Тёмный

POTOP. Szarża husarii. Mówi operator Jerzy Wójcik 

Edukacja Spojrzenia
Подписаться 6 тыс.
Просмотров 60 тыс.
50% 1

Twórca zdjęć do „Potopu”, operator Jerzy Wójcik mówi o niezwykłych wrażeniach towarzyszących realizacji sceny szarży husarii. Wykorzystano archiwalne nagranie wypowiedzi prof. Jerzego Wójcika.
Zapraszamy do obejrzenia innych materiałów filmowych dotyczących filmu „Potop”
• POTOP
Subskrybuj kanał: bit.ly/2Hh1QKZ
Wykorzystano wypowiedź prof. Jerzego Wójcika zarejestrowaną w czasie pracy nad książką „Labirynt światła”, Warszawa 2006
Wybór materiałów i komentarz: Seweryn Kuśmierczyk, Tomasz Wójcik
Opracowanie graficzne: Tomasz Wójcik tomekwojcik.eu
Opracowanie dźwiękowe: Jacek Pająk, Nona Film jacekpajak.com
Czyta: Ireneusz Machnicki
Wykorzystano fragment filmu „Potop”, reżyseria Jerzy Hoffman, PRF Zespoły Filmowe (1974), cyfryzacja Filmoteka Narodowa
Książki Jerzego Wójcika „Labirynt światła” i „Sztuka filmowa”:
wydawnictwo Canonia canonia.eu
Kanał "Labirynt światła"
/ @labiryntswiata8690
Film prezentujący książkę Jerzego Wójcika "Sztuka filmowa" bit.ly/2O7jpxx
Polecamy Internetową Bazę Filmu Polskiego filmpolski.pl/...

Опубликовано:

 

5 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 66   
@europaletalpg8217
@europaletalpg8217 2 года назад
Piekna scena, niestety prawie niemożliwe jest odtworzenie realnej szarzy. Kiedy husaria rozpoczynala natarcie konie zaczynały od kłusu i w tym momencie odstepy miedzy końmi byly kilkumetrowe , z kazda dalsza faza biegu konia husarze zblizali sie do siebnie i na ostatnich 100-200 metrach kiedy konie wchodziły w cwał i biegły ponad 40 kilometrow na godzine husarze jechali dosłownie łokieć w łokieć. To teraz wyobraźmy sobie co musiał widziec szwedzki piechur kiedy nacierała na niego dosłownie ludzka sciana o szerokosci kilometra.
@Ratte1988
@Ratte1988 Год назад
Widział św Piotra
@andrzejlasek7927
@andrzejlasek7927 Год назад
jest możliwe tylko trzeba chcieć.
@Greg-zr5rf
@Greg-zr5rf 9 месяцев назад
Zachwyty nad filmami zagranicznymi a tylu statystów ,koni ,rekwizytów, kostiumów zdaje się w żadnym filmie nie było. Potop to najwyższe arcydzieło kina reżyserski Oscar.
@tomkoztorunca6059
@tomkoztorunca6059 3 года назад
Co by nie mówić, to rzeczywiście najlepsza szarża husarii w historii kina.
@tomkoztorunca6059
@tomkoztorunca6059 3 года назад
@Hetman pewnie racja co do historyczności. Ale porównywałem z innymi filmami i ta wydaje mi się najlepsza: Pan Wołodyjowski - kopie bez ostrzy, właściwie tylko husarze migają po ekranie; Ogniem i mieczem - taplanie w błocie, krótkie ujęcie i mało, mało tej husarii Wiedeń (włoski) - za dużo komputera i też kiczowate 1612 (rosyjski) - tam realizmu nie więcej niż w Potopie, jeślu nie mniej Innych filmowych szarż husarii nie kojarzę.
@HenioGracie
@HenioGracie 2 года назад
Najlepszą szarżą, czy też jedyną w miarę realną, była ta z serialu "Kanclerz".
@jacekwidor3306
@jacekwidor3306 Год назад
W "1612" na ujęciu "z lotu ptaka" husaria przynajmniej szarżuje w wyrównanym szyku jak w rzeczywistości, ale widać obróbkę komputerową. Wszyscy zresztą husarze mają wygląd z czasów Sobieskiego (czyli czasów co najmniej 60 lat późniejszych) i wyposażeni są identycznie, jak wojska z epoki przemysłowej. To jednak jest powszechnym błędem w filmach kostiumowych.
@riker74a
@riker74a 3 года назад
żaden film do tej pory nie pokazał jak wyglądała prawdziwa szarża husarii..Hoffman w "Ogniem i Mieczem" wręcz ośmieszył tą wspaniała formację.
@tadeuszmorgan4173
@tadeuszmorgan4173 2 года назад
Ogromna część wierzchowców użytkowanych w boju przez Husarie to były konie . Litewskiej legendarnej rasy Žemaitukas. To bardzo stara rasa rumaków bojowych litewskiego rycerstwa . Niesamowicie odporne, szybkie, zwrotne, zwinne łatwe w prowadzenie . Na koniach tej rasy jeździł już Król Polski Władysław II Jagiełło ,Wielki Książę Litewski Witold Kiejstutowicz i wiele innych osobistości . Wierzchowce te potrafiły wytrzymywać ekstremalne warunki . np z braku paszy utrzymać się przy życiu na samej zmielonej korze drzew. 150 km przemarszu w ciągu doby nie stanowiło dla nich problemu. Herb Litwy - Pogoń przedstawia rycerza na ogierze Žemaitukas. Na współczesnej monecie Euro . Litwini upamiętnili te konie będące ich dobrem narodowym.colnect.com/pl/coins/coin/95840-150_Euro_Lithuanian_Hound_and_%C5%BDemaitukas-2017~Today_Euro_Lituania_Nature-Litwa . W Polsce o wykorzystywanych bojowo w Husarii wierzchowców Žemaitukas z litewskich stadnin mało kto w ogóle słyszał (nawet wśród historyków ). Do dzisiejszych czasów przetrwało kilkaset sztuk Žemaitukas. th.bing.com/th/id/OIP.JLu-4_Ql0rrh9aa9TgAeOQHaF3?w=212&h=180&c=7&r=0&o=5&dpr=1.5&pid=1.7
@EdukacjaSpojrzenia
@EdukacjaSpojrzenia 2 года назад
@@tadeuszmorgan4173 Dziękujemy za bardzo interesującą informację.
@TheTata2tatakazika
@TheTata2tatakazika 7 месяцев назад
Dziękuję za uwiecznienie tego! Takie słowa chcemy słyszeć!
@dorotadrozda3138
@dorotadrozda3138 3 года назад
Fantastyczne nagranie, niesłychane to jest, posłuchać twórcy tych ujęć, zdałam sobie sprawę, że sami operatorzy do końca się nie spodziewali co zobaczą, statyści na prawdę musieli być w szoku
@lalek3346
@lalek3346 Год назад
Chwała bohaterom!
@Ratte1988
@Ratte1988 3 года назад
Dzięki!!!!!
@Ratte1988
@Ratte1988 3 года назад
Brakowało mi tego gdyby można było wstawkę tej części filmu prosić :)
@EdukacjaSpojrzenia
@EdukacjaSpojrzenia 3 года назад
@@Ratte1988 Potop: ninateka.pl/vod/fabula/potop-redivivus-jerzy-hoffman/
@Ratte1988
@Ratte1988 3 года назад
@@EdukacjaSpojrzenia dziękuję :)
@adamszangala4764
@adamszangala4764 Год назад
Niestety, szarż kawaleryjskich jeszcze w filmach nie oglądaliśmy. Nie pokazują filmy ich istoty. Z prostego powodu: konny na realnym polu bitwy nie kombinował, jak by tu ominąć pieszego, tnąc go szabla przez łeb. Konny mierzył środkiem konia w takiego nieszczęśnika i jeśli piechur nie zdążył uskoczyć, obrywał dokładnie tak jak dziś pieszy na przejściu ulicznym od rozpędzonej furgonetki. Ze skutkiem często śmiertelnym natychmiast, od uderzenie, a na 200% ze skutkiem "upadek" co oznaczało zwykle parę połamanych żeber przy samym ciosie końską piersią (trafienie kopytem było jeszcze gorsze) a następnie ogromną szansę na zatratowanie, albo tylnymi nogami tego konia-tarana albo przez kopyta kolejnych szeregów kawalerii. Koń to jest bowiem te 500+ kg zwykle twardych mięśni i grubych kości. Rozpędzony do 30+ km na godzinę gdy mowa o końcowym etapie szarży. Tego się NIE DA sfilmować, jeśli mamy do dyspozycji statystów i aktorów, a nie więźniów jakiegoś obozu zagłady, których nie żal, gdy połowa zginie od przejechania po nich szarżą, a kolejna połowa zostanie trwale okaleczona albo co najmniej solidnie pokiereszowana. Dlatego oglądamy ujęcia z boku - jakiś rycerz czy husarz przesłania pieszego i można odnieść wrażenie, że ktoś inny tego pieszego rozjechał. No ale NIE WIDZIMY tego. Bo w epoce obozów zagłady jakoś nie kręcono filmów o kawaleryjskich szarżach. Dopiero efekty specjalne i oszukiwanie przy pomocy trików komputerowych dają szansę na ukazanie istoty szarży. Ale to nadal trudne i drogie, więc nie kojarzę filmu, który by to tak dobitnie, ze szczegółami, ukazał. Może za mało oglądam :). A co do husarii - skopano tę scenę. Bo patentem husarzy na całą resztę ówczesnego wojska była banalnie prosta sztuczka: kopia dłuższa od pik pikinierów. Ot i tyle. Więc jeśli ktoś nie potrafi tego obrazem pokazać na filmie (faktycznie - trudno) to powinien po prostu w ramach jakiegoś dialogu oświecić widza w tej kwestii. Husarz miał cholernie drogą, praktycznie jednorazowego użytku, wydrążoną w środku, więc lekką a jednak długą kopię i gdy wpadał na pikiniera, to on go pierwszy sięgał grotem , nim już nie pikinier, a trup pikiniera, miał okazję sięgnąć swoim czy o konia, czy jezdnego. A trupy zwykle nie uderzają celnie, czasem w ogóle nie uderzają. Kwestii morale, czyli ilu pikinierów czmychało, nie wytrzymując widoku rosnącej w oczach góry mięśni, które ich zmiażdżą - nie ogarniemy. Na pewno bywały takie efekty i może nawet większość udanych szarż dzięki temu właśnie mechanizmowi była udana. Jezdnego mógł także uchronić pancerz, no a konia, na czas bitwy, postura i odporność tych zwierząt - nawet ciężko ranne potrafiły jeszcze chwilę biegać, więc choć był to bieg żywego trupa, szarża była kontynuowana i taki trup mógł jeszcze paru pieszych obalić i stratować.
@leejun-fan3028
@leejun-fan3028 Год назад
Husaria to była bomba atomowa tamtych czasów!
@TheTata2tatakazika
@TheTata2tatakazika 7 месяцев назад
Niestety tak. Później zgniła jak cała reszta, a można było kontynuować na późniejszy czas... problem w tym, że człowiek z tej ziemi nie rządził tym państwem już od stulecia.
@football5061
@football5061 3 года назад
Fantastyczny kanał! Czekam na więcej materiałów!
@zbigniewzbigniew7789
@zbigniewzbigniew7789 2 года назад
A dzisiaj wynajęcie 400 koni pochłonęło by cały budżet filmu.
@BlazeMaster
@BlazeMaster 3 года назад
Czyli to "stać!!" to nie gra pod kamerę ten statysta naprawdę spanikował, w realu w prawdziwej bitwie co poniektórzy naprawdę nie byli wstanie ucieć sprzed stratowaniem!! Dlatego tak żałośnie stali
@bartekjerzy1821
@bartekjerzy1821 2 года назад
Ostatnia scena tego fragmentu jest raczej reżyserowana, ale nie zdziwiłbym się gdyby niektórzy statyści nie wytrzymali psychicznie i zaczęli uciekać na widok pędzących na nich kilkuset jeźdźców. Podobno twórcy filmu "Waterloo" mieli duże problemy z nakręceniem scen szarż kawalerii francuskiej na brytyjskie czworoboki piechoty, bo statyści bojąc się stratowania brali nogi za pas i psuli ujęcia. To w sumie pokazuje jak ważne było wyszkolenie i zdyscyplinowanie żołnierzy w tamtych czasach, żeby podczas bitwy stosowali się do rozkazów a nie kierowali się instynktem przetrwania.
@zakapiorprl
@zakapiorprl 2 года назад
A jak był parę tysięcy koni? być po drugiej stronie bez cenne :(
@sylwiatime
@sylwiatime 8 дней назад
raczej śmiertelne. A w tej bitwie w rzeczywistości, to chyba było 4 tys. koni a nie 400.
@pawelpolkowski1106
@pawelpolkowski1106 Год назад
Gdy ruszała w bój husaria to wróg krzyczał Jezus Maria !
@MirekK
@MirekK Год назад
Akurat Szwedzi byli luteranami więc nie krzyczeli Maria. Ale Jezus mogli krzyczeć.
@pawelpolkowski1106
@pawelpolkowski1106 Год назад
@@MirekK wielu się nawróciło zwłaszcza gdy widzieli cwałującą w ich stronę skrzydlatą kostuchę
@MirekK
@MirekK Год назад
@@pawelpolkowski1106 chyba , że...
@jerzypoprawa7107
@jerzypoprawa7107 Год назад
Szczegolnie Turcy.
@jerzygondol1480
@jerzygondol1480 Год назад
@@MirekK Według Sienkiewicza Janusz Radziwiłł (kalwinista) na łożu śmierci krzyknął "Jezus Maria". A Szwedów wspierały różne nacje, w tym niestety niektórzy Polacy i Litwini.
@wojtekzawistowski3629
@wojtekzawistowski3629 2 года назад
Husaria szarzowala w jednej lini I jeden husarz dotykal nogami drugiego I taka kula sie formowala przed ostatecznym zderzeniem z wrogiem bo jak sie rozpedzali to jeden husarz od drugiego byl w odleglosci 4 m zeby kule z muszkietow ich nie trafialy a pozatym zbroja byla odporna na kule a muszkiety byly nie celne a husarzy w bitwie ginelo do 3% stanu wyjsciowego
@TheMateuszek19
@TheMateuszek19 2 года назад
dokladnie. muszkieterowie rowniez mieli szanse oddac tylko raz strzal... moze dwa a nie wala co chwile jak w tej scenie
@akmicic
@akmicic 2 года назад
@@TheMateuszek19 Muszkieterowie nie"walili co chwilę" z muszkietów. Racja-każdy szereg oddawał jedną salwę, po czym ustępował kolejnemu, potem zastąpili ich pikinierzy.
@piotrjerzy2071
@piotrjerzy2071 Год назад
Mama wie co tu wypisujecie? :D ...POCZYTAĆ!
@wojtekzawistowski3629
@wojtekzawistowski3629 Год назад
@@piotrjerzy2071 a tobie o co chodzi pisz na temat albo wcale
@piotrjerzy2071
@piotrjerzy2071 Год назад
@@wojtekzawistowski3629 Piszę, że tu nie piszą na temat? ;-)
@EdukacjaSpojrzenia
@EdukacjaSpojrzenia 3 года назад
Zbliża się 79 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Proponujemy obejrzenie wybitnego, nagradzanego spektaklu teatru tv „Relacja”. W rolach głównych Tadeusz Janczar i Magda Teresa Wójcik. Reżyseria Jerzego Wójcika. ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-ByaMw5cbbHk.html
@HarGar
@HarGar 3 года назад
Scena jest niezła, ale "husaria" tragiczna.
@MirekK
@MirekK Год назад
Chorągwie zwyczajowo miały po 100 koni . Więc były tam 4 chorągwie. Nie wiadomo w jakim szyku atakowały. Wydaje się . że nie "kupą mości panowie".
@MichalkemarSpanboob-sx9rz
@MichalkemarSpanboob-sx9rz 2 года назад
Husaria nacierała jedną linią
@witoldbarwicki6119
@witoldbarwicki6119 2 года назад
400 konnych
@jacenty112233
@jacenty112233 2 года назад
@@witoldbarwicki6119 nie 400 tylko od 100 do 200 (tyle liczyła na ogół chorągiew, a szarżowano chorągwiami), uformowanych w kilka linii, najczęściej 3-4. Pierwsza towarzysze, pozostałe pocztowi. Tuż przed uderzeniem linie się ścieśniały. Jest teoria że 2gi szereg wsuwał się w 1szy itd i w ten sposób zagęszczano, ale nigdy nie czytałem nic w źródłach, co by to potwierdzało. Wydaje mi się to też zbyt skomplikowane technicznie. Ale kto wie, brak dowodów nie jest sama w sobie jeszcze dowodem :)
@1991motoboy
@1991motoboy 2 года назад
@@jacenty112233 Ci co mogliby o tym opowiedziec owej szarszy nie przeżywali z reguły :)
@jakubpomorski4485
@jakubpomorski4485 Год назад
Super scena, ale te rajtuzy u husarzy to az bije w oczy.
@worldcitizen123
@worldcitizen123 2 года назад
Ta scena, a wręcz cała sekwencja tej szarży na Szwedów powinna być pokazana w całości od początku do końca bez żadnych skrótów w oryginale tak jak została nakręcona łącznie z dźwiękiem i muzyką jako oddzielny film, vlog bo zgadzam się, że to jest najlepsza szarża Husarii jaką kiedykolwiek nakręcono. Szukałem w necie i nie znalazłem. Owszem jak ktoś chce obejrzeć cały film to ok. ale mi chodzi tylko o to i to powinno być pokazane w oryginale z anglojęzycznymi napisami. Są różne kompilacje i takie tam ale nie ma właśnie tego, a właśnie ta scena daje najlepsze pojęcie jak to wyglądało. Może autor tego filmiku pokusi się o zamieszczenie tego o co proszę. Być może chodzi tu o prawa autorskie ale warto postarać się o zgodę. Jest inny filmik w języku angielskim i osiągnął bardzo dużą oglądalność ale nie ma tam właśnie tej najlepszej sceny. Pozdrawiam
@EdukacjaSpojrzenia
@EdukacjaSpojrzenia 2 года назад
Scena ataku husarii jest pokazana w tym materiale od początku do końca, to znaczy do momentu, w którym zaczyna się atak lekkiej jazdy prowadzonej przez Wołodyjowskiego. Scena jest zrekonstruowana cyfrowo, ale nie pochodzi ze skróconej wersji "Potop Redivivus". Jest to pełna, pierwotna wersja sceny ataku husarii.
@jn1205
@jn1205 2 года назад
mohier?
@jacenty112233
@jacenty112233 2 года назад
scena fajna, ale zupełnie niezgodna z realiami historycznymi (atak rozproszoną kupą, na końcu klin, olbrzymie skrzydła). Gdyby to zobaczył prawdziwy husarz, mógłby zejść ze śmiechu. Za to bardzo fajnie pokazana szwedzka piechota.
@jn1205
@jn1205 2 года назад
@@jacenty112233 nie posraj się , to tylko film .Ty tez maliniak nie wiesz jak było naprawdę , bo skąd?
@andrzejlasek7927
@andrzejlasek7927 Год назад
obejrzyjcie sobie skromny filmik , gniew husarii.
@teddyhightower843
@teddyhightower843 3 года назад
...a i tak nikt żadnej szarży "na żywo" nie widział a teorii mnóstwo. To tak jak z wizją Boga, z tymże husaria istniała.
@bruno6179
@bruno6179 3 года назад
a Bog istnieje dalej pozdro i z fartem
@HenioGracie
@HenioGracie 2 года назад
@@bruno6179 w głowach prostych ludzi
@akmicic
@akmicic 2 года назад
Dla zainteresowanych do porównania szarża husarii w teledysku "Winged Hussars" zespołu Sabaton. 👍
@jacekwidor3306
@jacekwidor3306 Год назад
To są fragmenty filmu "Bitwa pod Wiedniem" z 2012 r.
Далее
Hussar's charge. How was it really?
7:02
Просмотров 71 тыс.
КОГДА НАКРОШИЛ НА ПОЛ #shorts
00:19
POTOP. Analiza sceny pojedynku
6:42
Просмотров 305 тыс.
Cała PRAWDA o polskiej husarii
20:41
Просмотров 916 тыс.
Szwedzi GORSI od nazistów? Bilans POTOPU szwedzkiego
16:36
CK Dezerterzy - inspekcja
9:41
Просмотров 162 тыс.
KRZYŻACY. Analiza sceny bitwy pod Grunwaldem
16:46
Просмотров 123 тыс.
As szpiegostwa - Jerzy Sosnowski. Historia Bez Cenzury
20:55
Tajemnice historii. Husaria - postrach Europy #11
23:48
POTOP. Analiza sceny rozstrzelania Kmicica
4:14
Просмотров 143 тыс.
КОГДА НАКРОШИЛ НА ПОЛ #shorts
00:19