Тёмный

NoO 82. Zrębki, trociny, kora - naturalne ściółki w ogrodzie. Podcast. Naturalnie o ogrodach 

Naturalnie o ogrodach
Подписаться 94 тыс.
Просмотров 66 тыс.
50% 1

Podcast „Naturalnie o ogrodach”
Rozmawiają: Katarzyna Bellingham i Jacek Naliwajek
Zrębki, trociny, kora. Gdzie i jak stosować te naturalne ściółki w ogrodzie? Przed wykorzystaniem ich na rabatach ozdobnych i grządkach warzywnych trzeba koniecznie pamiętać, o ich przekompostowaniu. Nieprzekompostowane używamy tylko na ścieżkach. Czy wiecie, że ściółkowanie ścieżek świeżymi zrębkami, trocinami lub korą, może być doskonały sposobem właśnie na ich kompostowanie? W odcinku odpowiadamy także na pytania o zastosowanie w ogrodzie szyszek oraz igliwia. Zapraszamy na najnowszy 82. odcinek podcastu.
A na zdjęciu ogród warzywny Katarzyny w Toadpool.
Zapraszamy do subskrypcji naszego kanału YT:
/ @naturalnieoogrodach
---------------
Podcastu możesz też słuchać na aplikacjach mobilnych:
🚩 Google Podcasts: bit.ly/2WjD1lz
🚩 Spotify: spoti.fi/2IT0uXP
🚩 Apple Podcasts: apple.co/2VN51RH
----------------
Zajrzyj do nas:
FB: / naturalnie-o-ogrodach-...
IN: / naturalnie.o.ogrodach
-----------------
Co to za kanał „Naturalnie o ogrodach”?
Opowiadamy o ogrodach naturalnych, ekologicznych, pożytecznych. Propagujemy i zachęcamy do uprawiania ogrodów ekologicznie, w zgodzie z naturą, bez chemii.
Polecamy również vloga Katarzyny:
/ @katarzynabellingham3991
#ogródekologiczny

Опубликовано:

 

14 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 172   
@ligogarden
@ligogarden Год назад
Witam serdecznie! Od wielu lat używam w ogrodzie trociny przywożone z tartaku albo od osób prywatnych,, pozostałych po cięciu drewna na opał. Najczęściej wsypuję je do worków typu BB czyli big bagów o pojemności od 500 do 1000 litrów, najlepiej tych "kwadratowych" z uszami. To samo robię z korą sosnową, którą mieszam z trocinami liściastymi, wtedy szybciej się przerabia. Do tych worków wlewam co jakiś czas wodę, najlepiej deszczówkę. Worki oczywiście stoją bezpośrednio na ziemi. Góra worków jest otwarta, żeby umożliwiać dostęp wody deszczowej. Kiedy napełniam worki trocinami, przesypuję je niewielką ilością zwykłej ziemi ogrodowej, żeby zaszczepić bakterie występujące w glebie. Wlewam też pozostałości po gnojówkach roślinnych, czyli gęstą zupkę z dna beczki, w której przygotowuję gnojówki. Już po 1/2 roku(wiosna-jesień) uzyskuję dobrze przekompostowane trociny, które podsypuję w truskawki, miedzyrzędzia warzyw, albo pod drzewka. Od zeszłego roku stosuję wykładanie ścieżek kartonami na które wsypuję ŚWIEŻE trociny razem z drobnymi gałązkami, czy kawałkami drewna. Pięknie to wygląda, a na dodatek nie muszę kosić tam trawy, ponieważ zostaje ona całkowicie zagłuszona! Na dodatek wspaniale zatrzymuje wilgoć w glebie i pełno tam dżdżownic i wszelkich innych robaczków, które pomagają rozkładać trociny. Trociny pozyskuję również od sąsiadów, dla których wydają się one bezużyteczne( tym lepiej dla mnie). Zauważyłam również, że w miejscach, gdzie wsypaliśmy trociny pod krzewami lub drzewami, zaczęły rosnąć różne grzyby( niekoniecznie jadalne), co świadczy o tym, że tworzy się symbioza między grzybami a drzewami czy krzewami. Bardzo mnie to cieszy, bo widzę, że mój ogród żyje i ma się coraz lepiej. Cieszę się , że Państwo dzielicie się swoimi doświadczeniami. Pozdrawiam serdecznie!!!!
@wiejskie-zycie
@wiejskie-zycie 3 года назад
Ja kompostuje zrębkę zmieszaną liściasta z iglastą 80m3 w dwóch stosach i mogę powiedzieć, że bardzo ważna jest woda w czasie procesu kompostowania. Mam już kilkuletnie doświadczenie w kompostowaniu takiego materiału i można to zrobić w 6 miesięcy, jeżeli są gałęzie mielone razem z liśćmi, igłami to jest bardzo dobrze, jeżeli nie to należy zrobić gnojowicę z obornika trawy lub pokrzyw i poić całą stertę, po trzech dniach temperatura mokrej i ubitej sterty ma już ok 50 stopni i to wystarczy bo nie zabije grzybów które w środkowej warstwie mnożą się na potęgę ;-) Z kompostowni w TARNOWIE PODGÓRNYM KOMPOST KOSZTUJE 52 PLN-ÓW PLUS VAT I W CERTYFIKAĆIE JEST ZAZNACZONE, ŻE NIE NADAJE SIĘ POD UPRAWĘ WARZYW. Więc zrębka plus dobry obornik to jedyna słuszna droga w moim wypadku. Nadmienię, że moja gmina wozi Bioodpady do Tarnowa Podgórnego 50km, do Poznania na kompostownie mają znacznie bliżej tylko pewnie nie mają umowy ;-) Poniżej fotki moich pryzm, na wiosnę rozłożę to na ok 500m2 mojego leśnego ogrodu i będzie się działo? www.fotosik.pl/zdjecie/15588d33b73ecf4a www.fotosik.pl/zdjecie/dc63bdab536945c8
@wojciechwierzbicki837
@wojciechwierzbicki837 3 года назад
Korzystam z szyszek jako ściółki od 12 lat. Są doskonałym regulatorem wilgotności. Pracują, rozwijając skrzydełka podczas suszy, zamykając się po deszczu czy po porannej rosie. Polecam
@kowalstwodagniau3553
@kowalstwodagniau3553 3 года назад
Rewelacyjne wiadomości...właśnie potrzebowałam dokładnej informacji jak trociny zrębki kompostować. Wielkie podziękowania
@hceperepnoname8752
@hceperepnoname8752 Год назад
Wspanialy! Bardzo dziekuje!
@marek7592
@marek7592 2 года назад
Doskonała audycja , jak zawsze . Pozdrawiam serdecznie:)
@ewaostrowska8716
@ewaostrowska8716 3 года назад
Świetny podcast, dużo edukacji i na koniec promowanie polskich firm z nasionami, rewelacja już oglądam ofertę.
@TINYWORLD22
@TINYWORLD22 2 года назад
Słucham setny raz:)
@patgon4021
@patgon4021 2 года назад
Petarda PODCAST.
@alinas309
@alinas309 3 года назад
Witam. Dziękuję za wspaniałe porady. Pozdrawiam serdecznie:)
@beatasavahna3119
@beatasavahna3119 3 года назад
Dziękuję.Teraz już będę wiedziała że kory nie rzuca się na grządki, a tak zrobiłam kilka lat temu.
@elazmyslenic5521
@elazmyslenic5521 3 года назад
Witam pozdrawiam i bardzo dziękuję za cenne wiadomości odnosnie zrebek 🌻🌻🌻🌻🌻
@misiekspiwor7995
@misiekspiwor7995 3 года назад
Ja od 8 lat rzucam mix zrąbków i jestem zadowolony!!
@grazynapankiewicz7137
@grazynapankiewicz7137 3 года назад
Dziękuję za wyczerpujący temat o wykorzystaniu zrebek i brązowej materi . W mojej okolicy jest bezwzględny zakaz palenia resztek, więc komponuje wszystko. Ja swoje zrebki wrzucam na ścieżki. Dziś słuchając Was przy ładnej pogodzie wrzucam kompot na grzadki warzywne . Jest bardzo przyjemnie 😁
@Grzegorz1972
@Grzegorz1972 3 года назад
Piękne dzięki
@izabelabrocka6304
@izabelabrocka6304 3 года назад
Bardzo pomocniczy odcinek
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 года назад
polecamy się :)
@bogumilaszuba5310
@bogumilaszuba5310 3 года назад
Świetny materiał ogrom wiedzy bardzo ,bardzo potrzebnej ,👍
@mariuszsiwkow3005
@mariuszsiwkow3005 3 года назад
KAŚIU JA SCIÓLKÓJE SŁOMOM..LISCMI I REWELACJA...POZDRAWJAM ...MARIUSZ..DUGOPOLE ZDRÓJ 👋👋👋🙂🙂🙂🙂👍
@katarzynabellingham3991
@katarzynabellingham3991 3 года назад
tak, o tych ściółkach duuużo mówimy w innych odcinkach podcastów - zapraszam do słuchania, pozdarwiam :-)
@user-du7mf4dx3u
@user-du7mf4dx3u 3 года назад
Super odcinek. Bardzo dziekuje za pożyteczne porady. Czy do ściólkowania rabat ozdobnych (krzewy, hotrensje, trawy) można użyć liści dębu? Długo się rozkładają ale co z garbnikami w nich zawartymi? Czy nią zaszkodzą roślinom?
@zp8244
@zp8244 3 года назад
pod dębem a szczególnie bukiem nic nie rośnie - bo garbniki. Trzeba ostrożnie. Ściółkuję liśćmi dębowymi, na wiosnę, od wielu lat, nie zauważyłem kłopotów. Z tym, ze na zmianę używam zrębków.
@beataczepiel7177
@beataczepiel7177 9 месяцев назад
Witam serdecznie 😊 Proszę o informację, jak wysiewać mikrokoniczyne na ubytki w trawniku. Mam psy, które biegają luzem no i oczywiście po ich odchodach zostają na nim wypalone plamy. Czy to dobry pomysł w ogóle?
@mariuszsiwkow3005
@mariuszsiwkow3005 3 года назад
Kartony plus zrębka KASIU i Super....robje to rewela..pozdrawjam MARJUSZ 😉❤❤❤❤
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 года назад
Pozdrawiamy:)
@wierzchu666
@wierzchu666 Год назад
O proszę! No to ja robię tak samo. W warzywniku na ścieżki między zagonami wrzucam grubą warstwę zrębki świeżej. Te ścieżki są dość szerokie. I co jakiś czas jak się rozłoży wrzucam na zagony.
@mag.o7949
@mag.o7949 2 года назад
Ale jesli nie mam podwyższanych grządek to się będzie roznosić wszedzie z tej ścieżki.... Super vlog, mialam biec do lidla po świeżą kore
@annadziewanna9250
@annadziewanna9250 3 года назад
Dobry wieczór, wpadlam po uszy. Zwolnienie dlugie kowidowe spedzilam edukujac się na Waszych podcastach. Potem pozeralam filmy o komposcie. Teraz mam 75 m pokryte czarna folia, posypane gnijacym siankiem pod nią. Znosze mokre liscie z lasu na pryzme. Pod stolem w kuchni od 3 dni mieszka 200 dzdzownic. Szał. Pytanie takie: czy obornik (owczy) tez nalezy przerzucać i napowietrzac czy dac mu sie gotowac w spokoju? Pokój wszystkim szanującym naturę, dziękuję za nauki.
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 года назад
Na zimę można zostawić go w spokoju. Przerzucić dopiero wiosną.
@teztez8399
@teztez8399 3 года назад
Zabieranie liści z lasu do swojego ogródka, raczej koliduje z szacunkiem do natury :/
@annadziewanna9250
@annadziewanna9250 3 года назад
To moj las, jakies 8 metrow od pryzmy kompostowej. Troche zostawiam, zeby nie calkiem do golego obdzierac, ale zgadzam sie, czlowiek jest pasozytem...
@annadziewanna9250
@annadziewanna9250 3 года назад
Ale z drugiej strony noszac myslalam sobie, gdyby wiatr wial w inna strone to by nie lezaly pod tym drzrwem...
@katogoria
@katogoria 3 года назад
@@annadziewanna9250 Czy Pani jest pasożytem?
@kolej4na
@kolej4na 3 года назад
Świetny temat. Dziękuję :) Nie chciałbym używać sztucznej włókniny. Czy zamiast włókniny na ścieżki można dać karton i na to zrębki do kompostowania? Czy jednak to zaszkodzi glebie gdy karton się rozłoży? Oraz czy potem po ewentualnym zebraniu tych przekompostowanych zrębek będziemy chcieli dorzucić kolejną warstwę to znów będą potrzebne kartony?
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 года назад
można, oczywiście. Karton jest dla gleby neutralny. Gruba warstwa zrębek utrudni rozwój chwastów
@monikab4409
@monikab4409 3 года назад
Dokladnie tak też robię. Na ściezki karton, na to zrębki świeze. Po ich przekompostowaniu użyję pod rośliny. Z tymże one są z cisów, więc wyłoże cisy nimi docelowo :)
@ukaszb.1160
@ukaszb.1160 3 года назад
Bardzo interesujące wiadomości dla ogrodników, w moim przypadku amatorów 😉. Dziękuję. Mam dwa pytania. 1)Czy korę, którą kupimy w workach, a pisze na niej że jest przekompostowana, można bezpośrednio wysypać na rabaty? Nadmienię, że czasem zdarzyło się, że kora była świeża, twarda i jasna. Jeśli jest ciemna ta kora i tak nie pachnie sosną to jest ok? 2) Co zrobić w przypadku gdy na rabatach, w całym ogrodzie mam plagę ślimaków bezmuszlowych. Jeśli wysypię ściółkę z kory, zrębek na takie rabaty, czy nie pogorszę tej sytuacji? Jestem zwolennikiem ekologicznych zastosowań i to ile w tym roku wyzbierałem ślimaków setkami to szkoda słów 😉.
@kowalstwodagniau3553
@kowalstwodagniau3553 3 года назад
U mnie też metodą no dog ściółkowanie itp.i ślimaki plony zjadły miały raj k gdzie się chować.Jaki sposób na ślimaki bezmuszlowe ?Ogród oddalony od domu 5km nie mogę zbierać ich non stop
@katarzynabellingham3991
@katarzynabellingham3991 3 года назад
1. jeśli kora wygląda na przekompostowaną, to tak - ale nie zawsze można wierzyc temu co pisza niestety :-( przekompostowana kora sypie się jak ziemia i nie powinno byc w niej kawałków kory. 2. nie - w przekompostowanych zrębkach, korze czy trocinkach ślimaki się nie chowają.
@katarzynabellingham3991
@katarzynabellingham3991 3 года назад
@@kowalstwodagniau3553 nie powinno tak być, ślimaki nie powinny miec gdzie się chować poniewaz przekompostowany materiał jest jak gleba - to oznacza, że uzywa się materiału który nie jest przekompostowany i ma większe kawałki - tam sie może ślimak schować Pozdrawiam
@kowalstwodagniau3553
@kowalstwodagniau3553 3 года назад
@@katarzynabellingham3991 Dziękuję zgadza się to mój 1rok.i słoma była świeża nie skompostowana to będzie może w przyszłym roku lepiej.Z nadzieją..zostaje
@ukaszb.1160
@ukaszb.1160 3 года назад
@@katarzynabellingham3991 Bardzo dziękuję. Teraz wiem, że kora musi jeszcze poleżeć, bo nie jest do końca przekompostowana i z audycji wiem, że lepsza o mniejszej frakcji ☺.
@helenamoj1472
@helenamoj1472 Год назад
Korę wysypałam borówki latem wprawdzie cienka warstwą aby mie musieć tyle podlewać. Wprawdzie owocowały ładnie ale nie urosły nowe przyrosty , bo 15 cm to żaden przyrost. Czyli mam jeszcze 1 worek i wysypie go na kompostownik. A obornik zostawię do pomidorów, ogórków dyni .
@SkrajnaIntrowertyczka
@SkrajnaIntrowertyczka Год назад
Kochani ściółowałam świeżymi zrębkami teren z nasadzeniami wokół działki (żywopłot), a nie mam dostępu do świeżej trawy, kompostu i obornika. Czy świeża zrębka z drzew mieszanych nie zaszkodzi nowym nasadzeniom?
@MariuszWelna
@MariuszWelna 3 года назад
Używam samych świeżych materiałów. Dłużej wytrzymują i o ile nie zmiesza się ich z ziemią nie sprawiają żadnych problemów. Nie rozumiem po co dokładać sobie roboty. Czy liście i gałązki, które spadają z drzewa w lesie, sprawiają, że drzewo słabo rośnie i ma żółte liście? No nie.
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 года назад
fusy po kawie to zielony
@renatabiaozyt4264
@renatabiaozyt4264 3 года назад
Zrębki i trociny powinny być z drzew liściastych czy iglastych?Czy te z iglastych nie zakwaszą gleby pod warzywa?
@katarzynabellingham3991
@katarzynabellingham3991 3 года назад
przekompostowane nie będą zakwaszały, więc wszystko jedno :-)
@renatabiaozyt4264
@renatabiaozyt4264 3 года назад
@@katarzynabellingham3991 Bardzo dziękuję i pozdrawiam😊
@janinakowalski3135
@janinakowalski3135 3 года назад
Odkwaszam popiołem z drzewa liściastego. Mam go z pieca, więc podsypuję i tym samym odkwaszam. Nie wszystkie z warzywek dobrze rosną w kwaśnym środowisku po zrębkach iglastych: np ziemniaki, ogórki. Z tym, że ja zrębków nie kompostuję, walę od razu na wierzch w ogród z innymi materiałami bio (liście, skoszona trawa, słoma itd)
@ppatot
@ppatot 3 года назад
@@katarzynabellingham3991 dopiero zakładam swój pierwszy warzywnik i będę kupował kompost żeby wypełnić podwyższone grządki i podłoże w tunelu. Czy warto kupić zrębki takie już kompostujace i je wymieszać z kompostem? A może wymieszać je lepiej na pryzmie ze swiezymi zrebkami? Nie mam dużo miejsca, więc napewno będę wykorzystywał każda wolna przestrzeń. Słucham Podcastow, ale mnóstwo wiedzy do do przyswojenia i nadrobienia. Pozdrawiam
@Ines090
@Ines090 3 года назад
ja też w tym roku wysiałam buraki białe i... chyba więcej nie będę z nimi eksperymentować:) smakowo nie zachwycają
@katarzynabellingham3991
@katarzynabellingham3991 3 года назад
zgadzam się!
@marzenasmarzoch5736
@marzenasmarzoch5736 3 года назад
Mam na działce glinę, jak pada robi się błoto jak sucho jest beton. Jak rozrzedzić glinę żeby trochę łatwiej się sadzilo rośliny i lepiej one rosły ?
@katarzynabellingham3991
@katarzynabellingham3991 3 года назад
ściółkować regularnie kompostem - mówimy dokładnie o tym, że ściółka z materii organicznej to jedyna pomoc na takie gleby. Regularnie rok po roku ściółkować kompostem lub przekompostowanymi zrębkami. Najgorsze jest zostawiać taką ziemię odkrytą :-)
@marzenasmarzoch5736
@marzenasmarzoch5736 3 года назад
@@katarzynabellingham3991 niestety masakra:(
@marzenasmarzoch5736
@marzenasmarzoch5736 3 года назад
@@katarzynabellingham3991 a czy możnaby coś na zimę posiać i z wiosna skosić żeby tą glinę już trochę spulchnić?
@marzenasmarzoch5736
@marzenasmarzoch5736 3 года назад
@@katarzynabellingham3991 a co Pani sądzi o zmieszaniu gliny w pierwszej fazie z grubym piaskiem? Bo czytałam różne opracowania i czesto jest to polecane.
@marzenasmarzoch5736
@marzenasmarzoch5736 3 года назад
@@katarzynabellingham3991 a w sadzie na takiej glinie mogłabym posiać trawę i to by coś dało? Czy by rozpulchniło glinę i nie byloby widać tego betonu? Bo nie mam możliwości kupić tyle kompostu.
@teresasadlokorona9127
@teresasadlokorona9127 3 года назад
Witam serdecznie Pani Kasiu . Proszę mi powiedzieć czy można podsypac taka ziemia z drewnika pod rosnące warzywa ??? To jest mieszanka trocin z których powstała taka super próchnica czy nie zaszkodzi roślinom. Pozdrawiam serdecznie i bardzo dziękuję za dobre porady.
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 года назад
jeżeli są przekompostowane, to można
@agadomlas
@agadomlas 3 года назад
Mam pytanie po jakim czasie przekompostowaly się trociny? I z czym zmieszane? Pozdrawiam
@ziomczis
@ziomczis 3 года назад
@naturalnieoogrodach chcę wyściółkować ścieżki. Pomiędzy malinami i truskawkami. Kartony i na to kora jeśli to jest kora to zakwasza glebę, czy to nie będzie przechodziło na rabaty ? W sensie czy nie zakwaszę sobie gleby na najbliższych rabatach ?
@monikab4409
@monikab4409 3 года назад
właśnie też szukam tej info, bo wyłożyłam ścieżki świeżymi zrębkami z Cisów. @Naturalnieogrodach pomocy :D
@marzenasmarzoch5736
@marzenasmarzoch5736 3 года назад
Mam dostep do dużej ilosci gałęzi, prosze mi doradzić jakie urządzenie kuoic do cięcia zrębków?
@przemysawsioa1425
@przemysawsioa1425 3 года назад
Makita do zrebek najlepsza na ten moment u mnie sie sprawdzila
@katarzynabellingham3991
@katarzynabellingham3991 3 года назад
o największej mocy
@magdalenanaogrodowo4703
@magdalenanaogrodowo4703 3 года назад
Mój mąż twierdzi, że lepsza frezowa niż nożowa :)
@przemysawsioa1425
@przemysawsioa1425 3 года назад
Makita UD 2500 jest frezowa polecam
@medyk73
@medyk73 3 года назад
HECHT 6208 ja mam taki i jestem też super zadowolony
@RyanRyan-ok6bh
@RyanRyan-ok6bh 3 года назад
Warzywniak 10x20 m „projektuje” z szklarnia 13m2 i chce zacząć no dig od wczesnej wiosny.... zamowilam dechy modrzewiowe. Może mały projekcik u Pani Kasi😁? dla kompletnie”zielonej” w dosłownym tego słowa znaczeniu możliwy do zakupu tej 2020 zimy by wyżywić 5 osobowa rodzine ?
@katarzynabellingham3991
@katarzynabellingham3991 3 года назад
nie ma problemu, w sparwie projektu proszę pisać na biuro@angielskieogrody.com :-)
@RyanRyan-ok6bh
@RyanRyan-ok6bh 3 года назад
Super, robi się, jak tylko ręce domyje😁
@grazynastefanek8766
@grazynastefanek8766 22 дня назад
A gdy na korze w sklepie jest napisane kompostowana? Tez zła?
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 21 день назад
jak jest przekompostowana, to jest dobra. Przekompostowana kora jest bardzo dobrą ściółką.
@helenamoj1472
@helenamoj1472 Год назад
Czyli teraz powinno się gromadzić suche liście navdrugi rok do wsparcia kompostowania .
@krystynakwiatkowska
@krystynakwiatkowska 3 года назад
Czy można dorzucać do kompostownika zużyty (czyli z oczywistym "wkładem") kukurydziany żwirek dla kotów?
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 года назад
Jeżeli naturalny, to tak
@krystynakwiatkowska
@krystynakwiatkowska 3 года назад
@@naturalnieoogrodach czyli kocie kupki i siuśki nie przeszkadzają? czytałam, że odchody drapieżnych mają "niewłaściwą florę bakteryjną" i nie powinno się ich kompostować. Również firma odbierająca u nas śmieci zastrzega, że nie należy ich wrzucać do frakcji odpadów "bio".
@monikamax9248
@monikamax9248 3 года назад
@@krystynakwiatkowska dokładnie ,nie dała bym psich i kocich odchodów na kompost😒
@ryszardmarkwitz4275
@ryszardmarkwitz4275 3 года назад
dzien dobry mieszkam w polnocnym Londynie niestety w ogrodku mam miejsce na jedna grzadke podwyzszona(2,5/1,2).W tym roku chce nakryc tynelem foliowym. Czy musze przykrywac sadzonki w lutym.
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 года назад
okryte zawsze lepiej rosną. Warto
@Ines090
@Ines090 3 года назад
można stosować świeże ściółki, lecz później konieczne jest użycie zwykłych nawozów azotowych na rabaty ściółkowane. A to się kłóci z ogrodem naturalnym. W ogrodzie ekologicznym stosuje się nawozy naturalne czyli komposty/ oborniki z przerobionych już takich świeżych materiałów. I tak powinna brzmieć krótko odpowiedź na te pytania o świeże ściółki. Koniec tematu 😋
@katarzynabellingham3991
@katarzynabellingham3991 3 года назад
dokładnie o tym mówię w podcaście ;-)
@Ines090
@Ines090 3 года назад
@@katarzynabellingham3991 wiem wiem, ja tylko zrobiłam skrót odcinka 😊😋
@adanbareth_
@adanbareth_ 2 года назад
A co może zrobić posiadacz mini ogródka na osiedlu mieszkaniowym, gdzie nie ma przestrzeni na kompostowanie materiału na ściółkę (i w dodatku wspólnota wymaga regulaminem zachowanie estetyki w ogródkach...)? Czy można gdzieś kupić przekompostowaną korę albo zrębki? Czy zostaje tylko kupowanie kompostu w workach? Tak w ogóle chętnie posłuchałabym jakiegoś podcastu o tym jak prowadzić ekologicznie ogród miejski, nie ma na ten temat nigdzie materiałów :(
@xDDDDDDDDDDDDDDD
@xDDDDDDDDDDDDDDD 2 года назад
@Adanbareth jest przekompostowana kora dostępna w marketach budowlanych lub internecie.
@Casiusss3
@Casiusss3 3 года назад
Apropo ściółkowania moje doświadczenia poniżej : 1. Zrębki swierze można rozłożyć na ścieżkach lub po krzewami i drzewami nie mieszając z ziemią. Grubość około 10/15 cm 2. Jeśli chodzi o zastosowanie zrębków na grzadkach to najpierw kompost lub obornik a później cienka warstwa zrębek 3. Aby przyspieszyć rozkład zrębków to można pryzmę o wys około 1m posypać mocznikiem 😁
@katarzynabellingham3991
@katarzynabellingham3991 3 года назад
O tym właśnie mówimy w podcascie 😉
@Casiusss3
@Casiusss3 3 года назад
@@katarzynabellingham3991 😊 Wg mnie najlepsza ściółka dla warzyw to słoma a dla krzewów i drzew zrębki. Nie tylko jeśli chodzi o I rozkład współpracę z mikroorganizmami dla poszczególnych grup roślin ale przede wszystkim z praktycznego punktu widzenia. 🌳
@piotrpygawko1402
@piotrpygawko1402 3 года назад
@@Casiusss3 No właśnie nie była wspomniana słoma tania i łatwo dostępna na wsi w mieści gorzej
@kowalstwodagniau3553
@kowalstwodagniau3553 3 года назад
Dla warzyw tak ale slomatez najlepsza dla ślimaków.Warzywa pięknie ruszyły a ślimaki wszytko zjadły głodowy rok.Ogrod 5km odfomu nie dopilnuje..Poradę prosze plis
@katarzynabellingham3991
@katarzynabellingham3991 3 года назад
@@piotrpygawko1402 o słomie wspominamy w innych odcinkach podcastu - jak najbardziej jest wartościową ściółką, ale bardzo różni się od kory, trocin oraz zrębków - dla tego tu akurat o tym nie było mowy :-) zapraszam do słuchania pozostałych odcinków podcastu, pozdrawiam serdecznie
@ranycotojest
@ranycotojest 5 месяцев назад
Bez przesady z tym wykradaniem azotu przez nieprzekompostowane zrębki, wszystko mi normalnie rośnie i wcale nie szczególnie coś nawożę, po roku dodaję nową warstwę na górę i luz
@piotrpygawko1402
@piotrpygawko1402 3 года назад
Została jeszcze słoma tania i łatwo dostępna w dużych ilościach.
@janinakowalski3135
@janinakowalski3135 3 года назад
I liście drzew też. Walę w ogród, co najwyżej zbieram je - przepuszczając kosiarką, razem z trawą z trawnika.
@katarzynabellingham3991
@katarzynabellingham3991 3 года назад
to wszystko jest omówione w innych odcinkach podcastów :-) zapraszam do słuchania.
@katarzynabellingham3991
@katarzynabellingham3991 3 года назад
@@janinakowalski3135 dużo o tym mówimy w podcastach, zapraszam do słuchania :-)
@Alfa88888
@Alfa88888 3 года назад
Mam sporo kartonów . Czy mogę nimi ściółkowac ? Jeśli tak rozdrobnić je w niszczarce czy położyć całe płaty ?
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 года назад
kartony pocięte można dać na kompost
@Alfa88888
@Alfa88888 3 года назад
@@naturalnieoogrodach bardzo dziękuje 💗
@wierzchu666
@wierzchu666 Год назад
Aha - ja używam świeżej zrębki do ściółkowania rabat i wszystko rośnie... Także nie rozumiem tego strachu
@beatapoznan7
@beatapoznan7 3 года назад
Może dodawać do zrębków trochę zielonego aby zwiększyć wilgotność?
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 года назад
zmieszanie zielonego i brązowego, to sposób na tworzenie kompostu. Zrębki mogą się też same kompostować.
@MCiTB
@MCiTB 2 года назад
a czy przy kompostowaniu lisci mozna zamiast materii zielonej dodawac obornika(same kupy swinek)? czy to go rozgrzeje i zadziala tak jak swieza materia zielona?
@MariaKrajewska-i3i
@MariaKrajewska-i3i 7 месяцев назад
Liście to jest materia zielona
@MCiTB
@MCiTB 7 месяцев назад
@@MariaKrajewska-i3i zielone liście to materia zielona a brązowe liscie materia brązowa. Ja pytalam o suche jesienne liście, czyli materiał brązowy zgromadzonym jesienia
@joannam5954
@joannam5954 3 года назад
Witam mam bardzo dużo trawy w sezonie letnim proszę poradzcie jak ją przekompostować aby mieć fajny kompost. Mam kompostownik z desek otwarty 1m×2m czy warstwą trawy przesypywania trocinami i trochę resztek z kuchni będzie miało sens i coś z tego będzie ( próbowałam z samej trawy i wyszła mi kiszonka).
@beatapoznan7
@beatapoznan7 3 года назад
Mocz na zrębki w jakiej ilości?
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 года назад
niewielkiej, jako zaczyn... ale nie trzeba :)
@beatapoznan7
@beatapoznan7 3 года назад
@@naturalnieoogrodach dziękuję uprzejmie
@beatapoznan7
@beatapoznan7 3 года назад
Tyle starej pościeli zalega w szafach a tu na grządki jak znalazł
@beatapoznan7
@beatapoznan7 3 года назад
Podagrycznik na reumatyzm
@ewelinap8885
@ewelinap8885 3 года назад
Kupiłam dopiero cebule tulipanów, narcyzów... Czy nie jest za późno na ich posadzenie do gruntu? Zrobiło się chłodno, dziś bylo w nocy 0 stopni a dziś będzie przymrozek, w najbliższych dniach noce powyżej zera. Jak z donicami? Proszę o poradę.
@karjar7193
@karjar7193 3 года назад
Na sadzenie do gruntu jest już za późno. Za to do donic można sadzić do końca listopada.
@kowalstwodagniau3553
@kowalstwodagniau3553 3 года назад
Ja jeszcze tydzień temu do gruntu dawałam tulipany tylko przykrywam suchymi liśćmi zemy nie zmarzły.Na wiosnę ściągnę warstwę. W doniczkach na balkonie też mam i gazetami odkrywam na noc w dzień ściągam itd
@katarzynabellingham3991
@katarzynabellingham3991 3 года назад
jeśli chodzi o tulipany, to spokojnie można jeszcze sadzić do gruntu szczególnie jeśli gleba luźna, przepuszczalna - to mokrego gruntu lepiej cebulowych nie sadzić nigdy, pozdrawiam :-)
@katarzynabellingham3991
@katarzynabellingham3991 3 года назад
@@kowalstwodagniau3553 i bardzo dobrze :-)
@pawezielinski5467
@pawezielinski5467 3 года назад
Witam serdecznie. A czy taką srpuchnialą miazgą drzewną sosnową mogę popruszyc i przekopać ziemię nawiezioną na podniesienie terenu żeby ją wzbogacić? Ziemia jest szaro-brązowa, ilasta. Na tą ziemię ma iść czarna od 10-do 30 cm z pół uprawnych. No ta jest pulchniutka, milusia w dotyku. Chodzi mi o tą spodnią ziemię. Tą czarną będę nawozić i tak na wiosnę. Dziękuję
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 года назад
A nie lepiej zostawić te oruchniejące pnie dla grzybów, owadów i drobnoustrojów? To ich świat, niech sobie w nim żyją. Takie stare, rozkładające się drzewa są bezcenne dla dobrostanu ogrodu.
@pawezielinski5467
@pawezielinski5467 3 года назад
@@naturalnieoogrodach Dziękuję za odpowiedź. To bale ze starej stodoły złożone na pryźmie na sąsiadującej działce i zapomniane. Zrezygnowałem w końcu z tego pomysłu.
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 года назад
@@pawezielinski5467 niech leżą z pożytkiem dla natury. :)
@wierzchu666
@wierzchu666 Год назад
jaki rębak polecacie? Nie drogi...
@tomanio009
@tomanio009 3 года назад
Siemka z czego będą najwytrzymalsze deski pod takie grzadki?
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 года назад
Modrzew jest dobry.
@tomanio009
@tomanio009 3 года назад
@@naturalnieoogrodach myślałem też nad obrzezami betonowym mogą być czy będą się nagrzewac?
@tomanio009
@tomanio009 3 года назад
Koło 10 15 by wystawały nad ziemię i obsypie je dobrze zrębkami?
@katarzynabellingham3991
@katarzynabellingham3991 3 года назад
@@tomanio009 beton bardzo nieekologiczny :-( proszę spróbować korzystać z materiałów naturalnych - o wiele przyjemniejsze i ładniejsze :-) pozdarwiam serdecznie
@tomanio009
@tomanio009 3 года назад
@@katarzynabellingham3991 dziękuję
@bernadetasosnowska6939
@bernadetasosnowska6939 3 года назад
Chciałabym zapytać o potrzebę zakwaszania gleby w przypadku kwiatów, drzew, warzyw kwaśnolubnych. Czy tworzyć osobny kompost że zrębek, gałązek, igliwia drzew iglastych, czy ten zwykły kompost wystarcza. Czy może istnieje inna ekologiczna możliwość zakwaszania?
@michalwojcik9106
@michalwojcik9106 3 года назад
Dobre pytania jak zwykle bez odpowiedzi
@zofiahonisch1210
@zofiahonisch1210 2 года назад
też się nad tym zastanawiam. Właśnie oglądam różne filmy na temat zrębek i ściółkowania. Może ktoś odpowie?
@lukasz9413
@lukasz9413 3 года назад
W zrebce od 5 lat. Najwiekszy problem jaki widzę to inwazja mrówek które są dosłownie wszędzie w zrebce i nie mogę się ich pozbyć. Moze macie na to jakiś sposób?
@gooja80
@gooja80 2 года назад
Trzeba podlewać kompost, mrowki nie lubią wilgoci, wyniosą się, u mnie zadziałało
@iwonaj4116
@iwonaj4116 Год назад
Co sądzicie Państwo o ściółkowaniu keramzytem?
@gooja80
@gooja80 2 года назад
Wczoraj badyle słoneczników poszły do rębaka i na kompostownik 👌💪
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 2 года назад
Bardzo dobrze, niech się kompostują :)
@ukaszbieganski9504
@ukaszbieganski9504 3 года назад
nie wspominajcie o polityce, oj nie
@Dumadidak
@Dumadidak 3 года назад
fakt nie warto, choć i ja mam nadzieję, że nie znajdę trampków w ogrodzie
@matyldatosia350
@matyldatosia350 3 года назад
Mam pytanie trochę z innej beczki. Ostatnio słuchałam podcastu o żywopłotach. Od kilku lat zastanawiam się nad żywopłotem mieszanym liściastym i o ile wszędzie podaje się rozstawy między roślinami tego samego gatunku (np. 8-10 drzewek grabu na 1 M2), to nigdzie nie mogę znaleźć informacji na temat ilości drzewek w mieszanym żywopłocie. Myślałam o: grabach, bukach, klonach, świdośliwach, dereniach, jarząbach, malinach, brzozach i wierzbach. Mam do zagospodarowania około 80 m bieżących ogrodzenia od strony zachodniej. Tam kończy się moja działka a zaczyna pole sąsiada. Dodam, że przez cały rok z naciskiem na sezon jesień-zima wieją od zachodu silne wiatry i zależy mi głównie na ich wyciszeniu. I jeszcze jedno pytanie, w jakiej odległości od ogrodzenia powinny być nasadzenia drzew, tak żeby stosunkowo "upier...y" sąsiad nie mógł się przyczepić. On na swoim polu głównie uprawia zboża. Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie.
@katarzynabellingham3991
@katarzynabellingham3991 3 года назад
Pani Matylko pisze Pani bardziej o wiatrochronie, nie żywopłocie - ale to jak najbardziej jest dobry pomysł. Jeśli sadzi Pani małe drzewa to tak co 1 m i potem martwe i chore się usunie i akurat te odstępy będa odpowiednie dla wyrośniętch drzew. Krzewy można co 50 cm. Od płotu sąsiada to z kilka dobrych metrów, bo klony i te inne drzewa kiedyś będa spore. W razie pytań proszę słuchac naszego LIVE w poniedziałek na stronie FB Naturalnie o Ogrodach - tam może Pani zadać pytanie na żywo :-)
@matyldatosia350
@matyldatosia350 3 года назад
@@katarzynabellingham3991 Dziękuję za odpowiedź. Będę pilnie słuchała. Pozdrawiam
@monikamona5271
@monikamona5271 Год назад
Po co agrowloknina pod zrebki?
@goldi7624
@goldi7624 3 года назад
Jesteście świetni pytanko mam chcę założyć takie rabatki jak wasze i kupić ziemię kompostową na co zwrócić uwagę o co pytać sprzedającego
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 года назад
pojechać i obejrzeć, wziąć do rąk i powąchać. Zapytać z czego powstaje.
@goldi7624
@goldi7624 3 года назад
@@naturalnieoogrodach a czy sprzedający nie powinien mieć analizy takiej ziemi
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 года назад
@@goldi7624 jeżeli to firma, winni mieć. Jest o tym mowa w filmie na naszym kanale Kompost na tony
@goldi7624
@goldi7624 3 года назад
@@naturalnieoogrodach dziękuję już oglądamy
@marzenasmaga2464
@marzenasmaga2464 3 года назад
Prosiłem w ubiegłym roku buraki czerwona kula A wyrosły białe kiepskie smakowo i karmiła świnki morskie
@tenshitsumina
@tenshitsumina 3 года назад
Tworzę zieleń w miejscu niestandardowym - wieloletnie wyeksploatowane pastwisko dla koni (w tym momencie z ograniczoną ilością koni 1szt/h 24/7) obsadzam i ściółkuję. Teren jest zróżnicowany z pagórkami - od piasku niczym wydmy na plaży do torfowego bagienka z ciekami wodnymi. Jest lasek brzozowo-sosnowy gdzie konie sypiają i chronią się przed słońcem. Niestety uszkadzają korzenie i zwłaszcza brzozy przestają to wytrzymywać. Główny problemem jest nadmiar azotu i wydeptywanie. Czy akurat w takim przypadku wysypanie trocinami tych piaszczystych miejsc nie dostarczy węgla i opóźni degradację? Sama materia trocin powinna otulić korzenie i zatrzymać wymywanie i wywiewanie ziemi. Czy myślę dobrze? Do głowy przyszła mi myśl by właśnie te piaszczyste punkty wysadzić inwazyjną wydmuchrzycą piaskową - konie jej nie lubią, a stworzy siatkę dla innych gatunków.
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 года назад
a może konie ocierają się o drzewa i obgryzają korę? Nadmiar azotu, czyli obornika końskiego raczej nie szkodzi brzozom w takim stopniu żeby umierały. Wysypanie trocin czy ściółkowanie słomą może przeciwdziałać udeptywaniu korzeni. Ale warto zapytać kogoś, kto hoduje konie. Co do wydmuchrzycy, to jak się rozniesie, to zdegraduje użytkowo pastwisko. Szkoda.
@tenshitsumina
@tenshitsumina 3 года назад
@@naturalnieoogrodach właśnie same brzozy nie są poobgryzane (jedynie sezonowo młode pędy, które zwisają i są w zasięgu - to duuże brzozy), ocierać też wolą się o czeremchy czy sosny. Brzozy rosną na skraju zagajnika i korzenie mają na wierzchu i łamią się od korony. Zasięgnę języka jak to z tymi trocinami, a wydmuchrzycę w takim razie odpuszczę. Dziękuję za odpowiedź :)
@elajankowska2450
@elajankowska2450 3 года назад
Trociny rożnej kubatury powstają z drewna naturalnego mokrego (tartak) lub suche (stolarnianego) przy obróbce i są całkowicie bez zanieczyszczeń i chemii . Chyba że drewno pochodzi z Czarnobyla Wszelkiego rodzaju zabezpieczenia drewna powstają już po obróbce drewna. Proszę się douczcie. Potem dzielcie się Swoją wiedzą
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 3 года назад
😄 dziękujemy za wyjaśnienie i podzielenie się swoją wiedzą.
@ewaraj4158
@ewaraj4158 4 месяца назад
Szyszki dać na ścieżki. Po ogrodzie warto chodzić na bosaka.
@helenamoj1472
@helenamoj1472 Год назад
Wyglad ma to że obornik nie jest nam w ogrodzie potrzebny.
@Anna0773
@Anna0773 6 месяцев назад
Przegadany materiał, zwłaszcza Pani Kasia ma tendencję do słowotoku.
@naturalnieoogrodach
@naturalnieoogrodach 6 месяцев назад
Dziękujemy. Lubimy rozmawiać, taki format też mają podcasty.
@dawszeler4665
@dawszeler4665 3 года назад
to jest jakaś paplanina, mało konkretna bredzenie jakiejś pani z panem pod budką z piwem
@katogoria
@katogoria 3 года назад
Czy Pan jest po studiach na AGH?
@monikamax9248
@monikamax9248 3 года назад
Tfu jaki nie miły komentarz ble!🙈
@yoannapiotr7198
@yoannapiotr7198 11 месяцев назад
Niektórzy takimi komentarzami probują rekompensować sobie swoje braki. Takim ludziom nic tylko współczuć.
Далее
NoO 117. Jesienne ściółkowanie gleby. Podcast
48:45
ТИПИЧНОЕ ПОВЕДЕНИЕ МАМЫ
00:21
Просмотров 1,3 млн
Kompostowanie, ściółkowanie i własny bank nasion
32:22
244. Jak powstaje rabata preriowa. Podcast.
47:41
Просмотров 7 тыс.
NoO 32: Jak zrobić kompost? I Kompostowanie
1:00:50
Просмотров 55 тыс.
NoO 65. Pytania i odpowiedzi
1:37:20
Просмотров 61 тыс.
201  Październik w ogrodzie. Podcast.
38:50
Просмотров 20 тыс.
Ile powinno być ściółki pod roślinami?
8:34
Просмотров 43 тыс.
ТИПИЧНОЕ ПОВЕДЕНИЕ МАМЫ
00:21
Просмотров 1,3 млн