Тёмный

O kraterach uderzeniowych i wpływie impaktów na życie / dr Anna Łosiak 

Wszechnica FWW
Подписаться 90 тыс.
Просмотров 4,6 тыс.
50% 1

Powstawanie kraterów uderzeniowych to jeden z najważniejszych procesów planetologicznych o których mogłeś nie słyszeć.
dr Anna Łosiak - geolożka planetarna, obecnie pracuje na Uniwersytecie w Exeter w UK, gdzie bada małe kratery uderzeniowe na Ziemi. Związana z Instytutem Nauk Geologicznych PAN, gdzie zajmowała się badaniami powierzchni Marsa. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Michigan State University oraz Uniwersytetu w Wiedniu. Stypendystka Fulbrighta, Marie Sklodowska-Curie Actions Individual Fellowship i grantów NCN oraz Fundacji dla Nauki Polskiej.
Materiał zrealizowany we współpracy z AstroBio:
astrobio.pl/
Znajdź nas:
/ wszechnicafww
/ wszechnicafww1
anchor.fm/wszechnicaorgpl---h...
anchor.fm/wszechnica-fww-nauka
wszechnica.org.pl/

Опубликовано:

 

24 июл 2022

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 27   
@KrzyhcoMao
@KrzyhcoMao Год назад
Pani dr Anna Łosiak - mistrzyni luzu, wiedzy i umiejętności przekazania wiedzy. Podziwiam...
@arturc6803
@arturc6803 Год назад
Uwielbiam Pania Annę. Ciekawe treści, nie trywialne, podane w przystępnej formie - i ten wdzięk! Jestem wiernym fanem i gdzie tylko znajdę film z Panią Anną, to zaraz oglądam.
@katarzynazielinska8873
@katarzynazielinska8873 Год назад
Bardzo ciekawe treści podane w fantastyczny sposób. Czułam się prawie jak bakteria siedząca w jakiejś życiochronnej dziurze i czekająca na to, co przyniesie jej los. Dawać częściej tę dziewczynę z doktoratem, ma ciekawe rzeczy do powiedzenia.
@annalosiak2625
@annalosiak2625 Год назад
Dziękuję! :) Wczuwanie się w potencjalnych bakterionautów jest zawsze dobrą i pouczającą zabawą :P
@annalosiak2625
@annalosiak2625 Год назад
Jeżeli macie jakieś pytania dotyczące kraterów, meteorytów i śmierci z kosmosu - dajcie znać :)
@kamilo9574
@kamilo9574 Год назад
Pani Aniu , jest Pani boska :-)
@rafalmeier7206
@rafalmeier7206 2 года назад
Bedzie dobrze jak sa ludzie sluchajacy takich wykladow 😁
@lukaszl1436
@lukaszl1436 Год назад
Niedamowite :) super wykład!
@daniellus
@daniellus 2 года назад
nauczyłem się nowego słowa dzięki pani Ani. "wyplumknięty/ wyplumknięta" :P
@annalosiak2625
@annalosiak2625 Год назад
:D
@daniellus
@daniellus Год назад
@@annalosiak2625 uwielbiam te pani wykłady i słowotwórstwo. Jako astroświr, co łapie wszystko co związane z astronomią i astrofizyką naprawdę dzięki pani wykładom z "impaktologii" niebagatelnie poszerzyłem swoją wiedzę na temat asteroid. Dziękuję 😃
@arturkazan
@arturkazan 2 года назад
Bardzo ciekawy wykład 👍
@Podli87
@Podli87 2 года назад
Dziękuję! Tak ciekawie Pani opowiadała, że (mimo ciekawego tematu) jeszcze bardziej robiłem wooow;)
@frogred-eye2131
@frogred-eye2131 Год назад
Wydaje mi się że za dużo używasz tego E
@krzysiek1928
@krzysiek1928 Год назад
Czy są poszukiwane również asteroidy zagrażające innym ciałom niebieskim w naszej okolicy? Mam na myśli Księżyc, Mars i Wenus a przede wszystkim ten pierwszy. Jaki wpływ na Księżyc miałoby uderzenie w niego asteroidy o średnicy ok. 10 km? Czy impakt asteroidy o średnicy kilkudziesięciu km z Księżycem mógłby zagrozić życiu na Ziemi? Co w przypadku takiego impaktu z Marsem albo Wenus?
@annalosiak2625
@annalosiak2625 Год назад
Tylko pośrednio poszukuje się asteroid mogących zderzyć się z innymi ciałami niebieskimi: wypatrywane a następnie wyliczane są wszystkie widoczne asteroidy, i niejako przy okazji wychwycić można też te zagrażające Księżycowi czy Wenus. Jeżeli 10 km asteroida walnęła by w Księżyc, to w zależności od tego pod jakim kątem i z której strony walnie może mieć różne skutki. Od pojawienia się na Ziemi sporej ilości nowych meteorytów z Księżyca z co najwyżej kilkoma mniejszymi kraterami (rezultat: cieszą się naukowcy, dealerzy meteorytów marsjańskich są smutni) aż do przywalenia w Ziemię sporym odłamkiem księżyca (rezultat: śmierć, zniszczenie w całkowicie nieprzewidywalnym miejscu na Ziemi). Życiu na Ziemi raczej by nie zagroził, ale tak naprawdę będziemy wiedzieć na pewno, dopiero jak przeprowadzimy taki eksperyment. W przypadku takiego impaktu na Wenus albo Marsie mielibyśmy nowy krater do badania - cudowna okazja do przetestowania tych wszystkich hipotez jakimi karmimy do tej pory głównie modele numeryczne. :) Na Marsie moglibyśmy mieć też szanse sprawdzenia czy coś tam jednak żyje w głębszej części skorupy marsjańskiej - takie zderzenie wydobyłoby skały z głębokości kilku kilometrów i wytworzyłoby stosunkowo-długo trwający system geotermalny tworząc bardzo miłe miejsce do życia. Ja się nie mogę doczekać :)
@chrisk.9765
@chrisk.9765 Год назад
Z widocznością tych co mają kilka MIKROMETRÓW to chyba jednak przesada
@annalosiak2625
@annalosiak2625 Год назад
Słusznie :) Zwykle potrzeba co najmniej kilkaset mikrometrów :) Dzięki za poprawienie! :)
@majktyson6275
@majktyson6275 Год назад
@@annalosiak2625 W pewnym sensie, skala mikro to realny problem dla nas na Księżycu. Polecam film na kanale Real Engineering pt. "The problem with the next moon mission" (Destroyed in 22 hours). Czyli: "produkty pouderzeniowe" są mega twardym pyłem/materiałem niszczącym skafandry i wyposażenie Seleonautów (skrót myślowy). Pewnie zna Pani ten problem, ale tak napisałem dla przypomnienia, bo fajnie pokazane. Oczywiście Pani prezentacja też jest super i można się dowiedzieć wielu nowych (dla mnie) rzeczy! Pozdrawiam!
@robrt4510
@robrt4510 2 года назад
Od dłuższego czasu nurtuje mnie pytanie - dlaczego wszystkie kratery na wszystkich ciałach niebieskich są okrągłe? Wszak trudno się spodziewać, że wszystkie impakty odbywają się pod kątem prostym do powierzchni i wszystkie z prędkościami wyzwalającymi energię "plazmującą".
@patrycjaignaczak9311
@patrycjaignaczak9311 2 года назад
Nie wszystkie kratery są okrągłe, wpisz w wyszukiwarkę: "Arago E (8.5°,22.71°) crater" (krater na Księżycu). Ale zdecydowana większość z pewnością :) Taki wydłużony krater nie powstanie pod dowolnym kątem innym niż 90 stopni, musi być bardzo zbliżony do poziomu (mniej niż 15 stopni). Wtedy energia takiego ciała zostanie zdeponowana w wydłużonej strefie i powstanie taki wydłużony krater.
@robrt4510
@robrt4510 2 года назад
@@patrycjaignaczak9311 15 stopni daje minimum 1/6 powierzchni, zdolnej do zderzenia z asteroidą. Wobec tego przynajmniej jeden na sześć kraterów powinien być podłużny. Tymczasem obserwując kratery Księżyca czy dowolnego innego obiektu, ta proporcja się nie potwierdza nawet w zbliżonej liczbie. Masa obiektu uderzanego (zwykle wielo-wielokrotnie większa) i grawitacja odchylająca trajektorię impaktora ku powierzchni na pewno ma jakieś znaczenie, ale czy aż takie by wyraźnie zakłócić tę proporcję?
@patrycjaignaczak9311
@patrycjaignaczak9311 2 года назад
@@robrt4510 Pewnie jakiś wpływ ma również prędkość takiego obiektu i nawet przy uderzeniu pod bardzo małym kątem może nie być podłużnego śladu. Może dr Łosiak będzie miała jakieś naukowe źródła na ten temat, bo sama jestem ciekawa (obstawiam, że ktoś już się tym tematem zajmował ;) ).
@annalosiak2625
@annalosiak2625 Год назад
@@robrt4510 ​ @Patrycja Ignaczak ma rację :) Większość kraterów uderzeniowych jest okrągła, bo zderzenie asteroidy z powierzchnią innego ciała niebieskiego można przyrównać do wybuchu bomby = w punkcie zderzenia wyzwalana jest energia która powoduje powstanie krateru koncentrycznie ułożonego dookoła tego punktu. Kratery robią się jajowate dopiero przy bardzo małym kącie uderzenia - poniżej 15 stopni, ale niesymetryczność może być widoczna dla wyższych kątów w rozłożeniu edżekty a także ułożeniu centralnego wzniesienia.
@annalosiak2625
@annalosiak2625 Год назад
@@patrycjaignaczak9311 Ciekawa dyskusja na temat tego dlaczego zabójca dinozaurów Chixulub nie był nachylony tylko walnął pod sporym kontem jest w niedawnym artykule Collins et al. 2020 A steeply-inclined trajectory for the Chicxulub impact z Nature Communications (dostępne za darmo). :)
@wieslawtomczyk9421
@wieslawtomczyk9421 2 года назад
Pani Anno napiszę wprost... Słyszałem Panią parę razy u Astrofazy ( ha nawet się zrymowało). Uwielbiam kanał dr. Daniela -"Środowe spotkania"😉 Ale po pierwszych 50 sekundach tego filmu zakochałem się. ("Po angielsku bo jestem leniwą bułą")-piękne😍Niech żyje nauka....Pozdrawiam wszystkich🙈
@radekmajak
@radekmajak Год назад
W jakim języku jest ten wykład? Wesoła świnia? Giga Paskal = dżi pi ej? Litości
Далее
Wino, boginie i hazard / Marcin Braun
23:59
Просмотров 1,1 тыс.
Jak pusty jest Wszechświat / Krzysztof Lisiecki
18:20
Marsjańskie bazy w jaskiniach? dr Anna Łosiak
30:47
Czas kosmiczny [cz. 1] - prof. Krzysztof Meissner
45:49
Geometryczne piękno wszechświata - Michał Heller
1:14:57