon érdekes rész volt ez! Le a kalappal előtted! 👌
@Astrojani999
@Astrojani999 3 года назад
Ügyes vagy, csak bátorítani tudlak, hogy mindig a lehető legminőségibb videót hozd össze, minden részelemével együtt! :)
@milanpg1149
@milanpg1149 3 года назад
Véletlenül találtam a csatornádra,de már ment is a feliratkozás😉Fantasztikus jo lett remek tartalmakkal, remélem még sok ilyen lesz, gratulálok hozzá! 👍👌🥂
3 года назад
Köszönöm a kedves szavakat! Már készül az új rész, nincs megállás! :)
@violkaibike6517
@violkaibike6517 3 года назад
Nagyon orulok hogy mást is érdekel E téma!!! Engem nagyon ..mert nem vagyok vallásos de a TUDOMANY érdekel......sok sok téma ami a tudománnyal osszefug!!
@spontanvideok246
@spontanvideok246 3 года назад
Hali. Ez elképesztő. Nem vagyok egy puhány fasz férfi létemre de kis könnycseppek hagyták el a szemem amikor a beszéded alatt a Marsjárók képeit néztem mennyit dolgoztak a Marsjárók és a mérnökök, hogy elküldhessék rakétával a Marsre majd megérkezés után a Sprit és társa rengeteget dolgoztak a megtervezett idő tartamat messze túl teljesítve. Hála a Mérnökök kiváló Minőségu anyagokból nagy oda figyeléssel járó kitartó munkájának köszönhetően.😊😊😊😊Említetted a videó végén azt a helikopterrel és elemző kapszulákkal felszerelt Mars járót az mikor kerül ÉLŐben bemutatásra?? Vagy ha már lecsúsztam róla Feltöltöd ide?? Imádom a Csillagászatot mindig is szerettem mert Csodás. És jó érzés tudni mi van Körülöttünk a Mi Nap rendszerünkbe és a Föld Bolygónkkal és bolygó társaival és a Nappal, valamint Távoli Galaxysokkal telis tele bolygókkal. A Hubble űrteleszkóp nyugdíjazásával felküldték az új Űrteleszkopot aminek 6,5 méter átmérőjű a fény gyüjtő tükre? A Hubble vissza kéne hozni a Földre és a NASA múzeumába vinni a Többi Marsjáróval. Megérdemelnék a hosszú éveken át kitartó munkájukért.😊😊😊😊😍😍.
3 года назад
Szia! A Perseverance (helikopterrel felszerelt marsjáró) már úton van a Mars felé, de csak február második felében fog landolni. Biztosan élőben közvetíti majd a NASA. A JWST (Hubble utód) pedig már teljesen elkészült, 2021 második felében fogják elindítani.
@spontanvideok246
@spontanvideok246 3 года назад
@ Hali. Köszönöm szépen király vagy. Semmiképp se akarok lemaradni róla. Remélem eltudom csípni az Élő közvetítést a Mars járóról és a Hubble Űr teleszkóp utódjáról. 😊😁😁😁
@norbertbeyer8348
@norbertbeyer8348 3 года назад
Ennyire nagy tomegu targyakat nem lehet visszahozni a Foldre. A HST-nek nincs hopajzsa, es persze fekezoraketaja sincs. Javitas miatt se tudtak visszahozni, ott helzben kellett megjavitani.
@lacam7807
@lacam7807 3 года назад
+1 feliratkozó! Illetve ajánlani fogom az ismerőseimnek is. Csak ma találtam a csatornádra, pár órája már mennek a videóid itt, nem hagyom abba, míg meg nem nézem az összeset! Szép munka, köszönöm!
@gezaszirmai9639
@gezaszirmai9639 3 года назад
A videóidat nézve rá döbbenek arra hogy terminologiailag milyen messze álunk adtoll hogy be népesitstsünk akármilyen bolygót.. vagy hogy eggyaltalán más civilizaciok fejlettnek tartsanak arra hogy szóba álljanal velünk de nagyon érdekesk a videóid és informatívak Grat!! Várom az újabb és újabb videóid :))))
@lucas-ch7op
@lucas-ch7op 3 года назад
mêg a saját bolygonkat sem ismerjük teljesen..
@___________5578
@___________5578 3 года назад
Bárki felregisztrálhatja a saját nevét! mars.nasa.gov/participate/send-your-name/mars2020/ Hajrá magyarok! :D Gratulálok a csatornádhoz, már az összes videódat megnéztem! Egyik leghasznosabb magyar csatorna! Sok sikert a továbbiakban és nagyon sok feliratkozót! :D
@gergopatka8467
@gergopatka8467 3 года назад
Köszi szépen. :)
@0arpi083
@0arpi083 3 года назад
Kösz :D
@karolykeninger9008
@karolykeninger9008 3 года назад
Élvezettel néztem végig, köszi!
@gabiwoody
@gabiwoody 3 года назад
Ez nagyon informatív. látványos és szórakoztató videó lett! :-) Gratulálok hozzá!
@HooliganHun
@HooliganHun 3 года назад
Szuper csatorna, minőségi tartalommal!
@trissza
@trissza 3 года назад
De jó volt! Most találtam a csatornádat, és gyorsan fel is iratkoztam! A lányom boldog lesz, hogy még egy érdekes csatornát találtam magunknak!
@robertcsizmadia665
@robertcsizmadia665 3 года назад
Nagyon jó csatorna, igényes videókat csinálsz, látszik hogy nem kis munka van ebben! Viszont hadd hívjam fel egy hibára a figyelmedet: 6:25-nél amiről beszélsz az nem a Mars Observer volt, hanem a Mars Climate Orbiter 1999-ben. 1992-ben a Mars Observernél a hajtómű felrobbanása okozta a problémát.
@vagenzi
@vagenzi 3 года назад
Kaja közben, kizárólag érdekes, és izgalmas videókat nézek. Na, itt csak, olyat találtam. Feliratkozva. :)
@carvingskiponthu
@carvingskiponthu 3 года назад
Nagyon jó volt, köszönöm! És gratulálok a marsi sikeredhez. 😊
@cuihanhan
@cuihanhan Год назад
Ez a kedvenc videónk (legalábbis az egyik)! Még csak pár hónapja bukkantam rá erre a csatornára, amikor is valamiért elkezdtem olyan filmeket keresni, amik az űrben játszódnak, majd ahogy a RU-vid ajánlotta, megnéztem pár Űrkutatás Magyarul videót is (mindig is érdekelt a téma, csak sok mindent nem értek, mert diszkalkuliás vagyok, ami miatt a fizikával is gondjaim voltak mindig). Nem sokkal később a kisfiamnak is mutattam, aki még nem volt akkor négy éves. Nem kellett sok idő, űrmániás lett (én is csak jobban), a szülinapjára űrös tortát kért űrös kiegészítőkkel, űrös dolgokat kapott (LEGO, könyvek, egyéb játékok, ruha, stb.), és négy évesen kijelentette, hogy majd ha a NASA-nál dolgozik, ő fogja vizsgálni a mintákat, amiket a Perseverance gyűjt + a Holdról származó mintákat. 😀 Szinte minden nap nézni kell erről a csatornáról videókat, szerintem már mindet láttuk, de ezt a legtöbbször, és mindig várjuk az újabb videókat is. Imádja ezeket a rovereket. Nagyon érti, simán elmagyarázza másnak a dolgokat, amiket a videókból tanult. És én is többnyire megértem így a videókon keresztül azt, amit eddig nem, jobb, mint a fizika órák voltak az iskolában! Úgyhogy én tényleg csak hálás lehetek ezért a csatornáért! 🙂 ui.: Nem tudja valaki, honnét szerezhetnék játék Tejutat? 😂 Ezt még karácsonyra kérte volna ajándékba 😀
Год назад
Nagyon jó volt ezt olvasni, nagyon köszönöm a kedves szavakat és persze, drukkolok a kisöregnek! :)
@cuihanhan
@cuihanhan Год назад
Mi is köszönjük, és az érdekes videókat is. Most is erre aludt el a kisfiam. :) Egyébként reklámozza is a csatornát, mert valamelyik nap a villamoshoz menet azt kiabálta jó hangosan, hogy Űrkutatás magyarul RU-vid csatorna. 😅
@jozsefpityke7016
@jozsefpityke7016 3 года назад
Nagyon nagy, ember vagy köszönöm, ezt a csodálatos dokomentum filmet!! 😀
@oros-gravirkft.9396
@oros-gravirkft.9396 3 года назад
Milyen teljesítménye lehet annak a kis helikopternek olyan ritka légkörben? Egyáltalán itt a Földön hogyan tesztelték? Hogy csináltak marsi légkört talán vákuummal? És marsi tömegvonzást? Valaohgyan tesztelni kellett, hogy működni fog-e ott is. Vagy lehet ezt is már számítógépen tesztelték? Nagyon jó ez a csatorna! Örülök, hogy rátaláltam! Így tovább!
3 года назад
Vákuumkamrában állították elő a marsi légköri viszonyokat, ott tesztelték. A marsi gravitációt nem kellett létrehozni, a lekötözött helikopter teljesítményét a kábelre ható húzóerőből számolták ki.
@oros-gravirkft.9396
@oros-gravirkft.9396 3 года назад
@ ezért is van az hogy nem én dolgozok a NASA nál. :D Ez nem jutott eszembe. Én alulról levegőt fujtam volna rá olyan erővel hogy a súlya akkora legyen mint a Marson. Ezt a levegőt úgy értem mint az ejtőernyős zuhanás a ventillatoros csőben. Annak sem tudom a nevét :) persze ez befolyásolta volna a propellerek teljesítő képességét. Köszönöm az infót :)
@szilardszilveszter9154
@szilardszilveszter9154 3 года назад
Hihetetlenül jók a videóid, köszönet érte!
@KopaszPapa
@KopaszPapa 3 года назад
Szia! A Spirit/Opportunity testvérek sok hátszelet kaptak (szó szerint is) volt például olyan eset, amikor már a napelem annyira poros volt, hogy nem termelt szinte semmi elektromos áramot, ekkor egy tavaszi szellő letakarította, úgyhogy szinte az érkezése pillanatában megfelelő eredeti állapotok között tudott dolgozni, és az is előfordult, hogy csökkenteni kellett a teljesítményt, mert veszélyesen túlmelegedd (a Curiosity is érdekes történet, a Sky Crane technológia tervezői megosztották félelmeiket a róla készült dukomentum filmben, volt egy két érdekes történet ott is) az új roverre én is regisztráltam az egész családot, kíváncsi leszek az általa szolgáltatott információkra!
@irtotroll9808
@irtotroll9808 3 года назад
És ha jól emlékszem hozzátették, olyan teljesítmény folyt be a napelemekből, hogy az abból eltárolt energiából esténként még a mars felszínéről a csillagokat is megfigyelhették a mars járóról. A NatGeo-n elég sokat nyomtatták ezeket a dolgokat. Bárcsak azt mondhatnám, hogy ezek miatt tettem a tanulás rovására. Számomra azok a tudományos csatornák, scifi műsorok animék, az élvezetes magyar szinkronok a tévézés aranykorát jelentették. Manapság egyre inkább a csak könyvben vagyok hajlandó élvezni a scifi-t. Ha már itt tartunk, a fikció felé történő időnkénti kalandozások... Arthur C Clarke, Philip K Dick, Frank Herbert név mond valakinek valamit?
@Aticelestron
@Aticelestron 3 года назад
Az 1:22-nél látható Galileo rajz valójában a Holdat ábrázolja, nem pedig a marsot. A Marson nincsnenek ilyen sűrűn kráterek, mint ahogyan a rajzon látszik, illetve a Mars nem mutat ilyen nagy fázisokat. A rajzon ugye a baloldal a fényben a jobb oldal pedig árnyékban van. Mivel a Mars úgynevezett külső bolygó, tehát sorrendben nézve a Földön túl van a Naphoz képest, ezért nem vagy csak igen csekély fázisokat mutat. A legkissebb fázisa azthiszem 85% megvilágítottság. Míg a Vénusz és Merkúr belső bolygók, ezek ugyanolyan fázisváltozásokat mutatnak mint a Holdunk. Le a kalappal egyébként, de nem mellesleg! Kiváló videó!
@zsoltd5116
@zsoltd5116 3 года назад
Így van, ez Galilei egyik Hold rajza. Neten fent van a telkes eredeti könyve, amiben a Jupiter holdak mozgását ismerteti, ott is saját rajzaival. Galilei nem is láthatott volna ilyen részletes Mars felszínt. Ez a fél fázisú Hold, hozzávetőleges kráterekkel. Mai amatőr távcsövek már jobbak, a kert végéből magunk többet látunk a Holdon, mint Galilei a 3cm-es lencséjével. Mégis lenyűgözőek a rajzai, okos ember, mozgékony elme, kiváló menedzser volt.
@zsoltd5116
@zsoltd5116 3 года назад
telkes = teljes
@molnarg511
@molnarg511 3 года назад
Nagyszerű, izgalmas munka!Köszönet!
@jozefnovak7750
@jozefnovak7750 Год назад
Köszönöm! Nagyon érdekes videó!
@AzIsten_rl
@AzIsten_rl 3 года назад
Aaa menőő, rajta lesz a legenda a marsoon, amúgy lehet tudni, hogy mikor lesz az az élő adás, és hol lehet megtalálni?
@gabortoth4277
@gabortoth4277 3 года назад
A Persevarence landolása előtt egy héttel néztem meg a videót, még épp időben értesültem :))
3 года назад
Azért a hétvégi új részt is nézd majd meg ;)
3 года назад
Nagyon jó a csatorna, fantasztikus ismereteket szereztem öreg fejjel innen. Le a kalappal a készítője előtt. Fel kellene turbózni a marketing munkát, hogy népszerűsítse a csatornát. Erre a facebook a leg alkalmasabb. Sajnos pénz nélkül a facebook is csak egy kis közönséget ér el. Ha viszont rászánsz egy pár tízezer forintot akkor egy jól célzott facebook hirdetéssel rengetegszer fog megjelenni a hirdetésed. Esetleg szervezhetnél egy kis gyűjtést is erre a patreon segítségével. Én is ezt csináltam a saját honlapom népszerűsítésére. Az eredmény elég megdöbbentő lett, az addig pár száz fős olvasótábor most már 10.000 felett van. Csak nagyon jól kell megválasztani a hirdetés csoportot, hogy kit érjen el. Ehhez sok apró hirdetést kell készíteni különböző korcsoportok, érdeklődési körű emberek részére és ki kell elemezni a hirdetések hatásosságát. Remélem jól tudod majd alkalmazni te is.
@bacsijancsi
@bacsijancsi 3 года назад
Remek tartalom!!!! Gratulálok!!!!!!!
@balint_szoke
@balint_szoke 7 месяцев назад
Emlékszem, anno nagyon szépen figyelemmel kísértük bátyámmal a National Geographic igényes, szép nyomtatott lapjain a Pathfinder és az Opportunity marjárókat, és nagyon drukkoltam nekik - ezek szerint jól sikerült a drukk 😅. 16:39 A tudománytörténetben nagyon-nagyon sokszor a véletleneknek köszönhettünk nagy felfedezéseket, előrelépéseket, sikereket, így volt ez itt is. Az elképesztő és egy Ben tanulságos példa az, hogy jóval hatékonyabb volt környező talaj megmozgatásában, és mélyebbre hatolt így, mint a meglévő célszerszámaival! 16:55 😥 Megható, szomorú jelenet volt, mint ha élt volna. 22:49. Ehhez képest pont a folyó- tómeder mellett kutatott, szóval nem értem 25:10 🤦🏻‍♂ Nagyon meglepődtem Gergő! Gratulálok, most már interplanetáris hírneved van, szó szerint!👏🏼
@kukribalazs2000
@kukribalazs2000 3 года назад
Wow nagyon jó videó lett köszi a sok munkát
@TetyaB
@TetyaB 3 года назад
Feliratkoztam :)
@mr.nobody4868
@mr.nobody4868 3 года назад
fasza ez a csatorna. le kene adni a musort a tv ben is.
@peterpiotr3740
@peterpiotr3740 3 года назад
@Mr Nobody ha én lennék programfelelős ilyesmi tv-s helyen, és ha a ennek a csatinak a szerkje is bele menne, ez a csatorna már televíziós sorozat lenne!!!
@marknagy3572
@marknagy3572 3 года назад
Gratulálok hogy fel került a neved és a you tube csatorna neve a mars járóra
@Bence40295
@Bence40295 3 года назад
Az 1996-os landolás és felfedezés ott él bennem. A Szegedi Nemzetközi Vásáron lehetett nézni interneten!!!!!! Basszus öregszem
@lucas-ch7op
@lucas-ch7op 3 года назад
az igazából a földön volt .
@peterpiotr3740
@peterpiotr3740 3 года назад
@@lucas-ch7op mr konteo? Arany Laci hogy van? levették már róla a kényszerzubbonyát?
@MrKovi72
@MrKovi72 3 года назад
Az én nevem is rajta van a chipen!! :-) De nem is néztem utána, hogy elindult-e a rakéta! Megnyugtattál! Akkor ezek szerint már úton vagyunk! ;-)
3 года назад
Landolás február 18! ;)
@emti002
@emti002 3 года назад
Az én nevem is rajta van azon a chipen! :)
@oticasi
@oticasi 3 года назад
király volt
@GyarmatiCsabaVilmos
@GyarmatiCsabaVilmos 3 года назад
tetszett, köszy :)
@zoltannagy4597
@zoltannagy4597 3 года назад
nekem kicsit idegesítő a marsz szavak ismétlése ,de ettől függetlenül klassz műsor
@lucas-ch7op
@lucas-ch7op 3 года назад
vörös bolygó, piros bolygó, paradicsom bolygó, vér bolygó, alkonyat bolygó
@peterpiotr3740
@peterpiotr3740 3 года назад
@@lucas-ch7op lazac színű a Mars, nem vörös.
@MrFlugi
@MrFlugi 3 года назад
a Mars canali külön videót érdemelne, ebből a videóból hallottam róla, elég érdekes történet, jó ábrázolása lehet a tudomány haladásának és az emberi érzékelés pontatlanságának
3 года назад
Carl Sagan bolygókutató egyszer azt mondta; a Marson lévő csatornákat értelmes, gondolkodni képes elme hozta létre, csak nem mindegy, hogy ez az elme a távcső melyik végén volt! Egyébként az egész csatorna dolog egy félrefordításból eredeztethető; Giovanni Schiaparelli az 1800-as évek végén vizsgálta távcsővével a Mars felszínét és a 'canali' olasz szót az árok/mélyedés/felszíni képződmény/csatorna lehetőségekből a 'mesterséges csatorna' kifejezésre fordították.
@peterpiotr3740
@peterpiotr3740 3 года назад
@ a Vénusz mintázataiban is láttak egyes megfigyelők "canali"kat anno.
3 года назад
@@peterpiotr3740 Vénuszon biztosan nem, olyan vastag légköre van, amin keresztül nem látszik a felszín
@peterpiotr3740
@peterpiotr3740 3 года назад
@ nem a felszínről beszéltem természetesen. Láttam ilyen konkrét rajzot, valami archív weblapon, amin faágszerű alakzatrot rajzolt valami megfigyelő a Vénusz koronján, s melyről szemészek derítették ki, hogy a retina erezete keltette illúzió volt.
@peterpiotr3740
@peterpiotr3740 3 года назад
@ azok a finom vénuszi felhők, amik legjobban vörös filterrel látszanak, ezek kontraszthatása volt amiről az a régi megfigyelés szólt.
@danieljozsefbalogh7206
@danieljozsefbalogh7206 3 года назад
Azta ez a chip, nem semmi! Hatalmas elismerés, hogy eljuthat hamarosan a csatornád híre a Marsra! Kiérdemelt dolog!
@pcmaster5657
@pcmaster5657 3 года назад
nagyon jóó videó volt
@balintboros2446
@balintboros2446 3 года назад
Lesznek majd külön videók az egyes nagyobb űrügynökségekről?
@bistronauta
@bistronauta 3 года назад
Ezt én is támogatnám! 🙂
@peterpiotr3740
@peterpiotr3740 3 года назад
jó ötlet!!!
@fablevi1408
@fablevi1408 3 года назад
Szia, az élő közvetítést majd ki tudod posztolni valahová, hogy meg tudjuk tekinteni? Előre is köszi és csak így tovább
@levike
@levike Год назад
Nagyon érdekes, köszönöm! :) Engem az érdekelne még ezek után, hogy a nukleáris energiát használó roverek milyen elven hasznosítják az energiát. A mai atomreaktoraink vizet forralnak hőenergiájukkal tudtommal, és ezt a gőzt használják turbinák meghajtására. Ez gondolom, jelen alkalmazásban nem túl kézenfekvő. Itt milyen megoldást alkalmaznak a roverek energiaellátására? Illetve a tervek szerint ezek az energiaforrások meddig képesek ellátni energiávala a szerkezetet? Valamint ehhez kapcsolódó bónusz kérdésem, hogy milyen aggályokat vet fel a nukleáris energia alkalmazása az űriparban? Felmerül bennem a sugárzó "űrszemét" problémája, de biztos van egy csomó más probléma is, ha nem ezzel próbálkoztak az elejétől fogva. Lehet, hogy ez a kérdés már részben vagy egészben megválaszolásra került a csatornán, viszont eddig még nem találkoztam ezzel a videók során, melyeket megnéztem. Válaszod előre is köszönöm! Akár itt, akár a KisOkos részek egyikében.
Год назад
Magából a bomlásból származó hőt alakítják elektromos árammá. A felezési idő tekintetében 15-20 évre lesz elegendő ez az energia mennyiség.
@levike
@levike Год назад
@ Mint egy Peltier elem, úgy lehet elképzelni, vagy totál más? Illetve a láncreakció szabályozható, vagy "előre programozott" a felépítésével? Tehát amennyiben valamilyen nagyobb energiaigényre van szüksége a marsjárónak, úgy fel lehet pörgetni az energiatermelést, vagy inkább puffer tárolókat használnak az időszakos energiaszükséglet megnövekedésére? (pl fúrás vagy egyéb vizsgálatok)
@Gellert74
@Gellert74 3 года назад
Annyi galibát okozott már az amerikaiaknál az angol-szász mértékegység és a SÍ átváltása. Nem értem miért nem álltak már át ők is SÍ mértékegységre.
3 года назад
Talán az is elég lenne, ha rendesen tudnák váltani! :P Egyébként ez a közel 1 milliárd dolláros 'tanulópénz' óta nem is volt ezzel probléma!
@bistronauta
@bistronauta 3 года назад
@ ilyen szívást el sem tudtam volna képzelni egy ilyen projektnél 😳😩 Ez már nem a vicc kategória, viszont jól rámutat az emberi faj változatosságára annak, aki esetleg észlelte a történéseket 😅
@wertycal340
@wertycal340 2 года назад
​@ próbáltam rákeresni a kudarcba fulladt küldetésre, de úgy találtam mintha a Mars Climate Orbiter (1998) égett volna el a légkörben és nem az említett Mars Observer (1992) ami ha minden igaz üzemanyag-tartály megrepedése miatt tönkrement a Mars megközelítése közben. Ha jól értettem vhol heliocentrikus pályán van.
@Mrsnake-qe2bp
@Mrsnake-qe2bp 2 года назад
VÉGRE ÚJRA ELÉRHETŐ!!!!
@alfa00718
@alfa00718 3 года назад
GG 😎🤘
@zoltannemeth7789
@zoltannemeth7789 2 года назад
👍👌
@Enkeli344
@Enkeli344 3 года назад
9:46 ezt a képet küldte ez valós? Ilyen jó minőségű vagy csak illusztráció? Nagyon szép
@andrasleventepirka9814
@andrasleventepirka9814 3 года назад
Ez az eredeti kép
@tiborpolonyi116
@tiborpolonyi116 3 года назад
Természetesen valós, csak itt a földön.
@tiborpolonyi116
@tiborpolonyi116 3 года назад
Két dolgot láthattok vagy földi felvételt, vagy számítógépes animációt de valódi képet sehol, akkor talán fölmerülhet az első fontos kérdés vajon miért? Viszont ha mint mesét nézed, remek szórakozás lehet akárcsak a fantasztikus filmek, egyébiránt nincs a kettő között különbség.
@tivcsiszlavitsek8281
@tivcsiszlavitsek8281 Год назад
Köszönet 2022.12.06.
@merion297
@merion297 3 года назад
Február 18-án landol a Perseverance!!! 😊 😊 😊 🤘🏼 🤘🏼 🤘🏼 🚀 🚀 🚀
@OJani1992
@OJani1992 3 года назад
Nekem is van rá jegyem a marson találkozunk pacsi. :D Hihetetlen hogy mijen kis méretben tudták felírni azt a sok nevet. Még jó hogy nem kértek érte pénzt.
@InvisibleChannel
@InvisibleChannel 3 года назад
Nekem is meg van a jegyem.Hajrá magyarok
@rivaj
@rivaj Год назад
Ilyen jegyem nekem is van a 2026os járatra. :D
@gaborjosepovits9315
@gaborjosepovits9315 3 года назад
Indokolatlan hosszú menetelés utalás 20:00
@andrasleventepirka9814
@andrasleventepirka9814 3 года назад
Szia! Nemrég találtam rá a csatornádra és érdeklődési körömből kifolyólag azonnal rá vetettem magam a videóidra! Igazán profi és informatív tartalmat gyártasz amihez csak gratulálni tudok! Esetleg a Titan felszínére szálló szondáról lesz szó valamikor?elég érdekes téma azis és ott is elképzelhető az egysejtű élet jelenléte.
3 года назад
Biztos lesz, jó téma a "kis" szitakötő!
@napkisasszony6907
@napkisasszony6907 3 года назад
Az én nevem is rajta van.
@tivcsiszlavitsek8281
@tivcsiszlavitsek8281 25 дней назад
üdv 2024.06.03.Köszönet. 🙏
@davidpeter0101
@davidpeter0101 3 года назад
A ritka légkörben hogyan tud majd felszállni a rover hasában lakozó helikopter?
3 года назад
Nagyon jó kérdés! Ezért volt eszméletlen nehéz feladatuk a mérnököknek; 100-szor ritkább a légkör, a tömegvonzás kb a feleba földi vonzásnak, azaz 50-szer nagyobb teljesítményt kellett elérni a helikopternél. Nagyon könnyű, és nagyon magas fordukaton pörögnek majd a propellek, de így is csak 1-2 percet tud majd egy feltöltésel repülni.
@davidpeter0101
@davidpeter0101 3 года назад
@ Hát nem semmi! Köszönöm a választ!
@gyulahodi6052
@gyulahodi6052 3 года назад
Azóta már több felszálláson is túl van. Egy ideje hallgatnak róla a hírek, de a kísérleti gép végül is már teljesítette a feladatát, igazolta, hogy lehetséges a repülés.
@renatosarkozi5127
@renatosarkozi5127 3 года назад
Szerinted elképzelhető hogy a Marson akár ilyen földalatti bányarendszerekben élhetnekcakár értelmesebb lények is mint a baktériumok vagy egysejtűek. Olyanok mint pl a földön élő rágcsálók. Vagy ez esélytelen.
3 года назад
Én kizártnak tartom. Annyira ritka a légkör, annyira alacsony a nyomás, annyira fagypont alatti a bolygó hőmérséklete (főleg pár méterrel a felszín alatt), hogy nem valószínű, hogy többselytű életforma fennmaradjon huzamosabb ideig.
@ineednochannelyoutube5384
@ineednochannelyoutube5384 3 года назад
Nem. Nincs folyékony víz, ami nagyjából az egyetlen működőképes szubsztrát élőlényeknek.
@lucas-ch7op
@lucas-ch7op 3 года назад
vagy ami neked mérgező az más élőlénynek életet ad.. nem tudhatjuk!
@53Bartas
@53Bartas 3 года назад
Ezek az eszközök lebomlanak egyáltalán, vagy a Föld után a Marsot is szennyezzük?
3 года назад
A szervetlen anyagok nehezebben bomlanak, de az őket ért korrodáló hatás folyamatos. Előbb utóbb azol is szétesnek, de inkább csak utóbb...
@danielnemeth3816
@danielnemeth3816 3 года назад
Ha a holdra képesek voltunk emberrel leszállni és onnan visszatérni ezelőtt 50 évvel akkor a marsról miért nem tudunk automatizált rendszerekkel visszahozni egy kis mintát?
3 года назад
Jó kérdés! Azért nem történt még meg, mert egy ilyen landoló egység, amin van egy felszálló egység is, iszonyatosdan drága. Csak egy pici mintáért nem biztos, hogy érdemes dollár milliárdokat rákölteni. De az új marsjáró, a Perseverance már a legértékesebb mintákat fogja külön-külön légmentes kapszulákba gyűjteni, és egy már tervezés alatt álló leszállóegység, amin van egy felszálló modul is képes lesz rá, hogy ezeket az értékes mintákat majd visszahozza a Földre!
@ineednochannelyoutube5384
@ineednochannelyoutube5384 3 года назад
A mars gravitációja tízszerese a holdnak, valamint van légköre, plusz onnan visszatérni több sebességet, és nagyobb pomtosságot igényel. Nem elég, hogy egy igen nehéz leszálló egységet mely képes ismét pályára állni, kellene eljuttatni oda, ezt utánna vissza kéne kapcsolni a bolygóközi szállító komphoz, és visszaindítani földközelbe, mindezt pedig előlre programozott automatikával kell elérni, mivel jelentős kommunikációs késés áll fent ilyen távolságban. Kétségkívül véghezvihető, de exponenciálisan drágább, és több hibalehetőséggel jár mint egy holdraszállás.
@renatosarkozi5127
@renatosarkozi5127 3 года назад
1:35 Azért az nagyon kemény volna hogyha 1 naprendszeren belűl több olyan bolygó is lenne ahol nemcsak lakható bolygók lennének ,hanem mind a kettőn lenne civilizáció is. Mennyire durva lett volna hogyha tényleg lenne élet a marson és a végtelen világűrben a mai technológiával 4-5 évnyire van egy idegen civilizáció. Hát sajnos nem nyert.
3 года назад
Értelmes élet szinte biztosan sosem volt a Marson, de vírusok, baktériumok akár létezhetettek, vagy még létezhetnek is. Ha pedig bebizonyosodik, hogy egy naprendszeren belül két bolygónál is kialalult az élet, akkor az univerzumban tömérdek helyen kell léteznie!
@erzsebetkovacs9205
@erzsebetkovacs9205 3 года назад
@ Annak ellenére is, ha a mi Naprendszerünkben nincs 2 helyen élet, az Univerzumban igenis létezhet tömérdek helyen.
@MilkyWay98789
@MilkyWay98789 3 года назад
Nekem csak egy kérdésem van mégis a NASA melyik csatornán közvetíti ezeket a kilövéseket ?
3 года назад
A hivataloson. ;)
@JuicyHopsBrewery
@JuicyHopsBrewery 6 месяцев назад
Tudható, hogy hogy alakult az új rover eljuttatása?
6 месяцев назад
Úgy érkezett meg, mint egy kisangyal: ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-BgUAZFEY5pA.htmlsi=F6wiSLG1NuzR-wTh
@JuicyHopsBrewery
@JuicyHopsBrewery 6 месяцев назад
@ jajj, sejthettem volna, hogy van róla videód. 🙂 Köszönöm szépen!
@northstar9723
@northstar9723 3 года назад
Nekem van egy csajom a marson marsjárunjk már rég és marscsokit is szoktunk enni!
@hanuscsakilles4810
@hanuscsakilles4810 3 года назад
Persevarence landolása után....
@hegyvariandras4651
@hegyvariandras4651 3 года назад
?
@varga1977
@varga1977 3 года назад
Nem rossz véletlenül sem amit csinálsz! Pár nézőpont még kimaradt a földönkívüliek látogatásának lehetőségei közül.De Gratulálok!
@lucas-ch7op
@lucas-ch7op 3 года назад
ő anyira tudományos hogy nem hisz benne.
@varga1977
@varga1977 3 года назад
@@lucas-ch7op.Amire ém gondolok pl Pentagon által nyilvánosságra hozott tények.Nimits incidens! Ezek nem hit kérdése inkább tájékozottság.De nem szeretnek ezzel foglalkozni általában, mert akkor jön rá az aki kutat hogy nem lesz meg a válasz.Nekem semmi új információ nincs a videókban de emlékeztetőnek teljesen jó! Forintban csak új információk miatt támogatnám.😉
@V_Atti
@V_Atti 3 года назад
A roverekről szóló részből ez maradt ki szerinted? Hááát....
@hegyvariandras4651
@hegyvariandras4651 3 года назад
Melyik tv csatornán fogják közvetíteni a landolást
3 года назад
Vélhetően magyar csatorna nem fogja közvetíteni, de a NASA hivatalos RU-vid csatornáján biztosan nézhető lesz!
@hegyvariandras4651
@hegyvariandras4651 3 года назад
@ Értem köszönöm az információt
@sudo_-569
@sudo_-569 3 года назад
én nem értem hogy neked miért nincs több 10-100 ezer feliratkozód...
@renatosarkozi5127
@renatosarkozi5127 3 года назад
Elnézve a csatorna minőségét és a tartalmat, szerintem elég hamar befog indúlni és secperc alatt meglesz a 10 vagy akár a 100 000 feliratkozó. Csak ugye most még nehezebben jut el sok emberhez a videó. De amúgy most hogy ezt írtam még meg is lepődtem hogy még az 500 feliratkozó sincs meg.
@Terminator-we3vp
@Terminator-we3vp 3 года назад
Azért mert az emberek többsége még a saját környezetével sincs tisztában és nem is érdekli őket. Nemhogy ilyen tudományos dolgok iránt érdeklődének :D
@sudo_-569
@sudo_-569 3 года назад
@@Terminator-we3vp ez egy dolog hogy ez nem érdekli őket, az a szomorú hogy miket/kiket néznek az ilyesmik helyett..
@lucas-ch7op
@lucas-ch7op 3 года назад
magyarországon több a buta tiktok ,insta élettelen trash videókat kedvelő zombi. A tudományra csak az intelligens emberek a vevők.
@dogvessz
@dogvessz 2 года назад
1 ev multan, mar csak oszegyultunk :) Dehat ez egy termeszetes folyamat. Minel tobben iratkoznak fel, annal tobb emberhet juthat el, tehat a novekedes lassu, de exponencialisan nagyobb. Viszont ne legyenek hiu remenyek, a magyar nyelv es maga a tema is elege leszukiti a kort. En, szemely szerint 500k feliratkozot josolok a csatornaban 2025 vegere. Remelem majd valaki eszembe juttatja, hogy ellenorizzem le :D
@GyulaMeszaros-og1rq
@GyulaMeszaros-og1rq Год назад
Ennek a videónak a megjelenése óta sokminden változott. A feliratkozók száma is, a Marsra küldött eszközök száma is. A kis Helikopter az ötvenedik repülésén is túl van (a tervezett öt repülés helyett???), a fúrás és a mintagyűjtés is alakul. Azóta több videóban is említésre kerültek (itt a csatornán) az aktuális marsi események (is). Itt a kommentekben olvasom, hogy Gellért, Gellért..... Az élő közvetítések során Pali meg mindig Gergőt mond. Kezdek összezavarodni. Mindegy, köszönöm a minőségi és "persevarence" munkádat a magam és a családom nevében is! Imádjuk a csatornát.
Год назад
Én meg egy kommentben sem láttam, hogy Gellért :)
@GyulaMeszaros-og1rq
@GyulaMeszaros-og1rq 11 месяцев назад
@ ha lesz időm, megkeresem, melyik videó alatt olvastam többször is.
@spontanvideok246
@spontanvideok246 3 года назад
De jó lenne ha az én nevem és az itt kedves hozzá szólók és Feliratkozók neve is felkerülne arra a Chipre amit a videó végén említettél. Vagy legalább a következő Marsjáróra. Remélm sikerül a Földre hozni a kapszulákba begyűjtött mintákat. Legalább ITTHON ÉLŐBEN saját szemmel lehetne elemezni vizsgálni a Marsról származó kőzeteket. Biztos, hogy van Víz a Marson csak felkellene melegíteni. Jó lenne ha mágneses mezeje lenne mert akkor a Napszelek nem okoznának nagy viharokat.
@V_Atti
@V_Atti 3 года назад
A napszél részecskezáport okoz, nem viharokat. A mágneses mező eltérítené, de gyakorlatilag nincs. Vannak porviharok, de más okból.
@balint._.magyarorszag
@balint._.magyarorszag 3 года назад
Én aki februárban nézte meg👁️👄👁️
@balint._.magyarorszag
@balint._.magyarorszag 3 года назад
Hiszen csak 20 mp e kommenteltem ki és tessék😅😅😅
@PeterZiman
@PeterZiman 2 месяца назад
Akkor legalább nem unatkoztak a tudósok
@viktortoth8211
@viktortoth8211 Год назад
A filmben, a Sojourner-t ásta ki a homokból igaz?
Год назад
Igen ;)
@attilaszabo8398
@attilaszabo8398 3 года назад
A csatorna nagyon jó és érdekes,de sajnos nagyon rosszul narràlsz.bocsi. képezd Magad
3 года назад
Esetleg van ötleted, mit kéne máshogy csinálnom?
@attilaszabo8398
@attilaszabo8398 3 года назад
@ van persze. :) köszi,hogy nem sértödtél meg. Tanàcsot nem tudok adni, mert én es tudnék jobbat,de hallgass rádiókabarét és nézd meg pl. az utazàs az univerzum peremére cimü videòt. Abban valahogy mindig kijön a hanglejtés. Amugy jó hangod van,de nekem sàntìt kicsit,ahogy beszélsz. Sebaj ,a csatorna király es szerintem te is jobb leszel mindig.
3 года назад
Miért sértődnék meg? Dícsérsz és még tanácsot is adsz! Azt vettem észre, hogy túl hosszúak a mondataim, talán rövidebb mondtatoknál egyszerűbb lenne a hangsúlyozás is.
@V_Atti
@V_Atti 3 года назад
@ Nem kell ám komolyan venni minden kóbor véleményt. Ha "nagyon rosszul narràlnál", akkor mások is szóvá tennék. Nekem sosem jutott eszembe, hogy szóljak, csak ha nagyon gyötröm az agyam, akkor tudok találni pár hibácskát, ami szóra sem érdemes. Ez nem nyelvhelyességi vetélkedő, a látványra és az információidra éhezünk és hálásak vagyunk minden epizódért.
@irtotroll9808
@irtotroll9808 3 года назад
Számomra az elején kicsit gyorsnak hatott a beszéd. Időközben ezt megszoktam. De szerintem ha egy fokkal lassabban beszélnél lenne a tökéletes. Mint egy óraművet hallgatva, ahogy összeáll előtted a kép a sárgaréz fogaskerekek mozgásáról, ahogy egy felhúzható szovjet unióban gyártott poljot 17 köves óráról amely a naptári napokat is számon tartja. A vélemény szubjektív, talán 10/2 ember ha szóvá teszi. Szerintem így is minőségen felüli amit csinálsz, de a véleményemet fenntartom. :P
@TheChinese1
@TheChinese1 3 года назад
Először a holdra kéne feljutni, és mielött jönnének hogy de már jártak a holdon, akkor kérdezem én, hogy akkor mégis miért nem voltak képesek évtizedeken keresztül felmenni a holdra? Hogyha 50-60 évvel ezelőtt voltak a holdon, akkor most miérz nem mennek fel? Pedig elvileg "fejlettebb" Lett azóta a világ 🤨
3 года назад
De, megyünk, nézd meg az Artemis programról szóló epizódot ;)
@ineednochannelyoutube5384
@ineednochannelyoutube5384 3 года назад
@ Mert nincs ott semmi érdekes. Voltak ott vagy hússzor, nem találtak semmit.
@ferenckovacs2267
@ferenckovacs2267 3 года назад
@@ineednochannelyoutube5384 de most a Mars-kutatás és annak reklámozása tölti be ugyanazt a szerepet, mint a 60-as években a Hold-utazás előkészítése. Nyilvánvaló, hogy sohase hozza be az árát, de nagy üzlet, mint a fegyverkezés, és a technikai fejlődés motorja is lehet. Más haszna nincs.
@ineednochannelyoutube5384
@ineednochannelyoutube5384 3 года назад
@@ferenckovacs2267 az űr iparosítása az olcsó energiától a nagymennyiségű nehézfém bányászaton át a puszta turizmusig számos haszonlehetőséggel bír.
@lucas-ch7op
@lucas-ch7op 3 года назад
járnak ezek , ott is van valami ami nemkerűlhet világoságra..
@karvakferenc
@karvakferenc 3 года назад
bazd meg a hatterzenet
Далее
A Perseverance marsjáró  |  #34  |  ŰRKUTATÁS MAGYARUL
19:47
LISA - ROCKSTAR (Official Music Video)
02:48
Просмотров 34 млн
SpinLaunch  |  #72  |  ŰRKUTATÁS MAGYARUL
16:43
Просмотров 80 тыс.
Gravitáció  |  #14  |  ŰRKUTATÁS MAGYARUL
19:29
Просмотров 253 тыс.
Az Artemis program  |  #25  |  ŰRKUTATÁS MAGYARUL
25:46
Просмотров 298 тыс.
Földönkívüliek (1/3)   |   #26  |  ŰRKUTATÁS MAGYARUL
22:03
Az űrsiklók  |  #15  |  ŰRKUTATÁS MAGYARUL
17:26
Просмотров 136 тыс.
Mi lenne, ha terraformálnánk a Marsot?
8:57
Просмотров 55 тыс.
Урна с айфонами!
0:30
Просмотров 7 млн