Тёмный

Pět jednoduchých ETF portfolií pro dlouhodobé investování 

Investiční brambora
Подписаться 25 тыс.
Просмотров 38 тыс.
50% 1

OTEVŘTE SI INVESTIČNÍ ÚČET U DEGIRO: ► www.degiro.cz/?tap_a=55089-b8...
Investování zahrnuje rizika ztrát.
SEZNAM ETF BEZ POPLATKŮ ► www.degiro.cz/data/pdf/cs/sez...
V této epizodě se podíváme na 5 jednoduchých globálních akciových ETF portfolií pro dlouhodobé investování do akcií. A jelikož můj hrdina Jack Bogle lpí na jednoduchosti, jedná se o portfolia složená pouze z jednoho, maximálně dvou ETF fondů. Čím jednodušší, tím méně toho můžeme zkazit. Touto epizodou navazuji na předchozí dvě videa o globálních akciových indexech a zaměřuji se více na to, jak je využít pro investování do konkrétních ETF.
Každý čtvrtek večer nová epizoda
-----------------------------------------------------------------
❗ Video není investiční doporučení. Každý investor je zodpovědný za svá finanční rozhodnutí. Prezentuji jen mé osobní poznatky, názory a zkušenosti a sám jsem investor amatér.
-----------------------------------------------------------------
PORTFOLIO Č. 1 02:09
► Vanguard FTSE All-World UCITS ETF www.justetf.com/de-en/etf-pro...
PORTFOLIO Č. 2 03:27
► iShares MSCI ACWI UCITS ETF www.justetf.com/de-en/etf-pro...
PORTFOLIO Č. 3 04:16
► Vaguard LifeStrategy ETF www.justetf.com/de-en/find-et...
PORTFOLIO Č. 4 07:43
► iShares Core MSCI World UCITS ETF www.justetf.com/de-en/etf-pro...
► iShares MSCI EM UCITS ETF www.justetf.com/de-en/etf-pro...
PORTFOLIO Č. 4 - varianta 09:00
► iShares Core MSCI World UCITS ETF www.justetf.com/de-en/etf-pro...
► iShares Core MSCI Emerging Markets IMI UCITS ETF www.justetf.com/de-en/etf-pro...
PORTFOLIO Č. 5 09:39
► Vanguard FTSE Developed World UCITS ETF www.justetf.com/de-en/etf-pro...
► Vanguard FTSE Emerging Markets UCITS ETF www.justetf.com/de-en/etf-pro...
-----------------------------------------------------------------
DOPORUČENÉ EPIZODY
► Jak nakoupit první akcii/ETF - návod (DEGIRO): • Jak nakoupit první akc...
► Globální akciové indexy vyspělých a rozvojových zemí. MSCI World/FTSE Developed a MSCI EM/FTSE EM • Globální akciové index...
► Celosvětové akciové indexy: MSCI ACWI vs FTSE All World (a další) • Celosvětové akciové in...
► Má investiční strategie: • Má investiční strategie
► Má kritéria pro výběr ETF: • Má kritéria pro výběr ETF
► Mé akciové portfolio: • Mé akciové portfolio
-----------------------------------------------------------------
Investiční bramboru najdete na:
► Facebook: tinyurl.com/y9o8ju7v
► Instagram: / investicni_brambora
► E-Mail: investicnibrambora@gmail.com
-----------------------------------------------------------------
Pokud chcete poděkovat bramboře za videa a podpořit ji, můžete tak učinit příspěvkem na bankovní účet 1728143113/0800. Děkuji všem podporovatelům!

Опубликовано:

 

10 фев 2021

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 182   
@indeterminate1577
@indeterminate1577 3 года назад
Neskutečné. Jedu momentálně spíš starší díly, ale tenhle se mi ukázal teďka v upozornění, tak jsem si ho pustil. Pod jeden z minulých dílů jsem psal, že mi trošku vadí ty časté prostřihy a pomalá mluva. Musím uznat že za tu dobu jsi udělal obrovský progres. Toto video jsem nemusel vůbec zrychlovat, přednes je rychlejší než v minulosti a víc vyhovuje. To samé prostřihy, taky už nejsou tak časté. Co se týče téma - dekuju za rozebrání ETF, klidně bych uvítal do budoucna, videa na podobné brdo, proste představení různých ETF. Moc dekuju za tvou tvorbu. Jo a btw: ten díl podcastu Rozbitého prasátka, kdes byl jako host byl zatím ten nejlepší. Když jsou kluci jen dva tak hodně kecaji o blbostech, když jsi tam byl i ty tak ten podcast měl více informativní charakter, kvůli kterému to ostatně lidé poslouchají že, ne to že někdo má rád kávu z Venezuely a že si ji dělá každý ráno. Za to taky děkuju . Snad tě bude natáčení i nadále bavit a v brzké době nepřestaneš, ať je na co koukat :)
3 года назад
Moc děkuju za pozitivní feedback a mám radost z toho, že je postupné zlepšování viditelné. 😊 Pracuju na sobě, aby videa byla zajímavější a příjemnější na sledování. Co se podcastu týče, mám to povídání okolo rád. Vytváří to takovou přátelskou atmosféru a i z toho si člověk něco odnese a odpočine - když si to pouštím treba po práci na procházce, navodí mě to do dobré nálady. A sám si na kávu dost potrpím 😁
@monikamizerova8834
@monikamizerova8834 3 месяца назад
Skvělá videa, vše jasne a stručně řečeno, vše potřebné, co potřebuji vědět!
3 года назад
Ahoj Ríšo, skvěle podáno!
3 года назад
UPDATE: Portfolio č 1/Vanguard FTSE All-World UCITS ETF je nově u Degira na seznamu ETF bez poplatků. Jednou měsíčně můžete tedy do tohoto ETF investovat bez obvyklého poplatku 2 EUR + 0,03 % z hodnoty transakce. Ticker: VWCE na burze XETRA. Do třetice všeho dobrého...doufám. :-D Snad vás indexy a ETF po třetí v řadě za sebou stále ještě zajímají. Tímto videem navazuji na předchozí dvě epizody a celé téma uzavírám. Slibuji, že toto je na nějakou dobu naposled, co ode mě uslyšíte o MSCI, FTSE, počtech akcií a zemí a v příští epizodě už se opět podíváme na něco jiného! Přišly vám poslední epizody o indexech a ETF užitečné? Dejte vědět!
@Mahentak
@Mahentak 3 года назад
Ďakujem za videa , veľmi poučné. Zaujímalo by ma okrem týchto ETF, ktoré by si odporúčal ETF na index SP500?
3 года назад
Ahoj. Například iSahres Core S&P 500 UCITS ETF, CSPX. Má TER 0,07%, velký fond, fyzická replikace a domicil v Irsku. A akumulační.
@krystofkovanda3468
@krystofkovanda3468 3 года назад
Ahoj, prosím jaký je rozdíl mezi VWCE a VWRL? Díky
3 года назад
Ahoj. VWRL je distribuční, vyplácí dividendu. VWCE je akumulační a dividendu dále reinvestuje.
@krystofkovanda3468
@krystofkovanda3468 3 года назад
@ Diky🙏🏻 A doporucil bys tedy spis bez dividendy? Da se rict, ze je to 100% lepsi? Myslim hold v horizontu treba 5-10let
@terezabrabcova9571
@terezabrabcova9571 2 года назад
Moc dekuji za skvele informativní video, je videt, ze je za nim kus prace. 👍 Nevim, jak jsi prisel na investiční bramboru, ale zboznuju ji😍😂
@JanOndrejkaL-56
@JanOndrejkaL-56 3 года назад
Ahoj Richarde, nemůžu se dočkat příštího videa s tématem změny tvého portfolia. Už mám vytvořených několik variant a příští týden chci začít s nákupem. Ještě tedy počkám na další inspiraci, protože tvá interpretace mi vážně dává velký smysl. 👍
3 года назад
Díky! :)
@pavelkvasnica4890
@pavelkvasnica4890 2 года назад
Ahoj Richarde, díky za videa. Máš je opravdu skvěle zpracovaná a někdy ani nevím, jestli víc prahnu po vzdělávání nebo jestli se víc těším na glosy brambory :-D Mám na tebe 2 otázky: 1) Kolik času ti zabere jedno video? 2) Jak přesně funguje situace, když mám all world ETF a např. Čínská firma odejde z obchodování na NYSE, a jde z politických důvodu obchodovat na Hongongskou burzu. Zmizí z toho mého ETF nebo je stále zastoupena a poskytovatel ji akorát obchoduje jinde?
3 года назад
Máš pravdu, že to nejdulezitejsi je, jaky ma clovek ze sveho portfolia pocit, aby se mu dobre spalo a nevyměknul v case krize, protoze to pak vede k absurdnim. vyprodejum za tretinove ceny.
@petrduchac8948
@petrduchac8948 3 года назад
Jako vždy paráda. Pokud by to bylo možné Richarde, šlo by prosím zařadit někdy nějaký díl o sektorových ETF (nové trendy: 5G, robotika, blockchain, clean energy atd.)? Tj. jaké lze vůbec v dnešní době např. na Degiru koupit. I kdyby to neklaplo, moc děkuji za současná velmi přínosná videa. Petr
3 года назад
Díky moc! Jestli video na takové téma bude, tak jen abych od toho odradil. 😂 Je to spekulace a tomu já nefandím. Kdo ví co přinese budoucnost a kdo na těchto trendech nejvíc vydělá. Nejspíš úplně všichni - internet, mobily a počítače pomohly prakticky všem sektorům a zvýšily jejich ziskovost a produktivitu. Ten kdo na tom nakonec nejvíc vydělá a přinese investorům největší zisky vůbec nemusí byt firmy, které se těmito technologiemi zabývají.
@petrduchac8948
@petrduchac8948 3 года назад
@ 😀 rozumím, příjemný víkend! Petr
@richensa
@richensa Год назад
Ahoj, díky za video! Dotaz - jak se díváš obecně na počet portfolií, které člověk má? Tzn. že někdo si zakládá více portfolií, u jednoho nebo i více brokerů, nebo Portu a Degiro... a investování do nich "tříští"... Je to rozumné rozložení rizika? Vždyť kdyby ty finance byly všechny v jednom velmi diverzifikovaném portfoliu, tak jen složené úročení z vyšší částky je výhodnější, nebo ne?
@DerPauleglot2nd
@DerPauleglot2nd 3 года назад
Sehr geehrte Investitionskartoffel, Danke für die Videos! Ich schaue seit ein paar Wochen deine Videos und ich habe eine Menge gelernt. Die Erklärungen versteht man sogar, wenn man vom Thema keine/wenig Ahnung hat und kein tschechischer Muttersprachler ist. Díky moc :)
3 года назад
Hallo, vielen Dank, das freut mich sehr, dass ich Zuschauchern aus anderen Ländern habe. Ich versuche die Videos verständlich zu machen, so dass auch die Anfänger alles verstehen. Aber auch mit interessanten Informationen die den erfahrenen Investoren helfen werden. Etwas für alle :) Mfg Richard
@DerPauleglot2nd
@DerPauleglot2nd 3 года назад
@ Wow, mohl bys pracovat jako překladatel ;) Jo, není zač a těšim se na dalši videa.
3 года назад
Díky. Pracuju už přes 3 roky v Německu, tak snad se to na mé Němčině trošku projevilo. 🙂 Dříve jsem si přivydělávál překlady filmů z němčiny - např. romantické komedie. Traumschiff atd.
@sanysany212
@sanysany212 2 года назад
@ Překlady filmů z němčiny ... vybavuje se mi úplně jiný druh filmů. :-D Jinak super videa, velmi srozumitelná. Díky za ně!
@ikissiki
@ikissiki 2 года назад
Ahoj Richarde, omlouvám se pokud jsem přehlédl a někde si na to již odpovídal, ale měl bych dotaz k Vanguardu/BlackRocku a ostatním podobným společnostem. Jelikož se díky pasivnímu investování stávají často největšími akcionáři společnosti, jak následně vystupují za nás investory do jejich ETF? Rozhoduji v rámci valných hromad a na základě čeho? Jde mi o to že si myslím že jim to nepřísluší, protože jsou jen správci ale zároveň jsou největšími držiteli tak nevím jak je toto osetreno a jestli to je někde definováno jak mají vystupovat. Díky moc
@ikissiki
@ikissiki 3 года назад
Zdravím Richard, super videa a celá série. pomohlo mi to ujasnit si některé věci. Zajímalo by mě zda je i nějaký jiný důvod pro to držet jedno etf než 2 etf v kombinaci která kryje vše? Říkáš že máš ftse 1 a předpokládám že to je kvůli jednoduchosti nebo je v tom ještě jiný důvod než vzít variantu 2 etf od vanguard? Diky
3 года назад
Ahoj. Je to kvůli jednoduchosti a pohodlnosti. Proč držet dva, když můžu mit jeden? Důvody pro dva ETF fondy existují. Viz třeba zmíněná flexibilita, jiný pocet akcií/větší diverzifikace, nižší poplatky atd. Ale osobně to beru jako přijatelnou cenu za pohodlnost.
@ikissiki
@ikissiki 3 года назад
@ jasný, moc díky. Říkal jsem si jestli za tím něco jiného nebude
@dadazizala5271
@dadazizala5271 3 года назад
Tohle video je pro laika dost matouci... prilis slozity ... Pritom sam Brambora nakupuje jednoduse, a laika tohle dokonale zmate - tolik moznosti - to ho spis odradi, muj nazoř
@JanOndrejkaL-56
@JanOndrejkaL-56 3 года назад
@@dadazizala5271 ne vse je jen pro laiky, ale treba i pro pokročilejší. Ja jsem laik teda, ale pochopil jsem to.
@honza9001
@honza9001 2 года назад
Parádní video! Mám jen dotaz, existuje etf co je pro vyspělé země bez USA?
2 года назад
Nevím o tom. Alespon ne podle UCITS regulace.
@RL-jj2io
@RL-jj2io 2 года назад
Ahoj Richarde, existuje i jiný dluhopisový/akciový fond v akumulační formě (něco jako vanguard life strategy) v různých poměrech nabízený brokerem degiro, který je bez poplatků? Jinak je video moc super. :)
2 года назад
Ahoj. Nevím o tom, že by existovalo něco podobného. Jen Life Strategy od Vanguardu a ten je na Degiru s poplatkem.
@tomasfrank8188
@tomasfrank8188 3 года назад
Kousám se tvými super videi. Degiro Custody má poplatky z výplat dividend a tedy je dobré na ETF akumulační, které dividendy nevyplácí, ale akumuluje. Degiro Basic poplatky nemá z výplat dividend a tedy je dobré na ETF distribuční, které dividendy vyplácí. Pochopil jsem základní rozdíly dobře ? Děkuji
3 года назад
Ano 👍A doplním, že custody je bezpečnější a nemůže mé akcie půjčovat. Zatimco basic může a drží akcie na sběrném účtu. Což je běžná praxe a stále je to bezpečné.
@tomasfrank8188
@tomasfrank8188 3 года назад
@ děkuji pane. Účty mám oba jak Basic tak Custody. A chci mít jasno. Já to potřebuju podat tzv. pro voly :-)
@janptak1878
@janptak1878 2 года назад
Ahoj Bramboro díky za videa..chtel bych matce udělat portfolio je ji 50 tak hádam něco na 10let do důchodu. Mysli si ze vanguard ftse all world je riskantní na dobu 10 let? Bylo by spise rozumnější využit life strategy 80% equity ? nebo u tech 100% akciových fondu jde hlavně jen o ty větší výkyvy které třeba člověk nemusí snaset dobře, ale na rozmezí 10 let když člověk nebude to portfolio význačné sledovat a neprodá tak statisticky je lepší jen akciová. jJak to vidíš ty? Predem dekuji za tvůj názor. Honza
2 года назад
Ahoj. 10 let je podle me na akcie příliš krátká doba. Po deseti letech můžou byt výkyvy ještě dost dramaticke a propad zrovna v tu dobu může udělat ztrátu. Life strategy uz je lepší napad, ale spíš 40 % equity. I když ono hodně záleží...bude se to po těch deseti letech vybírat všechno naráz? Nebo se bude postupně čerpat? Budeš to mamce sledovat ty, nebo ona sama (aby nezpanikařila během propadu)? Co je cílem pro tuto investici? Ma ještě nějaké další prostředky? Kolik to měsíčně bude? Záleží na hodně moc věcech, aby se to dalo takhle jednoduše říct...
@pehucz
@pehucz 8 месяцев назад
Skvělý video 👍 když VWCE neobsahuje small cap, je nějaký vhodný ETF na small cap, který by bylo pár procenty vhodný jako doplněk k VWCE? Nebo by ty small cap neměly téměř žádný vliv?
8 месяцев назад
Jediné globální ETF na small cap je IUSN. S VWCE by mělo mít malý překryv. Sledují indexy od různých poskytovatelů (MSCI X FTSE). IUSN bohužel má jen vyspělé trhy, rozvojové neobsahuje. Vanguard bohužel nemá žádné UCITS ETF na small cap, takže kombinace s IUSN (či ETF na podobný index - MSCI World Small Cap) je jediné řešení. Small cap by se měly chovat v různých situacích různě než VWCE. Korelace sice bude vysoká, ale ne úplně dokonalá. Takže diverzifikační benefit tam bude.
@pehucz
@pehucz 7 месяцев назад
@ Super, díky. Pak mi došlo, že pokud by existovalo nějaké ETF třeba přímo od Vanguardu, které by krásně doplňovalo Vanguard FTSE All-World, tak by to ve videu nejspíš zaznělo...
@ludmilaruzickova742
@ludmilaruzickova742 3 года назад
Nejlepší video! 😍 Moc díky za něj! 🙏 Pomohlo opět v posunutí se o kousek dál v odhodlání začít investovat 😊 Nejspíš to bude s brokerem Degiro a zvažuji iShares Core MSCI World + iShares MSCI EM. A nebo tu variantu od Vanguardu? Ta je levnější, ale zase není možnost ji nakoupit bez poplatku. Je to tak, Richarde? Takže obě varianty vyjdou na poplatcích nakonec zhruba na stejno? Nebo doporucis pro zacatecniky radsi jen portfolio o jednom ETF? Díky moc za odpoved a za Tvojs skvělá zábavná videa! 🙏😁
3 года назад
Díky za pozitivni zpětnou vazbu, jsem rád, že jsem pomohl. Dal bych obě varianty na stejnou úroveň. Náklady TER se budou časem měnit a snad půjdou ve všech případech směrem dolů, jak fondy budou růst. Stejně tak Degiro může časem změnit podminky a poplatky. Vypočítat by se to dalo, kdyby se nic nezměnilo, ale i tak to závisí to na spoustě faktorů. Jak často budeš nakupovat, za jaké částky atd. Rozdíl nejspíš bude minimální. V případě ETF od Vanguardu bych třeba nakupoval jen co dva měsíce nebo kvartálně. Pak bude poplatek jen 6x nebo 4x do roka a čím vyšší bude investovaná částka, tím vice se v ní poplatek rozloží. Ale jak píšu, obě varianty jsou dobré.
@ludmilaruzickova742
@ludmilaruzickova742 3 года назад
@ Díky moc, to je super tip! 🙏
@peliculiar
@peliculiar 3 года назад
Když už tu na to byl dotaz, tak mě při sledování videa napadla varianta ... Vanguard FTSE Developed World UCITS ETF (TER 0,12%) www.justetf.com/de-en/etf-profile.html?isin=IE00BK5BQV03 + iShares Core MSCI Emerging Markets IMI UCITS ETF (TER 0,18%) www.justetf.com/de-en/etf-profile.html?isin=IE00BKM4GZ66 Co tomu říkáš Richarde? Je mi jasný, že tam bude nějaký (malý?) překryv, tuším že v některém z minulých epizod jsi říkal že jde o Jižní Koreu a Polsko, ale jejich zastoupení tam bude asi tak malé, že by se to dalo zanedbat.
3 года назад
Určitě by se dalo, klidně to mohlo být šesté portfolio do videa, nebo spíš varianta pátého. Ale právě kvůli tomu překrýtí jsem to nechtěl míchat. Každopádně pokud je cílem o trošku větší expozice na small caps, tak by to bylo s tímto mixem. A zároveň by byl ještě o trochu nižší TER.
@scroogemcduck2782
@scroogemcduck2782 3 года назад
na ten Vanguard pozor, je to hodně malý fond, takže by mohla být horší likvidita. Myslím, že IWDA je lepší volba, i když za cenu většího TER. Osobně mám kombinaci IWDA + EMIM + IUSN (small caps)
@adabundil
@adabundil 2 года назад
Dik za supr videa. Úplně jsem nepochopil to porfolio, kde je iShares Core MSCI EM IMI. Že chci i malé firmy, ok. Ale proč chtít malé firmy jen z rozvojových zemí a nechtít i z rozvinutých? Dává to nějaký smysl?
2 года назад
Diky za sledování. Varianta portoflia č4 byl jen návrh, že lze MSCI EM nahradit MSCI EM IMI, které je širší. Pokud chceš i malé firmy z vyspělých zemí můžeš přidat skrze IUSN (iShares MSCI World Small Cap). Tohle portfolio se tady v komentařích probíralo a je to asi nejširší možné globalni portfolio ze 3 ETF, ktere pokryje skoro vše (vyspělé i rozvojove zemé, malé střední i velke firmy).
@miselinka29
@miselinka29 3 года назад
Díky za další super video. :) Napadla mě v této souvislosti jedna věc. Když investujeme pouze do jednoho globálního ETF, které má +- 8 % p.a., tak tam dáváme veškeré naše peníze, které chceme dát do ETF a můžeme tak plně využívat výhod složeného úročení za příjemné roční úročení. Pokud máš však dvě ETF, jedno konzervativnější, druhé třeba dynamičtější, tak naše peníze rozdělujeme (ať už v jakémkoliv poměru) a tím pádem složené úročení není tak výrazné. Nepřeváží pak výhody investování do jednoho "konzervativnějšího" ETF výhody větších výnosů u ostatních, které mají každý poloviční investovanou částku? Rozumím tomu správně nebo mi něco uniklo? Díky za odpověď :)
3 года назад
Matematicky je jedno, jestli jsou penize v jednom, nebo dvou, nebo vice ETF. Pokud tam je cca podobný výnos, tak složené úročení stále pracuje v náš prospěch. To jestli peníze mame na jedné hromadě nebo na vícero menších ten výpočet neovlivňuje. V případě, že by ETF měly jine výnosy, je to o něčem jiném. Napřiklad 50 % dluhopisy a 50 % akcie bude méně výnosné, než 100 % akcie. Jenže problém je v tom, ze ne všichni zvládnou 100 % akcie. Propady hýbou s lidskou psychikou a dělají divy. Pokud by člověk prodal v panice se ztrátou, v reálu na tom bude s vynosem hůř, než kdyby byl 50/50 akcie/dluhopisy, ale neprodal. Jde o to nastolit si ten balanc na takovou míru, aby to bylo člověku příjemné a nestresoval se. Což je těžké, protože nikdo dopředu netuší, jak při propadu trhu o 50 % bude reagovat.
@peliculiar
@peliculiar 3 года назад
@ Opravdu rozdělením do dvou či tří hromádek, namísto jedné, člověk nepřijde o "stejnou" výhodu složeného úročení?
3 года назад
Pokud všechny hromádky porostou stejným tempem, tak je to nastejno. Výnos 5 % bude stejný u 3000 Kč (150 Kč) jako u 3 × 1000 Kč (3x50 kč =150 Kč).
@michalamarkova6999
@michalamarkova6999 3 года назад
@ Tak to si všichni mohli loni v březnu vyzkoušet :-) Dostávat od degira několikrát za sebou "vaše portfolio pokleslo o 10 %" bylo pěkné počtení.
@dadazizala5271
@dadazizala5271 3 года назад
@@michalamarkova6999 a co stop loss
@tomassolarik3982
@tomassolarik3982 3 года назад
Ahoj, zajímavé video za které děkuji. Zrovna jsem dokončil analýzu xy různých ETF a napadla mě kombinace IUSA a IEMA. Co si o tom myslíš?
3 года назад
Ahoj. Zrovna stříhám video na téma, jestli stačí S&P 500, nebo je lepší globální diverzifikace (video vyjde až za tři týdny) a spíše než IUSA bych zvolil IWDA. S&P 500, i když bude doplněný o IEMA, mi přijde příliš rizikový. USA i tak tvoří cca 60 % IWDA.
@tomassolarik3982
@tomassolarik3982 3 года назад
@ No právě.. Taky si říkám že když půjde USA nahoru, S&P 500 bude raketa, ale VWCE/IWDA nebude tolik ztrácet protože taky "vlastní" USA. Naopak když dostane USA ránu tak S&P 500 dostane o dost větší ránu než VWCE/IWDA protože jde přece jen o globální index. Teď je to spíš takové že se nemůžu rozhodnout jestli jen VWCE, jen IWDA nebo IWDA + nějaký index emerging.. Jáj to bude hrůza se rozhodovat :D
3 года назад
Uvažuješ správně. Dodám k tomu, že v posledních 10 letech rostl S&P 500 o dost rychleji než zbytek světa. Valuace akcií v USA jsou oproti zbytku světa vysoké a můžeme tam očekávat spíše nižší výnosy. Aktuálně má USA cca 60 % podíl na globálním akciovem trhu. V roce 1970 to bylo dokonce i skoro 70 % (pak přišel propad na 29 %, který trval 19 let). USA tak může ještě dlouho růst, i když do nekonečna to nebude - tímto tempem by za pár desítek let tvořilo USA 100 % globálních trhů, což je nepravděpodobné. Podle mě je lepší vlastnit oboje -jak USA, tak zbytek světa. Z důvodu jednoduchosti jsem vybral VWCE. IWDA plus IEMA dává smysl kvůli nulovým poplatkům na Degiru a kvůli lepší kontrole poměru vyspělých a rozvojových zemí.
@tomassolarik3982
@tomassolarik3982 3 года назад
@ No ale i chápu proč zrovna VWCE.. IWDA + IEMA spolu stojí více než VWCE tak je o starost míň. Díky za konzultaci
@mujchuj
@mujchuj 3 года назад
Richarde a co říkáš na tolik omíllaném tvrzení o ETF bublině?
3 года назад
Mám o tom video: ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-RjixQB5TAGU.html
@Koli819
@Koli819 3 года назад
Ahoj, moc díky za video :) jen se zeptám, volil bys raději distribuční verzi nebo akumulační? Snažím se být dividendový investor, ale zároveň se mi líbí představa nulového danění, které u distribučního podléhá a u acc mě to nezajímá. Moc díky za tvůj postřeh :)
3 года назад
Ahoj. Při budování bohatstvi jsem pro akumulační fond. Díky reinvestování dividend bohatneš rychleji. Později můžeš vyměnit postupně za distribuční, nebo si dividendu vyplácet sám tím, ze prodáš malou část akcií. Vyjde to úplně na stejno.
@Koli819
@Koli819 3 года назад
@ super moc děkuji :) dividendy tak či tak reinvestuji dále takže je to asi opravdu jedno :)
@user-kk5vh1zb5u
@user-kk5vh1zb5u 3 года назад
@@Koli819 nie je to jedno, lebo dividendy reinvestuješ ale prídu ti zdanené napr. z USA 15-30% z DE 26.4%
@dadazizala5271
@dadazizala5271 3 года назад
@@user-kk5vh1zb5u copak do Acc fondu zdanene neprijdou? :-)
@danieldeedeeskvor
@danieldeedeeskvor 2 года назад
@@dadazizala5271 prijdou a ty je musis zdanit jeste jednou. Zdani je samotny fond a ty je pak zdanis znova. I kdyz v irsku dane nejsou tak vetsina divi prijde z usa zdanenych atd
@matejotruba8714
@matejotruba8714 3 года назад
Zdravim investicny zemiak :) Mam otazku k: Zamyslate sa aj nad kurzovym rizikom? Predpokladam ze nakupujete v USD. Co ak dolar v buducnosti poklesne voci CZK az prilis a vasa vynosnost tak bude realne nizsia? btw ocenujem video a celu tvorbu :)
3 года назад
Ahoj. Pokud dolar poklesne vůči CZK, znamená to, že další akcie nakupuju levněji. Pro dlouhodobé investování ideální 😉 Jelikož se dotazy množí, tak na kurzové riziko udělám video. Brzy...
@michalamarkova6999
@michalamarkova6999 3 года назад
@ tak to se podívám :-). Jinak obecně ti, kteří měnové riziko moc neřeší prohlašují, že měnové kurzy zkrátka nekolísají tolik, co akcie.
@lamicka417
@lamicka417 2 года назад
Ahoj Ríšo! 👋🏼 díky za video, super jako vždy, chtěl jsem se te zeptat, jak resis spoření co investice střednědobé? Na Fin. Rezervu nějaký spořící účet - fajn. A co třeba něco na rozmezí 4-15 let?? Díky za info a zdravím bramboru ✌🏼
2 года назад
Ahoj. Mam vysokou finanční rezervu a diky vysoke sporici mire (hodne mesicne usetrim) jsem schopny vsechny sve cile financovat cca do tri let z prijmu a rezervy a na takove období inflaci moc neřeším - takže spořící účet. Ale zalezi na castce. Pokud bych mel treba setrit sest let 1 milion na akontaci bytu v Praze (coz neni muj pripad, ale jen priklad), tak bych se snazil pokryt aspon inflaci a mit nejakou stabilitu. Kombinace stavebka a bezpečnych dluhopisu (klidne vládní), protiinflační), mozna terminovane vklady (zalezi na sktualnich podmínkách - ted zrovna nic moc). Na desli obdobi do tech cca 15-20 let bych se do dluhopisu (aktualne zadne nemam), idealne mix vseho mozneho skrze ETF (napr. iShares Core Global Aggregate Bond - i kdyz tady urcite nepředvídatelny faktor predstavuje vyvoj kurzu).
@vladimirbartos1826
@vladimirbartos1826 2 года назад
Zdravím investiční bramboru s Richardem! Prosím Vás Richarde, mohl byste v budoucnu trochu blíže popsat jak funguje směs dluhopisů, jako např. zrovna EUNA? Děkuji, jazyk je trochu problém! 🙂
@martinavondrackova4281
@martinavondrackova4281 26 дней назад
Ahoj Richarde! Moc děkuji za tvoji práci! Chtěla bych teprv začít s pasivním investováním- cíl přilepšení k důchodu, horizont víc jak 20 let. Chci investovat přes XTB a vybrala jsem si č. 4 s variantou IMI(EMIN) a zvažuji k tomu přidat i i ZPRV-jelikož jiné hodnotové ETF tam zatím není. Zvažuji rozdělit 85%, 10% a 5% pro hodnotové- dává to smysl z hlediska diverzifikace? děkuji
25 дней назад
Ahoj. Mě to smysl dává. Jediné co bych udělal je zvážit, jak moc velký benefit přinese dlouhodobě těch 5 % a jestli to vůbec stojí za tu komplikaci.
@martinavondrackova4281
@martinavondrackova4281 25 дней назад
Super děkuji, jaký rozložení by jsi mi teda poradil?
25 дней назад
Paul Merriman, který je silný zastánce small cap value, často doporučuje alespoň 10 % (a později klidně snižovat). Takže třeba 80:10:10. 10 % už je dostatečně velký podíl, aby to mělo dlouhodobě znatelný vliv na portfolio. Ono i těch 5 % bude mít vliv, ale bude opravdu nepatrný.
@danieldeedeeskvor
@danieldeedeeskvor 2 года назад
Ahoj richarde, proc nevzit misto all world rovnou vanguard global all cap pripadne VT world ktery ma cca 9tisic akcii jake jsou rozdily ? Ty mnou jmenovane obsahuji i male akcie atd, dekuju
2 года назад
Ahoj. Jedna se o UCITS ETF, nebo o americke ETF? Protoze u americkych ETF je jedna obrovska nevyhoda - estate tax. Dedicka dan pro nerezidenty USA. Nad 60 000 usd je dedicka dan 40 %. Pokud chci majetek predavat partnerce, nebo dalsi generaci, je to zabijak.
2 года назад
Pozor na odkazy. RU-vid spamfiltr maže komentare s odkazy a nemůžu je vrátit.
@MartinVit-dc7eh
@MartinVit-dc7eh 4 месяца назад
Co si myslis o investovani do small capov? dava potom zmysel ftse all world, ked name jednoduchy small etf?
4 месяца назад
Mám je v portfoliu. Viz toto video: ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-e4L-0vPDryQ.html Mám i video přímo o faktorovém investováni (kam small cap value patří) a mám i video o tom, jak získat nadvýnos z malých akcií.
@JB-ck9jq
@JB-ck9jq 3 года назад
Díky za kanál, zjišťuji stále nové informace :) Pokud mohu, měl bych pár dotazů. Výše TER tedy vlastně značí, o kolik se mi sníží výnosy daneho ETF? Pokud je průměrný výnos 6,22% A TER 0,22%, tak faktický výnos je 6%, chápu to správně? Jak poznám, jaké ETF dividendy opět reinvestuje a jaké je vyplácí? Jednoduše vygooglím nebo mají ta či ona ETF nějaké označení v názvu, že kterého to lze ihned vyčíst? Při pravidelnych investicích je lepší investovat měsíčně nebo spíše kvartálně či dokonce ročně? Pro mesicnim investovani bude lepší průměrná cena a tím i vyssi vynos než při kvartálnim či ročním, je to tak? Ve videu ale tvrdíte, že u menších částek je lepší investovat spíše kvartálně, kvůli rozložení poplatku. Mohl byste to prosím trochu rozvést, jak to přesně funguje matematicky? Jako poslední bych se rád zeptal na váš osobní názor na ETF VOO, které kopíruje S&P500. Doporučil byste investici nebo je FTSE all-world výhodnější? Broker, ktereho aktuálně používám bohužel nabízí pouze FTSE all-world ex-US (VEU). Omlouvám se za delší příspěvek, ale chtěl bych si udělat v těchto věcech jasno, abych dokázal z pravidelného investování získat maximum a neztracel třeba zbytečně třeba na poplatcích, ktere v dlouhodobém horizontu mohou dělat hodně.
3 года назад
Ahoj. Jejda, to je hodně moc dotazů pro jednu malou bramboru :-D TER: teoreticky ano. Jsou to náklady, které ETF vynaloží na svůj provoz. Není to tesané do kamene a můžou se rok od roku měnit. Některá ETF optimalizují a dosahují podobného výnosu jako index i po započítání nákladů (ale není to pravidlo). Jestli je ETF akumulační nebo distribuční najdeš v informačním letáku. Ten je často ke stažení přímo v brokerovi, nebo ho najdeš třeba na justetf.com. Tam to dokonce najdeš, aniž by ses díval do letáku. Některé ETF to mají v názvu (Acc./Distr.), ale není to pravidlem. Při pravidelném i nepravidelném investování se spíše vyplatí investovat ihned a na nic nečekat. Většina lidí investuje pravděpodobně hned po výplatě a tak to dělám i já. Co se kvartálního investování týče, tak to platí pro malé částky. Poplatek za nákup by neměl být více než 1 % z hodnoty investice. Pokud například můžu investovat jen 100 EUR měsíčně a poplatek na Degiru je 2 EUR za transakci, tak tvoří poplatek 2 % z částky a to je moc a je lepší počkat, až budu mít 200 EUR a investovat pak. VOO je výborný ETF. Je to ETF prvního indexového fondu, který Jack Bogle založil v roce 1976. Problém je, že je to ETF s americkým domicilem. Pokud žiješ v USA, tak do toho klidně běž. Pokud v USA nežiješ, držel bych se raději ETF s evropským domicilem podléhající UCITS regulaci. A to z toho důvodu, že nerezidenti musí v USA nad 60 000 USD platit dědickou daň 40 %. Pokud máš/budeš mít rodinu, tak tohle jim fakt udělat nechceš. Sám čistě do S&P 500 neinvestuju - dávám přednost mezinárodní diverzifikaci. Vanguard FTSE All World je ze 60 % tvořen USA akciemi (prakticky totožné s S&P 500) a ze 40 % zbytek světa. Takže i když S&P 500 přímo nevlastním, tvoří stejně 60 % mého portfolia. Pokud dáš dohromady 60 % VOO a 40 % VEU je to skoro to samé jako VWCE. Richard
@JB-ck9jq
@JB-ck9jq 3 года назад
Velmi děkuji za odpovědi, vážím si toho. Pokud tedy u brokera za transakci žádný poplatek neplatím, mohu investovat každý měsíc, každých 14 dní, je to jedno. Ohledně toho posledního dotazu. Chápu to tedy tak, že pokud bych od VOO investoval více než $60 000, strhne mi z toho broker 40% při výběru kvůli zmiňované dani? Pokud bych investici (vč. výnosů) udržel pod $60 000, této dani se vyhnu? Platí tato daň třeba i pro SPY? SPY jsem s VOO porovnával a ve výsledku je to asi úplně stejné, minimální rozdíl v poplatcích.
3 года назад
Ano, pokud máš brokera bez poplatků (pozor na skryté poplatky ve spreadu - rozdíl v nákupní a prodejní ceně), tak můžeš investovat třeba každý týden. Dědická daň je kdyby jsi umřel. A tvá rodina/partnerka/děti by po tobě dědili. Pokud by byl majetek v USA méně než 60 000 USD, tak se to daní nějak normálně (netuším kolik procent). Ale to co je nad 60 000 USD podléhá zdanění 40 % (pro nerezidenty) a samozřejmě je s tím spojena byrokracie, ze které dědicové budou určitě velice nadšení :) Osobně plánuju vybudovat majetek, který jednoho dne zdědí další generace. A to by mě fakt bolelo, kdyby z toho 40 % sežraly daně. Ono se 60 000 USD může zdát hodně, ale složené úročení je silné. Než ve sto letech umřu, očekávám, že díky složenému úročení tuto částku překonám několikanásobně. Takže se držím ETF s evropským domicilem. SPY nebo VOO je jedno. V obou případech jde o fond kopírující S&P 500. Oba fondy jsou na trhu už desítky let a jsou důvěryhodné.
@JB-ck9jq
@JB-ck9jq 3 года назад
@ Rozumím. Poplatky ve formě spredu jsou ale procentuální a je mi tedy jedno jestli budu platit měsíčně 1% ze $100 anebo čtvrletně ze $300, poplatek bude stejný, je to tak? Samozřejmě, to nechce nikdo :D A souhlasím s tím, že z hlediska dlouhodobého investování je $60 000 v podstatě "nic". Ještě se zeptám, možná hloupě. Pokud mám účet u brokera, přihlašuji se k němu přes web/appku -> umřu -> přihlásí se tam manželka, ETF prodá a peníze vybere. Jak se někdo někde na americkém berňáku dozví, že jsem umřel a že mají daň strhnout? Možná je to fakt blbý dotaz, ale nějak si nemohu ujasnit, jak tyto věci fungují. A to i třeba v příapdě jiných, ne jen této dědické daně.
@JB-ck9jq
@JB-ck9jq 3 года назад
@ zkoušel jsem si o tom něco vygooglit, ale moc jsem toho smysluplného nenašel :( : D
@ivetalangaskova9623
@ivetalangaskova9623 2 года назад
Jak je tato brambora stará? Kolikátá generace brambory asi je v nejnovějším videu?
2 года назад
Aktuálně se chystám použít asi šestou bramboru. Ale tohle video už je starší
@demolator2333
@demolator2333 Год назад
Ahoj na just etf pozeram ze FTSE all world ma iba cca 1386 spolocnosti,čo som prehliadol ,alebo zle pozeram?, chapem že video si točil pred vyše rokom ,ale až taky rozdiel?
Год назад
Ahoj. Divam se do factsheetu (ktery je na jusetetf u VWCE ke stažení) ze dne 31.8.2022 a vněm na třetí strance nahoře jako první údaj vidím number of stocks 3780. Kam se díváš ty? Zkoušel jsem na justetf po rozklinuti vyhledat 1386 a nic to nenašlo.
@demolator2333
@demolator2333 Год назад
@ OK,už to vidim,ja som zadal na justetf do vyhladavača Ftse all word a iba som zroloval nizsie na popis fondu a tam je top 10 spolocnosti z 1386,,taaak som z toho bol trocha mimo.
@user-ke8uf6lo3v
@user-ke8uf6lo3v 7 месяцев назад
Ahoj Richarde chtěl bych koupit ETF na Luxusní zboží jen dobře nechápu asi tu swapovou replikaci můžeš mi zde poradit ...více lidským způsobem jak to pochopit děkuji.
7 месяцев назад
Ahoj. Na syntetické replikaci není v zásadě nic špatného. Jen ETF nedrží skutečná podkladová aktiva, ale sleduje výkonost indexu skrze deriváty. Smlouvy na vyrovnání cenových rozdílu atd. Přiznám se, že hlouběji do toho nevidím - i proto se jim vyhýbám. Deriváty mi přijdou rizikovější z hlediska protistrany - když nebude mít protistrana z čeho plnit (z čeho vyplatit ETF jeho zisky), tak ETF nevydělá. ETF je diverzifikované a využívá deriváty od celé řady společností, takže selhání jednoho partnera nebude nejspíše znamenat katastrofu. Ale jak víme, neštěstí nechodí nikdy samo. Syntetické ETF můžou být daňově efektivnější (např. nedostávají dividendy ale skrze derivát dostanou částku odpovídající jejich výši, a tudíž obcházejí i zadržovací daň z dividend). Takže jsou tam i výhody. Každopádně ETF na luxusní zboží bych se vyhnul. Jakémukoliv tematicky zaměřenému ETF bych se vyhnul (na vodu, na elektromobilu, na robotiku atd.). Jsou to jen marketingové pasti na nezkušené investory. Lákají na trendy a zajímavé nápady, které zrovna frčí a proto typicky drží předražené akcie, které jdou po strmém růstu často jediným směrem - zpátky dolů.
@rastislavgodora4780
@rastislavgodora4780 4 месяца назад
U viacerich videi som si vsimol ze prezentujes FTSE All world (VWCE) ze neobsahuje small cap neviem ci to v minulosti tak bolo ale aktualne obsahuje aj small cap aktualne 2,36% akrat mozno micro cap neobsahuje.
4 месяца назад
Podle definice samotného poskytovatele indexu, FTSE Russel, small cap neobsahuje. Podle definice small cap, jak je má konkurenční MSCI, je obsahuje. Takže je to takové na hraně a záleží na definici small cap (není jednotná). V kostce od Morningstaru se dokonce píše, že obsahují jen large cap, což je nesmysl. Z čeho čerpáš ty? Kde jsi našel 2,36 %?
@rastislavgodora4780
@rastislavgodora4780 4 месяца назад
​@ snazil som sa uz 3x tu skopirovat priami link no asi to neumoznuju pravidla lebo tu nevidim ani jednu z mojich odpovedi tak skusim takto. Do googlu si napiste napr VWCE market capitalization a najdite vysledok napr ja som no nasiel cez Netherlandsku platformu Vanguard ta mi vo vyhladavani nabehla ako prva no a klasicky je tam rozbor tohoto ETF kde v sekcii Market capitalization odporucam prekliknut z graph na table a potom je krasne vidiet presne pomeri v porovnani s benchmarkom.
@pehucz
@pehucz Год назад
Čím to, že iShares MSCI ACWI UCITS ETF (varianta č. 2) ukazuje na just ETF v sekci Exposure, že obsahuje 2265 titulů? Ve videu popisuješ variantu č. 2, že obsahuje 1601 titulů. Je možné, že se ten fond za 2 roky od vydání videa tak rozrostl? V popisu na just ETF zmiňují dokonce 2882 titulů 🤔
Год назад
Mají tam nejspíše chybu. Stačí si otevřít factsheet, ktery je na justETF taky k dispozici a k 31. lednu 2023 obsahuje ETF 1647 akcií. Když jdu přímo na oficiální web iShares, tak tam jsou ještě aktuálnější: 16.2.2023, počet akcií: 1645.
@pehucz
@pehucz Год назад
@ Jo to vypadá na chybu. Já do toho factsheetu samozřejmě koukal, ještě něž jsem začal psát komentář, ale nemohl jsem to v něm najít 🤦‍♂Už to vidím, díky 🥔
@Pejsek169
@Pejsek169 5 месяцев назад
Ahoj Říšo a bramboro, Tvá neskuteně informativní videa jsem objevil až nedávno (díky za ně!). Kombinace [Vanguard FTSE Developed World UCITS ETF Acc] + [iShares Core MSCI Emerging Markets IMI UCITS ETF (Acc)] vzhledem k diverzifikaci (co jsem hledal, tak jsem nenašel, že by se ETF překrývala), velikostem, TER, ostatních faktorů a budoucí možnost výběru rebalance, by toto nemusel být špatný začátek...? Předem díky moc za Tvůj názor!
5 месяцев назад
Ahoj. Díky moc! Takhle kombinace se překrývá Jižní koreou. Ta je podle FTSE vyspělý trh, ale podle MSCI rozvojový trh. Je tedy zahrnutá v obou a má větší podíl, než jí podle tržní kapitalizace náleží. Proč zrovna tahle kombinace a ne logičtější iShares Core MSCI World + iShares Core MSCI Emerging Markets IMI?
@Pejsek169
@Pejsek169 5 месяцев назад
To jsem si neuvědomil, mám ještě co dohánět, díky! V tom případě mě napadá upravení strategie na Portfolium č.5 (viz toto Tvé video) a k tomu malé firmy - obě SPDR MSCI Small Cap Value Weighted pro Evropu i USA. (Jestli to chápu správně, že by to takhle spolu mohlo fungovat) Ještě se do toho jdu ponořit víc, pokračuj v tom co děláš a ať se Ti daří! :)
@rastislavgodora4780
@rastislavgodora4780 4 месяца назад
Okrem Korei sa prekriva aj Polsko ;)
@davidkulina1984
@davidkulina1984 4 месяца назад
@@Pejsek169 Čau. to napadlo i mě hodit IWDA, EM IMI a k tomu ZPRV A ZPRX a nebo jeste IWDA, EM IMI a k tou wsml. Jen pořád přemýšlím kolik tomu dat všemu procent tem ETF.
@davidkulina1984
@davidkulina1984 4 месяца назад
@ Čau. to napadlo i mě hodit IWDA, EM IMI a k tomu ZPRV A ZPRX a nebo jeste IWDA, EM IMI a k tomu WSML. Jen pořád přemýšlím kolik tomu dat všemu procent tem ETF.
@mardoby5855
@mardoby5855 3 года назад
Ahoj, chtěl bych se zeptat, zda máš zkušenosti i s investováním do stříbra přes ETF. Chtěl bych nakoupit trochu "papírového" kovu a hledám nejvhodnější variantu.
@michalamarkova6999
@michalamarkova6999 3 года назад
A co mince? Také jsem nad stříbrným ETF uvažovala (iShares physical silver ETC acc USD (ISLN.UK), TER 0,2), ale pak jsem si řekla, že v portfoliu nemám žádné fyzické kovy (to až bude ten blackout :-) ), takže uvažuji spíš o stříbrných uncových mincích (český lev).
@mardoby5855
@mardoby5855 3 года назад
​@@michalamarkova6999 Do mincí i slitků jsem vstupoval v roce 2017 a současná cena + DPH mi přijde vysoko. Max. bych uvažoval, tak jak říkáte, o dalším nákupu mincí, ale již v Německu. Tak nějak jsem chtěl obejít 21% DPH a koupit "papírové". Na ETF jsem koukal, ale s ETC nemám zkušenosti, četl jsem o jeho negativech, tak zkusím ještě pátrat. Díky za info.
@wavesrelaxations1.2.3hours9
zdravím chcem sa spýtat že ked mam menšiu finančnú čiastku vloženú vo Vanguard FTSE Emerging Markets (Dist) £40.95 cez trading212 tak potom ho aj mám písat do danového priznania alebo nieje to potreba
Год назад
Do daňového přiznání se uvádí až prodej. Držení se nemusí uvádět. Dividendu je však třeba zdanit.
@wavesrelaxations1.2.3hours9
@ mám tam zatial investovaných 7eur :D pokial by som to v blizkej dobe predal a vlastne zamenil za akumulačný tak je postup aký
@wavesrelaxations1.2.3hours9
@ kedže som sa v podstate pomýlil a chcel som to mat od začiatku v akumulačnom
@wavesrelaxations1.2.3hours9
mám nejaké financie v REIToch najznámejších
Год назад
Neznám slovenské daňové zákony, takže fakt neporadím. V ČR platí, že při prodeji cenných papírů do 100 000 Kč během jednoho roku není třeba přiznávat. Ale na Slovensku to může byt jinak.
@tomasfrank8188
@tomasfrank8188 3 года назад
Bramboro, určitě blbá otázka. Jsou akci převeditelné z brokera na brokera ? Začnu na Digeru ale pak bych chtěl přejít třeba na Trading 212.
3 года назад
Mělo by to jít. Za poplatek, samozřejmě. A ten se bude lišit broker od brokera. Občas může být i levnější prostě prodat, zaplatit daň a znovu nakoupit.
@tomasfrank8188
@tomasfrank8188 3 года назад
@ děkuji za rychlou odpověď :-)
@ludekkucera8672
@ludekkucera8672 3 года назад
Richarde, omlouvám se, v mých 55 letech nechci riskovat investicemi do růstových akcií ani dividendových, ale rozhodl jsem se v rámci strategie ke kombinaci několika zřejmě sektorových ETF dostupných v EU (mám účet u Degiro - na který, kromě RTF, jste rovněž specialista). Aktivně (denně) bych sledoval jejich vývoj a dle výnosu je případně zaměňoval. Jde o to, že můj výdělečně aktivní život skončím za 5 let, takže nemám "moc času". Musím tedy částečně riskovat. K věci: Doporučíte mi, prosím, nějaký ETF "specializovaný" přehledný srovnávač (kromě justETF), kde bych coby neagličan mohl v tomto duchu uspět? Děkuji předem.
3 года назад
Není se za co omlouvat 😁 To co popisujete vy mi zní jako aktivní obchodování s celými sektory. Krátkodobě jsou pohyby akcií/sektorů a trhů náhodné a tudíž takové obchodování je rovněž náhodné. Snažím se propagovat dlouhodoube investování. Nakoupit a držet ideálně celý trh. Investovat do firem, ne do náhodných pohybů na trhu. Od spekulací se snažím odrazovat, jelikož jsou vysoce rizikové a častým obchodováním vzniká více transakčních a daňových nákladů. Nehledě na ztrátu času každodenním sledováním. Fakt to nic nepřinese, ty pohyby jsou náhodné. Lepší je to nesledovat, ať člověk nepodléhá emocím a neinvestuje impulsivně. Ale je to na vás. Váš čas a vaše peníze. Bohužel českou stránku na ETF neznám. Jen anglicky/německý justeetf.com. Dá se v tom dobře zorientovat, mají to přehledné a základní věci z toho člověk vyčte i bez znalosti jazyka/ s google translatorem.
@ludekkucera8672
@ludekkucera8672 3 года назад
@ Děkuji. Nejsem člověk, který riskuje či kdy riskoval, jsem Vašeho typu, a proto sleduji Vaše videa zejména kvůli dceři, která má šanci, stejně jako Vy, vydělat v klidu v dlouhodobému investování. Jen já, holt, už nemám moc času (inflaci mám kryté penzijním, stavebním a protiinfl. stát. dluhopisy). Vyhledávat prostřednictvím akcií, ať růst. či distr., je nejen časově náročné, a jak ve videích upozorňujete, "hledáním jehel v kupce sena".... a hazard tak jak tak. Takže, abych i něco z 50% úspor vydělal a nejen "kopíroval" inflaci (kolem 20% procent ročně) musím zvolit nějaký "ETF kombiprodukt". A na to jste specialista... :-) . Vím, že existují i US ETF či US uzavřené fondy (které by mé představy splňovaly), ale tam se přes Degiro nedostanu :-). Tak jsem si říkal, že bych "žongloval" s ETF. Samozřejmě z prostředků, které mi nebudou ani při větší korekci až tak chybět...
@p.dos.994
@p.dos.994 3 года назад
@@ludekkucera8672 Stránky na ETF, nejsou sice v čestině: www.dbetf.com, www.etf.com
@dadazizala5271
@dadazizala5271 3 года назад
@@ludekkucera8672 s etf 20%? Tak leda do minusu ted, rust uz byl poslednich 12 mesicu. Radsi nakupte bitcoin. Ten poroste na 100.000 to je jisty :-)
@MrZonYT
@MrZonYT Год назад
Dobry den, myslim ze by vsem pomohlo u vsech ETF zminit vykonnost za minula obdobi jako napr. 1,3,5 a 10 let. Pokud jsou ty ETFka nova a historii nemaji tak rozumim ze to nelze.
Год назад
Dobry den. Diky za nápad, ale vycházím z toho, že minulá navratnost, zejména za 1-10 let, nemá žádnou vypovídací hodnotu o budouci navratnosti. Je to jedna za základních pouček a píše se v každém prospektu k investičním produktu. Minulá návratnost jen lidi zbytečně mate a táhne je k investování do toho, co je drahé a vyhýbají se tomu, co je levné. Například k čemu mi je navratnost ETF na Nasdaq100 za poslednich 10 let, když víme, že přesně tohle období je definované obrovským růstem růstových firem? Naopak ETFka na hodnotové firmy. Za posledních 10 let je to slabota. To ale souvisí s tím, že peníze investorů lákaly spíše již zmíněné růstové akcie. Pritom historicky za sto let jsou to hodnotové akcie, které mají vyšší návratnost, než růstové a investice do technologií a růstových firem kvůli lákají nadměrného kapitálu zaostávají. Jen teď byl cyklus, kdy se to na chvíli vyměnilo - což se stává. Posledních 10 let nám tedy vůbec nic neřekne (a kratší období ještě méně). Mnohem důležitější je tedy strategie ETF či indexu, který sleduje.
@davidchvojka5149
@davidchvojka5149 Год назад
Škoda, že tam nejsou výkonnosti, jinak dobré. O Vanguardech se dlouhodobě ví, že mají stabilní výkonnost, v průměru vysokou, v závislosti s tím, který zvolis. A, pri tom malé poplatky za vedení.
@vladislavpodany2647
@vladislavpodany2647 Год назад
Já ted uvažuji ještě o indickém ETF
Год назад
Indické akciové firmy jsou zahrnuty v ETF na rozvojové země, nebo v globálním ETF, které rozvojové země obsahuje. Například ve Vanguard FTSE All World je Indie aktuálně zahrnuta 1,7 %. A ve Vanguard FTSE Emerging má Indie 15,9 %. Pokud chceš dát Indii v portfoliu vyšší podíl, tak spekuluješ na to, že se Indickým akciím bude dařit více, než akciím v ostatních zemích. Z pohledu hodnotových ukazatelů, jako je P/E a P/B, to pro Indické akcie nevypadá nijak zářně.
@Fanda92
@Fanda92 Год назад
kec investovat pouze to co můžu ztratit. to je taková hovadina. Investuju právě abych neztrácel (inflace)
Год назад
Tou frází je myšleno, že neinvestuju peníze určené na nájem, splatky dluhů, či opravu strechy za 2 roky atd. Kdyby člověk na investici prodělal (což se může stát vždycky), nebude ho to tolik trápit, pokud nebyly ty peníze na nove auto, které je nutně potřeba.
Далее
Nákup akcií ETF za čtvrt milionu korun (9 558 EUR)
16:22
Vyzkoušel jsem XTB - co na něj říkám?
20:36
Просмотров 66 тыс.
V jaké měně investovat do ETF?
15:30
Просмотров 21 тыс.
Vyplatí se penzijko?
16:26
Просмотров 24 тыс.
Jedno ETF na celý život? Vanguard LifeStrategy ETF!
17:02
Utrácejte za věci, které jsou pro vás důležité
13:52