Тёмный

Nummi loquuntur-  

Bartosz Awianowicz
Подписаться 1 тыс.
Просмотров 194
50% 1

Trzeci odcinek specjalny ukazuje Antiquarium - najstarsze i zarazem jedno z najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń monachijskiej Rezydencji, wzniesione między 1568 a 1571, by prezentować wspaniałą renesansową kolekcję antycznych (lub wzorowanych na antycznych) popiersi księcia Albrechta V. W skarbcu - Schatzkammer - zwracam z kolei uwagę nie tylko na motywy numizmatyczne (wspaniały manierystyczny puchar z denarami), ale też na polonika.

Опубликовано:

 

6 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 8   
@pociecha-ub3et
@pociecha-ub3et 6 месяцев назад
Pyszny odcinek dzisiaj. Pozdrawiamy i oglądamy !
@adamoblbaut5357
@adamoblbaut5357 6 месяцев назад
Pozdrawiam serdecznie 👍👍👍
@lucaromano_numismatics
@lucaromano_numismatics 6 месяцев назад
Świetny odcinek. Och! Jak i ja bym taką pamiątkę chętnie sobie przywiózł. Choćby i skromniejszą, sensownie wykonaną replikę. A póki co pozostaje mi przytwierdzić figurkę do wysokiego drapaka i dopatrywać się w zawiniętym sznurku sizalowym scen z kampanii dackich.
@bartoszawianowicz1753
@bartoszawianowicz1753 6 месяцев назад
Jakość współczesnych pamiątek dla turystów niestety jest zupełnie nieporówywalna z tym, co robili włoscy artyści w XVIII w., ale nie traćmy nadziei: może szczery podziw dla Trajana zostanie kiedyś wynagrodzony... Pozdrawiam serdecznie!
@jerzyziemniak9939
@jerzyziemniak9939 6 месяцев назад
​@@bartoszawianowicz1753no cóż nie jest to zakopiański świstak znad Żółtej Rzeki..
@MrChomik102
@MrChomik102 6 месяцев назад
Panie Bartoszu mam pytanie do Pana jako eksperta! Na najblizszej aukcji domu Niemczyk jako pozycję 4398 mamy monetę z Królestwa Partów. Według ekspertów z domu Niemczyk jest to moneta Artabanosa II, ale według mojej wiedzy jest to Arsaces XVI. Jakie jest Pana zdanie w tej kwestii? Serdecznie pozdrawiam!
@bartoszawianowicz1753
@bartoszawianowicz1753 6 месяцев назад
Szanowny Panie, przede wszystkim według mojej wiedzy w domu aukcyjnym Niemczyk nie pracuje obecnie żaden specjalista od antyku, a w tym przypadku sprawa jest naprawdę trudna. Katalog Sellwooda, na który dom aukcyjny się powołuje, nie przypisuje tego typu (i 35 innych podobnych w różnych nominałach) do konkretnego króla, poprzestając na informacji, że wcześniejsi autorzy przypisywali tę tetradrachmę Fraatesowi II (Gardner i Petrowicz) lub Artabanosowi II (Wroth). Shore przypisuje ten typ Orodesowi I, natomiast identyfikacja z Arsakesem XVI jest pomysłem Sunrise'a (311). Ja nie jestem specjalistą od mennictwa Partów - królów odróżnia się na podstawie diademu lub tiary, długości brody etc. - legenda, choć zawierająca pozornie wiele informacji - całą tytulaturę: BAΣIΛEΩΣ MEΓΛΛOV APΣAKOV ΘEOΠATOPOΣ ΕYΕΡΓΕΤΟY ΕΠΙΦΑΝΟYΣ ΦΙΛΕΛΛΗΝΟΣ odnosi się zawsze formalnie do Arsakesa I. Z całą pewnością mogę stwierdzić, że to tretradrachma partyjska z I w. p.n.e., ale, jak niegdyś (I wyd. w 1971 r.) Sellwood, nie ośmielę się jednoznacznie rozstrzygać, czy to Artabanos II, czy Arsakes XVI (choć rzeczywiście raczej nie Fraates II, jak chcieli wcześniejsi badacze).
@MrChomik102
@MrChomik102 6 месяцев назад
@@bartoszawianowicz1753 Pięknie Panu dziękuję za te cenne informacje! 😁
Далее
Jak zwiedzić Florencję w jeden dzień? | GOOD IDEA
21:18
БЫСТРАЯ сборка ПК - от А до Я!
00:22
ANTYCHRYST w Kościele
25:17
Просмотров 20 тыс.
Jak płynie prąd, a jak przekazywana jest energia?
26:56
Pompeje i Herculanum. Co tam się WYDARZYŁO!?
9:26
Просмотров 45 тыс.