Wykład można ocenić w samych superlatywach: - bardzo prosto tłumaczy zjawiska w elektronice - bardzo ładną polszczyzną - zrozumiałem choć trochę z elektroniki - znakomity dla wszystkich elektryków, którym zwraca uwagę na mogące wystąpić zjawiska Doskonałe!
Dziękuję za merytoryczny wykład. Od jakiegoś czasu jestem fanem tego kanału!!! Rewelacyjne odkrycie ;-) A może tak film o przetwornicach (zasilaczach impulsowych)? Było by bardzo miło. Dziękuję i pozdrawiam Adam Koczaj.
Uzwojenia silników zasilanych przetwornic częstotliwości PWM potrafią hałasować. Nawet głupia pompa rzędu 1kW może być słyszalna a przy większych mocach to potrafi nieźle wykończyć serwis albo obsługę.
@@gordongecko9405 Wszędzie tam, gdzie masz napisane na urządzeniu "silnik bezszczotkowy", albo BLDC. Ale tam nie ma czystego PWM, Musisz zasymulować 3-fazowy przebieg sinusoidalny (z przesunięciem fazy). Czyli pralki, wkrętarki, hulajnogi, dyski twarde. 2. Jakby krzywo spojrzeć, to serwo są tylko PWM sterowane. 3. Przy sterowaniu silnikiem DC PWM wpływa na moc dostarczaną i w ten sposób regulujesz prędkość. (Pamiętaj, że PWM to sposób symulacji 0,7 przy pomocy 0 i 1) Przy AC zmieniasz częstotliwość symulowanej sinusoidy, przez co prędkość obracania się pola magnetycznego w stojanie zmienia się, a co za tym idzie zmienia się prędkość z jaką podążą za nim wirnik.
Może źle to wyraziłem. W zasadzie może być trójkąt, a nie piła. Piła wynika raczej ze sposobu użycia PWMa np. w przetwornicach: przy pile jedno zbocze jest zawsze w tym samym miejscu względem sygnału sterującego.
PWM jest użyteczny nie tylko w energoelektronice. Łatwo się taki sygnał izoluje transoptorem choć analogowe generowanie pwm zawsze mnie irytowało przez kiepską dokładność.
Może ktoś znający się na temacie wzmacniaczy audio w klasie D się wypowie nt częstotliwości PWM dla tych urządzeń. Jestem ciekawy tej wartości. Pewnie nie jest to wartość stała, a z jakiegoś przedziału.