Тёмный

POTAS. Poznajemy składniki pokarmowe 

e-pole
Подписаться 16 тыс.
Просмотров 16 тыс.
50% 1

#potas, #nawozeniepotasem, #nawozy2022
W tym filmie poznajemy specyfikę oraz fizjologię pobierania, a także działania potasu w roślinach. Kiedy podać potas w uprawach zbóż ozimych czy rzepaku ozimego? Jak podzielić dawkę w zależności od typu gleby? Na jakie procey fizjologiczne wpływa potas, i czy jego obecność wpływa na efektywność działania azotu?
* * *
Znajdziecie nas również:
serwis: www.e-pole.pl
FB: / serwisepole
Grupa na FB: E-pole, profesjonalnie o uprawie i ochronie roślin: / 47313. .

Опубликовано:

 

11 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 35   
@mirosawzuk3930
@mirosawzuk3930 2 года назад
Bardzo fajnie wyjaśnienia o pierwiastkach.. Super.
@xyzxyz6770
@xyzxyz6770 2 года назад
Fajne się zapowiada ta seria. Ja ciagle czekam na nawozy naturalne obornik gnojowica i poferment. A no i pytanie przy niskiej sasobności gleby w potas ile korn kali ekspert poleca sypnąć uprawiana będzie kukurydza na ziarno, jesienią poszło 30 ton obornika na hektar i na drugą część gdzie obornika nie starczyło 40 tyś l pofermentu na hektar. POZDRAWIAM
@epole_kanal
@epole_kanal 2 года назад
Odpowiedź eksperta K+S: "Na Pana stanowisko o niskiej zasobności w potas z dawką obornika i pofermentu jesienią, przy zakładanym średnim plonie 8-10 ton ziarna, odpowiednią dawką Korn-Kali będzie 350-400 kg/nawozu na ha. Pozdrawiamy!"
@xyzxyz6770
@xyzxyz6770 2 года назад
@@epole_kanal ulala sporo przy tych cenach nawozów :-) No ale dziekuję za odpowiedź
@wiolettazarska4269
@wiolettazarska4269 2 года назад
Czy jeśli w ubiegłym roku zastosowałem sól w ilości 300kg pod kuk na kisz a obsada była niska ze względu. na drutowce to czy jest szansa że potas nie wykorzystany w tamtym roku jest on w tym roku czy przepadł bez wieści
@epole_kanal
@epole_kanal 2 года назад
Odpowiedź eksperta K+S: "Witam, pytanie trudne beż podania podstawowych danych, tj. Ile tej masy zielonej zostało zebrane, nawet przy niskiej obsadzie. Po drugie jaka byla/jest zasobność gleby w potas. Po trzecie najrozsądniej byłoby zbadanie próbki gleby z tego pola z głębokości 0-30, 30-60 cm i wtedy na bazie wyników dobranie odpowiedniej dawki pod konkretnie założony realnie plon. Próbka max z 4ha około 20 nakłuć na średnią- cena próbki 13,12 zł zatem warto by móc konkretnie podejść do nawożenia"
@marcinwito2695
@marcinwito2695 2 года назад
Witam, czy na Lucerne gdzie potas jest średni, magnez niski a siarka wysoka rozsiać koronkali czy lepiej sól potasową i kizeryt, w jakich dawkach?
@epole_kanal
@epole_kanal 2 года назад
Odpowiedź od dr Radosława Witczaka z K+S: "Witam, rozumiem, że lucerna jest w drugim roku użytkowania, zatem dobra opcją będzie już teraz zastosowanie np. Korn-Kali w dawce co najmniej 300 kg/ha, co da nam 120kg potasu, 18kg magnezu, 15kg siarki w S oraz 14kg sodu który wpłynie na smakowitość. Dodatkowo 50-100kg ESTA Kieserit - damy wtedy 12,5-25kg magnezu i 10-20kg siarki. Sumując siarkę z tych nawozów mamy 25-35kg siarki. Lucerna należy do roślin które potrzebują 30-40kgS/ha. Zatem nie przedobrzymy z siarką, nawet jeżeli jest jej dużo w glebie. Siarka będzie lepiej wykorzystywała azot jaki jest potrzebny do produkcji białka. Ekonomiczniej będzie zastosować Korn-Kali + ESTA Kieserit niż sól + kizeryt przy tych samych ilościach wprowadzanego składnika. Pamiętajmy, że po każdym pokosie powinno uzupełniać się nawożenie, gdyż większość składników wywozimy z pola. Pozdrawiamy"
@marcinkraw1
@marcinkraw1 2 года назад
Mam pytanie, czy można zmieszać 150 kg korn kali do tego 100 kg polidapu i 50 kg siarki i posłać to wiosna na pszenicę, nadmienię, że posiadam glebę III i IV klasy a zasobności potasu i fosforu są na niskim poziomie. Pod korzeń poszło 300 kg polifoski 8. Z góry dziękuję i serdecznie pozdrawiam.
@epole_kanal
@epole_kanal 2 года назад
Odpowiedź naszego eksperta: "Panie Marcinie, żadnych przeciwskazań nie ma, pewnie poza równomiernością wysiewu. Problem tylko w tym, że siew teraz Polidapu mija się trochę z celem! Fosfor jest składnikiem bardzo mało mobilnym w glebie i wysiew jego pogłównie przy tak słabych opadach jakie obecnie występują jest stosowaniem nawozu "pod przyszłą" roślinę. Tutaj potas, siarka, magnez, azot jak najbardziej rozpuszczą się szybko i jak tylko popada to nastąpi ich przemieszczenie. Fosfor przemieszcza się średnio rocznie 3-5cm więc najlepiej go stosować przedsiewnie i w dodatku ze 2 razy wymieszać by był w całej warstwie wymieszania. W Pana przypadku lepiej jak zastosuje Pan jakąś odżywkę o zwiększonej ilości fosforu ze 2-3 razy, a nawożenie fosforem wykona po zbiorze pszenicy pod przyszłą roślinę."
@marcinkraw1
@marcinkraw1 2 года назад
Dziekuje, bardzo dużo fachowej wiedzy wnosicie państwo do naszego zawodu rolnika. Pozdrawiam 🙂
@rafagraczyk5893
@rafagraczyk5893 2 года назад
Stosowanie wapna i potasu w małych odstępach czasowych jak ma się do siebie czy jest to błąd
@epole_kanal
@epole_kanal 2 года назад
Odpowiedź eksperta K+S: "Witam, pomiędzy wapnowaniem a potasem nie ma żadnego antagonizmu. Można stosować nawet tego samego dnia. Oczywiście proces odkwaszania gleby warto zawsze wykonać w okresie pożniwnym. Wapnowania nie zaleca się łączyć z nawożeniem N, P i nawozami naturalnymi. Pozdrawiam"
@szoko40
@szoko40 2 года назад
Ile trzeba by dać potasu na ha żeby podnieść sobie zasobność? Ziemia 4b lekka zasobność w potas niska uprawa kukurydza w monokulturze średnie plony 10t/ha suchego ziarna , ile w takim przypadku zastosować teraz potasu wiosną by regularnie latami zasobność nam rosła
@epole_kanal
@epole_kanal 2 года назад
Odpowiedz eksperta K+S: "Witam, przy zasobności niskiej na lekkiej glebie mieści się Pan w przedziale 5,1-10,0 mg K2O/100g gleby - pytanie ile dokładnie. Niemniej aby uzyskać zasobność co najmniej średnią (10,1-15,0 mg K2O/100g gleby), należ przykładowo idąc do uzupełnienia górnych widełek zasobności średniej obliczyć następująco: 15-8=7mg (to 8 to przykład - pytanie ile jest u Pana), potem to co wyszło czyli 7*30 przelicznik na kg/ha =210 kgK2O/ha , następnie 210/0,90 współczynnik wykorzystania potasu =233 kg K2O/ha - tyle brakuje potasu by osiągnął Pan średnią zasobność gleby w górnych ilościach. Kolejna rzecz to wyliczenie tego co zostawia kukurydza w monokulturze: tutaj przyjąłbym przy plonie 10t ok. 120kg potasu do wykorzystania w pierwszym roku, plus ok. 4kg w drugim roku monokultury- daje to 40 kg potasu. Następnie potrzeby na 10 ton - kukurydza pobiera ok. 30 kg potasu na 1 tonę ziarna + słoma, a więc 10t*30kg= 300 kg K2O. 300- 120-40 (tyle z mineralizacji słomy po kukurydzy) = 140 kg potasu + 233 kg (taki jest brak co do zasobności gleby, ale w jednym roku się tego nie da zrobić by uzupełnić glebę, dlatego przyjąłbym 233kg K2O na 4 lat co da nam ok. 60 kg potasu rocznie należy dorzucić do potrzeb kukurydzy). 140+60=200kg K2O Reasumując dałbym w każdym roku ok. 200kg czystego potasu co odpowiada np. 500kg Korn-Kali przedsiewnie i tu jeszcze przy tej dawce wprowadza Pan dodatkowo w tym nawozie 30 kg MgO, 62,5 kg SO3, najlepiej 1,5 msc przed planowanym siewem kukurydzy. Polecam dodatkowo obejrzeć - facebook.com/KplusSPolska/videos/3053558514958858 Pozdrawiam"
@szoko40
@szoko40 2 года назад
@@epole_kanal Bardzo dziękuję za pomoc.
@szoko40
@szoko40 2 года назад
Miał bym jeszcze jedno pytanie , chodzi mi o blokowanie pobierania potasu przez magnez jak to dokładnie wygląda , z tego co pamiętam najlepiej żeby magnez w stosunku do potasu był w glebie w stosunku 2,5-3 do 1 w bardziej zawężonym stosunku magnez zaczyna blokować nam pobieranie potasu i jestem ciekaw w jakim stopniu jest to blokowanie potasu ,mam działki gdzie magnez mam bardzo wysoki jest to powyżej 20mg/100g gleby I potas jest na zbliżonym poziomie pytanie czy faktycznie trzeba pilnowac tego stosunku magnezu do potasu?
@epole_kanal
@epole_kanal 2 года назад
@@szoko40 odpowiedź eksperta K+S: "" Bardzo ciekawe pytanie! Rzeczywiście istnieje zjawisko antagonizmu między potasem, a magnezem. Mamy tutaj z bardzo specyficzną sytuacją, tzw. antagonizmu jednostronnego. Potas pobierany jest w roślinie prze tzw. nośniki niespecyficzne, czyli takie, które mogą pobierać potas, ale też inne składniki pokarmowe, jak np. magnez. Magnez natomiast pobierany jest przez nośniki specyficzne, które mogą pobierać tylko ten składnik. Ujmując powyższe w proste slowa: nadmiar potasu będzie blokował pobieranie magnezu, natomiast duże ilości magnezu nie blokują pobierania potasu. Kluczem jest tutaj odpowiedni bilans tych składników. Przyjmuje się, że optymalny stosunek Mg:K powinien mieścić sie w zakresie 1:3, 1:5. Więcej informacji znajdzie Oan tutaj: www.ks-minerals-and-agriculture.com/plpl/fertiliser/advisory_service/kali-akademie/naehrstoffwechselwirkungen.html "
@szoko40
@szoko40 2 года назад
@@epole_kanal Czyli byłem w błędzie bo zawsze myślałem że to magnez zblokuje pobieranie potasu. Ale nie do końca rozumiem odpowiedni stosunek mg do k to 1:3 to wiedziałem ale jeśli nadmiar potasu blokuje magnez to od jakiego stosunku mg do k można przyjąć że mg jest blokowane przez potas i drugie pytanie co w przypadku gdy stosunek mg do k się nam zawęża czyli np mamy 1:1 lub 1:1,5 bo np przesadzimy z wapnem magnezowym i mg skoczy napmiernie pobieranie którego pierwiastka w takiej sytuacji będzie zaburzone ?
@Przemo132
@Przemo132 2 года назад
Będzie omawiany każdy pierwiastek
@epole_kanal
@epole_kanal 2 года назад
Tak, chcielibyśmy. Ale nie od razu :) W przyszłym tygodniu kolejny ważny makroelement, ważny do lepszego wykorzystania azotu :)
@igorxd7709
@igorxd7709 2 года назад
Ja dałem kainit magnesia na zborza 200kg na chektar jeszcze coś zastosowac czy tylko azot wiosną
@epole_kanal
@epole_kanal 2 года назад
Warto popracować nad ortografią 😉 A na jesień co poszlo pod pszenice?
@igorxd7709
@igorxd7709 2 года назад
Chodzi o pszenżyto na jesień obornik tylko
@epole_kanal
@epole_kanal 2 года назад
@@igorxd7709 ile ton? Bydlęcy?
@igorxd7709
@igorxd7709 2 года назад
@@epole_kanal tak bydlęcy 30ton na chektar
@epole_kanal
@epole_kanal 2 года назад
@@igorxd7709 Możesz uzupełnić magnez i siarkę, podając ok 100-150kg np kizerytu. Potasu powinno wystarczyć.
@Przemo132
@Przemo132 2 года назад
A co z fosforem
@epole_kanal
@epole_kanal 2 года назад
Przyjdzie i pora na fosfor:)
@piotrekg.6164
@piotrekg.6164 9 месяцев назад
Korn kali lepsze czy Alfa potas?
@epole_kanal
@epole_kanal 9 месяцев назад
Korn-kali jest na pewno bardziej znanym nawozem o potwierdzonej przez lata jakości. Ma nieco więcej potasu oraz magnez, siarkę i sód. Natomiast Alfa potas ma poza potasem (kilka % mniej niz przy korn-kali) takze wapń, siarkę i magnez. Wybór należy do Ciebie. Porównaj jakość, skład, cenę i wybierz.
@piotrekg.6164
@piotrekg.6164 9 месяцев назад
@@epole_kanal Alfa potas tańszy o 40 zł na tonie
@epole_kanal
@epole_kanal 9 месяцев назад
@@piotrekg.6164 To akurat było do przewidzenia. Korn-kali jest największym produktem potasowym w Polsce, więc inni producenci ustawiają się cenowo niżej, żeby być konkurencyjni (a tutaj dodatkowo mamy troche inny sklad). Powiedzmy, że chcesz sypnac 120kg/ha potasu pod roślinę X. Korn-kali musisz dać 300kg/ha, a Alfa potas 325kg/ha. Podstaw sobie pod to ceny obydwu nawozów i zobaczysz, który jest tańszy. Przy roznicy 40zl za tonę, i tak będzie to korn-kali.
@piotrekg.6164
@piotrekg.6164 9 месяцев назад
@@epole_kanal zgadza się ale jeszcze taniej wyjdzie sól potasowa bo za 200 kg na ha mamy 120 kg potasu i koszt w zależności jak się kupi ale liczę 400 -420 zł a Korn kali 540 . To tylko tyle że niema ani siarki ani magnezu to teraz dodajmy do tego 100 kg kizeryt to wychodzi tak samo jak Korn kali 300 kg koszt. 😄 Pozdrawiam
Далее
iPhone 16 - презентация Apple 2024
01:00
Просмотров 129 тыс.
POTAS - LEK NA SUSZĘ? - #248 nawozy nonstop
13:19
Просмотров 27 тыс.