Тёмный

Nummi loquuntur -  

Bartosz Awianowicz
Подписаться 952
Просмотров 484
50% 1

Monety już w renesansie stanowiły punkt wyjścia dla przybliżania historii starożytnej - pierwszym drukiem tego typu były "Illustrium imagines" Andrei Fulvia wydane w 1517 r. w Rzymie. W osiemnastym wieku jedną z najpopularniejszych książek tego typu był "Series augustoru, augustarum, caesarum, et tyrannorum omnium" Lorenzo Patarola, wydane po raz pierwszy w Wenecji w 1702 r. W tym i kolejnych odcinkach Nummi loquuntur idę tym śladem i za pośrednictwem monet przybliżam kolejnych cesarzy i ich mennictwo. W pierwszym odcinku z serii są to August i Tyberiusz.

Опубликовано:

 

11 май 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 21   
@Lond-gv7kq
@Lond-gv7kq 2 месяца назад
Dziękuję za wykład .
@pociecha-ub3et
@pociecha-ub3et 2 месяца назад
Pozdrawiamy Pana Profesora i oglądamy !
@pawelmaczka2823
@pawelmaczka2823 20 дней назад
Bardzo dziękuję za podzielenie sie wiedzą. Pozdrawiam i podziwiam forme wypowiedzi.
@bartoszawianowicz1753
@bartoszawianowicz1753 20 дней назад
Dziękuję serdecznie za życzliwy komentarz i pozdrawiam!
@yakihollywood3878
@yakihollywood3878 2 месяца назад
Doskonały odcinek, seria z pocztem to strzał w dziesiątkę! Wygląda na to, że mennictwo Oktawiana Augusta to zajmująca kwestia.
@bartoszawianowicz1753
@bartoszawianowicz1753 2 месяца назад
Drogi Panie, dziękuję serdecznie! August panował samodzielnie, licząc od zdobycia Egiptu w 30 r. p.n.e., 44 lata. To cała epoka: dwa pokolenia. Przez ten czas działo się dużo i w całym Imperium Romanum, i w mennictwie. O tym ostatnim znajdzie Pan więcej w odcinkach archiwalnych, choćby o mennictwie antyczne Hiszpanii. Pozdrawiam serdecznie!
@Marcin..C
@Marcin..C 2 месяца назад
Popieram z całego serca ideę takiej serii. A po jej zakończeniu - podobną dla okresu Republiki :) Posiada Pan zacny zbiór monet Oktawiana Augusta. Ja wciąż próbuję zdobyć pierwszy egzemplarz. August nie jest niestety łatwym finansowo celem. Zresztą, kilku kolejnych cesarzy - także. Bardzo ładny i bardzo czytelny 'tribute penny'. August ma analogicznego własnego denara. Nie wiem który jest trudniejszy do zdobycia? Być może Tyberiusza, z racji biblijnych konotacji. Czekam na kolejne odcinki!
@bartoszawianowicz1753
@bartoszawianowicz1753 2 месяца назад
Drogi Panie, dziękuję za miłe słowa. Głównym celem pocztu w ramach Nummi loquuntur jest uporządkowanie chronologii i podania ważniejszych faktów z historii mennictwa i panowania danych cesarzy. Nie prezentuję całego zbioru, by zachować balans pomiędzy faktografią historyczną, a opisem poszczególnych numizmatów. W przypadku Augusta pominąłem np. kilka egzemplarzy brązów imperialnych oraz prowincjonalnych, a z monet Tyberiusza nie pokazałem drachmy kapadockiej. Nieujęte tu monety może Pan znaleźć w moich wcześniejszych filmach, choćby na temat rzeczonej Kapadocji: ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-oEvJBWVvc48.html Osobno omawiałem również temat wspominanego przez Ewangelie Marka 12:13-17 i wg Łukasza 20:20-26 tzw. denara z wizerunkiem cesarza, czyli tzw. "grosza czynszowego": ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-UNq5cOl0fTg.html (choć wtedy miałem jeszcze nieco słabszy egzemplarz tego najpopularniejszego typu denara Tyberiusza). Co do cen, jeśli nie dysponuje Pan dużym budżetem i nie chce się zadowolić monetami w bardzo słabym stanie zachowania, polecam Pańskiej uwadze nominały brązowe, zwłaszcza prowincjonalne, które, choć często rzadsze, rynek wycenia znacznie niżej, niekiedy wręcz okazyjnie. Pozdrawiam serdecznie!
@kolekcjonerhistorii2628
@kolekcjonerhistorii2628 2 месяца назад
Bardzo przyjemny wykład, jestem pana 900 subskrybentem, pozdrawiam!
@bartoszawianowicz1753
@bartoszawianowicz1753 2 месяца назад
Dziękuję! Liczba subskrybentów ostatnio rośnie. Może do końca roku osiągnie 1000... Byłby to wyczyn, bo mam pełną świadomość, że numizmatyka antyczna jest raczej niszową tematyką. Pozdrawiam serdecznie!
@kolekcjonerhistorii2628
@kolekcjonerhistorii2628 2 месяца назад
@@bartoszawianowicz1753 Jednakże jest pan potrzebny. Pana kanał jest idealny dla nowych numizmatyków, których cały czas przybywa, wiadomo, nie każdy z nich zdecyduje się zbierać antyk, ale może jakaś część dzięki pańskiej twórczości zdecyduje się na tę niełatwą drogę.
@bartoszawianowicz1753
@bartoszawianowicz1753 2 месяца назад
@@kolekcjonerhistorii2628 Dziękuję raz jeszcze. Mam tego świadomość. Działam przy tym trochę na własną szkodę, bo rośnie mi w Polsce konkurencja do licytowanych monet. Przyzwyczajenie do wykładów i innych zajęć prowadzonych na uniwersytecie oraz potrzeba dzielenia się moją pasją i wiedzą z innymi są jednak silniejsze... Pozdrawiam raz jeszcze!
@TheMrXYY
@TheMrXYY 2 месяца назад
Czyli jak rozumiem dojedziemy do końca Rzymu ?
@TheMrXYY
@TheMrXYY 2 месяца назад
Jeśli tak to piękna idea . Brawo ❤
@bartoszawianowicz1753
@bartoszawianowicz1753 2 месяца назад
Raczej do reformy monetarnej Anastazjusza. Ani dla autorów XVI-XVIII w., ani dla współczesnych historyków starożytności rok 476 nie jest istotną cezurą.
@TheMrXYY
@TheMrXYY 2 месяца назад
Cudownie czyli będzie sus na biznacjum?
@bartoszawianowicz1753
@bartoszawianowicz1753 2 месяца назад
@@TheMrXYY Jeśli formuła z pocztem będzie się podobać, może dotrę do końca dynastii justyniańskiej...
@TheMrXYY
@TheMrXYY 2 месяца назад
Będzie będzie . Chętnie pomogę z popularyzacją.
@pociecha-ub3et
@pociecha-ub3et 2 месяца назад
Pyszny odcinek , piękne monety .Dziękuję za wykład .
@przemaj7224
@przemaj7224 2 месяца назад
Pierwszy poraz kolejny
Далее
МАРИЯ ГОЛУБКИНА О БАБУШКЕ #shorts
00:43
Siedem cudów starożytnej Grecji
46:55
Просмотров 100 тыс.
Co moneciarz o banknotach wiedzieć powinien?
36:45
Просмотров 1,6 тыс.
МАРИЯ ГОЛУБКИНА О БАБУШКЕ #shorts
00:43