Тёмный

Opieka nad sierotami w getcie warszawskim. Próba syntezy 

Instytut Pileckiego
Подписаться 9 тыс.
Просмотров 127
50% 1

Zapraszamy do obejrzenia otwartego wykładu naukowego zorganizowanego przez Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami 31 stycznia 2024 r. Wykład poświęcony był szczególnej grupie dzieci, którym przyszło znaleźć się w murach warszawskiego getta.
Podczas spotkania przedstawione zostały metody i formy wspierania sierot, półsierot i sierot społecznych przebywających w żydowskiej dzielnicy zamkniętej w Warszawie, a także podmioty i osoby, które za tę działalność były odpowiedzialne. Popularna opowieść o Januszu Korczaku i prowadzonym przez niego (wraz ze Stefanią Wilczyńską) Domu Sierot dopełniona została historiami innych, w większości całkowicie nieznanych i przez to nieobecnych w naukowym dyskursie instytucji, których zadaniem była pomoc najmłodszym mieszkańcom (a raczej więźniom) getta warszawskiego. Szczególny nacisk położony został na placówki opieki całkowitej, które długofalowo (przynajmniej w zamyśle) miały zapewniać swoim podopiecznym wikt, opierunek oraz wsparcie wychowawcze.
Agnieszka Witkowska-Krych pracuje w Żydowskim Instytucie Historycznym oraz Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W swoich badaniach koncentruje się na historii i kulturze Żydów warszawskich. Laureatka trzeciej edycji Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego w kategorii Naukowa Książka Historyczna (za książkę „Dziecko wobec Zagłady. Instytucjonalna opieka nad sierotami w getcie warszawskim”).#instytutpileckiego #instytutpileckiego
Instytut Pileckiego służy upamiętnianiu, dokumentowaniu i badaniu polskiego doświadczenia i losów polskich obywateli w XX wieku.

Опубликовано:

 

15 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 1   
Далее
Grand Final | IEM RIO 2024 | BO5 | КРNВОЙ ЭФИР
6:35:24
Hena Kuczer cz.1
44:51
Просмотров 74 тыс.
Mówili, że podniosłem rękę na władzę | Avram Nanes
1:09:30