Тёмный

POTAS, czyli jak lepiej wykorzystać AZOT. dr inż. Radosław Witczak 

e-pole
Подписаться 17 тыс.
Просмотров 7 тыс.
50% 1

Опубликовано:

 

4 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 71   
@zibi4597
@zibi4597 Год назад
Studiowałem z Radkiem, mądry człowiek. Pozdrowienia dla katedry chemia rolnej UP Poznań
@jackmal9284
@jackmal9284 Год назад
Jak dobrze zrozumiałem p. Doktora, którego szanuje, to słuchał podcastów aby się przygotować do spotkania i zobaczyć oco chodzi 😊
@Pablo-hm1su
@Pablo-hm1su Год назад
W lutym pobrałem próbę Nmin, zawartość 112kg. pH 6,8. Nawożenie pszenicy 110kgN, plus 90kg K2O ,plus 120kg kizerytu. Plon 7,5-7,7t/ha.
@agromaciej6259
@agromaciej6259 Год назад
Ja robiłem w lutym zawartość Nmin, to na stanowiskach po grochu gdzie był posiany jęczmień ozimy KWS kosmos, było podobnie jak u rozmówcy, 160-200 kgNmin. Dałem 60kg N w formie rsm s w jednej dawce. Plon średni 9,6t/ha. Rok wcześniej też jęczmień kosmos po grochu, 70kg N w jednej dawce rsm 28 ( wtedy nie robiłem badań na Nmin) i oddał 9,4t/ha. Rewelka. W tym roku robię eksperyment i posiałem po grochu 1ha jęczmienia ( 0,6ha Jakubus i 0,4ha Kosmos ) bez nawozów PK i wiosną nie dam N ani żadnych mikro. Chce sprawdzić jaki jest potencjał w stanowisku pod grochu. Dodam że zasobności PK na wysokim poziomie.
@mskotnick
@mskotnick Год назад
Ja z kolei sprawdzam jak po fasoli plonuje kukurydza. W tam tym roku po fasoli kukurydza dała 12t ziarna w porównaniu do 9,5t kukurydza po kukurydzy. Miałem też malutki kwałek kukurydzy po bobiku to była jeszcze ładniejsz niż po fasoli, ale nie ważyłem tego osobno. W tym roku jeszcze nie wykosiłem wszystkiej kukurydzy, ale te po strączkowych są najłądniejsze w okolicy.
@agromaciej6259
@agromaciej6259 Год назад
@@mskotnick strączkowe same nie przynoszą nie wiadomo jakiego zysku, bo zostaje praktycznie dopłata, przy 3t grochu po 1400zl. Za to stanowisko jest lepsze, MOIM zdaniem, niż po rzepaku.
@mskotnick
@mskotnick Год назад
@@agromaciej6259 Zgadzam się. Na razie staram się wyjaśnić dlaczego po strączkowych jest tak duży przyrost plonu. Ktoś powie, że jest więcej azotu w glebie, albo więcej potasu czy foforu. Dawałem na małych działkach dużo większe dawki nawozów(np pod pług 800kg polifoski 6, czy 150 kg dodatkowego mocznika) i przyrost plonu był nie wielki. Kukurydza plonowała albo tak samo, albo o 500kg więcej czyli prawie 10t/ha... A jak u Ciebie plonuje jęczmień ozimy siany po zbożach?
@agromaciej6259
@agromaciej6259 Год назад
@@mskotnick nie sieje zboża po zbożu. W tym roku mam jęczmień po rzepaku, ( pod rzepak dałem 30t obornika bydlęcego, wiec na wiosne plan jest tylko 100kg N w rsm s, jeszcze z obornnika sie uwolni cos) , bo tak mi wyszło akurat, ten 1ha po grochu dla eksperymentu. Chociaż kuzyn miał jęczmień po pszenicy, odmiana melia z igp, to dał mu 9t i kilka kg . Dał tylko 80kg N. Więc nie wiadomo dlaczego tak się dzieje. Jak dla mnie groch jest kapitalnym przedplonem dla zbóż. Teraz nowe dopłaty będą, to trzeba będzie siać min 20% bonowatych, jak dla mnie to na plus. Ciekawi mnie ten jęczmień w "pseudo ekologi " bo tylko bez nawozów. Jakby to wypaliło, to pod groch zrobię dobre nawożenie, tak zeby pod jęczmień nic nie dawać . Kwestia tylko jaka będzie zniżka plonu. Bo jeżeli np będzie oszczędności 1500zl w nawozie, a nakoszę 1t mniej ( przy cenie np 1000zl ) to będę jeszcze te 500zl do przodu Gorzej jak będzie dużo większy spadek plonu. Na pewno można oszczędzić na PK, ale tylko raz. Mam przykład i siebie. Miałem PK na bardzo wysokim. Pod rzepak dałem tylko 180kg polifoski 6 i 130kg doli potasowej, 220kg N I rzepak dał 4,5t okej fajnie. Później poszła.tqm pszenica beż nawożenia PK, dałem tylko 140kg N, plon 9.060t/ha. Okej też fajnie. Ale zrobiłem badania po zniwach i co ? Okazało się że PK spadł na średnie. Więc można oszczędzić, ale z głową. Pytanie do Ciebie na temat qq. Będę siał qq na ziarno, po pszenicy( właśnie na polu o którym pisałem wyżej). Zasobność PK średnia. Był piekny poplon z grochu i słonecznika, ogrom masy. Dałem już pod uprawę jesienną 150kg Holistu PK15-30. Wiosną mam plan dać obornik kurzy( nie pomiot ) ok 10t/ha. Badałem obornik wychodzi w 10t 230kg N i 250kg P. Dać co jeszcze pod qq czy to jej wystarczy. Jeszcze plan mam dać jakieś mikro I aminokwasy 2x.
@mskotnick
@mskotnick Год назад
@@agromaciej6259 Rozumiem, że 250kg P chodzi o potas?... Optymalna zasobność potasu dla kukurydzy na glebie lekkiej to 18mg, a na ciękiej od 20 do nawet 25mg/100g gleby, więc potasu powinno wystarczyć z tego co planujesz. Dodał bym mocznika 100kg przed siewem oraz koniecznie w podsiewacz 100kg polidapu +100-200kg Kieserytu. Gorzej bo teraz kupują na Ukrainie mokrą kukurydzę po 520zł/t i przez to skupy zawalone kukurydzą.
@filipxd2167
@filipxd2167 Год назад
Witam. Mam pytanie działka pod kukurydzę pH 6,6 fosfor bardzo wysoki 58,0 potas bardzo wysoki 26,0 magnez wysoki 8,9 ile, kiedy i jakiego nawozu zastosować? I druga działka też pod kukurydzę pH 6,2 fosfor bardzo niski 3,7 potas średni 15,2 magnez bardzo wysoki 17,4 ile, kiedy i jakiego nawozu zastosować? Pozdrawiam
@epole_kanal
@epole_kanal Год назад
Odpowiedź eksperta K+S: Brak mi kilku danych, jak plon oczekujemy, co bylo przedplonem, czy sloma po przedplonie została. Niemniej w pierwszym przypadku proponuję dawkę startową fosforu 30-50kg fosforan amonu w podsiewacz, 100-150kg Korn-Kali rzutowo ok 10 marca rowniez jako startowa. Azot na 2 tyg.przed planowanym siewem podać i wymieszać nie głębiej jak 4-5 cm. W drugim przypadku 200 fosforanu amonu w podsiewacz, 350-400 kg Korn-Kali ok. 10 marca niech się rozpuszcza i przemieszcza, plus dawka azotu jak pisałem wcześniej. Pragnę podkreślić że wysokie zasobności w magnez nie blokują pobrania potasu - z drugiej strony w 2 przypadku nie ma go dużo -potasu! Inaczej sytuacja się ma jak jest dużo potasu a mało magnezu - potas blokuje magnez w pobraniu!
@filipxd2167
@filipxd2167 Год назад
@@epole_kanal Dzięki za odpowiedź. Przedplon pszenica słoma została zawpnowana 1 tona wapna węglanowe go na hektar i ztalerzowana zakładany plon 12 ton
@Pawelggshe
@Pawelggshe Год назад
k+s ma mega praktyczną aplikacje przy pomocy której amator w banalny sposób może wyliczyć potrzeby nawozowe
@Pablo-hm1su
@Pablo-hm1su Год назад
Co w przypadku siarki? Jesienią podałem ok. 117kg SO3 w rzepaku. Jak podejść do nawożenia tym składnikiem wiosna? Kłodawa - znam dobrze te okolice. Pochodzę z miejscowości oddalonej o 12km.
@epole_kanal
@epole_kanal Год назад
Odpowiedź eksperta K+S: Licząc siarkę w S podałeś już ok 47 kg. Rzepak na 4,5 t potrzebuje ok. 70 kgS/ha. Proponuję w lutym zastosować 100 kg ESTA Kieserit, dasz brakujące 20 kg siarki oraz dodatkowo 25 kg magnezu. Ps. Wyłącz rozsiewacz na 20 metrach i zrobisz tzw.okno nawozowe - jak wygląda rzepak bez nawożenia magnezem! Na każdą tonę rzepak pobiera ok. 15 kg S (37,3 SO3). Proponuję pobierz sobie apkę KALI-TOOLBOX na smartfona - darmowy kalkulator nawozowy.
@Pablo-hm1su
@Pablo-hm1su Год назад
@@epole_kanal cenna rada. Dzięki!
@jurekdyjak1075
@jurekdyjak1075 Год назад
Dzień dobry. Mam pytanie jaką dawkę nawozu Magnesia Kainit podać pod buraki cukrowe. I czy Na sód może zastąpić K potas w bilansie nawozowym pod buraki. I jeszcze jedno pytanie czy Magnesia Kainit to czysta kopalina nie podawana żadnym obróbkom.
@epole_kanal
@epole_kanal Год назад
Odpowiedź eksperta K+S: Ze względu na sód jak rekomendujemy Korn-Kali, z naszych badań wychodzi że przy dawce 500 kg wystarcza sodu. Niemniej jeżeli ma być to Magnesia-kainit to dawka max. 250 kg/ha. Daje to ok.1 kg sodu na 1 tonę plonu buraków i to w zupełności wystarczy! Z sodem nie wolno przeginać bo później siejąc pszenicę po burakach mogą byś złe wschody przez duże zasolenie i gleba może się mazac i tracić właściwości gruzełkowate. Sód nie zastąpi K ale może go wspomóc szczegolnie w suche lata. Przy burakach niektórzy zalecają Na:K 1:5. Magnesia-kainit to czysta kopalina - TAK, praktycznie w takiej formie wydobyta z kopalni, można stosować ten nawóz w ekologii - ma certyfikat!
@jurekdyjak1075
@jurekdyjak1075 Год назад
Dzięki za odpowiedź. Bardzo ciekawy materiał , i fachowe doradztwo K÷S i e-pole. Pozdro.
@Bysiuwiejski
@Bysiuwiejski Год назад
Pytania o dawkowanie potasu przy uprawie Strip Till rzepak i pszenica ozima - zaczynam wchodzić w tą uprawę i słyszę , że trzeba uważać na zasolenie czyli jakie dawkowanie przy średniej zawartości w glebie jest niebezpieczne ??? Dziękuje za odpowiedz
@epole_kanal
@epole_kanal Год назад
Odpowiedź eksperta K+S: Z doświadczenia w rzepaku dawka 100 kg K2O/ha w czystym składniku podane na głębokość 15-30 cm (nawożenie wgłębne) nie powodowało negatywnej reakcji rośliny ze wzgledu na zasolenie- gleby kl. IVb-IIIa były testowane. Zatem w podsiewacz poszło 250 kg Korn-Kali a na płytszą głębokość 10cm fosforan amonu -dawka 120 kg/ha. Pozostała dawka potasu na tym polu poszła wiosną 40kgK2O/ha. Wszystko zależy od zasobności gleby, jej klasy, zasolenia- jak znamy EC, wilgotnosci/opadów jakie są/będą w trakcie wegetacji. Zawsze można potas podzielić na zasadzie 60-80 kgK2O/ha w czystym w podsiewacz, reszta późną jesienią/wczesną wiosną (luty) do pełnej dawki i eliminujemy efekt kumulacji zasolenie!
@zagobasum513
@zagobasum513 Год назад
Panie, najlepszy Mix jest w gnoju 😁 ale trzeba mieć hodowlę!🤣😭🤦
@epole_kanal
@epole_kanal Год назад
@zagobasum513 Zostałeś wytypowany przez naszych ekspertów z K+S :) Napisz proszę do nas na e-pole@wp.pl i podaj swoje dane adresowe! :)
@guzik1238
@guzik1238 Год назад
Mam pytanie do Pana z K+S . Planuję wysiać korn kali na jesieni pod buraka cukrowego . Jakieś 60 - 70 % zakładanego potasu . Reszta na przedwiośniu też w korn kali. Przedplon to pszenica ozima . Planowany jest też międzyplon ścierniskowy . Lepiej więc wysiać to korn kali na ściernisko w sierpniu przed miedzplonem czy w listopadzie przed orką przedzimową ? Gleby klasy 3 i 4
@epole_kanal
@epole_kanal Год назад
Odpowiedź Radka z K+S: "Jeżeli zasobność stanowiska w potas jest na co najmniej średnim poziomie (tutaj kłania się próba glebowa) nic nie stoi na przeszkodzie by Korn-Kali wysiać 2/3 tak jak Pan planuje na ściernisko przed siewem przedplonu. Poplon nawet jak pobierze część potasu i innych skl. to zdąży zmineralizowac się podczas wegetacji buraków (czewiec-sierpień) i odda składniki w momencie największego pobrania skl.przez burak. Warunek - odpowiedni odczyn gleby, wilgotność i temperatura. Dodatkowo stosuje Pan dawkę wiosenna Korn-Kali, zatem na start wystarczy. Stosowanie "książkowe". Duży przedplon to duzo materii organicznej, lepsza akumulacja wody i mikroorganizmów co powoduje że gleba "zyje"! Nawóz na bazie fosforu również bym zastosował jesienią by przemieszac go kilkukrotnie w profilu glebowym. Pozdrawiam."
@guzik1238
@guzik1238 Год назад
@@epole_kanal Dziękuję bardzo za odpowiedź. Fosfor stosuje przed orką przedzimowa bo przed miedzyplonem stosuje jeszcze jakieś 2,5 t kredy i nie chce tak blisko fosforu i wapna . Z kolei potas słyszałem że można blisko . Zasobności są na srednim i wysokim poziomie zarówno potas jak i fosfor. Ph od 6 do 7
@wiktorgrega96
@wiktorgrega96 Год назад
Czy jest sens często głęboszować ziemię bądź orać głęboko by niszczyć podeszwę płużną dla lepszego pobierania składników przez rośliny z głębszych partii ziemi ?
@epole_kanal
@epole_kanal Год назад
Odpowiedz eksperta K+S: Głęboszowanie to zabieg który powinno się wykonywać raz na kilka lat. Likwiduje podeszwę, napowietrza glebę itp. Orkę też powinniśmy wykonywać na różne głębokości zależnie od rośliny jaka będzie siana. Kolejne pytanie jakie się rodzi to - ile tych składników pokarmowych faktycznie jest w tej głębszej warstwie gleby 30-60 cm i głębiej- tutaj warto wykonać chociaż z jedną próbę co kilka lat. Przerywając podeszwę płużną korzenie roślin już sobie poradzą przerastać podglebie, ale ważne by tam był optymalny odczyn, pH 5,8-6,8 i skł.pokarmowe, bo jak ich tam nie będzie to po co roslina ma tam puszczać korzenie? No może jedynie dla wilgoci!
@marcinzdomu7545
@marcinzdomu7545 Год назад
Czy K+S ma jakiś nawóż który ma większy stsosunek siarki do potasu? stosuje dawki dzielone potasu i przydał by się nawóz dzięki któremu jednym przejazdem uzupełnie siarkę i potas. W korn kali jest za mało siarki dla mnie. pozdrawiam
@epole_kanal
@epole_kanal Год назад
Odpowiedź eksperta K+S: MArcin K+S posiada jeszcze siarczan potasu KaliSOP 50% K2O i 44% SO3 (17,6% S), oraz Patentkali 30% K2O, 10% MgO, 42,5% SO3 (17% S). Więcej info www.ks-polska.com/pl/products/fertiliser.html#nawozy-doglebowe
@mirkoCzubinski
@mirkoCzubinski Год назад
@@epole_kanal A co można powiedzieć o nawozie Kali Pawer 26,5% K2O, 13,8%MgO, 27,2% SO3 (10,88%S) jest to pomieszanie kornkali z kizerytem ( blending ) i czy ten nawóz jest dobrym odpowiednikiem powyższych nazw i składów nawozów?
@jarosawgrabowski2587
@jarosawgrabowski2587 Год назад
Witam A co z P + K w płynie? Jaką ilość trzeba zastosować by uzupełnić ewentualne niedobory? Pozd z Kłodawy pow. Koło wlkp ;p
@epole_kanal
@epole_kanal Год назад
Jarku, odpowiedź Radka dla Ciebie: W płynie to chodzi zapewne o dolistne podanie? W jednym zabiegu dolistnym jeżeli chodzi o potas to np. Siarczan potasu - SoluSOP52 zawiera 52% K2O przy zalecanym stężeniu 3% wychodzi 3 kg na 100l wody. Zatem przy 200l wody na hektar mamy 6 kg nawozu a to daje 3,12 kg K - potasu. Przypominam, że np. Rzepak potrzebuje na 1 tonę 70-80 kg K potasu. Zatem nawożenie dolistnym P i K to tylko "kropla w morzu" co do potrzeb. Niemniej kiedy warto stosować - przed wystąpieniem sytuacji stresowych - np.spodziewana susza, mróz lub 3-5 dni po wystąpieniu stresowego zjawiska. Dolistnie nie uzupełnimy makroelementów w roślinie!
@jarosawgrabowski2587
@jarosawgrabowski2587 Год назад
@@epole_kanal Lol... To musiałbym wylać tonę, żeby osiagnac zamierzony skutek. Gdyby to był kondensat to co innego. Dziękuję bardzo
@jarosawgrabowski2587
@jarosawgrabowski2587 Год назад
@@epole_kanal a rozpuszenie polifiski podnosi stężenie... Ktoś tego próbował? W formie płynnej będzie łatwiej przyswajana... Przynajmniej powinna... A podana mp z rsm?
@epole_kanal
@epole_kanal Год назад
@@jarosawgrabowski2587 Dlatego nigdy nawożenia nalistnego nie traktuje się tak samo jak przez glebę. To uzupełnienie bardziej na poziomie komórkowym niż pokarmowym. Pozdrawiamy :)
@tomaszzbien4784
@tomaszzbien4784 Год назад
Struwit jest bardzo polecany w uprawie kukurydzy. Czy ma też taki pozytywny wpływ na rzepak, buraki cukrowe, słonecznik, strączkowe,sorgo?
@epole_kanal
@epole_kanal Год назад
Odpowiedź eksperta K+S: Struwit ma zastosowanie we wszystkich roślinach gdzie robimy nawożenie wgłębne tj.za pomocą łapy która umieszcza nawozy. Struwit wytwarza sie gdy granule DAP i ESTA Kieserit sie stykają lub gdy dojdzie do zetknięcia 1%-roztworów obu nawozów. Struwit wiąże azot z DAP w formę amonową i w ten sposób chroni go przed zbyt szybką nitryfikacją oraz stratami podczas wypłukiwania. Ponadto fosforan z DAP w nowym związku struwit nie wykazuje powinowactwa do wapnia. Dotyczy to gleb z wysokim pH i świeżo nawozonych wapnem.
@epole_kanal
@epole_kanal Год назад
@tomaszzbien4784 Zostałeś wytypowany przez naszych ekspertów z K+S :) Napisz proszę do nas na e-pole@wp.pl i podaj swoje dane adresowe! :)
@bartomiejpustuka697
@bartomiejpustuka697 Год назад
Witam . Pytanie odnośnie potasu w ziemniakach . Zawsze siałem 500 kg korn kali w styczniu i później w podsiewacz szedł polidap . Myślałem aby w tym roku zrobić taki mix i część potasu dać w postaci korn kali w styczniu a drugą część w podsiewacz w postaci patent kali . Co o tym sądzicie ?
@epole_kanal
@epole_kanal Год назад
Odpowiedź Radka, eksperta K+S: Zdecydowanie lepsze rozwiązanie podzielić dawkę, jak i podać część w formie bezchlorkowej (Patentkali). Rozłożenie dawki całkowitej potasu na 2/3 teraz, 1/3 jako startową dużo lepsze. Zastanawiam się jeszcze jak podaje Pan w tzw.podsiewacz nawozy przy sadzeniu, jakie odległosci od bulwy tych nawozów mogą być?
@bartomiejpustuka697
@bartomiejpustuka697 Год назад
@@epole_kanal co do mojego podawania nawozu w podsiewacz to nie jest to na pewno idealne rozwiązanie , ponieważ nawóz jest w bardzo małej odległości od sadzeniaka aczkolwiek przez ostatnie lata taka technologia sprawdzała się dobrze , podawany był tam tylko polidap . Dziękuje za odpowiedź na moje pytanie . Jeśli tylko uda mi się kupić Patentkali ( a w mojej okolicy ciężko bo nikt nawet o takim czymś nie słyszał ) to zrobię eksperyment na części areału
@MARIUSZ245555
@MARIUSZ245555 Год назад
Jaki wpływ ma nawożenie magnez i siarka na zawartości białka i zaolejenie w słoneczniku i w soji ?
@epole_kanal
@epole_kanal Год назад
Odpowiedź eksperta K+S: Białko to przetworzony azot. Dobra ilość azotu w roślinie to siarka i magnez. Magnez w głównej mierze składnik liści czyli chlorofil, cała fotosynteza i co ważne z punktu widzenia rośliny a w konsekwencji plonu - odpowiada za transport asymilatow z liści do korzenia czy plonu głównego. Odpowiednie nawożenie siarką i magnezem powoduje efektywne wykorzystanie azotu w konsekwencji produkcję węglowodanów, białek i tłuszczy. A to należy jak już wspomniałem przetransportować do nasion, czy niełupek i tu pierwsze "skrzypce" odgrywa magnez,potas i fosfor! Jak niema któregoś z tych składników to kłania się beczka Liebiega i całe nasze nawożenie jakie stosujemy na podstawie próby glebowej. ESTA Kieserit w tej całej układance to ważny element 😁. Zawsze radzę, oczywiście jak ktoś ma obawy przed zastosowaniem, niech na początek spróbuję- kupi 1 tonę i rozsieje wczesną wiosną lub jesienią po 2 przejazdy w każdej uprawie a następnie obserwuje jak dany pas się zachowuje. Kolejny rok to już wysiew w całym gospodarstwie.
@epole_kanal
@epole_kanal Год назад
@MARIUSZ245555 Zostałeś wytypowany przez naszych ekspertów z K+S :) Napisz proszę do nas na e-pole@wp.pl i podaj swoje dane adresowe! :)
@Krzysztof20000
@Krzysztof20000 Год назад
To ja zadam jedno nieco inne pytanie. Czy Pan Doktor jest Bratem Pana Dominika z programu "Usterka". 😁 A teraz te na poważnie🙂 czy jeżeli po Analizie na Azot mineralny wyszło mi w profilu 0-25 cm 60kg azotu a w 25-50cm 40kg (łącznie 100kg) ile średnio może być wykorzystanie azotu mineralnego przez kukurydzę w przyszłym roku? Pytam z racji bilansowania dawki mocznika i Azotu zawartego w Polidapie. Na polu po zniwach został zasiany poplon, który ladnie zdrenował glebę+ w połowie listopada poszedł głębosz na ok 50cm. Dziękuję z gory za odpowiedź, pozdrawiam😃
@epole_kanal
@epole_kanal Год назад
Odpowiedź Radka: Panie Krzysztofie, sprawy prywatne niech zostaną moja słodką tajemnicą 😉 Przechodząc do służbowych wykorzystanie azotu zależy od bardzo wielu czynników, niemniej średnio przyjmuje się w Polsce od 50-75% wykorzystanie - uzaleznione m.in.od pozostalych skl.pokarmowych czy wody. Tutaj nie wiemy jaki to był poplon-z jakich roslin- jaka masę osiągnął w momencie jego likwidacji. Pozostaje również niewiadoma ile z tego azotu co pobrał, odda w trakcie wegetacji rośliny. Najlepszą opcją badania N min.jest wykonanie badania do 1- 2 tyg.max przed I dawką azotu - w kukurydzy na 3 tyg.przed planowanym siewem. Wtedy jest to rzetelny wynik który możemy brać pod uwagę do kalkulacji. Wykonanie N min.jesienia czy po zbiorze plonu głównego nie daje pełnego obrazu co będzie się działo przez okres zimowy, jak będzie przebiegała mineralizacji itd. Proszę zawsze pamiętać próby na N min. przed I dawka N w każdej roślinie by móc zrobić bilans! Potrzeby rośliny na założony plon - minus zasobność gleby - minus nawozy organiczne i wtedy wychodzi ile N należy dołożyć. Przykład z tego roku przed uprawą kukurydzy, z badań wyszło 170-210 kgN/ha. Rolnik zastosował tylko 150 kg mocznika zamiast 350 kg. I to się nazywa zbilansowane nawożenie i oszczędności robiąc próbę glebowa na N min. Pozdrawiam życząc "dobrych fachowców od remontów"😉
@Krzysztof20000
@Krzysztof20000 Год назад
Poplon składał się z łubinu gorzkiego, peluszki, wyki, gorczycy i rzepaku, mial od 1,5m do miejscami nawet ponad 2,5m(dołki), został zmulczowany w połowie listopada, mimo to dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź 😃Pozdrawiam
@rrrsaw1414
@rrrsaw1414 Год назад
@@epole_kanal 12t plonu?
@MARIUSZ245555
@MARIUSZ245555 Год назад
Jakie dawki Mg, S i K należy zastosować na 1 tone nasion konopi przemysłowych przy średnych zasobnosciach tych składników w glebie?
@epole_kanal
@epole_kanal Год назад
Odpowiedź eksperta K+S: Z danych z których ostatnio korzystałem zalecenia są następujące: N 70-100 kg/ha, P2O5 60-90 kg/ha, K2O 120-150 kg/ha, MgO 30-40 kg/ha, SO3 60-90 kg/ha. Plon oczekiwany 1,2-1,5 tony. Są to ilości rekomendowane uzaleznione od zasobności skladnika i konkretnej odmiany. Najlepiej o konkretne wymagania zapytać w instytucji gdzie jest kontraktowana odmiana, tam powinni podać już konkretne ilości co do składników. Ps. Z produktów K+S można zastosować 300-350 kg/ha Korn-Kali i 100 kg/ha ESTA Kieserit zapewniając pełne nawożenie K,Mg,S
@MARIUSZ245555
@MARIUSZ245555 Год назад
W jakich warunkach dochodzi do blokowania magnezu przez potas ???
@epole_kanal
@epole_kanal Год назад
Jeżeli stosunek potasu do magnezu jest wyzszy od 6, wówczas potas blokuje magnez, który jest niezbędnym budulcem chlorofil, liście bledną, a rośliny są zagłodzone. Nadmiar potasu blokuje tzw.niespecyficzne transportery. Ze względu na ten antagonizm adsorbcji, nie jest możliwe pobranie wystarczającej ilości magnezu. www.ks-minerals-and-agriculture.com/plpl/fertiliser/advisory_service/kali-akademie/naehrstoffwechselwirkungen.html
@stanciak
@stanciak Год назад
@@epole_kanal Czyli dobrze rozumiem jeżeli magnezu mam 4mg magnezu to maxymalnie mogę mieć 24mg potasu, wyższy poziom wymaga dodania magnezu ?
@MARIUSZ245555
@MARIUSZ245555 Год назад
@@stanciak na to wychodzi
@catchallenger7841
@catchallenger7841 Год назад
Czy potas w postaci pylistej można zastosować bezpośrednio na rośliny?
@epole_kanal
@epole_kanal Год назад
Odpowiedź eksperta K+S: Nie widzę problemu, choć należy to zrobić na suche rośliny i liczyć, że przyjdzie duży deszcz by ten pył spłukać z liści np.rzepaku. potas na się znaleźć w glebie a nie na roślinie. Problemem zapewne będzie nierównomierność wysiewu, gęste przejazdy czyli niszczenie roślin oraz wiatr. Pytanie również jak w zwykłym rozsiewaczu zachowa się pylista postać potasu, czy się nie przyblokuje, sklinuje podobnie jak wapno pyliste w rozsiewaczu...Jeżeli już taką formę potasu posiadasz to lepiej jakbyś wysiał ją przed siewem rośliny a nie pogłównie - równomierność itd.
@Rysiek_0.7_na_raz
@Rysiek_0.7_na_raz Год назад
Jaram sie tymi audycjami jak sterta słomy
@epole_kanal
@epole_kanal Год назад
Wysublimowana forma opinii ;)
@marcinposki7002
@marcinposki7002 Год назад
Jak kizeryt wpływa na pH gleby?
@mskotnick
@mskotnick Год назад
siarczan magnezu czyli kieseryt nie zmienia pH
@epole_kanal
@epole_kanal Год назад
Odpowiedź eksperta K+S: ESTA Kieserit nie zakwasza gleby, gdyż zakwaszające działanie siarki jest równoważone przez magnez - równanie Sluijsmansa o tym świadczy. Sam nawóz ma pH zasadowe. Należy również mieć na uwadze,że ESTA Kieserit ma właściwości odkwaszające, magnez ma 1,39 większą siłę odkwaszania jak wapń (Ca) ale pamiętajcie nie zastąpi wapnia jako skł.pokarmowego.
@piotrlenarcik9097
@piotrlenarcik9097 Год назад
Czy można stosować korn kali pogłównie kilka dni po zastosowaniu pogłównym wapna weglanowego granulowago( nowa dzierżawa). Pozdrawiam
@epole_kanal
@epole_kanal Год назад
Można, wapno i potas nie wchodzą że sobą w żadną reakcje, stad niczym to nie grozi
@epole_kanal
@epole_kanal Год назад
@piotrlenarcik9097 Zostałeś wytypowany przez naszych ekspertów z K+S :) Napisz proszę do nas na e-pole@wp.pl i podaj swoje dane adresowe! :)
@piotrlenarcik9097
@piotrlenarcik9097 Год назад
@@epole_kanal przesłane:)
Далее
POTAS - LEK NA SUSZĘ? - #248 nawozy nonstop
13:19
Просмотров 27 тыс.
Demistyfikujemy testosteron - męskie libido bez tabu.
24:54
Skąd się wzięły kłopoty Volkswagena?
41:49
Просмотров 70 тыс.