Тёмный

Nieskończoność w matematyce, Roman Murawski, 1. wykład z okazji 30-lecia WMI UAM 

WMiI UAM
Подписаться 479
Просмотров 1,2 тыс.
50% 1

Prelegent: Prof. dr hab. Roman Murawski
Nieskończoność jest pojęciem w matematyce nieodzownym, obecna w niej była od początku. Sprawiała jednak trudności prowadząc do paradoksów. Celem wykładu jest przyjrzenie się temu, jak rozwijała się refleksja nad nieskończonością w matematyce, jak matematycy podchodzili do nieskończoności, jak ją traktowali i rozumieli, jak wreszcie starali się eliminować i usuwać trudności, które w związku z nią się pojawiały.
W toku wykładu zostaną przedstawione koncepcje Arystotelesa, Euklidesa, Proklosa, Galileusza, Newtona, Gaussa, Leibniza, Kanta, Mikołaja z Kuzy i innych aż po współczesne koncepcje filozofii matematyki i po podejście aksjomatyczne w teorii mnogości. Pokazane zostanie również, jak koncepcje filozoficzne i teologiczne wpływały na rozumienie nieskończoności.
Szczególny nacisk zostanie położony na problemy filozoficzne związane ze zrozumieniem natury nieskończoności. Dzięki teorii mnogości matematyka dysponuje dzisiaj matematycznym, niezależnym od filozofii pojęciem nieskończoności. Taki podejście oparte na ujęciu aksjomatycznym nie jest jednak wolne od trudności, gdyż wydaje się, że pełne zrozumienie natury nieskończoności za pomocą narzędzi matematycznych nie jest możliwe.
wmi.amu.edu.pl...
Z okazji 30-lecia powstania Wydziału Matematyki i Informatyki UAM, zostały przygotowane wykłady, które są skierowane do pracowników oraz studentów wszystkich wydziałów i jednostek UAM. Celem wykładów jest pokazanie atrakcyjności matematyki i informatyki przez przedstawienie ich zastosowań w różnych dziedzinach.
Muzyka: • Chopin - Waltz in A mi...

Опубликовано:

 

29 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии    
Далее
Prof. Krzysztof Meissner: Nieskończoność w fizyce
56:34
CORTE DE CABELO RADICAL
00:59
Просмотров 2,3 млн
Офицер, я всё объясню
01:00
Просмотров 3,9 млн
Jak znaleźć ekstremum funkcji? - dr Michał Krych
56:42