Тёмный

Moje první bonsaj, aneb chybami se člověk učí. 

Honzův les
Подписаться 1,4 тыс.
Просмотров 2,2 тыс.
50% 1

První stromek, který jsem začal tvarovat, byl smrk sivý. Hodně procesů jsem neudělal nejlépe a bonsaj nevypadá nikterak dobře. Ale přesně proto ji mám tolik rád. Ukazuje mi dnes a denně, kam se posouvám a kde jsem začal. Na toto video naváže příští týden další, kde vám ukážu první tvarování semenáčků.
Pokud chcete podpořit moji tvorbu, můžete přispět na níže uvedený bankovní účet jakoukoliv částkou. Prosím pouze o vaše jméno do zprávy pro příjemce, abych vám mohl poděkovat:
8311919002/5500
Můžete také nakoupit na mém eshopu:
honzuvles.cz
Nebo mě sledovat na sociálních sítích:
/ honzuvles
/ honzuv_les

Хобби

Опубликовано:

 

19 окт 2023

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 29   
@lubostravnicek4296
@lubostravnicek4296 9 месяцев назад
Super, mě se líbí i takovéto pokecy. Dobře se to poslouchá, má to hlavu a patu a to prostředí kolem tebe Honzo ti můžeme jen závidět. Prostě krása 👌😀
@honzuvles
@honzuvles 9 месяцев назад
To jsem moc rád Luboši. To prostředí mě také těší, ale narovinu mám moc málo místa a hodně stromků. Jsou příliš natěsno a není možné si je pořádně vychutnat separátně. Potřeboval bych už nějakou prodejnu s pořádnou plochou. 😅
@tomaspodrazsky
@tomaspodrazsky 8 месяцев назад
Díky za milé video. Už jsem byl zase rozhodnutý těch pár přeživších někomu dát a vykašlat se na to, ale Tvoje video mi zas vrátilo motivaci. A pak jsem na balkoně objevil, že břečťan mi začal startovat větvičku přesně to místa, kde je to krásné. Tak jdu prostě tlačit tu káru dál ;)
@honzuvles
@honzuvles 8 месяцев назад
Tomáši, mít vaše telefonní číslo, tak vám vezmu telefon i v noci! 😄 Držte se, tlačte káru dál a já jsem kdykoliv k dispozici!
@tomaspodrazsky
@tomaspodrazsky 8 месяцев назад
@@honzuvles Vážím si toho!!! ...( a ještě mám radost, že se mi konečně uchytila bříza. Na jaře se ukáže a pošlu fotky. )
@petrkriza3654
@petrkriza3654 3 месяца назад
Ahoj Honzo, před pár dny jsem narazil na tvůj kanál. Vlastně, jak to tak bývá, když si člověk říká, že je marný a neví, jak postoupit aspoň o nějaký krok. Měl jsem zájem o Bonsaie už od 12 let ( dnes 38). Nikdo mi nebyl schopný dát rady. A prakticky se doteď snažím a učím sám. Kousek od Hradce Králové máme Bonsaicentrum Libčany.Jako kluk jsem koupil v té době pro mě dost drahou Bonsai 250kč. Když začala skomírat, tehdy měli ještě v Libčanech službu pohotovost pro Bonsai... dovezl jsi zubožený stromeček a oni ti ho dali třeba za měsíc zpět a byl zase zelený, krásný a svěží.Ale to už dnes po nedobré soudní zkušenosti z majitelem jednoho nezachráněho stromku centrum nedělá. Je těžké udržet při životě stromeček, když se dopustiš chyby a náprava je o přesném a velmi jemném přístupu, aby jsi dále neublížil, ale zachránil. Zrovna nedávno jsem uklízel bedýnku s miskami, které mi po uhynulých stromcich zůstaly, strašný počet ( cenově ani nepočítám) spíš si někdy říkám, kolik jsem jich svou nez alostí a péčí odpravil. No zoufalost. Nicméně jsem se dodnes nevzdal. A začal nejprve po selsku. Prostě jsem s díval po tom, co je kolem a má samo vůli žít. Zasadil jsem pár Ibišku a Ptáčí zob, Břízu, odkopky Jabloně.A tyhle český stromečky mi daly chuť cokoliv zkoušet dál. Zjistil jsem, že na pokojovky a ještě drobnolisté nemám vlohy. Z vnitřních mám jen Fikusy. A pak spíše ty venkovní. Moje chyby byly vždy přelití nebo přeschnutí, většinou, když jsem nebyl doma a přišel pařák. Co já se navymýšlel zlepšováků na závlahu a hlídání teplot a vlhkostí, prostě jsou prostředí, kde se stromečkům nedaří, jako parapety bytů, kor, když přijde topná sezóna.... Tak jen tak píšu, jak se s tou celou disciplínou peru tolik let a moc mi to nejde, ale stejně to mám rád, když k některým stromečkům přijdu a koukám, jak se mi proměnily ...ne vše bude podle našich představ, ne vždy správně zalijeme, ne vždy budeme přesně vědět, co dělat, nebo co zrovna děláme, že to všechno je život s Bonsaiemi. Je to těžký, ale krásný koníček, mám to rád. A tobě děkuji za rady a povídání. Přál bych si mit v začátcích kamaráda s těmi vědomostmi, možná bych měl dnes spoustu krásných stromečků a měl bych se s kým poradit. Zbyly jen pár rad z knih a jen pár nejodolnejších stromků. No neni toho úspěchu mnoho, zato zkouška, zda v tom vydržím velká. Ale beru to jako doprovodnou činnost své cesty a hned to je veselejší pphled. Někdy cesty nejsou přímky...Držím palce všem posluchačům, příznivcům a rovněž tobě. Ať vám příroda nosí radost i učení. Petr
@honzuvles
@honzuvles 3 месяца назад
Ahoj Petře, obdivuhodný příběh plný odhodlání a odvahy! Pro začátečníky, kteří mají trpělivost a čas vždy doporučuji vypěstovat si vlastní stromky z nasbíraných semen lokálních dřevin - buky, duby, javory, ořechy, atd. Na tom se nejlépe člověk naučí, co takový stromeček již od semenáčku vyžaduje a navíc tyto druhy jsou tu doma, takže odolné vůči naší zimě. V dnešní době je to např. se závlahou již velice snadné. Stačí zavlažovací hodiny na baterku za tisícovku a ty vykonají téměř všechnu práci za nás. Je to opravdu úžasný koníček, který dalece přesahuje pouze zahradnické činnosti. Ať se ti daří!
@123heloi
@123heloi 4 месяца назад
super video,mám otázku můžu mít stromek i doma v pokoji na okně nebo musí byt venku celý rok ?
@honzuvles
@honzuvles 4 месяца назад
Zdravím, to záleží na tom, jaký o jaký druh stromku jde. Venkovním bonsajím je opravdu líp venku celoročně - od jara do podzimu by teoreticky mohly být vevnitř, ale nebude se jim tolik dařit. Vnitřní bonsaje jsou určeny do vnitřních prostor s určitou teplotou po celý rok (některé se na zimu dávají do chladnější místnosti).
@Adam2441
@Adam2441 9 месяцев назад
Zdravim, aky stary je ten stromcek?
@honzuvles
@honzuvles 9 месяцев назад
Tipoval bych cca 7-9 let.
@milenaruzickova8026
@milenaruzickova8026 9 месяцев назад
Honzo, vetsinou s vasimi radami a postupy souhlasim, ale nechat obrust drat "rund um", tedy uplne mi pripada jako zverstvo pro strom.
@honzuvles
@honzuvles 9 месяцев назад
Uznávám, že se to může tak zdát, ale například u borovic je to naprosto běžná praxe, bohužel u tohoto případu není jiná cesta, jak zvrátit obrácené zúžení. Jakmile drát zaroste, už nijak stromku vadit nebude.
@milenaruzickova8026
@milenaruzickova8026 9 месяцев назад
@@honzuvlesJeste jsem to neslysela ani o borovicich. Hodne zjizvene kmeny hlavne u parviflory jsem videla uz v 90.letech v BC Heidelberg. Bylo to fakt umyslne, borka rychleji popraskala i skoro kolmo k jizvam, kmen byl hned na pohled starsi. Zitra mame workshop s p. Bucilem a dlouholetymi pestiteli, zeptam se na to. Kde jste k te info prisel vy?
@honzuvles
@honzuvles 9 месяцев назад
@@milenaruzickova8026 To mi potom prosím dejte vědět jejich názor, moc by mě zajímal. Třeba plánuji totální blbost. Tuto praktiku znám od Petera Chana, tuším to popisoval v knize Bonsai Materclass, ale už si nejsem jistý.
@kakteen-plusja3386
@kakteen-plusja3386 9 месяцев назад
Jde ještě teďka na podzim dát stromek z květináče do misky
@honzuvles
@honzuvles 9 месяцев назад
Ano, pokud nebudete nijak narušovat kořeny, mělo by být vše v pořádku. Ideální doba je však na začátku jara.
@jindravorackova3464
@jindravorackova3464 9 месяцев назад
Zdravím.Ale já na spoustě bonsají vidím větve proti sobě.Jedna dole a hned ty dvě další jsou proti sobě na opačné strany....
@honzuvles
@honzuvles 9 месяцев назад
Přímo proti sobě by větve ideálně neměly být. Vždy je lepší, když mají nějaký odstup vertikálně na kmeni. Podle mě osobně to však není až tak hrozná chyba, pokud je všeobecně rozmístění větví v pořádku.
@user-uf3us1fu8g
@user-uf3us1fu8g 9 месяцев назад
Na mladom strome, by ma to nezaujímalo. Hlavný je kmen a spodok od koreňov. Honza má dobrý štýl, ja som za radikálne sekanie.
@honzuvles
@honzuvles 9 месяцев назад
Díky, tohle je také hrozně důležitá lekce. Mladý kmen nepotřebuje tlusté větve, protože mu narostou nové, které budou v lepším kontrastu za X let. Idea a struktura je stěžejní pro budoucí podobu stromku.
@user-uf3us1fu8g
@user-uf3us1fu8g 9 месяцев назад
Vela rozpravas a malo pracujes, ale dakujem za video.
@honzuvles
@honzuvles 9 месяцев назад
Přesně tohle jsem si říkal, když jsem video stříhal. Bude víc práce, bude! 😅
@jindravorackova3464
@jindravorackova3464 9 месяцев назад
Jéžiši.....práce neuteče,nemá nožičky.😂
@honzuvles
@honzuvles 9 месяцев назад
Ono té práce je hodně, obzvlášť teď na podzim. Ale zase vás nechci nudit neustálým stříháním a drátováním pořád dokola. 😄
@user-uf3us1fu8g
@user-uf3us1fu8g 9 месяцев назад
Ok, tak ako nás chceš zaujať? Veľmi ti závidím ten priestor na bonsaje, ktorý nikdy mať nebudem. Chcem vidiet viac práce a výsledkz po nejakom čase.
@honzuvles
@honzuvles 9 месяцев назад
Vstupuje do toho více proměnných. Chtěl bych vyvážený obsah teorie/praxe, zároveň nechci ukazovat praxi na stejných stromech stejnými technikami. Také chci vidět více výsledků v čase, ale jelikož nenatáčím ani rok, ty změny na sebe musí počkat. Mám spoustu projektů, které jsou v běhu a u kterých budu dále ukazovat aktualizace vždy, když na nich bude zrovna nějaká práce. Příští rok těch projektů přibude ještě mnohem víc. Časové hledisko je také velice důležité. Strukturované video s tvarováním mi dohromady zabere klidně i 10 hodin a některé týdny je to pro mě příliš mnoho času, který nemám, takže někdy musím vyplnit prostor "lehčím" teoretickým videem, které celé zabere třeba jen hodinu, dvě. Ale jak jsem psal a říkal ve videu, už příští pátek se zase bude pracovat a té práce bude ve videích jen a jen přibývat. 😉
Далее
Shohin bonsaje z borovic snadno a rychle
37:53
Просмотров 1,8 тыс.
One moment can change your life ✨🔄
00:32
Просмотров 17 млн
ЛУЧШАЯ ПОКУПКА ЗА 180 000 РУБЛЕЙ
28:28
Creating a Spruce Bonsai tree
14:23
Просмотров 912 тыс.
Sezóna kopání je konečně tu
32:47
Просмотров 2,4 тыс.
Radikální řez bonsají
21:33
Просмотров 1 тыс.
sběr listí,  základ dobrého kompostu
10:38
Просмотров 5 тыс.
ЗЛОЙ ВЫХЛОП на КИТАЙЦА #shorts
1:00