Тёмный

Ogrodowe pierdamony 86 - kompostowanie trudnych materiałów 

W Szumilesie
Подписаться 110 тыс.
Просмотров 33 тыс.
50% 1

Zapraszamy na naszą stronę na Facebooku
/ wszumilesie
Jeśli masz ochotę wesprzeć nas w tworzeniu tego kanału oraz strony na Facebooku, poniżej znajduje się numer konta, na które można przesłać drobną darowiznę. Pamiętaj że aby oglądać ten kanał nie musisz tego robić. Wpłać tylko jeśli czujesz, że chcesz :) Z góry dziękujemy :)
Konto bankowe
Grzegorz Dominiak
Bank Millenium
nr konta 50 1160 2202 0000 0002 1435 6712
koniecznie z dopiskiem "darowizna"
Zapraszamy również na kanał Agnieszki, gdzie pojawia się więcej tematów o dzieciach i gotowaniu.
Link do kanału na You Tube
/ szumimama
Link do strony na Facbooku
/ szumimama

Опубликовано:

 

10 ноя 2020

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 233   
@mariuszw3331
@mariuszw3331 3 года назад
W tamtym roku, dzięki Twoim filmom, zakładałem grządki podwyższone. Do dwóch byłem zmuszony oprócz wrzucenia kartonów na dno, wsypać same liście dębu, na to sosnowe, lekko przekompostowane trociny i na wierzch ziemię ogrodniczą (innej materii organicznej już wtedy nie miałem). W jednej grządce wysiane zioła, w drugiej buraki. Zioła jak to zioła, porosły ładne. A buraki?.... Niektóre okazy ponad 500gram, bez żadnego nawozu - ani gnojówki ani sztucznego. Więc liście dębu i trociny jak najbardziej się nadają.
@Kinga89K
@Kinga89K 3 года назад
Podoba mi się Twoje logiczne i zdroworozsądkowe podejście. Tak różne od tych sztywnych i głupich zasad powielanych przez wielu ludzi, którzy niestety, ale wydaje się, że nie myślą, tylko idą ślepo za tym, co ktoś powiedział. Trzeba podpatrywać naturę, a ona nie selekcjonuje tak, jak niektórzy "mądrzy". Przypomina mi to ten dowcip, kiedy młody mąż pyta żonę, dlaczego odcina końcówkę szynki, kiedy przygotowuje pieczeń. Żona mówi: - Nie wiem, moja mama tak robiła, więc ja robię tak samo. Facet był ciekawy sprawy, więc przy najbliższej imprezie rodzinnej spytał teściowej, czy to prawda, że odcinała zawsze końcówkę szynki na pieczeń. Teściowa potwierdziła, ale na pytanie dlaczego tak robiła, odpowiedziała: - Nie wiem, moja mama tak robiła i ja robię tak samo. Tak więc facet już do końca ciekawy odwiedził babcię swojej żony i pyta: - Babciu, Ty odcinałas zawsze końcówkę szynki do pieczenia? - Tak odcinalam - odpowiada babcia. - A dlaczego tak robiłaś? - Bo miałam za małą brytfanne... Każdemu, kto tak sztywno trzyma się tych ogrodowych zasad polecam wspomnieć ten dowcip i pomyśleć. Pozdrawiam rodzinkę z Szumilasu.
@w.k.7277
@w.k.7277 3 года назад
Ten Twój kompost jest najsłynniejszy w kraju. Jest najlepszy, najpiękniejszy, najbogatszy, wręcz luksusowy. Nic tylko się w nim rozmnażać.
@rzyszko90
@rzyszko90 3 года назад
Czasami im mniej wiesz, tym lepiej żyjesz. Jak ktoś jest zielony w jakimś temacie i zaczyna szukać informacji w necie to na prawdę można się zniechęcić przesytem informacji i ich sprzecznościami. Dlatego umiar najważniejszy.
@annalis260
@annalis260 3 года назад
Panie Grzesiu filmy są przesuper! Normalny Gość który czyni sobie ziemię poddaną... i robi to z pasją i normalnym naturalnym podejściem!To jest EKOstyl!!!!!🌿🌿🌿🌿🌿🌿👍🇵🇱🕊🌸🌞🤝🌺🤯🌻
@violett65
@violett65 3 года назад
Witam. Pana filmiki dały mi więcej wiedzy, niż wielkie poradniki fachowców. Moja działka ku zdziwienu innym działkowcom, staje się naturalnym ogrodem. Bez idealnych trawniczków, przede wszystkim bez oprysków chemicznych( tego nigdy nie używałam). I wiele pomysłów z pana filmów juz wykorzystuję z powodzeniem :) Dziekuję.
@danielarendarski27
@danielarendarski27 3 года назад
Jasne kiedy spadaja liście z dębu,odpalam kosiarke i zsiekane z trawą kompostuje w dziurkowanych workach ,a wiosną przydaja się do ściółkowania.
@robertsieczkowski4491
@robertsieczkowski4491 3 года назад
Super filmik! Różnorodność to najważniejsza zasada w kompostowaniu odpadów roślinnych!
@norabodonyi5175
@norabodonyi5175 3 года назад
U nas mieszkają w kompoście jeże, więc nie przerzucam. Mamy ogromne drzewo orzecha włoskiego. Zostawię opadłe liście pod drzewem, i świetnie rosną tam rośliny, które znoszą cień.
@elzbietajoanna
@elzbietajoanna 3 года назад
Mądrego dobrze posłuchać ;-))) Pozdrowienia dla całej rodzinki.
@magdamarkiewicz8191
@magdamarkiewicz8191 3 года назад
Twoje gadanie najważniejsze 😁 u nas rosną różne drzewa więc jak się zmiesza wszystkie liście to te z orzechów czy dęba się zgubią. A te rozdarte u nas też latają i się kłócą 😁🤣
@olakostuch3372
@olakostuch3372 3 года назад
Witam. Jak zwykle dobrze mówisz, że można wszystko tylko z umiarem. Ja tam do swojego kompost wrzucam wszystko co mam z materii organicznej nawet zielone części perzu ( no korzenie raczej nie 😜) daje też trociny, ścinki drewna, tekture i inne. Co do samych trocin to przyjmuje je w każdej ilości i ściółkuję nimi wszystko bez wstępnego kompostowania ich. Po prostu kiedy potrzebuje to korzystam i to one uratowała moje rosliny przed susza w czasie gdy nie mogłam się nimi zajmować bo Po prostu długi czas mnie nie było. W tym roku sądziłem truskawki i je też wydrukowałam trocinami mimo że sąsiad Stary rolnik mówił że absolutnie nie wolno to na dowód te które spakowałem na wiosnę jesienią czuły się znakomicie w kołderce z trocin. Jak narazie widzę tylko same pozytywy ze ściółkowania trocinami ( choć to bardziej wióry ze stolarnia A nie drobna trocina) rosliny nie usychaja, ziemia gliniasta nie robi się jak kamień, jak już jakiś chwast się pojawi łatwiej jest się to pozbyć. Korzystajmy z porad innych ale myślimy też swoim rozumiem i patrzmy na potrzeby swojego ogrodu i nie idźmy ślepo za radami jednej osoby. Najbardziej wartosciowe doświadczenie jest to które sami zdobędziemy metodą prób i błędów. Pozdrawiam serdecznie.
@fghj430
@fghj430 3 года назад
dobrze że to wióry to nie było kłopotu , ale te miałkie trociny , to nie to że sa kwaśne tylko szkodzą bo nie dopuszczaja tlenu jak dasz grubsza warstwę i przy samej roślinie
@olakostuch3372
@olakostuch3372 3 года назад
@@fghj430 no te miałkie też miałam i faktycznie nie sprawdziły się tak dobrze A co do samego ściółkowania to itak zostawiam trochę wolnej przestrzeni wokół rosliny by nie było bezpośredniej styczności ze ściółką.
@fghj430
@fghj430 3 года назад
@@olakostuch3372 👍 .. pozdrawiam
@adamzamielski5474
@adamzamielski5474 Год назад
Od przyszłego miesiąca przejmuje działeczkę ROD i dzięki tobie chce mi się wgl założyć kompost wcześniej myślałem że to czarna magia bo to niby wolno tego nie wolno bla bla bla ty opowiadasz wszystko tak super ze aż się robić chce naprawdę więc myślę że Twoje filmiki na tej baaardzo zapuszczonej działce przydadzą się bardzo dzięki i piona rób tak dalej zielonego dzionka mordko 😉🤌
@nikitawisniewska.2552
@nikitawisniewska.2552 3 года назад
Różnorodność. Tak! 👍
@baca350.1
@baca350.1 2 года назад
Gościu jako nieliczny prawi słusznie i bez zadęcia. I praktycznie. Kompost nie musi byc przerobiony, pod ziemie z nim. Przy okazji: gnicie- to beztlenowy niepełny rozkład materii organicznej, często połaczony ze smrodem okrutnym. Humifikacja - tlenowy pełny rozkład materii. Produkt końcowy ma zapach gleby.
@tith666
@tith666 3 года назад
Masz identyczne podejście do mojego. Czyli po prostu prawidłowe :)
@fghj430
@fghj430 3 года назад
Grzesiu popieram w całej okazałości , ja celowo przesypuje ziemią warstwy składanej materii , by nie robiła sie kiszonka .. jak mam obornik to tez przesypuje , oraz resztki z robionych gnojowek .. , lub z dwie garscie obornika granulowanego , by sie lepiej przerabiało , wcale piasek nie przeszkadza a raczej wskazany nawet dla dżownic .. , co do igieł to wcale nie zakwaszaja bo to jest mała ilość .. Kiedyś jak czosnek przed mrozami mi wyrastał zawsze okrywałam je igliwiem z sosny , roznym i świeżym tzw gałązkami i igliwiem opadłym .. Czosnek był piękny i zdrowy . Ziemia wyrównuje kwasowość a niektore rośliny lubia lekko kwaśna ziemię . Dobrze pogadałeś choc to mi znane ... ale milo sie ciebie słucha .. pozdrawiam
@indygomama
@indygomama 3 года назад
A ja na początku swojej drogi przeczytałam ze można wszystko nawet trzeba bo tak działa przecież natura i zaczęłam tak robić. Nagle pewnego dnia po wrzuceniu liści cukini porażonych czytam ze nie można 😱 biegnę je wyciągać ale otwieram kompostownik chwila zastanowienia no i sobie myśle, no przecież co za głupota. Później zakładam wermi kompost, oczywiście tu znów wrzucam wszystko, dżdżownice tak najedzone ze wyglądają jakby miały pęknąć, a szczęśliwe tak ze pełno wszędzie kokonów i nagle czytam ze najpierw trzeba na gorąco i nie wolno wszystkiego im dawać, biegnę przestraszona czy moje dżdżownice nadal żyją... otwieram a tam pełno szczęśliwych grubasów 😁 także tak potrafią człowieka wystraszyć, choć fakt przy wermi trochę parze resztki zanim dodam żeby nasiona zabić ale tez bez przesady skoro jakieś dodałam tzn ze jest w naszym jadłospisie wiec jak gdzie wyrośnie to się nie obrazę 😉
@aniamaja2
@aniamaja2 3 года назад
Grzesiu Szumilesie, jak to dobrze że zrobiłeś ten film :) Ja akurat o tych wszystkich zasadach wiem ale lubię bardzo cię słuchać i oglądać bo jakoś człowiekowi lżej się na duszy robi że jest ktoś kto myśli podobnie jak ja . No i w ogóle jakaś pozytywna energia płynie z Twoich filmów :)) A ja jeszcze dodam kilka swoich pomysłow. mam kilka różnych kompostowników np. na wspólnocie mieszkaniowej gdzie mamy 12 wielkich Dębów kompostujemy liście żołędzie i odpady z kuchni. Po dwóch latach wyszła piękna ziemia Kompostowa. trochę zostało nieprzerobionych żołędzi ale te od odsiałam czarną plastykową Skrzynka po owocach zdobytą w markecie. Powiem co ja jeszcze ciekawego dodaję - zbieram z dużych restauracji fusy z kawy i te mieszam z ziemią kompostawą. dodają też Mocznik rozrobiony w gorącej wodzie wtedy bardzo szybko się zaczyna kompost przerabiać i nie śmierdzi gdy za dużo wrzucę warzywnych odpadków :) Teraz prowadzą akcję społeczną i zachęcam wszystkich którzy tylko mogą aby zakładali sobie kompostowniki:)) ja przez rok miałam kompostownik na tarasie ::)) A co tydzień pakowałam do Wiaderek i wywoziłam na dzialkę. serce mnie boli jak ludzie wrzucają rzeczy A zwłaszcza setki worków czarnych do których ładują liścieale powiem coś jeszcze na koniec niestety w Warszawie całe odpady Bio i zielone idą do SPALARNI a nie do kompostowniki :((( Dlatego jeśli komuś zależy na naszej ziemi to niech zakłada kompostownik i namawia do tego innych. Grzesiu jeszcze raz ci dziękuje za wszystko co robisz !!! Pozdrawiamy ;))))
@SobieRobie
@SobieRobie 3 года назад
U nas na działce znaleźliśmy dwa śmietniko-kompostowniki. Jeden już cały przesialiśmy chociaż roboty z tym było co niemiara - skrzynką byśmy nie dali rady. Drugi dopiero częściowo bo masa innej roboty była. Kompostownik w wersji Hilton już stoi, w najbliższych dniach wrzucamy o tym film :) !
@dariaodrobna8754
@dariaodrobna8754 3 года назад
👍👏 pozdrawiam serdecznie
@magdalenadural3304
@magdalenadural3304 Год назад
Super ma Pan tą ziemię
@jadwigaszpak3611
@jadwigaszpak3611 3 года назад
Super 👍Pozdrawiam 😊
@lagunabz9824
@lagunabz9824 3 года назад
jak najpierw czytałam materiały o permakulturze to byłam przerażona: proporcje, zakazy itp. Mieszkając na wsi nie mam jednak czasu się tym przejmować i robię tak jak Ty. Wiadomo, że nie wrzucam tam jakichś megakontrowersyjnych rzeczy typu lakierowana tektura, ale popiół, trawa, cytryna czasami - jasne. Pozdrawiam, nie przejmuj się internetowymi autorytetami :) PS. Zazwyczaj kto mi radzi o kompoście? Znajomi z miasta, którzy go nie mają:)
@danutaczapla6264
@danutaczapla6264 3 года назад
I o to chodzi. Robić po swojemu. 💪
@borusxd7461
@borusxd7461 2 года назад
Świetny film. Powinno się go puszczać właśnie tym pseudo ekspertą.
@galopilou9554
@galopilou9554 2 года назад
Prawdziwe złoto ogrodników 😍
@sawomirdudek3105
@sawomirdudek3105 3 года назад
Super dziękuję
@tomaszpotocki7250
@tomaszpotocki7250 3 года назад
Ja u siebie nawet ani razu nie przerzucałem😀 Zobaczę co wyjdzie na wiosnę. Pozdrawiam 👋
@mariazychowska3060
@mariazychowska3060 3 года назад
Dzięki za odcinek....pozdrawiam.
@annalis260
@annalis260 3 года назад
Kompost jak malowanie! Ja też tak robię
@konradv2549
@konradv2549 3 года назад
O w końcu czekałem od ostatniego odcinka z kompostownika
@annafelczak9429
@annafelczak9429 3 года назад
Grzesiu Szumilesie, zrobiłeś mi dzień..! Piątek w dodatku 13 😍
@effkau6023
@effkau6023 2 месяца назад
He he.... Jak ja lubię wracać do tych filmikow😊 ale jakoś radośniejszy Grześ byles😢 tęskni się za Twoim usmiechem
@PANRADZIK76
@PANRADZIK76 3 года назад
Dobrze gada😀 tak samo podchodzę do tematu.Latem przykryć, temp podnieść~pozdro
@Pocziniak
@Pocziniak 3 года назад
Super odcinek ! A wbrew pozorom twój kompostownik podoba mi sie ze wszystkich jakie widziałem :) 100% naturalny prosty do zrobienia i nie jest wytworzony z jakiegoś plastiku czy innego badziewia :D kompost to ma być kompost, a nie ozdoba w ogródku.
@paweswidzinski193
@paweswidzinski193 3 года назад
Prawo minimum Liebiga, albo beczka Liebiga. Tak jak o ilości wody w beczce decyduje najkrótsza klepka, tak wielkość plonu zależy od tego składnika pokarmowego, którego w glebie znajduje się najmniej.
@grzegorzka6590
@grzegorzka6590 3 года назад
Dzięki za opowieść pozdrawiam.
@malgosias289
@malgosias289 3 года назад
Piękny kompost :) pozdrawiam
@irenabushong6494
@irenabushong6494 Год назад
O kompoście nigdy za dużo, dzięki
@barbaranikoajew929
@barbaranikoajew929 3 года назад
Ma Pan cholerną rację. RÓŻNORODNOŚĆ - to jet klucz do wszystkiego. Naturalny świat jest różnorodny i dzięki temu jest taki wspaniały. Wszelkie monokultury wykombinowane przez zachłannego człowieka są bardzo, bardzo złe.
@adammajka9718
@adammajka9718 3 года назад
Zdrowe podejście do tematu, całkowicie się zgadzam i pozdrawiam.
@baca350.1
@baca350.1 2 года назад
Liście dębu przekopac głeboko i zapomnieć. Reszte załatwia siły natury. A że będa sie rozkładac 10 lat to ich problem. A spulchnia glebę wyśmienicie. Trocinami nawoże od lat bo jak sie deskami bawie to mam ich dostatek. GLEBA WSZYSTKO PRZYJMIE!
@sirkrycha1
@sirkrycha1 3 года назад
Opadłe, przesuszone liście orzecha włoskiego zawierają dużo mniejszą dawkę, wręcz śladową juglonu albo w ogóle mogą je nie zawierać niż w świeżych liściach. Są badania oraz eksperymenty pokazujące, że po przekompostowaniu liści żadnego juglonu już tam od dawna nie będzie. Polecam samemu zrobić taki eksperyment lub poszukać gotowych filmików. Pozdrawiam
@danielpawlak2493
@danielpawlak2493 2 года назад
Dokładnie najczęściej to same rośliny żywe wydają te trucizny do ziemi.
@magdalenadural3304
@magdalenadural3304 Год назад
Fusy z kawy też daje raz na jakiś czas i trociny wszytko kompostuje
@sebastianst1295
@sebastianst1295 3 года назад
Był filmik na YT zrobił kompost z liści orzecha włoskiego zasądził pomidora i w drugim zmixowal liście zielone orzecha a w 3 dał zwykła ziemie te pierwsze były najlepszy efekt pomidory ładne a kto nie wie pomidor jest wrażliwy na jungol.
@ewaczapla4005
@ewaczapla4005 2 года назад
Węgiel to w kopalni a zrębki i trociny to przecie czysta celuloza.
@danielpawlak2493
@danielpawlak2493 2 года назад
Ja zauważyłem coś takiego tam gdzie wysypie taki kompost trudny mam też mniej szkodników owadowych. Do tego po dwóch latach to jest naprawdę niezły kompost potrzebuje dużo więcej czasu. Dałem go do roślin gdzie nie zależało mi na dużym przyroście tych roślin a bardziej zdrowotności. W pierwszym roku faktycznie nawet przyrost był mniejszy niż normalnie ale w drugim mocno nadrobimy te rośliny. Szczególnie polecam dwa trudne komposty z liści dębu i cyprysów. To najczarniejszy kompost jaki dostaje tylko że długo się robi.
@magdalenapatel6923
@magdalenapatel6923 Год назад
Ja mam zawsze stracha spozywcze zeczy bezposrednio wrzucac, wiec .am 3 wiaderka bokashi w rotacji, jak musze zaczac 3 zapelnic to pierwsze wrzucam w kompostownik, pieknie zakiszone jak ogorki, azotu ma mega, dorzucam tego dnia suchych lisci na zbalansowanie. Szczorow nie ma
@ukaszsitek9472
@ukaszsitek9472 3 года назад
Piszę żeby się przywitać ... Cześć Grzesiu miło Cię widzieć ,🤠
@piotrfi6613
@piotrfi6613 3 года назад
Juglon się nie skumuluje :) Za Wikipedią: Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Stanu Ohio dowiodły, że w wyniku kompostowania liści orzecha czarnego, toksyna w nich zawarta ulega rozkładowi w kontakcie z powietrzem, wodą i bakteriami w ciągu dwóch do czterech tygodni. Przy utrudnionym dostępie do powietrza - w glebie rozkład trwa do dwóch miesięcy. Do tego weźmy pod uwagę, że na kompost dajemy nie świeże liście a opadłem suche i w nich juglonu będzie dużo mniej niż w świeżych albo nawet w ogóle nie będzie. Kiedy liście się przekompostują żadnego juglonu już tam od dawna nie będzie :)
@aahimsaa
@aahimsaa 3 года назад
I tak jest pewnie z większością informacji o tych "złych" składnikach, ale to znak naszych czasów - praktycznie nikt nie sprawdzi u źródła wiedzy (czemu jest winny także poziom kształcenia w szkołach), a tylko będzie powtarzać po innych.
@sirkrycha1
@sirkrycha1 3 года назад
Dokładnie +1. Przesuszone liście nie zawierają juglonu albo są śladowe ilości niezagrażające roślinom
@pawe1018
@pawe1018 2 года назад
Ja sobie wyrównuje teren trotami oczywiście świeże bukowe , miałem około 12 sztuk truskawek na stracenie zasadziłem je w te troty warstwą trotów około 30 cm przez połowę sezonu nie rosły później coś podrosły i nawet zaczęły owocować zobaczymy w następnym roku jak się zachowają bo troty już się troche się przekompostowaly dodam że jak by były troty całkiem jałowe to truskawki już by dawno padły
@elazmyslenic5521
@elazmyslenic5521 3 года назад
Bardzo mądre wypowiedzi panie Grzegorzu pzdrawiam👍👍👍👍👍
@magdakowalewska9882
@magdakowalewska9882 3 года назад
Wow ale dżdżownic🙄🍁🐛 Zdrowy rozsądek przede wszystkim . Pozdrawiam
@konradimazowiecki2350
@konradimazowiecki2350 3 года назад
👍😀
@tuitamnawsi
@tuitamnawsi 3 года назад
Ooo... podobny kompostownik do mojego, tylko ten, ktoś zmontował jak Pan Bóg przykazał :P Pozdrowienia dla Was
@winterglin
@winterglin 3 года назад
Ile ja na jugoonowym kompoście miałem pomidorow 😏🙄 i żyje . Nic nie działo się tylko kompostuje 2 lata
@helenaklimczuk6741
@helenaklimczuk6741 3 года назад
Przekopując działkę wybieram dżownice,no nie wszystkie i daję je do kompostownika.
@ukaszkucharski3325
@ukaszkucharski3325 3 года назад
Tak jak widzę w kadrze Twój piękny domek to wydaje mi się że ta altana dobrze by wyglądała w tym samym jasnym kolorze. Pozdrawiam.
@elabednarek7609
@elabednarek7609 Год назад
🍀💪🏼
@edek2087
@edek2087 3 года назад
Bioróżnorodność jest potrzebna dla ogrodu i ta jak mówisz lepiej nawet coś robić żle ale robić ale próchnicę nie wolno zabierać z ziemi wywożą wszystko z wioski i dziwimy się że to kosztuje każdy jest wygodny i czasem ta jak mówisz trzeba nie mieć zasad , przynajmniej w ogrodzie . Pozdrawiam edkolandia.blogspot.com/
@ukaszpietras5525
@ukaszpietras5525 3 года назад
A czy można dorzucać grzyby do kompostu?
@krzysztofrutkowski5936
@krzysztofrutkowski5936 3 года назад
Ja kompletuje wszystkie odpadki roślinę i nie patrzę czy to obierki czy Tarawa czy liście lub zrembka, wszystkiego po trochu i kompost będzie idealny. Kompostu je wszystkie liście co spadkom z drzew nie patrzę na to czy to z orzecha włoskie z brzuzki, jabłoni czy z leszczyny. Moim zdaniem wszystko pochodzenia naturalnego można wrzucać do kompostu. Dużo osób mówi też że nie można wrzucać resztek z cytrusów bo są pryskane ale jak wrzuca się wszystkiego po trochu to można naprawdę wszystko bo przecież w Polsce też wszystko pryskają. Dodaje wapno w niewielkich ilościach do kompostu podczas przesiewania rzeźby go trochę odkwasić. Dziękuję za uwagę. POZDRAWIAM :)
@WSzumilesie
@WSzumilesie 3 года назад
Dokładnie to samo zauważyłem. Cytrusy nie bo pryskane, a później czytam że polskie jabłka wracają z zagranicy, bo polski rolnik przekroczył w nich dawkę chemii ponad czterdziestokrotnie.
@krzysztofrutkowski5936
@krzysztofrutkowski5936 3 года назад
@@WSzumilesie dokładnie
@SobieRobie
@SobieRobie 3 года назад
Igieł nie dodawaj! Ziemię Ci zakwaszą, zło będzie! ;)
@fghj430
@fghj430 3 года назад
ziemia bardzo szybko oddaje kwasowośc , wiec z tym nie ma problemu
@SobieRobie
@SobieRobie 3 года назад
@@fghj430 dodałem ;) Zarówno teoria jak i praktyka wskazuje, że gleba nie zmienia swojej kwasowości na skutek zalegania na niej igliwia. Problemem może być ewentualnie wypłukiwanie przez wodę kwasów, ale to występuje w dość specyficznych warunkach - lasy borealne.
@sebastianst1295
@sebastianst1295 3 года назад
A to jak zgnije trawa bo ja rzucam do silosu betonowego gdzie mam dużo dzownicy Kalifornijskich czasami przełożyłem słoma nasypalem obornika to jak to zgnije przerobią trochę dzownice to jest bez wartości ?
@WSzumilesie
@WSzumilesie 3 года назад
Materia może się rozkładać w procesie beztlenowym czyli gniciu co objawia się zwykle paćkowatą papką i smrodem oraz w procesie tlenowym zwanym butwieniem lub bardziej w tym przypadku znanym kompostowaniem. Gnicie pomijając smród, jest o tyle niekorzystne, że zabija pożyteczne organizmy tlenowe żyjące w glebie i namnaża beztlenowe. Po dodaniu zgniłej materii do grządki pod warzywa, trzeba poczekać aż proces gnicia się przerwie, a organizmy tlenowe zasiedlą materię i przywrócą ją jako przydatną dla roślin. Szkoda po prostu czasu na gnicie jeśli od razu można zastosować proces tlenowy.
@konradv2549
@konradv2549 3 года назад
Wincyjjj 🤣😂😀 Rok temu wrzuciłem pióra do kopostownika juz ich nie ma😀
@michalmichal1509
@michalmichal1509 3 года назад
Fajny odcinek.😁
@piotrbec4867
@piotrbec4867 3 года назад
Jak długo rozkłada się u Was zrębka? Dodałem świeżą zrębkę z brzozy na początku roku. Wczoraj przy przerzucaniu ciągle widać patyczki o grubości ok 0,5cm. Przez cały sezon dodawałem sporo materiałów azotowych, np obornik króliczy. Byłem przekonany, że już na tym etapie zrębka się rozłoży
@WSzumilesie
@WSzumilesie 3 года назад
Po roku znika. Jak jest bardzo dobrze zróżnicowany kompost a zrębka drobniutka i z miękkiego drewna to nawet po pół roku. Ja kiepski kompost i gruba twarda zrębka to nawet 3 lata może się utrzymywać.
@marekl9543
@marekl9543 3 года назад
Jak najszybciej zrobić kompost kwaśny z trocin iglastych?? Co mogę dać żeby zachęcić dżdżownice żeby tam się zagnieździły.
@WSzumilesie
@WSzumilesie 3 года назад
Trociny są dla dżdżownic ok bo zawierają celulozę. Aby było jeszcze trochę wartości odżywczych dla dżdżownic to warto dodać odpadki jedzeniowe. Jeśli ma być kompost kwaśny to większość może być cytrusów
@jacekgutmann
@jacekgutmann 3 года назад
Pytanko. Czy galezie cisu po spaleniu sa dalej trujace ? Mozna popiol po iglakach wsypac do kompostu ?
@WSzumilesie
@WSzumilesie 3 года назад
Po przerobieniu kompostu raczej ciężko mówić o substancjach trujących pochodzenia naturalnego.
@beatapoznan7
@beatapoznan7 3 года назад
Trawa azot a popiół wapń lubią się i do tego trochę gałązek i jest ok
@neomarex
@neomarex 3 года назад
Od lat do kompostownika daję wszystkie odpadki z działki: liście, trawę, zrębkę, liście orzecha, leszczyny... i nigdy nie miałem problemów z ich przerobieniem. Nie dajmy się zwariować.
@TheTomek1972cn
@TheTomek1972cn 3 года назад
Ja mam na działce rów do którego sypie masę trawy ( z około 50 arów), liście, zrębki, wszystkie odpady z warzyw i owoców czasami też trociny. Po 2 latach jest wszystko pięknie przerobione. Ziemia jak z sklepu ogrodniczego. Taka ziemię wczesna wiosna na warzywniak daję, przekopię i warzywa pięknie rosną.
@sebem3762
@sebem3762 3 года назад
Czy jest sens przekładać kompost zimą? Procesy ustają, więc czy warto natleniać? Co radzisz?
@WSzumilesie
@WSzumilesie 3 года назад
ja nie przerzucam, trochę z nygustwa, trochę dlatego że w środku kompostu jest cieplej i siedzą tam dżdżownice. Szkoda to odwracać i narażać je na zamarznięcie
@sebem3762
@sebem3762 3 года назад
OK. To ja tez nie będę przewalać- przekonałeś mnie. Dzięki.
@eduardjanusch7745
@eduardjanusch7745 3 года назад
Co sądzisz o kompostowaniu rozdrobnionych szyszek. Pozdrawiam.
@WSzumilesie
@WSzumilesie 3 года назад
Materiał organiczny jak każdy inny. Warto dodawać, choć trzeba mieć na uwadze że części roślin iglastych mogą lekko zakwaszać kompost, więc wszystko z umiarem
@eduardjanusch7745
@eduardjanusch7745 3 года назад
@@WSzumilesie Dziękuję.
@grazyna8430
@grazyna8430 3 года назад
😄
@grzesoffg4523
@grzesoffg4523 3 года назад
Ja to się zastanawiam, jakiej maszynki użyć do rozdrabniana kompostu. Zawsze zostają większe fragmenty, które nie do końca się rozłożyły.
@WSzumilesie
@WSzumilesie 3 года назад
Rozdrabniać najlepiej materiał przed wrzuceniem do kompostownika. Później szkoda go mielić razem z dżdżownicami. Jeśli nie ma jak rozdrobnić, to można wziąć sito budowlane i po prostu przesiać. Jednak jeśli to nie idzie pod warzywa korzeniowe to nie warto się męczyć i można dorzucić nieidealny kompost np: pod krzewy
@piotrpygawko1402
@piotrpygawko1402 3 года назад
Odnośnie orzecha włoskiego ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-3U1bLqAtlpY.html doświadczenie uprawy pomidorów na kompoście z liści orzecha. I jaki wynik: bardzo dobrze rosną. Ale Grzesiu możesz się odnieść do liści porażonych chorobami np. po ogórkach czy to kompostować ewentualnie jak? Takie doświadczenie jeszcze by się przydało.
@WSzumilesie
@WSzumilesie 3 года назад
Nie mogę się odnieść naukowo do kompostowania liści chorych. Prawdopodobnie część chorób przetrwa w kompoście. Jednak znam takie przypadki, że ogrodnik za wszelką cenę walczy z każdą możliwą chorobą kiedy tylko można, a w przyszłym sezonie i tak jest powtórka. Zapewne oddzielanie chorych roślin od zdrowych, palenie tych chorych i kompostowanie na gorąco, zmniejsza problem, ale czy go likwiduje, to raczej nie bardzo. Jest wysoce prawdopodobne że nawet te "zdrowe" rośliny wrzucane na kompost, są porażone chorobami, tylko my gołym okiem tego nie widzimy
@sirkrycha1
@sirkrycha1 3 года назад
+1
@magdalenadural3304
@magdalenadural3304 Год назад
Koło mojej dzięki jest las i tam ludzie wszytko wyrzucają a nawet chyba nie wiedzą co wyrzucają ja kompostuje wszytko
@atom1703
@atom1703 3 года назад
A ja tam wszystko wrzucam 😁 Resztki po warzywach, skorupki jaj, kości choć niektórzy odradzają nawet cała choinkę jak się nie przyjmie po świętach też wylądował. Wiem że dłużej będzie się to przerabiać, ale dobra ziemia wychodzi 😁
@ukaszsitek9472
@ukaszsitek9472 3 года назад
Poważnie thuje mają thujon 🤔🤪😉 Niestety znowu odcinek będzie długi ?! Stary co ty piepszysz ... Oby jak najdłuższe 😊
@ukaszsitek9472
@ukaszsitek9472 3 года назад
@@kazimierzzelek4088 🤔🤔🤔 no nie bardzo panimaju ?
@piotrbeczek9855
@piotrbeczek9855 3 года назад
Sporo dżdżownic :)
@tomaszopalski5827
@tomaszopalski5827 3 года назад
Z mitów to jeszcze skórek z cytrusów nie wolno wyrzucać, bo są pokryte preparatami które wstrzymują kompostowanie. Ja wyrzucam i nie zauważyłem żeby zalegały. Ale może jak ktoś jest na diecie 100% cytrusowej, widzi takie efekty ;) Swoją drogą gratulacje dla rodzimych marketingowców, że udało im się takie przekonanie utrwalić, że cytrusy to czysta chemia, a naszym warzywom marketowym, to śliczne dziewczyny w strojach ludowych tylko pioseneczki śpiewają ;) Rolnicy i ogrodnicy z dużych gospodarstw wysokotowarowych, mogliby spokojnie doktoraty z chemii robić. Taka jest technologia produkcji żywności w dzisiejszych czasach.
@SobieRobie
@SobieRobie 3 года назад
Z cytrusami sprawa ma się tak, że nie ma przeciwskazań do kompostowania, jedynie dżdżownice za nimi nie przepadają więc nie można przesadzić.
@fghj430
@fghj430 3 года назад
Własnie z tymi cytrusami też sie naczytałam i nie daje na kompost , ale sie zastanawiam bo ja je odkażam sodą , wiec ta najgorsza chemia jest wymyta i zneutralizowana .. Ale czytałam , ze skorki z cytrusów sa dobre ale trzeba je kompostować osobno bo spowalniaja proces kompostowania innej materii .. A moze zaczne wrzucać , Ja nawet nie do końca przerobiony kompost daje pod ziemniaki , gorzej pod sianie roslin warzywnych to strach , lepiej dać później jak podrosna
@SobieRobie
@SobieRobie 3 года назад
@@fghj430 to nie kwestia chemii.
@fghj430
@fghj430 3 года назад
@@SobieRobie wiem , ze nie tylko dot. samej chemii, ale tez by nie zakwaszać srodowiska bo tego nie lubia dżownice , ale prawdopodobnie trzeba podsuszac skorki i dawać w niewielkich ilościach i wtedy jest ok ..
@SobieRobie
@SobieRobie 3 года назад
@@fghj430 raczej dzdzownic ;)
@wojciechwojtek740
@wojciechwojtek740 3 года назад
Wszystko z umiarem i z głową, święte słowa! Ale ziemi do kom postu to nie dodaję, bo to tak jakbym do wódki dolewał wodę.
@WSzumilesie
@WSzumilesie 3 года назад
U mnie ziemia piaszczysta służy między innymi do tego, aby zbyt duża ilość "ciapkowatych" materiałów się nie sklejała. Przy okazji zaszczepia się do kompostu rodzime bakterie. Czasami do zbyt piaszczystej ziemii dodaję trochę gliny. Niby nie ma ona do zaoferowania glebie wiele składników odżywczych ale trzyma dobrze wodę. Czasem warto więc dolać "wody" jak jest za sucho albo zbyt intensywnie
@0AdamJankowski0
@0AdamJankowski0 3 года назад
@@WSzumilesie widziałem że niektórzy dają takie żele kulki co wodę trzymają.
@WSzumilesie
@WSzumilesie 3 года назад
To się nazywa hydrożel. Ja mam glinę, którą muszę wykorzystać więc nie kupuję tego.
@piotrbec4867
@piotrbec4867 3 года назад
@@WSzumilesie może chodzi o keramzyt?
@ZDRADUS
@ZDRADUS 3 года назад
Kompost - temat rzeka. Kiedy odcinek o przygotowaniu poletka i szklarni na zimę? Widzę że słoneczniki dalej rosną 😁 Pozdrawiam 🙂
@WSzumilesie
@WSzumilesie 3 года назад
Odkładam te prace ile mogę i nie wiem czy w ogóle przed wiosną to ogarnę. Mam nadzieję na zrobienie porządku i jakiś filmików ale nie wiem czy mi się to uda więc nie chcę obiecywać
@ZDRADUS
@ZDRADUS 3 года назад
@@WSzumilesie ok, zaczekam 😶
@rawa5457
@rawa5457 3 года назад
:):):) Za te "gymbe", Panie, łapka w górę! :):):)
@joannaszerszen4706
@joannaszerszen4706 3 года назад
👍👍👍
@monikam3897
@monikam3897 3 года назад
Ogrodnik z kanału Charles Dowging - no dig (bez kopania) słynie z uprawiania niezwykle urodzajnych warzyw w kompoście. Robi go tzw. techniką na gorąco i tez mowi, że wszystko można wrzucać perz, liście orzecha, nasiona itd.gdyż wszystko się neutralizuje:) Cos pięknego te jego grządki. Na tak przygotowanym komposcie, chwasty nie rosną, niesamowite.
@WSzumilesie
@WSzumilesie 3 года назад
Chwasty urosną na wszystkim. Oczywiście metoda ta daje dużo "czystszy" od chwastów kompost, ale nawet gdyby był czysty w 100% to i tak za chwilę coś się na nim wysieje i jak nie zadba chociaż troszkę to pójdzie to dalej. Ostatnio mi ktoś pisał, że pan Charles nie poleca dorzucania ziemii do kompostu...innym razem czytałem że korzysta on dodatkowo z kompostu z kompostowni...hehe...no każdy ma swoje sposoby i ciekawe ile w tym prawdy co ludzie mówią
@LukaszPindor
@LukaszPindor 3 года назад
👍
@sebastianbarczak6544
@sebastianbarczak6544 3 года назад
"nie trzeba się znać, wystarczy zrozumieć że podstawa to różnorodność" wreszcie ktoś mówi jak jest a nie filozofia i wynajdowanie koła na nowo 👏 ale powiem ci że dawno nie oglądałem i w stosunku do początków to też się trochę zmieniłeś i bardzo dobrze, ogrodnictwo to ma być przyjemność a nie musztra 😉
@borowkowapasieka9711
@borowkowapasieka9711 3 года назад
Badanie wody w świeżo wywiwrconej studni moim zdaniem niema sesu, ponieważ taka studnia potrafi bardzo długo się obczyszczać,, umnie tak właśnie było, pozdrawiam
@WSzumilesie
@WSzumilesie 3 года назад
Studnia ma już ponad dwa lata. Było nie raz podlewane w ogrodzie i wykorzystywane na budowie. Myślę że już sporo się wypłukało 😉
@borowkowapasieka9711
@borowkowapasieka9711 3 года назад
@@WSzumilesie dwa lata to pewnie już się wypłukało, ale trochę mnie dziwi takie wysokie pH , w głębinowej,
@bartoszszloser8464
@bartoszszloser8464 3 года назад
@WSzumilesie
@WSzumilesie 3 года назад
1. Trochę do kompostu 2. Sciółkowanie krzewów, drzew, grządek na zimę 3. Kompostowanie na tej pryzmie i użycie na wiosnę 4. Można też zwłaszcza jesienią przed zimą, skosić trawnik bez kosza i po prostu zostawić poszatkowaną trawę na miejscu koszenia
@bartoszszloser8464
@bartoszszloser8464 3 года назад
@@WSzumilesie dziękuje Ci, wszystkiego dobrego
@DX100HHH
@DX100HHH 3 года назад
Ja jakimś polskim kanale ogrodowym facet posadził pomidory w 1. ziemi z worka, 2. kompoście z liści orzecha, 3. kompoście z liści orzecha polanych zmiksowanymi liśćmi i łupinami. Efekt był taki, że na oko wszystkie nasiona wyrosły tak samo. Ja posypuje trocinami jakieś zielsko albo odpady kuchenne bo to w końcu somo azotowe więc warto przesypać. ps. Z igieł sosnowych + jakiś ił czy takie cuś wychodzi fajna ziemia :)
@tomaszopalski5827
@tomaszopalski5827 3 года назад
Jak mam trociny, to wykorzystuję dokładnie tak samo. Są super szczególnie zimą gdy kompostowanie przebiega wolniej, masa w kompostowniku trochę dłużej zalega, a odpadki kuchenne trzeba czymś węglowym przesypywać. Trociny nie są tak objętościowe, a dużo łatwiej się rozkładają niż np. zrębka. Też widziałem ten film i jest nadal na YT. Trzeba niestety przetrwać przydługi wstęp o orzechu, ale sam eksperyment jest prosty i przekonujący.
@poprostuhodowca7026
@poprostuhodowca7026 3 года назад
Łapka jest! Zapraszam tez do mnie oczywiście nie zmuszam ! :D
@annagozdz9488
@annagozdz9488 3 года назад
Czy można sypać na pole popiół z kominka?
@WSzumilesie
@WSzumilesie 3 года назад
ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-QgFAh7wibps.html
@jolaszalona9158
@jolaszalona9158 3 года назад
Komentarz dla zasięgu. 👍
@basazielona3026
@basazielona3026 3 года назад
Mój kompost jest taki mazisty co zrobić zeby taki pulchny był
@WSzumilesie
@WSzumilesie 3 года назад
Dodać suchych materiałów typu trociny, igły sosnowe, maleńkie gałązki, słomę, piaszczystą ziemię itd. kompost musi być różnorodny pod każdym względem
@jakubryznar418
@jakubryznar418 3 года назад
Witam czy jak chce w rzad malin chce wsypac troty z tartaku na ściółkę i zabezpieczenie na wyrastanie trawy między malinami będzie ok? Bardzo proszę o odpowiedź ponieważ chcę to zrobić na dniach pozdrawiam super filmy czekam na każdy kojejny zdrówka dla całej rodzinki i szybkiego skończenia domu👏😁trzymam kciuki za WAS😉
@WSzumilesie
@WSzumilesie 3 года назад
Można tak zrobić. Najlepiej dać jakiś nawóz a potem ściółkę, ale trzeba pamiętać, że to nie beton więc tak czy siak jakaś ilość chwastów na tym wyrośnie
@pipshow6874
@pipshow6874 3 года назад
A Ja czytałam że odpadków po cytrusach nie kompostować😆😆😆😆
@piotrbec4867
@piotrbec4867 3 года назад
Dżdżownic u Ciebie na bogato :)
@ewelina8644
@ewelina8644 3 года назад
Moim skromnym zdaniem dodawanie piasku czy rodzimej ziemi do kompostu nie ma sensu po co rozrzedzać to,, złoto ogrodnika,,, czy się mylę??
@rawa5457
@rawa5457 3 года назад
Ma sens. Na czystym kompoście czy grządce podwyższanej w pierwszych trzech latach nie powinno się uprawiać warzyw, które kumulują azotany. Taka świeża materia organiczna ma ich nadmiar i te warzywa, które lubią je żreć są nimi za bardzo nafaszerowane. Albo się miesza z rodzimą ziemią, albo z piachem albo odpowiednio mało się go dawkuje albo najpierw sadzi się rośliny słabo przyswajające azotany a dopiero po nich inne.
@WSzumilesie
@WSzumilesie 3 года назад
Ja dodaję ziemię głównie dlatego że mam jej nadmiar po budowie domu, ale przy okazji zapobiegam sklejaniu się paćkowatych materiałów i zaszczepiam rodzime bakterie glebowe do kompostu. Prawdopodobnie jak już pozbędę się nadmiaru ziemii to nie będę jej specjalnie wydobywał, aby dodać do kompostu, ale ogólnie uważam że jeśli jest możliwość jej wykorzystania w kompoście to warto troszkę dodać. Nie musi to być dużo.
@fghj430
@fghj430 3 года назад
@@WSzumilesie 👍 bardzo dobrze robisz , tez przesypuja ziemia prosto z działki , raz że sa bakterie , a po drugie przyciska warstwy luxnej materii i zatrzymuje wilgoć , potrzebna dżownicom
@marzenasmarzoch5736
@marzenasmarzoch5736 3 года назад
Czy mogę do kompostownika wsypywać popiół po wypaleniu drewna w kominku?
@WSzumilesie
@WSzumilesie 3 года назад
Tak, ale trzeba to robić z umiarem, gdyż taki popiół jest bardzo alkaiczny. Mocno odkwasza a zawartość wapnia z jednej strony trochę przyspiesza kompostowanie, ale także pozbawia kompost azotu. Ja dosypuję ale stopniowo i nie za wiele na raz
@marzenasmarzoch5736
@marzenasmarzoch5736 3 года назад
@@WSzumilesie a gdzie mogłabym jeszcze wykorzystać? Na przyklad mam sad z drzewkami owocowymi na ziemi z dużą ilością gliny, czy moglabym jeszcze gdzieś podsypać nie badajac ph?
@ukaszbieganski9504
@ukaszbieganski9504 3 года назад
@@marzenasmarzoch5736 myślę że pod orzecha włoskiego żeby odkwasić trochę glebę :) kwaśna gleba jest tam gdzie rosną skrzypy, mchy i paprocie więc po tym można ją poznać ^^
Далее
Ogarnąć ogród 5 - kompost
12:28
Просмотров 25 тыс.
World Record Tunnel Glide 🪂
00:19
Просмотров 21 млн
Kompostownik - co należy wiedzieć.
10:54
Просмотров 1,2 млн
Drożdże w kompoście - Ogrodowe pierdamony 125
10:29
Najlepszy sposób kompostowania ?! - Ogród
25:30
Просмотров 60 тыс.
Likwidujemy kompostownik i zakładamy nowy
12:09
Просмотров 89 тыс.
Nawóz i oprysk z drożdży - Ogrodowe pierdamony 95
12:49
Kompostownik - co wrzucać na kompost?
16:58
Просмотров 217 тыс.