Тёмный

Pałac w Głębowicach. Gmina Osiek [ Dolina Karpia ] 

Easy travels
Подписаться 590
Просмотров 2,3 тыс.
50% 1

Witamy wszystkich. Dziś zabieramy was w podróż gdzie będziemy odwiedzać pałac w Głębowicach. Pierwotnie w Głębowicach stał dwór obronny wybudowany pod koniec XVI w. przez ród Gierałtowskich. W poł. XVII w. przeszedł on na własność Pisarzowskich, którzy dokonali jego rozbudowy. Z tego okresu pochodzi piec kaflowy obecnie znajdujący się we wnętrzach Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius.
Kolejna przebudowa obiektu nastąpiła już w 2 poł. XVIII w. Wówczas do bryły budynku dobudowano ryzality od południowej strony, a całość konstrukcji nakryto mansardowym dachem nadając budynkowi styl renesansowo-barokowy. W tym samym czasie od północnej strony założono geometryczny ogród pałacowy, a od wschodniej park krajobrazowy.
W pocz. XIX w. pałac nabył ród Duninów, który przystąpił do renowacji wnętrz oraz modernizacji pałacu. Ostatni większy remont tego budynku nastąpił w l. 1922-1924.
Na lata II wojny światowej przypada okres zarządu majątkiem przez Niemców, którzy wykorzystywali pałac jako siedzibę dla szkoły rolniczej, później na ośrodek wypoczynkowy dla Hitlerjungend.
Po wojnie cały majątek rozparcelowano, a pałac stał się własnością Skarbu Państwa. Parter budynku użytkował wtedy Ośrodek Hodowli Zarodowej w Osieku jako magazyn zboża, owoców i warzyw oraz jako wylęgarnia drobiu. Na piętrze pałacu urządzono cztery mieszkania.
W wyniku pożaru w 1969 r. spłonął dach i pierwsze piętro. Wówczas obiekt nakryto prowizorycznym dachem. Niestety z braku odpowiednich zabezpieczeń ulegał on systematycznej degradacji i obecnie jest trwała ruiną. Poprzedni właściciele bezskutecznie próbowali go odzyskać.
Głębowicki pałac miał konstrukcję trzynastoosiową, o gładkich elewacjach z równomiernie rozmieszczonymi oknami, ułożonymi grupowo po trzy. Pokryty był mansardowym dachem, a na alkierzach stożkowym. Na parterze okna miały obramienia renesansowe, natomiast pozostałe pochodziły już z XVIII w. Nad wejściami z północnej i południowej strony znajdowały się herby rodowe zamieszkujące ten pałac.
Zrujnowany obiekt otacza zaniedbany gęsty park z widocznymi pozostałościami dawnych wałów ziemnych i fosy.
Rozdziały:
00:00 Wstęp
00:06 Pałac w Głebowicach
03:11 Podsumowanie
Jeśli podobał się wam nasz materiał zapraszamy na inne propozycje na kanale ‪@latwepodroze‬
#małopolska #ciekawemiejsca #małopolskie #turystyka #podróżezdziećmi

Опубликовано:

 

23 июл 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 6   
@bronisawajesionowska5000
@bronisawajesionowska5000 8 месяцев назад
W Głębowicach chodziłam do szkoły podstawowej. Pamiętam ten piękny obiekt. Długo stał . I dziwię się jak to się stało że niszczał na oczach wielu ludzi. A przecież całkiem blisko pałacu istnieje szkoła podstawowa od wielu lat. Uczyli tam nauczyciele. Jak mogli spokojnie patrzeć na obracający się w ruinę tak piękny zabytek. Nauczyciele 😢😢😢
@rafiqsworld
@rafiqsworld 10 месяцев назад
Witam. Jestem zaskoczony, bo to moje wręcz rodzinne okolice, a ja nie miałem pojęcia, że w Głębowicach jakiś Pałac jest. Pozdrawiam
@latwepodroze
@latwepodroze 10 месяцев назад
Jeszcze jest. Szkoda że mimo że przetrwał obie Wojny Światowe to poprzednia władza pozwoliła na zniszczenie go. Ale taki był wtedy ustrój- zniszczyć wszystko co było szlacheckie.
@rafiqsworld
@rafiqsworld 10 месяцев назад
@@latwepodroze no może kiedyś zajrzę tam po drodze
@bronisawajesionowska5000
@bronisawajesionowska5000 8 месяцев назад
Dziwię się zwłaszcza nauczycielom Historii. Pod ich bokiem niszczał przepiękny zabytek. Do dziś zadaję sobie to pytanie. Dlaczego wykrztałceni ludzie nie uczynili nic by ten piękny zabytkowy Pałac jakoś zabespieczyć. Przykre Smutne i porażające 😢
@latwepodroze
@latwepodroze 8 месяцев назад
Zgadzam się z Panią w 100%. To problem nie tylko Głębowic ale myślę że całego kraju. Moim zdaniem jest to spowodowane tym że pokolenie dzisiejszej kadry nauczycielskiej wychowywało się jeszcze w czasach komuny gdzie stare zabytkowe pałace i dworki zamieniane były w sklepy i magazyny lub niszczone i wpajano im że wszystko co wiązało się z tamtymi czasami ( szlacheckimi) to było zło i wszystko co z tym związane trzeba zniszczyć i zapomnieć. Nie kultywuje się lokalnych tradycji ani nie uczy się historii o lokalnych zabytkach, niszczeją aż pójdą w zapomnienie.
Далее
МЕГА ФОКУС С КАЛЬКУЛЯТОРОМ
00:33
Z wizytą w przeworskim pałacu księcia Lubomirskiego
48:18
PAŁAC W MACIEJOWCU ODZYSKA SWÓJ BLASK!
2:46
Просмотров 8 тыс.
Ruiny pałacu sprzedane
3:43
Просмотров 3,7 тыс.
Lubuskie pałace, zamki i dwory
10:00
Просмотров 70 тыс.