Тёмный

Ujemna rezystancja - co to takiego? 

Alek Analogowy
Подписаться 4 тыс.
Просмотров 2 тыс.
50% 1

Bardzo długo i bardzo chętnie używałem tunelowej, czyli elementu o charakterystyce z ujemną rezystancją. Dioda tunelowa jest symbolem tego kanału, więc sami rozumiecie - musiałem w końcu o tym coś powiedzieć :).
Obecnie te elementy są trudno dostępne, gdyż z różnych technicznych przyczyn ich produkcja przestała być opłacalna. Niemniej to kapitalny element do różnych układów impulsowych, w tym - co najważniejsze - do układów wyzwalania bardzo szybkich oscyloskopów.
Sama z siebie ujemna rezystancja jest czymś ciekawym i atrakcyjnym (przynajmniej tak sądzę), więc na końcu filmu pokazuję jak można zrobić prosty układ, który zachowuje się jak ujemna rezystancja.
Aleksander Burd

Опубликовано:

 

29 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 17   
@jony1305
@jony1305 Год назад
Temat ciekawy. I w zwykłym tranzystorze NPN małej mocy też możemy zaobserwować ujemną rezystancję. Mianowicie obwód emiter--kolektor (baza niepodłączona) "ma" odcinek o ujemnej rezystancji (NEGISTOR). Vec jest mniejsze niż Veb. A w PNP ten efekt nie występuje.
@AlekAnalogowy
@AlekAnalogowy Год назад
Nie wiem, czy to o to chodzi, ale na mój rozum może chodzić o efekt tranzystora lawinowego. Niektóre tranzystory taki efekt wykazują, a niektóre nie. Ponieważ jest to efekt 4. rzędu, to producenci w żaden sposób nie informują o tym. Jeśli chce się z tego korzystać, to trzeba samemu wykryć, czy dany tranzystor taki efekt ma czy nie i na ile jest silny. Jednak efekt ten występuje także w niektórych tranzystorach PNP, tylko rzadziej i raczej jest słabszy.
@Excray80
@Excray80 Год назад
Super opis. Proszę dodać jakieś praktycznie stosowane aplikacje.
@AlekAnalogowy
@AlekAnalogowy Год назад
Układów z diodą tunelową zrobiłem w życiu sporo - głównie układów wyzwalania do oscyloskopów, ale ponieważ w tej chwili te elty są niedostępne, to po co ludziom zawracać tym głowę. Ale dzięki za sugestię, może kiedyś coś o tym opowiem.
@Excray80
@Excray80 Год назад
@@AlekAnalogowy Ja chętnie pozawracam sobie głowę. Jeśli będzie miał Pan kiedyś chęć to ja bardzo chętnie obejrzę. Po prostu fascynuje mnie wiedza elektroniczna w praktycznym ujęciu.
@gordongecko9405
@gordongecko9405 Год назад
​​​​​​@@AlekAnalogowy Doączam się do prośby przedmówcy. Warto by pokazać jak działał taki układ wyzwalający, generujący, wzmacniający vs to jak robi się to obecnie, i dlaczego. Przełączanie o czasie 20-1 ps myślę że każdego urzeknie. Do tego porównanie z rozwiązaniami na zwykłych elementach, aby wyłuszczyć problem.
@keradcelohcap9061
@keradcelohcap9061 Год назад
Szanowny Panie Doktorze, Bardzo ciekawy wykład teoretyczny...przy okazji naszła mnie refleksja na temat diody tunelowej...otóż codziennie jadąc i wracając z pracy przejeżdżam tunelem (trochę ponad kilometr dlugosci). Tak mnie zastanawia, czy jak będę miał że soba jakąś diode, n.p. 1N4001 czy przez czas przejazdu nie mogę uznać, że mam diodę tunelowa...I to krzemowa! A może nawet mogę to rozumowanie rozszerzyć, bo przecież mogę równie dobrze zabrać ze sobą rezystor, (bierny układ tunelowy?) albo tranzystor! Nie wiem, czy czegoś właśnie nie odkryłem... No dobra, wiem, bredzę...ale czy ja pierwszy? Wystarczy włączyć TVP, żeby zobaczyć, że nie ja jedyny...a do tego uważam, że moje bredzenie jest lepsze... A teraz powaznie, bardzo pomocny wykład, chociaż może nie do wykorzystania w moim przypadku. Dziękuję i pozdrawiam.
@AlekAnalogowy
@AlekAnalogowy Год назад
Szanowny Panie Keradzie, z żalem informuję, że owszem, może by i pobyt w tunelu zadział na diodę prostowniczą we wskazanym kierunku, jednak musiał by to być tunel RADZIECKI. Gdyż, jak powszechnie wiadomo, diodę tunelową odkrył radziecki uczony Iwan TUNELOW. W jego pracowni zamiatał podłogę pewien Czukcza - niejaki Esaki, który stał się z tego powodu przypadkowo znany.
@gordongecko9405
@gordongecko9405 Год назад
​@@AlekAnalogowyPonoć pan Esaki za swój wkład w efekt tunelowy poucził nagrodu Nobla 😊
@jaroslawgrajdek3572
@jaroslawgrajdek3572 Год назад
Piłeś? Nie pisz. Nie piłeś? Napij się. Wykład 👍
@gordongecko9405
@gordongecko9405 Год назад
@@jaroslawgrajdek3572 Leo Esaki (jap. 江崎 玲於奈 Esaki Reona; ur. 12 marca 1925 w Osace) - japoński fizyk, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w roku 1973
@jacekkowalski2997
@jacekkowalski2997 Год назад
Dziękuję za ciekawy wykład diody to diody BYV27 to diody tunelowe? wprawdzie nie tak szybkie jak te o których Pan mówił ale jak w praktyce zrobić na nich przerzutnik?
@AlekAnalogowy
@AlekAnalogowy Год назад
Właśnie pobieżnie obejrzałem PDFa: BYV27 to dioda lawinowa wydaje mi się, że służy do zabezpieczeń. Nie miałem z takim elementem do tej pory do czynienia, używam "zwykłych" diod lawinowych (mają czasy wyłączenia rzędu 100ps). Raczej nie spodziewałbym się tu ujemnej ch-tyki, bo główna własność diody lawinowej ("avalanche") to bardzo szybki skok przy wyłączaniu, ale bez rezyst. ujemnej.
@mrted1852
@mrted1852 6 месяцев назад
Ciekawe czy testery elementów RLC rozpoznały by diodę tunelową?
@gordongecko9405
@gordongecko9405 Год назад
Ujemna rezystancję ma chyba też warystor, trystor, triak, a nawet diak.
@AlekAnalogowy
@AlekAnalogowy Год назад
Tyrystor diak i triak - owszem, o ujemnej rezyst. warystora się nie wypowiem, bo nie używałem tego eltu.
@gordongecko9405
@gordongecko9405 Год назад
@@AlekAnalogowy Radykalnie i bardzo szybko zmniejsza swoją rezystancję pod wpływem napięcia, dzięki czemu zabezpiecza przed przepięciami. Każdy zasilacz impulsowy z nap. sieciowego na niskie na wejściu go ma, jeszcze przed filtrem EMI.
Далее
Regulacja elektroniczna (1). Wzmacniacz różnicowy
59:12
Random Emoji Beatbox Challenge #beatbox #tiktok
00:47
PWM okiem analogowca
1:08:31
Просмотров 4,2 тыс.
Sztuczna Inteligencja | prof. Włodzisław Duch
1:55:42
Просмотров 105 тыс.
Klucz nasycony + dodatek ala push-pull
1:02:03
Просмотров 2,9 тыс.
Co to jest czas? - Stanisław Bajtlik
58:04
Просмотров 926 тыс.
Wzmacniacz różnicowy: modyfikacje obwodu emiterowego
57:18
Kto kto jest potencjometr i dlaczego
1:11:50
Просмотров 1,8 тыс.
Random Emoji Beatbox Challenge #beatbox #tiktok
00:47