Тёмный
No video :(

Odcinek 1 - Budowa dupleksera na pasmo CB 11m oraz 6m - Homemade duplexer for 27MHz and 50MHz band. 

Marek Przemysłowa - SP7DCE
Подписаться 408
Просмотров 701
50% 1

Pierwszy odcinek z serii filmów na temat : "Budowa amatorskiego dupleksera dla pasma 11m oraz 6m". Średnica 32cm przy długości 145cm dla pasma 50MHz oraz dla pasma 27MHz o długości 250cm. Kolejne filmy przedstawią zasadę działania, zjawiska zachodzące w rezonatorze wnękowym dupleksera, strojenie i uruchomienie krok po kroku. Tak myślę, że zmieszczę się w 4 odcinkach. Pytania z dzisiejszej listy będą zawarte w odcinku 2, bowiem nie udało mi się dzisiaj zamieścić w tym filmie.
Construction of the duplexer for the 11m and 6m bands. The resonator sheets are welded together and create stable connections. The sides of the resonator are made of 2mm thick sheet metal and the caps are made of 3mm thick aluminum sheet. The duplexer will have 3 cavity filters each for the transmitter and receiver.

Опубликовано:

 

28 авг 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 7   
@arkadiuszweiss
@arkadiuszweiss 3 месяца назад
Bardzo dobry wykład naukowy.
@swinkatrampolinka5120
@swinkatrampolinka5120 2 месяца назад
Gratuluje wiedzy, wytrwałości i dokładności. Całę życie myślałem, że na CB nikt takich rzeczy nie konstruuje.
@MarekPrzemyslowa
@MarekPrzemyslowa 2 месяца назад
Niestety nie ma w kraju gotowych/używanych dostępnych duplekserów na pasma CB,10m,6m a to co jest za granicą kosztuje sporo i nie spełnia moich oczekiwań, trzeba było to zrobić od podstaw bazując na informacjach z zagranicy bo w Polsce nie ma filmów instruktażowych jak wykonać duplekser na pasma poniżej 50 MHz. Pytając na forach spotykałem ścianę w postaci, "daj sobie spokój to się nie uda, dupleksery będą jak beczki" za mały split tylko 440kHz, na CB nikt nie używa FM, nikt nie ma splitu itp... Dla równowagi wykonuje równolegle dwa projekty zarówno dla krótkofalowców jak i dla CB radiowców, zobaczymy w jakim paśmie lepiej się to przyjmie. Nikt nikogo nie zmusza do zakupu radia ze splitem i CTCSS - projekt powstaje dla wąskiej grupy zainteresowanych odbiorców z Podkarpacia. Budowę dupleksera tego typu aby działał z jedną anteną rozpocząłem 3 lata temu od podstaw i nie miałem zielonego pojęcia jak to działa. Wcześniej były eksperymenty ze stalą nierdzewną i małymi gabarytami oraz odsuwaniem anten: odbiorczej od nadawczej w Domaradzu - popełniałem dużo błędów, był słaby odbiornik nie wiedziałem na co zwracać uwagę, wparcia brak nawet od osób, które już miały styczność ze strojeniem duplekserów a jak były pewne informacje to dość skąpe bowiem większość osób raczej stroi dupleksery i to na pasmach powyżej 2m a nie na CB i też nie buduje tylko korzysta z gotowców. W Polsce w sieci widziałem jak jeden krótkofalowiec zbudował duplekser na pasmo 70cm i opublikował dokumentację. Dla pasm 2m czy 70cm dużo jest używanych/nowych gotowców ( można czasem kupić w dobrej cenie ) a wykonanie od postaw wymaga czasu, zaplecza nakładów finansowych i przyrządów pomiarowych. Temat rzeka......Dlaczego moje filmy powstają, bo sam kiedyś potrzebowałem takich informacji niestety na polskojęzycznych stronach nie napotkałem opisu budowy pod low band ( jedynie artykuły po angielsku, które tłumaczyłem translatorem i dotyczyły budowy/strojenia dupleksera pod pasma 2m a nie dla 6m czy CB ), stąd dzielę się wiedzą, być może ktoś również zacznie budować duplekser na pasmo Low Band wtedy takie informacje mogą być na sam początek przydatne. Zachęcam do eksperymentowania.
@sp2fp
@sp2fp 3 месяца назад
Cześć, długość przewodów prawdopodobnie 1/4 x wsp. skrócenia kabla . warto sprawdzić . Pozdrawiam i czekam na finalne pomiary. Gratuluje wytrwałości i dokładności
@MarekPrzemyslowa
@MarekPrzemyslowa 3 месяца назад
Tak 1/4 w kablu to wsp. skrócenia ważna sprawa.
@MarekPrzemyslowa
@MarekPrzemyslowa 3 месяца назад
Krótko mówiąc, należy pamiętać, że w przypadku budowy przemiennika z duplekserem wszelkie drobne problemy mechaniczne z anteną, linią zasilającą, złączami lub innymi pobliskimi powierzchniami stykającymi się z metalem mogą powodować szumy statyczne lub trzaski, które będą miały wpływ na odbiornik dupleksera. Jeden z moich kolegów zwrócił mi kiedyś uwagę, że w zasadzie każdy luźny styk metal-metal w polu RF generowanym przez nadajnik podłączony do dupleksera w danym miejscu może powodować problemy - nie musi nawet być uziemiony. W ramach demonstracji w strefą anteny nadawczej przemiennika z np obniżoną mocą np 1 Wat, po wyzwoleniu przemiennika, potrzyj o siebie trzonki dwóch śrubokrętów w bliskim polu anteny i posłuchaj, co będzie słyszalne na odbiorniku przemiennika... Natychmiast się przekonasz jakie zjawiska niekorzystne mogą się pojawiać w odbiorniku przemiennika. Są przepisy mówiące że dany teren z umieszczonym na nim systemem antenowym przemiennika wymaga ogrodzenia tego terenu. Pomyśl, jak wiele drgań metalu o metal jest w takim ogrodzeniu z siatki... Wszystko, co możesz zrobić aby uniknąć trzasków / szumów w odbiorniku, to : (a) utrzymać pole nadajnika tj. antenę nadawczo-odbiorczą wystarczająco wysoko nad ziemią i z dala od tego ogrodzenia, aby jak najniższe pole elektromagnetyczne indukowało się w takim ogrodzeniu. Można też użyć innego typu ogrodzenia. Szum dupleksowy może pochodzić z dowolnego miejsca, w którym występują mikro iskry spowodowane energią nadajnika wysokiej częstotliwości w kablu, w którym jest podłączony zarówno do odbiornika, jak i nadajnika. Wyobraź sobie system antenowy tj. między innymi przewód wchodzący do budynku gdzie jest duplekser i skrzynki przemiennika przez odgromnik przykręcony do panelu przepustowego zamontowanego w zewnętrznej ścianie budynku i kończący się tuż pod korytkiem kablowym nad szafą przemiennika oraz dupleksera znajduje się tam sumator obu torów dupleksera. Jeśli użyjesz niewłaściwego typu kabla koncentrycznego od dupleksera do anteny, takiego jak kabel z oplotem miedzianym dotykający ekranu z folii aluminiowej to możesz zaobserwować efekt trzasków. Aby to sobie udowodnić, umieść kawałek RG-8, RG-58, LMR-400 (właściwie dowolny kabel serii LMR z ekranem z folii aluminiowej ) w środowisku dupleksowym (tj. pomiędzy duplekserem a anteną) i wygnij go. Usłyszysz szumy trzaski.
@MarekPrzemyslowa
@MarekPrzemyslowa 3 месяца назад
"Szumy i trzaski a przemiennik z duplekserem" - problemy w docelowym miejscu zamontowania. Może zaistnieć problem szumów i trzasków w odbiorniku przemiennika, może być to spowodowane antenami nieopodal anteny naszego przemiennika - TO NIE TWOJA ANTENA MA PROBLEM! Pobliskie anteny z włókna szklanego z wewnętrznie uszkodzonymi elementami będą powodować duże zakłócenia, trzaski we WSZYSTKICH (fizycznie) pobliskich systemach dupleksowych - ale tylko wtedy, gdy ten system TRANSMITUJE ! A pobliskie luźne elementy na wadliwych mocowaniach anten, pobliskie anteny dipolowe z problemami zewnętrznymi (takimi jak zardzewiała śruba zaciskowa elementu) lub jakikolwiek luźny kontakt metal-metal może również powodować poważne trzaski w naszym odbiorniku przemiennika. Dlaczego tak się dzieje ??? - Odpowiedź jest taka, że ​​coś jest uszkodzone lub poluzowane w antenie lub fizycznie w jej pobliżu. Taka sytuacja ma miejsce, gdy do anteny zostanie doprowadzona moc nadajnika, a otaczający obszar zostanie oświetlony energią RF - Twoją lub kogoś innego. Dzieje się tak, gdy RF tworzy maleńkie łuki i iskry w uszkodzonym elemencie / niekontaktującym, poluzowanym, a odbiornik wtedy straci czułość przez szerokopasmowy szum elektromagnetyczny wytwarzany przez iskry. Jest jeden sposób na rozwiązanie tego problemu: nigdy nie usłyszysz tego, gdy blokada szumów w odbiorniku jest zamknięta, problemy mogą zanikać gdy będzie zupełnie spokojnie np bezwietrznie lub gdy pada deszcz na te elementy poluzowane / niestabilne / niekontaktujące w polu nadajnika. Anteny z włókna z wewnętrznie uszkodzonymi elementami będą dobrze działać w trybie gdzie albo nadajemy albo odbieramy sygnał korespondenta (choć ze zmniejszonym zyskiem), ale nie będą działać w trybie z duplekserem gdzie jednocześnie nadajemy i retransmitujemy korespondenta wchodzącego na przemiennik, ze względu na wyładowania łukowe i iskrzenie w uszkodzonym złączu lub złączach wewnątrz obudowy takiej anteny. Problemy z uszkodzoną anteną pojawiają się zwykle, gdy wiatr wieje i wygina antenę, tworząc i zrywając wewnętrzne połączenie międzyelementowe. Problem może również wynikać z uszkodzenia anteny innego systemu nawet simpleksowego znajdującej się w pobliżu aktywnego nadajnika przemiennika .
Далее
НЕ ИГРАЙ В ЭТУ ИГРУ! 😂 #Shorts
00:28
Просмотров 194 тыс.
журавли в пятницу
00:14
Просмотров 71 тыс.
SIGMA ENVY IS UNTOUCHABLE 🔥 #insideout2
00:10
Просмотров 3,8 млн
Szum słońca i antena paraboliczna
4:48
Просмотров 277
Transciever B-L-U QSO z OM0ET Paul
1:31
Просмотров 310
Radionamiernik UHF
15:32
Просмотров 463