Тёмный

Na2SiO3 - křemičitan sodný - vodní sklo - vlastnosti, reakce, využití 

Wekon
Подписаться 18 тыс.
Просмотров 71 тыс.
50% 1

V dnešním videu si povíme něco o vodním skle - konkrétně o roztoku křemičitanu sodného.
_________________________________________________________________
► WEB: wekon.cz/
► Facebook: / wekonslab
► Twitter: / lordwekon
_________________________________________________________________
Vodní sklo je vodný roztok křemičitanu sodného (Na2SiO3).
Výroba tekutého vodního skla:
a) Výroba z PKS/D (pevný křemičitan sodný/draselný)
PKS/D se vyrábí ze sklářského písku (oxid křemičitý, 70-75%) tavením ve sklářské vanové peci při teplotě 1400 - 1600 °C za pomoci alkalických tavidel - soda (uhličitan sodný) nebo potaš (uhličitan draselný) , tj. látek, které tavení písku usnadňují. Roztavená sklovina se prudce chladí za účelem rozpraskání na co nejmenší části (vizuálně podobné kouskům ledu) a tím co nejednodušší následné rozpouštění.Takto připravený vstupní materiál se pomocí hydroxidu sodného/draselného, vody,teploty a tlaku rozpouští v autoklávu (vytápěná, uzavíratelná tlaková nádoba) na tekuté vodní sklo.Tímto způsobem lze vyrábět všechny typy vodních skel.
b) Hydrotermální reakcí
V autoklávu se za pomocí hydroxidu,vody,teploty a tlaku přímo rozpouští křemičitý písek. Touto metodou lze vyrábět jen určité typy vodních skel sodných.
Přidáváním organických či anorganických aditiv do procesu rozpouštění v autoklávu lze vylepšovat parametry a vlastnosti vodních skel.
Vlastnosti vodního skla:
Složení vodního skla bývá nejčastěji charakterizováno křemičitým modulem M, což je molární poměr SiO2/Na2O pro sodné sklo nebo SiO2/K2O pro draselné sklo. Hodnota křemičitého modulu běžně vyráběných typů vodního skla leží obvykle v rozmezí 1,6-4,1. Vedle modulu se k charakterizaci vodního skla používá nejčastěji jeho hustota, která poskytuje informaci o koncentraci roztoku i o složení výchozího skla, dále viskozita a rovněž hodnota pH. Viskozita vodního skla závisí na jeho koncentraci a na hodnotě křemičitého modulu výchozího skla. Při porovnávání údajů o viskozitě je třeba vzít v úvahu, že vodní sklo se chová jako nenewtonská kapalina a hodnota viskozity tedy závisí na způsobu měření. Hodnota pH je rovněž funkcí chemického složení a koncentrace vodního skla. Vodní skla, jakožto roztoky solí silné zásady a slabé kyseliny jsou značně alkalická.
Vytvrzování vodního skla:
Vytvrzování vodního skla je způsobeno tvorbou gelu kyseliny křemičité, nejčastěji v důsledku reakce alkalického křemičitanu s oxidem uhličitým, resp. kyselinou uhličitou, podle následujícího schématu:
Me2SiO3 + H2CO3 → Me2CO3 + H2SiO3 (gel SiO2 • n H2O)
Vedlejším produktem vytvrzovací reakce je tedy podle typu vodního skla buď soda nebo potaš.
Použití vodního skla:
Vodní sklo sodné se používá jako přísada do odmašťovacích, pracích a čistících prostředků,jako pojivo při výrobě svařovacích drátů či pískových forem ve slévárnách. V čistírnách odpadních jako odstraňovač těžkých kovů. Dále pak jako lepidlo v papírenském průmyslu či aktivátor při výrobě geopolymerních materiálů. Pro výrobu nátěrových hmot,tmelů,suchých maltových směsí apod. ve stavebnictví se používá draselné vodní sklo.
Pro náročné aplikace jako jsou průmyslové podlahy, speciální protipožární materiály, barvy apod. se používají méně známá vodní skla lithná, sodno - lithná a draselno - lithná.
Dříve, ještě v druhé polovině dvacátého století, se na území bývalého Československa používal k uchovávání vajec, když se vejce naskládala do láhve a zalila vodním sklem. Roztok ucpal póry ve skořápkách vajec a ta tak vydržela řadu měsíců. Sloužil také k impregnaci papírových tkanin a jako plnivo do mýdel. Může se používat také jako lepidlo, například na lepení šamotového obložení kamen. V druhé polovině 19. století se používalo také při restaurování ke konzervaci povrchu soch, což ale z dlouhodobého hlediska památkám přitížilo. Vodní sklo se používá ve stavebnictví k urychlení tuhnutí cementových směsí a k mineralizaci dřevěných konstrukcí a tím k ochraně proti požáru. Vlivem vody a oxidu uhličitého (CO2) dochází k vyloučení gelu SiO2.H2O, který dřevo mineralizuje.
S ethanolem reaguje za vzniku silikonu.
_________________________________________________________________
Hudba použitá ve videu:
Intro:
Skladba: News Theme 2
Interpret: Audionautix
Podléhá licenci: Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0) (Download link: creativecommons.org/licenses/...)
Zdroj: / audiolibra

Опубликовано:

 

21 июн 2020

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 55   
@evamacova4085
@evamacova4085 4 года назад
Konečně jednou dobré vysvětlení.
@venaanek
@venaanek 4 года назад
Super videa. Kdysi jsem dělal sošky z dobře opracovatelného Hořického pískovce. Vodní sklo jsem používal na zpevnění a ochranu finálního povrchu.
@ll-cx2wp
@ll-cx2wp 4 года назад
Super video👍
@lukashudecek01
@lukashudecek01 4 года назад
super wekone
@kostkaryba8065
@kostkaryba8065 3 года назад
Skvělá a velice poučná videa. Děkuji za tvoji tvorbu. Jarda
@TheElafis
@TheElafis 4 года назад
U nás v práci (slévárna) se silika využívá jako žáruvzdorná vyzdívka pecí, pak se udusává a pomalu ohřívá na provozní teplotu, pak je pěkně tvrdá
@pepan012345
@pepan012345 4 года назад
Naprosto super pokusy!!!!!! Dimethicone se používá do vlasové kosmetiky. tento jsme sehnali čistý a zkušeli jsme z něho vyrábět tzv. kinetický písek.. tam jsme se totiž dočetli, že je tam použito 2% Dimethicone a nic víc informací... Bohužel s tímto Dimethicone pro vlasovou kosmetiku ten kinetický písek nefungoval nijak zvláště dobře jako koupený. Nikoho nás nenapadlo tuto látku se pokoušet přímo vyrobit, tak to asi zkusím stejnou cestou jako vy, jestli to bude fungovat....Zase jsme o něco chytřejší, i díky Vám!
@Wekon
@Wekon 4 года назад
Ahoj, děkuji za informaci s dimethiconem k výrobě kinetického písku - sám jsem si s touhle myšlenkou pohrával, ale nepodařilo se mi sehnat dimethicon. Ovšem to, jak ho vyrobit z vodního skla nevím. Pokud na to přijdete, prosím o sdílení informace. Díky.
@KUBA64official
@KUBA64official 4 года назад
Ahoj, s vodním sklem si hraju v souvislosti s formami pro tavbu hliníku. Obvykle jej míchám s pískem. Napadlo mě, jestli by šlo voskovou předlohu namáčet střídavě do kyseliny a vodního skla a vytvořit tak několik cm tlustou žáruvzdornou krustu, vosk pak vytavit a místo něj nalít hliník? Přesnost by pak nebyla omezena velikostí zrnka písku.
@omniamentiunt3707
@omniamentiunt3707 4 года назад
ne to ti popraská.. na hliník stačí sádra s antukou
@trollmcclure1884
@trollmcclure1884 4 года назад
👍 ten indikátor je chlorid kobaltnatý. Nejlevněji to jde koupit jako stelivo na kočičí záchod. Nepotřebuju nic moc vysušovat, ale zajímalo mně to jako zdroj kobaltu (místo vitamínu B12). Ještě bych někdy zkusil, jestli to má dost malé póry na dehydataci ethanolu. Asi ne, ale za pár korun si vysušit ethanol vlastní výroby do lihového vařiče a jako rozpouštědlo by bylo super
@tymorici
@tymorici 4 года назад
Vodní sklo je údajně i prostředek na lepení netěsností potrubí a nádrží - tedy např. bazénů. Prodává se jako Fix a Leak a stojí kolem 2000 Kč. Zalepí díry cca do 2mm bez vypouštění bazénu. Tedy naleje se cca 0,5L prostředku do cca 30m3 vody a nechá cirkulovat 5 dní (mimo filtraci bezénu samozřejmě), pak se nechá dalších pár dní vytvrdnout. Zbytek si sedne na dno ze kterého se odčerpá neboli "vyluxuje". A ve vodě takto zbavené vodního skla se dál může koupat. Sám jsem jej použil na bazén z polypropylenu. Trvale to lepí pod vodou ABS plasty, tedy různé bazénové tvarovky, moc užitečné na opravy potrubí bez výkopu. Štěrbinu mezi polypropylenem a gumovým těsněním to samozřejmě zalepilo jen dočasně, než to pohyb zase uvolnil, ale zalepilo! - spíše zatmelilo. Velmi důležitý je způsob aplikace, ale např. lepení prasklin topení nebo chlazení je s tím možné. Nevhohné je to na potrubí, které se pohybuje - dost možná i vlivem turbulencí proudící vody. Ale taky - určitě to zatmelení na nějakou dobu vydrží. Nepohyblivé i navždycky. Pro doplnění jen raději ještě konstatuju, že na polypropylen a gumu to určitě nepřilne. ...také jsem testoval. Do PET lahve s vodou jsem dal pár kapek, rozmíchal a pak udělal u dna 1mm dírku. Zacelila se cca do minuty a po několika dnech jsem mohl lahev i vší silou zmačnouti a natekla.
@majklmajkl503
@majklmajkl503 4 года назад
Super wekone a nechces skusut destlaci cehokoliv?
@horizonup3149
@horizonup3149 4 года назад
Nechcel by si natočiť video ako extrahovať cín zo základnej dosky ?
@whynot-ts9rf
@whynot-ts9rf 2 года назад
Mam vyhnu na plyn a vo vnútri je šamotova malta, a podarilo sa mi natavit samot až spravil glazuru na povrchu, nevedeli by ste mi doporučili niečo do teploty 1600°? Ďakujem
@vidlak001
@vidlak001 4 года назад
Ahoj Wekone, zajímavé video. Vodní sklo je tajemná kapalina. Taky jsi mohl použít to nové vodní sklo, třeba by se stal zázrak :-) Sílu a zdar dalšímu zkoumání. Já to znám z šamotové výmazové hmoty a forem. Mimochodem z formy se ztratí vosk. Tak zdar!
@Wekon
@Wekon 4 года назад
Čau V., jsem rád, že jsi sem zavítal :-). Snad si i všimneš, že Tě zmiňuji ve videu o ricinovém oleji :-).
@sylviechvostkova3057
@sylviechvostkova3057 4 года назад
Kdysi jsem používala vodní sklo na lepení skla. Drželo to perfektně.
@evahanakova4835
@evahanakova4835 4 года назад
Potřebuji poradit: vodním sklem byla natřená stěna, která je z kamene(zřejmě umělého z Hornbachu)a vytvořil se na něm ošklivý šedý povlak. Výsledek ěl být , aby povrch kamene byl lesklý. Již několik let se snažíme ten povlak dostat pryč, ale zatím žádný výsledek. Umíš poradit čím by to šlo odstranit.. Díky předem
@larsbeigon8949
@larsbeigon8949 5 месяцев назад
Za jak dlouho by v.s. zaclo tuhnout na hladine v otevrene zkumavce ?
@slepyjestrab
@slepyjestrab 3 года назад
Chtěl bych se zeptat, je vodivý? Lze použít na ochranu dřeba a následně na něj položit elektrickou komponentu?
@venaanek
@venaanek 4 года назад
Jednou taky při restaurování pískovcových bloků spodní strany točitého schodiště.
@kamilpapezik4142
@kamilpapezik4142 Год назад
Silikon v tubách, který používáme na stavbách při utěsnění spár v koupelně a jinde, smrdí po octu. Myslíte, že používají při výrobě kyselinu octovou? Nebo se mýlím a není to zápach octu? Před rokem jsem jednu zeď izoloval (provrtal a vtlačil bílý gel od nějakého českého výrobce). Bohužel je to v místech, kde neumím posoudit, zda to skutečně mělo slibovaný účinek. Nicméně moc děkuji za inspiraci s tím vodním sklem. Možná tímto způsobem zpevním a odizoluji zdivo celého suterénu. Děkuji
@mikulascernik8283
@mikulascernik8283 4 года назад
150. lajk je můj =)
@moretttti
@moretttti 4 года назад
řekl bych u toho ethanolu že tím jak jsi v tom dloubal tak jsi zvýšil pohyb a relativní teplotu a proto to začalo krystalizovat
@game-chem905
@game-chem905 4 года назад
Ahoj wekone super video akorát já mám značku vodního skla bal-tech a natočíš prosím video na kyselinu boritou ,protože dle mého je to velmi zajímavá chemikálie .
@Wekon
@Wekon 4 года назад
Ahoj, sháněl jsem ji, mají ji v Funchemu, ale ještě ji nemám, tak někdy v neurčité budoucnosti, ale nic neslibuju.
@vladislavkratky4940
@vladislavkratky4940 4 года назад
Ahoj,chci se jen zeptat,jestli se hodí vodní sklo taky na opravu prasklin čelního skla?
@Wekon
@Wekon 4 года назад
Bohužel si myslím, že ne...
@albertglej770
@albertglej770 4 года назад
Wekone a bude někdy ta výheň? Nebo stále není dost plechovek, kabelů atd. ?
@Wekon
@Wekon 4 года назад
Plechovek by bylo dost, akorát není vůle.
@albertglej770
@albertglej770 4 года назад
@@Wekon Aha. :-)
@moretttti
@moretttti 4 года назад
a co do malty dát vodní sklo, vajíčko a kofolu?
@omniamentiunt3707
@omniamentiunt3707 4 года назад
to do toho rovnej načurej..
@oktipy
@oktipy 4 года назад
Před hodně lety jsem slyšel, že si maník přidáváním vodního skla při míchání betonu udělal vodě odolnou betonovou nádrž bez jakékoliv další izolace.
@venaanek
@venaanek 4 года назад
Coby aditivum do betonu takto fungoval i mazlák - mazlavé mýdlo. Osobně vyzkoušeno :).
@oktipy
@oktipy 4 года назад
@@venaanek Ehm. Sorry. Jsem to starý popleta. Máte pravdu.
@kinalsein
@kinalsein 4 года назад
Jestli si dobře pamatuji, tak děda přidával vodní sklo do betonu...okamžitě začal tuhnout.
@georgeol6389
@georgeol6389 4 года назад
Vodní sklo používám jen do ústředního topení, zatesni malé praskliny a nezkazí se voda.
@larsbeigon8949
@larsbeigon8949 5 месяцев назад
Prosim , muzete napsat postup ( nebo www-link) na zatesneni prasklin v ustrednim topeni nebo kotli
@georgeol6389
@georgeol6389 5 месяцев назад
@@larsbeigon8949 do cca 420 L vody jsem nalil 1 L vodního skla. Nesmí být zatopené otevřete odvzdušňovací ventil a nalejete do radiátoru. Uzavřít ventil a zatopit aby se protočila voda. Jediná nevýhoda že musíte občas pohnout s kulovým ventilem jestli nějaký máte třeba na přepínání kotlů na tuhá nebo jiná paliva a taky občas v létě protocit čerpadlem na oběh vody v topení.
@jindja3385
@jindja3385 4 года назад
presne som cakal na toto video. Ako keby si mi cital myslienky
@foycz1821
@foycz1821 Год назад
Otec (zedník) jednou přidal vodní sklo do malty ... stal se z toho takovej beton .. nevrtatelnej .. vrták jen poskakoval a ani si neuprd ... nezničitelný...
@Unknown-jl7mg
@Unknown-jl7mg 4 года назад
keramicke povlaky na autach- hydrofobnost... vraj siloxany a ine tajne veci ze by toto bolo podobne?? :D tie veci stoja 20€ 10ml....
@vladtepes4641
@vladtepes4641 4 года назад
20e stoji tak liter
@andosvk
@andosvk 4 года назад
Nedalo by sa s tym opravit prasknute sklo na aute?
@Wekon
@Wekon 4 года назад
Zajímavá úvaha, muselo by se to vyzkoušet, ale pavouka to asi nezamaskuje...
@jaryH3
@jaryH3 4 года назад
To se dělá něčím jako Epoxy. Epoxy má podobný úhel lomu světla, jako sklo a tak nejde vidět.
@moretttti
@moretttti 4 года назад
schválně kolik by bylo potřeba nalít do nádrže auta aby měl jeho majitel radost :D
@Unknown-jl7mg
@Unknown-jl7mg 4 года назад
+ipa ?????
@jzelikova4225
@jzelikova4225 4 года назад
Se do toho nakladali vajca
@omniamentiunt3707
@omniamentiunt3707 4 года назад
a viděla jsi to video? Asi ne.
@railman001
@railman001 4 года назад
@@omniamentiunt3707 Do vodního skla se běžně nakládaly vejce na zimu, křemičitan sodný skořápku neprodyšně uzavřel a vejce vydržely do jara.
@omniamentiunt3707
@omniamentiunt3707 4 года назад
@@railman001 omg k čemu se vlastně vyjadřujete? Proč mi vysvětlujete něco co ve videu je zřetejně popsáno a je to obecně známý fakt? Zjevně jste nepochopil smysl mé reakce. Lidi jsou koukám čím dál natvrdlejší.
@viliamochotnicky3082
@viliamochotnicky3082 7 месяцев назад
ty sa veľmi rád počúvaš, že? pozdravujemtvoku babku a už u nej nič nehľadaj!!!
Далее
Vodní sklo | Chatař v dílně
7:28
Просмотров 7 тыс.
КТО ЭТО БЫЛ?
25:31
Просмотров 884 тыс.
КРУТОЙ ФОКУС С ШАРАМИ
00:35
Просмотров 124 тыс.
The secret to foam! Tips for all occasions!
7:43
Просмотров 3,6 млн
Fermež a lněný olej - vlastnosti a využití
15:45
Na palici - Markéta Šichtařová
26:59
Просмотров 26 тыс.