Тёмный

Nebezpečný kov. Pred tavením hliníka buďte opatrní a skontrolujte, či je to skutočne hliník. 

TO220
Подписаться 17 тыс.
Просмотров 10 тыс.
50% 1

Magnézium je veľmi horľavý kov, ktorý sa nedá uhasiť vodou.

Опубликовано:

 

24 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 46   
@miroslavzet1200
@miroslavzet1200 Год назад
No jsi borec a děkuji za zajímavé informace.Samozřejmě nic takového zkoušet nebudu, ale moc děkuji za tvé zkušenosti.
@malkyprijemny7077
@malkyprijemny7077 Год назад
Frajer, jako vždycky - obohacen o nové poznatky a vědomosti, děkuji!
@Nasetraktory.
@Nasetraktory. Год назад
Dříve se používala slitina s názvem elektron a tam bylo 90% Mg a to když blafly špóny ve vaně pod soustruhem, tak ze soustruhu zbyl jen roztavený vrak
@jirikubik886
@jirikubik886 Год назад
Pracoval jsem ve slévárně, kde se z "elektronu" odlévaly součástky pro letecký průmysl, disky kol pro automobilku v Ml.Boleslavi a plno jiných věcí. I ty elektrody - t. zv. anody do bojlerů s drátem uvnitř. Materiál se tavil v železných kelímcích v nf indukčních pecích. Aby to nehořelo, tak se to neustále prášilo mletou sírou. Nálitky se odřezávaly na pásových pilách a výrobky se frézovaly a soustružily běžně. Všude bylo plno pilin a špon a na hašení připraveny bedny s pískem. Průšvih tam byl jednou velký, když si tavič nevšiml, že ty hrubé špony, které se znovu tavily, jsou mokré. Následovala exploze, ze zde již uvedených důvodů, zničená pec a tavič v invalidním důchodu. Piliny, které se nedaly znovu tavit se vyvážely za halu a sypaly do velké jámy. Když jich tambylo moc, tak přijeli hasiči a zapálili to. Protože to bylo mokré, tak to byla velice efektní podívaná. Světlo a bílý dým byly vidět kilometry daleko. Potom se to pálení zpřísnilo, (pouze ve slunečných dnech) protože nedaleko byla dosi frekventovaná silnice a nějaký šokovaný řidič by mohl způsobit dopravní nehodu. A ještě jsem si vzpomněl, že pro piliny si tam chodili různí amatérští pyrotechnici. Stačilo to smíchat s jedním běžně dostupným okysličovadlem a večerní zábavy byly hned zajímavější. Pyrotechnika, jako dneska se neprodávala. 😀
@jirikubik886
@jirikubik886 Год назад
@@StefanKluka Pokud jsou suché a nemají dost kyslíku, tak to jenom bíle doutná jako ve videu na zemi. Zmínění pyrotechnici dělali efekty tak, že piliny na hromádce (bez okysličovadla) zapálili a potom na to z bezpečné vzdálenosti stříkli vodu. Ještě k tomu zpracování bych dodal, že po odlití následovalo žíhání výrobků při teplotě blízké bodu tavení a rentgen se snímkováním. Malé vady opravovali svářeči normálně ručně na stole metodou TIG v ochranné argonové atmosféře. Tam se nikdy nic nestalo i když jim došel argon. Popsané zážitky pocházejí z doby, kdy jsem měl v té slévárně na starosti veškerá el. zařízení od tavicích pecí až po ty rentgeny.
@NikiBretschneider
@NikiBretschneider Год назад
No, on problém může být i v dalších látkách, které se do slitin přidávají, jako je například zinek. V té slitině ho je jistě pod 1%, ale jsou lidé, kteří popisují, že se jim udělalo šoufl například ze svařování něčeho zastříknutého zinkovým sprejem (a tam je toho taky strašlivě málo). Otázkou je, zda by se jim udělalo šoufl, kdyby nevěděli že tam ten zinek je. Já se k tomuto stavím docela skepticky, avšak faktem zůstává, že oxidy některých prvků dokáží pozlobit i ve velice malé koncentraci a pokud je člověk konfrontován s neznámou prudce hořlavou slitinou, chce to řekněme elementární opatrnost nejen z hlediska požárního, ale i z hlediska toho, co všechno v tom může hořet.
@jjiri1
@jjiri1 Год назад
Niki máš pravdu. Jiří V.
@to220
@to220 Год назад
Mám skúsenosti zo zvárania pozinkovaných trubiek a naozaj človek sa môže priotráviť. Zinku je tam pomerne dosť a hory to jasným bielo-zelený plameňom a vzniká tam pravdepodobne biely oxid zinku na povrchu. Ale že by sa niekto priotrávil zinkovým sprejom, tak to sa mi zdá málo pravdepodobne . Jedine že by priamo dýchal tie výpary.
@vfo1949
@vfo1949 Год назад
V našich končinách bývalo zvykem chemický prvek magnesium zvát hořčík. Magnesium je prášek používaný sportovci proti klouzání rukou.
@jaroslavbelina3312
@jaroslavbelina3312 Год назад
Velmi poučné, díky.👍
@Lordosvk
@Lordosvk Год назад
Toto som tiez nevedel zaujimava info a hlavne bezpecna. Vdaka.
@juraj_redeky
@juraj_redeky Год назад
samovrah ;-) Držím palce pri ďalších pokusoch ;-)
@to220
@to220 Год назад
No samovrah by som naozaj bol, keby som naďalej pokračoval v tomto experimente napriek tomu že som zistil že to je horčík
@juraj_redeky
@juraj_redeky Год назад
@@to220 jasne, to bolo myslené ironicky ;-) Páči sa mi ten prístup - bezpečnosť na 1. mieste 👍
@lukascz6023
@lukascz6023 Год назад
Skvělé video 👍🏻
@robertkovar8710
@robertkovar8710 Год назад
Hořčíkové špony používají hasiči při exhibicích, zapálený ho hasí a je to efektní podívaná :)
@to220
@to220 Год назад
Verím tomu že to môže byť perfektná podívaná. Vodou sa to nedá uhasiť, produkuje to vodík a kyslík.
@nikdonic
@nikdonic 9 месяцев назад
mal som nejaké elektrické lampáše čo mali konštrukciu z magnézia, keď spadli tak sa rozpadli bolo to slabé, zdalo sa mi to moc ľahké a tak som to skúsil zapáliť a krásne svietili :D no horí to len ak stíhaš pridávať vzduch a nezanesie sa to tým oxidom, čisté magnézium sa správa podobne, takže ak niekto chce taviť hliník nech si najprv overí či to nie je magnézium, stačí odrezať tenkú časť a skúsiť to roztaviť tryskovým zapaľovačom alebo horárom či to nezačne horieť
@milanzizka4636
@milanzizka4636 Год назад
Kdysi se zapálený magnesiový prášek používal jako blesk při fotografování.
@MrJandysss
@MrJandysss Год назад
Hořčík se používá, ale jen v ne zrovna běžných použitích. Vzpomenu starý “elektron” alias hořčíkovou slitinu, která se používala na bloky motorů a disky kol. Váha je jasná, pevnost taky. Ale stačila jiskra od brzd, nebo vzplál olej na výfuku a už to nešlo uhasit. Hoří to při teplotě dost přes kritickou teplotu rozkladu vody. Takže pokus o hašení je jen přilévání benzínu do ohně. Pro ty nechápavé, voda se rozloží na kyslík a vodík při teplotě 1600°C a hořčík (stejně jako lithium) hoří kolem 2300°C. Takže místo vody tam pumpuju extrémní množství kyslíku a vodíku, kyslík zreaguje s hořčíkem a ten co to nestihne. Ten výbuchem reaguje s vodíkem. A kde najdeme hořčík? U velmi levných držáků na prádlo (ty co nic neváží), levného “kovového” nářadí co váží jako plastový ekvivalent, velmi drahé disky pro auta a pak je tam ta speciální část. Třeba plášť letadel je hořčík. Ale mám hořčíkové vruty do dřeva. Jak zjistím jestli to je hořčík? Pilníkem upiluju a vzniklý prach zapálím zapalovačem. V začátcích fotografie se hořčíkový prach používal jako blesk. Vydává to fakt extrémní záři, tak bacha na hrátky. Je to silnější světlo, než svářečka.
@oldo.sumava6786
@oldo.sumava6786 Год назад
Myslíte,že ten potah letadel je z hořčíku aby lépe hořela?Já,když jsem montoval ty plechy na letadla,tak byly z něčeho jako dural.Z hořčíku byly některé nosné prvky jako žebra a byly to odlitky.
@karelventil2647
@karelventil2647 Год назад
Pěkně hoří ty hořčíkové tyče do bojleru😊
@krajta25
@krajta25 Год назад
nemusi to byt nutně magnezium či hlník napřiklad velmi častý je slitina elektron tj 90% Mg 10%Al špony hoří teplotou cca 2200 stupnu za extemě jasného bileho světla při delši expozici hrozí zanět spojivek použiva se to napřiklad pro přesne tlakove liti nebo i do zapalných granatu
@Pavol-Pivka
@Pavol-Pivka Год назад
piliny alebo stružliny magnézia sa používajú aj pri zapaľovaní ohňa kresadlom.
@filip_sedlak
@filip_sedlak Год назад
Zase tak dobře to nehoří, když se to samo zhasilo. Já bych se toho nebál. 😅 Samozřejmě ne do tavící pícky, tu by sis pravděpodobně zničil.
@akrobatictiholubi
@akrobatictiholubi Год назад
Zapálit ten kousek horčíka nebylo tak nebezpečné. Větší sranda by byla, kdyby chytly kalhoty, které by byly zaprášené hořčíkovým prachem. Při každém plácnutí rukou, ve snaze tu tkaninu uhasit, by se jasně rozhořela. Můžeš vyzkoušet, o čem mluvím. Když budeš řezat hořčík, sbirej ten prach, co vznikne. Stačí hromádka 1x1cm. Tuto hromádku dej na papír cca 10x10cm. Zmuchlej papír. Polož na nehořlavou podlahu. Před tebou nesmí být nic hořlavého, ani osoby. Zapal papír. Uvidíš, jak hořčík jasně hoří, bude svítit. Kopni do té hromádky. Budeš jak kouzelník, když se ti to povede, je to jak fotografický blesk, jen jasnější😂. Tento pokus je bezpečnější, než pokus, co jsi předvedl. Opravdu jsem se tvého videa bál, ale o tvé kalhoty 😂. Ty by nešly uhasit, je lepší je rychle svléknout. Jsem tavič hliníku, s hořčíkem tam taky pracuji, je to běžná součást hliníkových slitin.
@Vladankunka
@Vladankunka Год назад
Otec povídal, že jako děcka míchali napižlanej elektron s hypermanganem a výsledkem byly exploze.
@DalHrusk
@DalHrusk Год назад
Nevidím nic divného, že se hořčíkové slitiny (stále) používají na nářadí, když se běžně používají na lepší smartfony nebo laptopy ;-)
@to220
@to220 Год назад
Ide o to že horčík je asi dvakrát taký drahý ako hliník .Takže používa sa to len fakt pri drahých zariadeniach. Kde je potrebná veľmi nízka hmotnosť. No a po mojich skúsenostiach s číňanmi tak som nečakal že to naozaj bude magnézium, keďže tá vŕtačka bola relatívne lacná.
@DalHrusk
@DalHrusk Год назад
@@to220 To máš pravdu, taky mě překvapuje, že Číňan nepoužil v rámci šetření hliník. Jinak jsem si našel, že hořčík má mnohem lepší tuhost a schopnost pohlcovat vibrace než hliník, což teda asi bude hlavní důvod, proč to na ty skříně používají. Každpoádně dík za bezva poučné video a už se zase těším na nějaké o akumulátorech🙂
@melrok1
@melrok1 Год назад
Z toho by šiel vyrobiť termit :D minimálne ako pokus by to bola sranda
@to220
@to220 Год назад
Pravdepodobne sa dá použiť aj horčík na výrobu termitu a mnoho ďalších kovov, ale neviem prečo mne sa zdá že najčastejšie sa používa hliník.
@DalHrusk
@DalHrusk Год назад
@@to220 Hořčík je na hmotnost zhruba dvakrát dražší a hliník je trojsytný, zatímco hořčík jen dvojsytný, takže při použití hliníku vznikne skoro o polovinu víc roztaveného železa než při použití stejné hmotnosti hořčíku (molární hmotnost Mg a Al je docela podobná, takže tu zanedbávám). Předpokládám, že při použití hořčíku má roztavené železo vyšší teplotu, ale i dva a půl tisíce stupňů u hliníku je naprosto dostatečné a při svařování termitem jde spíš o to množství vzniklé taveniny železa než o teplotu.
@akrobatictiholubi
@akrobatictiholubi Год назад
​@@to220 Správně, na výrobu termitu je potrebný hliníkový prášek, ne hořčík
@jn4024
@jn4024 Год назад
​@@akrobatictiholubisprávně,,, jmenuje se to aluminothermie,, jakýkoliv oxid kovu + hliníková krupice , nebo prášek. Teplota jde až na 3500 stupňů Celsia. Nemá to s hořčíkem nic společného.✋
@patrik1881
@patrik1881 Год назад
Skúsil by som či to horí aj pod vodou. Horčík pod vodou horí, aj námorné svetlice (nevystrelovacie, také na držanie v ruke) s obsahom Mg 30-60% horia pod vodou. Inak majú oceľový obal cca 2mm hrubý a tá zmes ho dokáže rozpáliť do biela...
@to220
@to220 Год назад
či sa to dá uhasiť vodou Tak to som otestoval ako prvé. ru-vid.com_WJpTChl8rA
@patrik1881
@patrik1881 Год назад
@@to220 Zaujímavý materiál, určite to taviť nikdy nebudem 😀
@riderstodvadsatsest
@riderstodvadsatsest Год назад
Tuším , že aj v návode od flexy písali , že pozor na horčík. Vraj sa môže počas rezania vznietiť .
@frantisekgajdosik6135
@frantisekgajdosik6135 Год назад
Dobre že premýšĺaš, lebo by si mohol spôsobiť problém Horčík je súčasťou termitu, ktorý sa používa na zváranie železničných koĺajníc. Pri horení vzniká vysoká teplota.😃😃
@frantisekgajdosik6135
@frantisekgajdosik6135 Год назад
@@petersvec3070 Správne, ale čiastočne sa
@frantisekgajdosik6135
@frantisekgajdosik6135 Год назад
Sa pridáva aj magnézium.
@petulo161
@petulo161 Год назад
perfektne sa to rozhori ked do toho zacnes fukat a zaroven to zacne prskat ako dive 😂😂😂
@karelventil2647
@karelventil2647 Год назад
Jeden známý tak vyhořel, měl doma cnc frézku a něco zrovna z toho vyráběl. Vodou to hasit nejde,tak hasiči jen kropili sousedův barák.
@peteabc1
@peteabc1 Год назад
Tavenie ocele tiež nie je sranda. Už je dobré mať ochranné pomôcky a mať to trochu preštudované a naplánovať si celý postup (a rozhodne to nerobiť na betóne). Ja by som asi najprv skúsil meď, potom liatinu a potom oceľ.
Далее
Recyklácia plechoviek - 23 / Šroťák
12:22
Просмотров 16 тыс.
Giant Silver Chocolates ASMR With My Sister! 🤤
00:46
How I melted aluminum at home.
15:21
Просмотров 4,6 млн
výroba kryštalky s tranzistorom
13:22
Просмотров 414
$0.09 Razor Blade into $3,000 Knife
19:02
Просмотров 2,5 млн
Tavba, Tavenie hliníka - 22 / Šroťák
22:35
Просмотров 11 тыс.