Тёмный
No video :(

Nastawnia Drama - demontaż nastawnicy. 

Przekaźnikownia
Подписаться 4 тыс.
Просмотров 6 тыс.
50% 1

Każdą nastawnię kolejową z urządzeniami z prawdziwego zdarzenia czeka kiedyś nieubłagany koniec. Jak nie modernizacja to likwidacja. Są jednak przypadki gdzie znajdą się chętni poświęcić się by te urządzenia zachować, są również przypadki gdy w odróżnieniu do wszechobecnego niedasizmu okaże się to możliwe i taki przypadek miał miejsce właśnie na posterunku Drama.
Mianowicie lokalna grupa pasjonatów wpadła na dwa zwariowane pomysły - pierwszy to oczywiście chęć rozebrania, wyniesienia i zabezpieczenia urządzeń. Drugi pomysł - jeszcze bardziej szalony - to zaproszenie mojej skromnej osoby do współudziału w tym przedstawieniu.
Ponieważ pytania czy chcę zobaczyć z bliska urządzenia a nawet wsadzić w nie ręce i je porozkręcać dwukrotnie nie zadaje mi się - to mogę zaprosić do obejrzenia tego materiału, który dzięki takiej propozycji mogłem zrealizować.
Więcej informacji o demontażu i dalszych losach nastawnicy na stronie sprawców tego zamieszania:
www.stacjapysk...
Z mojej strony gorące podziękowania dla nich, za zaproszenie i sposobność bliskiego kontaktu z prawdziwymi urządzeniami SRK!
Muzyka:
Scott Joplin - The Easy Winners

Опубликовано:

 

5 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 46   
@BoGneR84
@BoGneR84 11 месяцев назад
Wspaniała inicjatywa i kawał dobrej roboty! Jako miłośnik kolei piaskowych jestem pod ogromnym wrażeniem i trzymam za Was kciuki! Brawo!
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski 9 месяцев назад
Bardzo ciekawy materiał :) Osobiście nigdy nie widziałem demontażu urządzeń mechanicznych :) Trochę tego pięknego złomu jest !!!
@andrzejsarnowski5588
@andrzejsarnowski5588 11 месяцев назад
W mojej okolicy wszystko poszło na złom. Szkoda. Takie zabytki powinno się zachować dla potomnych. Gratuluję pomyslu i zaparcia w realizacji.
@babaap8747
@babaap8747 11 месяцев назад
Niespełna rok temu, modernizacji podjęto nastawnię SW1 w Świebodzinie. Przedtem pracowały tam urządzenia Siemensa z 1907 roku. Było to niezwykle klimatyczne miejsce, na tyłach nastawni znajdowała się jeszcze wieża ciśnień, mała lokomotywownia i obrotnica, którą niestety rozebrano kilka lat wcześniej. Sama stacja Świebodzin znajduje się na trasie E20 i na dobę przejeżdża tu średnio blisko 150 pociągów, z czego ok. 80 w nocy. Na urządzeniach mechanicznych nocki potrafiły być naprawdę ciężkie zwłaszcza, gdy któryś z torów był zamknięty i z każdym pociągiem trzeba było przekładać rozjazdy. Dziwi mnie trochę, dlaczego w takim miejscu urządzenia mechaniczne pracowały tak długo, ale mimo wszystko mam ogromny sentyment do tej nastawni. Teraz to już nie to samo, to już nie ta kolej.
@DJMuNiO
@DJMuNiO 11 месяцев назад
kasa, kasa i jeszcze raz kasa!
@jerzymaxson38
@jerzymaxson38 11 месяцев назад
Witam miałem tam pracować na tej nastawni ale za duża odległości na dojazdy bo aż z nowego tomysla jestem nauczony pracować na takich zabytkach dla mnie to nie nowość wolę na takiej jak na LCS ....
@UAZownik
@UAZownik 11 месяцев назад
Skąd te dane nt. Siemensa z 1907 roku? Przed przebudową na Sw1 pracował polski powojenny typ jednolity (z resztą przedstawiony w tymże nagraniu), urządzenia mechaniczne wzoru Siemensa nie są w Polce eksploatowane już od ponad 70-ciu lat.
@babaap8747
@babaap8747 11 месяцев назад
@@UAZownik Ta, tabliczka na aparacie blokowym wskazywała "Bydgoszcz 1951", ale nie była to data produkcji, tylko modernizacji. Po zdjęciu pokryw w kilku miejscach można było zobaczyć sygnaturki Siemensa, np. na tylnej ściance skrzyni zależności, na zawórkach, albo na stykach od bloków. Jeszcze jedna wajcha rozjazdowa była z fabryki w Żorach chyba też z lat 50, była trochę inna, jakby cieńsza, reszta wszystko Siemens. A i jeszcze podstawy nastawnicy i aparatu blokowego pochodziły z huty Ganz & Co z Raciborza, też 1907. Tak samo latarnie rozjazdowe, ale tam były roczniki 1884-1915 + kilka nowych. Dźwignie semaforowe też były jakieś nowe, ale nie pamiętam z kiedy i skąd. Jeszcze jedno: lewa część aparatu blokowego jest z 1919r., a niektóre bloki właśnie po lewej stronie, niektóre elementy skrzyni zależności i któraś zawórka razem z cięgienkiem i wałkiem są z 1924r.
11 месяцев назад
@@babaap8747 Czytam czytam i aż zapytam: Skoro Kolega pisze takie rzeczy to z jakiegoś powodu musiał mieć tam dostęp, uchowały się może zatem jakieś materiały? Zdjęcia, plany, papiery, schematy?
@stacjapyskowice
@stacjapyskowice 11 месяцев назад
Dziękujemy za współpracę!:)
@zdzisiek1979
@zdzisiek1979 11 месяцев назад
I pomyśleć jak to było nowiutkie świeże zamontowane. Jak to działało pięknie. Cyk wajchą i przestawiony tor a dzisiaj pewnie klawisze lub myszka komputerowa. I aktualizacja windowsa proszę czekać :) No kawał maszynerii. Pozdrawiam
@491robson
@491robson 11 месяцев назад
Poczytaj post byłego nastawniczego z góry. Nie ma tak romantycznego obrazu pracy tam, oj nie ma ;)
@pyrlik6968
@pyrlik6968 11 месяцев назад
Gratuluje i szacun 👍👍☘️☘️
@pawelkrywult
@pawelkrywult 11 месяцев назад
Brawa Panowie w tym szaleństwie jest metoda,jesteście zdrowo po.... Wspaniały projekt.Artur więcej takich materiałów.
11 месяцев назад
Rączki chętne tylko za krótkie - mnie wyłącznie podaż ogranicza. Jestem przekonany że chłopaki z Pyskowic/Gliwic/itp. jak by mieli możliwość gdzieś znowu coś przed złomem ratować, to by się kurzyło za nimi jak za Rysiem z "Pieniądze to nie wszystko". 🤣
@DrzewidMyPlace
@DrzewidMyPlace 11 месяцев назад
Super działanie .Super filmik. Powodzenia.
@PatrykSabinaSojka
@PatrykSabinaSojka 11 месяцев назад
Najlepsze jest to że wszystkie urządzenia do samego końca działały, a co stało się z piecykiem węglowym bo dawał klimat w zimę jak się rozpaliło i nagrało nastawnie.
11 месяцев назад
Nie było mnie tam już do samiutkiego końca, ale na filmie jak się przyjrzeć to i węgiel jest. O tym klimacie mi opowiadali, unosił się pod sufitem i robił atmosferę.
@michalborzucki8333
@michalborzucki8333 11 месяцев назад
Fajny film niech to ratujom
11 месяцев назад
Już uratujomowali. ☺
@NorbertTkaczykbr44ty4tkt48
@NorbertTkaczykbr44ty4tkt48 11 месяцев назад
​@Błyskotliwa odpowiedź 👍
11 месяцев назад
@@NorbertTkaczykbr44ty4tkt48 Oj tam, oj tam, po prostu uważam że lokalne i subkulturowe piśmienne gwary językowe również zasługują na pełne wsparcie, na równi z ślonsko godka albo kaszubskim.
@maciejkierzyk4566
@maciejkierzyk4566 11 месяцев назад
Powodzenia w dalszych pracach :)
@giro1zm
@giro1zm 11 месяцев назад
18:04 "dobrowolnie zdecydowali się... pomóc" Pozostali pod przymusem😂😉
@gopdriver9065
@gopdriver9065 11 месяцев назад
Totalna bzdura, wszyscy tam pomagaliśmy z własnej, nieprzymuszonej woli. *mruga dwa razy*
@techniczny84
@techniczny84 11 месяцев назад
Moim zdaniem bardzo fajna inicjatywa. Trzeba ratować polską historię zwlaszcza kolejnictwa. Także przekaźnikownia życzę powodzenia w skladaniu tej nastawni i jej uruchomienia. Fajna pasja. Pozdrawiam serdecznie basilisk84 😊 pingwinista
@DriverPlmk
@DriverPlmk 11 месяцев назад
Super film.
@roberts8184
@roberts8184 11 месяцев назад
Pracowałem na tej nastawni☹️☹️☹️
11 месяцев назад
No właśnie szkoda że nie miałem absolutnie żadnych znajomości tutaj z czasów jak działało, tak bym pewnie zrobił film z faktycznej pracy takiej nastawnicy. Paradoks taki że ci co tam pracują nigdy nawet nie pomyślą żeby uwiecznić na filmie jak to działa i wygląda...
@FührerraumTriebfahrzeugfahrt
@FührerraumTriebfahrzeugfahrt 11 месяцев назад
Moje Okolice
@bastek1988
@bastek1988 11 месяцев назад
ja piernicze sobowtor Jana Garbacza....xd
Далее
Rozprucie Zwrotnicy
6:03
Просмотров 26 тыс.
GDANSK OSOWA NASTAWNIA KOLEJOWA I DROZNIK
7:01
Просмотров 38 тыс.
Opuszczona Nastawnia Kolejowa |Urbex #235|
12:02
Просмотров 17 тыс.
Ostatnie dni semaforów
6:01
Просмотров 17 тыс.
Artur Kwapis „Droga dla pociągu"
2:55
Просмотров 27 тыс.