Тёмный

Polska vs USA: różnice w studiowaniu 

Nauka. To Lubię
Подписаться 763 тыс.
Просмотров 198 тыс.
50% 1

Uniwersytety w Yale to jedna z topowych uczelni na świecie. Tu spotykają się najtęższe umysły. Na jednego naukowca przypada średnio jeden student. Dla porównania na polskim uniwersytecie, na jednego naukowca przypada przynajmniej 10 studentów. Jak dostać się do Yale? Czym ten uniwersytet różni się od typowej uczelni w Polsce? O tym, wraz z dr. Maciejem Kaweckim, rozmawiamy z trzema Polakami, którzy są studentami Yale. Są oni bohaterami drugiego odcinka serii "Innowatorzy", w ramach której wraz z dr. Maciejem Kaweckim ruszyłem w świat, żeby szukać współczesnych superbohaterów z Polski.
Prowadzący: Tomasz Rożek, Maciej Kawecki
Reżyseria: Tomasz Sokołowski
Zdjęcia: Łukasz Bernaś, Tomasz Sokołowski
Montaż: Łukasz Bernaś
Partnerem technologicznym cyklu: „Innowatorzy” jest PLL LOT. ‪@lotairlines‬
Jeśli podobają Ci się moje filmy zasubskrybuj mój kanał!
ru-vid.com?sub_c...
#współpraca

Наука

Опубликовано:

 

30 ноя 2022

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 739   
@mateusz2571
@mateusz2571 Год назад
Skończyłem Politechnikę Gdańską i po 6 latach pracy jako konstruktor zarabiałem takie pieniądze, że zastanawiałem się, dlaczego nie kładę kafelków w łazienkach albo innych gładzi gipsowych. W sumie to czuję się oszukany, ktoś mnie po prostu wyrolował na te 5 lat studiów, przy okazji robiąc skok na kasę polskich podatników. Polskie uniwersytety to mydlenie ludziom oczu i jako 32-latek patrzę na to z ogromnym żalem i rozgoryczeniem. Nawet jeśli przekazuje się ludziom zaawansowaną wiedzę, to polski przemysł praktycznie nie ma gdzie tej wiedzy wykorzystać. Człowiek po "zamawianym" kierunku trafia do biura giąć blachy w CAD'zie za 1850zł na rękę (taki miałem start kilka lat temu) i zastanawia się po co w ogóle zawracał sobie głowę tymi studiami przez 5 lat. Serio, ludzie, którzy siedli po liceum i ogarnęli jakiś kurs programowania po paru latach mogą z politowaniem patrzeć na pensję przeciętnego inżyniera. Niedługo w Polsce zostaną chyba tylko programiści i politycy podnoszący podatki tym pierwszym.
@Inviaz
@Inviaz Год назад
Potwierdzam. Miałem kolegę który ciągle narzekał na swoją pensje konstruktora. Też cos robil w CAD. Ogólnie w Polsce jest zapaść totalna. Nie opłaca się isc na kierunki techniczne w Polsce. Jedynie co się opłaca to w czasie studiów uczyć się programawowac i pracowac pozniej jako programista. Natomiast bycie programistą to też cięzki kawałek chleba. Łatwo nie jest.
@tomaszstrzyzewski3612
@tomaszstrzyzewski3612 Год назад
Widzisz ja skończyłem Politechnikę Poznańską na mechanice i budowie maszyn i bardzo żałowałem, że nie zostałem konstruktorem życie potoczyło się tak, że trafiłem do serwisu maszyn rolniczych. Najpierw trochę na warsztacie a potem w biurze jako wsparcie techniczne. Praca dosyć ciężka ale ... ludzie w tej branży są bardzo potrzebni i to coraz więcej i coraz bardziej wyspecjalizowani. Mechanika, elektryka, elektronika hydraulika - praktycznie jest tutaj wszystko. Trzeba trochę przywyknąć do klientów - rolników to ... naród w narodzie ale można się dogadać. Przynajmniej tam gdzie ja trafiłem można było dobrze zarobić. W żniwa z nadgodzinami robiło się 5 cyfr na wypłacie. Z jednej strony jest potrzeba realizacji pomysłów a z drugiej życie i chęć kupna mieszkania. W pewnym momencie trzeba zdecydować. Niestety w Polsce część firm zajmujących się projektowaniem i mechaniką to Januszexy zorientowane na utrzymanie właściciela chociaż to też powoli się zmienia ale to fakt, że takich konkretnych polskich zakładów czy marki gdzie można by realizować wiedzę z zakresu mechaniki to raczej ciężko i też nie wszędzie.
@michal19777
@michal19777 Год назад
Też około lvl 30. Potwierdzam. Dobrze napisałeś to. Trzeba do polonii w USA przeprowadzić się bo to na nic wszystko. Ludzie nie chcą tutaj zmian w PL niestety.
@kapibara92
@kapibara92 Год назад
@@CR-rm4iy No jeśli chodzi o programowanie no to też jest taki zawód, że nie ma praktycznie żadnych barier, by zacząć pracować w firmie w dowolnym kraju (nie mówiąc już o pracy zdalnej). Pewnie dlatego też programiści mają lepsze warunki pracy w Polsce (ot choćby 5% podatek od pracy rozwojowej) bo bardzo łatwo mogą znaleźć dobrze płatną pracę za granicą
@restless8638
@restless8638 Год назад
No taka niestety jest brutalna rzeczywistość, podaż i popyt, ja swoją drogą pamiętam na studiach na drugim roku potrafiłem się nauczyć całego materiału z neta, który gość wykładał przez pół roku w trzy godziny i zdać na 5. Zrezygnowałem po pierwszym semestrze bo dla mnie to była strata czasu a w IT to i tak nikt nie patrzy na dyplom, a te 20k+ nawet bez dyplomu jesteś w stanie spokojnie wyciągnąć.
@KSNDR220
@KSNDR220 Год назад
Kraj kontrastów. Część ludzi ma wsparcie najlepszych profesorów na świecie. A część myśli, że stolicą Europy jest Francja.
@pokrec
@pokrec Год назад
A u nas, że stolicą stanu Texas jest Houston.
@pawechrupek8355
@pawechrupek8355 Год назад
popieram
@piotrstepien1234
@piotrstepien1234 Год назад
@@pokrec przynajmniej ludzie kojarzą Houston z Texasem 😉
@pokrec
@pokrec Год назад
@@piotrstepien1234 A tam Francję z Europą ;-)
@MankindDiary
@MankindDiary Год назад
@@pokrec Wow, porównujesz wiedzę o kontynencie do wiedzy o stolicach jednostek administracyjnych.
@maciejzawistowski186
@maciejzawistowski186 Год назад
Jako laureat programu "Droga na Harvard", a jednocześnie obecnie student m. in. historii na Uniwersytecie Warszawskim mogę powiedzieć, że wiele zalet wskazywanych przez rozmówców daje również edukacja w Polsce. Praca w relacji mentorskiej, nauczanie analizy procesów, a nie faktów, czy interdyscyplinarność to rzeczy, które są również obecne na dobrych uczelniach w Polsce oraz są oferowane przez programy pozauniwersyteckie, np. Stowarzyszenie Naukowe Collegium Invisibile. Nie jest tak wszędzie, ale by mieć wymierną ocenę powinniśmy porównywać sytuację z uczelnią w Springfield, a nie znajdującą się na liście Ivy League. Podstawowa bolączka Polski to wielkość dostępnego finansowania badań, która jednak nie ma dużego znaczenia dla początkującego studenta (nadal jednak takie drogi w Polsce są). Rozpisuję się tak rozwlekle dlatego, że bardzo mnie zmartwiła końcowa myśl filmu, a także niektóre komentarze. Coraz częściej studiowanie na polskiej uczelni prezentuje się jako "przegraną", "gorszy wybór" etc. Pracując z uzdolnioną młodzieżą licealną widzę, jak ślepo wykorzystują wiele swojej energii na dostanie się na studia zagraniczne, kosztem np. bieżącego rozwoju. Warto korzystać z fermentu intelektualnego i potencjału uczelni zagranicznych, można to jednak robić w ramach dalszej ścieżki akademickiej: wyższych stopni, wymian, rezydencji etc. Wypowiadam się z perspektywy znanych mi nauk humanistycznych i społecznych, zdaję sobie sprawę, że w naukach ścisłych sprawa jest bardziej skomplikowana. Znając dwójkę spośród rozmówców jestem przekonany, że ich intencją nie było zaprezentowanie tego tematu pod kątem, w jakim przeprowadziłem krytykę. Autor kanału wielokrotnie promuje polską naukę, za co należy mu się pochwała. Potrzebujemy wyczulenia w tej kwestii także w obszarze szkolnictwa wyższego.
@krzysztofmatuszek
@krzysztofmatuszek Год назад
Bardzo mi się podoba ten komentarz. Mogę się wypowiedzieć z punktu widzenia studenta nanotechnologii. Polskę i Holandię dzielą w tym obszarze tylko i aż pieniądze. Tyle, że tutaj każdy płaci czesne... Ciekawy przykład - na mojej Alma Mater, Politechnice Łódzkiej, znajduje się około 15 mikroskopów sił atomowych (AFM). Kto potrzebuje zrobić obrazowanie, prędzej czy później to załatwi w którejś lepiej wyposażonej grupie badawczej. W Enschede AFM ma każda grupa badawcza, która uzna że go potrzebuje. Każda. Jest ich na samej uczelni ponad 200, a w strefie ekonomicznej w pobliżu podobno kolejna setka, info od serwisanta. Ten przykład jest o tyle ciekawy, że można podejść do niego z wielu punktów widzenia i każdy będzie słuszny: czy sama liczba o czymś świadczy? Pewnie tak. Badania można prowadzić szybciej, mniej czasu poświęcać na zarządzanie kolejką, etc. Czy sama liczba sprawia, że te badania zyskują na jakości? No, nie. Czy polscy naukowcy są głupsi, bo mają mniej sprzętu? Też nie. Mnóstwo ludzi jest chyba zbyt zgorzkniałych, żeby zauważyć że Polska się bogaci. Dogonimy w takich aspektach Zachód. A i teraz trawa niekoniecznie jest zieleńsza po drugiej stronie.
@dzikieeldorado1721
@dzikieeldorado1721 Год назад
W pełni się zgadzam. Z punktu widzenia nauk ścisłych sprawa wygląda podobnie. Pewnie, wiele zależy od konkretnej uczelni, wydziału i pracującej tam kadry ale twierdzenie, że studiowanie za granicą jest na pewno lepsze, a w Polsce to wieczne zacofanie i nie ma czego szukać aktualnie nie jest już prawdziwe
@luciusvonmarbach9907
@luciusvonmarbach9907 Год назад
Niestety większość problemów systemowych i patologii mentalnych polskich uczelni nie rozwiąże żadne finansowanie, ponieważ musi się dokonać albo wymiana pokoleń albo system trzeba zbudować od nowa.
@patryklewandowski2099
@patryklewandowski2099 Год назад
Jeżeli na pytanie "ile to kosztuje?", otrzymujemy jakieś takie mistyczne ogólniki jak "przeciętny Polak dałby radę", albo że uczelnia "w jakimś stopniu wspiera studentów" to chyba po prostu nie zadawajcie takich pytań - proste, że oglądający chcą usłyszeć dokładne kwoty i poznać koszty życia. Reszta materiału super!
@pokrec
@pokrec Год назад
To kosztuje tyle, że żeby zrobić "mgr" w USA, trzeba się zadłużyć tak, że polski kredyt hipoteczny we franku na 120% taniejącej nieruchomości to małą pożyczka z mikroratką. Gdyby było tak kolorowo jak mówią, to nie byłoby problemu "student's loans" w USA. Rozmawiałem z jednym Amerykaninem, który niedawno skończył studia i pracował w IT. I mówił, że zdecydowanie największym koszmarem jego zycia jest kredyt, jaki musi spłacać za tego "mgr". Owszem, wybitni mają szansę na stypendia, nawet mocno ponadprzeciętne wyniki sportowe w lidze akademickiej pozwalają studiować na stypendiach (bo uczelnia ma z tego sportu reklamę i dochody), ale większość ludzi, którzy chcą po studiach po prostu pracować w przemyśle bardziej zaawansowanym niż tłuczenie prasą śrubek i podkładek - muszą za to słono zapłacić. Inna sprawa, że tam na studia idzie się głównie dla kontaktów społecznych, bo wiedza jako taka - jest w internetach. Dokłądnie taka sama, jak przekazywana przez profesora. Ale załóżmy, że jesteś dziedzicem choćby kilkudziesięciomilionowej fortunki. Poszukujesz kogoś, kto mógłby zarządzać częścią Twojego kapitału. Komu powierzysz milion dolarów do zarządzania - randomowi z ulicy, czy kumplowi z akademika, z którym niejednego skręta wypaliliście na imprezach (a poza tym go znasz i wiesz, że ma do tego łeb)? Studiowanie na prestiżowej uczelni to właśnie tego typu korzyści i za nie się płaci słone czesne. A dlaczego słone? Bo ludzie są je skłonni zapłacić. Właśnie dlatego. A dlaczego uczelnie takie pobierają? Bo jest popyt na kontakty społęczne w odpowiednich środowiskach...
@fragile2507
@fragile2507 Год назад
Czesne na Harvardzie to obecnie ok 55k USD/rocznie. Do tego dolicz sobie koszty życia w obszarze metropolitalnym Bostonu.
@pokrec
@pokrec Год назад
Tak, rozwaliło mnie, że każda polska przeciętna rodzina może posłać dziecko na Yale. Tak, przeciętna, on lekarz, ona prawniczka, mieszkają w Nowym Jorku i są pochodzenia jedynie słusznego, ich przodkowie przyjechali z Polski w 1968-mym. Przeciętni ludzie...
@agnieszkasobala190
@agnieszkasobala190 Год назад
Większość osób nie płaci całego czesnego, i radzi sobie bez kredytów, możliwości finansowania jest dużo więcej za granicą niż w Polsce
@missbutterflyuwu5595
@missbutterflyuwu5595 Год назад
@@pokrec jedyna polska rodzina jaka znam ktora poslala swoje dziecko na studia do stanow to malzenstwo lekarzy. on nie wiem ile zarabial. ona zarabiala 40 tysięcy złotych miesięcznie!
@fre4k542
@fre4k542 Год назад
Piękne przebitki Panie Tomku ;) Podziwiam za treść i montaż
@panhuragan4388
@panhuragan4388 Год назад
Jeszcze studenci gotowi pomyslec ze my jesteśmy tutaj dla nich 😂
@qlaxxl4824
@qlaxxl4824 Год назад
Odklejony typ
@kevscha
@kevscha Год назад
100 procent prawdy! 😁
@ToPanPawel
@ToPanPawel Год назад
Dla ludzi ktorzy nie kumają to cytat z „Chłopaki nie płaczą”
@panhuragan4388
@panhuragan4388 Год назад
@@ToPanPawel po co uświadamiasz? Młode pokolenie nie da rady ogladnac i wysłuchać bo nie potrafi skupić uwagi dłużej jak 4 sekundy i tylko znają głupie szorty jak ktoś upada.
@jestejutube
@jestejutube Год назад
@@panhuragan4388 proszę tak nie generalizować
@kvassinc
@kvassinc Год назад
Jeden naukowiec na jednego studenta... to brzmi aż absurdalnie
@karo2090
@karo2090 Год назад
Celem uczelni wyższych jest przede wszystkim prowadzenia badań naukowych, a nie nauka ludzi, więc brzmi rozsądnie. Nierozsądnie brzmi nauka raz na dwa tygodnie i uzyskanie w ten sposób dyplomu z turystyki i rekreacji ;)
@liamkaloy
@liamkaloy Год назад
wybrzmiało to chyba dość wyraźnie - student, który zostanie przyjęty jest tego wart. U nas przyjmuje się jak leci, bywa że student nie zasługuje nawet na 1/10 naukowca
@taotie86
@taotie86 Год назад
Bo Yale to elitarna uczelnia dla nielicznych. Dla reszty mają inne uniwersytety.
@Blejk_Karington
@Blejk_Karington Год назад
W Polsce wciąż studiuje się wg zasady 3Z zakuć, zdać, zapomnieć i uj...
@ksz7243
@ksz7243 Год назад
Zależy, w Polsce jest podejście że każdy musi mieć Magistra i dużo osób olewa sprawę więc tak, brzmi absurdalnie, ale jeśli by założyć że chcesz mieć uczelnie gdzie studenci czegoś się uczą a dodatkowo robi się naukę to według mnie jest to rozsądny stosunek
@wolfie4148
@wolfie4148 Год назад
Fajnie, że nie powiedzieli ile mniej więcej kosztują te studia tylko wody polali, że wszystko prawie dofinansowane :D
@fragile2507
@fragile2507 Год назад
Ta, obecnie czesne na Harvardzie to 55k USD/rok.
@gallanonim3394
@gallanonim3394 Год назад
Aż mnie uszy bolą od tego PRowego bełkotu. Oni się jeszcze muszą dużo nauczyć.
@mateusz2571
@mateusz2571 Год назад
@@fragile2507 No to tak jak mówił z jeden bohaterów filmu: "spokojnie na kieszeń przeciętnej polskiej rodziny".
@pawmal1988
@pawmal1988 Год назад
@@mateusz2571 Przecież to oczywiste, że sami tego nie opłacają tylko korzystają pewnie z jakiś stypendiów.
@krzysztofmatuszek
@krzysztofmatuszek Год назад
@@pawmal1988 Albo tatuś dał. Wbrew swoim słowom, nie wyglądają na chłopaków z "przeciętnej polskiej rodziny". Studiują przecież, do ciężkiej cholery, historię! To jest w zasadzie kierunek hobbystyczny.
@odkryjemygorynieznane
@odkryjemygorynieznane Год назад
Świetny montaż, bardzo dobrze się ten filmik ogląda!
@michal19777
@michal19777 Год назад
Piękne. Dzięki wielkie za filmik. Dobry człowiek z Ciebie jest.
@work-life-sportbalance.3657
Piękny film. Aż miło posluchac tak rzeczowych, młodych osób. Jest duch w narodzie!
@michachlebek8542
@michachlebek8542 Год назад
Przecież oni do Polski nie wrócą xD
@kama2009
@kama2009 Год назад
Aż trudno uwierzyć że jednak studiowanie może być fajne i że jest ono tak inne niż w Polsce. Panie Tomaszu proszę o więcej takich filmików, które pokazują dobre praktyki na innych uczelniach.
@nilredowski
@nilredowski Год назад
takie fajne, że kończy się zadłużonym na długie lata
@lady.gal.
@lady.gal. 11 месяцев назад
@@nilredowski jeśli rodzice zarabiają mniej niż 65 tys. dolarów rocznie to możesz nie płacić za nic
@varsovianspy2992
@varsovianspy2992 Год назад
Coś mi w tym materiale nie leży. Po pierwsze Yale to jedna z najbardziej prestiżowych uczelni nie tyle w USA, co na całym świecie. Zrzesza ona elity z pośród elit, tutaj nawet nie ma z czym konkurować, nie lepiej byłoby porównać uniwersytety do których przeciętny Amerykanin ma szanse się dostać? Poza tym kwestia finansów mocno kłuci się z tym co osobiście zasłyszałam od mieszkańców USA jeśli faktycznie jest tak świetnie jak chłopaki mówią, to dlaczego tak wielu młodych Amerykanów biadoli, że nie może spłacić długów za studia? Czy to kwestia tego, że Amerykanie są tak samo optymistyczni jak Polacy(czyli wcale) czy jednak nie jest tak kolorowo jakby się mogło wydawać? Pytam szczerze bo obserwuję i słucham wielu ludzi ze Stanów, jak również śledzę tamtejszą sytuację polityczno-społeczną i dawno już straciłam wiarę w ten tzw: "Amerykański sen" .
@pawechrupek8355
@pawechrupek8355 Год назад
popieram
@Calabrien
@Calabrien Год назад
Jeżeli chodzi o kwestię finansową - na topowych Uniwersytetach w USA (Yale, Harward, MIT, Princeton) jest tak zwana rekrutacja need-blind. Oznacza to, że podczas rekrutacji sytuacja finansowa nie jest brana pod uwagę a dopiero po zaakceptowaniu Twojej kandydatury rozpoczyna się proces przyznawania pomocy finansowej czyli tzw ''financial aid''. Analizują zarobki roczne Twojej rodziny i na tej podstawie przyznają kwotę do zapłaty. Jeżeli rodzina zarabia pomiędzy 75k$ - 150k& to wkład na czesne jest od 0% do 10% rocznego dochodu. Powyżej tej kwoty płaci się już więcej, chociaż nadal są jakieś financial aid. Amerykanie składający podania to jednak często klasa średnia, która łapie się już na płacenie przynajmniej jakieś części czesnego. Dodatkowo na innych Uniwersytetach często nie ma pełnego financial aid (np na Stadford etc), więc również koszty studiowania tutaj będą wyższe. Natomiast proces i progi są takie same dla studentów zagranicznych a jednak stosunkowo mało która Polska rodzina osiąga dochód roczny powyżej 75k$ (~332k zł). Dlatego najczęściej Ci którzy już się dostaną na te topowe Uniwersytety z need-blind, nie płacą nic za studiowanie.
@varsovianspy2992
@varsovianspy2992 Год назад
@@Calabrien Dzięki wielkie za merytoryczny komentarz, sporo rozjaśnia w tematyce funkcjonowania topowych amerykańskich uniwersytetów. Wciąż uważam, że więcej skorzystalibyśmy na porównaniu średnich uczelni, gdzie kształci się większość studentów, a nie wyłącznie czołowa śmietanka.
@motopazury
@motopazury Год назад
Bardzo sympatycznie. Czekamy na cz 2 z konkretami.
@Ashardon
@Ashardon Год назад
Miałem okazję współpracować z inżynierami z MIT. Zwykli, dobrze wykształceni ludzie. Tym niemniej, nasz zespół w niczym im nie ustępował. Byliśmy równorzędnymi partnerami. Nie mamy się czego wstydzić na polu nauk technicznych.
@pawmal1988
@pawmal1988 Год назад
To dlaczego nie mamy patentów, wynalazków, innowacji ?
@BHBalast
@BHBalast Год назад
@@pawmal1988 Bo czasem sam talent nie wystarczy, potrzeba jeszcze sprzętu, na który nie ma pieniędzy. Druga sprawa jest taka, że jak coś komuś się uda, to znajdzie się jakiś pociotek na stanowisku który będzie przeszkadzał.
@pawmal1988
@pawmal1988 Год назад
@@BHBalast To przepraszam bardzo od tego są kredyty, granty, subwencje, żebranie itd. Jak to jest, że w USA mają na to pieniądze ? Z nieba im spadły ? Doktoranci pracują w Niemczech zbierając szparagi żeby sfinansować badania ? Jak to się dzieje !
@D3nz13
@D3nz13 Год назад
@@pawmal1988 Przecież to są dwie różne rzeczy.. Porządny fachowiec nie będzie sobie zawracał głowy pracą badawczą (chyba, że jest na nią porządnie nakręcony). Prosty przykład? Spytaj programistów, czy myślą o pracy naukowej na uczelni za te psie pieniądze. Więc to, że nie mamy patentów, wynalazków itd wcale nie oznacza, że nie mamy świetnych specjalistów - powiem więcej, polscy programiści są w czołówce.
@pawmal1988
@pawmal1988 Год назад
@@D3nz13 Przecież wiele patentów jest wynikiem pracy badawczej sektora prywatnego. Istnieją działy R&D i ich zadaniem jest wprowadzanie innowacji aby zwiększyć konkurencyjność firmy. Naprawdę sądzisz, że google, Microsoft czy Amazon cierpliwie czekają aż ktoś im podrzuci patent z MiT ? Zapewniam Cię że ci specjaliści wcale nie zarabiają gorzej niż ich koledzy z innych działów.
@rekawek6
@rekawek6 Год назад
Fajnie, że tym panom udało się dostać na tak prestiżową uczelnię, dobrze, że myślą o powrocie do kraju po studiach. Tylko martwi mnie to czy polskie realia będą w stanie wykorzystać ich wiedzę, albo czy kończąc historię (tak wywnioskowałem) czeka ich jakaś praca, poza wykładaniem historii, praca która będzie miała wymierny sens.
@Admiral45-10
@Admiral45-10 Год назад
Na Yale można studiować medycynę, ale tak poza tym to w sumie może być to problem.
@pokrec
@pokrec Год назад
Młodzi idealiści w najlepszym wypadku, w najgorszym mówią to, co wypada powiedzieć przed kamerą. Ucziwszy sugeruje, że chciałby zacząć w USA, ew. dopiero potem pomyśli o powrocie do Polski. Być może. Jak nie będzie miał nic lepszego do roboty. Wracać do Polski po Yale? PO CO?
@frugowy
@frugowy Год назад
Tak, samo im się udało. Samo spadło z nieba.
@KK-tw8hb
@KK-tw8hb Год назад
@@pokrec No dokładnie. Po takim uniwersytecie mają wiele korzystnych opcji. Za przeproszeniem po jakiego ch**a mieliby wracać do tej dziury.
@therzook
@therzook Год назад
Nie wrócą, Polska to nudny kraj, ludzie mają mentalnosc chlopa panszczyznianego, a zroznicowanie kulturowe prawie żadne. Dlatego zostalem w uk...
@oskarformula9234
@oskarformula9234 Год назад
Świetny film, mam nadzieję, że będzie więcej takich, pokazujących młodych, ambitnych i odważnych ludzi.
@kornelmuszynski6919
@kornelmuszynski6919 Год назад
Fajny material i super chłopaki. Mam ndzieje, że kazdy z nich zajdzie daleko i tego im z całego serca życzę. Pozdrawiam ich i Pana Tomka!
@mrufa
@mrufa Год назад
Wspaniały materiał. Dziękuję!
@Radek.68
@Radek.68 Год назад
Od dawna, od dziesięcioleci mówię, że nauka w Polsce jest źle robiona, że wszystko jest postawione "na głowie" i mam tu na myśli całą naukę i jej proces, czyli naukę od podstawówki, aż po studia doktoranckie, oraz system oceniania i awansu. Co do polskich uniwersytetów: promuje się mierne publikacje, ważne aby było ich dużo. Ale już to, gdzie prace są publikowane jest mniej ważne, a opublikowanie pracy w bardzo renomowanym czasopiśmie to tylko trochę więcej punktów, niż publikacja prawie że... gdziekolwiek. *Studentów przyjmuje się na ilość, a nie na jakość, bo to ilość daje pieniądze.* Mam świadomość, że Polska to nie USA, ale przez takie podejście sami się skazujemy na bycie trzecim światem naukowym. Zamiast prowadzenia pracy naukowej wymaga się wypełniania papierów, stosu dokumentów, a główna praca uniwersytetu w Polsce, to pozyskanie pieniędzy. Do tego naukowcy muszą uczyć studentów (co samo w sobie jest dobre), ale tu często kosztem swoich - być może niezwykle cennych - badań. Ponad miarę. Do tego starzy profesorowie, którzy trzymają się swoich stołków i chcą być postrzegani jako "udzielni władcy", a tak naprawdę są uzurpatorami, bo hamują rozwój i są daleko w tyle. Ech, rozpisałem się, ale temat akurat mi przypasował i chciałem napaść, co myślę.
@nowy5
@nowy5 Год назад
tak się składa, że publikuje się zwykle śmieci, najcenniejsze prace są utajniane a wyniki są rozchwytywane przez wojsko lub zaawansowany przemysł, u nas liczą się publikacje, bo te prace i tak są bezwartościowe w zastosowaniach
@katarzynawojcicka3459
@katarzynawojcicka3459 Год назад
Sciema! Nauka idzie wstecz! Proszę posłuchać wykłady dr Jaskowskiego, na kanale Andy Chonski
@michal19777
@michal19777 Год назад
Pytanie, dlaczego ludzie nie chcą zmian.
@czarkowskipawelyt
@czarkowskipawelyt Год назад
Przecież w USA też ilość daje pieniądze, dosłownie i bezpośrednio.
@krzysztofmatuszek
@krzysztofmatuszek Год назад
@@fragile2507 Z całym szacunkiem, jeśli używasz sformułowania "MARNUJĘ na dydaktykę", to... ty jesteś problemem! Ja studiuję teraz w Holandii, wcześniej w Polsce. W tej kwestii nie widzę różnicy. Tutaj i tutaj byli wykładowcy zaangażowani i ci mniej. Wybitni badacze i ludzie, którzy pierdzą w stołek i nic nie publikują. Sam możesz się domyślić, gdzie jest więcej pieniędzy, ale czy w NL ta kasa rzeczywiście idzie na badania? Różnie to bywa, czasem jest trwoniona.
@mielonka7b683
@mielonka7b683 Год назад
Jako international student, dziękuję bardzo za ten film, zwłaszcza za końcówkę. Trzeba mieć sporo odwagi i samozaparcia by zdecydować się na życie i studiowanie w innym kraju. Trzeba też zakupić 5kg melisy, bo ilość stresu związana z wyjazdem, formalnościami, egzaminami, nowymi dokumentami mieszkaniem, pracą etc jest niewyobrażalnie wielka
@krzysztofmatuszek
@krzysztofmatuszek Год назад
Pozdrawiam z Holandii. Nie jest aż tak źle, chociaż kurczę drogo :// Z całym szacunkiem, to trochę pizdowate zachowanie, tak się żalić w internecie, że ilość stresu była "niewyobrażalnie wielka" :D Zawsze jest trochę zamieszania z aplikacją, a co do samozaparcia - bez niego to nawet jednego semestru w Polsce bym nie przetrwał. Co do pracy - te banany z filmiku prawdopodobnie nie przepracowały w życiu ani jednego dnia, więc raczej nie mają pojęcia, co w tym momencie czujesz. Powodzenia w dalszym kształceniu!
@ayin9738
@ayin9738 Год назад
@@krzysztofmatuszek porównanie Holandii, do studiowania na Yale lol 🤡
@krzysztofmatuszek
@krzysztofmatuszek Год назад
@@ayin9738 Koszty życia podobne. A że czesne jest na amerykańskich uczelniach niebotyczne - ot, zgniły amerykański kapitalizm. Nie przekonasz mnie, że na Yale poziom nauczania jest wyższy, na przykład dlatego, że tam nawet nie ma mojego kierunku.
@wiolettalubowska
@wiolettalubowska Год назад
Stres duży, ale moja córka przeżyła już drugi rok studiując i równocześnie trenując i pracując w Stanach bez melisy! Ale odwagi trzeba rzeczywiście trochę mieć i samozaparcia przy załatwianiu formalności związanych z wyjazdem na amerykańską uczelnię. Pozdrawiam 😊
@ThePoszukiwacz
@ThePoszukiwacz Год назад
W Stanach uczelnie są badawcze, a u nas praca na uczelni oznacza 3/4 czasu spędzonego na dydaktyce. Przez to nie mamy startu w rywalizacji z czołówką, a szkoda, bo Polacy są bardzo pracowici i zdolni. System zabija ten potencjał.
@youtuberesearch7017
@youtuberesearch7017 Год назад
To wina podatków, a nie systemu nauczania
@michal19777
@michal19777 Год назад
I ta nauka, że mądrość, inteligencja to pamięć. Ocenianie tylko pamięci głównie.
@michal19777
@michal19777 Год назад
​@@youtuberesearch7017 to wina ludzi
@jakotako2530
@jakotako2530 Год назад
@@youtuberesearch7017 XD
@garrulusglandarius5462
@garrulusglandarius5462 Год назад
Oczywiście że wina systemu. Pracownik naukowo-dydaktyczny powinien realizować część dydaktyczną, naukową oraz organizacyjną. Oczywiście na realizację powyższego potrzebę są pieniądze, których nigdy nie ma. Jako tego typu pracownik obecnie zajmuje się zarówno naprawianiem klamek przy drzwiach, naprawą hydrauliki w laboratorium, zmywaniem sprzętu laboratoryjnego, naprawą aparatury badawczej (w normalnej sytuacji robią to prawdziwi fachowcy, serwisanci), oczywiście dydaktyką, biurokracją i częścią naukową. Ostatnio odmówiono mi zakupu tonera do drukarki. O czym my tu mowimy. Paranoja. Projekty badawcze (czyli kasa na badania) nie jest rozdawana każdemu, tylko znajomym z komitetów oceniających. Polskie uczelnie, w wielu przypadkach, są zwyczajnie niedofinansowane. Teraz na topie są uczelnie katolickie, one dostają kasę. Możnaby o tym pisać godzinami.... Myślę że metoda spalonej ziemi mogłaby pomóc...
@oliwia6110
@oliwia6110 Год назад
Amerykański system nauczania i współpracy nauczyciel-uczeń/student jest moim wzorcem ... Sama zaczynam kształcić studentów, jako doktorantka, i naprawdę staram się przemycić coś z ich systemu do nas - pracę na przypadkach, pytania stawiane samemu sobie: dlaczego? po co?, praca w zespołach, komunikacja i oczywiście relacja ze studentami jako przyszłymi specjalistami, a nie dzieciakami. SUPER!
@ewerti
@ewerti Год назад
Anglosaski. Generalnie anglosasi mają podobny system.
@degrengolada3075
@degrengolada3075 Год назад
W Polsce zdecydowanym problemem jest podejście do studenta - pan profesor to pan i władca, przy którym strach się odezwać, i dla którego sukcesem jest to, że oblał połowę kierunku, a nie że komuś pomógł
@2czablok
@2czablok Год назад
Świetny materiał dzięki ❤
@Modest989
@Modest989 Год назад
Pracowałem na uczelni w Polsce i na uczelni w USA jako associate profesor. Wróciłem do Polski, bo chciałem. W USA nie możesz zbudować trwałego zespołu, bo masz ciagle zmieniających się post-docow i doktorantów. Na pewno plusem jest ciągłość finansowania, ale jak ktoś jest dobry to i w Polsce ogarnia po kilka projektów. Jeśli chodzi o przekazywaną wiedzę to moje wykłady zawierają kropka w kropkę to samo w Polsce, co wykładałem w USA. Jedyne, co bym przeniósł to czesne dla wszystkich studentów. Człowiek jednak bardziej szanuje, jeśli za coś zapłaci.
@michal19777
@michal19777 Год назад
A wolność i wolność słowa?
@Modest989
@Modest989 Год назад
@@michal19777 W Polsce nie mam z tym większych problemów. W USA rzeczywiście musisz uważać na każde słowo, żeby nie trafić na dywanik u dziekana za brak tolerancji itd.
@pawechrupek8355
@pawechrupek8355 Год назад
dokładnie nie ma czarów!
@LingwistycznyPunktWidzenia
@LingwistycznyPunktWidzenia Год назад
Z tym czesnym, to przesadziłeś. Uważasz, że w Polsce żaden student uczelni publicznej nie szanuje swoich studiów, bo za nie nie zapłacił? Ja na przykład mogę studiować tylko dlatego, że studia w Polsce są darmowe. Gdyby były płatne, nie byłoby mnie na nie stać. I zaręczam ci, że nie jestem studentem, który się obija. W USA mogą sobie płacić za studia, bo tam zarabia się lepiej niż w Polsce. Natomiast w naszym kraju jest wielu ludzi, którzy nie mają dużo pieniędzy i co? Mieliby przez to nie studiować, jeśli są zdolni?
@Modest989
@Modest989 Год назад
@@LingwistycznyPunktWidzenia jeśli są zdolni to dostają kredyt na opłacenie czesnego. To, że Ty za to nie płacisz nie znaczy, że studia są darmowe. Płacą za nie Twoi rodzice w swoich podatkach i tak. Krótsza droga jest lepsza - omija się aparat państwowy, gdzie gubi się poczucie własności tych pieniędzy. Znałem studentów w USA, których rodziny nawet w Polsce by uchodziły za biedne - a jednak dostawali kredyt na czesne, bo byli zdolni. Tylko w Polsce mam na roku 100 osób, a w USA miałem maks. 20-30 na tym samym kierunku.
@beata284
@beata284 Год назад
Studiowałam historię na UWr (jak Morawiecki). Tutaj pytania dlaczego i po co też były kluczowe (to nie liceum z wkuwaniem dat i nazwisk). Świetna kadra - żeby wymienić tylko takie nazwiska jak Wiszewski, Rosik, Wypustek czy Klint - ich zajęcia prowadzone zawsze z sensem, humorem i pasją. Inna sprawa, że dla studentów nie zawsze priorytetem jest studiowanie... Co na Yale się pewnie nie zdarza.
@tadi7051
@tadi7051 Год назад
Oho widzę, że ktoś z mojego kierunku ;) Profesor Wiszewski ma teraz pewne problemy...
@WsciekleMleko
@WsciekleMleko Год назад
6:45 jak słyszę coś takiego, bez podania kwoty to jedyne co mogę wywnioskować to to jak dla mówcy przeciętny polak w kwestii dochodów będzie zarabiał coś ala 250k zł rocznie.
@przemysawstoch6770
@przemysawstoch6770 Год назад
Jestem bardzo rozczarowany tym odcinkiem. Wynika z niego że każdy bardziej rozgarnięty człowiek może iść na studia do USA…a przecież to nie jest prawda… trzeba zapłacić ogromne pieniądze żeby tam trafić… Panie Tomaszu to chyba nie jest tylko kwestia stosunku wykładowców do studentów a przede wszystkim kwestia finansowania…
@pawechrupek8355
@pawechrupek8355 Год назад
Dołączam się do rozczarowanych. Pełno niedomówień. Brak konkretów. Chyba najsłabszy odcinek.
@misiekeloo6114
@misiekeloo6114 Год назад
Pozdro Michał fajnie, że się rozwijasz jeszcze o Tobie usłyszę na pewno :) - Harry
@pawog
@pawog Год назад
Super odcinek
@robertd.6602
@robertd.6602 Год назад
Ja studiowałem na 2 kierunkach 20 lat temu i spotkałem się z całkowicie innymi praktykami na obu uczelniach. AE w Poznaniu (Zarządzanie)- dno i 3 metry mułu. Po prostu kolejne klasy liceum, gdzie jesteś traktowany jak dziecko, któremu trzeba pokazać kto tu rządzi. Politechnika Wrocławska (Informatyka) - bardzo dobre podejście, nastawienie na rozumienie i zdobywanie wiedzy, swobodny dostęp do kadry, to był bardzo dobry czas. Natomiast co innego jest tu ważniejsze. Otóż podejście studentów do studiowania w Ivy League jest takie, że tam nikt nie pracuje (zarobkowo), żeby się utrzymać. Ludzie są na 120% zaangażowani w uczelnię, bo nie są głupi i dla marnych paru groszy nie zaryzykują utraty szansy na naukę. W Polsce - sami wiecie jak jest obecnie. W mojej dziedzinie (informatyka) prawie wszyscy studenci pracują już na 2-3 roku i nie mają już energii na fajną naukę. Ponad połowa moich kolegów i koleżanek ze studiów obecnie to albo naukowcy (choć przyznam, że głównie w USA), albo szefowie całkiem fajnych firm IT. Przyznam jednak, że u wtedy praktycznie nikt nie pracował na stałe podczas studiów (no może na ostatnim semestrze ze 20% osób zaczynało).
@ZoltanOficial
@ZoltanOficial Год назад
6:05 ile kosztują cię studia? - a to zależy od kierunku, ale można dostać stypendium Wyjaśniająca wiele odpowiedź
@KamilKamil-bt9tu
@KamilKamil-bt9tu Год назад
Przecież powiedzieli, że tam uczą się najmądrzejsi na świecie, widocznie tak ba takie pytania trzeba odpowiadać
@lady.gal.
@lady.gal. 11 месяцев назад
jeśli rodzice zarabiają mniej niż 65 tys. dolarów rocznie to możesz nie płacić za nic
@drugimessi4767
@drugimessi4767 Год назад
W końcu długo oczekiwany filmik o studiach... 😉 Są już może jakieś plany odnośnie drugiej książki akademii, do której będę powracał chyba co święta 🤔???
@stomil
@stomil Год назад
Sukces uczelni oraz studentów nie bierze się tak bardzo z tego jak uczelnia uczy, ale głównie z tego jakich studentów przyjmuje.
@marioempoli1
@marioempoli1 Год назад
Można prosić podanie źródła odnośnie jaką uczelnię kończyli nobliści? Bardzo mnie to interesuje. Poza tym świetny materiał, wyjaśniający dlaczego amerykańskie uczelnie tak bardzo różnią się od pozostałych w kwestii jakości przekazywanej wiedzy.
@szczepan333111
@szczepan333111 Год назад
Super odcinek, profeslonalnie zrobiony.
@annahi11
@annahi11 Год назад
Swietny material jak zawsze. Czy sa jakies Polki na tym uniwersytecie czy sami mezczyzni?
@ssebalr
@ssebalr Год назад
Nie mogę tego oglądać bo mając 30 lat czuję, że przegrałem życie... Bardzo żałuję, że po liceum nie miałem nikogo kto by wprowadził mnie w dorosłość i pokierował mną, po prostu wytłumaczył i pokazał świat a może i zmusił by iść dalej...
@krystekczystek5361
@krystekczystek5361 Год назад
Także mogę powiedzieć, że zmarnowałem wszystkie moje talenty, a przynajmniej nie wykorzystałem ich dostatecznie. Mam 29 lat, ale idę do przodu i rozwijam się. Kilka miesięcy temu zmieniłem pracę na lepszą, w której dane jest mi znowu rozwijać się. Głowa do góry i do przodu.
@Inviaz
@Inviaz Год назад
Uwierz mi, że robienie nauki w Polsce to marny biznes. Już lepiej jeździć na uberze. No chyba ze masz znajomości na uczelni.
@bigozz9455
@bigozz9455 Год назад
@@Inviaz Bzdury. Chyba, że mówisz o studiowaniu gównokierunku, to racja.
@HawatTufir
@HawatTufir Год назад
Ale dlaczego przegrałeś życie? Masz dopiero 30 lat! Może ostatnie 10 nie było po Twojej myśli, ale masz wiedzę której nie miałeś. Pomyśl czy jako 40 latek nie będziesz żałował że nie odważyłes się czegoś zmienić. Jasne że łatwiej jeśli ktoś nam coś pokaże, ale narzekanie że ktoś nas nie zmusił do pracy to moim zdaniem ekstremalne zrzucanie winy. Pozdro
@ssebalr
@ssebalr Год назад
@@HawatTufir Zupełnie źle mnie odebrałeś, to była metafora. Oczywiście, że nie zrzucam winy na nikogo, każdy jest kowalem własnego losu. Ale ogólnie bardzo dobrze to ująłeś i się z Tobą zgadzam.
@buciesprawy8996
@buciesprawy8996 Год назад
Super!
@dariuszpanchyrz2784
@dariuszpanchyrz2784 Год назад
jestem stary. zdrwo zazdroszcze, i szczerze zycze mega mega powodzenia.
@Floubadour
@Floubadour Год назад
I ten koleś w tle grzebiący w śmieciach na końcu... Od razu widać że lepszy świat 😅
@Silenthunter199
@Silenthunter199 Год назад
Aktualnie kończę studia na kierunku Nawigacja, Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Jest to jedna z 2 publicznych uczelni wyższych w Polsce szkoląca marynarzy. Mój mocno specyficzny kierunek, skierowany jest na naukę zawodu oficera wachtowego w międzynarodowej żegludze handlowej. Często bawi mnie że ten akurat kierunek bardziej przypomina szkołę zawodową niż studia. Jednakże sama uczelnia posiada 4 wydziały i kilkadziesiąt sensownych kierunków, które pozwalają na zdobycie w miarę dobrze płatnego zawodu po uzyskaniu stopnia inżyniera. Bardzo dużym plusem jest jakość wyszkolenia osób które kończą mój kierunek, bo wręcz można powiedzieć że wychodzą z uczelni z wiedzą pokroju stopnia Starszego Oficera na statku niż najniższego oficera czy marynarza. Już sama praktyka pozwoliła mi zobaczyć, że jestem trochę bardziej do przodu z teorią i wiedzą niż osoby tylko po kursach lub jakiś akademiach. W tym aspekcie jest to duży plus bo uczelnia jest publiczna więc z dużą oszczędnością można zrobić uprawnienia, które wcale tak tanie nie są. Jeżeli ktoś chce rozpocząć karierę na morzu, warto rozpatrzeć Uniwersytet Morski w Gdyni lub Akademię Morską w Szczecinie.
@dariaryczanczyk768
@dariaryczanczyk768 Год назад
Teraz już Politechnikę Morską w Szczecinie 😉
@KrzysztofvonThor
@KrzysztofvonThor Год назад
Nie wiem czemu, ale po obejrzeniu tego matierału mam wrażanie, ze kończąc studia w Polsce, zmarnowałem sobie życie ;)
@vielebny2000
@vielebny2000 Год назад
Mając za sobą doświadczenie studiów w Polsce, na dużym i znanym uniwersytecie, w latach 1995-2000, szczerze zazdroszczę tym młodym ludziom, że mają możliwość doświadczenia i nauki w takim środowisku, w takich warunkach. Z tego miejsca pozdrawiam pana byłego rektora, "wielkiego profesora", który na obronie mojej pracy magisterskiej jedyne pytanie jakie miał związane bezpośrednio z tematem pracy (dołożenie możliwości automatycznej analizy komputerowej do istniejącego stanowiska badawczego) to było "czy to aby nie jest za duże ułatwienie dla studentów, bo sobie klikną i mają wyniki".
@piotrszostakowski416
@piotrszostakowski416 Год назад
Czy następnym razem można dodać informacje, że audycja zawiera lokowanie produktu? Bo nic sensownego z tego filmu nie wynika, a to taki folder reklamowy.
@edwardlewandowski5473
@edwardlewandowski5473 Год назад
Szacun i pozdrowienia✋🎂🌹
@wojciechczerwinski3774
@wojciechczerwinski3774 Год назад
Świetny materiał o uniwersytecie w Yale, możemy w Polsce inspirować się tym jak uczą w USA w wielu kwestiach. Ważne jednak żeby pan Tomasz Rożek, który jest znakomitym i znanym popularyzatorem nauki nie promował exodusu najlepszych polskich licealistów z Polski. Stany Zjednoczone właśnie dlatego są potęgą naukową, że ściągają talenty z całego świata. Pośrednio w ten sposób drenują inne kraje z talentów właśnie. Świetnie jeśli młodzi, ambitni Polacy poszerzają swoje horyzonty i potem wracają do Polski. Bardzo źle jeśli będziemy drenować Polskę z potencjału intelektualnego, jednego z najważniejszych potencjałów, które w tej chwili mamy. Oczekiwałbym większej wrażliwości pana Rożka na ten temat w filmie i poczucia odpowiedzialności za sprawę.
@fragile2507
@fragile2507 Год назад
Ten film nie jest o różnicach między studiowaniem w Polsce i USA tylko o studiowaniem w Polsce i na Yale. W USA jest pełno kiepskich uniwersytetów. Dlaczego nie porównuje Pan Uniwersytetu Wrocławskiego z np. Sacramento State?
@pawechrupek8355
@pawechrupek8355 Год назад
Zgadzam się. Film wiele kwestii przemilcza.
@satifyman4821
@satifyman4821 Год назад
Bo nikt kto chce studiować w stanach nie celuje w słaby uniwersytet. Jaki byłby sens wyjechać do USA i pójść na jakieś badziewie?
@fragile2507
@fragile2507 Год назад
No, czyli to nie jest film o różnicach między studiowaniem w Polsce i USA tylko o różnicach między studiowaniem w Polsce i na Yale.
@arkadiuszlee407
@arkadiuszlee407 Год назад
@@satifyman4821 bo przy porównywaniu bierze że średnią z OBU grup a nie średnią i skrajny przypadek. Yale to uniwersytet który ma zbudowaną reputację, wielkie nazwiska, wielkie pieniądze i grupę milionów ludzi z całego świata którzy chcą się tam dostać po "amerykański sen"... To że np u nas studiował prezydent polski nic nie znaczy ale jakby studiował prezydent USA to sytuacja zmienia postać rzeczy, jak można mieć lepsze uniwersytety jeśli kraj z którym się porównujesz jest światową potęgą od stuleci, wiadomo że będzie miał większe możliwość finansowe, większy wpływ na świat, więcej sławnych ludzi, większą rozpoznawalność, większy kraj to też większą pula ludzi do przesiania, większe prawdopodobieństwo znalezienia się ludzi ponadprzecietnych którzy dalej toczą śnieżną kulę obracjajac mały kamyczek w znany na całym świecie legendarny Yale. Tak jakby porównywać dlaczego w Polsce nie ma takich globalnych firm jak w USA czy Chinach.. Świat to nie próżnia tylko system naczyń połączonych, nie da się mieć cudów w kraju który ostatnie 300 lat praktycznie nie istniał tylko był równany z ziemią i przechodził z rąk do rąk pod but innych państw. Były czasy prosperity w Polsce, byliśmy mocarstwem, mieliśmy najlepsze uniwersytety i byliśmy ostoją tolerancji i różnorodności oraz wolej myśli... ale to było w dawnych wiekach, teraz mocarstwami są inni i z powodów wymienionych wyżej nie ma co liczyć że możemy się porównywać na "najlepsze uniwerki na świecie" bo Yale to nie średnia kraju tylko światowy pik.
@grzegorzach3891
@grzegorzach3891 2 месяца назад
Nie, to jest film o różnicach w studiowaniu między przeciętną/słabą uczelnią w Polsce a topową uczelnią w USA. Istnieje w Polsce kilka dobrych wydziałów i dla studentów studiów licencjackich/magisterskich praktycznie nie ma różnicy czy np. studiują na matematyce/fizyce na UW czy na MIT/Stanford/Yale. Jast też cała masa polskich uczelni które są słabe, podobnie w USA.
@volleswerkfullorganpower249
A moja żona miała jeszcze więcej odwagi bo jako 13sto latka już musiała zintegrować się z amerykańska szkołą. W tym wieku zachodzi wyższy stopień tej integracji(np. akcent) a sam proces, emocjonalnie szczególnie, bardziej wymagający. Fajny film.
@Bezag100
@Bezag100 Год назад
I jak można mówić bzdury, że kwoty są porównywalne do kosztów za prywatne uczelnie w Polsce...Ci chłopcy sa całkowicie oderwani od rzeczywistości. Niech zapytają przeciętnego studenta z USA, jak tam się żyje z kredytem studenckim, który jest droższy od hipoteki. To są realia. Realia są też takie, że miejsce na uczelniach się kupuje, niezależnie od wyników w nauce. Co chwilę dochodzi do skandali z korupcją.
@kzrider6991
@kzrider6991 Год назад
Co to za piosenka z początku?
@ksz7243
@ksz7243 Год назад
Do najlepszych nam daleko, ale jest sporo dobrych kierunków, po prostu jest 30 razy więcej złych które przekształcają państwowe pieniądze w masową ilość magistrów. Jest też sporo „magistrów”. Do najlepszych nam daleko, ale dla mnie studia to ciągle najsensowniejszy etap edukacji, bo podstawówka to istny żart powtarzający sposób uczenia sprzed wieku.
@pankan01
@pankan01 Год назад
Inspirujące
@21yarpen
@21yarpen Год назад
Czy to jest jakaś reklama płatna tej uczelni? Bo nie dość że nic się nie dowiedziałem z tego filmu, to jeszcze na kilometr to zalatuje ściemą. Goście mówią jak politycy na wiecu. Żadnego, ale to żadnego konkretu szczególnie w zakresie finansowania i kwot. Nic a nic mi nie mówi tekst w stylu "do udźwignięcia dla średniego Polaka". Ile się pytam. Konkretnie. W liczbach. No i tak w ogóle to się zastanówmy. Pytacie się ludzi których marzeniem było tam studiować jak im się studiuje. Oczywistym jest że będa chwalić. Płacą za to. Chyba tylko chory na głowę będzie za coś płacić czego nie lubi lub co mu nie pasuje. Opinia więc tych młodych ludzi jest warta tyle co broszurki reklamowej. W dodatku jakoś nie mogę połączyć w głowie dwóch rzeczy. Gadki że uczelnia jest taka dobra i wspaniała i tak chce wyciągać ludzi z nizin, z budżetem na 40 mld. No ciekawe. Ale to już dygresja. Nie twierdzę że amerykańskie uczelnie są jakieś nieudolne, i że nie mają wyników. W gruncie rzeczy są maszynkami do zdobywania punktów w rankingach, gdzie właśnie te publikacje, patentny i Noble mają znaczenie. Są jak bogaty klub piłkarski który ciągle wyłapuje talenty i nie ma się co dziwić że ma potem zespół pełen gwiazd. Ale warto zadać inne pytanie. Jak realnie wygląda nauka i ten kontakt studenta. Bo czy studenta X na kierunku Y realnie obchodzi że prof Z zdobył Nobla albo ma 1234 patent? Czy to wpływa na sytuacje studenta? No nie. Wpłynąć może tylko wtedy jak jest jakakolwiek relacja między tymi ludźmi. Czy więc takie gwiazdy nauki kupowane po całym świecie w ogóle prowadzą jakieś zajęcia? Jak wygląda sprawa ich zespołów badawczych w kontekście nowych studentów? Tego bym się chętnie z takiego filmu dowiedział. To ludzie z wewnątrz mogą powiedzieć. Ale się nie dowiedziałem. Nic się nie dowiedziałem. Filmik w skrócie: jest bogata uczelnia w ameryce, możesz tam studiować, mają "dotacje". Koniec. Warto by było też zadać inne pytanie. O sensowność rankingu i efektywności edukacji. Czy edukacja w takim stylu to właśnie nie jest bardziej coś na kształt elitarnego klubu gdzie bogaci i wpływowi wysyłają swoje następne pokolenia by i one były bogate i wpływowe. Biznes to przecież głównie znalomości, kontakty i ludzie. A jak się kręcisz wśród bogaczy i ich dzieci to i o okazje biznesowe nie trudno. Czemu warto zadawać takie pytanie? Bo w tym samym czasie jak Yale onieśmiela wszystkich w koło swoim majestatem, gospodarka USA ciągle ściąga tysiące ludzi z różnych kierunków świata by ci robili za różnego typu inżynierow, specjalistów i pracowników. Ludzi po uczelniach z odmętów tej samej listy rankingowej. Ludzi którzy często stanowią trzon tych firm i którzy bywa że i robią w nich srogie kariery. Czy to nie dziwne?
@Bevierr
@Bevierr Год назад
W Polsce niestety poszliśmy w ilość, a nie jakość. Prowadząc zajęcia jako doktorant nabrałem przekonania, że ~70% studentów nigdy nie powinno nimi być. Zamiast budować dobrze wykształcone elity intelektualne tworzymy miernie wyedukowane masy, którym wmówiono, że jak skończą (byle jakie) studia to każda firma się będzie o nich bić. Dla wielu studentów uniwerki to przedłużanie dzieciństwa, a także przechowalnia, którą traktują jak szkółkę, gdzie oczekują, że wykładowca wszystko za nich zrobi, a sami zbyt wiele inicjatywy nie przejawiają. Przez trzymanie takich ludzi na uczelniach ambitne 30% traci na tym, bo dostają zajęcia o obniżonym poziomie, dopasowanym do swoich kolegów.
@krzysiek1234567890gu
@krzysiek1234567890gu Год назад
na Brown University też jest stosunek naukowców do studentów 1:10, gdzie indziej 1:5, 1:4
@Teecari
@Teecari Год назад
Studiuje lek w polsce i uważam, że anglojęzyczni studenci (akredytacja uczelni, dużo studentów z USA) nie są tak interdyscyplinarni jak my, polacy. Według mnie też nie ma co porównywać topowych uczelni z USA z naszymi, jestem zdania, że resztę pomniejszych uczelni w Stanach jest stosunkowo gorsza niż nasze.
@DarkestSoul1990
@DarkestSoul1990 Год назад
Chłopak który powiedział o powrocie i przyłączeniu się do rozwoju kraju jest legenda w moich oczach po tych słowach
@thomasputko1080
@thomasputko1080 Год назад
Chlopak nauczyl sie dobrego pijaru... ladnie wypadl na ekranie, oszukal kilku idiotow kilkoma slowami rzuconymi na wiatr.
@ordinarymaker5851
@ordinarymaker5851 Год назад
przyjedzie rozwijać a jarek i reszta wszystko mu zabiorą :D niech już lepiej tam zostanie, w polsce to już nic dobrego nikogo nie czeka ;)
@rafaswderski8050
@rafaswderski8050 Год назад
@@thomasputko1080 Typowy Polak z ciebie ale nie mierz innych swoją miarą.
@thomasputko1080
@thomasputko1080 Год назад
@@rafaswderski8050 taaa.. juz widze jak on porzuca swietna robote w krzemowej dolinie albo MIT i jedzie do pyrlandii mierzyc z problemami ktore tam sa automatycznie rozwiazywane...naiwny jestes jak dziecko.
@rafaswderski8050
@rafaswderski8050 Год назад
@@thomasputko1080 Jeśli ja jestem naiwny to ty jesteś ślepy, nie widzisz że sporo osób z zarobioną kasą jednak wróciło żeby kierować w PL dużymi firmami, korporacjami czy po prostu żeby wrócić. Moim zdaniem jasne że jest niejasne czy dany typ wróci jednak zaprzeczanie na tym etapie jest dużym nadużyciem, tak jak nazywanie mnie naiwniakiem (w domyśle) .
@lucifernebulae
@lucifernebulae Год назад
Bardzo mi się podoba jakik ładnym językiem operują Ci studenci. Świetny materiał - czuję że trochę zbyt mało ambitnie podszedłem do tematu wiele lat temu...
@michal19777
@michal19777 Год назад
Może to też coś zasługa wolności słowa. Nie muszą cieciować, kleić głupa jak u nas w postkomunie.
@czarkowskipawelyt
@czarkowskipawelyt Год назад
@@michal19777 Ty tak na serio?
@pawechrupek8355
@pawechrupek8355 Год назад
I z czym oni niby mają wracać. Historię studiują. Dzieci w liceum mają uczyć?
@ilyfranethgoldheart8417
@ilyfranethgoldheart8417 Год назад
@@pawechrupek8355 historię i EKONOMIĘ - mówił ten chłopak 😊
@Patola7484
@Patola7484 Год назад
"kwota całkowicie osiągalna dla polskiego studenta" czyli ile? Bo jako student zaoczny te 700 jeszcze w miarę okej, ale dzienny student za granicą to raczej koło 700$ to jest bardzo niska kwota XD
@pawechrupek8355
@pawechrupek8355 Год назад
Dokładnie. Film jest w tym zakresie pełen niedomówień. Panowie też raczej nie bardzo chętni do mówienia prawdy w tym zakresie.
@JoannaSymonowicz
@JoannaSymonowicz Год назад
Pozdrawiam z Uniwersytetu Cambridge i zapraszamy do nas :)
@Lukas77986
@Lukas77986 Год назад
Mega ciekawy odcinek Panie Tomku! Trzeba promować edukację na wysokim poziomie, niech młodzi ludzie wiedzą że świat stoi dla nich otworem.
@krzysztofsz3047
@krzysztofsz3047 Год назад
Obiad u wykladowcy... Mój nawet nie wie, że istnieję xDD
@pawechrupek8355
@pawechrupek8355 Год назад
Nie rozumiem zachwytu? I co z tego że go zaprosił? A w ogóle co ten Pan robi na tych studiach? Jakie badania prowadzi?
@pawelzabicki7785
@pawelzabicki7785 Год назад
Jak wyglądają możliwości dla osób dorosłych, po studiach w Polsce?
@niemeecho2072
@niemeecho2072 Год назад
Na polskich uczelniach jak np. "Akademii Dojenia Krów" w Nowym Sączu (oczywiście tzw. potocznie), to wykładowca usuwa maile od studentów, a nie odpisuje na nie o 3 w nocy.
@ruxon1854
@ruxon1854 Год назад
Jakie trzeba mieć wyniki w nauce aby dostać takie stypendium pozwalające studiować w USA? Co o tym decyduje?
@krzysztofmatuszek
@krzysztofmatuszek Год назад
Od Twoich wyników bardziej liczy się to, czy masz wpływowych rodziców oraz czy napiszesz dobrą rozprawkę. Serio. Amerykanie mają wyjątkowo głupią kulturę polegającą na tym, że ważniejsze jest, czy umiesz się sprzedać poprzez pisanie peanów na swoją cześć, niż czy cokolwiek umiesz. Zatem kwestia kluczowa - szlifować swój literacki angielski (koniecznie AMERYKAŃSKI, brytyjskie formy cię wykluczą z rekrutacji) no i ogarnąć sobie dobry kredyt (albo żyranta).
@bijgomeza3949
@bijgomeza3949 Год назад
Jak nie słyszę kwot, tylko jakieś puste słowa, to tak jakbym nic nie usłyszał = manipulacja
@tomkrzyt
@tomkrzyt Год назад
Pan prowadzący w opisie sugeruje że ten uniwersytet mieści się w Yale. Otóż nie, mieści się w New Heaven, a tylko nazywa się Yale.
@zagloba1987
@zagloba1987 Год назад
Studiowałem stacjonarnie na studiach inżynierskich w jednej z "prestiżowych" uczelni w Krakowie. To jak kadra naukowa traktowała studentów do tej pory mrozi mi krew w żyłach. Gorzej niż bydło. O I byli władcami życia i śmierci i od ich widzimisie zależało czy ktoś zaliczy czy nie. Jakoś to przetrwałem, obroniłem inżynierkę i zdecydowałem że na magisterkę pójdę zaocznie bo zacząłem pracować i już nie bardzo mi na tym zależało. Ta sama kadra naukowa - inni ludzie. No nie do poznania mili uczynni (oczywiście pozory) bo się te parę tysięcy płaci i nie muszą studentów uwalać żeby katedry zarobiły na warunkach. Ciężka patologia. Taki system jak jest u nas w kraju nie ma racji bytu. I żeby nie było większość kadry to ludzie kompetentni, ale przez tyle lat tak już przyzwyczajeni do tej patologii że inaczej nie potrafią.
@maggi0319
@maggi0319 Год назад
Jaki kierunek?
@zagloba1987
@zagloba1987 Год назад
@@maggi0319 Wolę nie wchodzić w szczegóły ale wszystkie wyglądały podobnie. Powiedzmy że mocno biologiczny.
@volleswerkfullorganpower249
I też fajnie odkrywczo powiedziane jest o relacji uczeń mistrz. Dla dinozaurów to bardzo ważne. Bo może za sześćset lat jest szansa do transmentalnej rewolucji.
@andree2000
@andree2000 Год назад
Chętniej usłyszałbym co mają do powiedzenia studenci końcowych lat a nie świeżaki z pierwszego roku.
@piotrsobczak2866
@piotrsobczak2866 Год назад
Zapłacic za studia Yale zeby studiowac historie. Rozumiem uczelnie badawcze, prace stricke naukowe (fizyka, medycyna) ale hisotoria? Rozumiem ze to pewnego rodzaju spoleczna łapowka - studiowałe cokolwiek na Yale to nadam sie do kazdej pracy trypu "operations".
@ilyfranethgoldheart8417
@ilyfranethgoldheart8417 Год назад
Ale ten chłopak studiuje ekonomie i historię a nie samą historię… to chyba musi być jeszcze lepszy skoro do konkretnego kierunku - ekonomii - dobrał sobie jeszcze jeden dla ciekawości 😊
@krzysztof.k144
@krzysztof.k144 Год назад
Główna różnica jest taka, że u nich jeden uniwersytet to małe miasteczko. U nas w mieście mamy kilka uniwersytetów publicznych, medyczny, techniczny i ogólny, przez to ich uczelnie zyskują przewagę punktową w badaniach, u nas dopiero zaczynają powstawać federację uniwersyteckie jak np.: uniwersytet fahrenheita. U nich różnica między poziomem uniwersytetów jest olbrzymia, typowe jest, że jesteś z tego uniwerku to cię zatrudnią, jesteś z tego to papier jest niewarty uwagi. U nas nie ma takiej różnicy w poziomie i różnicy mentalnej. Nigdy nie słyszałem, żeby zatrudniali ludzi tylko z konkretnego uniwersytetu. Jedynie prywatne uczelnie, to jest ściema w Polsce. I nie piszę tego, by oznajmić, że polskie uniwersytety nie mają problemów, bo mają. Np.: traktowanie studentów, jak produkt, niedofinansowanie, mafia w postaci starych profesorów, którzy zamykają drogę rozwoju dla młodych naukowców, za małe kadry nauczycielskie itd. Ale nie zachwycałbym się uniwersytetami amerykańskimi, gdzie większość z nich jest warta śmieci, gdzie często traktuje się studentów, jak jajka, gdzie potem nie są przygotowani na walkę na rynku pracy. Sama idea, że uniwersytety walczą z nierównością jest nieprawdą. Centrum intelektualne i biznesowe kumuluje się przy uniwerkach. Dookoła pusto, bieda piszczy, dalej uniwersytet, który wyciąga zasoby ludzkie z dalekich okolic. To że dają tobie możliwość studiowania, to znaczy, że zabrali tę możliwość komuś innemu, bo byłeś lepszy, jesteś lepszą inwestycją dla nich, bo taki student np z pakistanu, prawdopodobnie pochodzi z 5-10% najlepszych. Zostanie u nich, będzie pracował i robił im pieniądze. A mało prawdopodobne, że mając taki standard życia taki naukowiec będzie chciał po studiach wrócić i budować tam naukę, tam przemysł, tam dobrobyt
@lukskywaker8924
@lukskywaker8924 Год назад
a ilu Marines przypada na jednego naukowca w Yale??
@kacpermachaj4943
@kacpermachaj4943 Год назад
ciekawe jak to wygląda z kosztami w konkretnych kwotach
@tomaszratajczyk5644
@tomaszratajczyk5644 Год назад
Wszystko fajnie, bardzo fajnie... i aż za fajnie. Czułem się jakbym oglądał dziesięciominutową reklamę - jednak wolę Pana filmy gdzie jest krytyczne za i przeciw, a nie taki festiwal cukrowy :(
@janskolnus4907
@janskolnus4907 Год назад
tag "współpraca" raczej nie pokazał się przy materiale przypadkowo
@tomaszratajczyk5644
@tomaszratajczyk5644 Год назад
@@janskolnus4907 współpracę można zrealizować z godnością albo bez godności
@michagoleniewski8074
@michagoleniewski8074 Год назад
Z przyjemnością słucha się tych młodych chłopaków, widac ze z przypadku się tam nie znaleźli.
@hrsrddsh52
@hrsrddsh52 Год назад
W 2:54 geniusz z Yale nie ma pojęcia co mówi. Słuchać należy ze zrozumieniem.
@Damekk4
@Damekk4 Год назад
Tak informacyjnie. Polska na edukację wydaje około 28 mld zł rocznie, Yale 18 mld zł
@zielonagitarka
@zielonagitarka Год назад
super chłopaki, tacy jednakowi, poukładani. idealni pracownicy innego typu gości - w t-shirtach, czapkach z daszkiem i japonkach.
@JanKowalski-uh2jd
@JanKowalski-uh2jd Год назад
Panie Tomaszu, bardzo cenię to co Pan robi. Nie wiem co bardziej mnie przybiło: obejrzenie filmu czy lektura komentarzy. To właśnie pokazuje dlaczego u nas nic się nie zmieni i zmienić nie może. Ignorancja, złośliwość, brak woli zrozumienia problemów, skupianie się na nieistotnych detalach itd. Poważnej rozmowy o nauce i szkolnictwie wyższym nie ma i nie będzie bo ani społeczeństwo tego nie potrzebuje ani decydenci. Oczywiście również wśród naukowców jest liczna grupa, której status quo całkowicie odpowiada. Wniosek i rada dla młodych marzących o karierze naukowej jest jedna: wyjeżdżajcie za granicę gdy tylko możecie. Uczcie się, pracujcie i nie czytajcie polskich forów...
@marcinhanka6901
@marcinhanka6901 Год назад
A przesadzasz. Ludzie wymieniają się na poziomie,, różne punkty widzenia ale w sposób nie budzący zastrzeżeń
@korniufi9614
@korniufi9614 Год назад
Tylko jaki procent amerykanów kończy prestiżowe uczelnie? To nie jest tak, że USA znalazło sposób na rozwiązanie problemu jakości kształcenia, niestety ale ta powszechna edukacji wyższa jest na znacznie słabszym poziomie. Takie problemy zawsze powinny być szerzej analizowane, a nie wybiórczo.
@JanKowalski-uh2jd
@JanKowalski-uh2jd Год назад
@@korniufi9614 Nie wiem jaki % Amerykanów kończy prestiżowe uczelnie, ale wiem że w Polsce prestiżowe uczelnie kończy 0% Polaków...
@krzysztofmatuszek
@krzysztofmatuszek Год назад
@@JanKowalski-uh2jd Problem w USA to nie uczelnie, tylko szkolnictwo. To społeczeństwo jest tak skrajnie głupie, że większość Polaków miałoby wprost problem z wyobrażeniem sobie tego.
@MrRGBable
@MrRGBable Год назад
Dziękuję, więcej się tu dowiedziałem niż przez lata oglądana rozmaitych filmów
@Cam-vu1ro
@Cam-vu1ro Год назад
Mam wrażenie, że w tej całej dyskusji zapominamy o samych studentach. Na elitarnych uczelniach jest elitarna selekcja kandydatow, a przecież każda drużyna jest tak dobra jak dobre jest jej najsłabsze ogniwo. I w ten sposób to koło napędza się samo. Na elitarnych uczelniach sami ambitni studenci, a na przeciętnych 90% chce tylko zaliczyć i poziom musi być dopasowany do tej większości.
@pawechrupek8355
@pawechrupek8355 Год назад
Tylko z filmu też nie wynika szczególność uczelni z USA. W USA także rekrutacja odbywa się w dziwny sposób. Na drogich uczelniach też studiują "bananowe dzieci".
@krzysztofmatuszek
@krzysztofmatuszek Год назад
@@pawechrupek8355 Ja, mówiąc szczerze, myślałem że tam studiują niemal wyłącznie bananowe dzieci XD Bycie bananem polega na posiadaniu dzianych starych, nie ma tutaj nic do rzeczy czy jesteś tępakiem, czy ocierasz się o geniusz. Bo faktycznie i takich, i takich bananów na topowych amerykańskich uczelniach nie brakuje.
@TheSirgo23
@TheSirgo23 Год назад
Ci "ambitni" studenci to po prostu dzieci z bogatych rodzin. Miałem doczynienia ze studentami amerykańskimi może niekoniecznie z Yale i myślę, że niekoniecznie mają jakieś lepsze predyspozycje niż Polscy studenci.
@lady.gal.
@lady.gal. 11 месяцев назад
@@TheSirgo23 jeśli rodzice zarabiają mniej niż 65 tys. dolarów rocznie to możesz nie płacić za nic
@Kanonierfdsa
@Kanonierfdsa Год назад
Panie Tomaszu, litości... nie odpowiedział Pan NAWET na pytanie zawarte w tytule odcinka. PR-owy bełkot tych chłopaczków to trochę za mało - oprócz historyka nie powiedzieli nawet co studiują :) Chyba nakręcił Pan ten materiał "przy okazji" pobytu w USA :(
@ilyfranethgoldheart8417
@ilyfranethgoldheart8417 Год назад
Dlaczego nikt nie wyłapał tego, że ten gość studiuje ekonomię i historię? 😂
@kritikuspospolitus
@kritikuspospolitus Год назад
@@ilyfranethgoldheart8417 Norma w wielu uczelniach
@Sandro_de_Vega
@Sandro_de_Vega Год назад
Bodajże Michio Kaku wypowiedział się kiedyś na ten temat w sposób, który wyjaśnia fenomen amerykańskich uczelni. Powiedział mniej więcej: Nie ma czegoś takiego jak amerykańscy naukowcy. Amerykańskie społeczeństwo jest skrajnie głupie(co potwierdzają statystyki). Ci wszyscy wybitni amerykański naukowcy to imigranci. Wyjątkowe jednostki z całego świata, które dosłownie zostały przekupione specjalnymi wizami dającymi im mnóstwo benefitów. Dlatego Yale jest takie wyjątkowe. Bo kupuje ludzi o najlepszych wynikach na świecie.
@pawmal1988
@pawmal1988 Год назад
I o to chodzi, co w tym złego ? Tak działa to od setek lat.
@bursztyn10
@bursztyn10 Год назад
Cała Ameryka to imigranci :) W Dolinie Krzemowej jest więcej hindusów i azjatów niż białych.
@skorwin4
@skorwin4 Год назад
@@pawmal1988 to że jeżeli jedna uczelnia ma tyle pieniążków co wszystkie w Polsce to sens porównywania ich do siebie jest skrajnie głupi, tak jak amerykańskie społeczeństwo
@pawmal1988
@pawmal1988 Год назад
@@skorwin4 Istnieje coś takiego jak ranking Szanghajski i w nim również nasze szkolnictwo wyższe nie błyszczy. Wypadamy znacznie gorzej niż uniwersytety rosyjskie, które też cierpią na brak środków. W rankingach innowacyjności jesteśmy plasowani na niższych pozycjach niż Serbia czy Turcja. O przekupywaniu pracowników nawet nie wspomnę bo to populizm.
@czarkowskipawelyt
@czarkowskipawelyt Год назад
@@pawmal1988 Ale ty sprawdziłeś metodologię tego rankingu, prawda?
@programsolaris
@programsolaris Год назад
Możliwość studiowania w Stanach Zjednoczonych to z pewnością marzenie niejednego polskiego studenta. Bardzo ciekawy materiał 👍
@ToPanPawel
@ToPanPawel Год назад
Nie trzeba jechać daleko. Polecam Irlandię, dobre stypendia, pokryte czesne przez członkostwo EU, inna mentalność i język angielski. Skończyłem studia w IE i totalnie nie rozumialem niektorych problemow o ktorych opowiadali rowiesnicy z Polski.
@shadowandpain7855
@shadowandpain7855 Год назад
Inny świat, ciężko to pojąć po jednym materiale. No i te podejście do studentów, kompletnie co innego niż w Polsce...
@Reech89
@Reech89 Год назад
Jedyne, co mi się dobrego przydarzyło w trakcie studiów w Polsce to Erasmus. Wystarczyło pojechać zaledwie do Czech, żeby zobaczyć, że da się mieć nieprzeładowany program dostosowany do zainteresowań studenta oraz ułatwiony dostęp do zasobów uczelni (pracownie, studio fotograficzne, komputery z oprogramowaniem itp). W trakcie pół roku nauczyłam się tam więcej niż w 3 lata u nas.
@olowrohek9540
@olowrohek9540 Год назад
Super ale jakie sa oplaty i od czego to zalezy
@lady.gal.
@lady.gal. 11 месяцев назад
jeśli rodzice zarabiają mniej niż 65 tys. dolarów rocznie to możesz nie płacić za nic
@olowrohek9540
@olowrohek9540 11 месяцев назад
@@lady.gal. tys piknie
@dawo1991
@dawo1991 Год назад
Na ŚREDNIEJ wielkości Polskim uniwersytecie studiuje KILKADZIESIĄT tysięcy osób? W Polsce na 43 działajace uniwersytety jest 8 uniwersytetów o liczbie studentów powyżej 20 tysięcy, a tylko 3 z nich mają powyżej 30 tysięcy studentów.... Średniej wielkości Polski uniwersytet to jednak kilkanaście tysięcy osób
@jokdok8946
@jokdok8946 Год назад
Sympatyczni, dobrze wychowani młodzi ludzie i w zasadzie tyle. Laurka dla uczelni i żadnych konkretów.
@staryw7667
@staryw7667 Год назад
6:03 Mistrz drugiego planu
@eRetinol
@eRetinol Год назад
BŁĄD! 6:08 uniwersytety NIGDZIE nie są darmowe! Nawet w PL. Jeżeli najbardziej wpływowy publicysta w dziedzinie nauki tego nie wie, to nie dziwmy się, że sytuacja w tym kraju tak wygląda…
@czarkowskipawelyt
@czarkowskipawelyt Год назад
Drogi też nie są darmowe, co? :D
@wr7966
@wr7966 11 месяцев назад
Dla zasięgów
@AdamMaszynotwor
@AdamMaszynotwor Год назад
Świetny motywujący odcinek gdyby nie to że w weekend wybieram się na festiwal nauki do Katowic to odkładam pilota z suwnicy wyłączam maszynę nawet się nie przebieram tylko w ciuchach roboczych jadę na studia:)
@nowy5
@nowy5 Год назад
jeszcze niejeden absolwent socjologii, psychologii czy innej teatrologii będzie u ciebie szukał roboty przy zamiataniu wiórów
@AdamMaszynotwor
@AdamMaszynotwor Год назад
@@nowy5 możliwe :)
@krysieks
@krysieks Год назад
"nie ma dla niego problemu aby 20to latka traktowac poważnie" - to chyba o czym Krzysztof M. Maj mówi na swoim kanale.
@Halutuszinszuszinak
@Halutuszinszuszinak Год назад
Niestety w Polsce bardzo dużą rolę odgrywa także poziom kadry naukowej wyłonionej bardzo często w dziwacznych konkursach. Choć sam wygrałem konkurs punktowo, to została zatrudniona osoba z dołu tabeli jako "lepiej spełniająca wymogi komisji".
@zkm8343
@zkm8343 Год назад
Mam to samo doświadczenie.. Wygrała osoba, dopiero co magister, bez życiorysu naukowego. Konkursy to jakaś farsa.
@andrzejskupien8391
@andrzejskupien8391 Год назад
@@zkm8343 konkursy są ustawiane pod miernoty, żeby nie wpuszczać kogoś z zewnątrz. Liczy się tylko utrzymanie koryta i wpływu na radzie wydziałowej
@pawepieczka7661
@pawepieczka7661 Год назад
2:50 porównanie majątku z budżetem nie mówi nic o proporcjach wydatków
@pawechrupek8355
@pawechrupek8355 Год назад
Dołączam się do rozczarowanych. Pełno niedomówień. Brak konkretów. Chyba najsłabszy odcinek.
@EasternEuropeParadise
@EasternEuropeParadise Год назад
Pewnego dnia pan dr Maciej Kawecki wystąpił w telewizji z "rewolucyjnym" akumulatorem tworzonym przez firmę o co najmniej podejrzanym pochodzeniu. Czy p. Kawecki lub p. Rożek zachcą się do tego jakoś ustosunkować?
@kamilkamil261
@kamilkamil261 Год назад
Nie ma co się oszukiwać. Sektor prywatny przy aprobacie jednostek rządowych będzie zadowolony z przyciągnięcia studentów zagranicznych. Zasilą lokalny/ krajowy biznes, gdyż są małe szanse na ich powrót. A nam jest zabierany potencjał. Nawet gdy powrócą to będą mostem łączącym rynki krajów z możliwością korzyści dla kraju, gdzie się ta osoba edukowala.
Далее
Dlaczego nasze uniwersytety są na końcu rankingów?
6:49
Czy to powrót Polski do kosmosu?
29:03
Просмотров 35 тыс.
Tego nie wiedzieliście o Skłodowskiej
12:03
Просмотров 269 тыс.
Spędziłam dzień ze studentką na HARVARDzie
19:23
Просмотров 287 тыс.
Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie
9:49
Просмотров 155 тыс.
Nauka bezsilna wobec Potwora z Lochness
16:05
Просмотров 107 тыс.
Skąd Lem znał przyszłość?
11:33
Просмотров 454 тыс.
Красиво, но телефон жаль
0:32
Просмотров 1,5 млн
НЕ БЕРУ APPLE VISION PRO!
0:37
Просмотров 119 тыс.
Худшие кожаные чехлы для iPhone
1:00